Omluva Janu Hamáčkovi


Ve  středu, kdy  jsem publikoval  článek shrnující  politickou situaci  po náhlém vzdání  kandidatury  Michalem Šmardou, respektive  sčítal obrovské  škody  s touhle  pseudokauzou spojené, jsem se odmítl zabývat  spekulacemi směrem ke jménu  nového soc dem  kandidáta  na šéfa  české  kultury. Protože  to pro mne  bylo  nedůležité. To významné a zásadní už se stalo a  nyní jsem přednost před  tím konkrétním jménem dával a dávám  výsledku  jednání  mezi  Schillerovou a Maláčovou. Tady  je  nyní ve  hře  osud  koalice.

Nicméně v onom  středečním článku  je  i tato pasáž:

Všichni řeší jméno náhradníka za Šmardu. Popravdě řečeno, mně je lhostejné. Pokud ovšem Hamáček neukáže na Pocheho, Milana Chovance, Zaorálka,Dienstbiera či někoho podobného kalibru. To by mne dostal! Velmi bych si to přál, ale jsem realista, takže spekulováním ztrácet čas nebudu. Prostě si počkám.

Čekání  netrvalo  vůbec  dlouho, ledva  ten středeční text  vyšel,  začaly  proskakovat  zprávy,  že ministrem kultury  má  být  Zaorálek !!! Jakkoli jméno uniklo  už  ve  středo,,  a do večera dostalo v podstatě oficiální štempl.

Nezbývá mi, než se  Janu Hamáčkovi omluvit. Přiznávám, že pro mne projevil nečekaně  mnoho -čeho?  Odvahy,škodolibosti, bojovnosti,vzdorovitosti, či něčeho ještě  jiného?  Sám  nevím co je  správně. Asi od  každého trochu.

Odbočím,  když  jsem ten  krátký  seznam jmen, jež  by  se mi jako nominanti líbili a  snad nemusím vysvětlovat proč, ponoukalo mne  ještě  jedno k  doplnění  – Jiří  Fajt. Ten  by mne  byl potěšil ze  všech nejvíc.  Ale vždycky  dávám přednost  racionalitě, před  škodolibým  vypláznutím  jazyka. Fajt  by  byl zkrátka  moc.  Jakkoli by ji  seděl dokonale. Ale  Zaorálek mne  také potěšil. Nikoli  kvůli svojí osobě  a politickým výkonům. Průměrný  český  politikář. Nic  víc.  Ale  přesto  je  jeho jmenování správně! A  navíc  v době, kdy tohle klepu  /středa odpoledne/ už  potvrzené  všemi stranami. Tedy  až  na Vídeňskou operu a  také  Macronův  názor ještě není znám, ale  to  má  jistě  Blátiš pod palcem. Jako celou zeměkouli. Čeští  hráči už  se vyslovili:

Premiér Andrej Babiš pro Českou televizi řekl, že se Zaorálkem by jako s ministrem kultury problém neměl. Hamáček tak očekává, že hned jak Babišovi předá oficiální nominaci, odešle ji na Hrad…..

No snad  to ve Vídni a  v  PAříži také  rychle hodí zadkem…

Takže  Zaorálek…  Nejlepší doklad  toho,  jak byl spor  o Šmardu  od  samého začátku  prolhaný.  A kým byl prolháván.

Zaorálek s kulturou neměl také  jak  živ  nic  speciálního společného.  Jako Šmarda.  Zaorálek  byl proti vstupu ČSSD  do vlády  s Babišem. Jako Šmarda. Zaorálek se vyslovoval kriticky  k  práci  téhle mesalianční  vlády. Jako Šmarda. Je  tu jediný  rozdíl – Šmarda  byl  Zemanem výslovně  veřejně  chválen. Což se Zaorálkovi nikdy  nestalo. Nedivím se. Už  dlouho mi vychází, že  Zemanova pochvala  je polibkem smrti….

Za sebe  říkám – s tou nominací  jsem velmi spokojen. Pravda Jiří Dienstbier  by byl ještě  o fous  výživnější  vůči Zemanovi, Milan  Chovanec  o mnoho  fousů vůči Babišovi,  ale  člověk nemusí mít všechno zlaté, stačí občas pozlacené. A  to je  tenhle případ. Protože  na  zábavu je  v  každém případě  zaděláno.  Viz souhrn  vzájemných  výroků, kterými se  mediálně častovaly dvojice Zeman-Zaorálek, resp. Babiš – Zaorálek. Tak jak je  tentokráte  za  mne dal dohromady  Seznam.cz . Je  to  moc prima  a  výživné čtení.  Věřím, že  si ho užijete  stejně  jako já.

