Dva stejné soudy a přece tak jiné


Na přehledu  tisku na  mne vykoukly  dvě nenápadné zprávičky. V obou se píše, totéž – že  totiž  někdo  někoho  žaluje,kvůli tomu  co ten  druhý  řekl na adresu toho prvního.

Abych byl konkrétní. Jakási paní  Jana Filipová z Domažlicka se aktivně  účastnila  demonstrací  pořádaných Milionem chvilek  proti Babišovi. A  urazilo ji, když  Babiš veřejně  prohlásil, že  demonstranti proti němu  byli zaplaceni. Prostě  že  šlo  nájemnou  klaku, nikoli o lidi s vlastním názorem.  Kteří  si  o něm  myslí  například  to samé co já.

Takže  podala na předsedu vlády žalobu na ochranu osobnosti. Za „veřejnou dehonestaci“ žádá omluvu formou dopisu. Snažila  se celou záležitost vyřídit  smírně, mimosoudní  cestou, žaloba prý není její prvním krokem, premiérovi údajně poslala dopis, předžalobní výzvu a došlo i na osobní žádost. „Tento týden soud určil, že první stání bude 4. září,“ informoval pořad. „Protože mi teda začali volat známí, přátelé, a hele, kolikpak jsi za to dostala. Tak to mě teda opravdu urazilo, protože skutečně jsem ta nešla za žádný peníze, šla jsem tam z vlastního přesvědčení a šli tam všichni ti lidi z vlastního přesvědčení, zaplacenej za to nebyl skutečně nikdo,“ vysvětluje Filipová. Dle jejího právního zástupce se těmito výroky premiér Babiš dotkl jejích osobnostních práv, její cti a důstojnosti.

Já se paní  Filipové  ani trochu  nedivím, že Babiše  žene k soudu.Je  to přesně  to, co si zaslouží a co je potřeba  udělat. Bude moc  zajímavé sledovat, jak on  a  ti,co mu odezírají od  úst  budou dokazovat, že  ona byla  zaplacená. A  s ní  300 000 dalších.Ale  především konkrétně  ona.

Nepochybně  se bude kroutit jako červ, mluvit o účelovce,  o  mafii, fňukat, že  mu  všichni házejí  klacky  pod nohy, že to vlastně neřekl, že  to novináři překroutili  a tak podobně. Zkrátka  zkusí znovu všechny  ty  figury,které už  od něj posledních 6 let  zažíváme a  které mu jeho klan  tak bezostyšně baští.

O české  justici si  myslím svoje. Zejména, když  jde o Babiše  a jeho kauzy. Nicméně tohle je tak  triviální, že  snad… no ale počkejme si. A doufejme v  selský  rozum. Který  snad nakonec rozhodne, tak, jak obyčejný člověk čeká – že  obrpapaláš dostane  přes  prsty a bude mu   uloženo, že  se má  paní  Filipové  za svou  drzost veřejně  omluvit. Jinak to prostě  dopadnout nemůže. Výrok byl pronesen veřejně, je zaznamenán

po akci k 21. srpnu před Českým rozhlasem, kde proti němu demonstrovalo několik desítek lidí, prohlásil Babiš v televizi Barrandov, že „ti lidé jsou zaplaceni. Jsou to političtí odpůrci na objednávku“. Lidé na to reagovali slovy, že je to lež a že „někdo si neumí představit, že by někdo dělal něco zadarmo“.

Buď   budou  Babišem  předloženy  důkazy, že  byl pravdivý nebo ne. Nic  více, nic méně. Alespoň dle mého laického  mínění.

Ovšem kdybych byl soudcem, tak bych Babišovi  umožnil tzv.  „čestný  ústup“ zadními vrátky, kdy bych ho povinnosti omluvy ušetřil. Totiž  v případě,  pokud by v jednání před  soudem on nebo jeho právní  zástupci  do zápisu konstatovali  něco ve  smyslu – každý soudí podle sebe  a svých zkušeností a já  jsem tak  učinil v  případě  těch demonstrací  -soudil jsem doopravdy podle  sebe,  jak jsem zvyklý  já….

Kdyby  tohle  zaznělo od  Andreje  Babiše nebo jeho právníka,pak by  z mého  pohledu nebylo  co soudit. Měl bych za  to,  že  za pravdu  trest udělit nelze. A  ocenil bych  i  upřímnost a  snahu  objasnit národu,  jak to s  ním doopravdy je. Že  soudil podle  sebe….

Ale  věřím  že  se paní  Filipová a  my všichni s ní té omluvy  dočkáme. Nic  víc  totiž po něm ona  nechce.Inu,slušní  lidé  víc nepožadují.  Omluva  stačí.

