Migrace v Německu v grafech


V  Čechách a  na  Slovensku  vyznáváme  několik obecných politických  klišé. Například  to,  že  jedině  MY  vidíme  všechny  politické věci vždycky  jen a jen  správně.  Nebo třeba  to,  že  vždycky  jsme  jen  hračkou v  rukách  evropských a  světových mocných. Je jich  ještě  daleko více, ale pro tento okamžik si  vystačím s  těmito dvěma.

Všimli jste  si,  že  se v podstatě  vzájemně  vylučují?  Jak může být  ten jediný  chytrý  věčnou hříčkou těch  hloupějších?  Dánů nebo Holandanů  historicky  nebylo a není  víc e než  nás?

Aby  bylo  jasno – nehodlám se trefovat  do české /slovenské  mentality. Jen upozorňuji, na  začátku  tohoto blogu,  na  naše  zajeté  stereotypy, které ve  svém důsledku nám  brání  pochopit, proč se  kolem nás  odehrává  to, co  se tam  právě  děje.

Úhelným kamenem veškerého  jsoucna   je  už speciálně  pro Čechy 1500  let  vztah k Německu obecně  a jako k sousedovi  zvláště. Německo je  zkrátka  náš  osud.  Tohle  bychom si vždycky  měli  hodně  nahlas  říci, než  vůči  našemu západnímu  sousedovi proneseme  sebemenší soud.

Momentálně  s ním máme  asi  opravdu ty nejlepší  vztahy  v  historii.  Nicméně  i tady  je  aktuální  obrovská  zátěž  –  v  otevření  hranic  kancléřkou Merkelovou,  které  eskalovalo do migrační tsunami.   Kancléřka  do té  doby  nebyla  už tak  v  tuzemských končinách  příliš  populární, ale  tohle  ji na trvalo  odepsalo  na  východ  od  Bavorské  Železné  rudy.

Postoj  vůči ní byl a je  trvale  jednoznačný  – to ta  blka nevěděla  co dělá a  co způsobí???? 

A  dodnes  se bádá nad  tím,  proč tak učinila. S  tisíci  podivuhodnými vysvětleními – od  toho, že  prostě  se chtěla  zapsat  do dějin, přes  názor , že si tím měla  vysloužit  místo v  čele OSN, až po tězce konspirační teorie, že jako  chtěla  záměrně  zničit  a  rozvrátit  Evropu a  její  civilizaci  až po to, že  ona  sama  je  také jen bezmocnou  loutkou v  rukách  takového Sorose nebo  nějakých iluminátů, atd. atd.

Ve svých  rozborech  jsem vždycky  upozorňoval na  to,  že  Merkelová pracovala  s  nastavením  německého  většinového vliče,  že mu  vycházel a vstřííc  nebo si to alespoň  myslela, že  každý politik našeho okruhu  má jen  jeden  cíl  – vyhrát  příští  volby  stůj co stůj  a nic  jiného ho nezajímá. Dělá  jen to, co si  myslí, že  se  bude  líbit  dostatečnému  počtu  voličů,  aby  u moci  zůstal nebo ji  získal. A  že  přesně  tohle  spustilo u Merkelové  proces, který  vyústil do  tzv. Willkommenskultur. Plus  jsem k  tomu přidával,  že  šlo osobní selhání tváří v  tvář  kamerám , do kterých měla ona  sama  oznámit  očekávaně, v  roce 2015 silně  mediálně  nepopulární  zavření  hranic. Že  tenhle    tlak neustála.

Proč  tohle  vzpomínám? protože  jsem objevil  výstupy z rozsáhlého průzkumu  Bertelsmannovy  nadace,  která  zkoumala  postoje  Němců  k této problematice  tenkrát  v  roce vrcholu migrační  tsunami, tedy  2015 a  nyní. V roce  2019. S  mezistupněm ve  2017. A  sortýruje  ho podle  různých   demografických  kritérií.  A právě  grafické  výstupy  z  tohoto  šetření  chci  dnes  odprezentovat.  Z  několika  důvodů

1- vše , co se odehrává  v Německu s e nás  opravdu  fatálně  dotýká a proto bychom  mu  měli, ve  vlastním zájmu  opravdu co nejvíce rozumět,  místo používání  stereotypních  mouder

2-dnes  Německo zažije  letošní  vrchol  svého politického roku  – bude  se volit  ve  dvou klíčových  východoněmeckých spolkových zemích  – Braniborsku a  Sasku a  migrace  a postoj  k ní  tam  bude  jedním ze  dvou  nejdůležitějších témat

3-pochopíme, pokud  budeme  k tomu  mít  vůli -konání  kancléřky  v roce  2015

4- jestliže  budeme  chtít,  máme  možnost  si zafixovat  nastavení  německé  většiny, abychom získali  reálnou základnu  pro  vlastní  uvažování a konání

Takže  vzhůru  na moje  oblíbené  grafy, jak  je  sebrali u Bertelsmannů!

