Vlk nacistou aneb analýza zemských voleb v Sasku a Braniborsku


Na včerejší datum jsem se mimořádně  těšil! Nikoli proto, že je kulaté  výročí  prvního výstřelu  II. světové  války – ta tragitaškařice  v Polsku s dominatní   polskou velmocenskou  ideologickou  ambicí, na mne navíc  působila  značně odpudivě a  to hned  ze  dvou  důvodů:

1-  jde aktuálně   flagrantní  zneužití  tohoto  výročí  v  polském vnitropolitickém  zápase, protože  je zde  těsně před  volbami ze  strany  vládnoucí  Kaczinského PiS.  Pozvánku například záměrně  nedostal místní rodák, polský expremier a dosluhující předseda  Evropské rady  Donald  Tusk! Kaczinski ho tam prostě  nechtěl!

2- kvůli tomu  jak  Poláci organizaci pojali. Vedle  amerického  vice Pence,byli nejčestnějšími  hosty  představitelé  státu,  který  za  tu druhoválečnou  hrůzu nese historickou  odpovědnost. Zatímco představitel země,  která  miliony  litrů prolité krve  zachránila  Poláky  před  rasovým genocidním  vyhlazením  nestál  polské  vrchnosti  za pozvání. Nejen  to – především v projevech polského prezidenta  se stal  opět  největším hříšníkem a  zlem  v  historii  Polska , Evropy a  světa.  Pamatujme  si to, až  zase budeme  přísahat  na   V4!

Ne,  ten tyjátr  na  Westerplatte a  ve Varšavě  mi za komentář   opravdu nestál.  Rád  ho přenechám Zemanovi, který byl přímým účastníkem.

Důvodem mého netrpělivého  očekávání  data  1.9.  nebylo  ani zahájení  školního roku. Z toho mi vždycky  naskakovala  kopřivka  a bylo mi se  prát  s hlubokou  depresí. Na  rozdíl od  vnuka  Rampepurdy, který se podle všeho do školy  i těší….Když  tohle  slyším,  tak  si  říkám, že  nám ho v porodnici museli vyměnit,  že  nemá  v tomhle  ohledu  žádné  geny  po  tátovi a  obou  praotcích….Ale  profilem  příslušníků své  rodiny  vás  také nebudu obtěžovat.

Důvodem mého těšení  byla  pro mne  vrcholná politické událost  v  Německu  v  tomto roce  – zemské  volby  v Sasku a  Braniborsku.  Ke  kterým jsem si připravoval půdu  už  včera.

Tohle  si vždycky  užívám! Už  včera  jste  znovu mohli  číst, že  Německo je náš  osud a  že  vše, co se tam odehraje, má  na  nás  obrovský  dopad.  A  také to, že  si  myslíme, že  Německu  rozumíme, protože  to přece máme  hned  za humny..  Dovolím si tvrdit,  že  si tohle  v drtivé většině  jen a jen  nalháváme. Tamější  vnitropolitické scéně  trochu  znaleji  rozumí  v tuzemsku jen  málokdo. Naprostá většina  vynáší  svoje  soudy v nejlepším případě  jen s naprosto povrchními znalostmi, pokud  vůbec nějakými. Znovu odkazuji na  včerejší  článek, kde  jsem se to snažil  názorně  vysvětlit.  Dnes v  tom nehodlám  pokračovat,  i když.. no uvidíte sami.

Dnes  to má  být  opět  volební analýza  toho, co se v Saskua  Braniborsku u  uren odehrálo.

Dám sice na  začátek  klasické  grafy, ale..  ale  dále to pojmu zcela  jinak než  obvykle!

Takže  jak to dopadlo?

V  čase  -21:00hod neděle  předběžné  výsledky  říkají toto:

Letošní  volby měly  nadprůměrnou účast. V obou zemích došlo k mobilizaci voličů -vysoko nad  60%

Sasko

Mandáty

Vítěství v jednotlivých  volebních okresech

Výstřižek1

černá CDU, modrá AfD, zelená Zelení, červená  Die Linke

Přesuny  voličů

Zdroj:

 

Braniborsko

Mandáty

Vítěství v jednotlivých  volebních okresech

Výstřižek

červená  SPD, černá CDU, modrá AfD, zelená Zelení,

 

Přesuny  voličů

 

Mám  těch  grafik  k  dispozici  ,jako  vždycky, mnoho a mnoho.  A ještě  více.Ale  tentokráte  to  vás  nebudu  hromadně  valit. Vyberu později  jen  ty, pro mne  nejzajímavější.  A  přejdu  k tomu, co  normálně  mívám  až na  samý  závěr – totiž ke  shrnutí.

