Vystoupí nebo nevystoupí z vlády?


Zdá se, že  po pátečních Lánech  se  nám  vyjasnila  ta  neskutečně  trapná  fraška    s odvoláváním/neodvoláváním Stanka.  Který se  z naprosto neviditelného ministra stal  nepřehlédnutelným  –  bohužel ovšem  pohůnkem   a  nástrojem Zemanovy pomsty na  docentu  Fajtovi. Jen proto, že  ten si kdysi  dovolil  v prvé prezidentské volbě  podpořit  Karla  Schwarzenberga  a  následně  ještě Zemana  zažalovat,  když   jej  na revanš  odmítl  jmenovat, v  rozporu se zákonem,  řádným vysokoškolským profesorem.  Tohle  vážení  je  jádro podstaty sporu, nikoli nějaký  Staněk  a  už vůbec  ne  Šmarda!

Staněk, zdá se, už   neudržel pozici  a  zřejmě  v Lánech  zopakoval, že  přeci jen končí. Takže  Zemanovi nezbylo a osobně si myslím, že  byl  ve  skrytu  duše  zatraceně  rád, než  oznámit,  že  holt  jako jo, no  že on  vlastně  ctí  ústavu a

1- tu  Stankovu  demisi  tedy  nakonec  přijme, ale nerad, protože  je to prima  chlap a nejlepší ministr na  kultuře, kterého si umí představit

nebo

2- že  tedy  bude  ctít  ústavní zvyklosti a přijme návrh premiera na  odvolání  nejlepšího ministra  kultury  na zeměkouli  i  v blízkém vesmíru, i  když také  nerad.

A  aby  nezklamal svůj  fanklub,  a  ukázal, že  dostříkne  ze  všech nejdál, tak  to neudělá  hned, ale  až  k 31. červenci! Protože  on si může  dělat  co chce! Do slova a  do písmene!

Hradní sprostáček si  zcela  nečekaně  uložil  bobříka mlčení a neoblažil nás  žádným  moudrem,  z něhož by  člověk mohl vyvodit,  která  z těch  dvou nastíněných možností je ta  pravá. I když  to není vůbec  důležité, protože  vždycky  platí jen výsledek, za  sebe  říkám, že by mne to zajímalo…. Ale  nějak s tou  neukojenou zvědavostí  budu žít.

Celý  široký problém se nám  náhle  smrskl  na jednoduchou pragmatickou  otázku  – odejde  nebo  neodejde  ČSSD  z  vlády?

To  se  dozvíme  už  zítra. Původně  bylo mým  úmyslem  počkat  na  výsledek  a  následně  jej okomentovat.    Jenže  to je příliš  snadné  a  psát podle  výsledku  znamená  se v  podstatě  zařadit  do  houfu.

Proto se pokusím  predikovat  výsledek jednání  gremia  soc dem už  dnes. Oranžoví ne/přátelé a  ne/přítelkyně  mají, pro sebe už trvale  a   charakteristicky výběr  jen  ze  dvou  opravdu mimořádně  špatných  možností

  • ve vládě  zůstat  a pokračovat,  s  tím, že  nakonec  na  sílu přeci jen protlačili odvolání Zemanova  knechta
  • z  vlády  odejít, protože  sice  Staněk půjde ze  scény,  ale  kdo ví jak to bude  se Šmardou a  jeho jmenováním,  ale  ty  trapnosti, co  si  v tomhle  nesmyslném  hašteření zažili, už překročily  veškerou  i  pro ně – únosnou  míru.  Babiš  je  fakticky  podvedl a  to hned  několikrát, Zeman  sice  nakonec  zatroubil  k  ústupu a  jestliže  budou trvat na  Šmardovi a Hrad  jej nakonec  přeci jen  jmenuje a on utrpí  veřejně  zjevnou porážku,nemohou  pochybovat  o  tom, že  mstivý stařec  z Hradu, při první možné nebo nemožné příležitosti  jim  to vrátí  i  s úroky
  •  A co dělat,když  jmenování odmítne  nebo bude opět ostentativně  zdržovat  a bojkotovat. Znovu  jít  do  další  vládní krize?

