O Bibli se říká, že je to kniha knih a že obsahuje úplně všechno. Nepovedu diskusi,jestli to tak je, nicméně i ten nejzuřivější ateista jistě rád připustí, že tahle pasáž z evangelisty Matouše platí bezezbytku:
Pasáž: Matouš 7,15-20
- 15Střezte se lživých proroků, kteří k vám přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci.
- 16Po jejich ovoci je poznáte. Což sklízejí z trní hrozny nebo z bodláčí fíky?
- 17Tak každý dobrý strom dává dobré ovoce, ale špatný strom dává špatné ovoce.
- 18Dobrý strom nemůže nést špatné ovoce a špatný strom nemůže nést dobré ovoce.
- 19Každý strom, který nedává dobré ovoce, bude vyťat a hozen do ohně.
- 20A tak je poznáte po jejich ovoci.
Vzpomněl jsem si na tahle slova v okamžiku, kdy Babiš, v reakci na poslední demonstraci na Letné a skandování protestujících proti Benešové Marii, velkohubě vkázal demonstrantům – klidně si berte do úst mne , ale jí nechte na pokoji! Vždyť se ještě ničím neprovinila, naopak stačila předložit , v těch pár dnech zákon o státních zástupcích! Taková je to borkyně!!!!
Tak jo! Po ovoci poznáte je! Všechny. Falešné proroky. Nebo jak napsal Matouš -proroky lživé, abych zůstal u originální citace.
Tak Benešová Marie si nezaslouží kritiku, protože ještě nestihla nic udělat a když tak pouze vysoce hodnotného, jako například zákon o státních zástupcích?
Pro mne přímo výzva,abych se začal shánět informace, jak ten její zákon vypadá a co mu říká odborná veřejnost.
Protože víme, že původní prapočátek posledních demonstrací, respektive bezprostřední impuls k jejich vzniku bylo bleskové a nečekané nahrazení bývalého šéfa rezortu spravedlnosti Kněžínka Marií Benešovou, celých 24 hodin po tom, co policie předala spis Čapí hnízdo příslušnému státnímu zastupitelství s návrhem na podání obžaloby na Andreje Babiše a spol. A minimálně polovina veřejnosti si myslí, že v přímé a příčinné souvislosti s touto kauzou, aby ji pomohla zlikvidovat. Nijak se netajím, že jsem téhož názoru.
Ale to není důležité. Dnes se hodlám zachovat podle Babišova doporučení, abych se nezabýval nějakými podezřeními, ale zkoumal dosavadní nemnohé, veřejně přezkoumatelné činy nové ministryně spravedlnosti. Což se redukuje vlastně na onen jí údajně bleskově připravený a předložený zákon o státních zástupcích.
Původním smyslem tohoto zákona bylo posílit NEZÁVISLOST zejména nejvyšších článků státního zastupitelství na státní správě, respektive aktuální moci výkonné, tak aby nebylo její hračkou s kterou by žonglovala podle libovůle právě úřadujících držitelů klíčů.
V současnosti je Nejvyšší státní zástupce jmenován vládou na návrh ministra spravedlnosti a oba vrchní státní zástupci pak ministrem podle návrhu vedení Nejvyššího státního zastupitelstva. A podobně je to s odvoláváním těchto klíčových funkcionářů v českém justičním systému. Momentálně, když se Babiš špatně vyspí, tak vláda na kterémkoli příštím zasedání zpopelní Pavla Zemana a zbaví ho okamžitě funkce. Zákon mu to umožňuje. A ačkoli jsem konstatoval, že se nehodlám zabývat podezřeními, tady si jedno odpustit nemohu, Nebo lépe neodpustím si otázku -byl by ještě Pavel Zeman/Lenka Bradáčová/Ivo Ištván ve funkci, kdyby po celém Česku nebouřili od dubna jedna demonstrace za druhou? Za sebe říkám, že mám o tom vážné pochybnosti. A že právě ty masové demonstrace jsou přesně tou pojistkou, která je určitě ve funkci drží.
Ale zpět k tématu – Benešové a jejímu zákonu a státním zastupitelství.
No jejímu – jak se to vlastně vezme. On není ani tak její, jako vlastně exministra Kněžínka! To, co ona do něj vnesla je právě přesně to, co mne přimělo zdvihnout toto téma!
Veřejnosti je prezentováno, pokud se o to vůbec zajímá, že jako zákon odbourá pravomoc vlády sesadit Nejvyššího státního zástupce svým rozhodnutím,ale že tato procedura bude možná , jestliže tak učiní kárný senát Nejvyššího soudu. A stejně na tom mají být oba vrchní státní zástupci! Potud OK. Bez debat.