Snažil jsem se   sledovat  vývoj preferencí  v obou  spolkových zemích  celé prázdniny a  speciálně  tzv.  horkou  fázi předvolební  kampaně.  Byla  to prima  krimi.  Jednu chvíli to vypadalo,  že AfD vyhraje  v obou spolkových zemích.

To  vyvolalo okamžitou  reakci a  všechny  ostatní  partaje  okamžitě  sáhly do posledních rezerva  zmobilizovaly. Totéž  provedly  sdělovadla. A  nejen  ony.  Například  i  takové  neotřesitelný  sloup   solidnosti  a  spolehlivosti, jako  vedoucí  ekonomický výzkumný  institut  IFO,  přišel  v  minulých dnech se studií, určenou  východoněmeckému  voliči,  jak se  mu  zlepšil od sjednocení  země  a především v posledních  létech  život,  jak  se  minimalizuje  rozdíl  mezi  situací  východního a západního  Němce.  Prostě  pohoda.

Zajímavé ovšem je,  že  týž  IFO  institut  uveřejnil  před  létem jinou studii, kde konstatoval,  že  počet  obyvatel v   tzv.  nových spolkových  zemích  klesl  na  úroveň    v  roce 1905!!!! Zatímco  staré spolkové  země  mají  nejvíce  obyvatelstva  v historii….

Přiznávám, že  ty  dvě  analýzy těsně po sobě  logicky  nechápu.  Tedy  když  neakceptuji  názor, že  ossies  jsou  natolik rozežraní a nevděční, že  roupama  nevědí  coby, když  se jim daří  stále lépe  a lépe..  Ale  nechme  ironie.

Do té nejžhavější  předvolební  kampaně  se  nakonec  zapojil opravdu  kde kdo, aby  hrůza  hrůz  – vítězství AfD  v  těchto volbách – bylo zažehnáno!

Agitovaly  za  to odbory, církve, zájmová sdružení,  sportovní svazy,  prostě  kde kdo. Dokonce i  velmi silná  skupina  Grétiných  následníků v  Německu v  pátek před  volbami  se o sobě  celoněmecky a speciálně  sasky  a braniborsky,  snažila  dát  vědět a by byli opět  v ulicích. Místo ve  škole  nebo na prázdninách  – podle  toho,jak to místně  mají  nastaveno. Nikoli kvůli  hořící  Amazonii, jak by  se  dalo čekat, nýbrž  kvůli  AfD.  Aby  nezvítězila…

Ironii si přeci jen  neodpustím  – podle  čísel lze  konstatovat  jediné – dobrá věc  se podařila, čistá láska  zvítězila!  AfD  nevyhrála  ani v  Sasku ani v Braniborech. Skončila  vždycky  druhá.  V Braniborsku  velmi těsně  za  SPD v  Saku  s  určitým odstupem na  CDU.  Nicméně  platí  že  je  naprosto dominantním vítězem a  když sečtu  hlasy  z obou  zemí dohromady, pak  celkově vyhrála!

Druhým  malým, hodně  malým  vítězem  jsou, pro mne bohužel  Zelení. Kteří se na  východě  tradičně  nechytali, do zemských  parlamentů pronikali s odřenýma  ušima  a do poslední chvíle  se  třásli, jestli dají  5%.

Všichni  ostatní těžce prohráli. SPD  utrpěla  na  obou místech  vůbec  nejtěžší  historické porážky a její  výsledek v  Sasku – ani ne   ubohých  8%  z  ní dělá doslova ministraničku. Což  je  negativní  rekord  německé soc dem  v celých jejích dějinách.  Takovýhle  výprask ještě  nikdy  neutržila!

