Nová jaderná doktrina USA -jaderné zbraně lze použít!!!!


Zjevně  stárnu.  Stíhám čím  dál méně a  chápu, vlastně  nechápu  už  skoro nic! Naprosto  flagrantně  se  mi obojí  najednou  stalo minulý  čtvrtek odpoledně.

Kdy mi unikla  jedna  doslova  světoborná   informace, s  kterou  přišla  Mladá fronta  Dnes – totiž, že  Američané zcela   změnili  názor  na  možnost  nasazení  jaderných  zbraní  a zapracovali  ho  do své nové  jaderné  doktriny!!!!

Viz text

Pentagon má novou jadernou doktrínu, experty zaráží změna pohledu na válku

Rozhodl jsem se  celý  text  opět výjimečně  převzít  pro Kosu,protože  nemá  smysl, abych z něj  vyzobal  základní  informace,  neb je  stejně  krátký  jako svým obsahem zdrcující!   Osobně  se divím, že  nevyvolal  v podstatě  žádnou odezvu. Ani ve  světě  a tím méně  snad  v  česko slovenském prostoru.  Jakkoli  jde o  naprostou  šílenost!  Dokonce takového  kalibru, s  jakým  jsem se  za  svůj, už bohužel nikoli úplně  krátký  život, nesetkal!  Nakonec  – přesvědčte se  sami!

Americké ministerstvo obrany věří, že by použití jaderných zbraní mohlo vytvořit podmínky pro rozhodující výsledky a obnovení strategické stability. Vyplývá to z nové jaderné doktríny, kterou Pentagon zveřejnil v polovině června. Americká armáda tím podle odborníků změnila svůj pohled na jadernou válku a zabývá se také vítězstvím.

Pentagon zveřejnil dokument s názvem „Jaderné operace“ 11. června 2019, naposledy publikoval podobnou doktrínu před čtrnácti lety. Podle expertů na kontrolu zbraní se však Spojené státy dopustily v novém dokumentu velmi nebezpečného smýšlení.

„Využití jaderných zbraní by mohlo vytvořit podmínky pro rozhodující výsledky a obnovení strategické stability. Použití jaderné zbraně zásadně změní rozsah bitvy a vytvoří podmínky, které ovlivňují, jakým způsobem velitelé v konfliktu zvítězí,“ uvádí nový text  generálního štábu americké armády.

Na začátku kapitoly věnované jadernému plánování a cílení dokument cituje teoretika studené války Hermana Kahna. „Myslím, že jaderné zbraně budou použity někdy v příštích sto letech. Je pravděpodobnější, že jejich použití bude malé a velmi omezené, než rozšířené a bez omezení,“ konstatuje dokument.

Kahn je však podle listu The Guardian považován za velmi kontroverzní postavu, protože tvrdí, že lze jadernou válku vyhrát. Pentagon sice novou jadernou doktrínu zveřejnil na svých internetových stránkách, ale po týdnu ho opět stáhl. Nyní k němu mají přístup pouze lidé s povolením.

Mít detailní scénář jaderné války je nebezpečné, říká expert

Týden však stačil na to, aby si ho všimla média i experti na kontrolu zbraní. Podle Stevena Aftergooda z Federace amerických vědců, který vede projekt o vládním tajemství, je nový dokument velmi znepokojující. Úkolem nové doktríny je podle něj předem naplánovat ty nejhorší možné scénáře.

„Jde o způsob myšlení, který může být nebezpečný. Mohl by způsobit, že takové eventuality budou brány jako možné místo toho, aby byly rázně zamítnuty,“ říká Aftergood.

S tím souhlasí také Alexandra Bellová, která pracuje v americkém Centru pro kontrolu a zbraní. „Zveřejnit dokument o jaderných operacích a poté ho smazat, ukazuje nedostatek disciplíny a strategie. Navíc v době rostoucího jaderného napětí, kdy opravdu hrozí možnost jaderného útoku,“ vysvětluje Bellová.