Když  si projedete  data  z  roku  2015, které  tehdy  Merkelová  určitě  měla  k dispozici, ještě  si  myslíte,  že ji řídil Soros  nebo  kdokoli jiný a že  chtěla  zničit  evropskou civilizaci nebo to  bylo spíše  o  tom, že  věděla  za  čím tehdy stál  /její/ většinový  volič, kterého nutně potřebovala  pro  další  volby?

A  vůbec  mi není zadostiučiněním, že jsem do omrzení opakoval, že  jediné  na  čem s e naprostá  většina  Němců shodne, ohledně migrantů a  napříč  všemi skupinami je konstatování,  že  migranti  by  měli být  rozdělováni  napříč  Evropou…  Tento  názor  je  dnes dokonce silnější  než  před  4 roky!

Zvláštní je zjištění,  že  v Německu  poměrně, oproti roku  2017 výrazně poklesl  počet těch,  kteří  si  myslí, že  další  migranty  do Německa  už  nelze  brát…. Je  to ovšem  snadno vysvětlitelné  – hlavní příliv byl  silně  redukován, vášně  se uklidnily, problém  je  tu sic e stále  stejný, ba větší,  ale pro soustu  voličů  zmizel z  horizontu – postarat se má  přeci stát!  Aniž by někomu docházelo, že  když  stát, tak vlastně on.  Tohle  není nějaká  německá  úchylka, to  u nás  funguje  dokonale  také  – klasické sebeobelhávání  voliče.

 

Jak  vítaní  jsou  migranti?

Rozdělení podle  bydliště  dotázaného – staré spolkové země,versus  bývalá NDR.

Otázka:  Když migranti přijdou  do Německa , jak dle  vašeho názoru  budou  tito lidé přijati v místě  vašeho bydliště  přijati?

Na  západě  došlo  k určitému  rozčarování na  základě reálné  zkušenosti, nicméně  jde o poloviční trend  ve  srovnání s  nárůstem akceptance  migrantů v  bývalé NDR! Pro mne  jde   o  zásadní a nečekané překvapení. Největší v  celém průzkumu!

Hodnocení migrace  podle  věkového rozdělení

Otázka:z kterou   z následujících odpovědí souhlasíte   zcela  nebo spíše  souhlasíte?

Takhle nějak  bych to očekával. Jednoduché  vysvětlení je, že  mladí jsou prostě   tolerantnější obecně.  Nicméně  je  to  úplně  jinak  a měli bychom si  to  hodně  dobře  pamatovat! Protože skoro  1/3 obyvatel Německa pod  30 let  jsou buď  sami  přímí migranti nebo  potomci  migrantů v první generaci. A  2/3 této množiny  je  přesvědčeno, že  migranti v Německu  jsou vítáni a  80%  si  myslí,  že migrace je pozitivní  jev.

Dodávám, že  do  20 let  budou tihle  tvořit  celkově  hlavní  voličský elektorát!

Co z  toho asi tak vyplývá  netřeba  v  detailu na Kose rozvádět. Nechci na základě nějakých  dat  od  našich sousedů  paušalizovat pro celou  Evropu, leč  obávám se, že jinde  v  západní Evropě  to asi  zásadně nebude jiné.

Naštěstí  ZATÍM  většina  obyvatelstva  má na  migraci  celkově  skeptický pohled,  víc e ne polovina  si zaqtím myslí e  v zemi je příliš mnoho uprchlíků. Mnoho Němců si  myslí, že  sociáýlní systémy  tímto způsobem jsou přetížené a  obávají se konfliktů mezi  domorodci  a  přišlými, kteří  navíc  nerespektují  zavedenou hierarchii  hodnot!

Zatím to má těsná  většina  v Německu takhle.. Jak dlouho, vzhledem k nastavení  generace pod  30? Nebo vzhledem k tomu,  jak s e mění  pohled  samotných  Němců – viz  grafika  – Jak jsou vítáni migranti?

Když se ovšem podívám na hodnoty  z  roku 2015, pak se nelze zas  až tak  gestu Merkelové  divit.  Momentální kalkulovaná popularita  je  vždy  více než  reálně odhadnutelné důsledky  zítra.

O to více  se těším na  večerní  výsledky  voleb  v Braniborsku a  Sasku.   Nepochybně  bude co komentovat!

A ještě  jedno  je potřeba  konstatovat -můžeme si  myslet  o správnosti postojů Němců co chceme.  Je to naše právo.  Nicméně  daleko  důležitější, místo vedení  sic e plamených, ale  v podstatě  planých řečí  je  definování  nějakého  reálného a především v čas e udržitelného  postoje  k Německu.  Tak abychom  ochránili maximum našich  zájmů. Tlučení  do stolů a  výkřiky  hospodských  frajerů, že NIKDy, Nic  a podobně  jsou  absolutně k ničemu.  Tím vůbec neříkám, že  máme  vzdát  svoje principy.  Jen přemýšlet, jak je  co nejúčiněji, či  co nejvíc  z nich prosadit. Což  rozhodně  nějaký  Okamura, přes sebesvalnatější  rétoriku nezajistí.   A stejně  tak  marketingový  čaroděj, jehož  ekonomická existence je  bytostně  svázána  s Německem.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.