Zákon také zavádí a reguluje systém podle něhož budou do funkcí ustavováni rozhodující funkcionáři v hierarchii Státního zastupitelství.
Už to nebude na libovůli vlády a zejména ministra spravedlnosti nýbrž rozhodnutím pětičlenné výběrové komise, do které jmenuje svoje zástupce jak rezortní ministr/ministerstvo, tak Unie státních zástupců.
Říkáte si – že jde o naprosto transparentní záležitost a že proti tomu nikdo nemůže nic namítat? Moje babička kdyby se téhle situace dožila a pochopila oč běží a jak má být podle návrhu Marie Benešové ona komise složená, by jen lakonicky konstatovala – navrch huj,vespod fuj! Jako vždycky – trefila by na komoru!
Čertovo kopýtko je právě skryto ve způsobu nominací oněch pěti členů výběrové komise.
Původní Kněžínkův návrh předpokládal, že 2 členy nominuje ministerstvo spravedlnosti a zbylé tři Unie státních zástupců.
Benešová Marie tento poměr OTOČILA! Ministerstvo dodá TŘI výběrce, Unie státních zástupců dva!!!!
Vzhledem k tomu, že zákon při konečném rozhodování NEPŘEDPOKLÁDÁ nutnost jednomyslnosti, znamená to, že rezort spravedlnosti a zejména jeho šéf bude mít vlastně 3mi hlasy jasně palec na tom,kdo obsadí tyhle mimořádně a nesmírně důležité funkce v české justici!!!! Už to formálně nebude rozhodnutí vlády, které je veřejně uvedené na jejích internetových stránkách a tudíž také okamžitě kritizovatelné až ke vzbouření veřejnosti, nýbrž klasické české přesunutí kauzy do zákulisí, mimo oči veřejnosti.Ta když se následně ozve, tak jí premier a jeho kabinet, s pokrčením ramen, suše oznámí – my nic,my nerozhodovali,to nezávislá komise!!!! Ačkoli je tam závislost naprostá a zřejmá -3 členy jmenuje ministerstvo spravedlnosti a jistě si vybere podle zájmu svého šéfa, respektive politického uskupení, které reprezentuje.
A takhle mají výběrová řízení proběhnout napříč celým systémem státních zastupitelství. Je očividné, že stačí jedna legislativní perioda, aby taková nějaká Benešová Marie „zařídila“ „správné“ politické složení rozhodujících funkcionářů státních zastupitelství napříč republikou na příštích mnoho let.
Záměrně píši nikoli Marie Benešová,ale nějaká taková. Protože její původní návrh pracoval s tím, že zákon bude účinný až od roku 2022 a tedy současná vláda by ještě podle něj nekonala.Což ovšem byla také těžká chytrystika! Znamenalo by to, že do této doby má současný kabinet možnost zatočit se špičkami státního zastupitelství kdykoli si vzpomene a libovolně jak si usmyslí! Což bylo, pochopitelně, nejen odbornou veřejností napadeno. Takže nyní je na stole varianta okamžité funkčnosti tohoto zákona a dokonalá politizace vedení státních zastupitelství. Zkrátka Sophiina volba a naprosté bene zdejších politikářů,zejména těch, co nyní drží moc!
Přitom stačilo málo – aby Benešová Marie, akceptovala původní Kněžínkův návrh – 3 členy komise jmenuje odborná organizace státních zástupců,dva vláda. Pak nikdo nemůže vznést žádné podezření. Státní zástupci by měli takové funkcionáře jaké by vygenerovali. A my také.
Benešová ještě přišla s mezivariantou – ministerstvo jmenuje dva členy, státní zástupci také dva a jednoho dodá soudcovská unie.
Proti tomu se pochopitelně ozvali reprezentanti státní zástupců, kteří logicky nevidí důvod, proč by jim někdo měl mluvit do jmenování jejich hodnostářů, oni také nemají vliv na jmenování soudců, ale dokonce i Soudcovská unie ústy její prezidentky Daniely Zemanové,která tento nápad jednoznačně odmítla.
Při detailním přezkumu návrhu tohoto zákona se najdou ještě mnohá další problematická místa jako například nesoulad mezi dobou trvání funkčního období hlavních představitelů státních zastupitelství a soudů -7 versus 10 let, ačkoli k tomu rozdílu není žádný důvod nebo premisa,že aktuální držitel funkce nesmí do nového výběrové řízení nebo kdy má končit mandát současných špiček zastupitelství -Pavla Zemana, Lenky Bradáčové a Ivo Ištvána.
