Kladivo na privatizaci nebo mrtvě narozené dítě?


Bez  většího  rozruchu  minulý  týden  prošlo ve  sněmovně   naprosto pozoruhodné   usnesení. A  to přesto,  že  bylo  navrženo  poslaneckým  klubem  KSČM!

Podle kterého se vláda musí legislativně  vrátit k obřím přesunům státního majetku v letech 1992 až 2005, tedy  velkrozkrádání  státního  majetku, oficiálně  známé  jako  PRIVATIZACE!  Usnesení vyplynulo z debaty o prodeji státních podniků za vlád ODS, Občanské demokratické aliance a KDU-ČSL v 90. letech minulého století.

Komunisté původně chtěli vyšetřovat privatizace jen do roku 1998, ale Piráti doplnili jejich návrh o léta až do roku 2005. Podle schváleného usnesení má vláda zahájit legislativní kroky k tomu, aby se alespoň „část ukradeného majetku vrátila do rukou lidu České republiky.

Text přijatého  dokumentu  má jen  dva body  a pár  slov. Přelomové  a  historické  dokumenty  nemusí  mít  vždycky  mnoho stránek a  tisíce  slov. Celé  znění  říká:

První: Sněmovna konstatuje, že v letech 1992–2005 došlo při privatizacích k excesům a porušení zákona a škodě na majetku občanů.

Druhý: Zavazuje vládu, aby navrhla zákonné změny, které by umožnily dodatečně stíhat majetkové zločiny z té doby.

Přiznám se, že  bych   nikdy  nevěřil, že  něco takového  může  vůbec  českou  poslaneckou   sněmovnou  projít!  Vlastně  bych nikdy  nečekal, že   dolní komora  z principu a  konsenzem všech  postižených a  odpovědných, vůbec  povolí zařazení  takového bodu  na  pořad  práce  zákonodárného  sboru.  A  přece  se stalo!!!  Zázraky  se  semm  tak doopravdy  přihodí….

Navíc  naprosto bleskovým  tempem!  Viz  záznam z jednání  celého tohoto  bodu na plénu,  jak  ho zachytil v  časové ose  Seznam.cz. z kterého  to převezmu:

Interpelace nebyly, nepřišel hlavní aktér

Sněmovna měla čtvrteční jednání původně začít písemnými interpelacemi poslanců na členy vlády, ale na ně nedošlo. Na programu byla jediná. Její projednání záviselo na účasti premiéra Andreje Babiše (ANO), na něhož směřovala. Ministerský předseda se však z dopolední části schůze omluvil.

Protože nebylo koho interpelovat, přišel na  řadu  další bod, který  zřejmě  nikdo nebral tak úplně  vážně  a nepočítalo se  s  tím, že  by  se na něj ten den  vůbec  dostalo, protože  mělo proběhnout  velké poslanecké  praní  a ždímání  Babiše. Ale  pak už  to šlo ráz  na  ráz!

Debata o historii začíná

Rozprava o událostech starých čtvrt století začíná s menším několikaminutovým zpožděním. Účast poslanců je spíše podprůměrná. Přítomno je 119 poslanců z 200.

Vzpomínky na Škodu Plzeň

Oficiálně se bod jmenuje Nezaplacené podniky privatizované vládami v letech 1992–1998. Navrhovatel, poslanci KSČM, mluví o zlodějinách a ukradeném národním majetku. Jiří Valenta, plzeňský komunistický poslanec, popisuje majetkové změny ve Škodě Plzeň. Mluví – možná v nadsázce, kterou ale není možné přesně rozeznat – že by byl užitečný Úřad pro vyšetření zločinů privatizace (v narážce na podobně nazvaný úřad vyšetřující zločiny komunismu).

Parazité a zloději

„Paraziticko-zlodějský proces, to je nepochybné, nastartovala modrá vláda,“ říká Valenta (podle modré barvy lze poznat, že míní vlády pod taktovkou ODS).

Za vlády Havla, Klause a pravice

Valenta připomíná události v kauze Nomura. „Za vlády Václava Klause, za prezidentování Václava Havla a prakticky neomezené vlády privatizace se tu děly zlodějiny, které nemají obdoby.“ Spravedlnosti lze podle komunistových představ ještě pomoci. Navrhuje stíhání zodpovědných za krádeže státního majetku.

