Golunov versus Assange


Míra  Karas měl zase jednou  pré!  Tedy  uprostřed  minulého  týdne. Zase  ho byla plná  obrazovka. Ve všech  možných  zprávách na  ČT. A  opět  jsme  byli  detailně  informováni  o tom, co  hrozného se  děje   novinářům  v  Rusku.

Nejprve  – tuším že  v pondělí   obrovský  frmol  o  tom,  jak  policie  zatkla jistého investigativního  novináře jménem Ivan  Golunov, který  měl  psát  velmi  kriticky o poměrech na moskevské radnici  a  v  bezpečnostních  složkách  v  ruském hlavním  městě,  kvůli držení  drog.  Které  u něj měly  být  nalezeny  v míře nikoli  malé.

Míra se svým obvyklým nacvičeným  polovyděšeným tednrem, když  informuje  o denním  děsu a hrůze  v Putinově říši,    už předem popisoval, jak  zítra  řada  velkých  deníků  vyjde v jednotné  úpravě, protestující  proti  Golunovově  zatčení  a  především  proti  umlčování  nepohodlných  novinářů v  Rusku.  Vše  bylo  orámováno  těžce sentimentálnmi  záběry  na  zatčeného  novináře v kleci  při předběžném  soudním  zasedání, kdy  brečí a přísahá,  že  drogy  mu  byly  podstrčeny.

V  úterý  opět  Míra  Karas a  opět  solo v plné  parádě. Tentokráte  polovyděšený  hlas  vystřídal  chlapácký  baryton  – to když oznamoval, že  Golunov  byl propuštěn!  Že  úřady otočily a  z  vyšetřujících  jsou  vyšetřovaní. Tedy  že  zasáhlo  ruské ministerstvo  vnitra  a to v okamžiku,  kdy  se  o věc  začal  zajímat  Kreml  a  přímé pochybnosti otevřeně  komunikovala  předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková .

Nejen  Míra  Karas, ale i  další  česká  sdělovadla  to prezentovala  jako vítězství  toho  správného a  spravedlivého  Ruska na  nelidským  tyranským režimem.  Viz třeba  následující  citace:

V médiích se objevily úvahy, že se Kreml chtěl problému se zadrženým novinářem zbavit před blížící se každoroční debatou prezidenta Vladimira Putina s občany přenášené celostátními televizemi.

Ve  středu  chlapácký  baryton  zaměnil  Mír a Karas  za  hrdinský tenor a  opět plnil celý  večer  zprávy.  Přímou  účastí na  manifestaci odpůrců  režimu  v Moskvě.  A  ukazoval  zjevnou policejní  brutalitu  ruských  režimních  složek, které dokonce povolaly  speciální  jednotky  OMON , aby  rozehnali pokojnou demonstraci! Ukazoval, jak  jsou  účastníci zatýkáni,  nakládáni  do speciálních  autobusů -antonů a  odváženi, zdůraznil,  že  jich bylo zatčeno tolika  tolik a  že  mezi nimi  jsou  i  členové zahraničních  zpravodajských  štábů a když kolem něj  policisté  vlekli  jakousi osobu, kterou osobně  znal,  byl celý  bez sebe  rozhořčením. Kupodivu  – jeho  při  tom natáčení nikdo  nejen  neohrožoval, ale  vůbec nijak mu v  práci nepřekážel.  Jako kdyby  tam  ani  nebyl. Asi  byl neviditelný.

Český  divák musel  mít  dojem,  že  v moskevských  ulicích  se rozpoutalo  peklo, že  nejméně  desetitisíce, ne  li  statisíce, zablokovaly  moskevské  ulice a že  jen   to nejhrubější  státní  násilí  zabránilo ve  svržení  Putina  nepovolenou  demonstraci.  Budiž  Mírovi přičteno  k dobru,  že  referoval  o  tom, že  šlo  o nepovolený  podnik a  přidal záběry,  kde  policisté  megafony  vyzývají  účastníky  k rozchodu  a informují  je  o  tom, že  jestliže  neuposlechnou, bude proti nim zakročeno. Neodešli, takže  bylo.

