Americkej brouk a ruskej vir- DOPLNĚNO!!!!


Nedávno jsem na  webu  zahlédl  nadpis  jakéhosi  článku,  že  úroda  brambor  zase nebude letos nic  moc  /tedy  spíše nic,než moc/, protože  vedle  sucha tuhle plodinu  decimuje mandelinka  bramborová. Přiznám se, že mne  to velmi zaskočilo.

Mandelinka  je přece americkej imperialistickej  brouk – škodič, který  rozvracel  a podvracel hospodářské  úspěchy  socialistických  zemí!  Jsem  přímý  pamětník!  Mám na  to osobní  vzpomínku, když  nás  jako předškoláky  poslali na  pole  s tím ohavným broukem bojovat jeho sběrem.

Tenkrát  to bylo jasné, budiž -brouk sabotér, záměrně  vypuštěn strýcem Samem, co si  brousí na  tehdejší  Československo svoje  nečištěné a  krvavé tesáky. Ale  dnes jsem zmaten!  Bolševik pryč, my věrným /až bigotně/ spojencem  strejdy  Sama po celém světě a  von tady  už zase  řádí  brouk rozvraceč, diverzant a  sabotér a  způsobuje  budoucí  bramborovou  krizi???!!!

Nechápu, nerozumím! Že by se  imperialistům  vymknul zpod  kontroly a ničí  už  dneska  všechny  brambory, včetně  těch ideologicky  správných?  Odpověď mi ani  gůglík  nevydal. Asi to je  i  na něj a jeho velkou, vševědoucí  hlavu příliš  náročné.

Možná si právě  myslíte,  že  vlk  zaspal  kulaté výročí  Jakešova  projevu  tady  u nás  v  Červeném  Hrádku a teď  to  pracně  klopotně  a  přiznejme  – dost hloupě,  chce pošklebováním, přes  tu mandeliku  dohnat.

Nechci.  Do fronty  laciných šášulů, pro které  je  Jakešův projev  z roku 1989 opět/stále obrovským gaudiem,  se rozhodně  nepřipojím.

Ano,  Jakeš rozhodně  žádný  Jan Zlatoústý, který by extaticky oslovoval  davy, nebyl. Jeho  verbální projev  i myšlenková potence k něčemu takovému  byly  tristní. Rozhodně  ve srovnání s  dnešními  politikářskými špičkami všech  barev  a postavení, počínajíc  tím  na Hradě. Ti  jsou tisíckrát  obratnější a bez námahy  vemluví skoro komukoli díru do hlavy. Ale  to není jediný  rozdíl.

Jsem přesvědčen a to stále  více, že  Milouš  Jakeš  se od svých  dnešních politických  následovníků liší především tím, že  to byl slušný a spolehlivý  člověk s nějakými pevnými zásadami  a  vážně se snažil  něco udělat pro obyčejné lidi. Nemám tedy  sebemenší důvod  jej  po těch letech zesměšnovat!

Vím, že být sice nudný, ale především slušný   člověk s  jasnou hodnotovou  orientací v  čele  státu je  neskonale  více  než  sebevýřečnější  vtipálek a bonmotista, který ze  dne  na den  změní názor  na cokoli, protože  jen blázen nemění  své  názory, když mu to přinese pozornost  davů.

Takže ta  mandelinková  reminiscence  s Červeným Hrádkem a Jakešem nemá nic  společného.

Spustila  ji  asociace,  když  jsem  na Novinkách .cz  minulý  čtvrtek objevil následující  článek:

Zasáhněte proti ruské aplikaci FaceApp, žádá americký senátor FBI

z něhož s i dovolím část  ocitovat:

Americký senátor Chuck Schumer požádal Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby se zabýval ruskou aplikací FaceApp, která umožňuje grafickou manipulaci s portréty uživatelů sociálních sítí. O senátorově výzvě informovala agentura Reuters. Schumer, který je vůdcem demokratické menšiny v Senátu Kongresu USA, má podezření, že program ohrožuje národní bezpečnost a právo Američanů na soukromí….

….

