Zeman, Babiš Staněk a Guaido


Když  člověk píše  soukromý  blog a  staví jeho obsah  převážně  na  anlýzách nebo, abych  to extra nepřeháněl- snaží se o  analýzy, normálně  mu  musí konvetovat,  když  cosi předpoví, co jiní, kteří jsou za  to placení,  ani přibližně nevidí a  ono se  to během  pár  hodin nebo nanejvýše  několika  málo  dnů – doslova  a do  písmene  potvrdí. Jenže  ta  moje  situace  je  v  úrovni  senzibila, který někomu sdělil,  že  má  nevyléčitelnou, těžce zmetastázovanou rakovinu!  Následné potvrzení tomografem není  žádný  důvod  k sebemenší radosti! Přesně  toto  se Kose přihodilo minulý  týden, kdy  jsem o půlnoci ze středy  na  čtvrtek vydal článek

Rath, Zeman,Babiš, Rittig , soc dem, soudce Zelenka pekelné vedro a Benešová slyšela v odposleších a pamatuje si!

kde, kromě mnoho jiného byla  tato pasáž:

Soc dem NENÍ v pozici onuce nebo hadru na podlahu, nýbrž toaletního papíru!

Kdykoliv si Zeman nebo Babiš potřebují vytřít, je k dispozici! A předvedla to znova v úterý a ve středu.

Ačkoli je situace, při hlasování o nedůvěře vládě krajně vyhrocená, opět si bohuželpremier a bohuželprezident sáhli pro svou oblíbenou hygienickou pomůcku! Samozřejmě a bezostyšně!

Nominant na post ministra kultury – místopředseda ČSSD Šmarda se konečně dostal milostivé audience u hradního naboba. Obecné očekávání říkalo, že po tomto aktu Zeman minimálně oznámí termín, ke kterému odvolá Staňka jmenuje Šmardu…..

Obecné očekávání je obecné očekávání a Kosa je Kosa. Já, když došlo k incidentu s odvoláním ředitele NG Fajta, napsal, že tím, že Staněk skandalizoval a odvolal Zemanova osobního nepřítele,stal se neodvolatelým ministrem. Bylo nám to opět předvedeno v plné parádě.

Šmarda hovořil s prezidentem, minimálně prozatím, zbytečně! Staněk, až na další – nebude odvolán.

Pro vedení socanů, kteří si tuhle Jobovku potvrdili až přímým hovorem Hamáčka se Zemanem ve středu dopoledne to zafungovalo zřejmě jako rána do hlavy…. Jeden se nestačí divit jejich politické naivitě! Nechápu, že je to zaskočilo.

Takže došlo k horečnému jednání a chvilku byla na stole i možnost podpory nedůvěře, což by znamenalo potřebných 101 a Babišův předběžný pád. S tím, že by ho Zeman svévolně znovu jmenoval. Oranžoví se záhy a klasicky zalekli svého vlastního krátkodobého výronu statečnosti a vypustili, že Zeman jako neřekl, že Šmardu nejmenuje, takže budou jednat a že Hamáček v případě potřeby zajede na Vysočinu. Asi aby byl, v případě akutní hygienické potřeby co nejvíce po ruce….

Komentátor ČRo Plus Petr Nováček to včera odpoledne doplnil několika výživnými detaily:

-myšlenka na podporu vyslovení nedůvěry vystřídal nápad okamžitého odchodu soc dem ministrů z vlády

-i tohohle se ovšem rychle zalekli a poslední stav má být ten, že když Zeman nevyhoví na odvolání současného ministra kultury do konce června pak do 10. nebo 12.7. skutečně k postupnému odcházení ministrů za oranžové dojde….Čestné hamáčkovské!

-zabránit by tomu mohla jen ústavní žaloba na prezidenta pro nekonání, která jediná vynutí to, aby Zeman Staňka odvolal, protože mu ústava nic jiného neumožňuje. Jak nedávno konstatoval šéf US Rychetský.

Protože Petr Nováček má zpravidla perfektní zdroje, tak bych mu i věřil. Jestli to, co uvedl včera odpoledne v relaci Libora Dvořáka na ČRo Plus je realita, pak jsou fakt jen ten toaletní papír a nic víc! Nebo možná spíš štětka. Záchodová!

Tohle není ani mikulášské bububu v létě! Tohle naprostá slaboduchost!

