Ve prospěch deseti nejbohatších nebo dolních deseti milionů?


Před  nedlouhým časem  rozvířila  českou mediální  scénu  předmluva, kterou k výroční zprávě  nadnárodního koncernu PPF, který  patřící nejbohatšímu  Čechovi  Petru Kellnerovi,  napsal  jeho  majitel.

Kolem  pár  řádků se strhla  nevídaná mediální  vřava. Český  publikační mikrokosmos  se okamžitě  rozdělil na  dvě  strany  – jednu, která  velebila  multimiliardářův  pohled  na  svět a  jeho problémy  až k nezřízené adoraci,  zatímco  druhá část  ho trhala  na kusy,  z mnoha  různých důvodů. A někdy více než  dobrých.   Přirozeně, že  jsem uvažoval, že  přispěji  svou troškou  do obecné  vřavy.  Tohle  si přece  někdo jako já  nemůže  nechat uniknout.

Nakonec  jsem téma  nezvedl. Uvědomil jsem si  několik věcí:

1- že  ten  tolik  najednou komentovaný  text  je  opravdu jen  předmluva  výroční zprávy  světového koncernu a  že  tudíž  je  to těžce  účelová  záležitost, které  jej i jeho majitele  má  co nejpozitivněji  představit  veřejnosti. Nic více.

2-že echo, které  vzbudila  je  dáno především tím,  že  Kellner  je, co do veřejných  vystoupení,  absolutně  zdrženlivý. Myslím, že  poslední veřejný rozhovor  dal někdy  v roce 2012. A  tudíž, že  ať už  napsal cokoli,  nejde o  nějaké  hluboké  myšlenky, ale jen a pouze  o prezentaci vztahu každého jednoho   komentátora  ke Kellnerovi osobně. Protože

3- to Kellnerovo dílko  je  těžce nekonzistentní.   Že  ačkoli bezvýhradně podporuji  například  toto  jeho  vyjádření:

…Dnešní západní společnost, a zejména Evropa, je ale stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot. Novo­dobé ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení….

Vzápětí ze  svých  čtenářů  udělá  totální  hlupáky:

…PPF jako firma nemůže a nechce, ač je z toho někdy podezírána, vstupovat do politiky….

PPF jako firma  nemůže  a nechce vstupovat  do politiky…  ano, pak  příští rok nejpozději jistě   Petr  Kellner rozdá  celý  svůj majetek  českým bezdomovcům! Jdu  se zbavit  všeho co mám, abych  měl taky nárok!

Ale  dost o té Kellnerově  předmluvě! Pokud  jste  ji ještě náhodou  nečetli,  pak na ofiko stránkách PPF  je  k nalezení zde.

Já ji použil jako úvod, protože  mezi  všemi těmi desítkami až stovkami komentářů,jež  jsem přečetl, abych získal přehled  o  argumentech pro  a proti  mne doopravdy  zaujal  jeden jediný. Od jistého Martina  Jaroše.

Pokud jste na  toto jméno  zatím nenarazili, vězte, že  jde  o marketingového odborníka, kterému  už nějaký čas  je  tahle země  malá, přesídlil s rodinou do Kataru a tam provozuje  svůj  byznys. Nejspíše velmi úspěšně.  Přesto se  velmi často  vyjadřuje  k dění v  ČR a  to až tak, že  před  pár  týdny  vyhlásil, že  hodlá založit  novou politickou stranu a postavit  se  s ní Babišovi. Detaily   tady.

Jaroš  předvedl skutečně  svéráznou  a  tudíž  unikátní  reakci  na Kellnera.  Nechal  jeho předmluvu  předmluvou  a  podělil se na  svém facebooku se čtenáři o  svůj privátní dojem  z Petra  Kellnera, s nímž  absolvoval úžasný osobní  rozhovor. Kde mu  jeden z nejbohatších lidí na planetě  učinil  personální  nabídku, aby  pro PPF  pracoval.