Zeman o Zaorálkovi:

2000

„Je snadné odlišit zbabělce, hlupáky nebo vyžírky od těch, kdo pro stranu poctivě pracují. Dělící čára našich demokratických sporů neprobíhá mezi různými názory, ale mezi těmi, kdo pracují, a kdo pouze kritizují práci druhých. Jinými slovy, potřebujeme více Špidlů a Mertlíků a méně Krausů a Zaorálků,“ (MF Dnes, 7.3.2000)

2005

„To, co se mi nesplnilo, byl někdy optimistický, až příliš optimistický odhad kvalit některých vedoucích funkcionářů sociální demokracie, například Špidly a Grosse, zatímco o lidech, jako byl Kraus, Buzková nebo Zaorálek, jsem už tehdy věděl, jaké jsou jejich výkonnostní limity.“ (Miloš Zeman na křtu své knihy, březen 2005).

2012

„Dvacet sedm poslanců ČSSD, jako byli Špidla, Gross, Sobotka, Zaorálek a další, samozřejmě i ta zmíněná Buzková, hlasovali proti mně, což bylo jejich svaté ústavní právo, a díky tomu sociální demokracie neměla svého prezidenta a byl zvolen Václav Klaus,“ (Kniha Miloš Zeman – Zpověď informovaného optimisty)

2013

„Chtěl bych, a to nejsem masochista, poděkovat lidem jako Lubomír Zaorálek za to, že mě nevolili, mohl jsem si deset let odpočinout a teď jsem plný sil.” (lidovky.cz, 26.1.2013)

Zeman údajně nechtěl jmenovat Zaorálka ministrem zahraničí

„Prezident spoluvytváří zahraniční politiku a je pro něj nepředstavitelné, že by měl spolupracovat právě se Zaorálkem. Nikdy ho nejmenuje,“ řekl Právu zdroj blízký Zemanovi.

Sobotka: „Respektuji právo prezidenta, pokud se objeví nějaké závažné, zásadní důvody, proč on nebude moci jmenovat některého člena vlády, ale to by musely být skutečně zásadní, závažné důvody, nemohou to být důvody v rovině politické argumentace. To prezidentovi z hlediska jeho ústavní pozice nepřísluší, aby politicky zasahoval do složení vlády,“ (Novinky.cz, 4.12.2013)

2015

Zeman: „Často podceňovaný Islámský stát má obdobnou povahu jako nacistické Německo počátkem 30. let. Hrozí nám superholokaust, jehož oběťmi budou stovky milionů lidí,“

Zaorálek: „Takže máme vyhlásit křižáckou válku?! Ale proti komu a kam potáhneme? Proti džihádistickým skupinám od Senegalu po Somálsko, proti Libyi, Jemenu až po Pákistán? Nesmysl!“

Ovčáček na TK sdělil prezidentovu odpověď: „Rozhořčené výroky pana ministra Zaorálka připomínají politiku appeasementu 30. let minulého století. Je to stejné jako prohlásit, že s Hitlerem se Němci měli vypořádat sami.“ (echo24.cz, 30.1.2015)

2017

„Zlepšil se. Já neodvolávám nic, co jsem o něm v té době napsal. Ale zrovna včera byl na svoji žádost u mě a já jsem mu blahopřál a říkal jsem mu: Jsi nejlepší z těch, kdo byli zvoleni. Což je samozřejmě velmi, velmi relativní,“ řekl Zeman na ministrovu adresu pro TV Barrandov (časopis Týden, 20. března 2017).

Zaorálek o Zemanovi:

2005

Doslova řval od řečnického pultu šéf Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek: „Proč o nás takhle mluvíš? Jak to vypadá, když napíšeš ve své knize, že jsi se sám sebe před volbami ptal, kolik kreténů chce vytáhnout do sněmovny. Jenom nám škodíš!“ (25. června 2005 na sjezdu ČSSD)

2016

Zaorálek o prezidentovi Zemanovi a jeho podpoře D. Trumpa

„V této věci s prezidentem nesouhlasím, neměl to říci. Řekl to novinářům v kruhu, v kterém se dalo předpokládat, že to unikne. A to si myslím, že je špatně. Jestliže přestaneme dodržovat pravidla, tak se ocitáme v pekle,“ řekl Zaorálek (TN.cz, ze dne 02.10.2016)

2017

„Kolem toho, že prezident nám občas řekne něco jinak, jsem v poslední době nejčastěji zažil spíše šprýmy. Jsou to nakonec docela vážné věci, ale na úrovni, kterou já znám, se to nebere vážně, protože mé názory znají a nepotřebují si je už ověřovat,“ řekl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (Aktuálně.cz, 11.10.2017).

