Lhaní kolem daní


Musím se zase vrátit  k závěrečné  debatě předsedů politických stran před  eurovolbami  přenášený  ČT  z Národního muzea ve  čtvrtek 23.5. Nebyl to ztracený  čas!

Ne, pokud   máte  zájem  o  politiku, ale především  chod  státu  a myslíte  si, že  financování  jeho provozu  by mělo mít nějaký  řád a  smysl. A  že  s  vašimi   penězi by stát  měl zacházet  stejně,  jako s nimi zacházíte  vy! Tedy  vydávat  je  smysluplně  a jen na  to potřebné.Jenže  to je  jen půlka  toho, co má stát  ohledně svých příjmů,  zejména  těch  daňových- dělat.

Tou druhou  je  stanovování  daní a  jejich  výběr- tedy správný přístup  státu ke konstrukci daní.  Kdo, kolik, kdy  a jak má  na společné  výdaje  přispívat. A následně  umět  platby,  stanovené  touto  společenskou dohodou, také umět  vybrat!  Výdaje  jsou  podřízeny  příjmům. To vám nemusím vysvětlovat. Vy  víte, že  s  rodinou můžete  vydat jen  tolik , kolik jste  schopni  vydělat  nebo  získat  nějakou  svou  činností nebo držbou  majetku. A  jistě  chcete  dostat  každou korunu, na kterou legálně  dosáhnete.

Ani  vás  nenapadne, abyste  jako zaměstnanci  pro svého zaměstnavatele pracovali zadarmo, jako  majitelé  firmy  něco někomu  ze  své produkce  dávali gratis  nebo dejme  tomu  jako  majitelé  bytového domu, někoho  nechali bydlet jen tak. A  pochopitelně, už  vůbec vás  nepotrefí, že  byste  své  poctivě vydělané  peníze  vyhazovali do nějaké bezedné  černé  díry.  Tohle předvádí jen  stát . Z  různých  důvodů. Někdy  dokonce  i racionálních.  Ale  takových případů je  ve  srovnání  s jeho šlendriánem, neschopností  a politickou  nevůlí  našich papalášů  naprostá menšina. Ale  jsou.Nicméně  to jsem  se  jednak rozmáchl do široka  a jednak odbočil od  hlavního  tématu.

Světlana  Wittovská, která  onu předvolební  debatu  moderovala v konci položila  jednu  jednoduchou  otázku  – na  zavedení  daně  pro  internetové  giganty.

A  stal se, řekněme  zázrak  – všech osm politických  šéfíků  hovořilo naprosto jednomyslně  – ano, ano, je  potřeba  je  zdanit, protože  v ČR  dosahují  naprosto nezanedbatelné  zisky, ale  neplatí  tu  nižádnou  daň  z  těch  zisků!

No zázrak,  ono to bylo, zejména  v předvečer  voleb  – naprosto očekávatelné vyjádření!  Věděli totiž  že  volič  na toto  slyší!  A  to VŠICHNI voliči! Napříč  celou  voličskou základnou.

Pro mne  je  zázrakem něco jiného -to jak  rychle  tihle  papaláši, bez ohledu  na politickou příslušnost, opustili  svou  zavedenou mantru!  A  jak snadno ze  sebe  všichni, s  výjimkou  dvou, udělali  veřejně  lháře. A  to dokonce na  televizních obrazovkách!  A  vyčítám Světlaně  Wittovské, že je za  to okamžitě  v přímém přenosu  neukřižovala!

Proč? A  oč  běží?

Hned  vysvětlím, mějte  trochu trpělivosti a dovolte  mi  vrátit  se o dva  roky  zpět.  K EET  a pak a si ještě o dva měsíce dozadu, když  soc  dem přišla  s požadavkem na zavedení  bankovní  daně.

Začnu  tou  EET. To je  stále  živý  spor!  mezi  na jedné   straně  Babišem a  soc dem  versus  opozice  /ODS, TOP, STAN atd./.

Myslím, že  nemusím  připomínat  svůj  vztah k  Andreji Babišovi . Pro mne  zemský  škůdce  všech  zemských  škodců!  Z milionu  důvodů! Nicméně  ohledně  zavedení  EET  jsem jej nekompromisně na Kose podpořil! Dokonce sérií  článků,  kdy  jsem si  dal velmi záležet  na  argumentaci. Zopakuji stručně  jen  to nejhlavnější:

– je doslova  atentátem  na  zdravý  rozum, proč  by  v  téhle zemi  měl  být  řádově milion  ekonomicky  činných  subjektů, kteří  jsou  neoficiálně oprávněni  krátit  daně  či je  neplatit  vůbec a  to jen proto, že  jisté politické strany  si  podporou  jejich  daňové krádeže  hodlají kupovat jejich  hlasy pro volby

–  není  sebemenší důvod, proč  by  zejména  zdravotní a  sociální  výdaje, ale  i  daně z příjmu  FO,  měli  nést  v podstatě  jen  zaměstnanci.