Což  nakonec odmítl, protože – cituji:

….. Na konci rozhovoru mi p. Kellner povídá, že se CHCE domluvit. Řešili jsme to pak několik týdnů, přiznám se, že v pokušení jsem byl. Dokonce jsme se jeli podívat i do jedné země v Asii, na potenciální místo činu. Děti byly rozhodně proti opuštění Kataru, ale je fakt, že prohlídka nové školy udělala dojem i na ně a že řekly, že tohle by si dovedly představit. Ale nakonec to rozsekla moje dcerka, které v té době bylo asi 12. Dobře zná moji práci a nechala si vysvětlit i to, co by byla moje nová práce. A řekla: táto, mně se to nelíbí. Ty bys půjčoval peníze chudým lidem a pak by byli ještě chudší. Dělal bys špatné věci. To není dobrá práce…..

Myslím, že tady  je, ohledně  toho, co  napsal Petr  Kellner  řečeno  úplně  všechno.  Na Jaroše udělal superdojem. Svým rozhledem, vizemi atd.atd.,  aby  mu nakonec  nabídl  práci, nepochybně  špičkově  placenou,  o které jeho  školou povinná  dcera  prohlásila, svým  nezkaženým dětským  vědomím a stupnicí  hodnot, že  je  to práce špatná, protože  jejím výsledkem je, že  z  chudých lidí ve  světě  dělá  ještě  chudší!

Proč  bych  já  psal nějaký článek, když  tohle  nemohu nikdy  překonat? Obávám se, že  dokonce  ani vyrovnat. Tenhle  nezkažený dětský  názor dokonale ukazuje, jak  je potřeba  tu Kellnerovu  předmluvu  brát,  ať  už člověku   zní sebelibněji.  Je  za tím  jen chladný  byznysový  kalkul- vytřískat  více a ještě  více.

Už  tohle  by  asi  stálo za napsání  samostatného  sloupku, nicméně  asi  bych k počítadlu  nesedl, kdybych  si  nepřečetl  u Jaroše  ještě  cosi  úplně jiného. Konkrétně  tuhle  pasáž, která už  mne  za klávesnici posadila:

…Fascinovala mě ta část navíc, část politická. Rovnou řeknu, že potvrdila všechny moje předchozí dohady – ani jsem nečekal, že to bude tak napřímo. Pan Kellner mi mj. řekl, že v jedné věci se já i většina lidí v Česku mýlíme a že ho mrzí, jak špatně to vidíme. Co byl největší diplomatický a zahraničněpolitický úspěch naší země od roku 1989? No přece dvoudenní návštěva čínského prezidenta v Praze. A naši lidi to vůbec nedocenili a málem by to i zkazili. Naštěstí jeho vztah s prezidentem je tak korektní (na 90 % si pamatuju, že použil tohle slovo), že se podařilo škodám zabránit atd. atd. Nepůjdu do detailu, ale můj celkový dojem z toho byl, že kdyby pan Kellner měl těžiště svého podnikání v Holandsku, tak se u nás na Hradě nosí dřeváky, prodává marihuana a Ovčáček by o víkendech mlel ve větrném mlýně. Je jaksi smůlou našeho národa, že místo toho má pan Kellner byznys hlavně v Číně a v Rusku….

Aby  na  závěr  svého  facebookového textu dodal:

No a od té doby už mě zahraniční politika některých nejmenovaných prezidentů překvapuje o dost míň.

Než tohle  vyjádření přeložím do jednoduché  češtiny, musím odprezentovat   jeden  svůj zásadní a opakovaně  potvrzovaný poznatek  – Zemanovi  voliči  vidí  ve svém idolu  člověka, který  je  chrání  před  zvůlí  horních deseti tisíc,  který  zná a reprezentuje  potřeby  obyčejného  člověka. Ačkoli  kdykoli jsem se  v  přímé debatě  zeptal /mnohokráte/ jakéhokoli zemanisty, co pro něj  a  jeho rodinu  kdy    Zeman, ať  už jako předseda  vlády  nebo prezident udělal,  jako pro občana  z  množiny  dolních  deseti milionů, KONKRETNÍHO, bylo odpovědí  vždy  buď mlčení nebo obecné  kecy, že jako migranti, že  jako liberálové  a podobně. Konkrétno nula!