Odbočím  – v neděli večer  uzavřela  SPD  možnost nominací  na  Andreovou  Nahlesovou  uvolněné místo předsedy  strany.    Kontroloval  jsem  si seznam uchazečů a  ačkoli sleduji  dost pozorně  německou politickou scénu,  zodpovědně  říkám, že  s těch více než  dvaceti lidí, co se  o tuto pozici ucházejí,  znám  jen  současného  německého ministra  financí a  vicekancléře  Olafa  Schulze a  pak  ještě  jedno jméno a podle  fotky  další  jednu  tvář. Ale  bez znalosti toho čím tito další  dva nějak ovlivnili politický  život  v zemi.

Vlastně  vypadalo to v závěru minulého týdne,  že  budu hodně  dobře znát ještě  jednoho uchazeče -Jana Böhmermanna. Ano, toho komika co  svéráznou  básničkou znectil tureckého prezidenta  Erdogana, až  z  toho byl  mezinárodní konflikt a  nakonec  na  nehodného satirika  byl uplatněn  zákon  pamatující  ještě  německé císařství. V duchu mi rezonovalo, že  pro současnou  SPD  by mohl být  ideální předseda. Klaun  nemůže  nic  zkazit. Naopak. Jenže  ouvej  -nakonec  nedokázal sehnat  dostatečnou podporu a  kandidaturu odvolal.  Tím hůř pro  deklasované  Genossen a Genosseninen!  Debakl v Dráždanech, nezakryje  ani utrpěné  vítězství  v Braniborsku. I tam jde o  historický propad.

CDU, ačkoli dělá ramena, zejména  kvůli Sasku, k tomu nemá sebemenší důvod. Ztrácela a  ztrácela a  i  u ní platí  že  doslova utrpěla  vítězství. Opět s historickou ztrátou. A v Braniborsku  vyhořela.

Naprosto zoufale  dopadli i pohrobci  po  východoněmecké  SED  – Die  Linke. Dosud  představovali  svědomí  východního Německa,  nyní  jsou  jakousi  sotva  definovatelnou  silou,  ztrácející své kmenové   voliče a  o tom, že  by  zůstala  svědomím  východu si může  nechat jen  zdát. Tím je  AfD!

Nikdo jiný  se do  Landtagů nedostal.  Pardon, omluvám se,  – v  Braniborsku to dokázali tzv.  Volní  voliči  -Freie Wähler . Kteří, zdá se, překonali  5% . A po  Bavorsku  budou  zastoupeni v  parlamentu druhé  spolkové  země. Tohle zatím  media  skoro nereflektují, ale  pro  mne to je jasný  signál.  Freie Wähler, v tom minimu, co o nich vím, představují konzervativní  voliče, kteří se necítí  býti dále  zastupováni CDU/CSU  a  nechtějí  dát  hlas  AfD. V  Česku  se tomuhle  uskupení  snad  trochu blíží  STAN.

Nikdo z  dalších se do  některého z Landtagů neprobil. Což  nejvíce mrzí  FDP, která v obou případech  těsně  nedala  5% hranici.

Když  shrnu základní  čísla, jediným vítězem je  skutečně  Alternativa  pro Německo. Zbytek politické scény  dostal  nářez.  Pokud  jde o fakta, tak včetně  Zelených. NA  druhé  straně, když  prohlížím  volební mapy,  tak  bodovali, už  stejně jako na  západě, ve  největších městech – Drážďanech a Lipsku. Nechápu proč.

Ovšem  když se  rozběhly  povolební  debaty,  jedno  zda na zemské nebo na  celoněmecké úrovni,  tak si  všechny  partaje  notovaly, jak v Německu vyhrála  demokracie a  jak je prima, že  nakonec  bylo rukou společnou  zabráněno, aby  AfD nemohla  někde triumfovat. A že je tedy  vlastně všechno  tak nějak ok.

Řekl bych, že  je  to velmi a velmi málo. Zoufale  málo!  Vítězstvím je spojeních  všech proti jednomu!  Osobně  si dovolím  tvrzení,  že  tahle  výhra  opravdu nevypadá!  Jde o triumf  ideologické  předpojatosti a blbosti. Tím přicházím k jádru  na  kterém  hodlám vypointovat dnešní  analytický článek.

