Když se stát řídí jako firma a ta firma pořizuje bojové vrtulníky -IV,aneb nejchudší mezi námi a armádní vrtulníky


Klíčovým zákonem, ze  všech, co se jich  v běžné  roce dostane  do  sněmovny, je  pro každou vládu ten o  státním  rozpočtu. Nikdy  není  jeho tvorba  jednoduchá, protože  požadavků a nároků  stabilně  víc  než  zdrojů, ale především proto, že  české vlády  jsou prostě koaliční a  je tedy  nutno  vždycky  zohlednit, do přijatelného rámce  zájmy  všech  stran, které  tvoří dohromady  potřebnou  sněmovní většinu,  která nakonec  rozpočet prohlasuje.

Nezávidím  nikomu  tahle jednání. Jejich problémem totiž  nejsou  ani tak  ty  chybějící  peníze na  uspokojení  úplně  všech zájmů, protože  to je  více méně kolorit. I kdyby  totiž  zdroje  byly  nějakým způsobem bezedné,  nestačily  by  ani pak. Utratit  lze  vždycky  ještě  o  něco více.  Problémem je politikaření  kolem rozpočtu.  Nehraje  roli, co  je  doopravdy  důležité  a nutné, ale především to, co  se  zejména  zobchodovat  politicky. U  voličů,  u  vlivových osob nebo dokonce  v zahraničí.

Ring kolem  státních  výdajů  začal  letos  opravdu  brzo. A  zamíchal se do něj  kde  kdo.  Hned  bezprostředně po  tom, co  vláda  oznámila  zásadní rozpočtový parametr, že  pro rok  2020 počítá s dalším  deficitem, tentokráte  ve výši  40 miliard  Kč.

Opozice pochopitelně  spustila  klasický koncert – o  hrůze  hrůz, když se stát  v  době  konjunktury  zadlužuje.

Snadná  a lehká písnička. Hraná především  na  city  jednoduchého voliče. Pod  vzorcem  – vidíte  je  rozhazovače? !Ani v  době  kdy  hospodářství  šlape  neumí vytvořit  alespoň vyrovnaný, ne li přebytkový  rozpočet!

Většinový občan, který  jednak  slyší,  o  pro něj nepředstavitelné  sumě  40 000 000 000 Kč je vyděšen- to jsou ale  šílený  prachy co  pani, já vám povím, to kdybych takhle  já  hospodařila…

Inu šok z  velkých  čísel.  Pak  také proto, že  český  volič  hrozně  nerad  shání informace, protože on zejména  věří a doufá,  místo aby  myslel a ověřoval a navíc, ještě  by musel počítat!  Může  tohle  od něj  vůbec  někdo chtít?  Zejména  když  je  marketingově  konstantně  držen  ve stavu,  že  za  něj  myslí  tenhle  a  tudlencten a všechno za  něj  vymyslí a  všechno mu  zařídí a  on  nebude muset  hnout  prstem, natož  zadkem, proto že přece bude líp…. A kdyby náhodou  nebylo, tak je  ti ještě  geniální  prognostika  stratég všech stratégů  přece! A  ten už to zařídí betonově!

Já  si  dovolím tvrdit,  že kolem rozpočtů  lžou  všichni. Nebo alespoň skoro všichni!  A hrají velmi podivné  hry. Respektive velmi nebezpečné a hnusné.  O tom bude dnešní  text.

Jak už  řečeno,  trdlování kolem rozpočtu 2020 bylo spuštěno velmi záhy.  Hned po oznámení plánovaného schodku.

U opozice mne nepřekvapilo.  Tam  jsem to čekal. Ano, v  době konjukntury  plánovat  schodem  je prvoplánově  špatně. Pojďme si to ale trochu rozebrat.

Rozpočet  na 2019 poprvé  překonal hranici 1,5 BILIONU Kč!  Tedy  1 500 000 000 000 Kč.  Ano  vážení  tolik sotva představitelných nul  má  český  státní rozpočet  na letošní  rok.  Ten pro  2020 bude ještě  o něco  větší  -1,6 bilionu /přesně  1 598,1 mld/.

Ona  tolik  mediálně  propíraná  plánovaná sekyra  rozdílu mezi příjmy a  výdaji  roku 2020 – 40 miliard, představuje z  rozpočtu jako celku „hrůzných“   2,5%…… Dvěapůl procenta…  Je to asi stejné,  jako  kdyby  normální  domácnost  s čistým příjmem  40 000 měsíčně potřebovala  někde  sehnat na  svůj provoz  řádově  ještě  další  tisícovku.

