Zlatý srpen 68 aneb jak se může vyvíjet kauza Staněk dál


Sleduji  melu kolem  ministra Staňka od  samého začátku  této  kauzy  v dubnu  t.r.

Celkem jsem na  toto  téma  napsal čtyři články. A  to  nejen  analytické  ve  smyslu, co, kdo a proč, ale  šle  jsem  s kůží na  trh  odhadoval, co se  stane  v budoucnu a  jak v  budou postupovat a co udělají  její  jednotliví  aktéři.

Bez jakéhokoli  uzardění nebo  falešné skromnosti  mohu konstatovat, že  se  do posledního písmenka  naplnily  všechny  moje  odhady  vývoje  věcí budoucích!  Za  skoro  8 let,co Kosa vychází  se  ve  svých predikcích  strefila mnohokrát.  Velmi pečlivě  si hlídám  skóre  svých předpovědí  a  jsem na  dlouhodobé  hranici  95%.  Jenže  ohledně  Staňka, potažmo Zemana,Babiše a  ČSSD  to mám  za  rovnou stovku! Ostatně sami  si to můžete  zkontrolovat. Zde  jsou  chronologicky  články  Kosy tak jak  k případu  vycházely:

Babišovy /Zemanovy/ rošády II.

Rath, Zeman,Babiš, Rittig , soc dem, soudce Zelenka pekelné vedro a Benešová slyšela v odposleších a pamatuje si!

Zeman, Babiš Staněk a Guaido

Zeman 1998 a 2000 a dnešní schůzka v Lánech -DOPLNĚNO!!!!

 

Jestli si myslíte,  že  mám potřebu sebeprezentace a veřejné  sebechvály,jste na omylu. O tohle  nejde ani náhodou.   Ne po takzvané  „historické“  schůzce v Lánech, od  které  všichni  – všichni kromě  Kosy!, čekali  rozřešení  celé lapálie. Zrovna  tak  mohli reálně  čekat na  to, že  Babiš  rozdá  svůj  celý  majetek bezdomovcům, matkám samoživitelkám a  důchodcům  na pokraji existence.

Já jsem minulé pondělí, tedy  v době, kdy  jsme  ještě  všichni měli za  to, že  Babiš  přiletí předčasně  z Bruselu a  dojde k jednání  v původně  plánovaném termínu usoudil, že  to dopadne úplně jinak:

Dovolím  si   jít  s kůží na  trh s  tvrzením, že  výsledkem  oné  dějinnosti bude  –NIC! Jen další všeobecné  prohlášení  a nový odklad. Zeman  neustoupí a  bude trvat na  tom, že  v každém případě  vyčká  nejméně  do  10.nebo 12.7. na  kdy  ON naplánoval tzv. „usmiřovací  schůzku“  mezi Hamáčkem a Staňkem, kdy  by  měl, podle jeho představ Hamáček  totálně kapitulovat a  nedotknutelnost  „hradního  knechta  na špinavou práci“  na „Kultuře“  na  věčné  časy  akceptovat.

Všichni, kdo  očekávají,  že  Zeman by už  začal jednat  podle  zdravého rozumu a  chovat  se konečně  jako  odpovědný  ústavní činitel budou  /opět/zklamáni.

Na  potvrzení reálnosti té predikce bylo nutno čekat nakonec  až  do čtvrtečního poledne. Kdy zjevně  otřesený  Babiš přistoupil  k nastaveným  mikrofonům  před  bránou  do lánského  zámku a zjevně  nevěděl, co by  do nich  měl povídat. Bylo  to  až  tak viditelné, že  i jeho nájemní  psáči,  například  věrný   nohlsled  Zvěřina  z Lidovek, si neopustili pár  opravdu  jízlivých  slůvek:

Dnešní epizoda seriálu Lánský tažený štrůdl rozuzlení nepřinesla. Bylo však patrné, že jako náplň prezidentova závinu má sloužit nikoli Jan Hamáček, ale Andrej Babiš. Ostatně Babišův výraz na tiskové konferenci odpovídal tomu, že si jej prezident trošku nastrouhal.

Zcela vážně je zřejmé, že nikdo z aktérů nezměnil své stanovisko ani o píď. Sociální demokraté jsou, jak bylo ze slov předsedy Hamáčka patrné, připraveni riskovat i možnost předčasných voleb a vládu opustit. Prezident se též nechce zbavit svého agenta ve vládě Antonína Staňka, a tak situaci hrotí.