Zjistil jsem,  že  na  stará se kolena  se vlk stal NACISTOU!  Ano  opravdovým náckem!

Fakt  život mi přináší  čím dál větší  rány!  V pátek zjistím, že  sochu lze  poslat za  katr a  že  lékem na demenci je  policejní ochrana, abych  se náhle dobral zjištění,  že  jsem  nácek…..

Jak k tomu došlo?  Snadno.  Hledal jsem  nějaké zajímavé  materiály  předem k těmhle  volbám a  čirou náhodou  na  stránkách Spiegel.de  jsem narazil  na  tzv. volební  dotazník pro voliče  v  Sasku.  Který, po zodpovězení  celkem 38!!!  otázek  mu má  dát  výstup,  jak  blízko je názorově  s  jednotlivými  stranami, které se ucházejí  o jeho hlas. Volební  návod  pro  nerozhodné!

Udělal jsem si ho a  výsledek  byl zdrcující.  Moje  názory  se  s partajemi, zastoupenými  v  saském zemském  sněmu shodovaly  takto:

Ale  jde použít  i kritérium, že  chci srovnat se všemi  subjekty, které  jsou k volbám připuštěny. No neměl jsem to dělat, protože  bylo ještě  hůře!

V obou  výstupech, mám  zdaleka  největší afinitu k AfD. Následuje  ještě  podstatná  shoda  s  CDU.Nicméně  v tom všepartajním srovnání jsem také  silně  souběžný s  NPD a stranou  bývalé šéfky  AfD  Frauke  Petry…

Něco je  těžce  špatně!  Protože  naprosto vylučuji,  že  bych sebeméně inklinoval  k  nacismu. Ani  stínem! Nulová podpora  tohohle naprosto zvrhlého směru!  Už  proto,  že  celá jedna  větev  na mém rodokmenu zmizela a náckové ji  mají na svědomí!

Něco je  fakt  hodně  špatně. Jsem generace, která okrajově  zažila  50-tá léta. Naplno to schytala  v  srpnu  68  a  při následné  normalizaci.  Ale  jsem i generace, která nakonec  rozhodla  Listopad  89. Tím, že šla  do ulic, tím, že  zorganizovala  a provedla  generální stávku. Jsem z generace, která se snažila  v následných  30-ti létech po Listopadu v  téhle  zemi vlastní prací  udělat  z  ní to nejlepší co šlo a  rozhodně bychom nechtěli  zpět  před Listopad.  A  přesto, v  německém kontextu, podle jejich  volební  kalkulačky  jsem najednou  nacista…

Mohl bych  lehkou rukou  napsat  cosi  o patlalech co to dávali  celé  dohromady. Snadno bych to sepsul.  Ale  touto cestou  rozhodně  nepůjdu.  Spiegel  není  TV  Barrandov, nýbrž  naprosto dlouhodobě  renomovaný  žurnalistický  zdroj. Je potřeba  jej  respektovat. Takže  věřím, že  to dávali dohromady  odpovědně.  Určitě  vybrali  do jednotlivých  dotazů  ty  věci, které  Saskem  rezonují,  i když hned  ten první

Lov  vlků

Vlk má  být i nadále v  Sasku přísně  chráněn

Souhlasím- Jsem neutrální-Nesouhlasím

mi přišel hodně  divný. Ale budiž!  Třeba  jsou  vlci   pro Sasíky  minimálně  38. největší problém….

Ale  ty   další  už  jsou  docela  jiný  kalibr. Vážně.

Například  jestli  v  Sasku má  nadále platit, že  tradiční rodina se skládá  z  matky, otce, dětí,  jestli má  být  pevně  určena  kvota  pro zastoupení  žen  ve  vedoucích  funkcích,  jestli  žadatelé  o  azyl  mají být  do vyřízení jejich  žádosti soustředěni v  záchytných střediscích, jestli všechny  děti povinně  budou  chodit  do společných veřejných škol minimálně  do úrovně  desáté třídy, aby  rozvinuly  sociální  dovednosti,, jestli  nezastavěné pozemky  v  obecních intravilánech   by  bylo správné  vyvlastnit, aby  tam obce mohly stavět  sociální byty atd. atd.Fakt  zajímavé  věci!

