Musím se zase vrátit k závěrečné debatě předsedů politických stran před eurovolbami přenášený ČT z Národního muzea ve čtvrtek 23.5. Nebyl to ztracený čas!
Ne, pokud máte zájem o politiku, ale především chod státu a myslíte si, že financování jeho provozu by mělo mít nějaký řád a smysl. A že s vašimi penězi by stát měl zacházet stejně, jako s nimi zacházíte vy! Tedy vydávat je smysluplně a jen na to potřebné.Jenže to je jen půlka toho, co má stát ohledně svých příjmů, zejména těch daňových- dělat.
Tou druhou je stanovování daní a jejich výběr- tedy správný přístup státu ke konstrukci daní. Kdo, kolik, kdy a jak má na společné výdaje přispívat. A následně umět platby, stanovené touto společenskou dohodou, také umět vybrat! Výdaje jsou podřízeny příjmům. To vám nemusím vysvětlovat. Vy víte, že s rodinou můžete vydat jen tolik , kolik jste schopni vydělat nebo získat nějakou svou činností nebo držbou majetku. A jistě chcete dostat každou korunu, na kterou legálně dosáhnete.
Ani vás nenapadne, abyste jako zaměstnanci pro svého zaměstnavatele pracovali zadarmo, jako majitelé firmy něco někomu ze své produkce dávali gratis nebo dejme tomu jako majitelé bytového domu, někoho nechali bydlet jen tak. A pochopitelně, už vůbec vás nepotrefí, že byste své poctivě vydělané peníze vyhazovali do nějaké bezedné černé díry. Tohle předvádí jen stát . Z různých důvodů. Někdy dokonce i racionálních. Ale takových případů je ve srovnání s jeho šlendriánem, neschopností a politickou nevůlí našich papalášů naprostá menšina. Ale jsou.Nicméně to jsem se jednak rozmáchl do široka a jednak odbočil od hlavního tématu.
Světlana Wittovská, která onu předvolební debatu moderovala v konci položila jednu jednoduchou otázku – na zavedení daně pro internetové giganty.
A stal se, řekněme zázrak – všech osm politických šéfíků hovořilo naprosto jednomyslně – ano, ano, je potřeba je zdanit, protože v ČR dosahují naprosto nezanedbatelné zisky, ale neplatí tu nižádnou daň z těch zisků!
No zázrak, ono to bylo, zejména v předvečer voleb – naprosto očekávatelné vyjádření! Věděli totiž že volič na toto slyší! A to VŠICHNI voliči! Napříč celou voličskou základnou.
Pro mne je zázrakem něco jiného -to jak rychle tihle papaláši, bez ohledu na politickou příslušnost, opustili svou zavedenou mantru! A jak snadno ze sebe všichni, s výjimkou dvou, udělali veřejně lháře. A to dokonce na televizních obrazovkách! A vyčítám Světlaně Wittovské, že je za to okamžitě v přímém přenosu neukřižovala!
Proč? A oč běží?
Hned vysvětlím, mějte trochu trpělivosti a dovolte mi vrátit se o dva roky zpět. K EET a pak a si ještě o dva měsíce dozadu, když soc dem přišla s požadavkem na zavedení bankovní daně.
Začnu tou EET. To je stále živý spor! mezi na jedné straně Babišem a soc dem versus opozice /ODS, TOP, STAN atd./.
Myslím, že nemusím připomínat svůj vztah k Andreji Babišovi . Pro mne zemský škůdce všech zemských škodců! Z milionu důvodů! Nicméně ohledně zavedení EET jsem jej nekompromisně na Kose podpořil! Dokonce sérií článků, kdy jsem si dal velmi záležet na argumentaci. Zopakuji stručně jen to nejhlavnější:
– je doslova atentátem na zdravý rozum, proč by v téhle zemi měl být řádově milion ekonomicky činných subjektů, kteří jsou neoficiálně oprávněni krátit daně či je neplatit vůbec a to jen proto, že jisté politické strany si podporou jejich daňové krádeže hodlají kupovat jejich hlasy pro volby
– není sebemenší důvod, proč by zejména zdravotní a sociální výdaje, ale i daně z příjmu FO, měli nést v podstatě jen zaměstnanci.