Ovšem není proces  jako proces i když  jde o  stejnou procesní podstatu.  Protože není   žalující  jako žalující.

Ve  středu   začal Městský soud v Brně projednávat  žalobu na  Svatopluka  Bartíka. Bývalý radní městské části Brno-střed,napsal v roce 2017  na Facebook, že má Zeman rakovinu, odmítá léčbu a zbývá mu pár měsíců života. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu. Zveřejněním příspěvku se Bartík podle prezidentské kanceláře mohl dopustit pomluvy a poškozování cizích práv. Podala proto na něj   trestní oznámení,  které bylo odloženo /žádný  div/ a také se obrátila na soud se žalobou na ochranu osobnosti. V podstatě jako  paní  Filipová.

Proč  by paní  z  Chodska  měla  mít menší  práva  než prezident v občanskoprávním sporu a  naopak, proč  by prezident neměl mít  v takové při stejná práva jako anonymní  občanka.

Takže  prezidentská  kancelář  chce také  dosáhnout  veřejné  omluvy.  Ostatně  k tomu  žalovaného  vyzval  i soudce,který  se  snažil zprostředkovat  dosažení  smíru  mezi oběma  stranami ještě před  zahájením procesu.  A  jestli jsem dobře poslouchal  včerejší  Hlavní zprávy  ČT,  tak  Bartík  se omluvil a byl tedy k omluvě  ochoten. Žádné  vytáčky   typu  článek vlevo dole, žádné  klamání tělem  typu  jiné  Zemanovy  výroky dokazují  že…  atd, nic takového  – omluva. Tečka!

Jenže  Hradu  to bylo  a je málo.  Ten  vyrovnání neakceptoval.  Protože mu omluva nestačí – on  chce  ještě  po Bartíkovi  5milionů  korun!!!!

To je  to,oč  tu běží  – snaha nějakého Bartíka  z Brna zničit! Prostě  ho finančně vyhladit!   Nepochybně  nyní Svědci Zemanovi, pokud  stále  ještě  chodí na Kosu  brunátní a  tradičně se  na mne  chystají  – obsese,pomlouvání,  nenávist. atd. atd.  Ušetřete  si práci, znám to.  Nuda.

Já, na  rozdíl od  vás  nemám  krátkou  paměť, jež  si  pamatuje max. události posledních 18 dní,  ani paměť  polovodičovou, co  by pouštěla jen  informace  určitého směru. Takže  vím, že  žaloba na  pana  Bártíka není první,  kdy  Zeman a  jeho okolí chce někoho, jehož  výroky se mu osobně  nelíbí,  zruinovat  finančně.  Starý pes  opakuje  staré kousky.

Tohle  všechno už  tu  bylo. Před 18-ti roky.   Tehdy si Respekt  dovolil napsat, že Zeman  SELHAL v boji proti korupci, což  byl přesně ten důvod,  který mu přinesl hlasy voličů ve  volbách 1998. Jimž  se odvděčil oposmlouvou a  paktem s  ODS ,která   si tehdy  vymohla  konečný  restituční pardon.

Respekt tenkrát  v  článku tehdejšího šéfredaktora  napsal,kromě jiného toto:

„boj s korupcí prohrála  /vláda Miloše  Zeman – pozn.vlk/, jak svědčí údaje Transparency International i korupční chování ministrů,  nejmladším Březinou počínaje a nejstarším Grégrem konče.“

A Zeman  zařídil, že  vláda  Respekt  zažalovala  o  170milionů  korun. Šéfredaktor Respektu Petr Holub upozornil, že případná vysouzená suma 170 milionů korun by týdeník patrně zničila. Víc ho však šokovala premiérova vsuvka, že ministři se budou domáhat náhrady, aby Respekt konečně zanikl…..

Takže  po skoro dvou dekádách  to tady  máme  opět! Tam, kde obyčejné  paní,  kterou předseda  této vlády  označil   v  podstatě  za  korumpovatelnou a zaplacenou   a  proto proti němu „protestující“, což  je  sprostá urážka, zcela  vědomě  kalkulující s tím , že  on je nedotknutelný a  ona   nýmandka  odněkud   z pralesa a že  si tedy vůči ní a 299 999 ostatním může  dovolit podobné výroky, chce první občan  státu  po svém odpůrci likvidační sankci!

Inu,když  dva  dělají není to totéž.Tam  kde  příslušníci  „plebsu“  požadují  omluvu nebo ji  sami  poskytnou, tam prostě  současná česká  vrchnost  se  sama  omluvit nehodlá, respektive  chce  k  ní  ještě  finanční kolaps  nehodného cháma. Aby  viděl on a  všichni podobní. Aby  je  už nikdy nenapadlo si  na  tu vrchnost  vyskakovat.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.