Pro  Čecha  zajímavá věc  je  to,  že  tam scházel  sebemenší dotaz na  korupci a boj  s  ní.  Měli bychom si toto  dobře  zapamatovat.. Kdykoli si budeme  myslet, že  rozumíme  Německu!  Korupce  pro ně není  téma k volbám. Proč  asi?

Doporučuji, abyste  si  ten  test  udělali  také. Za  dvou předpokladů

-že  vládnete v dostatečné míře  němčinou

-že máte  dostatečné penzum znalostí  německých reálií

Bez  naplnění obou  těchto podmínek  nemá  smysl.

Jak už  řečeno, vyšlo mi  velmi razantně  a nezpochybnitelně,  že  jsem  vzorový   volič  AfD. A  AfD , jak  známo a neustále  ze  všech stran opakováno – jsou  náckové, které  za  žádnou cenu  nelze  pustit  k moci, když  už  se v  politice jako takové – bohužel etablovali! A všichni včera  v televizních  studiích slibovali, že  jim to za  žádnou cenu  neumožní!   Stejně  jako před  45-mi roky!

Pozor  pozor!!!  Před  čtyřmi roky???  Takže  oni   s nimi  už  tehdy  nechtěli mít nic  společného a ..  a  AfDv Sasku  skoro  ZTROJNASOBILA  svůj  výsledek a  v Braniborsku    jej ZDVOJNASOBILA!!!!!! A  všichni ostatní, ti co nácky  izolovali, prudce  ZTRACELI????

Takže  není  ta  politika  izolace  takhle  úplně  dementní?   Není to náhodou  tak, že  volební argumenty  a stanoviska a  především problémy,  na které tahle  strana  poukazuje  a  řešení, jenž  nabízí,  stále  větší  část  společnosti  shledává správnými.?Přes  veškerou izolaci, ostrakizaci  a  vyslovenou skandalizaci  ze strany  většiny  médií i politických soupeřů?

Jak  já mohu  být nacista, když  vyznávám  sociálně demokratický  politický  světonázor.  Ale nikoli  ten  současný  těžce modernistický,  nýbrž  ten  původní  – řekněme  z  časů před  Listopadem, sociálně  demokratický  směr  reprezentovaný Willym  Brandtem a  Helmutem Schmidtem, Françoisem  Mitterrandem,  Betinem Craxim, Haroldem Wilsonem  nebo Olofem Palmem, abych jmenoval  ty, kteří mne oslovili  nejvíce.

Na jejich názorech a postojích jsem budoval  svoje. A držím se  jich dodnes.  Jak to, že  jsem nyní za nácka?  Vyznávám totéž, co  oni.  Spravedlivý  sociální stát, fungující  sociálně tržní  hospodářství,  plnou a neomezovanou demokracii, svobodu slova, svobodu shromažďování. Svobodu  vyznání, politické  orientace, zákaz  jakékoli diskriminace. Volební právo pro všechny.

V  tomto duchu  vydávám Kosu a měřím, podle těchto kritérií,  úplně  všem. Pravým, stejně jako levým,  modrým jako zeleným nebo červeným,  mladým jako starým. Kalouskovi jako Zemanovi, Klausovi jako Babišovi. Odeesákům  jako Pirátům, socanům  jako TOP 09…. Kdyby  psal  v Německu, měl bych to stejně.  A jsem nácek?

Není to náhodou  tím,  že  se změnilo,   v průběhu času,  nazírání  hlavních  aktérů  politické a mediální  scény  na  základní postuláty  které v Německu  ztělesnoval  právě  Willy  Brandt a  Helmut   Schmidt?  Že jejich ideje  byly  zavrženy a   kdyby se oni dnes objevili  na německé politické scéně,  byli   vlastně nežádoucími  živly?  Tak jako se jím stal letitý  a  bytostný sociální demokrat  Thilo  Sarrazin?   Kterého se  SPD  konečně po dlouhých  létech  podařilo vyloučit  ze  strany,  a kterého okamžitě  oslovila  / marně/  AfD? případ  Sarrazin  ukazuje dokonale, co se  stalo. A  kdo je na  tom dneska  úplně jinak!