-zrovna tak není důvod proč by dokonce někteří zaměstnanci měli být ve stáří, ohledně výše důchodů, existenčně ohroženi tím, že je zaměstnavatel – díky neexistenci důkladné daňové kontroly, nutil pracovat oficiálně za minimální nebo skoro minimální mzdu a část jejich měsíční platu jim vyplácet v hotovosti na dřevo mimo záznam a tedy následný výpočet konečného důchodu. Takže ve stáří, pokud si nestihli vytvořit pořádný finanční polštář, je čeká opravdu těžká bída a nouze!
-není důvod, proč by mělo existovat pokřivené konkurenční prostředí, kdy ten kdo jedná nebo se alespoň snaží podnikat poctivě, je za hlupáka a konkurenčně těžce znevýhodněn proti těm, kteří bezskrupolozně kradou, protože je to zkrátka možné.
Bylo toho daleko více, ale dal jsem jen naprosto klíčové body.
Opozice namítala a namítá, že
– jde o šikanování podnikatelů,
-zbytečnou administrativní zátěž a náklady
ale především, že
– zavedení téhle daně zaplatí v konečné fázi zákazník.
Bankovní daň?
O té jsem psal jen před krátkou dobou viz Bankovní daň- když ekonom nechce nebo neumí počítat, kde jste si mohli přečíst důvody, proč bankovní daň Babiš nepřipustí toto:
U Babiše jeho motivaci chápu. Při napůjčovaných 35miliardách korun je každá desetinka procentíčka nepříjemným sáhnutím do JEHO KAPSY! Tohle je naprosto dostačující motivace, proč bankovní daň odmítnout! To si radši pro stát půjčí a bude z kapes nás všech klidně platit úrok za půjčené peníze. Hlavně, že jeho zůstanou nedotčené! Ale je tu ještě něco, pro Babiše daleko důležitějšího! Banky jej drží pod krkem a pěkně silně. Je nepsaným bankéřským pravidlem, že pokud máte velké úvěry u nějaké firmy nebo spřízněn skupiny firem a někdo z majitelů nebo jedení se dostane pod kola vyšetřování orgánů činných v trestním řízení kvůli finančním machinacím, případ okamžitě musí na revizi do úvěrového výboru příslušné banky, protože regulátor -v tomto případě český /a také německý / bankovní dohled/ je velmi ostražitý a má velmi striktní pravidla pro to, co mají banky v podobných případech dělat a prověřovat.. Andrej Babiš je vystaven riziku, že nějaká banka usoudí, že její předpisy compliance jsou jeho aférou porušeny. To znamená, že ho požádají, aby předčasně splatil své úvěry. Jakmile by to udělal jeden jediný finanční ústav, snadno by došlo k řetězové reakci! Nikdo by nechtěl riskovat, že mu vzhledem k útěku ostatních věřitelů z pozic zůstane v ruce černý Petr. Už jedno jediné zesplatnění nějakého úvěru by Agrofert existenčně ohrozilo. Banky by Babišovy dluhy by mohly nabídnout na sekundárním trhu s pohledávkami na prodej. Jeho ekonomické zájmy se tady ZASE dostávají do střetu s politickými! To se pak ně+jaká speciální daň zavádí opravdu těžce! Rád věřím.
Nebudu to dál rozpitvávat. Nápad sociální demokracie / podpořený Kluzkým Vojtou/ kritizoval jinak z ostatních politiků každý, kdo měl díru.. no řekněme – do krku.
A jejich hlavní hlášky?
V podstatě jen jedna: že to odnese a zaplatí bankovní klient! Zdražením nebo snad dokonce znepřístupněním služeb! Ačkoli přesné německé statistiky ukazují, že došlo ke zdražení v bankách,po zavedení bankovní daně o nelidského 0,14%!!!!! Ano o 14 setin procenta!
Bankovní daň? NE,NE a zase NE!!! To je naprosto zvrhlý neomarxistický nápad….