Jen Andrej Babiš v Lánech nevěděl, čí je. Krizi opět popíral a opět připouštěl, že bude ve sněmovně hledat většinu. Přitom jediná většina, která by mu zbývala po odchodu sociálních demokratů, by byla s komunisty a okamurovci.

Nejde  mi  o to se Andreji Babišovi posmívat. Na  to jsou jiní. Smyslem  dnešního uvažování  je  prozkoumat, co se asi tak odehraje  dál. Protože  NĚCO  se nyní  už  stát musí.

Situace dospěla  do bodu,  kdy někdo ze  čtyř  hráčů, sedících  u  tohohle  podivného hracího stolu na  šílený poker  absolutní politické neodpovědnosti, zduřelých osobních ambicí, nízkých pudů, strachu   z pádu  do politické bezvýznamnosti, obav  že  ztráta politické moci povede  k trestní odpovědnosti a možná  i  zániku  jednoho  velkého  nadnárodního  imperia, obyčejné lidské  malosti a hlouposti, bude muset  hodit  karty  na stůl a  říci –  KONČIM. Možná  jeden  z  hráčů  možná  jich bude  víc.

Ti,  kteří   u  stolu zbudou  pak  obrátí  karty.  Jenže  ten poker  je  velmi podivný  a nakonec  si  vsazené  žetony a na  stole jich neleží  zrovna  málo,   nemusí  odnést  vůbec  nikdo! Vždyť  říkám, že  jde  o  poker  šílený. A ten  vítěze  mít  nutně  nemusí.  Za  to  přemnoho poražených. V  každém případě dolních  10 000 000 milionů prohrálo  už  na  samém začátku  téhle  obludné partie.

Nebyl  žádný  velký  problém  predikovat až  sem tahy  všech  hráčů. Zeman je  snadno  čitelný,  Babiš,  v okamžiku, kdy  rezolutně  vyloučil možnost  podání kompetenční  žaloby  také,  ČSSD  je  vlečena  událostmi a  Staněk je prostě  zbabělý  ubožák, který  se přilepil k ministerské  židli a  už  dávno  její  držení  byť třeba  jen o další hodinu déle nadřadil úplně  všemu  a zaprodal za ní  duši i charakter.

Ačkoli  hráči  zůstávají  stejní, dokonce i se  stejnými  kartami, už  nelze  měnit  ani odhazovat  karty, ale především se  už nedají zvedat  sázky,  další  přihazováním.  Jsme opravdu  před  ukázáním  karet.  Co  uvidíme?

Poprvé, skoro  tři měsíce nazad,  co  se kauza  Staněk  odehrává, musím  říci  – NEVÍM. Možností  je  mnoho. Od  elegantních a řešících, momentální  krizi pro  minimálně  většinu  hráčů,  partii bez  toho,  aniž  by ztratili  tvář /ale zároveň jde jen o odsunutí problému  se  Zemanovou  protiústavní rozpínavostí do budoucna/,  až  k drsným možnostem vyhlášení  nesmiřitelné  války. Se spousto variant  mezi těmito krajnostmi. Pojďme  některé pojednat. Klíčové slovo  je  některé – ani  ve s nunenapadne  myslet  si,  že  bych dal dohromady  vyčerpávající  přehled  scénářů.

Varianty elegantní:

Kdyby  aktéři  byli  lidé  s  diplomatickým cítěním a  politickým  umem , respektive  s elementárními lidskými  hodnotami,  šli by  touhle  cestou.

Osobně  vidím tyto hlavní možnosti:

-Staněk  si uvědomí, že  existuje  také nějaké  morálka a lidská  slušnost, že   zašel dávno za  hranu únosného a že  dříve nebo později   z ministerstva  stejně  vypadne a že  i jeho protektor skončí. A on bude muset  začít  žít  běžný  život. Takže  a konto těchto  úvah  hodí  ručník do ringu  sdělí , že na  své demisi trvá, protože  nechce štěpit  vládu, dál prohlubovat  vládní  a  ústavní krizi. Výměnou za  to by  mohl dostat nějaký  zajímavý post, na  který  by nebylo zas  až tak vidět. Třeba na  některé ambasádě  na  druhém konci světa. Všichni ostatní aktéři si zachovávají  tvář.