-zrovna  tak není  důvod proč  by  dokonce někteří  zaměstnanci  měli  být  ve  stáří, ohledně  výše důchodů,  existenčně  ohroženi  tím,  že  je zaměstnavatel – díky  neexistenci  důkladné  daňové kontroly, nutil pracovat  oficiálně  za minimální nebo  skoro minimální  mzdu  a  část jejich měsíční platu jim vyplácet v hotovosti na dřevo mimo  záznam a tedy  následný  výpočet  konečného důchodu. Takže  ve stáří, pokud  si nestihli  vytvořit pořádný  finanční polštář,  je  čeká opravdu  těžká  bída  a nouze!

-není důvod, proč  by  mělo  existovat pokřivené  konkurenční prostředí, kdy  ten  kdo jedná nebo se alespoň snaží podnikat poctivě, je za  hlupáka  a konkurenčně  těžce znevýhodněn proti  těm, kteří bezskrupolozně  kradou, protože  je  to zkrátka  možné.

Bylo toho  daleko více, ale  dal jsem jen naprosto klíčové  body.

Opozice namítala  a namítá, že

–  jde o šikanování podnikatelů,

-zbytečnou administrativní zátěž a náklady

ale především, že

zavedení  téhle  daně  zaplatí v konečné  fázi  zákazník.

Bankovní  daň?

O  té jsem psal jen před  krátkou  dobou  viz Bankovní daň- když ekonom nechce nebo neumí počítat,  kde jste  si mohli  přečíst  důvody, proč  bankovní  daň  Babiš  nepřipustí toto:

U Babiše jeho motivaci chápu. Při napůjčovaných 35miliardách korun je každá desetinka procentíčka nepříjemným sáhnutím do JEHO KAPSY! Tohle je naprosto dostačující motivace, proč bankovní daň odmítnout! To si radši pro stát půjčí a bude z kapes nás všech klidně platit úrok za půjčené peníze. Hlavně, že jeho zůstanou nedotčené! Ale je tu ještě něco, pro Babiše daleko důležitějšího! Banky jej drží pod krkem a pěkně silně. Je nepsaným bankéřským pravidlem, že pokud máte velké úvěry u nějaké firmy nebo spřízněn skupiny firem a někdo z majitelů nebo jedení se dostane pod kola vyšetřování orgánů činných v trestním řízení kvůli finančním machinacím, případ okamžitě musí na revizi do úvěrového výboru příslušné banky, protože regulátor -v tomto případě český /a také německý / bankovní dohled/ je velmi ostražitý a má velmi striktní pravidla pro to, co mají banky v podobných případech dělat a prověřovat.. Andrej Babiš je vystaven riziku, že nějaká banka usoudí, že její předpisy compliance jsou jeho aférou porušeny. To znamená, že ho požádají, aby předčasně splatil své úvěry. Jakmile by to udělal jeden jediný finanční ústav, snadno by došlo k řetězové reakci! Nikdo by nechtěl riskovat, že mu vzhledem k útěku ostatních věřitelů z pozic zůstane v ruce černý Petr. Už jedno jediné zesplatnění nějakého úvěru by Agrofert existenčně ohrozilo. Banky by Babišovy dluhy by mohly nabídnout na sekundárním trhu s pohledávkami na prodej. Jeho ekonomické zájmy se tady ZASE dostávají do střetu s politickými! To se pak ně+jaká speciální daň zavádí opravdu těžce! Rád věřím.

Nebudu  to dál  rozpitvávat. Nápad  sociální  demokracie / podpořený  Kluzkým Vojtou/ kritizoval  jinak  z ostatních politiků  každý,  kdo  měl díru.. no řekněme  – do krku.

A jejich hlavní  hlášky?

V podstatě  jen jedna:  že  to odnese  a zaplatí  bankovní klient!  Zdražením nebo snad dokonce znepřístupněním  služeb!  Ačkoli  přesné německé statistiky  ukazují,  že  došlo ke  zdražení v  bankách,po zavedení bankovní daně  o  nelidského 0,14%!!!!! Ano  o  14 setin procenta!

Bankovní  daň?  NE,NE a  zase NE!!! To  je  naprosto  zvrhlý  neomarxistický  nápad….