The Guardian připomíná, že Pentagon zveřejnil novou doktrínu v návaznosti na odstoupení vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa od dvou jaderných dohod. A to mezinárodní smlouvy s Íránem z roku 2015 a dohody s Ruskem z roku 1987, která se týkala likvidace raket středního a krátkého doletu.

USA vyvíjejí jaderné zbraně s nízkou silou exploze

Trumpova administrativa je navíc skeptická také vůči dohodě START, která zavazuje spojené státy a Rusko ke snižování počtu jaderných zbraní. Její platnost vyprší v únoru 2021 a zatím není jasné, jestli ji velmoci obnoví. Obě mezitím pokračují v modernizaci jaderných zbraní a investují do nich miliardy dolarů.

Americká vláda v rámci svého jaderného programu vyvíjí balistickou raketu s nízkou silou exploze, což podle odborníků naznačuje, že by jaderná válka mohla být omezená a nemusela by nutně vést ke globální katastrofě. 

Naposledy zveřejnily USA novou jadernou doktrínu v roce 2005 za vlády George W. Bushe. Také tehdy vyvolala strach z možného jaderného útoku.

Nechápu, jak mi  mohl takovýhle  informačně  snad  nejzásadnější  text od pádu  Berlínské zdi utéci!!!  Nebýt  čtenářky  Kosy  VD, minul bych ho. Tímto jí  velmi děkuji. I když je pravdou, že  kdyby  mne  minul, spalo by  se mi  daleko lehčeji a lépe!

Ovšem to  tohle  nechápání  není nic  proti  obsahu  článku!!!!

Osobně  si  dovolím tvrzení,  že  jeho logiku může  akceptovat  jen  totální  gambler nebo  narcis  galaktického  rozměru, či  fanatik  druhu  Usama  bin Ladin.  I  když   tím posledním si nejsem tak  úplně  jistý! Protože  by  se  také mohlo ukázat,  že   podobné  uvažování  bylo   i  jemu  cizí.

Atomové  zbraně  byly  do teď  považovány  za  zbraň posledního soudu, jejichž  ničivá  schopnost, respektive  globálně  světoničivá,  zachránila několikrát  svět  před  dobrodružstvím  další světové  války. Proč, to  dokonale oglosoval  Albert  Einstein  ve svém známém výroku:

Nevím jaké zbraně se budou používat ve III. světové válce, ale vím, že ve IV.světové válce se bude bojovat klacky a kameny.

Zkrátka – velmoci  měly do teď  své  jaderné arzenály    proto, aby  zajistili  sobě nedotknutelnost  či  nejméně  holou  existenci, protože  potencionální  útočník  věděl,  že  eskalace  jakéhokoli konfliktu vyústí  nejen v porážku  nepřítele, ale  také  v jeho naprostý  konec, spolu  s celou planetou.

Podle  toho  také  byly do nedávna   zpracovávány  jaderné  doktriny  obou  jaderných  supervelmocí – USA a  Ruska/Sovětského svazu!   Tahle  filosofie  jaderného patu  fungovala!  Nejdříve  zřejmě  zachránila  západní Evropu  před  Stalinovým převzetím  – viz třeba roční  blokáda   západního Berlína  v  roce 48/49 , Kubánská  krize, atd.  a nyní  stejný  atomový  arzenál nejspíš  ochránil a  zatím ochraňuje   Rusko.

Jestliže  ona  nová  americká  jaderná  doktrina  vstoupí v platnost,  pak se chápání   stratégů  a   reálnost  jaderného  konfliktu  naprosto bezprecedentně  změnily.

K  horšímu!

Jaderné zbraně  přestaly  být  tabu  a  výzbrojí  pro případ  všech případů!  Totiž  že  vlastník  globálního  jaderného  arzenálu  a  ti  jsou momentálně,  naštěstí !!!, jen dva, je  nasadí  jen tehdy,bude li  jaderně  nebo jinak  fatálně napaden. Jinak  fatálně, znamená  zatažen  do  globální  konvenční  války,  kdy  si bude stát  bezprostředně na prohru.  Pak  rozhodně  zmáčkne  tlačítko se slovy – tak  jo,  ať  nás  všechny  vezme  čert!

