V čím zájmu?


Český  i slovenský  čtenář/divák/posluchač je neustále   přesvědčován/vychováván/nálepkován ve směru, jak by  měl  věřit  jen  a pouze  tzv. seriozním  mediím. Jak alternativa mu  mate  hlavu, protože v  lepším případě  je  neinformovaná a  hloupá, v  tom horším  slouží  cizím zájmům  a  podvrací  naši demokracii a  řád. Málo kdy  má ovšem  tak unikátní  příležitost si předvést  tzv. seriozní  media  a  jejich praxi v  pravém světle tak, jako se  tomu stalo minulý  týden  například na  Seznamu. cz!

Nevím  jak  vy, ale pro mne  byly naprosto  dominantními  zahraničně politickými  zprávami minulého  týdne tyto  dvě:

1- definitivní ukončení  platnosti  smlouvy INF mezi USA  a Ruskem o  vyřazení  raket  krátkého a středního doletu v pozemní verzi z arsenálu  obou  velmocí

2-evidentní snaha  Kongresu  USA  o vyhlášení  sankcí proti všem,kteří  se  nějak podílejí na  stavbě  plynovodu Nordstream II, s cílem zastavení  jeho výstavby  nebo  alespoň  neuvedení  do provozu.

O  obou tématech už Kosa vydala  celou řadu  článků, které  šly  až do hlubokého technického detailu. Předpokládám, že základní  materii  tedy  čtenář  zná a  nebudu  ji nijak hlouběji  znovu popisovat.  Dnes mi o technikálie, z nich následně  lze  cosi  zásadního vyvodit,  nejde.  Jediným cílem  je  předvést , jak o  nich  referuje  jedno  z tzv.  seriozních  medií  a  reprezentant  té  pravé  a jedině  správné  žurnalistiky  – Seznam.cz.  Který  si neobyčejně  rád a  často bere  do klávesnic  alternativu. Jakoto například  provedl  v neděli  v  článku

Hoaxy, fake news a řetězové maily. Projděte si lživé zprávy posledních týdnů

Budu, jako vždycky konkrétní a plně  zdrojovaný. Aby  bylo jasné, že  Seznam.cz  by  se měl ze  všeho nejvíc  starat  o  vlastní serioznost a reputaci. A  až  pak  mistrovat  jiné.

Vezmeme  to bod po bodu.

Smlouva  INF

Dne  2.2.2019, tedy  v den, kdy  Spojené státy  ústy  ministr a zahraničí Pompeia /ano toho Pompeia, o kterém Donald  Trump prohlásil nedávno, že  by  spolu s Johnem  Boltonem vybombardovali nejradši celý  svět/, ohlásil začátek  šestiměsíčního procesu vystoupení  ze smlouvy  INF,  přinesl Seznam.c z mimo  jiné  k  věci tento materiál:

Petříček: Smlouva INF je v agonii

Kde  si  člověk může  přečíst  následující  myšlenkové  perly:

…..Doposud nejsilnější společné prohlášení jsme přijali na prosincové schůzce ministrů zahraničí NATO.

Na ní jsme konstatovali, že dochází k „závažnému porušování smlouvy“ ze strany Ruska, a proto jsme Moskvu vyzvali, aby přehodnotila svou politiku a vrátila se k dodržování svých mezinárodních závazků. Současně jsme však potvrdili, že dlouhodobě máme zájem o konstruktivní vztahy s Ruskem a že jsme otevřeni politickému dialogu.

Shrnuto a podtrženo: Na pozadí mnohaletého porušování smlouvy INF Ruskem vyčerpaly USA téměř všechny možnosti, jak přesvědčit Moskvu, aby se vrátila k jejímu dodržování. V tom se tento případ liší od ostatních multilaterálních formátů, jež Washington v nedávné době opustil či v současnosti opouští.

Rusko má stále ještě šanci zastavit demontáž INF. V opačném případě přestane jednostranné lpění na smlouvě, kterou druhá strana fakticky pohřbívá, dávat smysl. Washington pak učiní to, co radí dávná moudrost indiánského kmene Dakotů: Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sestup z něj…..

Zkrátka zlí a  zákeřní Rusové  porušují  dlouhodobě  dohodu  INF a  ohrožují  Evropu a  celá  svět a proto  USA musejí, řečeno  Petříčkovými  slovy -seskočit  z mrtvého koně!  Samozřejmě  za  doprovodného nadšeného potlesku  Petříčka, Stoltenberga  a podobných….