„Navzdory tomu, že jsem se hádal se Zemanem, který si přál mě zadupat pod zem. Já mu ale vždycky říkal: „Když jsi mě chtěl nejvíc zničit, nejvíc jsi mi pomohl.“ (Denik.cz, 24.6.2017).

2019

„No, předně bych řekl, že s prezidentem už žádný vztah nemám. Dříve to bylo dáno mou pozicí ministra zahraničí. Dnes se s ním už nijak nestýkám.“ (Info.cz, ze dne 25.06.2019).

Babiš o Zaorálkovi:

2017

Nahrávky AB: „Zaorálek je d.bil neschopnej, já mu to klidně řeknu i veřejně” (YouTube)

„Jediný rozdíl mezi panem Zaorálkem a panem Sobotkou je, že Zaorálek je výřečnější a žije v politice z daní občanů ještě déle než Sobotka. Pan Zaorálek je tlučhuba, který sice má emotivní projevy, ale ve výsledku je spíš komediant, kterého nikdo nemůže brát vážně.” (Blesk, 24.06.2017).

„Pan Zaorálek je určitě výřečnější člověk. Je to takový žvanil, trošku kecal, trošku tlučhuba.“ (Lidovky.cz, 25.06.2017).

„Já bych se chtěl všem českým a zahraničním podnikatelům omluvit za pana Zaorálka. On je v politice 27 let a vůbec netuší, co je firma a co je ekonomika. Díky němu se údajně platí 1500 dolarů úplatek na ambasádě v Kyjevě a Lvově za povolení do České republiky.” (Aktuálně.cz, 13.9.2017)

„Ale Lubomír Zaorálek se změnil. Mluví neskutečně od věci, demagogicky, nevím, kdo mu to radí. Předtím byl celkem normální, teď nemám ten pocit, co tady vykládá za šílené věci. Bohužel ČSSD stále lže, lhali i před krajskými volbami, že chceme privatizovat nemocnice.(…). Stále slyšíme, jako oni nekorektně o nás mluví a nechápu to.“ (novinky.cz, 3.10.2017)

Pan Zaorálek je 27 let v politice, on skvěle mluví, dokáže mluvit i 10 hodin v kuse o všem, ale bohužel v rámci kampaně se změnil a začal brutálně lhát. (Duel na TV Nova, 19.10.2017)

Zaorálek o Babišovi

2017

„Babiš mi řekl: ‚No tak mě odvolejte a já vám ukážu, co moje média dokáží.’ Takhle to bylo a já si za tím stojím. Protože je situace vážná, tak jsem to musel říct veřejně.” (Aktuálně.cz, 10.5.2017)

„Obvinění kvůli Čapímu hnízdu mi leccos vysvětluje. Teď teprve chápu, proč Andrej Babiš vyrazil s lithiem. Jak můžete jednat, s někým, kdo je ochoten zapřít nos mezi očima?“ (lidovky.cz, 9.10.2017)

„Pan Babiš mi připomíná dravce, který likviduje konkurenci. Jestli je to tak, že při tom ještě nerespektuje zákony, tak on sám těžko může být ve vládě. Politika se nedá dělat s tím, že máte na krku trestní stíhání” (Duel na TV Nova, 19.10.2017)

„Je to nevídaný pád. Vymstilo se nám soužití s Babišem. Další vláda? „Byla to pro nás nevýhodná poloha.“ hodnotí volební výsledek ČSSD Zaorálek (Seznam, 22. 10. 2017)

2019

„Babiš namísto toho, aby důsledně trval na dodržování pravidel, podléhá tomu, že je pro něj Miloš Zeman důležitá postava v jeho politické hře. Tím pádem mu prochází něco, co by žádný premiér neměl připustit. A vytváří se tím nebezpečná situace i do budoucna. Neustále se tady rozšiřuje prostor pro prezidenta.“ (Info.cz, 25.06.2019).

Přiznávám, že nechápu, jak ti  tři spolu  mohou  nějak trochu věcně  komunikovat. Ale  nejsem tu od  toho, abych je chápal a  také nemusím rozumět  všemu.

Zeman s Babišem nechtěli Šmardu.Mají Zaorálka! Přeji  jim ho.   Svědkům  Zemanovým i Babišovým jakby  smet. Sobě také. Ještě jednou se omlouvám Janu Hamáčkovi. Nečekal jsem, že by mne někdy mohl alespoň trochu potěšit.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.