Netušil jsem, že v zemích jako Německo, Francie, Nizozemsko, Rakousko, Belgie vládnou nějací marxisti… Ale člověk nemusí vědět všechno, přiznávám. A jen dodám, že zisky českých bank jsou mimořádné, respektive naprosto unikátní. V kontextu vyspělého světa – v průměru na zisku generují 12%, zatímco jejich vlastníci v mateřských zemích jsou rádi za 5% – jedná se o průměr EU!
Je li mimořádná míra zisku, mělo by být i mimořádné zdanění. Zejména když pro bankovní sektor platí jedna výlučnost, kterou podnikání v ostatních ekonomických sektorech v drtivé většině nemá – totiž pravidlo, že nemá li dojít k rozvrácení ekonomiky, nelze banky, zejména ty velké, nechat padnout!!! V žádném případě! A v takovém případě je nepsanou ale vždy vynucovanou povinností dańového poplatníka to za banky zatáhnout!! Můžete jen vztekle držet ústa. Nechce li přijít o svoje úspory nebo pracovní místo nebo obojí najednou.Však si to Evropa většinově vyzkoušela v roce 2009 a 2010. A my v ČR mezi léty 1997-2003, tedy za Zemanovy vlády a jeho osobního prohlášení – už ani korunu do bank, kdy nás sanace českého bankovního sektoru všechny dohromady stála asi tak 350 MILIARD korun, zažili!
Aby očištěné banky Zeman za směšné drobné v podstatě daroval zahraničním investorům. Žádný nájezd na současného prezidenta, jen konstatování holého faktu. Spořka stála Erste 18 miliard korun. Tedy tolik, kolik jí dnes vygeneruje a vrátí za jeden rok na svém čistém zisku! Bezva kšeft, že?
Ale Zeman mne dnes nezajímá! Zajímají mne lži okolo daní! To jak nám političtí nabobové drze a jednohlasně v televizi lžou!
EET a bankovní daň ? NEEEEEEEEEEE! Ne, protože BY TO ZAPLATIL ZÁKAZNÍK! Na toho přece Babiš, Bartoš,Fiala, Pospíšil, Rakušan, Okamura a Výborný myslí kudy chodí!!!!
Nebudu zapírat, že po zavedení EET restaurace, hospody hotely a leckteré jiné touhle tehdy novou daní potrefené podniky zdražily. A leckdy podstatně. Stalo se, co se stát muselo. To zdražení zároveň jakžtakž ukázalo, o jak velkou částku konkrétní hospoda, hotel, restaurace okrádaly na daních stát! Protože si v podstatě tím zdražením jen kompenzovaly velikost nové daňové zátěže při zachování stejného zisku. A vše dokresluje následující citát z roku 2017:
Nejvýrazněji, o víc než desetinu, stouply ve třetím čtvrtletí mzdy v ubytování, stravování a pohostinství, meziročně o 10,3 procenta. „To souvisí jednak se zavedením EET tlačící přesun mzdové kompenzace mimo šedou ekonomiku a také se zmíněným růstem minimální mzdy,“ řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler
Zkrátka když je někdo donucen platit daně, tak najednou přizná i všechny náklady! logicky!
Ano zaplatil to spotřebitel! Ukázkový efekt. Protože to postihlo sektor plošně a byly tam velké daňové úniky díky jeho obecného netrasparentnosti a specifičnost a proto, že zákazník, když se potřebuje najíst, nebude řešit, zda se někde v místě jeho momentálního výskytu nevyskytuje nějaká levnější konkurence. Neřeší desetikáchli, aby kvůli tomu další hodinu hledal levnější hospodu.
Ale u hypotéky nebo jiného úvěru, či vysokoobjemové finanční transakci si už tu námahu rozhodně dá. Proto banky, kvůli konkurenci by byly velmi a velmi opatrné, cokoli převalit na svoje klioše!
Ale stejně pořád dokola slyšíme – EET a bankovní daň v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ! To odnese klient!!!
A jsme u toho zázraku té televizní debaty! Jednomyslného souhlasu s internetovou daní všemi papaláši!Bez výjimky!