Takže  nyní  je  čas  na jednoduchou  češtinu a překlad  Jaroše  do ní.

Zkrátka  globální  podnikatel a oligarcha  Kellner  má Zemana  natolik  ochočeného,  že  kdyby  gró  svého  kšeftu měl v Holandsku, tak Zeman, aby vyjádřil tomuto podnikání podporu  bude po Hradě  chodit  v  holandských  dřevácích a  mluvčáček  místo pantem bude mlít v  kopii  holandského větrného  mlejna,který by  byl postaven  někde  v zahradách Pražského  hradu  nebo  v nejhorším případě v lánské oboře.

No možná, že  by  se o pozici mlynáře musel  servat s Mynářem,  který  by nejspíš  začal v  takovém případě poukazovat  na   to,  že  původní  rodinné  jméno bylo  Mlynář, ale  že  vinou  nepřejícího a pomlouvačného okolí  jim  písmenko L  bylo zlovolně  odcizeno…

Jarošovo  suché konstatování  o vztahu Kellner  – Zeman není  ničím novým.  Mnohokrát  jsem na  Kose psal  o naprosto neobvyklém   Zemanově  návratu  z návštěvy  v Číně, kdy místo  cesty  zpět  prezidentským speciálem volil  soukromý  tryskáč, který  si pronajal  Kellner a pánové  ze  skupiny  J and  T. Kteří dělají  s  Čínany  také  velký společný  byznys. Detaily  zde.   A také o tom, že  Zemanova  čínská  diplomacie  nic státu,kromě nákladů  -NEPŘINESLA! Což mimochodem tvrdil i Babiš.

A  co že  Zeman  na téhle konkrétní /soukromo traskáčové/ návštěvě  v  Říši středu  také jménem  České republiky prohlásil? Cituji:

PPF má v Číně značné obchodní zájmy, její firma Home Credit nabízí Číňanům úvěry. Až doposud byl v souvislosti se Zemanovou návštěvou Číny zmiňován pouze šéf Home Creditu Jiří Šmejc jakožto jediný z vrcholných představitelů firem skupiny PPF. O Kellnerově účasti kolovaly jen spekulace. Právě za podporu Home Creditu pochválil český prezident čínské úřady.

Musím se zemanistů na  tomto místě  zeptat – co vy konkrétně  nebo Česká republika  jako celkem  má pozitivního  z  podnikání  PPF  v oblasti  osobních spotřebitelských úvěrů  v Číně??? Že  za podporu tohoto  druhu byznysu  z čínské strany  oficiálně,jménem  nás  všech  děkuje  Zeman Čínanům? Vážně mne to  zajímá!  Sem s tím! Tím více, že  vejvar  zdaňuje  v Holandsku!

Kdybych  se zeptal Šmejce nebo Kellnera, nepochybuji, že  by, kdyby  chtěli, velmi  konkrétní odpověď  dodali obratem. Čína  a  spotřebitelské  úvěry jejím obyvatelům  jsou nepochybně  klíčovou složkou  celosvětového byznysu  skupiny  PPF. Minimálně tahle  čísla  tomu nasvědčují:

Chápu, že poněkud  stagnující  byznys  je potřeba podporovat a podporovat!  Podporuje  Zeman  taky  Nováka? Jak?