-Babiš  se z  Hamáčkem dohodne na změně  koaliční  smlouvy, s tím, že  si ANOšéfe  vezme  ministerstvo kultury  a ČSSD  dostane  jiný rezort.Tipoval bych na  školství.Už proto, že  prý  Babiš  není dlouhodobě  spokojen s Plagou. Těmto  tahům  by  Zeman  nejspíš  už nemohlo  vzdorovat, ani se svou  nenažranou chutí přivlastnit  si  nad  rámec  ústavy  další a další pravomoci. Poraženými jsou  Staněk a  Zeman.  I když  Zemanova porážka  není  demonstrativní a příliš  zjevná

-“ vyhladovění“  Staňka. Nejdrsnější  z toho ranku. Sestavuje se nový  rozpočet a  Schillerová chce  šetřit. Přiškrcuje  rezortům finance, kde to jen  jde.Pokud  by  „zavřela finanční  kyslík“  Staňkově  rezortu nad  rámec  existenční nutnosti, existuje  dost  velká pravděpodobnost,  že  by vzal klobouk a  šel. Ovšem tohle  už  celou  záležitost posouvá  do roviny  střetu se Zemanem.Jakkoli by to  Babiš  mohl prodat  jako objektivní  nutnost  šetřit, kde se dá.

Varianty  silové:

V režii  ČSSD

-zkousnutí  veřejné potupy, akceptace další existence Staňka  jako ministra a  setrvání  ve  vládě. Tohle není vyloučeno, jakkoli to mám za nepravděpodobné. Bylo by  to  v podstatě  poslední  politické  rozhodnutí soc  dem, před její definitivní  smrtí.  Nechápu, odkud  by  se  vzalo  příštích  nejméně  5%  voličů, kteří by  ji znovu dostali do sněmovny. a  co a proč  by jí měl někdo  ještě  dát  hlas?

-spolehnutí se na znění  koaliční  smlouvy, že  vláda  skončí tehdy, kdy VŠICHNI ministři za  ČSSD  rezignuj. Tuto variantu  jsem už  několikrát  rozebíral.  Je pro soc dem likvidačšní, protože  nejméně  dva „své“  ministry neřídí a ti nerezignují. Tím  dojde k opakování  únorového  puče  48 s  rekonstrukcí  vlády.  A podle  Info. cz  už  má Zeman  najmenovanou sestavu, kterou pošle  jako s vé ministry  Babišovi – na  vnitro Pecinu,  na  zahraničí Kohouta, na  práci a  sociální věci  Konička. Prostě  své  kamarády  a pohůnky  z  Rusnokovy  vlády. Něco takového  si  nezaslouží  ani  svědci Milovi,jakkoli  ti tomubudou tleskat. Absolutním vítězem je Zeman, prohrávajícím Babiš. Zeman  by  ovládal nejméně  7  z  15-ti ministrů  /těch 5 „za  soc dem + Metnar +Benešová/,  aniž  by  se účastnil parlamentních  voleb. Babiš  by  měl v  kabinetu  těsnou většinu  1 hlasu, ovšem  stejně by nemohl  protistranu přehlasovat. Protože najednou by  platila  zase koaliční  smlouva, kde je  to zakázané. Babiš  by je případně nemohl ani odvolat!!! To vše  navíc  vyšperkováno  parlamentní kuratelou  ze  strany  Filipa  a Okamury. S  vidinou,  že  palec  na  vyšetřování Babišových  kauz a jeho samého bude držet  Pecina,který jistě  s každým pikantním detailem  který se při vyšetřování objeví, poletí na  Hrad a ten bude s Benešovou, určovat  další postup  šetření a  předložení soudům.

Zahraniční politiku už  nebude ani tak dělat  vláda, jako  hradní kancelář.  Což  vzhledem  k EU, NATO   a  dalším podobným organizacím, s  kterými Babiš  chce  a musí  spolupracovat a vycházet  je pro něj smrtící. Jde o totální  výhru Zemana, všichni ostatní /mimo Staňka/ prohrávají  zcela  a okamžitě, ale  největším lůzrem  je  Babiš  sám.

Přesto se zdá, že  k tomuhle má  Babiš  po Lánech nakročeno.

Přiznávám, že  existuje podvarianta,  kdy  Babiš  náhradní nominace nepřistoupí a  zkusí dosadit  své lidi nebo  další padlé  soc dem typu Zimola, Hašek a  spolehne se na to, že  to pro Okamuru bude dostatečné  výměnou  za parlamentní podporu. I tak zůstane  lůzrem největším,ale  opticky  o fous  menším.

