Dnešní článek nebude řešit žádné velké téma. Je spíše jen takovou drobnou ilustrací. Ilustrací toho jak funguje politika a politici. A jak jim to voliči baští.
Tvrdím a nepřestanu tvrdit, že každý volený politikář vidí, myslí a ne/koná jen do horizontu příštích voleb. Nic jiného ho nezajímá. Tedy v tom lepším případě. V tom horším a bohužel obvyklejším, patří li k druhu klokaní kapsa, pak má , jako řádný vačnatec, přirozenou potřebu nemít tu kapsu prázdnou. O to více ho zajímá ten předěl budoucího hlasování.
Chce být totiž znovu zvolen. Což je základní varianta. Která je často, u těch, co si to mohou dovolit a především jsou mimo výkonnou moc, zmutována do verze – lépe zvolen než minule.
Tolik synopse politikáře.
Pak zde máme voliče. Tomu zdánlivě jde o výběr nejlepšího zástupce jeho zájmů. Tedy partaje či osoby /podle typu voleb/, která je nejlépe bude zastupovat,která dotyčného a jeho rodinu nejlépe ochrání. Ačkoli z praxe máme neotřesitelnou zkušenost, že vybrán je ten, kdo co nejšikovněji občanům
-vymyje mozek
-nejvíce mu naslibuje
-zaručí mu mu že nebude muset hnout malíkem a všechno zařídí za něj
Ani politikáře, ani jejich voliče nějaký zájem celku příliš netrápí. Ačkoli to obě skupiny proklamují až do úplného uproklamování.
Stačí si vzpomenout na zásadní pravidlo držitelů moci po každých parlamentních volbách – nepopulární opatření musíš udělat v prvních dvou letech své vlády. Zbylé dva roky už jen ty populární. A když si k tomu přidáte výsledky voleb v poločase vládního mandátu – což jsou zpravidla volby do krajských zastupitelstev, názorně vidíte reakci voličů na tuhle tradiční politickou strategii – vládní strany vždycky čekal těžký výprask. Protože volič pochopil, že byl za blba.
No nic. skončeme s touhle hodinkou triviální politologie. Nemám v úmyslu nikoho školit a poučovat. Jen jsem si připravoval půdu pro klasickou politikářkou ukázku.
Možná si pamatujete na, tuším že sedmidílný seriál Kosy o EET v době, kdy se tahle povinnost projednávala v parlamentu. Jednoznačně jsem se postavil za její zavedení a také, v této věci , za Babiše, ačkoli můj vztah k němu je dnes úplně stejný jako tenkrát. To, že mám na kohosi jasný a setrvalý názor, neznamená, že nejsem s chopen rozeznat, když náhodou udělá cosi, co je mimo jeho obvyklé nastavení a celku to buď zřetelně prospívá nebo naopak mimořádně škodí.
Zkrátka Babiš a EET dostali od Kosy krytí.
Totéž se opakovalo když se ve sněmovně objevil zákon, který zakazoval v hospodách a restauracích kouření. Opět Kosa argumentovala ve prospěch zavedení opatření.
V obou případech, to vyvolalo reakci. Negativní. Nebyl jsem tím překvapen – ze zkušenosti vím velmi dobře, že málokdy dostanete souhlasný ohlas, ale když jde o negativní reakce, to je jiná! To je potom průvan v mailové schránce. Přirozeně, že byl jak ohledně toho kouření v hospodách, tak a ještě více – u EET.
Leckdy to mělo až komickou formu. Když mi chodily námitky , které jsem před tím vyvrátil například celým konkrétním dílem, kde jsem se speciálnímu problému a tématu věnoval v detailu. Málo platné. Stejně jsem zpátky dostal zase ten obecný argument. Proč by se oponent měl obtěžovat číst…. nebo dokonce cosi pamatovat?
Nestěžuji si a nehodlám čtenáře nijak dehonestovat. Nikdo mne nenutí Kosu vydávat, činím tak ze svého vlastního rozhodnutí a čtenář má svoji reakci právo.
