Eurokomisařka Jourová aneb jak si Brusel dokonale vytřel s Babišem a vlastně především s námi všemi- DOPLNĚNO!


Ursula  von der Leyen má nejvyšší  čas  představit  nově navolenému  europarlamentu  svou  příští  „evropskou  vládu“.  Protože  ta  se má  ujmout  svého  úřadu  1. listopadu, kdy vystřídá končící  sestavu  Jeana  Clauda  Junckera.

Aby  tak mohla  učinit  čeká její jednotlivé  členy  ještě  tzv. grilování  v  plénu  evropského  parlamentu.  Což  je  procedura, kterou nikdo nemůže  brát na lehkou  váhu.  Viz  to  jak  sama  příští  šéfka  komise prošla  jen  o pověstný  chlup většinou  OSMI  hlasů.    Aniž  bych  detailně  zkoumal  jednotlivé  kandidáty  na  posty  komisařů, které  vyslalo  27 členských  zemí, myslím, že docela  dost  z nich zažije  velmi perné  chvilky.  A  nečekám, že  všichni  tím grilováním projdou. Ne od  tohoto  parlamentu, který  bude chtít  Evropské  radě  – tedy  šéfům  jednotlivých  členských zemí, stejně  jako  v případě   Leyenové ukázat, že  to  jak s ním Rada  zametla v  případě  šéfky  Evropské  komise  není  ani náhodou  zapomenuto, takže  některý/někteří z těch nominovaných  27 zůstanou  na  štítě.  Tím se  ale  dnes zabývat  nebudu.  Téma pro koment  to bude až tehdy, když budou k dispozici  reálná  fakta  jak  onogrilování v  EP  doopravdy  dopadlo.

Dneska  se  hodlám zabývat  tím,  jak  UvdL rozdělila  jednotlivá  evropská  ministerstva –  portfolia  jednotlivých komisařů  členským zemím a  speciálně  jak z  toho vyšla  Česká republika. Tohle  je  totiž  vrcholná  ukázka  brilantní  bruselské  diplomacie!  Myslím to  naprosto vážně!  Ani trochu ironie. Nám  v Čechách, když se řekne Brusel a vedení  EU   nebo bruselská  byrokracie,  tak   automaticky  naskočí  asociační stereotyp  tupého dutohlava, co  za  těžké  peníze  je  sotva schopen obstarat  sám svoje  základní  životní  funkce, dovléci se do kanclu  a  tam vedle  bezduchého zírání do stropu, pití  erárního kafe  už  je  schopen, v  těch vzácných  chvilkách,  když se  rozhodne pracovat, vymýšlet  totální ptákoviny  typu  měření zakřivení okurek nebo banánů!

Jenže ono je  to jinak! Zatraceně  jinak!  Netvrdím, že  všechno, co v Bruselu vymyslí a prosadí  je  požehnání Boží. Ani náhodou.  Nicméně se snažím sledovat politiku opravdu  detailně.  A  proto jsem  stále  znovu  udivován,  jak  dokonalými  diplomaty  jsou  ti neznámí  lidé  z bruselské  centrály  EU,  když  dokáží  vždycky  při vrcholných summitech zformulovat  závěrečná komuniké  a především spojit  vodu a oheň a  vybalancovat  závěry  summitů,  tak , aby  každý  stát  z   těch 28/27 dostal to, na  čem mu primárně  záleží. Respektive dostal  to  prezident  či premier dané  země, aby  se  mohl vrátit  domů  bez  ztráty  tváře!  Nemyslím si, že  jsem úplně nešikovný  v práci se  slovem,  nicméně  už  se mi stalo  mnohokrát, že  jsem  jen  zíral,  jak  nakonec  tihle čarodějové  formulací  našli elegantní cestičku  z neřešitelného problému  nebo  dokázali  připravit  přijatelný kompromis  tam, kde to vypadalo na  naprosto  nesmiřitelné a neslučitelné  postoje.

A  naprosto  stejný  pocit  mám, když  čtu  uniklé  detaily  o tom,  jaká portfolia  získaly  jednotlivé  státy  v komisi vedené  von der Leyenovu!  Tohle  vymyslet  je opravdový majstrštyk!  Ale  to  jak bylo, prominte  mi ten  výraz – vyjebáno  z  Českou i Slovenskou republiku, to doopravdy  bere  dech. Vlastně  s  celou  V4  až na Polsko.