Takže  o  6 měsíců později  jsme  se „konečně  dočkali“  a těm  zatraceným Rusákům  jsme  konečně  ohledně  raket krátkého a  středního doletu  ukázali  prostředníček. A  ukážeme  jim i jinak! Tak lze  totiž  zkondensovat  následné vystoupení  Stoltenberga, kdy nepokrytě  Rusku  hrozil  zatím nespecifikovanými opatřeními.

A  Seznam.cz? Ten k  tomu definitivnímu konci přinesl nemastný neslaný  článeček

Smlouva USA a Ruska o likvidaci raket je mrtvá. Začne další kolo ve zbrojních závodech?

Kde se konstatuje, že  tedy 2.8.2019 zazvonil zvonec  a INF byl konec.

A jen  jakýsi Michal Smetana z Fakulty sociálních věd UK nesměle  připomíná, že  by nějakou  roli v konci  smlouvy mohla  hrát  i Čína:

„Z velké části rozmisťuje základny, které nejsou vázané žádnou smlouvou, a tak je vůči USA v obrovské výhodě. Vypovědět smlouvu je podle Spojených států cesta, která povede k nějaké dohodě, která by v budoucnu všechny tři státy zavazovala,”

Nebyl by nyní  žádný problém se citovat  ze  západních  zdrojů,  které  situaci  viděly  zcela jinak než  Petříček nebo  elita  české  žurnalistiky  v Seznamu.cz. Abych uvedl  alespoň jeden  z mnoha  a mnoha  možných případů – poukáži třeba  na  web  německé  veřejnoprávní  zpravodajské  stanice n-tv  ,kde  šlo narazit  na  text

Ende des INF-Vertrags Keine Atomraketen in Europa

kde si jeho britská  autorka  stěžuje například na to, že  USA a  zejména  Evropa  se  ani stínem nepokusily  o záchranu  téhle,  především pro náš kontinent  fatálně  důležitou  smlouvu! Jen jalově  vyzvaly  k čemusi nespecifikovanému Rusko nebo zarytě mlčely.

A  že  Evropa  za  to  těžce zaplatí, protože  dřív nebo později  Američané v  Evropě  rozmístí  rakety    středního doletu, na  což  Rusko nutně  bude  reagovat a vezme  evropský kontinent  jako  prioritní  sestavu  cílů  svých  jaderných raket.

Tohle  všechno, jsem více méně popsal  i v předchozích  článcích o smlouvě  INF. Jenže  dnes píši  o  ukázce  té pravé  žurnalistiky  na Seznamu.cz.

A bohužel jsem tam  nedohledal  článek na  téma INF, který  se  objevil v tisících  různých  variací  po celé zeměkouli- cituji /ČTK/

Americký ministr obrany Mark Esper dnes  /3.8.2019/uvedl, že by podpořil brzké rozmístění raket středního doletu v Asii. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

A  dodal:

„Ano, chtěl bych to udělat,“ odpověděl Esper na dotaz novináře, zda by Pentagon podpořil rozmístění raket v Asii. “ Byl bych raději, kdyby to bylo v řádu měsíců… tyto věci ale mohou trvat déle, než čekáte, “

Zvláštní, že?  Co bránilo Seznamu.cz tuto  agenturní informaci,  kterou měl jistě  k dispozici,také zveřejnit?

Už proto, že  seriozní zahraniční zdroje  jdou opět mnohem dále než ty  tuzemské!  Dovolím si  opět vyzdrojovat   z jiného  textu  webu  n-tv na  téma  ukončení  INF, kde  je  citován  Esperův  dodatek, kterého nás  i ČTK  ušetřila:

Allerdings fügte er hinzu, dass China von dem Vorhaben nicht überrascht sein dürfte. „Das dürfte keine Überraschung sein, denn wir sprechen darüber seit geraumer Zeit“, sagte Esper. 80 Prozent des chinesischen Arsenals bestehe aus Waffen, die unter die Bestimmungen des INF-Vertrags gefallen wären. „Es dürfte also nicht verwundern, dass wir vergleichbare Kapazitäten wollen.“  

Ještě  doplnil /ministr obrany  USA  Esper/,  že  Čína by neměla  být překvapena /vypovězením INF/ “ to nemůže  být  žádné překvapení, my o tom hovoříme už nějaký čas“, řekl Esper. 80 procent čínského arsenálu  sestává ze  zbraní, které  by  spadaly pod  smlouvu INF. „Nikdo  se nemůže  divit, že  chceme disponovat stejnými kapacitami“

Asi nebudu  daleko od  pravdy,  když  budu konstatovat,  že  v  rámci jediného správného pohledu na svět, nehodlá Seznam.cz  obtěžovat  čtenáře  takovými informacemi, které  by  ho mohly  dovést  k pochybnostem,  jestli s  tím  vypovězením  smlouvy  INF  nejsme  obelháváni nebo si nenalháváme  dobrovolně  cosi  sami.