Nějaké  rekriminace, že  si tohle  všechno  mohl Hamáček a spol.  ušetřit,  kdyby  v souladu  se  zdravým rozumem a pudem sebezáchovy, nekývl před rokem   na Babišovu  nabídku  a  oranžoví  do  vlády  ani  nepáchli  nebo že  se měli tvrdě postavit  na  zadní a trvat si na  svém stůj co stůj, opět  kvůli elementárnímu sebezachranujícími instinktu,  ohledně Pocheho nebo  když  už  tohle  všechno  dopustili,  měli jednoznačně  využít  návrh opozice na  vyslovení  nedůvěry  Babišově  vládě a  dát  tehdy  na stůl  jasné  ultimátum  – bud  do okamžiku hlasování ve  sněmovně   Zeman  Stanka  odvolá nebo Babiš  podá kompetenční žalobu  k US,  ne  li dodají  soc  dem  své hlasy  opozici a bude potřebná  101, nemají  dnes smyl. To  už  je  marné přehrabování se na  skládce  politického odpadu.

Důležité  je, co  bude  dnes a zítra.

Zůstanou  socani ve  vládě  nebo  půjdou?

Vychází mi  to tak, že  že  budou pokračovat. Přesněji – kdybych to režíroval,  pak  by  to bylo ve  formě,  že  zůstaneme, ale  jen tehdy  bude  li  Staňkovým nástupcem jmenován  Milan  Šmarda. V souladu s koaliční dohodou,která  říká,  že  koaliční strana  je  suverénem  ve jmenování/odvolávání ministrů  na rezortu,  jež  po vzájemné  dohodě spravuje.  Právě nejistota kolem instalování  starosty  Nového Města  na Moravě do ministerské  funkce  bude nejspíš  to,  co se bude technicky  řešit. Mnozí  z hlasujících  si  určitě  uvědomí,  že  to  poskytne Zemanovi  další  důvod  k hrátkám a odkladům, kopancům,ústrkům a  všemožným podrazům,  protože  to  v pátek v  Lánech  neslíbil.

A  původní  kauza  Staněk, která  až  do teď  měla  podobu „Prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako protikorupční, by neměl být odvoláván ministr za to, že odhalil korupci ve svém resortu,“  jak uvedl po schůzce s premiérem Andrejem Babišem a vicepremiérem Janem Hamáčkem prezident Zeman prostřednictvím svého mluvčího,  by se  okamžitě  změnila  na  tu , která  by  Zemanovi umožnila  vyjít  z  té  šlamastiky, do které se sám  vmanévroval nakonec  jako vítěz – totiž  v  boj  o  to, jestli  Šmarda  je nebo není   vhodným  člověkem na  řízení  rezortu kultury!  Aby svým věrným ukázal, že mu vlastně nikdy  nešlo  o nějakou pomstu, vyrabovávání  ústavy, překračování prezidentských  kompetencí, ale  jen  a jen o  chuděrku  českou  kulturu.V případě  Staňka  jen o  to,   že  ji chránil toho,  který  brání  jejímu  tunelování a    v  případě  Šmardy  před  nekompetentními strejci lokálního formátu. Ačkoli  to není zas  až  tak  dávno, co měl pro stejného Milana  Šmardu  jen slova  nejvyššího uznání a  doporučoval  ho  sociálním demokratům  na jejich  sjezdu  jako  velkou a opomíjenou politickou hvězdu:

„Vy máte dobré politiky a málo si jich vážíte. Například starosta Nového Města, na mé milované Vysočině, měl velmi dobrý volební výsledek. Takových komunálních politiků máte hodně, ale vy si jich málo vážíte,“ řekl prezident Zeman ve svém projevu k delegátům na březnovém sjezdu ČSSD v Hradci Králové.