V celém tom postupu je jediná trošku racionální myšlenka. Když bude k US podána ústavní žaloba na prezidenta, tak ten zkrátka nakonec Staňka odvolá. Musí. Ovšem tím to končí. Protože tu žalobu může podat jediný člověk – předseda vlády. Kde berou socani jistotu, že tak vůbec učiní?! Když dnes, vzhledem k auditu EU, existenčně závisí od Zemana? Že kdyby nekonal, tak přece odejdou ti soc dem ministři, že mají páku?

Tak tohle je mozková produkce po těžkém úpalu! V současných vedrech žádný div. ČSSD si zřejmě chce, v duchu svých nejhorších tradic, připomenout Vítězný únor 1948. Kdy také její ministři původně měli podat demise.A jak to skončilo, všichni víme!

Soc dem jich má pět. Kdyby došlo na lámání chleba a Hamáček překročil svůj stín a z plyšového medvídka se na chvilku snad stal chlap, tak věřím, že s ním odstoupí jediný skutečný oranžový chlap v téhle smutné Babišově kumpanii – kterým ovšem je ministryně Maláčová! K ní by se připojil nepochybně i Petříček. A tím by to skončilo. Staněk? Ten by svou rezignaci nepochybně odvolal a Toman? Tak ten by ji ani nepodal! Jsou se Zemanem dlouhodobě jedna ruka! To nemluvím o tom, že i v tomhle případě by Zeman, jen tak pro větší zábavu mohl odmítnout ty rezignace přijmout!! Aby  si  to ještě  více  užil –  Babiš  by provedl  to, co Gottwald v Únoru  – rekonstrukci  vlády. Místo  milic  by  napochodoval Okamura  a bylo by! A část  lidu  by tleskala.Jako tenkrát!

Opravdu mne  ani  mikroskopicky netěší,  že  se během  doslova  pár  hodin  stalo úplně  všechno,  co  v těch pár  řádcích  stojí.

-Staněk  je  nesestřelitelným ministrem a už i někteří mainstreamoví   na  to přišli. Jako například  šéfkomentátor  Babišovy MfD Kolář – který si už  troufl napsat, co  je  vlastně podstatou  sporu kolem  Staňka:

Jenže prezident před časem uzavřel se Staňkem dohodu: pokud ministr odvolá šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta, on ho při problémech podrží.

Stále děje se  bude  se dít  dál, pokud Babiš  nepodá  kompetenční  žalobu.

O čemž  Kosa usoudila,  že to  bohuželpremiera  ani nenapadne , což on bleskově potvrdil-viz jeho výrok:

„Nevidím důvod podávat žalobu,”

Socani  tvrdili,  že  jejich dalším krokem  pak  už  může  být  jedině  odchod  jejich ministrů  z  vlády.

Kosa  usoudila,  že  kdyby  k tomu  došlo,  pak  by  se  to týkalo  pouze tria  Hamáček,  Maláčová, Petříček  a  dvojka  Staněk – Toman  by  ve  vládě  zůstala.

Staněk se  zatím veřejně nevyjádřil,  ale  vzhledem k tomu,  že  Zeman do něj  už  tolik investoval,  nepochybuji,  že  by  vystoupil /byl vystoupen z ČSSD  a  členem  famiglie, omlouvám  se  – oficiální termín je  vláda-  zůstal. Odbočím  – musím vysvětlit, jak to, že  mi ruce  místo vláda,  samovolně  napsaly  famiglia.  Inu  v Bruselu prý se Babišovi přezdívá  Al Capone… Na  rozdíl od  nadkritické  části  českých  voličů tam  vědí  proč. Ale  to je  na jiný  článek.

Vrátím se  k jádru  dnešní  pojednání  – vládní  rošádám a speciálně   ministru  Tomanovi.  Ten  už  naznačil,  jak to  s ním  bude a jestli  byl  můj  odhad  vadný  či  nikoli:

„Ubezpečuji vás, že k ministerskému křeslu jsem se nepři­lepil. Při řešení případné demise budu postupovat jako postupuji vždy – selským rozumem, na žádné co by kdyby nehraju, budu to řešit, až to nastane,“…

Takhle rozhodně  nemluví  nikdo,  kdo  je  připraven podat  demisi,když….

Protože  Toman  řeší  jiné  když….když  Brusel potvrdí /jako že se tak  stane/  někdy  na podzim  závěry  svých zatím  předběžných  auditů.!Vedle  Babiše  a  Agrofertu  je  tam  výslovně  uvedena  i rodina  Tomanů /on, otec  a bratr/  a jejich  firma  Agrotrade, jako  další   případ střetu zájmů v  Česku /čerpám  z  několika  málo uniklých informací  z  druhého  předběžného auditu, který  nebyl na  veřejných zdrojích  zveřejněn/ a  on by  se dobrovolně měl vystavit  do ofsajdu, místo toho, aby  měl  bezprostřední  možnost  do  rodinného střetu zájmů  svým přímým  střetem zájmů  vstupovat????? To po něm nikdo nemůže, ale hlavně  nebude chtít!!!