Půjdu ještě  dál. V onom prvním  nalinkovaném článku  z německého n-tv je  zajímavá  pasáž – přetisknu  z ní  dva kousky:

…Vor zwei Jahren wurde in den Vereinten Nationen in New York der Vertrag zum Verbot von Atomwaffen verabschiedet. 122 Staaten stimmten diesem zu….

…Před  dvěma  roky  byla v OSN  odhlasována  smlouva  O  zákazu  atomových zbraní a  to  většinou 122  zemí….

a  dále ještě

….Schon vor Abschluss des Verbotsvertrages herrschte unter den atomwaffenfreien Staaten Einigkeit, dass Atomwaffen unter keinen Umständen jemals wieder eingesetzt werden dürfen. Doch die Bundesregierung befolgte die US-Anweisung an alle Nato-Mitglieder, nicht einmal an den Verhandlungen des Vertrages teilzunehmen und dem Abkommen auf keinen Fall beizutreten. Das war das erste Mal in der Geschichte der Bundesrepublik, dass Deutschland einen Abrüstungsvertrag boykottierte….

… Již  před  závěrem jednání  o smlouvě  o  zákazu  A zbraní  panovala  mezi bezjadernými  státy  jednota,   že  jaderné zbraně, za  žádných  okolností, nesmí být  nikdy znovu   použity.  Spolková  vláda ale následovala  americkou instrukci všem  členským  státům  NATO,  v žádném případě se účastnit jednání  o smlouvě a ke  smlouvě následně  přistoupit. Bylo to poprvé, co  Německo bojkotovalo  nějakou  odzbrojovací dohodu… 

Věděli  jste  o  tom?  Já přiznávám, že  nikoli. A  to se opravdu  snažím  sledovat politiku – domácí i světovou, více než  důkladně!

Opět  jsem se snažil lustrovat i Seznam.cz a ..  a nic!!!  Ale možná, že neumím dostatečně  hledat. Abych si vše náležitě  ověřil,  projel jsem  oficiální web NATO  – NATO aktual.cz  a objevil tohle:

NATO odsoudilo smlouvu OSN o zákazu jaderných zbraní

Severoatlantická aliance odsoudila smlouvu Organizace spojených národů přijatou v červenci, která zakazuje nukleární zbraně, a označila ji za nerealistickou a podkopávající mezinárodní odpověď na Severokorejský jaderný program. Smlouvu nepomáhal tvořit ani o ní nehlasoval žádný z devíti států, který jaderné zbraně má. Velká Británie, Francie a USA dokonce ihned prohlásily, že se ke smlouvě nepřipojí.

Takže je  jasné, jak  se  k té  smlouvě o zákazu  A  zbraní postavila  česká vláda! Jenže   v Německu se lze  od  mainstreamu  dozvědět,  že  to bylo na  doporučení Američanů! U nás  a na  Seznamu.cz nikoli.

A  u  INF  a  jednotným postojem  NATO  to  bylo asi  jak? Ptám se. Nic  víc.

Je na  čase věnovat se  Nordstreamu II.

Tady jsme  se dozvěděli,  že  další  výbor  amerického kongresu doporučil zavedení sankcí proti  firmám, které se  podílejí  na jeho financování a  výstavbě.  A  to plošně. Na  Seznamu.cz  tentokrát se dozvíme,  na  rozdíl od  INF nikoli  méně,nýbrž  více než jinde!

O to vás  nemohu připravit! Tohle  jste  četli?

USA chtějí hájit evropské energetické zájmy, kvůli Nord Stream 2 chystají senátoři sankce

Ne  vážení!  Ten titulek  jsem si opravdu  nevymyslel  já,  ale  hvězda Seznamu.cz  – bývalý  korespondent  ČRo v  Británii a  dnes  sloup té nejopravdovější  seznamové  novinařiny  –  Jiří Hošek!

A  v titulku  nejde o žádný překlep nebo omyl, protože  hned  na začátku  čteme  toto:

Do ochrany evropských energetických zájmů se výrazně vložily Spojené státy. Zahraniční výbor amerického Senátu schválil poměrem hlasů 20:2 návrh zákona s názvem „Protecting Europe’s Energy Security Act“. Ten počítá s uvalením sankcí na firmy a jednotlivce, kteří se podílejí na výstavbě kontroverzního plynovodu Nord Stream 2.