Podle mne  je  tady jádro pudla!

Lidé  držící se  tradičních  hodnotových  žebříčků  jsou  nepohodlní a musí  býti vykořeněni. Jestliže  někdo  tak sociálně  demokraticky  orientovaný  jako profesor  Sarrazin je  ocejchován za  rasistu,  je  to tragedie.  Zejména pro  SPD.  Stává se čím dál nesrozumitelnější  pro svoje  voliče! Tím, jak  se neustále posouvá k bezbřehému liberalismu.  Totéž se stalo Die Linke.   Obě  partaje  marginalizují, protože  zapadají do liberální bažiny, kde  dušičky  stahuje  do svých hrníčků  panáček zelený.  Jak Die  Linke, tak především SPD,  opustily  svého  tradičního voliče.  Potvrzují to i grafiky, které bohužel nemohu  najít.

Podle nich  AfD  má  ze  všech  partají zdaleka  nejvyšší  počet  voličů z dělnických povolání, ale  velmi vysoký podíl  je  i podíl THP. Volili  jí lidé práce!!!!

Zajímavé  je  i rozložení  voličů  podle  věku. Má zcela nadprůměrné  zastoupení   u  střední generace a  pro mne překvapivě  vysoké  mezi nejmladšími  voliči.  Kdyby  nebylo naprosto podprůměrné podpory  ve skupině  60+ /kupodivu/, která naopak  drží CDU a  také  marginalizovanou SPD,  byla  by  volby  v obou spolkových zemích  vyhrála.

Levicový  volič  tedy  zbíhá  od  svých tradičních stran, protože  se zkrátka  zpronevěřily  jeho zájmům.

A  jak je  na  tom pravice?  Zejména  CDU?

To myslím nejlépe  vystihuje  následující  graf

Mám obavu,že  se  náš   život  silně mění

NE                                                                                                                                             ANO

Nechápu, koho  ve  stranických  centrálách zaměstnávají  jako analytiky!  Tohle přece mluví  jasně a  říká vše   –  AfD  prostě  sbírá  i zprava  voliče, kteří jsou přesvědčeni, že  jejich  bývalé strany  – rozuměj  Unie, opustila svoje konzervativní  hodnoty a  stojí  za  změnami, které  lidem  komplikují, ne li přímo zhoršují  život! Ale  vždycky  – jde o opuštění  původních  hodnot  společnosti. Tentokráte  pravicových.

A tomuhle opouštění se nyní  říká  nacismus!

Aby mi bylo  správně  rozuměno – být  Sasem nebo  Braniborem, i přes  tu obrovskou shodu  mezi mým viděním světa a  tím, co hlásá  AfD, také  bych to   Alternativě  nehodil. Hned  kvůli dvěma  věcem:

1- je  bohužel skutečností,  že  AfD  NENÍ jednolitá strana. Má  různé  tváře. A jedna  z nich  je skutečně pravicově  radikální.  Tu  například  představuje  vedení zemského svazu  v  Durynsku, kde budou  další  zemské další  volby  za pár  týdnů.Protože  tam tyto elementy  jsou a nikoli bagatelně,  volil bych někoho jiného. Nejspíše  FDP.

2- i na mne  působí ta obrovská  mediální  masáž. Nehledě k bodu  1. Asi bych  i bez  vědomí  o  vazbách  některých  částí  AfD  na pravý okraj  měl problém jim to dát.

Jenže tu  je  jeden  fenomen  – a tím  je  naprosto  krkolomné sestavování  vládní  většiny  po každých  volbách.  Volby od  voleb  obtížnější.

Dosud  se to dařilo  vyřešit  velkou koalicí. Což  už  nyní, vzhledem k  absolutnímu  krachu SPD,  přestává  být možné.  Místo  deklasovaných socdem se Unii nabízí  Zelení.  Jenže  CDU/CSU  a  Zelení, to  jsou  dva  naprosto různé a  od  sebe  vzdálené a  normálně  naprosto nekompatibilní světy!!!