A  že  aby česká  kultura  nezahynula,když  už  holt  pustil toho Staňka, což  byl  ten úplně nejlepší  kulturministr,jakého si lze  představit, tak  toho  primitiva  Šmardu, tak  toho,  ne/vážení  paňáčci  z Lidového domu,  toho určitě  ne!   Že  se  Zemanovo  myšlení  ubírá  tímto směrem je  zřejmé ze  čtvrtečního Babišova vyjádření  po  schůzce mezi  čtyřma očima  u prezidenta na  Hradčanech:

„Pan prezident má svůj názor na roli pana Staňka a taky má svůj názor na pana Šmardu, kterého nepovažuje za ideálního kandidáta na tento post. Samozřejmě v tom s ním mohu souhlasit. Vysvětlil jsem panu prezidentovi, že máme koaliční smlouvu, podle které jsem postupoval,“

Což  Babišovo i Dnes  právně  přeložilo  do jednoduché  češtiny  jako -cituji

Z vyjádření premiéra po jednání na Hradě tak vyplynulo, že by prezident i premiér uvítali, kdyby sociální demokracie našla jiného kandidáta na ministra kultury, jenže ta se k tomu nechystá.

Soc  dem opravdu stojí  před  Sophiinou  volbou – když  ve  vládě  zůstane,  může  vzít  jed  na to, že  prezidentská  šikana  ani náhodou nekončí.  Bezprostřední a  velká  ji čeká ohledně  prosazení  nominace Milana  Šmardy. Což  se  vůbec  nemusí  povést,dokonce  ani tehdy, kdyby  byly  Babišovi pro ten případ  doručeny  demise  všech ministrů za  ČSSD. S tím že je  má  doručit na Hrad  když…

Když si Zeman postaví  hlavu /a  on to  s pravděpodobností,hraničící s jistotou učiní/  a  odmítne  podepsat jmenovací  dekret,  nezbude  oranžovým, než  z vlády  vystoupit, což  veřejnosti  bude nepochybně interpretováno  jako  těžký  kapric  a zlá  vůle  socialistů!  Vždyť přece stačilo, z  jejich strany tak  málo – navrhnout  tomu hodnému a vstřícnému  panu prezidentovi  nějakého opravdového kulturního znalce a odborníka  na  slovo  vzatého. On by jej přijal  a nebyl by  problém.

Třeba  takového, vždycky  ochotného a přičinlivého Jiřího Balvína z  Rusnokovy  vlády  přátel Miloše  Zemana  nebo snad  někdo z těch,co  od  Zemana  dostali na  Hradě  metál “  za  kultůru“ ? Je opravdu z  čeho vybírat  – Felix  Slováček, Michal  David, Filip  Renč, Daniel  Hůlka,  Helenka  Vondráčková, ale  jako favorita  největšího  bych  viděl  Františka  Ringo  Čecha!  Ten má  asi nejširší  záběr – je  hudebník, režisér  skladatel, herec  /což  třeba  je  Michal  David  také/, ale k tomu ještě  maluje!  A je přece třeba  dohlédnout  na  tu  Národní galerii  rozvrácenou  Fajtem, ne?  Takže  Ringo, pochlapte se!

Vůbec  nepochybuji,  že    s  takovým nominantem  by  Hamáček uspěl hned.Dost  možná  i vlídného  úsměvu a poklepání na  rameno by  se mu  dostalo.  Což  ovšem neudělá, protože  by se okamžitě  stal z  Hamáčka  HamBáčkem.

Ale nechme  špílců.  Hlas  pro  setrvání  ve  vládě  je  prostě,  dokud  Zeman  zůstane  Zemanem, jen  poukázkou  na  další a nekonečnou  torturu  a  šikanu  z  Hradu. S  tím, že  téměř  všichni  komentující se navíc  budou  do ČSSD  trefovat,  jednoduchým  odůvodněním, že  překročila  všechny  myslitelné  meze devastace  své  sebeúcty  a sebeponížení kvůli tomu,  aby si pár  jejích  funkcionářů  zachovalo  koryta.

Já to neudělám, jakkoli  jsem ani trochu nezměnil svou odmítavou pozici k tomu vládnímu incestu  mezi  Lidovým domem a  ANOšéfem!  Nicméně  je třeba  zohlednit….  No ale  to si  nechám  až  do komentáře, kterým budu  reagovat na  výsledek zítřejšího gremia  ČSSD.