Tak  Spojené  státy chrání  evropské  energetické  zájmy?  Zbláznil jsem se já nebo  Hošek?

Zajímalo by mne, čím by  Hošek  svoje  nesmyslné tvrzení  doložil!  Jenže on  tím určitě nebude obtěžovat  ani sebe  ani nás.

Američané  nanejvýš  kryjí nikoli  evropské, nýbrž  svoje  zájmy!   Prostě  chtějí  pro  svůj  břidličný plyn  lukrativní  evropský trh. Už proto, že  se jim  přestává  dařit  vývoz  na  asijský  trh,kde dosud  dominovaly  viz  následující  grafika:

Vývoz zkapalněného zemního plynu z USA v období mezi lednem 2017 a květnem 2019. Zdroj: EIA

A  doprovodný text  z  článku,  z něhož  je převzata:

Za růstem atraktivity evropského trhu a s ním spojeným vyšším dovozem stojí především pokles spotřeby plynu v Asii vzhledem k mírné zimě a nižší rozdíl spotových cen mezi asijským a evropským trhem.

„Jelikož náklady na zpáteční cestu při přepravě plynu z pobřeží Mexického zálivu do Evropy jsou o zhruba 1,5 dolaru na milion britských tepelných jednotek nižší než v případě asijských trhů, při dostatečně nízkém rozdílu mezi spotovými cenami zemního plynu v Evropě a Asii bude Evropa pro vývozce amerického LNG preferovanou destinací,“

Dovoz zkapalněného plynu na největší tři světové trhy, Japonsko, Čínu a Jižní Koreu, od letošního února začal klesat vzhledem k mírné zimě, v případě Japonska přispěly k poklesu i nabíhající jaderné bloky. Na výrazném poklesu vývozu LNG z USA do Číny se podepsalo zavedení 10% cla loni v říjnu

Čí zájmy  Američané  tedy  hájí? Ty  evropské nebo svoje?

Nepochybně  by mi nějaký pravověrný  nyní opáčil  ono tradiční  – ale  Rusko může  kdykoli přes  plyn  vydírat!

Tohle  už  bylo  na Ko e dostatečně  rozebráno  v  minulých  článcích o Nordstreamu II. Ano,  může.Jenže  by to udělalo jen  jednou. Pak by  jako dodavatel plynu na  evropské trhy  definitivně  skončilo, se  všemi  důsledky, které  by to pro jeho ekonomiku  mělo!!!  Evropa  by  okamžitě  našla jiné  zdroje  a  cena  by přestala  být  důležitým kritériem.  Pochopení  právě vysloveného  je  sice triviální,  ale zjevně  i tak pro leckoho  příliš  složité. Nejspíš  i pro Hoška.

Není  sám.  Protože  v  tom jeho mozkovém  produktu stojí i  tohle:

Američtí senátoři i řada expertů mají pocit, že výstavbou plynovodu Nord Stream 2 Evropa dál „zrazuje“ Ukrajinu, tedy dosavadní tranzitní zemi ruského plynu, jejíž území Ruská federace ilegálně anektovala. „Tohle není běžná komerční situace. Otázkou je, proč Evropa něco takového dovolí,“ řekl Hlasu Ameriky Colin Cleary z odboru energetických zdrojů amerického ministerstva zahraničí s poukazem na to, že Ukrajina o výhody tranzitní země může přijít.

Tak  američtí senátoři,  řada expertů i Hošek mají  pocit, že  Evropa  zrazuje  Nordstreamem II  Ukrajinu?  Nebyla  to takhle náhodou Ukrajina, která v  zimě  2009 zradila  Evropu, když odmítala  platit  za  ruský  plyn a  kradla  ho z  dodávek  do  Evropy  přes  svoje  území?  A tak zavdala příčinu  k výstavbě  původního Nordstreamu I ? A není to stejná  Ukrajina, která  vysloveně  stupňovaným nepřátelstvím k  Rusku  Putina  donutila, aby  hledal  alternativní  dopravní  cesty  i pro  zbytek přepravovaného  plynu? Nevybrala  si  Ukrajina  tuto pozici  dobrovolně a  sama, hned  v první den po Majdanu? Za  nadšeného potlesku Viktorie  Nuland? A nebyla  to Právě  Nulandová, která  rozhodovala  , kdo bud e v  čele kyjevské vlády?  Pokud  ano, pak by jeden  řekl, že  Spojen  státy  jsou odpovědné  za  ztráty  Kyjeva  z plynového tranzitu!