Vůbec nepochybuji, že spousta čtenářů na tímhle článkem mávne rukou – nějaké státní zastupitelství,?…. Nemluvě o členech sekty svědků Milošových pro které platí bez výjimky – co Miloš/Andrej činí, dobře činí.
Tyhle všechny chci požádat, aby si uvědomili, že tak jako dějiny vztahů našeho národa a sudetských Němců nezačaly až 9.5.1945 nýbrž někdy ve 12.století., tak ani Zeman ani Babiš nebudou v české politice, naštěstí, na věky. Že jednou /doufám že brzo/ přijde čas kdy zmizí ze scény. Netuším, kdo je nahradí, ale zkušenost posledních 30 let, respektive zejména poslední dekády mne naučila, že špatné je vystřídáno ještě horším! S čímž nemusí oni souhlasit, ale měli by být, z principu předběžné opatrnosti velmi obezřetní. Existuje totiž varianta, že jejich milci a svatí zaživa budou zahnáni, možná na dlouhá léta do opozice.Bezmocné opozice. A pak jen ta pokud možno co nejnezávislejší justice je bude chránit pře d zlovůli potenciálních mocných.
A co všechno dokáže /všeho/schopný státní zástupce jsme viděli názorně v kauze Čunek v osobě Aria Salichova nebo v mnohočetných případech pražských kmotrů a bývalého vrchního státního zástupce Rampuly, který,mimo jiné, vydal závazný pokyn podřízené, která se neměla odvolávat v kauze tunelování Investiční a poštovní banky (IPB). To proto,aby nikdo nešetřil její roli v Klausově privatizaci a ve financování některých politických stran.
Je to státní zástupce, kdo řídí a vyhodnocuje šetření policejních orgánů,kdo může vyšetřování svým rozhodnutí zastavit a konstatovat ono, zejména na Slovensku tak dobře známé -skutek se nestal, kdo před soudem lepším či horším výkonem prosadí/neprosadí právní náhled a zájem státu, kdo se odvolá/neodvolá nebo kdo podává v poslední instanci dovolání k Nejvyššímu soudu.
Funkcionáři takhle mocné instituce potřebují nezávislost a odstínění od politických tlaků okamžitých držitelů moci. Zejména v situaci, kdy tito mají za to, že stojí nad zákonem a to až do té míry, že posílají různé poskoky „vykládat jejich osobní právní názor“ vedoucím justičním činitelům, ačkoli jde o jasný konflikt se zákonem a na nic takového nemají sebemenší právo.
Jestli má tenhle stát fungovat pro všechny občany alespoň nějak snesitelně, pak musí být státní zastupitelství silné v kramflecích, odborně na výši a dostatečně sebevědomé,protože obyčejný Josef Novák zůstane chráněn tehdy, když bude mít elementární jistotu, že mocní jsou také postižitelní, když poruší zákon. A že nad zákonem nikdo nestojí a nefunguje pomoc hierarchie kamarádíčků.
Nic z toho, jak vidno, zákon Benešové Marie negarantuje ani náhodou. Jen vykuchala a zprznila ten, který připravil její předchůdce Jan Kněžínek!
Jak že to řekl evangelista Matouš někdy před více než 2 000 let? Takhle:
Pasáž: Matouš 7,15-20
- 15Střezte se lživých proroků, kteří k vám přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci.
- 16Po jejich ovoci je poznáte. Což sklízejí z trní hrozny nebo z bodláčí fíky?
- 17Tak každý dobrý strom dává dobré ovoce, ale špatný strom dává špatné ovoce.
- 18Dobrý strom nemůže nést špatné ovoce a špatný strom nemůže nést dobré ovoce.
- 19Každý strom, který nedává dobré ovoce, bude vyťat a hozen do ohně.
- 20A tak je poznáte po jejich ovoci.
Každý dobrá strom dává dobré ovoce, ale špatný špatné,dobrý strom nemůže nést špatné ovoce, špatný dobré.!
Po ovoci poznáte je!
Zkusme si to zapamatovat! A já zdokumentoval ovoce, které vyplodila Benešová Marie!
Opřel jsem se při tom o názor odborníka nejpovolanějšího -Jana Laty, prezidenta Unie státních zástupců. Viz jeho článek
Lidove noviny: 2019-07-01 – Cesta k větší nezávislosti … – PressReader