Myslím, že  tahle  varianta  nakonec  zvítězí  i  když  velmi těsně  nad  těmi, kteří si myslí,  že  už není  nač  čekat a  pro zachování  alespoň  zbytků tváře  nadešel  čas prásknout  dveřmi, ukázat  Babišovi  vztyčený prostředníček a  odejít  do opozičních lavic. Chápu tuhle reflexi. Víc  než  dobře.  Jenže  soudím,  že  v  daném případě nezbytně  nemusí  přísloví pozdě, ale lépe  než  nikdy!

Je to  záležitost  klasické  SWOT analýzy.  Pro ty, kteří na tenhle  pojem  snad ještě  nenarazili, lze v kostce konstatovat, že  jde o  definici výhod  oproti nevýhodám pro dané  řešení a vyvození  odpovídajícího  závěru. Prostě  dosazení  jednotlivých  faktorů do následující  mřížky

Tohle  a  jen  tohle  by  si všichni, kteří  budou  v Lidovém  domě  zvedat  ruku pro  nebo proti pokračování  vládního angažmá s Babišem, si povinně,  před  hlasováním,  měli velmi důkladně udělat. Na  dojmy, pocity, věštění z kávové sedliny  není  čas. V  každém případě, ale  je potřeba  vyloučit  jakékoli  partikulární  nebo soukromé zájmy. Což je  vždycky  to  úplně nejnesnadnější.

A mně osobně  to vychází  tak,  že  podaří li se  prosadit Šmardovu nominaci, pak má  smysl ve  vládě  zůstat. Už jsme si řekli, že  přesně  tohle  je klíčový problém. Kde navíc Zeman svou momentální porážku  může  změnit  ve  své  vítězství a vmanévruje  ČSSD  do pozice trucovitého děcka, které  vztekle  dupe  nožičkou, aby  si vynutilo  cukrátko v podobě  nezkušeného,  nefotogenického, „nekompetentního“  a no name  stranického bafuňáře, kterýmu přece de jen vo to koryto!

Takhle to  bude šířeno  hradním sprosťáčkem,  servilem z Barrandova a  prozemanovským komparsem.

Nebylo  by náhodou rozumné  zkusit to  čemu Němci  říkají  Flucht nach  vorn  –  útěk vpřed a  vybrat  zítra  jiného  kandidáta?  Prostě  nedat  mstivému  starci šanci k  bezprostřední pomstě.

Už proto ne,  že   ač netuším jak  dobrým je manažerem  Milan Šmarda  je.  V pozici ministra  vlastně  o  nic jiného  nejde  než o manažerské  schopnosti.  Kultura  je  navíc   velmi specifická  záležitost.  Kde  je to často jen   o  akceptaci  nejvyššího státního administrátora  v  tomto segmentu kulturní komunitou a jejími představiteli.  V žádném jiném  rezortu  podobná  atmosféra , v takové hustotě  prostě  není.

Umělci  mají  obrovská  ega a sebestřednost a  jsou přesvědčeni zhusta  o  své jedinečnosti a  vůbec  není snadné, zejména  těm z  Prahy  – vyhovět.  Respektive  – za  uplynulých   30 let  globálně nevyhověl nikdo.  Dokonce  ani dnes  už legendami opřený  Pavel Dostál.  Šlo  jen  o to s   jak  velkou  mírou odmítnutí se  konkrétní  šéf kulturního  ministerstva  setkal. Zda  byla  minimální nebo  maximální.

Viděno touto optikou má prostě  Šmarda  příliš  mnoho handicapů.  Bez ohledu na  to, jak hodně  nebo  málo kultuře  rozumí.  Ostatně  Zemanova  slova, zpochybňující  jeho  kompetenci v  oboru je naprostý  blábol.  Pro  nemyslící  svědky  Milošovy. Před pár  týdny  ani nemrknul a  jmenoval  ministrem dopravy  Kremlíka.  Jehož  znalost rezortu  se nejspíš  omezuje  na  řízení  vlastního  auta  po českých a moravských  silnicích  a občasnou jízdu tramvají nebo metrem po Praze.      Když si tedy  odmyslíme  pár  měsíců, kdy  za  „blahoslaveného“  dopravního  tuneláře  Řebíčka  na ministerstvu působil a  vedl v roce 2007 na úřadu právní úsek. A  to zajímavým způsobem:

Právě v té době úřad vypsal kontroverzní tendr za několik set milionů korun pro vybrané velké a vlivné advokátní kanceláře. Právní služby resortu poskytovala i kancelář Volopich, Tomšíček & spol. Kremlík po odchodu z ministerstva v roce 2008 nastoupil právě do této advokátní kanceláře coby koncipient a manažer její pražské pobočky.

