Ursula von der Leyen, je s EU amen?


Nemám už  delší  dobu  rád  překvapení. A  to ani taková, která na první pohled  vypadají  příjemně.  Což by  měla  evokovat  zpráva,  že  šéfové členských zemí  EU  se  nečekaně  shodli  na jménech  pro klíčové posty  v  personálním pavouku hierarchie  administrace  a  exekutivy  Evropské  unie.

Přiznám  se, že mne  dosažení  dohody ještě  včera  večer,  zaskočilo. Soudil jsem, že  příkopy  jsou  daleko  hlubší.

Nicméně dohoda  je  hotová. Tak ji pojďme  přezkoumat.

Věřím, že  jména  znáte,ale pro jistotu  je  zopakuji:

Klíčovou pozici  šéfa  Evropské  komise / vláda  EU/ zaujme  současná německá ministryně  obrany  Ursula  von der  Leyen a nahradí  tak odcházejícího  Jeana  Clauda  Junckera

Pozici tzv. evropského prezidenta a nebo stálého šéfa  nejvyššího  orgánu členských zemí EU – Evropské rady, zaujme  současný belgický  premier  a liberál  Charles  Michel.

Francouzska Christine  Lagardeová  vystřídá  na čele  Evropské centrální  banky Maria Draghiho.

Evropským ministrem zahraničí  a  nástupcem  Frederici Mogherini se  stane  ministr  zahraničních věcí Španělska a  člen  tamní socialistické strany Josep Borrel  Fontelles.

 

Jediná pozice, která  zbývá  donavrhnout,  je  kdo  bude řídit  Evropský  parlament. To si  mají  čerstvě  zvolení  europoslanci  rozhodnout  sami.

Jmenný seznam mám za sebou. Před sebou ovšem celou  kupu otázek a  do půlnoci, kdy chci tenhle  článek vydat,příliš  času nezbývá.  Tak se  do nich pustím.

Než  dojde na otázky, rád  bych  se  u těch nových jmen zastavil. Což  v podstatě  znamená, že  jen  u  jednoho. Nebudu zastírat, že  vím  něco podstatného  o Španělovi, který povede  evropskou zahraniční politiku.

Totéž platí o  belgickém premierovi, takto  nástupci Donalda  Tuska. Dovolím si  zopakovat, že  jde o liberála, se  vším všudy. A jeho  kvalifikací  pro  preponovanou  funkci  může  být, že musí být  sakra  dobrým a mimořádně  schopným vyjednavačem, když  byl schopen sestavit v belgických národnostních a politických podmínkách  absolutní roztříštěnosti  a vzájemné nekooperace,   kabinet  vůbec  a funkční zejména. Tohle  se mu  v naší dnešní  Evropě,  která  při každé  vhodné a nevhodné příležitosti znovu a znovu demonstruje,  jak  ctí  ty  vzájemné,stejné,  nediskutovatelné  hodnoty, bude mimořádně  hodit.  Takovou zkušenost a kvalifikaci jako on sotva  kdo druhý  může  Evropě nabídnout!  Myšleno naprosto  vážně,  žádná  ironie!

Christine  Lagardeová….  Inu tohle  je řácky  zajímavá  dáma.  Vystudovaná právnička, která prorazila  ve  světové první lize  právních velkokorporací, když  se probojovala  až  do čela  renomované globální  skupiny  Baker & McKenzie.

Odtud  její  cesta  vedla  do  několika  francouzských pravicových  vlád, kde vystřídala  různé  rezorty, ale nejvíce na  sebe  upozornila  jako  ministryně  financí. Zlé jazyky konkrétně  Les Parisien,dodávají, že měla v listopadu 2008 vyslovit názor, že je odhodlaná z Paříže učinit důležité finanční centrum islámského bankovnictví. Ale  to je  jen  nepodstatná  drobnost.