Na úskalí spojená s užíváním aplikace, a na její ruský původ, už upozornilo vedení Demokratické strany prezidentské kandidáty, kteří se příští rok ve volbách hlavy státu chtějí postavit republikánu Donaldu Trumpovi….

….Schumer FBI upozornil, že FaceApp umožňuje správcům programu získat „úplný a neodvolatelný“ přístup k osobním datům a fotografiím uživatelů. Úprava tváří se totiž neděje lokálně v telefonech uživatelů, ale obrázky se odesílají ke zpracování na serverech FaceApp…..

…Schumer se ale obává, že získaná data se mohou dostat do rukou ruských bezpečnostních složek nebo i cizích vlád. Uživatelé ztrácejí kontrolu nad svými osobními údaji a tvůrce aplikace je neinformuje o jejich dalším osudu…..

Americký senát  zjevně  zachvátila  úplně  stejná panika  jako  Československo mého  raného  dětství s  mandelinkou. Pozor  brouk  diverzant -sabotér! Eh  co to motám – program diverzant- rozvraceč!

Obojí  ohrožovalo národní  bezpečnost

Nebudu polemizovat  o  tom, že  kongresman Schumer  může  mít pravdu. Klidně. Připouštím,že  je  to  dost možné.

Jenže  já  ve stejný  den na  stejném zdroji,hned pod  tímhle  článkem o ruské elektronické mandelince  našel článek druhý, zabývající se totožnou tématikou

Špionážní virus zjistí o uživateli vše, útočí na mobily a tablety

i  z něj si dovolím citovat:

„FinSpy je velmi efektivní softwarový nástroj umožňující cílené sledování. Podle odborníků kradl informace po celém světě od mezinárodních nevládních organizací, vlád a orgánů činných v trestním řízení. Útočníci mohou přizpůsobit chování každého škodlivého implantátu FinSpy konkrétnímu cíli nebo skupině cílů,“ varoval Alexey Firsh, bezpečnostní odborník společnosti Kaspersky.

Podle nich je nově objevená hrozba velmi závažná, neboť schopnosti monitoringu aktivit na napadeném zařízení jsou takřka neomezené. „Útočníci mohou sledovat polohu zařízení, všechny příchozí a odchozí zprávy, kontakty, uložená média a data z oblíbených platforem pro zasílání zpráv, jako jsou WhatsApp, Messenger od Facebooku nebo Viber,“ vypočítal bezpečnostní expert.

Odpojení od internetu nepomůže

Všechna ukradená data se následně k útočníkovi přenesou prostřednictvím internetu. Pokud mobilní zařízení není připojeno k síti, využije virus SMS zprávy. V bezpečí před šmírováním tedy nejsou ani uživatelé, kteří svá mobilní zařízení nepřipojují k internetu.

Jak to,že  kongresman Schumer nežádá  FBI, aby vyšetřovala  nejen aplikaci  Face  App, ale také  a především Fin Spy!  O té první  není  zřejmé  jestli  je nebo  není  zneužívána /což  není vyloučeno/, o  té druhé se  to ví naprosto jistě. Viz  převzatý  citát!

Senátor  Schumer  je  zjevně  nastaven stejně  jako   stalinističtí  agitpropčíci  z  dob  gottwaldovsko stalinského  dřevního komunismu – brouk, kterému  lze  přisoudit  americký  původ…  eh , co to zase plácám – virus, kterému lze přisoudit  ruský  původ  je  smrtelně nebezpečný a MUSÍ  se  tím zabývat  FBI!  Virus národnostně  neznámého původu /alesponň mně/, který  na rozdíl od  toho ruského je  už  prokazatelně  identifikován   jako velká a neodstranitelná  hrozba,  je  záležitost  každého  jednotlivce! Má  si na  svůj mobil nebo tablet  dávat  větší pozor!

Zkrátka – kdysi byl  dobrej a zlej  brouk. Podle  podle prý původu  brouka. Naši  brouci  bojovali tehdy  za mír, cizí působili  záměrně  hladomory.

Nic  se  za těch skoro  70 let nezměnilo!  Tedy až na  to, že  se mandelinka vymkla  strejci Samovi zpod  kontroly.  Máme tady  novou národnostně  systémovou  hrozbu – počítačové  viry.