No jsou  země, kde by za  byť jen pokus  o něco  takového, šel nejen  od  válu a  z ministerstva,  nýbrž  rovnou za  katr.  U nás  je  to   poukázka pro státní  vyznamenání! A potlesk  nezanedbatelné  části  voličstva,  jak  to té Bruseli  natřel!

Takže  následoval  i  finální  závěr  Kosy- odchod  ministrů  by se nejspíš  vyložil, pod  Gottwaldovou,  opravuji  – Zemanovou  režií  jako rekonstrukce  vlády a  šlo by  tedy o pouhou  výměnu  ministrů.  Protože  ti  dva  kteří by zůstali by  přece  znamenali  „dodržení“  koaliční  smlouvy!  Přesně  stejně  to  odehráli komunisté v  48.  roce!  Našli  zrádce  typu Plojhar, Šlechta ,Neumann a  jelo se  dá v  rekonstruovaném kabinetu.  I tehdy vláda  přece  plnila  svoje  programové prohlášení a  pracovala  pro  blaho  země!!!!

V  životě mne nenapadlo, že  osobně  zažiji  Únor  48!!!

Jsme   na nejlepší  cestě  si  to zopakovat,  viz  Zemanův  veřejně  publikovaný  názor:

Prezident Miloš Zeman by považoval kompetenční žalobu kvůli sporu o odvolání ministra kultury Antonína Staňka za drzost. V takovém případě by přerušil veškerá vyjednávání s ČSSD. Případný odchod ministrů ČSSD z vlády by podle hlavy státu byl jen její personální rekonstrukcí.

Technicistně  vzato,  by  taková  vláda  snad  ani  nemusela  požádat sněmovnu  o vyslovení  důvěry. Šlo by  přece  „jen  o  výměnu ministrů“. Tehdy   žádat o důvěru   není zcela  nezbytné. Jak  jsme  si  naposled  zažili  při  poslední, poměrně  velké  ministerské rotaci, kdy  trio Ťok, Nováková, Kněžínek  bylo vyměněno  za  Kremlíka,  Havlíčka  a Benešovou. Tak proč  nyní, že?  Když  by byli nahraženi  také jen  tři ministři….

A  že  by  soc dem ztratila  posty, protože  by  nedodala  oficiální  kandidáty?  No umím si představit  v  roli  apoštola,  pardon  – ministra  Jidáše oddané skalní  sociální  demokraty typu  Zimola, Hašek, Tejc, Škromach, Kavan ze zemanovské  líhně  a  jelo by  se  dál jako  po dráze!

Že by  je  partaj okamžitě  vyloučila?  No a  co jako? Babišovky a  zejména  Hrad  a  TV servil, hradní  sprosťáček a  všichni podobní,  by  okamžitě  spustili  ryk, že  to je  poslední pomsta  neschopných, kteří stranu přivedli  cu grunt, nepochybně  by  se rozjely  i soudní spory  o neplatnosti  zrušení  členství, s  tím,že  by  na  všechno, jistě  nestranně  dohlédla – inu   Benešová  Marie!

Tenhle  scénář  má  netušené  možnosti  další  rozehry.  Šlo by jej například  vytáhnout  vždycky, když  by  Babiš  potřeboval odvést pozornost  od  svých  problémů a  že přijdou o  tom nelze pochybovat!!!! Či v případě, že  by  soudy  konečně  rozhodly  v Zemanových  kauzách s  očekávaným  výsledkem . Nebo  kdykoli jindy, v  situaci, kdy bude třeba  nějaký  malér  kohosi  zamlžit  a předhodit  davům  náhradní  hračku na odvedení pozornosti.

Prostě  najednou by  bylo, jako  na potvoru,  nařízeno  soudní líčení  ve věci  zrušeného členství a  media  by  byla  zahlcena  mnoha  pikantně  skandálními historkami z praní  oranžového  špinavého prádla.

Dokonce  si umím představit  i  konečný  výsledek typu, že  by  těm ministrům Jidášům  soud  navrátil členství a  oni nakonec  ovládli  soc dem a především  se  dostali ke  zbytku  soc dem  majetku,  vyhodili  Hamáčka  a spol.  a  s nemalým pozůstatkem  oranžové  kořisti spokojeně  žili  až  do smrti. Aniž    by  nemuseli hnout  prstem.

