Když se stát řídí jako firma a ta firma pořizuje bojové vrtulníky -V , aneb proč všichni mlčí?


Kosa o  ne/tendru  na  vojenské  vrtulníky  psala  docela  dost.  Už nebude mít  asi další příležitost. Čerstvě  ČTK  přišla  s informací, kterou  všichni  očekávali.

Je  rozhodnuto.

Česká armáda pořídí americké bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je kombinace dvou strojů vhodnější než pořízení pouze víceúčelových vrtulníků Black Hawk. Řekl to při návštěvě vojenské základny u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Vrtulníky by měly být k dispozici v roce 2023. Obchod s USA musí ještě schválit vláda. Metnar očekává podpis smlouvy do konce roku. Ministerstvo za vrtulníky zaplatí 14,5 miliardy korun.

Rozšoupli jsme  se –osm vrtulníků UH-1Y Venom spolu se čtyřmi bojovými stroji AH-1Z Viper v celkové hodnotě 14,5 miliardy korun. V ceně nabídky je kromě vrtulníků jejich vybavení zbraňovými systémy, munice, údržba a zaškolení a výcvik personálu.

Nákup  za  všechny naše prachy. Který  překonává i  dnes  už legendární letadla  CASA! Protože  všichni dělají, že  je  to super!

 

Ještě jednou  dám  kopii  stránky  z materiálu ministerstva obrany o  tendru /tehdy ještě/ na  helikoptéry. Protože opakování není nikdy dost.

Takže  známe  / snad/ konečnou cenu.  14,5 miliardy. Augusta  Westlandy  by nás  přišly  o  více  něž  5miliard  levněji. A  to nemluvím o  tom, že  uniklé  informace  hovoří o tom, že právě  Venomy  dopadly  v  armádních testech ze  všech  nabízených typů nejhůře. Viz  citace  z  expertního materiálu, který  zveřejnil Ekonomický  deník  a který už  Kosa také publikovala:

Projektový tým na zasedání dne 2. 3. 2017 nedoporučil pořizovat víceúčelový vrtulník formou zadání vláda — vláda, protože v takovém případě zůstává pouze vrtulník UH. Navrhovaný přímý nákup vrtulníku UH-1Y se jeví jako Y, který požadavkům AČR nevyhovuje a jedná se o nejméně ekonomickou variantu.

Když  ovšem  čtu  další  aktuální  Metnarovu  hlášku ohledně  způsobu nákupu –Česko nejedná o nákupu s konkrétním dodavatelem, ale s vládou USA. Vládní dohoda je podle Metnara zárukou bezpečnosti a transparentnosti a umožní kromě dodání techniky i širší vojenskou spolupráci  – tak se  mi otvírá  doslova  kudla  v  kapse.

Onen, pro nás  fantasticky  výhodný  způsob nákupu  vláda- vláda onen  interní materiál ministerstva obrany  totiž  hodnotil  takto:

Navrhuje pořídit víceúčelový vrtulník UH-1Y formou zadání vláda — vláda, ale zdůvodnění proč se odchýlil od závěru projektového týmu zde není uvedeno a odůvodněno. Tento postup narušuje transparentnost při výběru, neumožní ČR vysoutěžit ekonomičtější variantu s lepším logistickým zabezpečením a podmínkami dodání,“…..

Takže  to shrneme

– kupujeme ty úplně  nejdražší  vrtulníky, které  nám byly  nabídnuty

-kupujeme  to, co  v  armádních zkouškách dopadlo vůbec  nejhůře

-kupujeme je  formou  nikoli tvrdého tendru, kde lze  tlačit na cenu a  rozsah dodávky, nýbrž  způsobem ,jakým kdysi  obchodovali  afričtí kmenoví  náčelníci s  bílým mužem, který od nich  bral  bezcenné  zlato a podobný  šunt a  směňoval je  za  skleněné perličky a  zrcátka. To taky  bylo vláda-vláda. Kdybyste  si mysleli, že  v  tomto bodě  přeháním, pak odkazuji na  Babišovo  vyjádření  v ČT,  že  Američané požadují od  ČR  předplatbu!  Tedy mi zaplatíme / třeba jen  částečně/a  teprve potom oni začnou  něco vůbec  dělat. Požíváme jejich  respektu  přesně  asi  jako  někdo, kdo je  těsně před  bankrotem!

Ale  proč  bychom to neudělali, když  Babiš  mocí mermo  chtěl společnou  fotečku s  Velkým bílým otcem  z  Washingtonu!  To potom  nějaká ta  miliarda  nehraje  vůbec žádnou roli!    Co na  tom, že  u Westlandu  bychom  ušetřili  polovic  toho, co požaduje  navíc  Maláčová  na  dofinancování rozpočtu  svého rezortu  kvůli  deficitu v  oblasti  zejména  sociálních služeb?