Opravdu  významné  je, že  celých 8 let  byla  výkonnou  generální ředitelkou Mezinárodního měnového fondu. A nevedla  si špatně.  Jakkoli v době  výkonu   funkce  čelila  velkému osobnímu problému a  soudnímu líčení ohledně podílu na  skandálu francouzského velkopodnikatele  Bernarda  Tapieho, který Kosa  v  detailu popsala  před  dvěma  a půl rokem v  textu

Co je dovoleno francouzskému bohovi, není dovoleno rumunskému volovi

K paní Lagardeové se ještě  na skok   vrátím, nicméně  je  čas  se věnovat  designované předsedkyni  Evropské komise – oblíbenkyni  Angely  Merkelové, kterou  skoro 15 let doprovází  jako  věrný stín  – Ursule  von der Leyen… Uměl  jsem si představit pro tento post velkou řadu  jmen, ale  že  zrovna  ona???

Pro  naprostou  většinu českého  publika  jde o  v podstatě  neznámé  jméno. Takže  cítím potřebu  zveřejnit  pár  základních informací:

Je  dcerou  významného německého politika  a dlouholetého úspěšného a oblíbeného  premiera  zemské  vlády  spolkové země  Dolní Sasko -Ernsta  Albrechta.  Vystudovala  dvě  vysoké  školy,vychovala  SEDM dětí  a  vedle  svých  politických a  rodinných  funkcí  k sobě  přestěhovala  svého,  už  zmíněného otce, aby  se o něj mohla starat, když  byl postižen  stařeckou  demencí, přestože tak mohl učinit  kdokoli z jejích   šesti  sourozenců!  Hovoří plynně   třemi jazyky.

Tolik  pozitivní, či chcete li  obdivuhodné   informace. Horší to je  s  její  politickou  dráhou. Do vrcholné politiky  vtrhla  až  v  roce 2005 a  okamžitě  se stala  souputnicí,snad  až  důvěrnicí  Angely  Merkelové. A také univerzální ministryní,  která  umí  řídit  úplně  všechno.  Od  zahradní  sekačky až po raketoplán nebo  jadernou ponorku.A  také  jakékoli ministerstvo! Postupně  prošla  několika

-ministerstvem pro  rodinné  záležitosti

-ministerstvem práce

-ministerstvem obrany

V  té první  ministerské  štaci  jsme ji ještě neregistroval. Leží mimo můj zájem  a  záběr při monitorování  německých reálií.  Ovšem  ministerstvo  práce v době  vrcholící  krize  2009 a dále?  Kdy  se jen kupili  a kupili  další  nezaměstnaní  až do netušených rekordních hodnot? To  už bylo něco jiného!  Až  nakonec  odešla  na obranu!  Její  působení  tam označuje  řada německých  – zejména opozičních politiků, doslova  za katastrofu. Ostatně  současná bojeschopnost, či spíše  „bojeschopnost“  Bundeswehru, podle  odborných  studií, hovoří  za  vše!  Jednu krátkou  ochutnávku najdou  němčináři například  zde.

Momentálně čelí  UvdL dvěma  velkým  skandálům  – tzv. afeře  s  poradci a naprosto  skandální přestavbě  školní  lodi Bundesmariny  plachetnici  Gorch  Fock. Která  měla  stát  původně  10milionů  eur a dnes už  je  účet  na  135 milionech a  to  zdaleka  není konec, protože  na moře  byl právě  spuštěn opravený  kýl!Nikdonetuší,kolikbdou  stát nástavby  a vestavby.

Pro mne je  to zdrcující  bilance jedné  šedivé myši, která může zřejmě  dělat  úplně  všechno. Když takhle  „kvalitně  zmanageovala“  180 tisícový  Bundeswehr a  jednu školní  plachetnici, je zřejmě  kvalifikována  řídit půlmiliardovou  Evropskou unii…..

Jdou  na mne  velké, ba stále větší  chmury!  EU  musí projít nějakou  opravdu  zásadní přestavbou, má li  fungovat. Nepříjemnou a tvrdou, s níž  spousta  obyvatel jednotlivých států nebude souhlasit,  o politikářích / zejména  typu Okamura/ nemluvě. Nemá li se z Evropy  stát rychle  pás  tragicky  chudnoucích  rozvojových  zemí, které jen  vzpomínají na  svou minulost, kdy konkurovaly Spojeným státům a na Čínu se dívaly  svrchu. Posměváčkům  sděluji,  že  se přesně tohoto stavu  brzo dočkají,  jestli  EU  nebude  razantně  zreformována.  A  to nikoli k posílení  jednotlivých členských zemí. S ekonomickými supervelmocemi  nemůže  úspěšně  soutěžit  rozhádaný,nesourodý, sobecký  houfec 27/28 zemí a zemiček, kde si  každý  hraje  na svém písečku.