A dodejme  ještě , že

po těžkých začátcích se poskytovatel spotřebitelských úvěrů Home Credit (společnost má sídlo v Nizozemí) ve svém oboru vyšvihl už na třetí místo za velké čínské hráče Ant Loan (společnosti Alipay) a Weili Loan (Tencent). Číslem jedna je co do počtu prodejních míst. Těch má v Číně 235, spolupracuje při tom i se zavedenými prodejci značek mobilních telefonů, mezi nimi i s Huawei.
Data Home Credit z loňského května uvádějí, že v 1. čtvrtletí roku 2018 celkové poskytnuté půjčky dosáhly výše 15,2 miliardy eur, z toho 9,4 mld eur připadá na Čínu.
I v procentuální vyjádření vede jasně Čína, kde má Home Credit 62 % svých aktivit. Následuje Rusko se 17 %. ČR a Slovensko mají dohromady devět procent. Home Credit má po světě 29 milionů klientů celkem, z toho 15 milionů v Číně.

Úspěch v zemi rudého draka ale nepřišel sám od sebe. Poprvé Home Credit do Číny vstoupil v roce 2007, ale ukázalo se, že získat licenci bude velmi obtížné.

První posun se podařil až kolem roku 2010, kdy PPF najala jako lobbistu Jaroslava Tvrdíka. Hlavní obrat přišel až o několik let později, s nástupem vlády ČSSD a Miloše Zemana na Hrad.

Poté, co se Home Creditu v roce 2014 v souvislosti se sankcemi, výrazně propadly příjmy v Rusku, stala se hlavní zahraniční destinací jednoznačně Čína. Pozornost na Čínu pak ve vzácné časové shodě upřela i tuzemská politická reprezentace.

Nepochybuji, že  zemanisté  nyní  mají problémy  jak s Kosou, tak se svým  žaludkem!  Vlk zase  pomlouvá  největšího svatého  na  jejich orloji. Omyl  vážení!

Dovolím si  citovat  minoritního vlastníka  PPF – respektive  Home  Creditu Jiřího  Šmejce  / o něm je  u Jaroše  také  řeč/.  Který  řádově  před  rokem  o  roli PPF  ve  vztahu  k nasměrování  oficiální politiky  směrem k Pekingu , prohlásil toto:

„PPF a Home Credit, a my jsme na to pyšní, stáli u zrodu té iniciativy, která, myslím si, vedla k obrodě česko-čínských vztahů,“ řekl generální ředitel a minoritní akcionář Home Creditu Jiří Šmejc vloni v dubnu na byznysové konferenci.

PPF je  pyšná,  že  oni  donutili  českou politickou reprezentaci uskutečnit obrodu  česko čínských  vztahů!! V zájmu  kohože?

Takže mne napadají  hned  dvě  otázky:

1- – ještě  někdo  nemá  jasno v tom, zda  PPF  vstupuje  nebo nevstupuje  do  české politiky?

2-komu  vlastně  slouží  Zeman jako prezident  ve  svém úřadě  nejbohatším deseti občanům  téhle  země  nebo  dolním deseti milionům?

Než  si jakkoli odpovíte  na  tu druhou dovolím  si vám předložit  malou  bilanci.

Forbes  pro letošní rok  stanovil pořadí  nejbohatších  Čechů aktuálně  takto

1. Kellenr

2. Babiš

3. Komárek

4. Vítek

5.Křetínský

6. Tykač

Ohledně  Zemanových  aktivit  vůči  čínským zájmům  Kellnera  už  toho bylo dnes  prokázáno  dost. Totéž lze  zdokumentovat vůči  zájmům  J and  T a tedy  Křetínského. Který je navíc  dnes  Kellnerovým zetěm. O Zemanově  dlouhodobé, jednoznačné a zásadní podpoře  Babiše  snad nepochybuje  vůbec  nikdo. O podpoře podnikatelských aktivit  Karla Komárka jsem se domníval, že  nejspíš  nenajdu nic  konkrétního.

Nicméně  Google  mi  vyhodil následující  článek

Zeman v Chorvatsku lobboval za miliardáře Komárka. Ten chce koupit podíl v tamní ropné společnosti

Jediný, kdo  nebyl podle  Googlu někde někdy, zejména  v zahraničí, Zemanem  přímo podporován,  je  realitní  magnát  Vítek.