Partner této kanceláře Daniel Volopich je švagrem vlivného prezidentova šéfporadce Martina Nejedlého.

Mimořádně  zajímavé  kompetence  pro  rezort  dopravy  a pozici  ministra!  A  Šmardovi  bude  někdo  vyčítat  nedostatek kulturnosti a  zkušeností? A  určitě  ten odchod  do soukroma  nebyl předem připravený  padák, Když jako KONCIPIENT  je  ŠÉFEM pobočky  právní firmy  v metropoli! To je  zcela běžné a děje  se nejméně  2x za  týden…

Nicméně Michal  Šmarda  fakt  není  to pravé oranžové.  Jestliže  Hamáček a spol.  hodlají pokračovat  ve  vládním angažmá a já, přes  všechna  negativa  a  rizika, se  domnívám, že  přeci jen  ano, bylo by rozumné, aby  zítra  vygenerovali jiné  jméno do ministerského  úřadu.  Vím, že  v  soc  dem  je  totální personální  nouze, nový  Pavel  Dostál prostě na obzoru  není.  Takže  koho?

Měla  by  to  být  už  viditelná tvář, nikoli  někdo, kdo přijde z neznáma.  S  už  uznanou referencí výkonnosti     a  především  mediální akceptaci tolik potřebnou  fotogeničností a  schopností komunikovat.

Se  čtverým publikem

-sebestřednými umělci

-médii

-obyčejnými lidmi

a především

– s politiky  a speciálně se Zemanem

Neznám  zákulisí  socialistů, ale    vidím jedinou oranžovou  figuru, která alespoň  částečně  naplňuje  většinu  požadovaného

exministryni  školství  Kateřinu  Valachovou!

Jsem zásadní protivník  téhle  dámičky.  Nemohu jí  odpustit jakým způsobem zmrzačila  české  školství a protlačila  inkluzi!  Tohle jí  nelze zapomenout   a  také to nikdy  neudělám!

Že tedy  popírám sám sebe, když  v  ní  vidím řešení?  Ale  vůbec  ne!  Vstup  do Babišovy  vlády u mne  ČSSD    diskvalifikoval.  Na  tom se  nic  nemění. Ani se Šmardou  ani s Valachovou nebo s kýmkoli jiným.  Já pouze  uvažuji  nad  možnostmi,  které  soc dem  mají a jejich dopady.  A přemýšlím, co  a jak  bych činil na jejich místě.

Takže chtěl li  bych  dále doopravdy  s Babišem pokračovat, pak  se mi  Valachová  jeví  jako daleko  výhodnější  varianta než  Šmarda. Ale nikoli  až když bude vynucená  Zemanem. Podniknutá  z  vlastní  vůle  a  vlastního rozhodnutí.

Podívejme  se  co  může  blondýna  nabídnout.

Je  fotogenická?  Je!

Má komunikační schopnosti? Ano!

Zná politickou  scénu?  Ano, pohybuje se na  ní už  řadu let! Ví, co  to obnáší, co se může a  co je přešlap.

Je    manažerkou aby mohla  řídit  ministerstvo?   Nepochybně!

Umí  komunikovat s obyčejnými lidmi?  Obstojně!

S medii? Rozhodně  dobře!

S politiky?  Ano!

Speciálně  se Zemanem? Myslím, že  ano.  Nežádal jí  takhle náhodou, aby  vzala  zpět  rezignaci  na post ministryně  školství po  aféře se  sportovními dotacemi její náměstkyně  Kratochvílové a  dal  jí čas na rozmyšlenou? Navíc   mstít  se veřejně  ženě  je  trochu něco jiného  než totéž provozovat  na mužích!

