Čína – skrytá hrozba? III.


napsal ???

Impérium Made in China 2025

Deng měl pravdu. Pro úspěch v souboji o světové prvenství je potřeba být ekonomicky silný, mít dostatečné kapacity a nikoli nechat umírat miliony pod tíhou dobra revolučního socialistického ráje. Období konfuciánských mandarínů také nepřineslo požadované plody, kdy spálení námořních zaoceánských  lodí a uzavření se okolnímu světu jen ponechalo prostor holandsko-britskému soupeření o světové impérium. Ne, Deng a jeho parta už nebyli tak hloupí. Výše jste mohli vidět jen výběr toho nejzásadnějšího, jak se po Maovi pracovalo na dlouhodobé strategii usilující o čínskou světovou dominanci.

Technologie a jejich vývoj jsou integrální složkou velmi komplexního strategického pohledu na maximalizaci jejich velmocenského statusu. Jestliže je nám jasné, že se politbyro snaží dostihnout a předehnat náš atlantický civilizační  okruh, činí tak současně po vzájemně se umocňujících liniích. Já před tím smekám, protože takhle bych to na základě historické zkušenosti očekával od jakéhokoli západního opravdového  státníka. Ale sami  víte, s čím máme to dočinění…

Politbyru je jasné, že v soudobém vzájemně propojeném a komplexním světě dominance v jedné oblasti nestačí. Správně chápou, že státy spolu soupeří v celé řadě schopností a dovedností. U nich je to vyjádřeno pojmem komprehensivní národní moc – zonghe guojia liliang; 综合国家力量. V této souvislosti byla vydána takřka stovka pětiletek, soustředících se na průmyslový a technologický rozvoj!!!!!

Office of the U.S. Trade Representative, Findings of the Investigation into China’s Acts, Policies, and Practices Related to Technology Transfer, Intellectual Property, and Innovation Under Section 301 of the Trade Act of 1974, at 14-17, Dostupné zde: https://ustr.gov/sites/default/files/Section%20301%20FINAL.PDF

Samozřejmě jde především o vojenskou moc, ale není to striktně konvenční pohled, který nám tento pojem evokuje. Nezapomínejme, že se silně poučili z neúspěšného souboje sovětského systému se systémem americkým.Vojenská moc je, bez ekonomické síly, pouhá korodující zátěž, zatímco výrazná ekonomická moc je žádoucí sama o sobě a může být využívána k ovlivňování, nátlaku a donucování.

Diplomatický vliv a jednotnost politického vedení, daná centralizovanou komunistickou stranou, hrají svou nezanedbatelnou roli. Bez toho by jen stěží mohli utvářet mezinárodní systém a zabránit formování protičínských koalic. Bez centralizované moci nelze maximálně mobilizovat národní zdroje – podívejme se na EU a Trumpovu administrativu. Tím jejich totalitní tendence nechci a nehodlám  hájit, ale je zásadní je brát na zřetel. Jejich strana je, dle jejich slov, marxisticko-leninistický předvoj, který nestrpí disent, či vůbec zformování jakéhokoli nesouhlasu; občanská společnost ani individuální suverenita tam nemůže existovat. Naopak, politbyro vyžaduje poslušnost, kontroluje ji a prakticky postihuje neposlušnost, a to i v zahraničí.

Všechny výše uvedené principy jejich komprehensivní mocenské politiky souvisí s otevřeně formulovanou strategií (desetiletkou) Made in China 2025, kterou vyhlásili roku 2015. Cílí na strategické a pokrokové výrobní technologie:

– Nové generace informačních technologií

– Robotika a automatizační systémy

– Aeronautika, letectví, kosmický průmysl

– Námořní a plavební technologie

– Pokročilé železniční technologie

– Čistý energetický pohon

– Elektrická a přenosová zařízení

– Agrikulturní technologie a zařízení

– Nové materiály

– Biotechnologie

Nic proti státu, který chce mít jasno v tom, co pro něj znamená pokrok. Jenže v tomto případě jde o návod orgánům státního aparátu, resp. politbyra, k zisku těchto technologií za každou cenu, k vytvoření kontroly nad globálními dodavatelskými řetězci, vytěžení výzkumníků v zahraničí a jejich stažení zpět do země, masivní dotování lokalizovaných producentů a globální ovládnutí rozhodujících tržních podílů v těchto odvětvích z prostředků neomezeného kreditu, poskytovaného státními bankami.

Vizuálně asi takto:

Ambiciózní státy, které se snaží táhnout inovaci bychom samozřejmě měli vítat. Ale stát, který nás všechny okrádá o naše výdobytky, zneužívá naší ekonomickou, technologickou a další výpomoc se rozhodně jako vůdčí síla nechová. Ani by jí být neměl. Čína využívá plejádu nástrojů, jak svých cílů dosáhnout – od těch legálních, po jasně nelegální, přes vynucené technologické transfery, strategické akvizice ve formě falešných entit s nejasnou vlastnickou strukturou, korupci a další ne tak zřejmé prostředky.

Závěrem

Čelíme kvalitativně protivníkovi, jakého jsme v dějinách dosud nepoznali. Sleduje pouze a jen vlastní zájem, je adaptivní a umí se poučit z chyb svých i chyb ostatních mocností, které v dějinách zaznamenaly úpadek. Pomohli jsme ho postavit na nohy, přiživujeme ho a jsme jím zkorumpováni. Je odhodlaný využít našich slabých

stránek všemi prostředky a je tím posledním, kdo ve světě dodržuje dohody nebo závazky. A má jasný plán.

Všechny tyto prvky je, dle mého, potřeba aspoň dílčím způsobem rozpracovat, protože jsem přesvědčený, že pochopení jejich komplexity a vyplývajících důsledků uniká naprosté většině nejen rozhodujících aktérů našeho atlantického okruhu. A nejen v něm.

V dalších pokračováních bych se proto chtěl věnovat jisté forenzní analýze toho, jak se konkrétně čínská strategie projevuje při její realizaci a v jak komplexní podobě se s ní můžeme setkat s ohledem na výše uvedený diagram. Dále bude potřeba pojednat jejich propagandistickou mašinérii a případně též dílčí témata rizik spojených s jejich technologickými a rozvojovými programy, které se do světa snaží vyvážet. No a protože budete mít díky tomuto seriálu naprosto unikátní vhled do komplexity toho, co a jak se v globální aréně v tomto kontextu odehrává, budeme se moc vydat i do vod aktuálního dění mocenské a územní rozpínavosti Číny v oblasti jejich nejbližšího příhraničí, která opět nabyla na agresivitě. V naší zemi, resp. ve většině západních médií, si s tím neumí poradit, nebo jsou částečně politbyrem vlastněni, a proto vás ani informovat nemohou…

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.