Takhle  to bylo.  Nyní  Američané  zjevně  přešli  na  novou  strategii- omezené  nasazení  A  zbraní nevyvolá ani zničení  světa, ani  velkou  jadernou odvetu!

Konečně  začínám  chápat americké  studie  o  dopadech  různých typů  jaderných  válek, které  se v poslední  době  objevily  -jako  třeba  tu, kterou sepsali  vědci experti z Michiganského technologického institutu a Státní univerzity v Tennesese představili v obsáhlém článku, který vyšel v renomovaném časopise Safety.

Autory studie například  zajímalo, kolik jaderných střel může stát odpálit, aniž by tím vyvolal takové dopady, které by mu způsobily závažné škody environmentální, socioekonomické i zemědělské. A to i v případě, že by nepřítel vůbec nestihl zareagovat odvetou vlastními jadernými zbraněmi.

Vědci dospěli k tomu, že bezpečná hranice se pohybuje kolem 100 bomb/raket – to ještě nevyvolá tak velké globální dopady, aby to způsobilo katastrofální důsledky.

Velmi  stručný  výtah z  té  studie a superzhutněný  výsledek  tří  zkoumaných  scénářů  atomové  války  –   s  použitím 100, 1000 a  7000  náloží naleznete  zde.

Zdá se, že  američtí  stratégové  se  tématu  nasazení  stovky  malých  jaderných  bomb,  zejména  v nákladných lokálních  válkách,klasicky  typu  Irák,  by  vedlo  k  rychlému  vítězství, v podstatě  s minimálními  finančními a  lidskými náklady.  A  především  skoro  „nulovými“  enviromentálními  následky  pro  Spojené  státy.   Těm, zejména  po  první takhle  vyhrané  válce  by   s e výrazně  zvýšil, tzv. vnucovací nebo chcete li – vydírací potenciál na prosazování  jejich  požadavků  vůči  všem  státům  na planetě, které nemají  A  zbraň!

Každému  by   stačil  sdělit  – tak  jak jsme  zatočili  se  státem  X,  s použitím  malých  jaderných  náloží, zatočíme  i  s vámi když…..  Nemáte  žádnou  obranu!  Tak koukejte  udělat nebo neudělat, co  vám říkáme!  

Děsí  vás  to?  Právem.  Z mnoha  dobrých důvodů,  které  si ještě  trochu  o chvilku později rozebereme. Nyní mám pro vás  špatnou  zprávu  –  jestliže  to plánují  noví  atomoví  stratégové  v  Pentagonu takhle,  jde   ještě  o  tu lepší  variantu!

Protože  tam  klidně může  být  strategie  i  o level vyšší!  Ve  verzi  – klidně  lze  zahájit  i konvenční  válku s  jadernou  supervelmocí a  rychle ji vyhrát!  Bez  našeho následného zničení.  Protože  my  rychle  zničíme  jejich  vojenský  a jiný  důležitý potenciál  nasazením  nízkoprahových jaderných  zbraní,  ale  oni s e neodváží odpálit  všechno co mají, protože  vědí, že  by  při tom zahynuli  spolu s námi. Takže  radši prohrají!

Pamatuji ledacos.  Včetně  okamžiků, kdy  stál osud  světa  na  ostří nože  – Kuba,  Berlín nebo  manévry  NATO  Able Archer (Znamenitý lučištník) v listopadu 1983!!!  Tehdy  to  bylo   doslova  o fous!  Svět  se tehdy  fatálně likvidační  konbfrontaci  v poslední  chvíli  vyhnul.  Zejména proto,  že  v  rozhodujících  okamžicích   prst na  jaderném knoflíku  drželi  ti, co měli  přímou tragickou  zkušenost   II. světové  války  – Kennedy, Chruščov,  resp.  Reagan, Brežněv a  Thatcherová.   Dobře  si  pamatovali, co  je  světová  válka. Ta nejaderná.  Zažili  Hirošimu a  pamatovali  si důsledky. Oni  i jejich poradci, včetně těch  vojenských. Jsem si jistý, že  nikdo z nich  by úvahy  o přípustnosti nasazení  jaderných  zbraní  malé  ráže  vůbec nepřipustil.