-varianta vyslovení  nedůvěry současné  vládě  s  aktivním zapojením  poslanců sociální demokracie

I  tohle už  jsem několikrát  rozebírat a necítím potřebu  to opakovat. Podle mne  jediný racionální scénář pro Hamáčka  a  spol.  Přirozeně  nezabrání Zemanovi, aby  znovu pověřil Babiše sestavením  vlády,  ani nominaci  je poskoků  na ministerská  křesla  nebo dokonce nikým nevolené další  vlády  kamarádů a přátel Miloše Zemana. Nicméně  má  přidanou hodnotu v  tom, že  Babiš  bude muset  veřejně  deklarovat  celému světu a především jemu, že  se opírá o postkomouše  a Okamuru. Což  je pro něj  spojeno  s obrovskými reputačními a  byznysovými náklady  v  cizině. Nepůjde  se  z  toho vylhávat, že  jde jen rekonstrukci  vlády  a že  hledá pro každý  zákon ad  hoc podporu ve sněmovně. Poražený Zeman, i když ne  smrtelně, Babiš, Staněk a  soc  dem uhrávají  nejlepší možný  ze  všech tragicky  špatných  výsledků. Získávají totiž  zpět  své  voliče, které ztratili svou mesaliancí s  Babišem, kteří  v podstatě  marně  hledají, díky  svému politickému nastavení, koho  jiného by  mohli volit. Myslím, že  by  jim to zaručilo potřebných 5%  v  příštích  volbách. Jednou pro vždy  by  se odpoutali konečně  od Zemana.

V režii ANO

-Babiš  přejde  na  Kaczynského model řízení politiky. T. j.  stahuje  se  z pozice premiera, tu převezme  někdo z jeho důvěrníků /pravděpodobně  Schillerová, já  osobně  bych mu  doporučil  Havlíčka/ .  V  tomto  okamžiku s e v podstatě  POLITICKY stává  vítězem.  Uhne  z palebné dráhy, zachovává  si rozhodující  vliv , ale  naprosto  rapidně  zvyšuje  svůj koaliční nebo toleranční potenciál. Lze  efektivně  vyjednávat  o  parlamentní podporu /nebo snad  dokonce koaliční  spolupráci s  ODS, Piráty, STAN, znovu ČSSD ???!!!!/. Zbavuje  se Zemanových pout,pokud  si tenhle  luxus  ovšem může  dovolit. Opět elegantní varianta se vším všudy.

-varianta  předčasných  voleb. Ještě  nedávno  dělal  Babiš  ramena, že  odchod ČSSD  z  vlády by  znamenal jednoznačně  předčasné  volby  a že  se  nikdy  neopře  o SPD.   A  že pro nové  volby  bud e hledat podporu v  parlamentu a že bud e na současné  opozici, aby ukázala, že  se nového rozdání karet nebojí. Dovolil jsem si reagovat na tyhle  svalnaté  řeči před  týdnem.1.7.2019 okamžitě  takto:

Nicméně nové volby? Myslí to Babiš vážně, ve světle masových protestů? S vizí,, že termín tech předčasných by se kryl zřejmě s 30-tým výročím Listopadu? A jistotou, že v takovém případě by se velmi pravděpodobně nenašla většina pro schválení státního rozpočtu? Tenhle termín Babišovi rozhodně nenahrává a je pro něj takticky viděno – nejhorší možný.

A  co že  ze  sebe  Andy  vysoukal  po výprasku v Lánech?

„Pokud by sociální demokracie odešla, šel bych se zeptat jednotlivých parlamentních stran, jestli by eventuálně akceptovaly rekonstrukci vlády, abychom získali nějakou podporu i od opozičních stran. Potom je tam alternativa předčasných voleb. Což si myslím, že by nebylo dobře, my je ani nechceme,“ řekl po schůzce v Lánech premiér Babiš

Takže  předčasné  volby  a Babiš? Zdá se, že  jde  o  velmi nepravděpodobnou  variantu,  že  spíše  ta  rekonstrukce  vlády……

Ačkoli volby mu skýtají benefity. Kdyby  vyhrál. Respektive  vyhrál  dostatečně. Zeman by  jej, chtě nechtě musel pět  jmenovat jako premiera. Nikdo jiný by mu  nezbyl. Babiš  by  se od  něj osvobodil, protože  na sestavení vlády po dalším hlasování  do parlamentu by  už  neměl  žádný  vliv.

Logicky  se nabízí  zásadní otázka –  proč  Babiš  je  ochoten strpět od Zemana vlastně  cokoli a proč  mu leze  stále  více do  chomoutu a pode jho. V  životě  by mne nenapadlo, že  je  až takové bláto!

Už několikrát  jsem vyslovil podezření, že  to má  přímou souvislost  s jeho osobními kauzami. Především Čapákem. Ale  mohou být i  další například  konflikt  s  § 260 trestního zákoníku, o kterém jsem  psal před  měsícem  v  článku

Všeci kradnů len ja čerpám v kontextu paragrafu 260 trestního zákoníku -DOPLNĚNO!!!!