Začnu pochopitelně  tím za  co v  Bruselu příštích  5 let bude zodpovídat Česká republika,  respektive  Jourová. Protože  to je nářez největší. A  doufám, že  si  to pečlivě  přečtou zejména  Babišovi/ Zemanovi  voliči.  Bez jakéhokoli pošklebování  – především  oni  budou  mít  totiž  o čem přemýšlet a  čeká  je v osobě  Jourové,  kterou  jak Zeman tak především Babiš – podporovali a podporují až na  krev. Není v tom ode mne, v tomto okamžiku žádný osten, je to neutrální konstatování.

Začnu  mírně  – pamatuje  si  ještě  někdo  jak  nedávno  si Babiš  honil triko, že  ČR  dostane  silné ekonomické portfolio?  Nejlépe  vnitřní trh nebo obchod. Nebo  tzv. digitální ekonomiku.

Já jsem  tehdy napsal, že  je  to chiméra a že  kvůli  jeho přístupu k  evropským dotacím a  způsobu  jejich  čerpání  nám  nikdo žádnou  podobnou odpovědnost  nesvěří.  A  digitální ekonomika?  Proč?  Proto, že  jsme  v  digitalizaci  něco  jako šampioni  když ne  celého světa, tak  alespoň  Evropy? Když  každý našinec  ví,  že  když  chce  něco  na  ouřadu,  běhá s  papíry  jak  od  okénka  k okénku jak nadmutá  koza protože  jednotlivé  úřední databáze  jsou nekompatibilní a tudíž nepropojitelné?  A  zavedení takového  e-receptu nebo  e-neschopenky, což jsou  v podstatě  triviální  agendy,  je  pro  české  vlády  nadlidský  úkol…  A  tipoval jsem, že  Jourová  je horkou  kandidátkou  tak akorát na zodpovědnost  za  pěstování  ananasů  v  Arktidě nebo  na celoevropský dozor nad  chovem  akvarijních  rybiček.

Dobrovolně  přiznávám, že  jsem  se mýlil. Věra  Jourová  se  zřejmě  stane  jednak místopředsedkyní  evropské komise, ale  především bude mít na starosti dodržování hodnot Evropské unie a transparentnost.

Babiš je  nadšením bez sebe:

„Bylo mou prioritou získat takto vlivný vysoký post pro Českou republiku. Jedná se o prestižní pozici s vysokým vlivem v Bruselu, důležitý a koncepční post,“

„Svěřené portfolio má i velmi konkrétní obsah, paní Jourová bude řešit některá nejaktuálnější rizika, která nás ohrožují, jako manipulace voleb, výzvy k násilí na internetu, kyberšikana našich dětí. Jsou to věci, které ovlivňují naše životy, životy našich dětí a ve svém důsledku další vývoj Evropy, evropské civilizace,“

A podle  svého  zvyku  neopomenul pochválit  sám sebe:

… Byl jsem velmi aktivní, řešil to a výsledkem je, že Česká republika teď bude mít v Bruselu daleko větší vliv,“

Babišáci  jásají  – to  je  ale  frajer  ten  Babiš  táto. Ten  nám to zase vyhrál….

Soudím, že stát  by neměl váhat  a   Babišovi postavit  okamžitě  pomník. Jako ideální lokalita  se mi jeví jistá louka nedaleko Chlumce nad  Cidlinou. Bez ohledu na to, že  už tam jeden  pomník stojí. Připomíná  jistou  selskou vzpouru z  roku 1775….

Pokud  si nyní  zdejší  Babišovi  fans myslí,  že  opět jde o nějakou moji obsesi jejich  svatým, dovolím si tvrdit, že  je  následující  řádky  rychle vyvedou z omylu  budu citovat  z oficiálního výstupu  ČTK , co  to  Jourové  slavné portfolio  konkrétně znamená. Doufám, že budou  číst  mimořádně pozorně:

Česká zástupkyně se bude podle své nastávající šéfky zasazovat o posilování demokracie v členských zemích a společně s komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem z Belgie dohlížet na dodržování vlády práva a kvalitu právního státu. Měla by se rovněž snažit o větší transparentnost legislativních procesů v EU či dbát o nezávislost žurnalistiky a svobodu a pluralitu médií.