Ještě  horší je, že  všichni  ohledně  vrtulníků  zarytě  mlčí. Pro  pravicovou opozici je  Maláčová  Venezuelou. A  rozpočet se čtyřicetimilionovým schodkem   nejhorším  zločinem. Mimochodem,  mám  v archivu moc  pěkný  graf,  když už tedy  hovoříme  o zadlužování  státu:

V době  vládnutí  „rozpočtově  zodpovědných“  /žluté roky/ pravicových  vlád, v období stejně  masivní růstu jako  dnes  2006- 2008 a po odeznění  krize  12-13 se k současným výsledkům  nepřiblížily  ani  na dohled  hvězdářským teleskopem….

Ale zpět  k vrtulníkům  –  slyšel někdo nějakou  námitku ohledně  téhle  podivuhodné  vojenské  dodávky  od  ODS, Kalousekpartaje,Gazdíků nebo lidovců?  Já tedy, nikde nic  nenašel.  Naopak, jen  kecy o  transatlantické vazbě,  o posilování spojenectví a zvyšování  výdajů na  armádu! V podstatě  nadšený souhlas!   Holt někdo společnou fotečku, jiný  zvyšování  výdajů jakýmkoli způsobem.Vyjde  to nastejno. Takže  kdo tady  rozhazuje a  kdo je  ta Venezuela?

V podstatě  mlčí  i  japonská  záhněda.

Ten se sice nechal slyšet, že

…Nepodporuji nákup 12 vrtulníků VENOM z USA pro potřeby naší armády, který chystá ministerstvo obrany. Nákup za téměř 600 milionů dolarů (12 miliard korun) je obrovská investice. 

Aby  vzápětí hlubokomyslně  dodal:

A v případě podobných investic do drahé techniky doporučujeme řešit tuto věc koordinovaně se středoevropskými státy V4.

Takže  se podívejme, co  koupila  V4 –Polsko má  Black Hawky, Slovensko také. Tedy  stejně  „prima“  varianta!

Maďaři  naproti tomu  šli proti proudu a  nakoupili  naopak finančně  vůbec nejvýhodnější stroje, které česká Obrana  zvažovala- H145M od firmy Airbus.

Takže  všichni už mají nakoupeno.

Tomio jen  zase jednou  dokumentoval, co je  zač  – žvanil, který se nenamáhá  opatřit si ty  nejzákladnější informace. Jeho  voliči to od něj  nikdy  vyžadovat, konec konců  – nebudou. Hlavně, že  i  on blábolí  o  trestuhodném  rozpočtovém schodku!

Podobně  je na  tom Kluzký  Vojta! Ten je taky  děsně  proti nákupu  helikoptér! Cituji:

„Nemám zájem na nákupu předražených vrtulníků ze Spojených států amerických. Ještě v situaci, kdy Spojené státy americké, respektive výrobce vrtulníků, odebral výrobu z Aera Vodochody,“ shrnul Filip komunistické výhrady na serveru iRozhlas.

A  ještě dodal,  že postoj vlády k armádní akvizici bude hrát roli při jejich rozhodování o podpoře vlády.

To bylo v červnu.  co že  řekl  ohledně komunistů a podpoře  Babišovy  vlády /bez  soc  dem/ tento týden, ačkoli už věděl, že  Babiš  schodek 40 miliard, i kvůli nákupu  těch  Vojtou odmítaných  helikoptér  podrží?  Tohle:

A kdyby ČSSD z vlády odešla, zůstala by vaše podpora pro případnou další menšinovou vládu hnutí ANO?

Máme smlouvu jenom s hnutím ANO. Nebudu se ČSSD doprošovat ke zrušení Bohumínského usnesení. To mě ani nenapadne. Podpořili bychom rekonstrukci vlády a menšinovou vládu hnutí ANO.

Kdepak je  to jeho vyhrožování, že  postoj vlády  k armádním akvizicím bude hrát  roli při jejich rozhodování ohledně podpory  vlády?  Tam kde končí záda!

Nějakej  vrtulník sem, nějakej  tam!  Vsjo ravno!

U Pirátů jsem  žádný  názor na  tenhle povedený  kup nenašel. Takže   nezbývá, než abych si myslel, že  neřekli nic. Co je pro skoro 15 miliard? A  aplikuji pravidlo, že  kdo mlčí, ten  souhlasí….

Parádní přehlídka  politikářské  zodpovědnosti!  Jen co  je pravda!  Všichni do jednoho   žvaní o rozpočtu  a  všichni souhlasí  nahlas  nebo fakticky  se  spláchnutím nejméně  5 miliard korun do kanálu! Nikdo s tím nemá sebemenší  potíž, pokud  tomu rovnou netleská!

Jak se vám to líbí?! Já s tím mám nepřekonatelný  problém! Pro tohle  daně neplatím!  Vy  ano? Odpověď  nechám na  vás.

Počkat počkat – napsal  jsem, že  všichni? Ti  velmi  všímaví  mezi vámi   už mají nejspíš  rozepsaný  mail vlkovi,  že  ještě  jsem nezmínil  Zemana,  co  on  téhle  zhůvěřilosti  říká….

Správný postřeh!