Kradlo se i po roce 1998

Poslanec Lukáš Černohorský (Piráti), předseda vyšetřovací komise pro privatizaci OKD, navrhl, aby v usnesení Sněmovny k privatizacím v 90. letech byl místo roku 1998 zapsán rok 2005. „Špatné privatizace se děly i po roce 1998,“ argumentuje Černohorský.

Šéf komunistů Filip vypočítává ztráty

Vojtěch Filip na chvíli předal řízení schůze, aby sám mohl přistoupit k řečnickému pultíku. Vypočítává ztráty z jednotlivých privatizací. Chemapol – 17 miliard korun. IPB – 200 miliard korun. Knižní velkoobchod – 21 milionů („Tím to vlastně začalo,“ říká Filip). Náklady na divoké privatizace šly do stovek miliard, uvádí Filip a vlastně tím plní úterní přání premiéra Andreje Babiše, aby se pozornost upřela od eurodotací k miliardových privatizacím v 90. letech.

Filip do ztraceného státního majetku počítá i aféry, které s privatizací a s 90. léty neměly nic společného: například Opencard.

Šance pro vyšetřovatele

Vojtěch Filip se za KSČM vyslovuje pro to, aby Sněmovna v usnesení k divokým privatizacím posunula zkoumané období až do roku 2005. Tedy zahrnula by i roky, kterými se ještě mohou zabývat vyšetřovatelé, protože případné porušení zákona by nebylo promlčeno.

Usnesení čte Kováčik

Pavel Kováčik (KSČM) čte návrh usnesení k divokým privatizacím, o kterém by se mělo později hlasovat.

Usnesení přijato!

Komunisté uspěli. Sněmovna 108 hlasy přijala zmíněné usnesení. Pavel Kováčik, šéf komunistických poslanců, děkuje kolegům a označuje tento okamžik za „světlo na konci tunelu“. „Věřím, že vláda učiní kroky v legislativním období, aby toto období nezůstalo zapomenuto, aby lid České republiky aspoň část ukradeného majetku dostal zpátky.“

Stačila  půlhodinka  pouhá a kocour  byl v  troubě! Neuvěřitelné!  Za  sebe  říkám,  jsem  spokojen. Jenže…. Jenže  všechno bude jinak. Takhle  to nemůže  zůstat!  Bohužel.

Ale nejdříve  dám jinou  úvahu –   řekl  bych,  že  se komunistům  celá  záležitost  jaksi  vymkla  z  rukou. Oni původně  to zkoumání  zločinů privatizace  chtěli zkoumat  jen  do konce roku  1998. A  potom nic. Namítnete  – ano, protože  tam se kradlo nejvíce. Jenže  jim to  rozbili  Piráti,  kteří, naprosto logicky  namítli,  že  velká privatizační  zvěrstva  se  dála  i po  tomto datu a  navrhli  časový  rámec  posunout  až  do  roku 2005.

Výborně! Musím  Pirátům  zatleskat.

Proč?  Protože  jen takhle  to má  opravdu nějaký  smysl!  Jak  zkonstatoval i Kluzkej  Vojta – věci  kolem roku  2005 ještě  nejsou promlčeny a  daly  by  se  trestně  odstíhat!

Daly….  Záměrně  jsem  zvolil tohle  slovo a jeho přesný  typ.

Daly,  kdyby  byla  vůle!  Usnesení  sněmovny  sice prošlo,  vláda je jím vázána, ale  není nikde řečeno,  že  ho musí  splnit  do  půl roku, roku  nebo  vůbec do konce  této legislativní  periody!  Z  které jí zbývají cca  2 roky.

Všimli  jste  si počtů přítomných poslanců ve  sněmovně? Přítomno 119 z 200, pro  108…

Naprosto tristní  počty!  To usnesení  prošlo právě jen díky  minimální účasti poslanců   a okamžitému nezájmu jednotlivých poslaneckých  klubů o  materii a  tudíž  naprosto nulové klubové instruktáži,  jak se k tomuhle  komunistickému bodu  postavit. Protože  sněmovní stratégové  jej považovali zřejmě  jen  za příležitost komunardů  k  řečnické  exhibici.