Ale  to jsme zaběhli opravdu  někam  hodně  daleko. Tam  tentokráte  také  nemířím. Takže se vrátíme do  okamžité  reality.

Možná  chcete  namítnout  –  ta  rekonstrukce vlády  má  jednu  chybku  – současná  vládní  většina  je přece  opře  o poslanecký  klub  ČSSD  ve  sněmovně  a ten  by  rozhodně  hlasoval proti  téhle  vládě, kde by  mohl. Snad máte  pravdu. Jed  bych  na to nevzal  ani  omylem.

Ale  dejme  tomu, že  by  to tak  skutečně  fungovalo. Jenže  Babiš  VE SNĚMOVNĚ  soc dem a její hlasy  zas  až tak moc  nepotřebuje. Viz  Zemanův  výrok, že   lze podle něj očekávat, že by vládu v takovém případě podpořila SPD Tomia Okamury. „

Jestliže  by  tedy  došlo na lámání  chleba a  ČÁST  soc dem  ministrů skutečně  odešla,  pak jak  jsem napsal minulý  týden – v  tomhle  opakování  Vítězného Úmoru, by  v  roli Lidových milicí  skutečně  zaskočil  Okamura  and his  boys!   A bylo by  vymalováno! Říká  to i Zeman osobně!

Jenže  ono by  to přímo  potřeba  nebylo,  tvrdím, že  hlasování  o  důvěře  takto sprzněné  vládě by  ve  sněmovně  připuštěno vůbec  nebylo.  Ta  nová koalice by  zůstala pořád  neoficiální. Jakkoli  by  to koala, tak  jak  ji každý  chápe,  existovala  fungovala!.

Problém je  v tom, že   Babiš  nepotřebuje,  aby  to, co  je zjevné  de facto- tedy  česká  vláda oligarchy s  jedinou  komunistickou stranou  v postkomunistických zemích plus  nácíčci kolem Okamury, byla  deklarována  transparentně i de jure. To by  totiž překonalo  i  Kaczinského nebo  Orbána  mělo  by  to  v zahraničí  svůj nemalý  náklad!  Takže  žádné  hlasování  o  důvěře!

Už  jsme si řekli, že  u  výměny  ministrů toho formálně  netřeba.  Kabinet  by se dál navenek  tvářil jako oficiálně menšinový ANO  šéfe  + dobrovolníci z ČSSD,  který  přece jen  žádá  o  ad hoc podporu  zákon od  zákonu! A že ji  dá Okamura  a spol?  Mají mandát  jako každý jiný a  my  o ni SPD  nežádali! Oni se rozhodli sami od  sebe! Už  to slyším!

Snový  scénář  pro Babiše pokud  Hamáček a  spol. odejdou. Protože  existuje ještě jeden a  pro něj významně horší. Kdy  už  bude nutné  veřejně  a to především  světu, protože  u nás to  oligarchovi projde – přiznat  barvu!

Jestli se  Hamáček rozhodne  zachovat  si  alespoň  zbytky  osobní  cti, protože  strana  už  je tak  jako tak, jestliže  se nestane  zázrak – MRTVÁ  /a  zemřela  nikoli  aférou  Staněk, nýbrž  přitulením se do  Babišova-Zemanova  smrtelného objetí/  pak   ministři za  soc  dem  NEPODAJÍ  své rezignace  a  on  naopak DOHODNE další  pokus  o vyslovení  nedůvěry  Babišově  vládě‘!!!

Že  opozice, sice  se soc  dem, ale bez Okamury  opět nemá  dost hlasů? No Okamura  opakovaně  prohlásil,  že  vládu s ministry  za  sociální  demokracii nikdy nepodpoří a  tutíž  jí bude odpírat  důvěru.  Základní  scénář  by  měl, opakuji – měl,vypadat tedy  tak,  že  Hamáček a spol.  budou formálně  dál členy  kabinetu, ale  sněmovna  bude hlasovat znovu. S  Okamurou /a  jinak  se přímo k lizu  neodstavitelně nedostane/  a  soc dem by tu  101 dohromady  dala. Vsadil bych na  to,  že  Okamura  by  rád  získal trvalý   vydírací potenciál na  Babiše,  tak  aby  ten  byl, za  každou cenu v budoucnu  odkázán na něj.

Výsledkem by  byl  přirozeně pád  vlády. A následné  veřejně přiznané  ustavení  nové  parlamentní většiny – přesně  jak  řekl bohuželprezident. A  také podle  ZEMANOVY  chuti. Protože  on  by  přes  Kluzkého  Vojtu  a  Okamuru  už  totálně  ovládal  Babiše!

