Nepřipomínané srpnové výročí


Tenhle  text měl původně  vyjít 9. srpna k  výročí  jaderného  útoku  proti Nagasaki.  Ano Nagasaki.  Protože  o Hirošimě  čtete  pravidelně. Každý si pamatuje  vždycky jméno prvního, druhý zajímá  málokoho. K výročí jsem to, bohužel – nestihl. Ale  nestihnout  neznamená zapomenout. Takže  dnes.. I když  jsem to původně chtěl umístit, když  už ne  přesně na  den, tak alespoň v předvečer neslavného srpnového výročí. Jako memento. Nicméně  i  tohle nevyšlo. Kvůli  aktuálním domácím věcem.   Proto až  dnes o   Nagasaki. Její zkáza  nebyla  ani  menší ani méně  bolestnější než tragedie  Hirošimy. Ale já  ji mám za  daleko více  výmluvnou a  vypovídající.

Zejména  když  jsem na  německém zpravodajském  serveru  n-tv  narazil  na  skvělou  fotodokumentaci.  Společně  s tou hirošimskou, která  je  ovšem i v ČR notoricky  známa. Ta,vážící se k Nagasaki  sotva.

Jak už  řečeno, chtěl jsem to původně pustit k  výročí  – tedy  9.8.  Jenže  tam už  byly  dokonce dva  články. S  kterými už  nešlo pohnout. Dalším nápadem  bylo,  dát  to včera,  k výročí  Srpna  68/69. A bychom si  zase jednou správně  nastavili měřítka a uvědomili  si, co je  opravdu katastrofa planetárního významu a  co těžce  traumatická, leč lokální záležitost a  kdy jde a nejde doopravdy o život.

Ale  nakonec mi to vyšlo tak,  že  bych  měl tenhle  blog  napsat  sólo. A věnovat se jen tomu, co  nám samozřejmě nikdo  nepřipomenul. Možná, nějak že  to  nějak  mainstream a  především po svém, zmákne  příští rok za rok, při 75. výročí.   Ale  já myslím, že není od věci se tomu,  byť se zpožděním, věnovat  už  dnes. Kdy  ještě  nikdo netluče  na propagandistické bubny  a bubínky  všeho druhu. Tím lépe!

On to  ale více než  blog bude fotoblog. Sestavený  z těch snímků, které zveřejnila  n-tv.

A leckde  si dovolím  dodat  i překlady  originálních německých podtitulků.

AP050512016721.jpg

Nagasacká bomba  „Tlouštík“  byla  z  PLUTONIA 239, vážila  4500 kg a měla  ekvivalent 22 kT TNT

AP450809028.jpg

Hřib nad  Nagasaki

AP450809037.jpg

Tlouštík explodoval 500 m nad  městem a měl dvojnásobnou sílu než  hirošimský „Malý chlapec“

AP45010102316.jpg

AP4501010823.jpg

Obrázky  naprosté zkázy  komentář  nepotřebují

AP4508010453.jpg

70 000  obětí…

AP470605031.jpg

Ti co přežili vypadli takhle…

AP45010101111.jpg

nebo takhle – poznamenaní na  celý  život…

Více než polovina přeživších oněměla…

AP470601035.jpg

Nebo následně onemocněla  rakovinou..

19890411.jpg

Děti zasažených zářením přicházely na svět zmrzačené a s  genetickými vadami…

 

AP450810025.jpg

Dodnes,dávno po  válce na  svět přicházejí postižení …

AP470804085.jpg

Teprve  od  roku 1968 je obětem poskytována  zdravotní péče  zdarma…

AP451121027.jpg

15.srpna  1945 Japonsko kapitulovalo…

Ze  serie  dalších obrázků  dám jen německé popisky. Jsou totiž  důležitější  než  doprovodné  obrázky.

-pro  přeživší a velkou část světa

-byl shoz bomby  válečným zločinem

-americký historik  Gar Alperowitz vyjádřil názor, že  vojensky  nebylo zničení Nagasaki nutné, že  šlo jen  o test na  živých objektech

-Leo Szilard,první fyzik, který  dostal nápad  sestrojit  A bombu a přesvědčil o tom americkou  vládu po válce prohlásil

-pokud  by  Němci stejnou  bombu svrhli na  naše města

-označili bychom to za  válečný  zločin a  odsoudili je  v Norimberku k trestu smrti

-tento příměr  oficiální místa  odmítla

-americký historik Victor  Harrison  namítá, že  přes  všechno kapitulace Japonska, přes  jeho beznadějnou situaci,   by nepřišla  tak rychle

-protože  Japonci  předváděli úžasnou výdrž

-jenom v bitvě  na Okinawě bojovali o každý centimetr

-zemřelo 12 000 Američanů  a 100 000 Japonců

-Washington počítal s koncem  války  v roce 1947

-US ministr  zahraničí  James  Byron  předpovídal, že  ztráty  Spojenců dosáhnou  půl milionu mužů

-kritici jako Alperowitz ale  Byrnesovi a Trumanovi  předhazují, že  cílem  nebylo poselství Tokiu nýbrž Moskvě

-Washington  měl dát znamení  vůči agresivní politice  Moskvy

-proto ne jedna, ale  dvě  bomby. Ta první měla  světu ukázat, že  ji Amerika  má

-ta  druhá,  že  útok lze opakovat

-Truman  chtěl  Stalinovi stanovit  meze

-současně  měl atomový  úder  ukotvit  vedoucí  úlohu  USA  v  Asii a  oslabit  SSSR

-Hirošima  a statisíce obětí  tak měly  být  být  vyhlášením války  Sovětskému svazu

Tolik komentáře  německé veřejnoprávní zpravodajské stanice  pod zbylými  fotografiemi.