Já  osobně  Kluzkého Vojtu a  jeho  souuhy podezřívám dokonce z  toho,  že  po očekávané  palbě na Babiše  při interpelaci   a  dokonce v tiché  dohodě  s ním, mu  chtěli  poskytnout  ochrannou  přehradnou  palbu,  takže  opozici, trhající  Babiše  na kusy, následně  hodlali  ničit  vytažením starých  hříchů, aby  oslabili těžká a možná  až  smrtící  podezření  na  podvody  a machinace,  tak jak  jsou v  uniklých  dokumentech od  evropské  unie.  Zkrátka  takovéto  klasické  – vy  zase  bijete  černochy!-ve  formě   vy jste  kradli a umožnovali  krást v rozměru  stovek miliard  a nyní  děláte  rozruch kolem  pár  milionů?!  Na  což  jistý  elektorát rád  slyší vždycky! Protože  ho to zbavuje  nutnosti přemýšlet. On rád     měří gumovým  metrem. Těm svým jinak, než těm protivným. Ačkoli krádež je vždycky  krádež. Je  li prokázána.

Takhle  to podle  mne  bylo  ideálně  naplánováno a dohodnuto  Kluzkým  Vojtou s někým  od  ANOšéfe, kdo hlasy  jeho poslaneckého klubu /a nejspíš  i Pirátů/ propustil zařazení  tohoto  bodu  na  pořad  jednání.

Jenže  chybička  se vloudila a původně nastavená  režie  rozpadla! Piráti  reagovali  opravdu mimořádně  bystře a  správně. Ne  stopka pro  šetření v  98, ale  2005  milánkové!

Kluzký  Vojta  a jeho squadra  neměli na  výběr! Museli souhlasit.  A  troskám  poslaneckých  klubů  jiných  stran  to také  následně  doklaplo! Takže  nakonec  prošlo  usnesení,  které  by normálně  nemělo žádnou  šanci!

A  tím jsme  u  toho, proč  z tohohle  mráčku nezaprší!

Původní  kladivo  na  ODS, TOP, Lidovce udeřilo náhle  na úplně  jinou kovadlinu!  Otevírat zlodějny jen  do  r. 1998 je pouze  a jen  řečnické  cvičení. K odvedení  pozornosti od  Babišových  skandálů.  Nic  víc.  Podmínkou opoziční  smlouvy  z  roku  1998 bylo  schválení generálního privatizačního pardonu  pro všechny privatizační hříchy  do toho okamžiku. Jinými slovy  – i  kdyby  její  skutky nebyly  už promlčeny tak jako tak,  byly  by  nyní  nestíhatelné  na  základě  toho, že  Miloš  Zeman prodal své  voliče  z  roku 1998, kterým sliboval  Čisté  ruce, za  podporu  Václava Klause, aby  se mohl stát  premierem.     Nikdy  jsem tohle  Zemanovi neodpustil a  nikdy mu  to neodpustím.  Podvedl mne  a  tím jsem s ním skončil jednu pro vždy!

O  tom, že posunutí  zkoumané  hranice má  smysl  už jsem psal a konec konců zdůraznil to i Filip.

Jenže  to je přesně  ten  důvod, proč  to  usnesení  bude, v nejlepším případě,  totálně  vykastrované v  tom očekávanějším  – zazděno  nebo  zapomenuto v  temných  vládních  zákoutích.

Ono se, v přijaté podobě,  nehodí  vůbec nikomu, s  výjimkou  KSČM, Okamury a Pirátů. Protože  tihle  u těch  velkorozkrádaček nebyli. I když  u komoušů si tím, na  obecní  a krajské úrovni vůbec nejsem jistý. I tam se  totiž  privatizovalo  jak na Klondyke.