Ursula  von der  Leyen by měla  být  hlavním koordinátorem, moderátorem a negociátorem těchto změn.   Její dosavadní politická  kariera  mi říká, že  něčeho takového není  schopna. Netuším, co, kromě  šedivé  myši pro  každou  funkci,  je, ale  rozhodně ne  vizionářkou. Vysmívaný  J. C. Juncker  /nechápu  proč  se mu třeba ohledně  alkoholu posmívají  Zemanovi nebo  Kalouskovi  fandové/ mi oproti ní  připadá jako  gigant!  A  to rozhodně nepovažuji za  nějaké  terno.

Přiznám se, že jakkoli jsem vždycky  varoval před  FrankemTimmermansem, dávno a dávno před  tím, než  ho zaregistrovala  česká veřejnost /viz např. výše nalinkovaný článek Kosy  o Lagardeové/ v konkurenci Junckerovy následovnice,by mi přišel jako lepší  varianta.  Nemusí se mi  líbit  jeho názory  a v mnoha  ohledech a  vážně nelíbí,  ale   není  pochyb o tom, že je  schopen nějaké  vize,  je  osobnost a  umí řídit  a věci  řešit. Čímž  si  od nynějška  u  funkce  šéfky  Evropské komise sebeméně  nejsem jistý.

Za mne  špatná  volba.

Nechápu proto  tu  radost,  kterou  projevovali  všichni  zástupci  V4 v  Bruselu.  Zdůrazňující, že  se jim podařilo zablokovat  právě Timmermannse, s tím, že  jednoznačně  podporují   volbu UvdL.  Doopravdy  neuvěřitelně  mi  zní jejich  mantra před jednáním,že  do čela  komise chtějí  někoho  kdo  rozumí  regionu V4 a je mu nakloněn.

Timmermansovi bylo od  V4  vyčítáno, že  tenhle  region nemá  rád a  že  tlačil na  kvoty  a  přijímání  migrantů. Začnu těmi migranty.  Ano to je pravda.  Usiloval o jejich přerozdělování a   zavedení  automatických  kvót. Ale  ona totéž  nechtěla  Angela  Merkelová?!  A když ona,  tak  samozřejmě její věrná  Ursula!  Jaký je v  tomto bodě  rozdíl mezi  odmítaným holandským socialistou  a  německou  křesťanskou demokratkou? Nevidím,ani pro budoucí  jednání  ohledně  migrace a otázek s ní  souvisejících,  žádnou pozitivní diferenci! UvdL  byla  nekompromisní zastánkyní Willkommenskultur!

A ta  druhá  věc? Ona  designovaná  šéfka  komise rozumí  špecifikám   zemí  V4?  Mohl by mi  někdo ozřejmit  v  čem je chápe  více nebo jinak  než  Timmermans?  Rád  se nechám konkrétně informovat, protože  já  to netuším! A  to německou politickou scénu  sleduji denně a  dlouhodobě!

Ovšem  všechny členské  země  tuhle  volbu prohlasovali jednomyslně. S jednou  jedinou absencí – Merkelová  se zdržela. Kvůli tomu,  že  s nominací  UvdL rozhodně  nesouhlasila  vládně koaliční  SPD v Berlíně!

Ale  to je  peripetie.

Když se podívám na  celkové složení nových  superpředstavitelů  EU, pak  je  víc  než  zřejmé,  že  V4 rozhodně  nemá žádný  důvod  něco slavit.  Mezi  nejvlivnějšími  hráči měla  v minulé  periodě  Donalda Tuska   Dnes nemá  vůbec nikoho!  Ty nejvýznamnější  funkce si  rozdělily  velké státy  s výjimkou  Itálie a  k nim  je  dobrána  Belgie.   Z  východního  křídla  nikdo! Jako kdyby  tam  12tzv.nových  členských  zemí  ani  nebylo!   A  Babiš  a ostatní  z V4 si to pochvalují!