Netušil jsem, že v zemích  jako Německo, Francie, Nizozemsko, Rakousko, Belgie vládnou  nějací  marxisti…  Ale  člověk  nemusí  vědět  všechno,  přiznávám.  A  jen dodám,  že  zisky  českých  bank  jsou mimořádné, respektive  naprosto unikátní. V kontextu  vyspělého světa  – v průměru na zisku generují  12%, zatímco  jejich  vlastníci v  mateřských  zemích  jsou  rádi za 5% – jedná se o průměr   EU!

Je li mimořádná  míra  zisku, mělo by být  i mimořádné  zdanění. Zejména  když  pro bankovní sektor platí jedna  výlučnost, kterou  podnikání v   ostatních  ekonomických sektorech v drtivé  většině  nemá  – totiž  pravidlo, že  nemá li dojít  k rozvrácení  ekonomiky, nelze  banky, zejména  ty  velké, nechat  padnout!!! V žádném případě! A  v takovém případě  je  nepsanou  ale  vždy  vynucovanou povinností  dańového poplatníka  to  za banky  zatáhnout!!   Můžete  jen  vztekle držet  ústa.  Nechce li přijít  o svoje  úspory nebo pracovní místo nebo obojí najednou.Však si  to  Evropa  většinově  vyzkoušela  v roce 2009 a  2010. A my  v  ČR  mezi léty  1997-2003, tedy za  Zemanovy  vlády  a jeho osobního prohlášení  – už  ani korunu  do bank, kdy nás  sanace  českého bankovního sektoru  všechny  dohromady  stála  asi tak  350 MILIARD  korun,  zažili!

Aby  očištěné  banky  Zeman   za  směšné  drobné  v podstatě  daroval  zahraničním investorům.  Žádný  nájezd  na  současného prezidenta, jen konstatování  holého  faktu. Spořka  stála  Erste  18 miliard  korun. Tedy  tolik, kolik  jí dnes  vygeneruje  a vrátí  za jeden rok na svém čistém  zisku!  Bezva  kšeft, že?

Ale  Zeman mne  dnes  nezajímá!  Zajímají  mne  lži okolo daní! To jak nám  političtí  nabobové  drze  a jednohlasně  v televizi  lžou!

EET a  bankovní  daň ? NEEEEEEEEEEE! Ne, protože  BY TO ZAPLATIL  ZÁKAZNÍK!  Na  toho přece  Babiš, Bartoš,Fiala, Pospíšil, Rakušan, Okamura a  Výborný  myslí kudy  chodí!!!!

Nebudu  zapírat,  že po zavedení  EET restaurace, hospody hotely  a leckteré  jiné  touhle  tehdy novou  daní potrefené podniky  zdražily. A  leckdy podstatně. Stalo se, co se stát  muselo. To zdražení zároveň jakžtakž    ukázalo, o jak velkou  částku  konkrétní  hospoda, hotel, restaurace  okrádaly  na  daních  stát! Protože  si v podstatě   tím  zdražením  jen kompenzovaly  velikost  nové daňové  zátěže při zachování  stejného zisku. A vše dokresluje  následující  citát  z  roku  2017:

Nejvýrazněji, o víc než desetinu, stouply ve třetím čtvrtletí mzdy v ubytování, stravování a pohostinství, meziročně o 10,3 procenta. „To souvisí jednak se zavedením EET tlačící přesun mzdové kompenzace mimo šedou ekonomiku a také se zmíněným růstem minimální mzdy,“ řekl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler 

Zkrátka  když  je  někdo donucen platit  daně,  tak najednou přizná  i všechny náklady!  logicky!

Ano zaplatil to spotřebitel!  Ukázkový  efekt. Protože  to postihlo  sektor plošně a  byly  tam  velké  daňové  úniky díky  jeho obecného netrasparentnosti a specifičnost  a  proto, že  zákazník, když  se potřebuje  najíst, nebude  řešit, zda  se někde  v  místě  jeho momentálního  výskytu nevyskytuje  nějaká  levnější konkurence. Neřeší desetikáchli, aby kvůli tomu  další  hodinu hledal levnější  hospodu.

Ale u  hypotéky  nebo jiného úvěru, či vysokoobjemové finanční transakci si  už  tu námahu  rozhodně  dá. Proto banky, kvůli konkurenci  by byly  velmi a velmi opatrné, cokoli  převalit  na svoje  klioše!

Ale  stejně pořád  dokola  slyšíme  – EET a bankovní  daň  v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ! To odnese klient!!!

A  jsme  u toho zázraku  té  televizní  debaty! Jednomyslného souhlasu s  internetovou  daní všemi  papaláši!Bez  výjimky!