Pořád  nic?  Tak  přidám další detaily:

Podle nástinu okruhů budoucí činnosti se má Jourová mimo jiné zabývat bojem proti ovlivňování voleb, svobodou a pluralitou médií či ustavením nového orgánu, který by dohlížel na etiku v evropských institucích. Kromě toho má pomoci zlepšit systém občanských iniciativ, v jehož rámci mohou za určitých podmínek navrhovat změny v evropských pravidlech přímo občané. Česká eurokomisařka bude také zodpovědná za monitoring dodržování listiny základních práv nebo za dialog s církvemi a náboženskými komunitami.

Ještě není  zcela  jasno, co všechno  bude  náplň  Jourové?  Opustím  ČTK a  dám  lakonické shrnutí z  E15:

Česká eurokomisařka Věra Jourová získala post místopředsedkyně Evropské komise. V novém týmu Ursuly von der Leyenové bude mít na starosti dodržování hodnot Evropské unie a transparentnost, pod což spadá boj proti fake news, reforma volebního systému spitzenkandidátů i vláda práva, napsala jí v dopise šéfka

Doufám, že  nyní  už  je  všechno  řečeno pro  každého  dostatečně polopaticky!  Věra  Jourová  se prostě  stane  drábem  Evropské unie  na jinak  smýšlející.  Snad si  ještě  všichni  vzpomenou,  že pokud  jde o dodržování  demokracie  a právního státu, pak  největší potíže  s tímto segmentem  má Polsko a Maďarsko. Které  Junckerova  komise   poslala  k Evropskému soudu  a oběma  státům  hrozí/hrozila  tvrdými sankcemi!

Dříve  to měl  v  referátu  Frank Timmermans. Přesně  ten Timmermans, který byl kvůli tomu  nepřítelem  V4 číslo 1 a proto  se nestal  šéfem  Evropské komise  a musel  uvolnit místo von der Leyenové. S Polskem i Maďarskem kvůli porušování unijních hodnot běží procedura podle článku 7 Lisabonské smlouvy, která teoreticky může skončit i odebráním hlasovacích práv. Varšavě a Budapešti šlapal do teď na paty komisař Frans Timmermans. V obou zemích se pro vlády stal ztělesněním „bruselského nepřítele” a politici polské strany Právo a spravedlnost ho ještě v minulém týdnu přirovnávali k „sovětskému komisaři”.

Takže  nyní  tuhle  agendu  unijního drába  přebrala Jourová.  Prý jako výraz  uznání  zemím V4! A  Babiš  je poctěn….  Úkolem Jourové  bude s konečnou  platností zlomit Varšavu a  Budapešť. Tedy zařídit to, co Timmermans  sice  začal, ale nedokončil! Zkrátka – Jourová se stala, když  to napíši  korektně (odmítám používat  slova, pacholek, knecht nebo pohunek)  excoriatorem/ travmistrem/pohodným/ antouškem Evropské unie. Závidění hodný  úkol a  opravdová  výhra  pro  Českou republiku!

Tohle je pro mne  ona mistrovská  ukázka  vrcholné diplomacie bruselské  administrativy!  Proč by si Brusel, respektive  staré  členské  země  pálily  v  téhle  navýsost  ožehavé záležitosti prsty? Proč  by měly  neustále  poslouchat  bláboly  všelijakých Okamurů  o  diktátu Německa/Francie/Holandska/atd.  o jejich  přezíravém poručníkování  novým  členským státům?    Takže  milánkové  – my  to dáme  Jourové,  ať  to s  Maďary  a  Poláky  pěkně  vyřídí  za nás.  Ať jim    evropské hodnoty  namlátí do palic!  No a protože  nám  dělá  starost  zatím ještě  svobodný internet  a  evropská veřejnost  z jisté  části velmi nelibě  nese, že  je  stále  více námi  omezována  pod  heslem  boje proti  fake news, tak  to dáme Jourové  taky!  A  že  východnímu  křídlu vadí  politické neziskovky?  Tak jí  ještě přidáme   úkol zlepšit  činnost  tzv.  občanských iniciativ! Proč  používat  profláklý termín  nezisková  organizace, když se to může  jmenovat  občanská iniciativa?  Už to nebudeme  my, kdo  zůstane  terčem  předmětem protestů!  Ale  Jourová a  Česká republika!