Přestože  volba  Timmermanse by  jasně představoval položku  na úkor  právě oněch  velkých a zejména  Německa  s Francií. Jakkoliv  byl  kandidátem právě  tradičního evropského dvojbloku. Zkrátka  si myslím, že  v  případě jeho volby by Francie  asi musela  Němcům  přenechat  pozici v  čele  Evropské  centrální banky, což  bych osobně   považoval  nejen  za  dobré, ale  naprosto  žádoucí. Němec  Weidemann  by mi konvenoval  daleko více než  Francouzka Lagardeová, jakkoli ji ani trochu nepodceňuji.

Francouzské  šéfování  Evropské  centrální  bance vidím globálně jako problém!  Protože  mám všechny důvody  se domnívat, že  Francie  se pokusí přes  tuto  instituci  řešit  svoje  problémy. Tak  jako  to, dělal Draghi pro italské  banky… Užijí si to  hlavně  Němci.o tom nepochybuji. Opět bude  řeč o společném evropském/rozuměj- německém/ dluhopisu,společném pojištění vkladů,  jednotném rozpočtu,možná  i dańové soustavě, atd.atd. Tohle  je  velké  Macronovo  vátězství. Na prosazení  svého člověka  do nějaké  unijní  funkce  neměl v podstatě  reálnou  šanci. Odmítnutím Timmermannse získal  nečekaně  v  ECB  jacpot!

Velmi si naopak mohou oddechnout  Italové. Francie  už  delší  čas  vykazuje  známky  velkého pochopení  pro  šílené  nápady  italských  politiků /zejména  Salviniho/. Lagardeová, na  rozdíl od  Weidemanna, rozhodně /hned/ nezavře  eurové refinanční kohouty  pro refinancování  marodných italských bank.  což je terno!

Tím se dostáváme k  Itálii. O té  už  jsem  konstatoval, že  to je  jediná z  velkých  zemí, kterou  nějaký superúřad  minul. A  to hned  ze  dvou  důvodů.  Hlavní  porci  jejích poslanců  tvoří  Salviniho  a Grillovi  nacionalisté. Zastoupení země  v hlavních  italských frakcích je mimořádně  slabé. A to na  nějaké důstojenství  není. Druhým důvodem bylo, že  se Řím postavil na stranu  Timmermannse   bojkotujícího Visegrádu a tím  znemožnil  hlasování  kvalifikovanou většinou. Takže  Itálie  nula.Nicméně hlavní střet  EU  versus  Itálie  teprve přijde.Kvůli římským  fantasmagoriím  ohledně  rozpočtování. Tomu se určitě Kosa bude věnovat,  až  přijde čas.

Leckde čtu, že  neskutečně vyhrála  V4.  Tvrdí  to  například  německá  sociální  demokracie, FDP i tamní  zelení. Totéž  evropská  frakce  socialistů,zelených  a liberálů.A leckdy  dokonce až tak, že se  ostatní  členské  až  nedůstojně  ohnuly před  odporem  V4 oproti  Timmermansovi. Slyšel jsem  a  četl na  vlastní  uši  oči.

Jste  hrdí na  Babiše?  Fajn. Nebudu  vám to vyvracet. Jen tvrdím, že  za tohle  „vítězství“  tvrdě  V4  zaplatí.  V budoucnu a mnoha  ohledech.

Už proto, že  ono poukazování  na  Timmermannsovu  migrační  agendu  byl zástupný problém a  že mezi jeho postojem  k této věci  a pozicí  UvdL není žádný  faktický rozdíl!

To nemluvím o  tom, že  Charles Michels,která povede  evropskou radu, má  na  migraci, kvóty,  není li ještě  daleko radikálnější názor než  Timmermanns, pak jistě stejně  radikální. Viz  jeho zaznamenaný  výrok, že Česká republika i další země, které se odmítají chovat solidárně, by nakonec mohly být vyloučeny ze schengenského prostoru!!! Ten kupodivu  nevadí.  Ani V4. A  Babiš  jej dlouhodobě  označuje  za svého přítele!