Rovnou  říkám, že  pro jsem i já!  Ano,není možné  nechat  Google , Facebook, Twitter a  vím já  koho dalšího, nechat  podnikat a  zejména  bagrovat  zisk a   nedostat od něj  ani korunu  nebo jen  nějaký  směšný  zlomek!  Jen proto, že  jde o nové  odvětví, které se svým  charakterem vymyká  tomu, co stát  zdanit uměl a umí!  Pro mne  to je  jako u EET – proč  by někdo  měl stát  mimo povinnost  platit  do státní pokladny??!!  Jsem  v  konsekventní!

Jenže  to političtí  šarlatáni všech barev nikoliv  /mimo ČSSD a KSČM/!

Jak je možné, že  nikdo z nich  nebyl proti? Jak to, že  okamžitě  nevytasil  univerzální  mantru

zavedením  internetové daně  bude nakonec  postižen  zákazník, protože  Google, Facebook Twitter atd. atd.  nepochybně  si  tu  novou daň  nějak od  něj vyberou zpět.

Protože  nedovolí  snížení  svých  zisků?  Copak  v  tomhle oboru podnikání  to  neplatí?

Ale  ano!  Je  to  to  i tady, ve  virtuálním světě,  úplně  stejné!

Máš  nový  náklad? Snažíš  se ho kompenzovat na straně příjmů!  Železný  zákon.  Který nefunguje  jen  tehdy, je  li  dostatečně  živé  a  efektivní konkurenční prostředí!  Což  z  výše zmíněných  důvodů  nefunguje  u hospod , ale  naprosto dobře u bank!

Ptáte  se, kde  asi  bude  Google  a spol?  Půjde o případ  hospoda nebo banka?

Mám pro vás  špatnou zprávu!

Dle mého  nejpoctivějšího odhadu  – hospoda!

Proč?

Protože  jde o zdanění  příjmů z internetové reklamy! Namítáte, že  ať  přeskočíte  na jakoukoli  komerční stránku,  vždycky  na  vás  vyjukne  nějaká  reklama. Takže  konkurence? Neee, vážení  opravdu  neee!

Reklamy  jsou sice všudypřítomné, ale  účinná je  jenom  tam, kam chodí  hodně lidí!  To je jeden předpoklad.  Tím druhým je, aby  reklama  působila  cíleně  – personalizovaně. Což  mají opět  detailně  vymakané  jen  ti největší  hráči!!!!

Takže  se bavíme  jen pár  serverech! Google, Twitter,  Facebook, atd.  a z českých třeba  Seznam. Ale  toho se  ta  nová  daň nejspíš  týkat nebude, protože  ten  v  ČR  platí  normální korporátní  daň!  Tomu by  to nové  zdanění  spíše mohlo  podstatně  zvýšit  ziskovost. Ostatní jen příštipkaří!

Takže  v konečném efektu, když  někdo myslí  opravdu  vážně  zadat  reklamu na internetu, aby byla  účinná,  nepůjde za kováříčkem, ale rovnou za kovářem! Proč  ztrácet  čas  a peníze  s nějakým „internetovým čertem  šesté kategorie“ , když lze zaplatit  rovnou reklamního Belzebuba  Googla a  těch pár  dalších?        A jak jsme  si už  řekli,  reklamních obrčertů je jen hrstička!

Takže  provedou  to, co  hospody  – po zavedení  daně  své služby  zdraží. vědí,  že  jejich zákazníci nemají na  výběr. A  co udělají objednavatelé  internetové  reklamy?  Jen to, že  to zdražení  promítnou do svých  cen. Cen pro vás! U  všeho, včetně posledního rohlíku. Protože  nemají na  výběr  stejně  kvalitní konkurenční  služby!

Papaláši  s tou internetovou daní předvedli  veřejně  totální  lhaní  kolem  daní!!! Jestliže  nelze  bankovní  daň kvůli  dopadům na  bankovní klienty, pak  to lze  ještě méně  u  internetových příjmů!!!!

Já  naopak držím pořád  stejnou linku – když  EET, tak  bankovní  daň!  Když  speciální  daň pro  banky, pak i pro poskytovatele internetové  reklamy!    Takhle  to mám  já.

Čeští politikáři  by  to měli  mít  nastaveno opačně –  když  daň z  internetového podnikání, pak i EET  a  sektorové  zdanění bank.  A  nelhat  nestydatě  lidem!!!!  Protože  jde o JEJICH peníze. Nikoli peníze  Babiše, Okamury, Fialy, Pospíšila, Výborného nebo Rakušana….  Ani jeden  z nich  by jako  soukromá  osoba  nedal nikomu  nic  zdarma  vytěžil každý  desetník, na  který by  dosáhl. Jen  u  státních příjmů  mají najednou zábrany  jít  po naprosto oprávněných  maximálních příjmech!

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.