Ten by mu  nemohl odepřít  vůbec nic. Dostal by  se  do role  Zemanova  kašpárka, který musí  panáčkovat, jak si  jeho mistr  usmyslí!!! Jediné  nezadatelné právo, které  by mu  zůstalo, by  bylo právo  nadšeného  souhlasu a  volání ANOšéfe!  směrem na  Hrad. Při tom, zejména  Tomio by ho jako klasický  hororový  vetřelec,  vyžíral  zevnitř. Protože  Babiš  Brusel, Unii  a kontakt  s  velkými  evropskými  hráči  bytostně potřebuje  kvůli  kšeftům  Agrofertu.

Ty  začínají  vypadat když ne  tragicky, tak  mizerně  určitě. Viz  čerstvě  zveřejněná  data  skupiny za  2018,  z který  vyčteme, že   konsolidovaný zisk koncernu Agrofert loni klesl o 63,5 procenta na 1,67 miliardy korun. Hlavním důvodem poklesu zisku je zhoršení hospodaření v segmentu chemie a v potravinářství, a to zejména kvůli sníženému výkonu německé pekárenské skupiny Lieken.

Tohle  už  je pořádný  sešup! A  jestli by Babiš  ustavil viditelně  oligarchickokomunistickhnědou  koalici,  má  nejspíš  Agrofert  zaděláno  na  velký, skutečně  velký  malér!  Jsem zvědav,  co  najdu  v té  výročce  v detailu,  až  bude přístupná  na síti!  Bude  to zajímavé  čtení a  určitě  si  ho užiji.    Banky  totiž úplně jinak hledí  na  dlužníka, kterého financují  35 miliardami  úvěrů,  když  má  roční zisk ve  výši 15% celkového dluhu a  úplně  jinak,  když se  smrskne, při stejném  úvěrovém zatížení  na  5% s tendenci dalšího propadu. Protože  jaksi  rostou překážky  a  odbyt  v globální  části byznysu, která  je ovšem pro hospodaření dlužníka  rozhodující! Když  ještě  uvážíme,  že  oznámený  zisk  Agrofertu je menší,  či v nejlepším případě  ROVEN součtu evropských a  českých  dotací pro koncern, pak je  zřejmé, že  o nějaké  koncernové  rentabilitě  nemůže  být  ani řeči a  Babiš  svými výroky  ohledně nekompetence  bruselských  auditorů a  zlé vůli  EU jako celku proti  Agrofertu si jen  zadělal na  to, aby  v unijní  centrále  leckomu  konvenovalo pomyšlení  na přiškrcení  dotací pro  podniky  typu  jako ovládá  český  premier!  O  tom, jakby  postupovala  současná opozice, ohledně  dotační politiky  vůči  Agrofertu, kdyby  se  dostala  k  veslu,netřeba  dlouze  spekulovat!  35miliard  dluhu  je prostě obrovská koule  na noze!

 

Reálná  hrozba  existence  101 pro  pád  vlády a  nucené  veřejné  se opření  o postbolševika  a  Okamuru je  něco, čemu se Babiš  chce  za  každou cenu  vyhnout! Tohle pro  jeho ekonomické zájmy  může  být  smrtící nebo alespoň dlouhodobě  ochromující. Naopak  ideální pozice pro polojaponce  se vymezovat  vůči  Babišovi, dělat z něj  probruselského zrádce  a odtáhnout  mu  část  duševně  zaostalejších  voličů!  Nepochybně  by jí  využil.

Jenže  už  jsem napsal,  že  jde o základní  scénář. Který  se i tak může  ubírat  různými, netušenými směry.  Například, že  Okamura, na  Zemanův  pokyn-a  já si jsem  jistý, že Hrad má na něj dlouhodobě  drát, by najednou  změnil názor a  například  se zdržel,  aby  Hamáčka donutil podat  tu ministerskou demisi, aby  šlo jen o  „tzv. rekonstrukci  vlády“. Jenže  pak by  dalším,  logickým tahem, ze  strany  Hamáčka muselo být  hlasování  klubu  soc  dem  proti  rozpočtu. Tím, že  by  soc dem  trvala  na  naplánování  výdajů,  které  by  vláda už v  žádném případě nemohla  pokrýt, ale  které  by  lidí  hodně zajímaly a  zněly jim  velmi libě. Namátkou  6 týdnů dovolené, úprava  dávek  placené  nemocenské  směrem  vzhůru,  zvýšení  dětských  přídavků, 13. důchod pro důchodce, rozšíření placené  mateřské a  co já  vím, co všechno někoho kreativního může  napadnout. To se dá jak vymyslet, tak  zařídit!  Rozpočtové provizorium, by následně vykonalo  své. Ovšem i  tady  by mohl  zaskočit  Okamura….