Protože  by jim bylo  jasné,  že představy  jedné strany, že  když  budou  použity  nízkokapacitní  atomové  zbraně,  globální  soupeř   bude ve  své  jaderné odpovědi když  ne  němý, protože…  tak  v  nejhorším případě  zbaběle  zdrženlivý!  Tohle  je  pro mne  vrchol gamblerství.  Kdy sázkou, za  z hlediska  dějin, nepodstatné  vítězství,  zkáza  světa!  Úplná a definitivní. V  případě, že  druhá strana  uvažuje  jinak!

Za  šílenou považuji  i  onu  „lepší“  variantu“  -tedy  že  užití  A bomb bude  malé a lokální  v konfliktech  s nejadernými  státy k zajištění  rychlého vítězství a prosazení  amerických  zájmů  je  zcela šílený  nápad!

tohle  totiž  nemůže  vést  k ničemu  jinému,  než  že  další státy  nastoupí  „korejskou“  cestu.  Tedy,  že  se pokusí, stůj  co stůj pořídit  si  vlastní  jaderný  arzenál. za  každou  cenu.

A mnoha  z nich se  to v takovém případě podaří. Třeba i tak ,  že  odkoupí  část Kimova  arzenálu. To  je totální zkratka,  která  funguje, když  bud e dodržen  triviální předpoklad  absolutního  utajení  operace! Netuším, zda to v  dnešní  době  lze  utajit, ale  rozhodně  snáze  než  zahájení  vlastního  atomového  výzkumu  a  následné  výroby.

Jestliže  bude  ta  nepochopitelně iracionální  jaderná  doktrina  USA  realizována, nevěřím, že  si  atomové zbraně   nepořídí státy  typu Turecko /prezidenta  Erdogana  z  toho úmyslu  podezírám už  dlouho a  dost  dobře  to může  být důvod, proč  trvá za  každou cenu  na koupi  ruských systému  PVO  S  400  i přes  americké  hrozby a  sankce/,  Egypt, Brazílie, Argentina,  Saudská  Arábie a  další  regionální  velmoci  III.  řádu.  Kdyby  tak učinili  tito,  nepochybně  to nastartuje  jaderný  apetit  jejich  regionálních  rivalů a sousedů.

Stejný  názor  sdílí  například  i špičkový expert  Vipin Narang z Centra pro mezinárodní studia v Massachusetts – „Je to recept na nekontrolovatelnou jadernou eskalaci,“ 

Vznikne  stále  větší  a rychleji se  točící  spirála a  především nebezpečí,  že  někdo  z nových  členů  jaderného klubu  jádro v nějakém naprosto  bezvýznamném konfliktu  použije  nebo mu  část  této  fatální  výzbroje  bud e ukradena kdo ví kým a  ten  s ní  naloží podle  svého   úzkého zájmu!!!

Ale  přes  to všechno – hlavním závěrem je,  že  největším klamem  té nové doktríny je nebezpečné přesvědčení, že ,malá‘ jaderná válka malou zůstane!  Což  je  citace  z  loňského dopisu Kongresu skupinou 32 bývalých amerických politiků včetně exministrů zahraničí a obrany George Shultze a Williama Perryho.

Skončím. Nevím co napsat  dál.  Kromě  toho, že   autoři studie a  ti  , kteří rozhodují  o  její,nikoli realizaci, ale  vůbec  o připuštění  do  diskuze   jsou  šílenci, jaké  svět ještě nepoznal!

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.