A co umělci?  Dokáže  komunikovat  i s  nimi? Jestliže přijmeme  názor, že  těm se  nezavděčí v podstatě nikdo,  pak  Valachová proti  Šmardovi není  mínus!  Jenže ona má  tu inkluzi!!!!  Pro mne  Kainovo  znamení  a  za normálních okolností okamžitá  diskvalifikace pro další politický  život! Ale  nebavíme se o mých osobních  měřítkách, nýbrž  o umělecké  komunitě!  A  tam nepochybně  inkluze  boduje! V tomhle specifickém prostředí   se mění v  přednost, což je  sice smutné, nicméně je  to tak.

Může  být, že  zítra  převládne  názor  těch, co už  mají  tohohle  špinavého politického  dealu  dost.  Stejně tak  ponižování  od  nenávistného  starce jakož  i  Babišových podvodů a čachrů s Filipem a  Okamurou. Velmi  jim  rozumím.  Ale nemyslím  si, že  mají  v  tomto okamžiku pravdu.  Zůstal  by  jim  neodpáratelný  černý  Petr, že  rozbili vládu  z  malicherného důvodu,  když dodali údajně nekompetentního kandidáta, že ten  „hodný, vstřícný  a  moudrý “ prezident jim  velkoryse  vyšel vstříc  a chtěl jen  maličkost  – aby navrhli  Kremlíka!  Pardon -odborníka! A  naprostá většina  jejich  kdysielektorátu, kde jedině mohou  v nejbližší budoucnosti opět  zalovit, by  tohle  slupla  jako malinu!

Odejít  z  vlády?  Ano! A  zbavit  se  ANO  i Zemana, provést obrodu  v opozici. Ale musí  to mít  nějaký  jasný a  snadno pochopitelný důvod  pro  jejich, zejména potenciální,  voliče!  Umím  si to představit  kvůli  rozpočtu  a oranžovým programovým prioritám a  podobným záležitostem.

Ostatně  tady už  jím k efektivnímu  konání  otevřel  dveře  sám Zeman,  když  nedávno po jednání  s  ministryní financí  Schillerovou, kde byl přítomen  i  jeho  „expertní  tým“  vydal  hradní sprosťáček  následující prohlášení:

„Expertní tým prezidenta republiky vyslovil plnou podporu úsilí ministryně financí Aleny Schillerové zabránit neodůvodněným výdajům a plýtvání a úsilí hledat příjmové rezervy včetně odstranění neodůvodněných daňových výjimek,“

A  co že  jsou to ty  neodůvodněné  výdaje  a  plýtvání sice nejmenovaných,  ale  jasně  míněných  sociálních  demokratů?

Ministr vnitra Jan Hamáček by si představoval víc peněz na platy policistů a hasičů. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové v rozpočtu jejího resortu chybí 11 miliard korun. Dodávám, že  vesměs  na  mandatorní výdaje  vlády a její vlastní  sliby  v  sociální  oblasti nebo  na zajištění  činností,  bez nichž  se  sociální  systém  také může  úplně  zhroutit. Jako je například  nedořešená  miliarda  pro  ústavy  sociální  péče!

Tady  má smysl jít  do střetu!  To může  volič  pochopit. Šmardu nikoli.

Vím, že  už  nyní  jsem  dlouhý, ale  ještě neskončím.  Dost možná, že  si  ta  část  soc dem myslí, že  když se Babiš  při jednání ohledně  Staňka předvedl jako  bláto a  současně  neakceptoval / z  velmi dobrých  důvodů/ Zemanův pokyn, aby  socany  nahradil podporou od  Okamurova  spolku  a veřejně  deklamoval, že  chce udržet  současnou  vládu,  že  bude  bojovat za  jmenování  Šmardy a že  si  na něm  možná  vynutí změnu  rezortu. Protože  si, vzhledem  ke  svým zahraničním zájmům  toho dryáčnického polojaponce  přece  nemůže  dovolit  a  jinou možnost  nemá.

Musím sebekriticky  přiznat,  že  ještě  v začátku minulého týdne  to byl  i můj názor.Mylný.   K základním variantám, které  jsem  vyjmenoval  v  článku

Zlatý srpen 68 aneb jak se může vyvíjet kauza Staněk dál

totiž  patří ještě  jedna, kterou  jsem  vlastní chybou přehlédl!