Nikoli Sputnik,nikoli  nějaký  ruský zdroj. Naprosto seriozní západní zdroj.  Žádná propagandistická  kremelská nebo Kremlem placená  trouba…..

Přiznávám, že mne  ta jednoznačnost  odsudku n-tv  až  zaskočila.  Osobně  atomový  útok na  Hirošimu  chápu. Boje  na  Saipanu,  Okinawě, Iwojimě  atd.atd.  dostatečně  ukázaly  co  lze  čekat  po vylodění na  hlavních   japonských ostrovech.  Je  otázka  jestli onen  odhad  o  půl milionu padlých  spojeneckých vojácích  nebyly  ještě  malé.  Ztráty  Japonců  by  nejspíš dosáhly   o  řád  výše. Takže  se můžeme  bavit  o  tom, jestli  dejme  tomu-    5 a  více milionů  padlých ospravedlňuje  nasazení  A  bomb  nebo ne, s  celkem jasným výsledkem.

O Hirošimě  opravdu nelze  pochybovat. Ta měla  jasný  smysl.

Jak už jsem napsal –  druhý  nikdy nikoho nezajímá. Nikdo  dnes  neví,kdo  jako  druhý  dojel po Kolumbovi do  Ameriky,  kdo  druhý obeplul  Hornův  mys, kdo… kdo .. kdo

Pro mne  osobně  je  Nagasaki  výjimkou z této anonymity  druhých. Tu  bychom si  všichni sakra měli  pamatovat.  A zkusit  podumat nad  slovy  Gara  Alperowitze a Lea  Szilarda. A  tudíž  nad  smyslem a užitečností  toho  druhého atomového bombardování.

Nicméně  jsou  i lidé,  kteří  by  si povinně, každý  den, nejméně hned po probuzení a  určitě před  spaním, měli prohlédnout  snímky  po výbuchu  pum jak v Hirošimě, tak v  Nagasaki.  Míním třeba všechny  ty, co vyvíjejí  doktrinu použití  atomových zbraní  malých ráží, stejně  jako ty, co se zabývají úvahami  o  tom, jak jadernou  válku přeci jen vyhrát a  zda ztráty  za  vítězství  v ní  stojí nebo ne. Pro mne  jsou tihle  zrůdy. Nic  více, nic méně.  A podobně   to mám s těmi,co  se neštítí  tomu  dávat  ochotně  propagandistickou podporu!

To  si opravdu  myslí,  že  oni by  atomovou  apokalypsu  přežili?  Německý zpravodajský  mainstream je zjevně  úplně jiného názoru. Já taky. Proto dnešní  blog!  Jeho platnost a a  doufám, že  i výmluvnost, nemusí  být  omezen  jen  na   přímé výročí.

A  ještě něco. 2. srpna  byla  definitivně  zrušena smlouva INF – omezující   výrazně  možnosti obou jaderných supervelmocí ohledně  arsenálu  raket  krátkého středního doletu. Byli jsme a  vlastně  trvá to pořád,  propagandisticky masírováni,  že  se tak muselo stát, protože  Rusko ji porušuje. Jenže  předevčírem  Američané  oznámili,  že  úspěšně provedli  test rakety  kratšího doletu  /přes  500 km/, která  byla  smlouvou INF  zakázána.

Takže 2.srpna  smlouva pryč a    20. 8.  už  úspěšný  test?  Ptám se jak je  to možné,  když  INF  zakazovala  nejen  fyzické držení  této třídy  zbraní, nýbrž  také jejich  vývoj, výrobu a zkoušky. Chce mi někdo namluvit,  že  Spojené státy  onu dohodu  dodržely  a  během 18 dní stihly  raketu  zkonstruovat, vyrobit, přepravit?   Amerika je  sice zemí neomezených možností, ale takhle neomezených  v  žádném případě!

Hirošima  být musela,Nagasaki  už  bylo o něčem  jiném. Pro mne o tom samém, co vypovězení INF. A pokud někdo bude chtít  ukázkovou  fake  news,  pak stačí  vzpomenout  celou tu propagandu, spojenou s vypovězením  téhle  smlouvy  o raketách krátkého a  středního doletu. Mělo by  se  do  toho fakenewsového vzpomínání vzpomínání zapojit  co nejví e lidí na  zeměkouli. Abychom se nedočkali dalších Hirošim a  už  vůbec ne  Nagasak.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.