Nemá  smysl  se  zabývat  rekriminacemi.  Ale nikdy nepochopím  elementární strategickou  nedostatečnost  Hamáčka  a spol!  Opozice  se  svým  prosazením  hlasování o nedůvěře minulý  týden  vytvořila  soc dem ideální  příležitost  dát  Babišovi  nůž  na  krk. Stačilo prostě  oznámit- do okamžiku hlasování ve sněmovně  buď  bude podepsána  na Hradě  Staňkova  demise  nebo  podána  u  US  kompetenční žaloba  nebo podpoříme návrh na  vyslovení  nedůvěry. Se vším všudy.  Zeman by  byl býval ze hry.

Při tom všechno tohle  vzniklo jen proto,  že  Zeman,věren  sám sobě,  si umanul  že  ty, kteří se mu postaví, osobně  zničí a pomstí  se jim.  Takže  si  našel  Staňka, aby zlikvidoval Fajta,který ho zažaloval  kvůli  neudělené profesuře. Staněk  dobře věděl, že  je  svou stranou  dlouhodobě  chápán jako nejslabší kus  oranžové  části  vládní  sestavy, je  na  odstřel. Fajt  nefajt! Nabídku od  Zemana přijal a úkol  splnil, což byla  jediná  varianta  jak si koryto zachovat.

Tahle  země  je prostě  rukojmím Zemanova  narcisismu, sebestřednosti,samolibosti a pomstychtivosti. A ponese za  to  důsledky. Těžké, trpké a dlouhodobé.

Takhle jsem si  nikdy  demokracii  ani v nějakém  hororovém snu – nepředstavoval. A to letos  budeme mít  30 let od Listopadu…

A propos  -30 let od Listopadu!  To bude opravdu  skvělé  výročí!  V čele  země  člověk, co  už se  ani nenamáhá  zastírat, že  ústava  a  zákony  jsou pro něj  cár  papíru. Který ho zajímá jen  tehdy, když může  formálně podpořit  jeho osobní záměry.  Vedle  něj,  v  roli premiera,  bývalý komouš  a  donašeč  StB a  velkoprivatizátor!  Všechno podepřeno vládní garniturou a parlamentní většinou opřenou o postkomouše  a nenávistné nácíčky. Aby  oslavy  Listopadu byly  s touto  sestavou   dokonalé, zbývá  jediné.  Aby  se Zemanovi splnilo  přání,  které  napsal  do  svého  odpudivě podlézavého  dopisu  venezuelskému  pučistovi,  a jak se zdá  i  objednavateli  politických vražd Quaidoovi 6. února 2019.Už  na Kose byl  přetištěn, ale  dám jej  sem znovu:

 

6. února 2019

Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve středu dne 6. února 2019 blahopřejný dopis Juanu Gerado Guaidó Márquezovi, prozatímnímu prezidentovi Bolívarovské republiky Venezuely:

Vaše Excelence,

dovolte mi, abych Vám co nejsrdečněji poblahopřál k Vaší odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ a dovést ho ke svobodným a demokratickým volbám. Přeji Vám mnoho štěstí ve Vašem úsilí a pevně věřím, že Vaše snaha bude úspěšná.

Rád bych využil této příležitosti a pozval Vás k návštěvě České republiky. Česká republika oslaví v tomto roce třicáté výročí sametové revoluce a doufám, že i Vaší zemi se přechod k demokracii úspěšně podaří. Věřím, že brzy dojde k posílení vzájemných vztahů mezi našimi zeměmi.  

S úctou

Miloš Zeman
prezident České republiky

K dokonalosti už  schází  jen to,aby se  oficiálních listopadových oslav  zúčastnil  i  demokrátor  Quaido.  A  nejlépe  tak, že mu Zeman udělí  řád  Bílého lva I. stupně!

Do tohoto  bodu  jsem  dopsal tento  text  v sobotu odpoledne  a  měl za  to,  že  je  hotovo.

Leč  nedělní dopoledne přineslo  mimořádně  zajímavé  vyjádření. Vlastně  dvě a obě  od  Babiše:

1. „Myslím, že soc. dem. neodejde, to by byla sebevražda a de facto by to znamenalo předčasné volby,“ uvedl premiér s tím, že v takovém případě by začal jednat se zástupci parlamentních stran.