Že  jsem zapomenul na  ANOšéfe?  Ale nikoli  vážení, nikoli!  Rozšíření  časového rámce  totiž  umožnuje  šetřit  i  nabytí klíčového majetku  Andrejem Babišem,  Především  část jeho chemického imperia , které privatizoval   po konkursu  Chemapolu. Míním konkrétně  podniky  skupiny  Aliachem!!! Vše  je  detailně popsáno v  kapitolách  8.  a 9. Kmentovy  knihy  Kmotr  Babiš. Je  snadno  k nalezení  a ke  stažení  na internetu, no problem. Věřte  tomu, že  si počtete. Opravdu  drsný  thriller,  jak se snadno a v podstatě  bez  peněz  dalo přijít  k majetku  s hodnotou desítek miliard korun. Nepochybně  by  šlo také  znovu začít  vyšetřovat,  jak přišel ke Kosteleckým  uzeninám atd. atd.

A  Zeman? Komunistický poslanec  Valenta  exhiboval  na  privatizaci plzeňské  Škodovky. Ovšem jen  na té první  – tedy  do Soudkových  rukou!  To tedy  byla  opravdu  vzorná  ukázka  všeho, co tenkrát  bylo možné! Něco  o  tom vím. Ještě  více  ví kdosi, kdo u toho přímo byl a  kdo denně  chodí  číst  Kosu. Mohl by hodně  vyprávět. Ale  on  také  ví, že tohle  nebyla  jediná a konečná privatizační megazlodějna, spojená se Škodovkou.  Následovala  totiž další privatizace!  Po Soudkově  bankrotu. Za  vlády Miloše  Zemana. Ba  dokonce s jejím přímým požehnáním.   A ta  byla NEJMÉNĚ  stejně  drsná. Záměrně  jsem napsal nejméně!  I  o té  cosi vím, nejméně  to, co  o ní tvrdí   zlé jazyky .  Že tahle  druhá  byla  jednak  do  stejných  hrabivých  rukou, které  už dříve  sebraly  státu Mosteckou  uhelnou, ale  především  to neslo  mnoho znaků  vzorového tunelu. Kdy  ze  zbankrotovaného podniku  byly  vyloupnuty  ty  nejlukratitvnější  části a  prodány  v podstatě  očištěné  za  směšnou  cenu.

To není  jediné, co jde za Zemanovou  vládou. Jestliže  jste  rozhořčeni  Sobotkovou  doprivatizací  OKD, pak byste  se velmi měli zajímat  o doprivatizaci Mostecké  uhelné.  To je  totiž  stejná  pisnička . S  maličko, ale opravdu  jen  maličko jiným refrénem.  Ale se  stejnými notičkami a  melodií. A  také  výsledkem. Ostatně    soudy  ve  Švýcarsku se  s ní  už  dávno a  dávno vypořádaly. Na  rozdíl od  soudů  českých.    Nebo  hrátky  s  Unipetrolem, kde  se poprvé  výrazně  zkřížily  životní  dráhy  Miloše  Zemana  a  Andreje Babiše.  Bez  Zemana  by  ani náhodou  Babiš  nebyl tím, čím je.    A  nic  na  tom nemění následný  Zemanův  výrok, že  ho Babiš  tehdy  velmi a velmi zklamal. Nejlepší  bude přímá citace:

„Byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel. To je pro mě dostatečný důkaz nevěrohodnosti pana Babiše,“ prohlásil Zeman v listopadu 2011

Takže když  si  to shrneme – návrh  komunistů s  pirátským rozšířením a  jeho rychlá  a především  důsledná   aplikace  do české legislativy  by byla  více než  žádoucí. Jenže  reálné je právě tohle  asi tak, jako že mi  narostou třetí  zuby /naštěstí  je nepotřebuji/.

V přijaté  formě  se  tohle  usnesení  nehodí  vůbec  nikomu. Nebo skoro vůbec. Ne partajím, co kormidlovaly ministerstva a zákulisí v  době  Klausových  vlád. Včetně  stran ještě neustavených, jako Trikolora  Klause ml. Ještě méně  se hodí  Babišovi. To tak, aby  někdo začal  zkoumat  z  úředního pověření,  jak přišel  třeba  k Aliachemu.!!! A  také určitě ne Zemanovi!