I když  odborná literatura  říká, že  škodí  všechny, jen některé  víc, tak senátor  Schumer  je přesvědčen,  že  jen určitými, těmi  z Ruska, se musí  zabývat  FBI, protože  jen ty  ohrožují  americkou národní bezpečnost! Vkrádá se  otázka  jestli takhle náhodou ten  Fin Spy nemá  ten „správný“  rodný  list. To bych potom  Schumerovu  zdrženlivost ohledně  Fin Spy  plně  chápal.  Jenže  to bych  už se pouštěl  na  bažinu. Nikoli washingtonskou, kterou  Trump  nevysušil,  nýbrž  spekulační. A  přesně tenhle terén jsem si  pro Kosu dávno kategoricky   zakázal.

Já  ano. Jistá paní Kernová, prý jakýsi slovenský Jakub Janda v  sukních zjevně  tyhle  zábrany, jako  majitelka  jediné  platné  pravdy takové zábrany určitě   nemá. Ta  nepochybuje viz  citace:

Aplikáciu vlastní spoločnosť, ktorá pôsobí v rámci ruskej legislatívy. To znamená, že ruské tajné služby môžu mať prístup k dátam, ktoré spoločnosť Wireless Lab zhromažďuje. Vzhľadom na súčasné spôsoby ruskej propagandy ich využitie je naozaj široké. „Ak sa obávate, že vás môžu úmyselne špehovať ruské spravodajské služby, alebo v podstate nechcete posielať Rusku údaje, mali by ste sa takýmto službám a aplikáciám vyhnúť,“ cituje Galpost.com mimovládnu organizáciu Laboratórium digitálnej bezpečnosti.

Aplikácia sa dostáva k veľkému množstvu dát zhormaždených na facebooku ale aj v telefóne. Podľa obchodných podmienok spoločnosť „môže zdieľať obsah používateľa a informácie s podnikmi, ktoré sú legálne súčasťou rovnakej skupiny spoločností, ako je spoločnosť FaceApp.“ Podmienky aplikácie v podstate dávajú FaceApp prístup na použitie, úpravu, prispôsobenie a publikovanie všetkých obrázkov, ktoré ponúkate výmenou za jeho bezplatnú aplikáciu. Poskytujete tak spoločnosti FaceApp trvalú, neodvolateľnú … bezplatnú licenciu na používanie, prispôsobenie, publikovanie, distribúciu obsahu používateľa … vo všetkých formátoch médií … pri uverejňovaní alebo inom zdieľaní.

Netuším, zdali tahle  správně  orientovaná  vědma  stáhla  z Google play  nějakou  aplikaci.  Velká  většina, po instalaci  žádá o povolení přístupu  kvašim údajům,včetně uložených obrázků, sms mailů, vaší polohy atd. atd.  aniž  by  to, selským rozumem  vzato, nějak pro svou výslednou činnost potřebovaly. A když  jim to  nepovolíte, tak prostě  odmítnou  fungovat!  Mám s tím dost  rozsáhlé zkušenosti.

A pobuřující  požadavek:

Podľa obchodných podmienok spoločnosť „môže zdieľať obsah používateľa a informácie s podnikmi, ktoré sú legálne súčasťou rovnakej skupiny spoločností, ako je spoločnosť FaceApp.“

Četla  paní Kernová  nové  obchodní podmínky  Microsoftu  nebo Googlu?  Po mně  obě  firmy  žádaly  souhlas   nimi minulý  týden. Takže  vím, že  stejné  ustanovení je  i tam.

A  pokud si bude náhodou  otvírat  třeba  nové  bankovní konto nebo podepisovat  novou  smlouvu s nějakou pojišťovnou, atd. atd. tak i tam je stejné ustanovení  nedílnou  součástí smluvní  dokumentace. A  to nemluvím o Facebooku a společnosti Cambridge  Analaytica!

Ale  pro  paní Kernovou  je a nebzpečnej  jen  americkej  brouk!  Eh, už zase, to víte, co se v  mládí naučíš, to ti v  hlavě  zůstane… Takže  se musím znovu omluvit! Pro paní Kernovou je  nebezpečnej  jen možnej ruskej  vir.Jako pro senátora  Schumera.  Ty  správné,  se správným rodokmenem, jí  nechávají v klidu!