2.. „Neopřu se o SPD, to máme za sebou,“ poznamenal v narážce na sestavování své první menšinové vlády, kde se okamurovci za splnění jistých podmínek nabízeli. „Jasně jsme řekli, že s nimi do vlády nepůjdeme,“ řekl Babiš.

Přiznávám, že  netuším,  nakolik  se včerejším Babišovým  výrokům  dá věřit. Už předvedl tolik  názorových kotrmelců,  kdy   zcela  popřel  to, co  hlásal  ještě  před  5-ti minutami.  Nicméně, zkusme  přezkoumat, oba  body.  Proč  to  Babiš  řekl  do kamer, co ho k tomu mohlo motivovat  a co by to  přineslo…..

Především si dovolím tvrdit,  že  do okamžiku, do kterého by  sněmovna  rozhodla  o svém rozpuštění a vypsání  předčasných  voleb, v případě  odchodu  soc dem z  vlády, leží pořád  minimálně  tichá  koalice  Babiš+ Filip+Okamura na stole. A  určitě  by  fungovala  pod povrchem, kdyby  si  ČSSD usmyslela,  že  ve vládě bude fungovat  z  nějakého důvodu  dál.

Nicméně  nové  volby? Myslí to  Babiš  vážně, ve  světle  masových protestů? S  vizí,, že  termín tech předčasných  by se  kryl zřejmě s  30-tým výročím Listopadu? A jistotou, že  v  takovém případě by  se velmi pravděpodobně   nenašla  většina pro  schválení státního  rozpočtu?  Tenhle  termín  Babišovi  rozhodně  nenahrává a  je  pro něj  takticky  viděno  –  nejhorší  možný.

Spoléhá  na  to  že  v  průzkumech  pořád  a  s odstupem vede?  Ten  čerstvý od  Kantaru z  neděle  poskytuje  tyto údaje:

Babiš  klesl  a poměrně  hodně. Podle očekávání od  něj odpadají  tzv. měkcí  voliči.  V přepočtu na  mandáty  to  ještě  vidět není, protože  v  jeho prospěch  mohutně  funguje  dHontova  metoda,která  mu  přihrává  daleko více mandátů,  než má  hlasů. Na úkor  všech zbylých volebních  subjektů. Pokud  ovšem pro příští  volby zejména  ODS, TOP,  STAN A  KDU-ČSL´pochopí,  že  když  se  spojí do jednoho bloku,  jsou  schopni  dosáhnout  stejný  výsledek  jako ANO  šéfe a připravit  jej  nejméně o polovinu  přepočítacího bonusu /ve  spojení s Piráty pak mu jej v podstatě  stejným  způsobem,  jakým  ze  situace  profituje  on,  sebrat  celý a zajistit  si ve sněmovně  komfortní většinu!  na  základě  hlasů  navíc!!!/  jsou pro Babiše  volby mimořádně  riskantním tahem.

Jenže pravděpodobnost, že  ješitové  z předsednických  a místopředsednických postů  jednotlivých  partají  omezí  svoje  úzce osobní  ambice ve  prospěch  celku?  Nejsme  v Itálii. Tam už  to pochopili.  Jsme  v ČR. Takže  Babišovi  by  kalkul  s  trvající  rozdrobeností protivníků  klidně  mohl vyjít!

Nicméně – riskantní  operace by  to byla  tak  jako tak. Zejména  když  říká – s Okamurou ne, to je  ze  hry!

S kým by  asi tak  koaloval  po těch dalších  volbách?  S  KSČM.  To  ano a  dál?  Když jedním dechem  říká,  že  SPD  nikdy!  a  ČSSD  v  předčasných  volbách  čeká  už jen politická  smrt?

Že  by  sázka  na  Klause  ml. a Trikoloru?  Když by  se šlo k urnám někdy v  listopadu a  mezi tím  jsou prázdniny?    Nepotřeboval  by junior  takhle náhodou  o  dost  více času,  aby  se  doopravdy  pevně  etabloval?  A  také, aby  se ukázalo, odkud  vlastně bude brát  svoje  voliče? Jestli  oslabí  rodnou  modrou  nebo Babiše  či polojaponce?

Zkouším do toho  ještě  naprojektovat  Zemanovo  paličaté  odmítání  předčasných  voleb  a opovržlivý jeho   výrok,

Pokud by Andrej Babiš ztratil nervy – a pouze tehdy, když by je ztratil – tak v tom případě jsou předčasné volby řešením.