Takže mi z  toho vychází,  že  se nám narodilo  mrtvé  dítě. Které bude co nejrychleji nějak potichu pohřbeno!  Protože  původní  okecávací plán  komunistů, ve prospěch Andreje  Babiše,  prostě  nevyšel. Shodou okolností se naprosto zvrtnul!  Babiš  si  to dostatečně neošéfoval. Nyní už stejnou  chybu neudělá!

Kdo ovšem přešel  do  nekompromisního  útoku  je  Klaus  st.  Respektive  nikoli on  osobně, na podobnou  špinavou  práci má ve  svém  „institutu“   lidi.

Vlnu  vášní  za něj obstarali  pánové  Strejček /bývalý poslanec ODS/ a  Jakl.  Ano  stejný  Jakl, jehož  jsou nyní  plná  sdělovadla,  že  ho někdo  zmlátil. A jehož  se mocně  zastává  alternativa,  že  prý  jde  o  útok na demokracii a  kdesi  cosi.  Všem  čtenářům, kteří takto  smýšlí,  doporučuji,  aby  věnovali  maximální  pozornost  následujícím vyjádřením  obou  pánů ohledně  privatizace.  Protože  přesně  tohle  je  Jakl  pur!  Tohle  a nic  jiného! Tyhle  citace  mluví  naprosto transparentně  a bez  obalu,  jaké  je  jeho  vidění světa. Opravdu  budete  souhlasit  s jeho pohledem  na  českou  privatizaci?   Cituji:

„Poslanecká sněmovna svým hlasováním z 6. června 2019 většinově vyhlásila, že privatizaci prý provázely excesy i zločiny se stamiliardovými škodami. Požaduje také, aby tyto zločiny mohly být i nadále vyšetřovány. Novináři ochotně dodávají, že šlo o „divokou privatizaci z 90. let“. Zločiny mohou nastat i při výstavě psů nebo turistickém pochodu, proč by nemohly nastat i při privatizaci. Ale poslanci, hlasující pro, to asi mysleli jinak. Jako odsouzení polistopadové doby,“ ….

….„Ale je zrůdné, jak automaticky k tomu používají redakce ono slovo „divoká“. Nic na té české privatizaci divoké nebylo, všechny kroky proběhly podle zákonů. ….

Česká privatizace podle nich byla nejúspěšnější na světě. „V nejkratším čase se podařilo nalézt reálné vlastníky pro největší část hospodářství ze všech zemí, ve kterých se kdy privatizovalo…
Odmítají také tvrzení, že při privatizaci vznikla škoda za stamiliardy. „To se taky mohli poslanci usnést, že voda teče do kopce. Uměl by někdo z poslanců vysvětlit, jak může při privatizaci vzniknout škoda? Třeba za korunu? Co tím myslí? Rozdíl, mezi částkou, kterou stát za firmy dostal, a cenou, kterou si někdo přál? Cílem privatizace přece nebyla maximalizace výnosu pro stát, ale nalezení konkrétního soukromého vlastníka pro obrovský a komunismem zdevastovaný státní majetek,“….

Takže  tolik Ivo  Strejček a Ladislav Jakl  – Klausova  privatizace?  Obrovský  úspěch a  žádná  škod a nevznikla  a  ani vzniknout  nemohla, pokud  současně  vod a neteče  do kopce!  A  cílem  nebylo nic  jiného než  rychle  nalézt  konkrétní  vlastníky!  A  basta! Tak tohle  je  Václav Klaus a  Ladislav  Jakl!  Také  to  pamatujete  a  vidíte  stejně?  Nebo máte,tak  jako  já  na tu  dobu  vzpomínky  jako  na  v  českých dějinách  největší  zlodějnu  snad s výjimkou  pobělohorských  rekatolizačních  majetkových  transferů?

A  tohle  nakonec  Zeman s Klausem  opatřili  beztrestností. Za  Opoziční smlouvu a Toleranční patent.

Nyní by  sněmovna  mohla tuhle  zapečetěnou  13.komnatu otevřít. bylo by  to  velmi a velmi  záslužné.  Jenže  jde o  omyl, který se vymknul kontrole.  Což  bude  jistě  napraveno.  Takže máme  co do čnění s mrtvě  narozeným dítětem.  Rád   e ovšem  zmýlím,  velmi rád.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.