Takže  pouze  jeden jediný  z první pětky  těch úplně nejbohatších!   Abych  vás  o nic  nepřipravil, rozšířil jsem  seznam  o  šestého v pořadí  – Pavla  Tykače. Jméno  kdysi, v dobách privatizačních zejména poprivatizačních, skloňované  skoro  stejně  často  jako Viktora  Koženého.  A  v podobných konotacích. Zejména pokud  se týká  vytunelování  CS  fondů. Tahle  story  je  v základních  datech – zejména pro mladší ročníky, popsána  zde. A  zajímavou roli  v ní  sehrála, respektive  hodlala  sehrát  Marie  Benešová jako  ministryně  spravedlnosti v  Rusnokově  vládě…Ale  to jsem odbočil.

Do  Číny  se  Zemanem  létal totiž  i Miloš  Zeman.  A vedle toho se po poslední  prezidentské  volbě  spekulovalo,  na základě docela  zajímavých indicií,   o  tom, že  Tykač  finančně  významně, přes  prostředníky, vyfutroval   Zemanovu  prezidentskou  kampaň.

Proč? To možná řešila  poslední, velmi  konfliktní  valná  hromada  ČEZu. Která  začala  jeden  den dopoledne  a končila  druhý den  nad  ránem.  Kde menšinoví  akcionáři  tvrdě protestovali proti tomu,  že  společnost  vyplácí  za roky nejnižší dividendu, ačkoli na  druhé straně firma velmi  netransparentně  chce  prodat, či  spíše, podle  nich, za  neadekvátně  nízkou cenu –  zašantročit,  elektrárnu Počerady! Která jako  v podstatě  jediná v  ČR  má  zainvestovanou infrastrukturu na  výstavbu  další, či zcela nové elektrárny.

V kuloárech se hovořilo, že  ji  má  na jistá doporučení  získat  Tykačova společnost  Seven Energy. Která  zájem signalizuje  dlouhodobě  a nyní se zdá, že je opravdu už na forhontě..  Nijak  nepřekvapilo, že  představenstvo  ČEZu,  s jednou jedinou výjimkou,  valnou  hromadu totálně  odignorovalo a  většinu  jednání  nebylo  v sále přítomno. V čele  s  generálním ředitelem Danielem Benešem.  Menšinoví  akcionáři jim prostě  nestáli  za jakoukoli pozornost. Ignorance a  arogance ,  kterou by si  v Německu  a už  vůbec  ne v USA  představitel sebevětšího gigantu  ani ve  snu nedovolil. Protože  burza  by  na takovouhle  sprostárnu okamžitě  nekompromisně  reagovala. A nejspíš  i  americké soudy. Při té příležitosti men napadá,  jestli skupina  drobných investorů, soustředěná kolem Michala  Šnobra  takhle nedostane  nápad , že  by nebylo ,vzhledem k chování  managementu  ČEZu a  majoritního vlastníka se nechat  zaregistrovat  v USA  a následně  ČEZ  dostat  před  americké  soudy…. Ale  to jsem hodně  odbočil.

Bude velmi zajímavé sledovat,  jak kauza  Tykač/Počerady  dopadne. Ale  vůbec by mne neudivilo,kdyby…

Pro moje  chápání   Tykač  patří  nikoli na  stejnou  stranu jako Vítek, nýbrž  ke Kellnerovi, Babišovi,  Komárkovi  a  Křetínskému. Pro ty  všechny  Zeman  VE FUNKCI PREZIDENTA  se  velmi a  velmi  angažoval! Naprosto konkrétně.

Co naproti tomu udělal  pro obyčejného  českého  Nováka?  Jaký  on  má prospěch  z aktivit Kellnera  v oblasti  spotřebních půjček v Číně?  Co má  z podpory  Babiše aby  se za každou cenu udržel u moci? Co má  zlobování  v  Chorvatsku za  Karla Komárka? A  co  z propojení  J and T  s  Čínany?  Oligarchové nepochybně  ano!