Podívejte se na moje  skore  shody  s  CDU a  se Zelenými  a máte  jasno. Nejde o vlkovy  názory. Takhle musí prostě  dopadnout  úplně  každý. Ať  už  zleva nebo zprava  či ze středu. Zkrátka  buď  svým názorem  vyhovíte  unii  nebo brčálům. Obojí nelze.  Jediný spojující moment  je,  že  chtějí vládnout a  nechtějí  jako partnera  AfD, respektive tu nechtějí  pustit  k vládě za nic na světě. To  je   axiom.

Takže  výsledkem bude  černozelený  kočkopes. Který poškodí  zejména  CDU. Ta  se už  dávno  posunula  silně  k liberalizmu a nyní  za  spolupráci  se zelenými jim  bude platit  dalšími  a  dalšími  ústupky.  Ostatně  – vzorově  to předvedla  Ursula  von der  Leyen v Europarlamentu.  Přitom  názorový průnik  s  AfD  je velmi silný a nepřehlédnutelný.

Jenže  CDU  vycítila  v  AfD , od  samého začátku,  politickou konkurenci na  stejné vlnové délce. Takže použila  nálepku  – jsou  to  nacisté,rasisté a xenofobové. Nikoli pravice! My jsme jediná  autentická  konzervativní  síla. Nikdo nezkoumal program,potenciál možnost  spolupráce.  Ta  byla  doslova  zavražděna  okamžitě  s  onou  nacistickou  nálepkou.Jenom proto  že  CDU  nehodlala připustit  existenci  konkurence  napravo do sebe.

A  nějaký průlom  dnes pro unii  není  možný.  Sama  se o to postarala!  Jak by  zdůvodnila   nyní případnou spolupráci  s  AfD? Ačkoli programově si  jsou obě  strany  velmi  blízké?

Sebevražda  z předpojatosti a  hlouposti!  Dohromady  by obě  tyhle  strany  daliy pohodlnou  většinu v obou spolkových zemích a  na programu by se  sjednotily  co by  dup.  Tedy  s výjimkou migrantů. AfD a  Willkomenskultur  se vylučují.

Levice  se proti  AfD  klidně může  vymezovat, CDU  tím popírá  principy  na  nichž  je  vystavěna  a zároveň  se tím zbavuje  nejpotentnějšího a možná jediného  reálného  spojence a  jde  do  nesmyslných koalic, kdy  zrazuje  svoje  voliče.  Výsledkem  je  potom enormní nárůst  AfD -v  Sasku  3x,v Braniborsku 2x. Za pouhé  čtyři  totální izolace Alternativy…

CDU zcela přehlédla  možnost  AfD „zcivilizovat“.  Akceptovat  křídlo, kterému se kdysi  u Zelených  přezdívalo Realos, prezentované  Joschkou  Fischerem  a nebo Otto Schillym. Kteří se následně  prosadili do čela  brčálů na  úkor  představitelů  fundamentalistického křídla,  řečených  Fundis.  A  kterým se přes  spolupráci s  SPD  povedl  průlom  ze  stejné  izolace, v níž se nyní  nachází  AfD. Z čehož  dlouho těžila  právě  SPD.

Vhodným případem  je  současný  šéf  AfD Alexander  Gauland V letech 1973 až 2013 byl členem CDU] a pracoval mj. jako vedoucí kanceláře ministerského předsedy Hesenska Waltera Wallmanna. Je  to člověk  CDU,  jaký  nacista?  Stejně to bylo  s jeho předchůdkyní  ve  funkci  -Frauke  Petry. Oba  sebrali  CDU  statisíce hlasů.

Jenže  nálepka  nacisti  znemožnila  jakékoli přiblížení. Takže  CDU  krvácí a bude krvácet.

Unie  je  ale  zvláštní kapitola  a zasloužila  by  si  samostatné pojednání. O tom,  jak  Merkelová  v podstatě  determinuje  šance strany  dál. Jak  tenhle  skoro debakl bude připsána na konto její  následovnice v  čele  strany  – paní AKK, ačkoli  ta  je  v klasické  pozici charakterizované německým úslovím, že má Titel ohne Mittel  – titul bez   pravomocí.  Pokud  Merkelová  drží  kancléřství,  je  paní AKK  naprosto neviditelná v  jejím stínu  i  kdyby se na hlavu postavila. Každého zajímá jen  kancléřka. Protože  ta dělá  velkou a  viditelnou  politiku.