Vedle  toho  je  tu ještě  jeden nezanedbatelný benefit-  V4 se  chovala  jako potížisté.  Ohledně migrace  nebo  energetické politiky /za  sebe  dodávám, že  žádná jiná  témata  dvojice  ČR+Slovensko a  Polsko+Maďarsko  nespojují/. Nyní  bude  bruselské  názory  prosazovat a především vymáhat  zástupkyně  jednoho člena  V4!!!!  Což nutně, jestliže  bude  svou práci  dělat  odpovědně, musí  vést  k rozkolu  této skupiny!

Jak dloho asi potrvá, než se  Jourová pro Maďary a Poláky  stane  ještě  horším nepřítelem, Timmermans?  Opravdu jsme díky  Babišovi získali skvělé portfolio a do Bruselu k  němu se Zemanem  vybrali tu úplně nejsprávnější osobu!!!

Ďábel Mefistofeles by to nevymyslel lépe!  Tohle je  skutečně  filigránská  diplomacie. Předat někomu  Černého Petra a  to tak, aby  ten  byl nadšením bez sebe. Jak  předvádí  Babiš!

Takže milí  Babišovi/Zemanovi voliči – až si zase, a  to určitě,  za nějaký  čas  nenávistně  budete stěžovat na  Brusel, na  různá jeho omezení ohledně internetu, na  další a  další zavádění  cenzury, které se  říká  boj proti fake  news, vynechte  slovo  Brusel, Evropská unie, von der Leyenová, Merkelová,  Macron atd. atd. a  říkejte místo toho  Jourová, Babiš, Zeman.  Protože  všechno  to, co vám bude  vadit, bude její  dílo a  kdyby za ní nestáli  Babiš  se Zemanem a neprotlačovali ji nebo s tímhle  drábovským portfoliem nesouhlasili,  ba  dokonce jím nebyli poctěni, pak by to zkrátka neřídila. Ty  akvarijní rybičky  nebo  ananasy  v Antarktidě  by byly  vlastně jackpot.

Z hlediska  Bruselu  tohle  řešení opravdu nemá  sebemenší chybku.

Slyším námitku, že  Jourová  nebude Timmermans  a pojme  svou novou funkci  výrazně  jinak než  on a že  uplatní  východoevropský pohled  na věc?

Inu zázraky  se občas  dějí,  ale  tady můžeme  zůstat  v klidu, tady  se  nepřihodí. Nejlepší je  už  učiněná  zkušenost.   Stačí si vzpomenout  na to  jak Jourová v minulém  období  jako komisařka  mající  chránit  spotřebitele!!!  potopila  iniciativu české  europoslankyně  Olgy Sehnalové  ohledně  směrnice zakazující  dvojí kvalitu potravin.  Jak ji před  konečným  hlasováním doslova  vykuchala  až se    zní stal naprosto bezzubý  papír,  který  dvojí  kvalitu potravin nejen  že neblokuje, ale  v podstatě ji legalizuje! Pro ty  co už  stihli zapomenout  jsou základní  informace zde.

Jestliže  Jourová  v této, zcela jasné  otázce,  kterou si může  prakticky  každý  den ověřit  kterýkoli  volič ve  své  sámošce,  selhala,  když ustoupila  tlaku nadnárodních výrobců potravin,  co asi od ní lze  očekávat  v agendách, které  má  nově  na starosti,  jestliže  navíc,  na  rozdíl  od dvojí  kvality  potravin,  mediální  mainstream  ji  bude jasně  tlačit  přesně  daným směrem   a  tvrdým postojům?!

Zvolili  jste  si Babiše, tak si  nestěžujte, pokud  se můj  odhad  potvrdí! Abyste  to měli úplně polopaticky  – ČT  v hlavních zprávách uvedla /čas 1:16/,  že  Financial Times napsal, že  tuhle  agendu nikdo  z ostatních států nechtěl!  Takže  Babiš  nás  dostal do pozice trapáka Hujera, co slupne  všechno!  Jak se vám to líbí?

Ale  onen  tupounský  bruselský  byrokrat, jehož  rozoumek stačí  leda  tak  na  normy  o  zakřivení okurek  odvedl dokonalou práci a  s chytrým  českým Honzou, pardon  – Andrejem, si totálně vytřel!

Nejen  v případě  Jourové, jakkoli tady  je  to  asi opravdu  vrchol dokonalosti jeho současné  tvořivosti!