Nic  pěkného, přiznávám, ale také  nic  smrtelného, co by  se nedalo zvládnout, pokud  ta  rodina  je  funkční a  ochotná  myslet. Zcela nepochybně kvůli tomu nespáchá hromadnou sebevraždu.  Navíc  – jde o odhad zejména  příjmů. Ty vždycky mohou  být  a  také v  celé, už poměrně  dost  dlouhé řadě  let jsou, pravidelně – vyšší. Naopak výdaje, z  různých důvodů – nenaplní plán. Ten  „děsivý“ deficit vykazuje  stejnou relativní  chybu jako  například  elektroměr, který  máte  nainstalovaný  doma a  podle kterého vám  fakturují  spotřebu  elektrické  energie.Zajímalo vás  to někdy?  Hroutíte se z toho?

Nejsem ani náhodou  ten, kdo fandí  Babišovi a  Schillerové. Nicméně  kritiku  opozice  mám  za naprosto účelovou. V tomto směru. Zesílenou  navíc  o libové a  vždy  rezonující kecy  o  o  tom, jak  je  státní správa  přebujelá.  Možná, že  leckde ano. Pokud  jsem ji potřeboval já  osobně, nemám ten dojem. A  už vůbec ne tehdy, když  čtu, kolik schází  učitelů, lékařů, sester, pečovatelek, policistů, odborníků na  IT, právnků, které by  stát, ke zvládnutí  svých úloh potřeboval zaměstnat. A  kdyby to náhodou  nestačilo, tak  se  stačí podívat  na soudy a počty jejich  nevyřízených případů, zejména  těch  dlouhodobých a přidat si  k tomu  marné volání  justice po  personálním posílení jednotlivých instancí!

Prostě  propagačně účelové  kecy! Rozhazovat v  žádném případě! O tom bude ještě  řeč!  Ale  ideologicky  se ušetřit  ke kolapsu?

Nehledě  k tomu,  že  daleko  důležitější  je  CELKOVÝ  STAV VEŘEJNÝCH ROZPOČTU!  Pro méně znalé  – veřejný rozpočet  je  součet  státního rozpočtu+ rozpočtu krajů+ rozpočtu obcí!

Ratingové  agentury  hodnotí kredibilitu  jednotlivých zemí nikoli podle  výsledku státního, nýbrž  veřejného rozpočtu!

Nic  nikomu nepomůže, pokud  by  stát  hospodařil s  přebytkem a  kraje a obce  byly  v těžkém zadlužení.  Samosprávné  celky  totiž  mají  k dispozici/až na drobné výjimku  typu  daně z nemovitostí/ jen ty prostředky, které jim jsou přerozděleny  přes  státní rozpočet!

A jak  hospodaří  obce  a kraje?

Poslední  čísla  říkají toto:

Obce v pololetí hospodařily s přebytkem 26,4 miliardy korun, tedy meziročně o 700 milionů korun více. Kraje vykázaly přebytek 23,4 miliardy korun, meziročně o 2,5 miliardy korun více.

Takže  dohromady  +50 miliard. Veřejné rozpočty i přes  deficitní hospodaření státu  JE CELKOVĚ  V MÍRNÉM PŘEBYTKU!

Není  žádný  důvod  se nedomnívat, že  příští rok by  tomu mělo být zásadně jinak.

Další složku  kterou je  třeba  sledovat ohledně  hospodaření státu a na něj  navázaných finančních toků  je  hospodaření  zdravotních  pojišťoven. Kam jsou přesměrovány  finance  z výběru ze  zdravotního pojištění. Což  není nic  jiného, než  státem předepsaná a vymáhaná  daň. Jak vypadá  hospodaření  zdravotních pojišťoven? Mám čísla  jen za  rok  2018, ale ty  říkají toto:

Zdravotní pojišťovny v loňském roce hospodařily s přebytkem 14,5 miliardy korun.  