Ačkoli se vyjadřuje  jinak  k úplně  všemu a zejména  tomu, do čeho mu vůbec nic  není,  tak  přímý  komentář  žijícího dvojčete  Járy Cimrmana  jsem nenašel.

Už tohle  je  divné. Mohl bych  uplatnit  stejný postup  jako u Pirátů – kdo  mlčí, souhlasí! . Když  takhle poměřím je, mohu kohokoli dalšího. Jenže  to bych byl nařčen z obsese  Zemanem.  U  něj  mám velmi silné  nepřímé  důkazy.

Ve  středu   Schillerová  šla  z jednání do jednání. ODPOLEDNÍ  absolvovala  v Lánech a  Týden.cz  o tom informoval takto:

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila prezidenta Miloše Zemana s vývojem vyjednávání o rozpočtu. Prezident s povděkem kvitoval růst investic, řekla po schůzce novinářům.

Asi  si říkáte,co to vypovídá  o  tom do nebe  volajícím šlendriánu s  vrtulníky?  Pamatujete  si ještě , co prezident  pochválil?  Růst  investic! Už  m v té době mu jistě  mluvčáček  doručil informaci o  výsledku jednání, které  Schillerová  absolvovala  ohledně rozpočtu ráno.

Takže    se podívejme  na ono středeční DOPOLEDNÍ  jednání  stejné Schillerové, jež nám přesně popíše, co ona  rozumí výslovně investicemi!

Jejím protihráčem byl    Metnar.  Povedlo se mu  z ní  vydyndat více než  miliardu navíc. Ačkoli  už v  původním rozpočtovém dělení získal plus 7% proti loňsku. A  v mediálním  výstupu  Babišova iDnes/ takže  jistě bude přesný, když jde o dva ministry  za  ANO/ nalezneme také toto:

Metnar:

„Odcházím z tohoto jednání potěšen, protože rozpočet ministerstva obrany bude navýšen zpátky o 1,2 miliardy korun,“

„Budeme pokračovat v tom našem plánovaném posilování a modernizaci armády,“ dodal. Peníze budou podle něj použity na důležité modernizační projekty jako je nákup vrtulníků či bojových vozidel pěchoty….“

Což on označil za investice.

A  co  vyjevila  Schillerová?  I Dnes  to popisuje takto:

Schillerová středeční jednání označila za příjemné, konstruktivní a věcné. Výsledek považuje za dobrý kompromis, který povede „pomalými kroky“ ke směřování k závazkům ČR v NATO.

„Velice mě uspokojuje argumentace pana ministra, že ty peníze půjdou do investic, protože máme zpomalující ekonomiku a investice jsou pro nás prioritní, takže já jsem s tímto vyjednáváním spokojená,…“

Takže  to opět shrnu. Zeman pochválil Schillerovou  za  směřování peněz do investic a  Schillerová sama  za investici  označila  ten  zparchantělý nákup  helikoptér!

Takže  o Zemanových postojích  není  důvod  sebeméně pochybovat!  Hlavně, že  to jde do investic! Přesně takovéhle investice jsou jak z  učebnice. V normální zemi ovšem  na  policejní akademii na  katedře  velké ekonomické kriminality!

U nás  je  to  na  všeobecnou a všeobjímající pochvalu. Že  se to líbí  Jakubu  Jandovi  nepochybuji.  Ale  že  z toho jsou happy  /ano  užívám záměrně tohoto  amerikanismu/ i  fandové  Babiše  a  Zemana, to  tedy je něco!

Vedle  uhlíkové  daně nyní jistě  s nadšením budou platit  i ty  vrtáky! Od  Bellů.  Za  všechny  prachy.

Já jsem vzteklej  v obou případech!

Dodatek:

Právě ještě  lustruji monitor  tisku:

A čtu  tam dnešní Babišovo vyjádření pro ČRo.  Kde k  jednání  Maláčové o navýšení  rozpočtu jejího ministerstva říká tohle:

Pokud jde o Maláčovou, Babiš také konstatoval, že jejímu resortu dlouhou dobu přidával peníze, krajům přidal devět miliard, ale teď by prý rád viděl, kde jsou. „My chceme vidět, kde jsou ty prachy, tak nám to ukažte,“ rozjel se Babiš. Ve vysílání také pravil, že tlačí své kolegy, ministry, kteří jsou jeho podřízenými, k tomu, aby hledali úspory.

Ten živočich  je  neskutečně  drzý!  Maláčová za  ně jistě nekoupila  cosi z JůEsEj aby měla  společné foto s  Velkým  bílým mužem z Washingtónu. Kdyby  ano, Andrej by sklapnul kufry. Když to šlo  občanům republiky  na  sociální potřeby  – kde jsou ty prachy, tak nám to ukažte,“

Hlavně  že  tlačí na  úspory!  A tady  s úsměvem a čepicí v  ruce  před  Bílým domem  spláchl  5 miliard! No hlavně, že  on bude mít co ukázat, až  se ho někdo  zeptá!  Ukáže nám pár  vrtáků!

 

To  se máme!  ANO,máme  se líp!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.