A na druhé straně  – čím Zeman prokazatelně  a konkrétně obohatil život  obyčejného  českého Nováka?  Kromě  toho, že  poslal  například  české kluky  do Afghanistanu a  přispěl  aktivně  k odtržení Kosova od  Srbska?

Takže se ptám znovu-  komu  vlastně  slouží  Zeman jako prezident  ve  svém úřadě  nejbohatším deseti občanům  téhle  země  nebo  dolním deseti milionům?

Mimochodem zaregistrovali  jste, že  vláda připravuje  zákon o lobbování? Ten už tady měl  být  dávno. Když ne  29, tak nejméně  25 let určitě. Protože  lobbisté významně přispěli k tomu, že  Česko je  dnes  tím čím je. Ale budiž, čas  nikdo nevrátí. Pokud  zákon projde /očekávám, že  ano/ pak  státní představitelé, poslanci, senátoři a  vysocí státní úředníci budu muset povinně  hlásit  setkání  s lobbisty a  předat  zápis  kdy, kde a  o čem s nimi jednali.  Můžete  to  snadno shodit  s poznámkou, že  papír  snese  všechno.  Máte pravdu, ale  aspoň něco. Ten výčet je  opravdu  široký:

Kdo by měl hlásit schůzky s lobbisty?

 • poslanec
 • senátor
 • ministr a vedoucí ústředního správního úřadu
 • náměstci ministrů
 • zástupce vedoucího a ředitel sekce ústředního správního úřadu
 • národní protidrogový koordinátor
 • vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny, Kanceláře Senátu a Kanceláře prezidenta republiky a jejich zástupci
 • člen bankovní rady České národní banky
 • člen Rady Českého telekomunikačního úřadu
 • člen Rady Energetického regulačního úřadu
 • člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
 • asistent poslanec a senátora
 • zaměstnanec kabinetu člena vlády

Takže  hlásit  budu i poslanečtí  asistenti a  zaměstnanci kabinetu ministra…  Fajn!  Ale neschází  vám tam náhodou takhle  prezident a  pracovníci jeho kanceláře???????? Když už  jsou tam ti asistenti a  zaměstnanci kabinetů?

Mně  ano.  Bez  prezidenta  a lidí kolem něj  je  to prostě nikoli zákon,ale  cedník!!!!

Jenže  tohle  všechno  v původním návrhu zákona  bylo!!!  Ještě před pár  dny. Ovšem na posledním zasedání  vlády bylo  většinově odhlasováno prezidenta   a jeho  úředníky  téhle  povinnosti  zbavit!!!

V dubnu původní návrh  ministerstva  spravedlnosti legislativní  rada  vlády opravila  a prezidenta  přidala.  Tehdy  to mluvčí  ministerstva komentoval takto:

„Zařazení prezidenta republiky mezi lobbované je možné chápat například i tak, že je ve veřejném zájmu, aby prezident republiky informoval veřejnost o svých lobbistických kontaktech,“  

Nyní  došlo opět k vyřazení.a  stejný ministerský mluvka  nyní vysvětluje, že vláda se neztotožnila s připomínkou legislativní rady vlády, a proto se vrátila k původní variantě. Mimo jiné z toho důvodu, že prezident není trestně odpovědný, tudíž není důvod, aby byl mezi lobbované zařazen!!!!  Takže  když není  odpovědný, nemusí  hlásit?  Už to není ve veřejném zájmu????

Ptáte  se, kdo  toto vyškrtnutí na  vládě navrhl?  No Marie  Benešová si nemohla  vzpomenout.Ale hlasovala  pro.  Její mluvčí Vladimír Řepka později Aktuálně.cz řekl, že tím, kdo tuto změnu na jednání vlády navrhl, byl přítomný zástupce Kanceláře prezidenta republiky!!!!

Na  otázku  proč  to  Hrad nechce  oficiální zdroje pochopitelně  mlčí.  Je  to jen na každém z nás.

Takže  znovu kladu  otázku – je Miloš  Zeman prezidentem  nejbohatších deseti nebo  dolních deseti milionů?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.