Nevidím sebemenší důvod  k nějaké šílené  panice a  bubnování  na poplach. Jakkoli  by se mi  kladné saldo rozpočtu  také zamlouvalo. Ale  stát není domácnost. Respektive  – je, ale  speciální. Kdybych  ji měl k nějakému  domácnostnímu typu  přirovnat,  pak  k té  s nejnižšími příjmy! Ne  protože  by  tomu  absolutní čísla  nasvědčovala, nýbrž proto, co jste mohli  číst  už v  úvodu  – stát  co  zinkasuje, to také  utratí. Bez ohledu na to, kolik vydělá. Protože  politika! Prostě  domácnost typu  z  ruky do huby!Je  to jeho funkce! Kdyby  soustavně hospodařil s přebytkem, musel by  snížit  daně , protože  by neodůvodnil jejich výši. A  vše by se opakovalo – z  ruky  do úst!

Účelové  bušení  do  „strašných“  40 miliard  od opozice mne nepřekvapilo. Nicméně  hned po ní  se překvapivě ozvali  komunističtí nostalgici  Kluzkého Vojty.  Už  v půli června  se  nechali velmi hlasitě  slyšet, že pro  rozpočet s  deficitem 40 miliard  ruku nezvednou a chtějí  od  vlády, aby  ho snížil a nejméně  o 10 miliard. Jinak smůla. Takže  opět  trocha  počtů  pro komunisty  je k.o. kriteriem  suma rovnající  se 0,625%  rozpočtu. Jinak  vlak nejede!  Oni jsou přece  rozpočtově  odpovědní!

Pak  nastaly další  turbulence , když  Schillerová  rozeslala  ministerstvům první  draft  rozpočtu  2020 jednotlivým  ministerstvům, ta  s  šéfy  za  soc dem zjistila, že  jim jaksi  schází  dohromady  oproti jejich představám 20 miliard. A okamžitě  je  u Schillerové  nárokovala. Zejména  Ministerstvo práce  a sociálních  věcí, vedené  Janou Maláčovou. Té chybělo  celých  11 miliard.

A přišlo další politikářské kolo -Schillerová  vyrazila  do Lán. Představit  svoji představu  rozpočtu Zemanovi.

Na rozdíl  od  Kluzkého Vojty  mne  jeho prohlášení  vůbec  nepřekvapilo:

„Expertní tým prezidenta republiky vyslovil plnou podporu úsilí ministryně financí Aleny Schillerové zabránit neodůvodněným výdajům a plýtvání a úsilí hledat příjmové rezervy včetně odstranění neodůvodněných daňových výjimek,“

V  tom okamžiku  jsem pochopil i ty komouše! To  byla  se  Zemanem  koordinovaná   a  předem připravená  palba  na  soc  dem a její rezorty.  Protože  ty  v onom  prvotním  návrhu  byly  těžce bity  a pochopitelně se musely  velmi důrazně ozvat. Zeman, Filip a  Schillerová  si to mediálně  dopředu předem připravili, aby  ČSSD  byla  v podstatě  už před  jednáním o rozpočtu  znemožněna.Všechno  ukazuje  následující  tabulka  co Schillerová  připravila

Žlutě  jsou  označeny  rozpočtové kapitoly  rezortů v  gesci  ANO, červeně  podtržené v odpovědnosti soc  dem.  Podle  Schillerové měly  celkem  3 z  pěti oranžových ministerstev mělo   v roce 2020 méně  než  letos!!! Vnitro  „narostlo“ o 0,5%….

A  MPSV dostalo navíc  jen to, co  je nutné na pokrytí  odhlasovaného nárůstu  penzí. Maláčová chce peníze zejména na plánovanou změnu IT systémů, sociální služby či dotace obcím. Současné návrhy ze strany ministerstva financí považuje za „likvidační“. „Výrazná část je na dorovnání rozpočtu MPSV na letošek. Není to navíc, na většinu rozpočtových kapitol nemandatorních výdajů jsme dostali ještě méně než letos. Většina je tedy na pokrytí letoška. Asi šest miliard se potom týká věcí, u kterých jsme už teď řešili dofinancování, jako jsou sociální služby nebo veřejně prospěšné práce. To jsme museli letos dofinancovat, protože rozpočet nestačil,“

Spor  Finance  versus  MPSV  bude  tím,kde se bude  lámat osud  současné koalice kolem rozpočtu a  kde se hraje  velká politická hra -viz názor místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) hrozí, že se právě okolo financování sociálních služeb mezi ANO a ČSSD rozhoří další velký spor.