Zkrátka,nelze  vyloučit,  že  Babiš  spekuluje  nebo má  domluvenou, pro případ  všech  případů, prezidentskou milost. Dokud  o tom uvažuji  já, pak jde  o nepodstatnou spekulaci. Nicméně,když totéž  napíše  tak verzírovaný a  ze zákulisí prominentně  informovaný  dlouholetý politický komentátor  jako Bohumil Pečínka?  To  pak  spekulace  a legrácky končí:

A jakou protihodnotu za svou pasivitu Babiš od prezidenta získal? To ví zřejmě jen oni dva. Vzhledem k nečekané Babišově vstřícnosti vůči prezidentovým obstrukcím se dá odvodit, že se tu hraje o slib udělení milosti v nějaké trestně právní kauze. Jiné vysvětlení Babišovy povolnosti k Zemanovým krokům je těžko představitelné.

Takže  nejpravděpodobnějším tahem šéfa  ANOšéfe!  je  dnes  onen druhý únorový  puč, alias

-rekonstrukce vlády,

jakkoli  to  pro Babiše  je  skoro  smrtelná  varianta.Pro  Českou  republiku  pak zcela  určitě.

Zůstaneme státem, kde zkrátka  veškerá moc byla předána  oligarchům. Kde prezident, přísahající na  dodržování  zákonů a ústavy,  je  první mezi  těmi co  si  s ní vytírají. To  přirozeně  přinese velmi trpké a jedovaté ovoce. Proč  by  kdokoli měl respektovat  jakýkoli zákon,  s nímž  nebude srozuměn, když  prezident  nemusí? Vydírání a nátlak se stanou  obecně  akceptovaným  modelem  vztahů a  jednání.  právní stát? Ani náhodou!!!  Systém  středoasijských a  banánových republik!  S tím, že  je jen otázkou  času, než  Zemana  nahradí  a  jeho praktiky  vládnutí  převezme  nějaký  nový Kalousek.  Aby  si to také  užili  dnes  jásající  svědci Milošovi!

Varianty,vynucené někým jiným  než  čtveřicí  hráčů  ve  složení Zeman,Babiš , ČSSD , Staněk.

 

V podstatě  jsou dvě  hlavní.

-opatření  ústavní většiny  v obou parlamentních komorách a  to bud  k prosazení  ústavní žaloby, připravované senátem  nebo  krychlé změně  ústavy, která  omezí  Zemanovu  zvůli.Obojí žádoucí, leč  díky komoušům a Okamurovi -NEPRUCHDNE

-tlak zmobilizované ,nespokojené  veřejnosti. Jestliže  minule  bylo  na  Letné necelých  300 000 demonstrujících,  v případě  tzv. rekonstrukce  vlád  jich  tam bude  určitě příště  půl milionu a možná dokonce milion. Takovýhle tlak  ustát  už nebude žádná legrace.Pro nikoho.  Ani pro Babiše.  To  už  jde  na krev.  Kdo si vezme na s vědomí , kvůli  Zemanov ě pomstě  a neochotě  jednoho  korytáře  opustit ministerskou  židli  dohnat  zemina pokraj  občanské   války? Miloš  Zeman klidně.  Babiš?  Uvidíme. On, respektive  Agrofert ,má co ztratit.

Ani jeden  ze scénářů, které  se nabízejí, ty jež  jsem právě popsal  i ty, které  zůstaly  nekomentovány,  s  výjimkou  Staňkovy rezignace,  nelze  označit  za  dobrý.Jen za  špatný a ještě  horší.

Jsem totálně  znechucena  dokonce  až vyděšen. Takhle, to u mne bylo v  životě, kvůli politice  pouze  jednou.  V srpnu  1968,  při okupaci. Tehdy bylo jasné, že  to znamená  ztrátu  iluzí,naděje  na svobodu a demokracii, na  snesitelný  život,  že  nastala doba  temna,  že mé  generaci byla  vzata  jakákoli perspektiva.

Dnes  se cítím naprosto stejně.  Jen  životní perspektivu už mi nikdo  vzít  nemůže. Žádnou  nemám.

Na  druhou stranu  – ohledně  komunistů a jejich systému panovala  naděje, že  jednou s e to změní,  oni  odejdou a bude líp! Co  se nakonec stalo.  Teď  jsme na  tom  hůř! Daleko hůř!  Žádná  naděje  na  změnu neexistuje….. Zlatý  srpen 68!

A  detail tiskovky  v Lánech

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.