Ale  to není všechno.  Vrátím se k  té univerzální odpovědi, že  Rusko nás  může  přes  hrozbu  zastavení dodávek plynu  vydírat. Tedy  když  ten poteče přes  Nordstream II.  Jak to, že  když  ovšem plyn  bude dodáván  přes staré  plynovody  přes  Ukrajinu  toto nebezpečí, podle  amerických senátorů,  řadu expertů a Jiřího Hoška – nehrozí?  Zajímala by mne jejich odpověď!

To si vážně  na  Seznamu.cz  myslí,  že  na internetu  jsou jen samí idioti, kteří jim  takovéhle  polo i celé lži  smlsnou?

Nebylo by od  věci, kdyby  si konečně  uvědomili a  to nejen na  Seznamu.cz, jak a proč  vznikla  alternativa  proč  nemalá  část veřejnosti jí  dává přednost?  Nejsou to žádné  čáry. Lži a pololži, vydávané  za  pravdu pravdoucí, ba jedinou možnou a přípustnou,  spoustu lidí  v  nějakém okamžiku otráví  a  začnou podle  toho jednat!!!

Zvolil jsem  dva  aktuální  příklady. Americká  prestiž  opět ztratila. Víra v  tuzemský mainstream  také.

Nechápu, proč  v případě  ukončení  smlouvy  INF  Spojené státy  jasně   světu nesdělily něco ve  smyslu:

Smlouva  INF  je zastaralá. Za  dobu platnosti se zásadně  změnilo  rozložení sil ve  světě.  Dnes  už  nejsou, co do zbraňových systémů,  dva  světoví  hráči, kteří  mají před ostaními  nedostižný náskok-  nýbrž  tři. K  Americe a Rusku se přiřadila  Čína, Bez  jejího zapojení  do INF tato dohoda postrádá smysl. 

Takovému  prohlášení bych  rozuměl já i všichni ostatní. Bylo by  korektní a pravdivé.  Soudný  člověk by  si musel  říci,  že  Čínu a její  ambice  je potřeba  řešit. A  už  by  nebylo ani třeba  se zabývat  detailnější  úvahou,  proč   že  Američanům  už nestačí jejich dominance  v  raketách středního doletu umístěných na letadlech a zejména  jejich  lodích, INF  povolených.  V počtu nejméně  8 000 kusů  odpalovacích zařízení, tak jako tomu bylo doposud. S jednoduchou odpovědí  – čínská  armáda a námořnictvo, podle  vlastních vyjádření  i pozorování  tajných  služeb,  disponuje  novými typy  raket středního dosahu , zejména  v supersonickém provedení, které  vážně  eliminují  svazy  amerického námořnictva  daleko od  čínských  břehů a  v  případě konfliktu  by  US  NAVY mohla  utrpět  zničující  ztráty.Takže dosud  zakázané pozemní rakety, umístěné  někde  v Japonsku, na Tchajwanu, v Jižní Korei, atd.atd. jsou výrazně  lacinější a efektivnější  variantou a  odpovědí  Číně s  kterou  se Peking bude  nesnadno  vypořádávat.

Jenže  my  jsme si umanuli, že  ze  všeho obviníme  Rusy! A jako  ozvěna  opakujeme  všechno, co z  Washingtonu přijde, jakkoli nás  to  nesmírně  těžce poškozuje!

Totéž  je  s plynem!  Rozuměl  bych tomu,kdyby  Spojené státy  řekli,  jak  jako v  celní  válce  s Čínou  -chceme  se zásadně prosadit na  evropském plynovém trhu! A  to za každou cenu.  A  Evropa  má možnost  přijmout  náš  plyn nebo  riskovat  cla  na  svůj  vývoz  do USA a  to především na automobily!  To by byla  jasná  řeč, I když  zároveň vydírání non plus  ultra.

Místo ho  slyšíme  trapnosti o  ochraně  evropských energetických  zájmů!!! Opakované těmi, kteří káží  o  té jediné opravdové  žurnalistice!  A  trolovské alternativě  v  cizím zájmu!  V  čím zájmu nás  krmil Seznam.cz  ohledně  INF a Nordstream II?

Alternativa  má velmi různou kvalitu. Titul od  titulu a  možná, že  dokonce článek od  článku.  Jenže takový Seznam. cz na  tom rozhodně není lépe. Spíše hůře.Protože  jeho  technické možnosti jsou nesrovnatelné  s  alternativními  medii. Doložitelné  výkony  si ovšem s  Aeronetem rozhodně  v ničem nezadají.  Jak jsme si právě ukázali.

Dokonale  trapný  výsledek, řekl bych.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.