Nelze   odhlédnout   od  faktu, že  ona  demonstrace  měla  za  cíl podpořit  Ivana Golunova  a vytvořit   tlak na jeho propuštění a  že  on  už byl v  té  době  všech podezření  zproštěn a že  to účastníci  velmi  dobře věděli! A  že  naopak  došlo  k obvinění  těch,  kteří stáli za  jeho zatčením, včetně  dvou generálů policie! /sic  v  totalitním státě!/ . Je  jasné,  že  protest  byl  ryze  účelový  a  s předem  danou  dramaturgií -vyvolat  za  každou cenu střet  s policií. V   zemi byl ten  den  státní  svátek  -Den  Ruska, takže  demonstranti  mohli  přijít, státní  svátek  se enormně  hodil a  předem byly  sezvány  zahraniční  televizní  štáby  – dokonalé  aranžmá.  Takhle  se dělají organizované a na  efekt vypočítané   protesty, nikoli  ty  naše  české  happeningy  s koncerty  na  Václaváku! které  prý  jsou řízeny  záškodníky  z   ciziny.

O čem ovšem  Karas ani nikdo jiný /pokud  je mi známo/ v  ČR  neinformoval,  byla účast  na  tom protestu za  svržení  Putina. U nás  v  1,5 milionové  Praze 120 000 a  příště  prý bude Letná a  je  to bagatelizováno, v  10x větší  Moskvě –   kolik?  Neustále  jsem  čekal  že  se najednou  objeví  nějaký  ten  klasický  zpravodajský  záběr  z  nadhledu, který  nám  ukáže  zcela  zaplněné  nějaké  velké moskevské  náměstí nebo hlavní  tepnu…  a  ono nic.  Jen  pořád  čelný pohled.

Naštěstí  pro mou zvědavost – o stejné  události informovala  večer  v  hlavních  zprávách také německá  ARD. V podstatě  stejně  jako Míra. Jen v  čase 06:50 min,hned v úvodu říká  hlasatel , že  demonstrantů  bylo  asi  1 200…. jeden  tisíc  dvě  stě. z  15 000 000…

Takže  tisíc  dvě  stě  lidí  a informace  obletí  celý  západní  svět!  Media a  se mohou přetrhnout, novináři protestují a  burcují  veřejnost.

Obraťme  list   vraťme se  z  autoritativního  Ruska /míněno  vážně, bez  jakékoli ironie/ zpět na  náš  vždy  a neochvějně  demokratické  zásady  ctící  Západ. Právě když  jsem  sedal  ke  klávesnici, abych  začal psát  tenhle  článek  /čtvrtek minulý  týden/,  byl jsem upozorněn  Borískem  na nejnovější  vývoj  v  kauze  Jilia  Assange –

Zakladateľ WikiLeaks bude vydaný do USA. Spojené kráľovstvo spravilo razantný krok

…Minister vnútra, Sajid Javid, podpísal rozsudok o vydaní 47-ročného zakladateľa WikiLeaks /Assange  pozn. vlk/ do Spojených štátov, kde ho budú súdiť za počítačové hackovanie….

Ano ,ještě  vše zhodnotí  soud…..  Nicméně… Nicméně,  jsem si  jistý, že  sázku ohledně  Assangeova  osudu, kterou jsem veřejně  nabídl Janu  Čulíkovi z  Britských listů a na jejíž  nabídku  mi  následně  ani neodpověděl – detaily  viz  zde –  nemohu  prohrát. Nyní  už  je  to  jisté  na klasických  99,99%

A  to přesto,  že  Julian Assange v důsledku krutého, nehumánního a ponižujícího zacházení vykazuje všechny symptomy oběti dlouhodobého psychologického mučení. Uvedl to zvláštní zpravodaj OSN Nils Melzer, který vyšetřuje případy možného porušování lidských práv. Assange by podle něj neměl být z Británie vydán ke stíhání do Spojených států, kde by jej prý mohlo čekat vážné porušování jeho práv a svobod.

Švýcarského experta OSN na začátku května do věznice Belmarsh doprovodili dva lékaři specializující se na potenciální oběti mučení, kteří s Assangem mluvili a provedli „důkladný zdravotní posudek“.

„Kromě fyzických neduhů vykazoval pan Assange všechny symptomy dlouhodobého vystavení psychologickému mučení, včetně extrémního stresu, chronické úzkosti a intenzivního psychologického traumatu,“ citovala agentura Reuters Melzerovo prohlášení. Assange byl podle něj roky záměrně vystavován zacházení a trestům, které jsou „kruté, nehumánní a ponižující“ a postupně se zhoršovaly. „Mojí nejvážnější obavou je to, že by pan Assange byl ve Spojených státech vystaven reálnému riziku vážného porušování lidských práv, včetně svobody projevu, práva na spravedlivý soud a zákazu mučení a dalších krutých, nehumánních či ponižujících forem zacházení nebo trestů,“ dodává Melzer.