Proč  je  Zeman proti  předčasným  volbám,  když  o  ně  tak moc  a moc  stál  v roce 1998 a  nenechal dojet NečasKalouskovu opozici, ačkoli  ta  to  do řádného termínu  měla  opravdu  už  za  pár?

Na  98 i 13 je  snadná  odpověď – protože  to vyhovovalo především Miloši Zemanovi!   Z  toho  logicky  vyvodíme,  že  předčasné  volby  před rokem  2021 mu  osobně  z nějakého důvodu  NEVYHOVUJÍ!

Takže je  třeba  se zeptat -PROČ PŘEDČASNÉ  VOLBY ZEMANOVY  NEVYHOVUJÍ?

Těch odpovědí může  být celá  řada. Pokud  máte  přístup  k  neveřejným informacím. Což není moje  parketa.  Já  skutečně  žádnou linku  do prezidentského obludária  nemám.  Mohu  pracovat  jen  s tím, co  je obecně  zjevné.

Například  s termínem  řádných  parlamentních voleb. Současná  sněmovna, jestliže  dokončí svůj  plný  mandát,  by  končila  někdy na  rozhraní  října a listopadu  2021. Okamžik, kdy  se tahle  země  definitivně  zbaví dnešního bohuželprezidenta je první dekáda  března  2022.

Z  uvedeného vyplývá,  že  Zeman  by  mohutně kalil  vodu ještě  při sestavování  vlády po  řádných  parlamentkách.  Nechť  nikdo  nepochybuje, že  by  to pojal  opravdu  destruktivně.  Ale především – byl  by  DULEŽITÝ  a  NEPOMINUTELNÝ  nejspíše  až  do posledního  dne  prezidentování! Babš  by  si netroufl  si  to s ním rozházet,  aby

Představme  si   předčasné  volby  na rozhraní   podzim, začátek zimy  2019…. Ano  i  do  tvorby  nové  vlády by  se Zeman neurvale a protiústavně  jistě  vměšoval. O  tom  nemůže  být pochyb. Dělal by  spoustu  naschválů, zejména  tehdy, kdyby  se ukázalo,  že  Babiš s Okamurou  jsou poraženými.  Jenže nakonec  by  vláda, která  by mu nebyla po chuti, přeci jen  vznikla. Kdyby  držela  pohromadě,  pak by  se z něj, na  dva  a půl roku, stal  už jen kladeč  věnců a  obveselovač či rozeštvávač  davů    v  servil TV.  Při  semknutosti  vládních stran by  prostě  více nezmohl.  Věděl by, že  tentokráte, když  by  si dovolil  stejné  přešlapy  jako proti Sobotkovi  nebo proti Hamáčkovi,  by  už konečně  kompetenční  žalobě  čelil. Se všemi  důsledky. A  je  zřejmé,  že  i když  jmenoval naprostou většinu  členů kolegia  Ústavního soudu,  má  ho tam  většina  plné zuby  -viz opakovaná  vyjádření  Pavla  Rychetského, či  neomalený  Zemanův  nájezd  na  soudce Filipa  nebo aféra  se soudcem  Šimíčkem.

Vůbec  bych se nedivil, že právě  tenhle  kalkul na upozadění  Zemana, jakmile  ten bude  zbaven  možnosti  držet  trumfy při sestavování  vlády  v konci   jeho prezidentského  mandátu,  mohl  být  tím rozhodujícím impulsem, který  Babiše  přinutil  naprosto  vážně  pracovat  s variantou  předčasného  všelidového hlasování.  Pokud by  vyhrál  a dokázal sestavit  parlamentní většinu,  Zeman by musel vyjít  vstříc a on  by  se  pak už konečně  zbavil jeho kurately! Přestal by být  hradním poskokem, který může  říkat jen  ANOšéfe!

Současně  by jistě  při  vyjednávání  o  předčasném rozpuštěn sněmovny  zkusil zvýšit  své koaliční šance. A  hlavně-   nebylo by třeba  řešit,  čím si  pro volby  2021 koupí  opět  svoje  voliče  a kde na  to vzít. Protože  státní  kasa  už  nestíhá a  například  na  zvýšení  důchodů a platů ve státní  sféře  už  se vyškrabují  i  ty nejposlednější rezervy! Voličské a  volební  dárky  publiku  pro 2020 už  jsou  zabaleny a  pro  roky  2021 a 2022 už   by je nebylo třeba  hledat!!!! Pro Andreje úžasná  úleva. Pro tvrdé jádro  jeho  elektorátu  těžké zklamání!

Uvidíme,  co bude  dál!  Nečeká nás  žádná  nuda!

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.