Babiš  má  reálnou možnost  sestavit  další  funkční 101  ve  sněmovně.  Bez  Okamury. Aniž by  oslovil  Piráty, ODS,  Stan,  Lidovce, Kalousky a  s oranžovými v opozici!!! A  bez Zemana!  Přesto 101 není žádná  fikce, nýbrž   dosažitelná  možnost. Jen ji  zkusit  vytvořit!  Aniž by  proběhly  nové  volby! Či spíše  – právě  proto,aby zatím neproběhly!

Ne, nevymýšlím si,  nedostal jsem úpal  ani  nedojde ke kooptaci  nějakých  marťanů  do  sněmovny. Všechno lze  sestavit na  jejím současném  půdorysu!

ANOšéfe!  má  78 poslanců,  KSČM  15. Dohromady 93.  Ke  kýžené  101 schází 8. Mizerných

Ve  sněmovně  kromě  už  všech výše jmenovaných politických  subjektů, které prošly  volbami  totiž existuje  ještě  pár  dalších poslanců!

Především  tam má  nově  založené  hnutí Trikolora  Klause ml.  DVA  hlasy.  Další  tři volné  jsou  vyvrženci od  Okamury,v  čele  se  supersprosťákem  Volným. Zatímco  Trikolora  má zřejmě  další politickou  budoucnost,  Volný a  spol. nikoli. Ne, pokud… Pokud nenajdou cestu, jak se zachránit  před  politickou  smrtí nalepením na někohonebo něco,  či  si alespoň  náležitě pocukrovat  současnost, po celou  dobu trvání  tohoto  parlamentu.

Když  to  shrnu, kdyby se Babiš  domluvil s  mladým Klausem, což  vůbec není  vyloučené,  pak  získat  Volného plus ty  dva další exokamurovce  by neměl být  vůbec  žádný problém!  A  jsme  rázem  na  98.Vím, že  to pořád  není  101, ale…. skoro  101!  Schází  mizerné  tři hlasy.

Kde je  sehnat? Inu  – máme  zde znectěného  a jistě  uraženého Staňka! Co ho váže  ještě  k ČSSD?  U  téhle  strany  je  přeběhlictví  tradicí. To nemluvím  o  tom, že  by  od  Babiše  byl příkladný  truc  svému  současnému  koaličnímu  partnerovi  nechat  Staňka  v  Nostickém paláci!  Kdo  dál?

V mediálním prostředí   už  několikrát  proběhla  informace o kontaktech  mezi  Foldynou  a Klausem ml.  Jestliže  by  Staněk i Foldyna, pak  už  by scházel  jeden jediný kousek!

Snadno si umím představit,  že  by  se  našel  u ODS.  Nevěřím, že  někteří  ze  současných poslanců  nepřemýšlí o tom, zda zůstat  u modrých  nebo přeběhnout ke  Klausovi. Zejména  dokud  by jim takhle  současný  mandát  vygeneroval nejspíš  odměnou  i  volitelné  místo pro příští  volby. Za  rok  už  to s Trikolorou  zobchodovat  nepůjde.

Asi  je  na místě  položit  si otázku, proč  by  to Klaus  junior  dělal a co by  tím získal?

Tak především  jen on po volbách  veřejně  vyslovil,  že  spolupráce s Babišem  by  se  neměla  apriori odmítat. Byli  to Babišovi  lidé, kdo škodolibě  drželi  juniora  v  čele  školského výboru  parlamentu,když  se jej ODS  snažila odvolat.  Ale  tohle  je loňské listí.

Babiš, kdyby  se do tohoto opravdu  projektu pustil,  by věděl, že  Klaus  nebude levný.  A  nechal by  si to něco stát. U vědomí, že  cena  sice bude  neskonale  vyšší než odpovídá pouhým dvěma  poslancům, ale  klidně  by ji zaplatil, protože  zisk za to stojí.

Ostatně  už  po volbách naznačoval, že  by  Klausovi  rád  přepustil ministerstvo školství, jistě  by  přidal i post  vicepremiera  a  tipnu si, že  klidně  by navrch  špendýroval klidně i  další dvě ministerstva. Což by  byla  nabídka  dostatečně  velkorysá.  Ale  tohle  není  to, co  by  zakladatele  Trikolory bezprostředně motivovalo.  Kdyby  došel k názoru, že  ho to zajímá, bylo by  to  kvůli  jiným benefitům.