A ta druhá výhrada, že  Holanďan  nerozumí našemu regionu?

Já  si  dovolím  termín nerozumění přeložit  do jednoduché  češtiny.

Timmermanns v minulosti komunikoval  jasné problémy  právě  těchto zemí, které  se týkají  jejich konfliktu  s  unijními normami. O Babišovi a evropských dotacích mluvit  nebudu. To je  notoricky známá věc. Polsko?  Konflikt  mezi  čerstvě  přijatými  polskými justičními zákony a neochotou  Varšavy  akceptovat  evropské  právo a jeho chápání, ke  kterému  se zavázala, rozhodně nevyšuměl.  Ani  o deko.  Totéž  se  týká konfliktu  Viktora  Orbána  s  Bruselem ohledně  třeba  mediální politiky  a  situace veřejnoprávních  medií  v Maďarsku.

Ono nechápání  špecifík  V4 je prostě  střet  osobních problémů  Babiše,  Kaczynského a Orbána  s  EU. Nepochybně  jim jejich  obstrukce  bude vrácena. Respektive – ani ne tak jim, nýbrž  bohužel  jednotlivým  zemím. Obstrukci  si  pamatují  jak  šéfové  vlád  ostatních členských  zemí,  tak  jednotlivé  evropské eurofrakce. Zejména  socialisté,  zelení a  liberálové. Tedy  tři ze  čtyř  nejsilnějších  europoslaneckých klubů. Vítězství  vypadá úplně  jinak! Navíc,  podle  dalších informací vadil Holanďan  i  řadě dalších  členských zemí, zejména těm, kde vládnou  strany, jež  jsou  zastoupeny  v nejsilnější europarlamentní  frakci  -Evropské lidové straně. Ty  sic e slovně podporovali Timmermannse, ale  ve skutečnosti  jen nechali V4 za  sebe  vytáhnout  žhavé kaštany  z  ohně a nenadělat  si zbytečné nepřátele  pro nějaká  příští  hlasování a vyjednávání!  takhle vypadá  ona  velká výhra  V4!

Ovšem všechno může  být  nakonec  úplně jinak. Šéfové  vlád  členských  zemí   se dohodli. Ale  tahle  dohoda  je  klasický  účet  bez hostinského!

Tím  hostinským je  europarlament.  On musí ty  nominace  schválit!

První informace  z  kuloárů ukazují, že  většina  jeho poslanců  je  krajně  nespokojena, ba  rozhořčena, tím,jak  jim  evropská  rada  nalinkovala  koho mají  do funkcí potvrdit. Dále jim vadí,  že  premieři a prezidenti   zcela pominuli jak  parlament jako takový tím, že  jim  sdělili – tady to máte  a  schvalte  to, my  jsme  rozhodli a  také, že  vlastně  ani jedna  z významných  funkcí  není obsazena  některým z tzv. špičkových evropských kandidátů  pro evropské  volby. Mají za  to , že  parlament byl  znectěn mocí výkonnou.

Už  v komentáři po  eurovolbách jsem uvedl, že  v  tomto punktu  stojím za  šéfy  vlád  členských zemí  EU. Europarlament, zejména ten nový, je  krajně nebezpečným tělesem!  Jednak svou  rozdrobeností,ale především  množstvím  ekcentriků a  fanatiků, kteří se do něj dostali. Tihle  zneschopní svými fantasmagoriemi  a  řetězovými politickými handly  naprosto cokoli. A nechat JE vybírat a  rozhodovat,  kdo má  příštích 5 let vést a  řídit  Unii bych pokládal za  katastrofu!  To  Evropská rada odhadla  naprosto přesně. Jenže  europoslanci  to vidí jinak  a  schvalován  včera  tak pracně dohodnutých  nominací  si jistě vychutnají  jako ideální  příležitost k odvetě. Takže  bych s enedivil, kdyby  tu  pracně  sjednanou  sestavu  odstřelili.  Protože  vlády  členských  zemí  prostě  dohromady  nedají  dost svých poslušných stranických poslanců!

Tolik  první  stručný komentář  toho, co se odehrálo včera  v Bruselu.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.