Hong Kong jako zrcadlo


napsal ????

 

Pojďme se trochu podívat na to, jaký obraz můžeme vidět skrze střípky nočního dění mezi 21.-22. červencem na ulicích Hong Kongu. Čínské politbyro samozřejmě nectí jakoukoli dohodu o jedné zemi a dvou systémech z tzv. Sino-British Declaration z roku 1984. Naopak, pevné v kramflecích již podniklo kroky o ovládnutí jurisdikce této autonomní oblasti s pomocí tamní Carrie Lam, načež se proti tomu postavily miliony opakovaně demonstrujících občanů města. Je třeba zdůraznit, že pokojně demonstrujících. Tolik asi ve velmi stručné kostce. Jde totiž o několikaletý, dynamický vývoj.

Co se tam děje nyní jsme již ale někde viděli. V posledních týdnech do HK přijíždí “turisté”, kteří vyvolávají šarvátky, strhávají agitační plakáty a pamětní desky, apod. Včera to však začalo gradovat.

Jde o záběry z oblasti kolem Yoho Mall a MTR stanice metra. První útoky začaly kolem 23. hodiny naprosto náhodně na všechny, kdo se v oblasti zrovna nacházeli. Zejména pak na černě oděné, neboť jde o barvu protestujících.

Policie dorazila po cca 40 min. Když odjela, začalo druhé kolo útoků:

Není divu, ozbrojení útočníci si v klidu pokecají s policí a jdou si po svém:

S povinnými biometrickými občankami je zajímavé, pokud se nemýlí Free Press HK, že po útocích nedošlo k žádným zatčením: https://twitter.com/HongKongFP/status/1153135085807230976

Odkud je tento scénář povědomý? Několikrát se v Hong Kongu s igerencí  čínských triád došlo k umlčení  veřejné kritiky čínské komunistické strany. To samé se několikrát odehrálo i na Taiwanu:

https://foreignpolicy.com/2018/06/18/nice-democracy-youve-got-there-be-a-shame-if-something-

Co se asi tak stane? Policie vyhlásí nenásilí, čínské triády (nebo policejní provokatéři) ho poruší, HK policie vyhlásí, že to nezvládá a přizve si na pomoc PLA. O tom, že ta již u hranic HK cvičí nás překvapivě informuje i ČT: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2875454-dav-maskovanych-muzu-

Game over, Hong Kong.

Co myslíte? Mají v HK občané bojovat za svá práva na autonomii, mají vyhlásit nové, všeobecné volby, nebo mají raději zdrhnout?

Komu a jak to nastavuje zrcadlo?

V první řadě politbyru, které se rozhodně nebude ohlížet na nějaké právní standardy, nebo touhu lidí po svobodě od jejich totalitní kontroly.

V druhé řadě pak nám a našim atlantickým spojencům. Vyvěšování tibetských vlajek je takovým nevinným a snadno kritizovatelným symbolismem. Ale otevřeně se postavit za oprávněně nespokojené obyvatele samosprávného Hong Kongu a za čínské nevměšování do této autonomie? Proti jasnému politickému násilí? Nejen, že je to příliš složité na pochopení – Dalajlamu měl rád Havel a to u nás stačí. Můžete očekávat stejné, v naší zemi jistě silnější výhružky od politbyra, že si svou nemístnou troufalost bolestivě vyžerete v ekonomických sankcích. Tak jako se tomu dočkal i druhý signatář porušené dohody – Velká Británie:

https://news.sky.com/story/mind-your-own-business-china-threatens-the-uk-over-hong-kong-

Co Čína platí, chce mít pod kontrolou. Takto se podívejme třeba na natáčení pokračování klasicky emericky heroického snímku Top Gun s Tomem Cruisem, které je investováno z Číny – cenzura japonské a taiwanské vlajky:

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.