Já už  jsem natolik životem vyděšenej, že  mi vadí  všichni podezřelí  brouci  i  virové. Bez ohledu na původ.

Ostatně, jakého  že  původu  byly ty ,které  špehovaly  německou  kancléřku nebo francouzského prezidenta? Nějak si  nemohu vzpomenout..  To víte, paměť je potvora. Myslíte, že  by mi  paní Kernová pomohla?

 

DOPLNĚK  z úterního poledne

Právě mne jeden  z čtenářů upozornil, že  na  Seznamu  je  k věci  zajímavý  článek k  mandelince bramborové,  eh, už  zase  – ruskému  viru a  aplikaci  Face  App.

Já myslím, že Kernová, Jakub Janda,  Jan Čulík a  další věrozvěsti  té další podlé kremelské  aktivity vůči  Západu, si mohou  na  seznam konspiračních  medií a  šiřitelů podvratné  ruské  propagandy  směle  připsat  i Seznam.cz. Sveze  se s  tím  nutně  i NY  Times  a  Washington Post. Také  už   zjevně  nejsou co bývaly  a jsou  zevnitř  rozežírány  nějakými  ruskými  trolly. Jinak  by  totiž  v  tom článku  nemohly  figurovat v předmětných souvislostech, v  nichž  jsou  oba listy  zmíněny…. Ale nejlepší je, když  si ten  text  Seznamu přečtete  sami:

Bezpečnostní hrozba, nebo nafouknutá bublina? Aplikace FaceApp dominuje internetu

já z něj převezmu  jen  nepatrné  úryvky:

„Aplikace jako taková nepředstavuje žádné neobvyklé nebezpečí,” vyjádřil se mluvčí Národního ústavu pro kybernetickou bezpečnost Radek Holý. Podle The New York Times aplikaci zkoumali inženýři ze společnosti Google a potvrdili, že jsou obavy z aplikace trochu „nafouknuty”.

 

Navíc se ukázalo, že lidé obsluhující aplikaci žijí ve Spojených státech amerických. A podle The Washington Post dosud neexistují žádné nitky vedoucí k ruským bezpečnostním službám. Avšak Rožánek i Holý uznávají, že vědět, do jaké země se vaše data dostávají, je důležité. „Obecně se dá rovněž říct, že je u jakékoli aplikace dobré vědět, do jaké země se vaše data dostávají a kde jsou zpracovávána,” říká Holý.

V celé „kauze” je nutné si uvědomit, že FaceApp nevyužívá jiné strategie než jiné světově užívané aplikace. Rožánek připomíná ani ne týden starou zprávu o miliardové pokutě pro internetového giganta Facebook. Dostal ji právě za nelegální užívání osobních dat.

 

„Nejen Facebook, ale i Instagram, TikTok, to jsou všechno platformy, kde dobrovolně všichni dávají všanc svoje nejniternější údaje, vztahy, zaměstnání, sdílejí vše od své polohy až po domácí mazlíčky a děti. To je mnohem větší platforma, na které se shromažďuje mnohem více věcí, aniž by byl povyk. Ale my tyto platformy využíváme naprosto automaticky,” doplňuje Rožánek.

K  tomu  všemu mohu jen suše  konstatovat,  že  v NY Times,  WP  a  na Seznamu konečně, po  velké hysterii  došlo na  to, co  jsem uvedl  už  minulý  čtvrtek, kdy  jsem text  psal, že  totiž  Face  Apps  nechce po  svých uživatelích  nic jiného  než  tisíce dalších appek pro mobilní telefony: Jenže  není  brouk jako  brouk a vir  jako vir.  Ten  náš  nám klidně  do soukromí, podle  těch vždycky  správných, zjevně  lézt    může. Ba musí.  Nejspíš  k našemu  vlastnímu  dobru. Jen nechápu  tu mandelinku  bramborovou,  ničící  českou  úrodu brambor…. Nemohl by někdo tomu americkému brouku  domluvit?

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.