Ale  tohle téma  je mimo moje  dnešní možnosti.  Radši dotáhnu  něco jiného, zásadního!

Beru na  vědomí, že  já se svými názory  jsem podle  německých  měřítek nacista. A  také všichni, kteří  smýšlejí podobně  jako já.  Dále  beru  jako housku na  krámě,  že  AfD  bude  opět  dána  do  totální politické  karantény. Že  sice bude mít v obou zemských parlamentech  druhé nejpočetnější  zastoupení, ale  všechny zbylé strany  se jí budou ostentativně a ještě  více  -štítit.  Že opět  neprotlačí  ani jeden  návrh  zákona, jako tomu  bylo v  uplynulé legislativní periodě  jak  v  Sasku,  tak Braniborsku a  je  v Bundestagu.

Vtip je  v tom, že  témata, komunikované  dnes  AfD-  nezmízí.  Budou  tady  dále .  Těžko je  půjde převzít. Protože  CDU  potřebuje  zelené a  ti  jsou tématicky  a programově  na opačném břehu!  Takže  jestliže  se nevyřeší nějak sama od  sebe, budou bobtnat a  růst. Nezmizí!

Nejspíš  si to  ostatní partaje  nějak  sami pro sebe  utlapičkují  konstatováním, že  AfD  sdružuje  protestní  voliče… A  ti že  až  zmoudří, tak…  Tím hůře  pro ně!  Německo je  za posledních  25 let v nejkomfortnější situaci  vůbec. Nejméně nezaměstnaných, přebytkový státní  rozpočet, na  všechno jsou, tak říkajíc  – peníze.  A je  tu taková masa protestních  voličů?????

Jak to bude  asi vypadat, pokud se ponoří země  do recese,  nezaměstnanost vyletí  na  dvojnásobek a stát  se zase začne  silně  zadlužovat?  A  nastat   to může  velmi snadno. Německá  ekonomika  začíná drhnout   a neroste, Trump  vyhrožuje  celní  válkou!    Co se asi tak začne dít  v takovém případě? Témata  zůstávají  odmítána a ignorována  a  kmen protestních  voličů  sílí.Akceptovatelný  Gauland chce v  čele  AfD  skončit a  svou  kandidaturu na jeho místo  ohlásil  takový Björn Höcke   šéf  durynské AfD, což pro mne  nácek nejspíš  doopravdy  je.

S  ním nemám a nikdy nebudu mít  nic  společného.

Ale  německé parlamentní strany a  nechtějí mít  nic  společného ani  s  německými voliči, kteří  si myslí totéž co já….

Naopak se dějí takové  šílenosti, že  ačkoli  AfD má, podle  volebního výsledku, mít s  saském Landtagu  38 poslanců,  ve skutečnosti jich může  vyslat  jen  3o.  A  to má kliku,  že tam pošle  vůbec nějaké. Před  volbami  totiž  saská  registrační  komise, kvůli  chybám na  kandidátce původně  VYLOUČILA  všechny kandidáty  registrované AfD!

Věc  nakonec  řešil saský nejvyšší  soud, a rozhodl, že  bude zaregistrována  polovina  kandidátů. Tedy  prvních  30. Ostatní odmítl. Takže  administrativně  AfD přišla  o  devět křesel…..Naštěstí to bylo kompenzováno voliči přes  tzv. přímé mandáty  -Direktmandaten , získané přes tzv. První  hlasy  – Erststimmen. Každý  volič  má totiž  hlas y dva – první  uděluje  přímo  kandidátovi ve volebním okrsku, druhý straně, kterou chce  mít v  zastupitelstvu. A přes  Erststimmen /první  hlasy pronikli do  Landtagu  i  komisí odmítnutí  kandidáti.  Detailně  tuto proceduru  , včetně podrobností  jak  volební komise  naložila  s původní kandidátkou  AfD popisuje  blog  Mriana  Kechlibara  zde.

Pamatujme  si tohle!  Až uslyšíme  o  pošlapávání  demokracie  v městských  volbách v Moskvě,  kde  Putinův  autoritativní  režim  protiprávně  vyloučil z  voleb   opoziční kandidáty!

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.