Problém  nových stran spočívá  především v nutnosti  získat  dostatek mediální pozornosti.  Jste li  ministrem, ba  místopředsedou vlády  a třeba ještě  dodáváte  dalšího jednoho  nebo  dva ministry, máte  publicitu  zajištěnou.  To je  jeden  efekt.  Tím druhým  je prostě vize  rozebírat  ODS  a získávat    váhající  poslance!

Dvoučlenné  parlamentní  zastoupení a politická nejistota  další  existence nováčka  příliš  neláká.  Ale  stejná sestava  s vládní  účastí?   A  zatím  velmi chabou  strukturou?  Tohle už  případné  váhající, zejména jestliže  nejsou  s Petrem Fialou jedno tělo jedna  duše, může  reálně táhnout.  Ten  jeden chybějící poslanec, ale  spíše ještě  několik dalších,  zdaleka  nejsou fikcí!

Netvrdím,  že  se  to stane, nemám  v tomto směru  Klause ml. dostatečně  nakoukaného a načteného, netuším,  do jaké míry  je ochoten se okamžitě  zašpinit  s  Babišem,  když  mu  aktuálně  hrozí soud  kvůli Čapáku  a  tvrdý  direkt  z Bruselu  ohledně  dotací, ale ty  právě popsané nemalé   výhody  tam  prostě jsou! Pro Klause ml.

A Babiš?  Ten by  vydělal  nepochybně  také.  Zbavil  by  se  Okamury. Zahraničí by nemohlo nic  namítat. Trikolora  je  sice euroskeptická, nicméně  nepochybně  demokratická  formace a  zbytek byl posbírán od  dalších stran.  Nic , co by  mu  mohl někdo vyčítat!

Klaus  by pro něj  byl  čitelnější  a především přirozenější   partner  než  soc  dem.  Vedle  toho  by  se mu částečně  vyřešil problém  s neúnosně nákladnými dárky  pro jeho kmenové  voliče,  které  čím  dál hůře  zvládá  státní  kasa.

Socialisté  svým  tlakem na  zvyšování  důchodů,minimální  mzdy  a platů státních  zaměstnanců,  mu  neumožňují  z tohoto koridoru  zvyšujících se sociálních  výdajů  vystoupit. Nemůže  jim přenechat  zásluhy  před  důchodci a dalšími podobnými skupinami. Přišel by  o  voliče.

S Klausem  by tohle  skončilo,bez  ztrát  na volebním potenciálu, protože  k Trikoloře  mu  pár  procent odejde tak jako tak. Junior   má zcela  jistě  jiné priority  než  růst  penzí. Takže  by  Andrej  v televizi, pro bábu Dymákovou z Horní  Dolní,  jen  pokrčil rameny a  s takovým  tím  naivně  smutným pousmáním, jí sdělil   přes  kameru  – víte  já  bych  vám  děsně  rád  i příští rok  přidal  dalších 9 stovek, ale  to víte, koaliční  partner  mi  brání…..  Vedle  toho  –  nynější spoluvládnutí s Klausem  by  dost pravděpodobně  vygenerovalo  i  vládní spolupráci v  příští legislativní spolupráci jestliže  by  to poslanecká matematika  umožnila.Prorazil by začarovaný  kruh  koaliční  impotence.

Uznávám, že  tahle  varianta má  jedno slabé místo. Tím je  aktivní, veřejná a přznaná  podpora  komunistů. Tenhle  náklad  bude  zatím asi pro Klause ml.  sotva  přijatelný.  Nicméně už otec při prezidentské  volbě  se  kdysi  o Grebeníčkovy  soudruhy  opřel. Takže  úplně  vyloučit  nelze  nic.

Tohle všechno by  zítra  v Lidovém domě  měli mít na paměti, až  budou  rozhodovat, zda  ve  vládě pokračovat /a jak/  či nikoli. Znovu opakuji-  myslím si, že  zůstanou. Jde o  to jak.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.