Pokud  by  si nějaké  služební  voko nebo ucho právě  chtělo dělat ohledně  vlka  a Kosy další  čárku  do seznamu  hříchů,  sděluji mu,  ať  si ušetří námahu. Citoval  jsem  z  článku na  Aktualne.cz…..

Nezbývá  než si položit  pár  neodbytných  otázek.  Například

-jak je možné, že v nedemokratickém  Rusku byl nepohodlný  novinář  bleskově, zásahem nejvyšších státních  autorit, osvobozen  a  fatální problémy  naopak potkali  ty,  kteří jej  chtěli  kriminalizovat?

-jak to, že  jiný  nepohodlný  novinář, který  pro obranu  celosvětové demokracie  udělal  naprosto nesrovnatelný  a  doslova  olbřímý  kus  práce  v  celosvětovém  měřítku, je  arestován,  se souhlasem státních  špiček  Velké Británie a  na  nátlak  vlády  Spojených  států

-jak  je možné,  že  expert  OSN  doprovázený  lékaři vydá zprávu o jeho těžkém  mučení

-jak je možné, že  týž  expert OSN konstatuje, že  Assange  by  byl ve Spojených státech vystaven reálnému riziku vážného porušování lidských práv, včetně svobody projevu, práva na spravedlivý soud a zákazu mučení a dalších krutých, nehumánních či ponižujících forem zacházení nebo trestů

Ptát  se,  jak  je  možné,  že  Míra Karas,  vlastně  jeho kolega  z  Washingtonu -Miřejovský  nebo Vostal  z   Londýna,  nejsou  denně  se  stejně  naléhavými reportážemi  o  Assangeovi,  jaké  jsme  minulý  týden  dostávali od Karase z Moskvy – nebudu.

Už  dávno  vím, že  žijeme  v době  tzv. polovodičového  nebo chcete  li  -diodového  zpravodajství /můj  copyright/. Tedy že  zprávy  a informace mohou proudit pouze  jedním směrem. V  tom druhém  jsou  blokovány.

Nemá  smysl  to  rozvádět.  Juliu  Assangeovi   a jeho  zatčení a konsekvencím  jsem  věnoval  už povícero  článků a  jen bych se opakoval.

Vždyť  všechno  dokonale  v  pár  větách  vyjádřil bývalý  český  velvyslanec  a  dnes  prorektor  soukromé univerzity  CEVRO  – Tomáš  Pojar

Assange nebyl nestranný, Hlavní útok vedl proti USA, proti svobodné demokratické společnsti, jejíž hlavní oporou jsou Spojené státy

Proto  nesmí  mít  žádnou ochranu,  může  být  vystaven riziku vážného porušování lidských práv, včetně svobody projevu, práva na spravedlivý soud a zákazu mučení a dalších krutých, nehumánních či ponižujících forem zacházení nebo trestů….

Jenže  ten  Golunov…..    ano, ten  byl propuštěn a potíže  mají  všichni, kteří  jej  chtěli  kriminalizovat!  Asi proto, že on BYL NESTRANNÝ. Protože  NEVEDL ÚTOK NA  SPOJENÉ  STÁTY,  jestli jsem  správně pochopil Tomáše POJARA  a spol.

Čekám až,  jak  jsem  napsal  už  před dvěma  měsíci, si  od  českých/evropských/světových  novinářů,jimž  jsou  lidská práv a nade vše

 přečtu, či poslechnu cokoli na podporu Julie Assange a nezávislé investigativní žurnalistiky ve stylu padni komu padni, protože právě svoboda a nedotknutelnost médií a jejich úloha hlídacího psa je pro existenci demokracie a svobody fatální.

Zrovna tak vřele uvítám jejich jakoukoli zmínku o tom, že lidská práva jsou univerzální, nedělitelná, nezcizitelná a u všech lidí rovná. Bez ohledu na jejich národnost a státní příslušnost. A že ten kdo je poruší se za to musí zodpovídat, lhostejno, zda jde o občana Libérie, Srbska nebo Spojených států.

Lidská práva  to i době  polovodičového, či diodového  zpravodajství,  jsou  totiž skutečně nedělitelná. Nepochybně  má  mít  Ivan  Golunov  stejná  jako západní  žurnalista. O  tom nemůže  být  sporu.  Já  ovšem  soudím, že  lidská  práva Julia  Assange   a  ochrana  jeho osobnosti   by  měly  být  na stejné  úrovni  jako ta  Golunovova.  A  především by  potřebovala  stejnou publicitu! V  zájmu  samotných  novinářů  celého světa! Je  neslýcvhanou  ostudou, že  Golunov  je  na  tom prokazatelně  daleko lépe  než  Assange!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.