„ANO chce, aby oblast ve větší míře financovaly kraje, ale na krajích silná ČSSD je proti. Zároveň kraje nemohou samy rozhodnout, jaké budou mít výdaje, protože jim vláda nařízením o platech stanoví náklady práce. Financování sociálních služeb proto ještě bude značným zdrojem napětí mezi ANO a ČSSD,“

Zkrátka před  krajskými  volbami ANOšéf nemůže  ani za mák potřebovat, aby tam soc dem, která  tam má poslední silnou pozici  – zvedla hlavu. Takže je potřeba  kraje také podusit.

 

Srovnejte  to s  těmi  žlutými ministerstvy!

Místní  rozvoj  více než  zdvojnásobil rozpočet, obrana  + 15%, školství skoro 10%, zdravotnictví skoro 10%, průmysl skoro 20%,životní prostředí skoro 7%…

S  tímhle  vás  ovšem nikdo  neobtěžoval. Socan  neodpovědně  rozhazuje a plýtvá. Zaznělo z  Lán a od komouše.

Takže  co že  to jsou  ty  neodůvodněné  výdaje  a plýtvání?  Nová  auta  pro policisty, ta stará mají prý v průměru tolik, že  hrozí rozpadnutí se za jízdy, chybějící  výstroj a výzbroj  hasičů, peníze  na  jejich platy, peníze na  sociální  péči, zejména   ústavního typu, ale  i  pro domácí ošetřování, atd. atd. Vedle toho Maláčová

Já  si plýtvání  představuji  úplně  jinak. Dovolím si  uvést  malý příklad. Ale  mějte  ještě  trochu strpení.

A už  vůbec  se do rozpočtu nevejde například  zvýšení  dávek  životního minima nebo dokonce té  úplně nejzákladnější  dávky  – existenčního minima. Ty  vypadají  takto:

Umíte  si představit, že byste  z takových  „peněz“  měsíčně  přežívali?  Já ani náhodou! Ministryně  Maláčová  obě dávky  chtěla  zvýšit. O  INFLACI…. o  inflaci, vážení.  Schillerová se  Zemanovou podporou,řekla  NE!  To  je plýtvání a  rozhazování! A  to Zeman ani Babišova  holka  na financí netrpí!

Přesně  naopak!  Schillerová požaduje, aby  Ministerstvo práce  a  sociálních   se  spokojilo pro příští  rok s  rozpočtem na  tyto  sociální  dávky o  15%  nižším!

Konkrétně

Nejspíš proto, aby  byl zachráně  rozpočet!  Na  úkor  těch úplně  nejchudších!  Těch na  společenském a sociálním dně!   Jestlipak  také  je navrženo,  že  nárokové i nenárokové zemědělské dotace, placené státem  budou pro příští rok pokráceny  stejným způsobem? Odpověď  nečekám,všichni víme, jak to je.

Nepochybně  Svědci Milošovi  i Andrejovi  vypálí – tak ať dou makat!!!

Mno,makat…. Těch asi 85 000, co prý na téhle  pomalé smrti hlady jsou,  aby  mohlo  jít  makat musí  splňovat několik základních triviálních podmínek

-musí pro ně  být vůbec  nějaká práce v místě, protože na  dojíždění nemají

-musí  být  SCHOPNI tu práci vykonávat.  Jak fakticky, tak  sociální  adaptalibitou

-sotva  lze  najít  zaměstnavatele, který by  je  zaměstnal

-musí jim to umožnit jejich zdravotní stav nebo další rodinné okolnosti, například  malé děti

Ani jedno není  samozřejmost. Musíme  se  smířit  s  tím, že   existuje  jistá skupina našich spoluobčanů,  kteří jsou zkrátka  ekonomicky NEVYUŽITELNÍ. Takže  svědci Milošovi a  Andrejovi  – tihle  prostě makat nebudou…

Je jich  85 000. Prý. Nemám jak to ověřit. Jsou a budou mezi  námi.Budou nějak přežívat. Nebo snad  vy  co  to vidíte  jinak, máte za  to, že  by  se  měli  za  ranního úsvitu postupně  vystřílet?  Nebo snad  otrávit  nyní  těžce přebytkovým jedem na  hraboše? Kdo z vás  s e toho střílení nebo  trávení  ujme?

Maláčová  jim chtěla  trošku  přilepšit. Jen  trošku.Rozpočtově odpovědná  Schillerová  hodlá  naopak sumu  na  tyhle  o celých  15 meziročně pokrátit. A ušetřit miliardu. S potleskem od  Kluzkého Vojty a  z Hradu…..