Zkrátím to. V obou případech bylo opakovaně především namítáno, jak EET a zákaz kouření poškodí nevratně hospodský a restaurační byznys, jak hospody kvůli EET budou masově zavírat a když ne kvůli ETT, tak kvůli zákazu kouření, protože cígo je prostě cígo a pivo bez něj není pivo.
Byla to tenkrát velká mailová šichta. A s několika vrcholy. Ten poslední přišel krátce po tom, když EET najela reálně do života. Přišlo mi pár okamžitých statistických údajů, kolik set že jako hospod zavřelo… Jaký že to zločin na obyvatelstvu, atd. atd.
Odpovídal jsem, že hospod, více méně bude asi tak stejně, že ono zavírání je zejména rušení původních firem a pokračování v činnosti pod novou hlavičkou. Aby se přerušila daňová statistika konkrétní firmy a berňák nenapadlo například porovnat výkazy jedné a té samé hospody před a po EET, protože by z toho nejspíš musela rezultovat v prvém kroku daňová kontrola a v druhém tvrdý daňový doměrek. Ale bylo to většinově házení hráchu na zeď.
Čirou náhodou jsem před pár dny narazil na internetu na článek, který se opírá o oficiální statistická čísla a popisuje jaký byl faktický vliv zavedení EET a zákazu kouření na hospodskorestaurační byznys v České republice.
Za všechno mluví už jeho samotný titulek
Počet restaurací v Česku roste. Navzdory EET, nedostatku číšníků i zákazu kouření
Jádrem celého článku je tato tabulka
Šálí mne zrak nebo platí, že restaurací a hospod neustále přibývá? Řádově o tisícovku rok co rok? Bez ohledu na všechny „zrůdnosti“, které podle politikářů už dávno jakéhokoli hospodského měly poslat ke dnu? Když to vezmu letem světem přes svou sklerotickou paměť, pak vedle EET a zákazu kouření především nucená instalace bezkontaktních vodovodních baterií, zavedení přísných hygienických předpisů, co se týče skladování jídel a surovin/ a dobrovolně doznávám, že někdy velmi přísných předpisů – tedy přísných na prvních pohled, ale tvůrci zřejmě dobře věděli to, co velmi často ukazoval Polreich v primáckém Anošéfe! z hospodského zákulisí/ atd, atd.
Stabilně stoupající počet hospod a restaurací dokumentuje, že námitky tehdejší i dnešní parlamentní opozice jsou prostě jen fikce. Hospody a restaurace se adaptovaly a naopak do tohoto sektoru investují stále noví a noví podnikatelé. Protože jsou přesvědčeni, že to bude sypat!
Ano, nepřehlédl jsem v té studii Bisnode následující pasáž:
Majitelé restaurací se tehdy obávali menší návštěvnosti v chladných měsících, kdy budou muset kuřáci ven. Loňský průzkum IPSOS ukázal, že 36 procentům provozovatelů menších restaurací kvůli protikuřáckému zákonu klesla návštěvnost, osmi procentům podnikatelů naopak zákaz pomohl.
Návštěvnost je jedna věc, celkové tržby druhá. Jakkoli nepopírám že tam korelace dozajista existuje. Otázkou je jen, jak silná. Kdyby šlo o přímou úměru, nepochybně by to zohlednila ta tabulka o odstavec výše.
Zvláštní je, že nikdo nezkoumá například souvislost mezi úbytkem hospodských hostů – kuřáků a zdražováním cigaret. Nebo se zdražením piva a tvrdého.. Ačkoli tady ona korelace nesporně musí existovat také.
Mimochodem -výzkum Bisnode potvrdil i můj tehdejší odhad, že za zavíráním firem, před a těsně po zavedení EET, byl skutečně jen zájem o přerušení daňové evidence konkrétního podnikatele! To tam najdete také.
Zkrátka politikáři neselhali! Proti EET protestovali, prý v zájmu byznysu a jednoduchých živnostníků přesně ti samí, kteří když byli u moci, tak ještě na Silvestra neuměli podnikatelské veřejnosti sdělit, jaká sazba DPH bude platit od Nového roku! A kteří bez mrknutí oka zvedli obyvatelům, o jejichž kuřácký komfort v hospodách se bili do poslední kapky krve, DPH na potraviny, vodu, dětské plenky atd.atd. z 5-ti% na 15% když to oni měli pod palcem, aniž by aspoň lehká chmura na jejich přemýšlivém čele byla patrná…Proč?