Rovnou říkám, že pro jsem i já! Ano,není možné nechat Google , Facebook, Twitter a vím já koho dalšího, nechat podnikat a zejména bagrovat zisk a nedostat od něj ani korunu nebo jen nějaký směšný zlomek! Jen proto, že jde o nové odvětví, které se svým charakterem vymyká tomu, co stát zdanit uměl a umí! Pro mne to je jako u EET – proč by někdo měl stát mimo povinnost platit do státní pokladny??!! Jsem v konsekventní!
Jenže to političtí šarlatáni všech barev nikoliv /mimo ČSSD a KSČM/!
Jak je možné, že nikdo z nich nebyl proti? Jak to, že okamžitě nevytasil univerzální mantru
– zavedením internetové daně bude nakonec postižen zákazník, protože Google, Facebook Twitter atd. atd. nepochybně si tu novou daň nějak od něj vyberou zpět.
Protože nedovolí snížení svých zisků? Copak v tomhle oboru podnikání to neplatí?
Ale ano! Je to to i tady, ve virtuálním světě, úplně stejné!
Máš nový náklad? Snažíš se ho kompenzovat na straně příjmů! Železný zákon. Který nefunguje jen tehdy, je li dostatečně živé a efektivní konkurenční prostředí! Což z výše zmíněných důvodů nefunguje u hospod , ale naprosto dobře u bank!
Ptáte se, kde asi bude Google a spol? Půjde o případ hospoda nebo banka?
Mám pro vás špatnou zprávu!
Dle mého nejpoctivějšího odhadu – hospoda!
Proč?
Protože jde o zdanění příjmů z internetové reklamy! Namítáte, že ať přeskočíte na jakoukoli komerční stránku, vždycky na vás vyjukne nějaká reklama. Takže konkurence? Neee, vážení opravdu neee!
Reklamy jsou sice všudypřítomné, ale účinná je jenom tam, kam chodí hodně lidí! To je jeden předpoklad. Tím druhým je, aby reklama působila cíleně – personalizovaně. Což mají opět detailně vymakané jen ti největší hráči!!!!
Takže se bavíme jen pár serverech! Google, Twitter, Facebook, atd. a z českých třeba Seznam. Ale toho se ta nová daň nejspíš týkat nebude, protože ten v ČR platí normální korporátní daň! Tomu by to nové zdanění spíše mohlo podstatně zvýšit ziskovost. Ostatní jen příštipkaří!
Takže v konečném efektu, když někdo myslí opravdu vážně zadat reklamu na internetu, aby byla účinná, nepůjde za kováříčkem, ale rovnou za kovářem! Proč ztrácet čas a peníze s nějakým „internetovým čertem šesté kategorie“ , když lze zaplatit rovnou reklamního Belzebuba Googla a těch pár dalších? A jak jsme si už řekli, reklamních obrčertů je jen hrstička!
Takže provedou to, co hospody – po zavedení daně své služby zdraží. vědí, že jejich zákazníci nemají na výběr. A co udělají objednavatelé internetové reklamy? Jen to, že to zdražení promítnou do svých cen. Cen pro vás! U všeho, včetně posledního rohlíku. Protože nemají na výběr stejně kvalitní konkurenční služby!
Papaláši s tou internetovou daní předvedli veřejně totální lhaní kolem daní!!! Jestliže nelze bankovní daň kvůli dopadům na bankovní klienty, pak to lze ještě méně u internetových příjmů!!!!
Já naopak držím pořád stejnou linku – když EET, tak bankovní daň! Když speciální daň pro banky, pak i pro poskytovatele internetové reklamy! Takhle to mám já.
Čeští politikáři by to měli mít nastaveno opačně – když daň z internetového podnikání, pak i EET a sektorové zdanění bank. A nelhat nestydatě lidem!!!! Protože jde o JEJICH peníze. Nikoli peníze Babiše, Okamury, Fialy, Pospíšila, Výborného nebo Rakušana…. Ani jeden z nich by jako soukromá osoba nedal nikomu nic zdarma vytěžil každý desetník, na který by dosáhl. Jen u státních příjmů mají najednou zábrany jít po naprosto oprávněných maximálních příjmech!