Tohle je opravdu mimo jakékoli moje  chápání! A  vždycky  zůstane. Zejména, když  si  k tomu  vzpomenu, že poslední zvýšení těhle  vyhladověcích  dávek  provedla  vláda  Petra  Nečase a ministrem práce  a soc . věcí byl tehdy  naprostý  asociál Drábek!!!! Takže  i tihle  dva osvědčili, pro mne  neuvěřitelně, více lidské sounáležitosti než  trio Schillerová/Babiš, Zeman, Filip. To by mne opravdu nikdy nenapadlo, že někdo v sociálnínestoudnosti předčí i Drábka….

Mimochodem, pokud  by  se zvýšilo životní minimum,  mělo by  to dopad  na  některé  další  dávky  vyplácené  státem – například  porodné, dětské  příspěvky  a příspěvky  na  bydlení. To tak  aby zbylo na  děti nebo na  solodůchodce, kteří , zejména  ve velkých  městech,  mají skutečně  kritický problém, jak si  zaplatit  slušné bydlení. To  už  přestává  být  reálné, i kdyby  dotyčný/dotyčná  dávali na činži  celý, dejme tomu  – průměrný  důchod!

To je také  rozhazování.  Ale doložím to  pár  konkrétními  čísly:

zdroj

Takže přídavky na děti jen rodinám, který mají  na  člena  měsíčně  7 tisíc….

Porodné jen tam kde  s nově  narozeným  prckem, kterých  je  kritický  nedostatek a hrozí  nám demografické zhroucení sociálních systémů jen tam,  kde  je na hlavu jen 6500 tisíce a méně…

Ještě  se divíme  té demografické  křivce?

A  všechno  korunuje  tenhle  výrok Maláčové:

60%  těch, co ještě  – po asociálovi Drábkovi  bralo dětské  přídavky nebo porodné, ztratilo  později nárok.  a NYNÍ SE MÁ  NA TĚHLE  ŠETŘIT ZASE!

Tohle mi hlava  ani srdce prostě nebere!  Šetření na  nejchudších  z nejchudších!  A  Aby  si moc nevyskakovali, tak  pro ně připravujeme  uhlíkovou daň! Chápe  tohle  vůbec někdo?

Zejména když  například  rozpočet ministerstva  obrany  vyroste  o 7,7 miliardy Kč!  Tedy  meziročně o 11%.

Na  tohle  se peníze  našly!  Se souhlasem napříč  spektrem!

Zveřejnil jsem na  Kose seriál, dokumentující  naprosto, když  to  řeknu  velmi eufemisticky – zmatečný , diletantský a  absolutně  rozhazovačný  „výsledek“  tendru na  dodávku  12 vrtulníků  pro Českou armádu. Kdy  výběrové  řízení  bylo v podstatě  zrušeno, protože  Babiš za  společnou  fotku s Trumpem v Bílém  baráku Američanům  slíbil,  že  se budou kupovat  jejich  vrtulníky. Přesto, že  jsou, v  holé výbavě, bez  výzbroje, munice a  doplňkových přístrojů  o 1/3  dražší  než  například plně  a kompletně  vybavené  helikoptéry  konsorcia  Augusta/Westland a  dokonce 3x  dražší než   stroje  od  Airbusu! Viz uniklé  materiály  z MO.

Přiznám se, že  jsem naivně  čekal, že  se  námětu  chopí  jak komunisté, tak parlamentní opozice a  tohle  Babišovo slouhovsky prowashingtonské vyhazování  peněz  oknem mu pořádně  omlátí o  hlavu!  A  že třeba  i Zeman….

Neozval se nikdo!  Neodůvodněně  to zatím vypadá, že  armáda  koupí  ty  opravdu  naprosto nejdražší mašiny, které  navíc,  podle  dalších  informací – viz  seriál o vrtulnících,  zcela  NEVYHOVĚLY  armádním  požadavkům!

Ticho po pěšině! Nikdo ani nemukl. NA  tohle  rozhazování  zkrátka  je , ačkoli zde by  se  obratem ruky  daly  ušetřit  nejméně  4 miliardy hned!    To ovšem není plýtvání!  My  si   radši vezmeme  miliardu na  dávkách v hmotné nouzi!  Takoví  jsme kofři! ANO bude líp!

Takhle vypadá a  to všechno zahrnuje  letošní  handlování kolem rozpočtu!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.