Psal jsem to už tenkrát- politikáři na nějakého živnostníka nebo malého podnikatele kašlou. S výjimkou voleb. Vědí, že těhle subjektů je řádově milion. Což je milion hlasů. Plus nejméně jeden další volič z rodiny. Nepřehlédnutelný potenciál! Takže mu půjdeme na ruku. Za každou cenu! Zejména když jsme momentálně preferenčně na dně! Jako tenkrát ODS s Kalousek partají byly. Ty jejich hlasy za to povolení dalšího krácení daní z jejich strany přece stojí, ne?
A vše bylo baleno do líbivých keců péče o blaho malých podnikatelů a pohodlí a komfortu občana.!
A občan sám? Zejména na v menších obcích? Jo tak tady mi chodily srdceryvné maily o tom, jak ty hospody tady budou zanikat nebo případně už zanikají a jak to znamená konec obce….
I tomuhle fenomenu jsem tenkrát v seriálu věnoval jeden speciální díl. Kde bylo zdokumentováno, že hospoda, zejména ta vesnická, prostě nemá šanci se svým pivem za 25,- proti ampulkovému z nejbližšího řetezcového marketu, zejména tehdy ne, když hodí pivo do akce, což je vlastně, střídáním značek v letácích – pořád. A že dokonce ani když to ještě překoupí Vietnamec, provozující místní sámošku, kterou zavřela Jednota, ta hospoda neobstojí. Vím totiž z vlastní zkušenosti, jak to funguje u nás na chatě nebo v rodné vísce mojí dobré ženy!
Ale přesto mi takové ohlasy chodily. A možná přijdou i teď. Uvidíme. Pokud dorazí, pak se hodlám jejich autorů zeptat, jestli stejně důrazně, jako nyní stojí za zavřenou hospodou, ukazujíc na Babiše a EET a zákaz kouření, stáli tenkrát za udržením místní malotřídky a pošty, když politikáři ,v rámci tzv. optimalizace vzdělávací sítě a poštovních služeb, rozhodli o jejich likvidaci. Dnes se mohou aktuálně realizovat proti úmyslu zavřít v menších městech dislokované finanční úřady! U nás v kraji například ve Stříbře, Sušici nebo Kralovicích, což je pro tamní podnikatele věru rána!
Pivo v hospodě jsem schopen snadno vykompenzovat i na nejopuštěnější samotě v téhle zemi. Ale zrušení nejbližší pošty nebo školy nebo dokonce berňáku, dovezením basy ampulkového do baráku ani náhodou.
Opět, stejně jako u EET nešlo o nic jiného než o voličské hlasy! Politkářům. Ti vsadili na to, že v době boje o kouření jich bylo 2,4 milionu. Což, když odečtu neplnoleté,bylo jistých 2 000 000 potenciálních hlasů!
No a pak zde máme samotného voliče. Který přece vždycky vybírá tu nejlepší variantu. A ta jak pro politikáře, tak voliče zněla:
Mámo, já jim to hodím, voni mě nechaj bánit i pivka!
Takhle pro mne vypadal a fungoval tehdejší boj o EET a kouření v hospodách. Na jedné straně chladný politikářský kalkul – ber hlasy kde ber a jakýmkoli způsobem! Na té druhé voličské – okamžité pohodlí nad všechny principy!
Ale naštěstí to druhé neplatí úplně paušálně. Protože i tady statistiky cosi ukázaly –cituji:
…Zatímco před dvěma lety bylo denních kuřáků 2,4 milionu, loni si cigaretu zapálily každý den jen dva miliony….
…V květnu 2017 byl zaveden zákaz kouření v restauracích a na dalších veřejných místech. Podle odborníků první data ukazují pokles v počtu infarktů, angín pectoris a dalších nemocí způsobených kouřením. U nádorových onemocnění se podle nich pozitivní dopad projeví za delší čas….
Nemám sebemenší důvod pochybovat o tom, že můj tehdejší náhled na EET i zákaz kouření byl ok.