Slovensko nedopadlo  o mnoho lépe.  Maroš  Šefčovič  už nebude mít na  starosti unijní energetiku, nýbrž se prý  bude starat o vztahy mezi unijními institucemi!

Na  tohle musí  být  eurokomisař?

Musí.  A prý je  to nesmírně  důležitý komisař  a je  to  vyznamenání!!! To neříká  tentokráte  Babiš, ale  dokonce Šefčovič osobně:

„Na jednej strane som rád, že mám byť pravou rukou Ursuly von der Leyen pre citlivé rokovania s Európskym parlamentom, pre národné parlamenty a pre znižovanie administratívnej a regulačnej záťaže, osobitne pre biznis. A zároveň ma teší, že dostávam portfólio, ktoré predstavuje nóvum – strategický výhľad – v rámci ktorého chceme identifikovať dlhodobé mega trendy, od ktorých závisí konkurencieschopnosť európskej ekonomiky.“

Tak jo. Je obrovským úspěchem, že bude UvdL  dělat pošťáka  věštce z křišťálvé koule! Takové argumentaci nelze odolat!

Už jsem napsal, že  Evropská  komise je  totožná  v podstatě  s  funkcí národní  vlády.  Neznám případ, že  by  některý  stát  měl  ministra pro koordinaci  jednotlivých  ministerstev  nebo  státních institucí.  Tohle je  agenda  předsedy  vlády nebo prezidenta. Podle  toho, zdali  v  daném státě  je prezidentský  nebo parlamentní systém  vlády.  Šefčovič/Slovensko přišly o jeden  z nejdůležitějších a nejsilnějších postů  v  řízení  EU.  Jenž  v nové  bruselské legislativní  periodě  ještě  více nabude na  významu.  Nový  europalrament těžce  zezelenal.  Tím  nejhorším možným způsobem  –  přibylo radikálních  ekofanatiků.  Kterým,  přestože  jí  nevolili,  dala  designovaná předsedkyně  Evropské komise   předem  velké koncese  a sliby. Podle von der Leyenové budou zásadními prioritami EK směřování k ekologicky odpovědnější EU!!!!

Což se  týká zejména  energetiky  a  dopravy.

V4 přišla  o  energetické  portfolio a  tudíž  o možnost  už  v zárodku a ve  fázi příprav  prosazovat  svůj pohled na  energetický mix!  Který  je  doposud  do značné  míry  postaven  na  uhlí  a v budoucnu především jádře!!!  Oba  tyto  energetické procesy  jsou  totálním červeným  hadrem  pro každého zeleného! A  Šefčovič  jde z energetiky koordinovat instituce! Dostane  to do ruky  tak říkajíc – druhá strana. Tomu se snad ani nechce věřit….

A co Maďarsko?

Jeho nominant   László Trócsányi by měl podle předběžných  informací v komisi dohlížet na humanitární pomoc a řešení krizí…. Když mají  Maďaři ten plot….

Opravdu  špičková práce  a skvělý  smysl pro absurditu a ironii!

Jediný stát,  který si  jako vždycky, dokázal prosadit  svoje je Polsko. Dokonce  špičkově! Má nově   mít  v gesci  jeden z nejžhavějších  rezortů  — zemědělství! Právě  agrár  čerpá  zdaleka  největší  částku  z unijního  rozpočtu a  aby se to nepletlo,  pak Polsko dostáváze zemědělského rozpočtu  úplně největší díl. Pro Kaczinského naprosté bingo! Protože  hlavní  základna  jeho voličů je na  venkově. A  jeho člověk má v kompetenci největší balík bruselských peněz, které jdou především na venkov! No hlavně, že je  Babiš  spokojen a  my máme  silné portfolio.  Přiznávám, že naprosto nechápu,  čím zase Poláci uhranuli  Brusel.    Pro naše  sedláky  to není vůbec  dobrá  zpráva, protože  polský venkov  je postaven  na  malých zemědělcích,  zatímco  ten  český/slovenský  na  velkých závodech. Zájmy  malých a velkých zemědělců  jsou  naprosto protichůdné.  Když  k tomu přičtu opakované  polské  průšvihy  s veterinární  nebo potravinářskou kontrolou,  nevycházím z  údivu. Respektive, když  to vyjádřím  přesněji  –  mám  z tohohle polského fungování  strach.  Kdybyste  náhodou  nevěděli proč, pak doporučuji  k přečtení  knihu  Robina  Cooka  Toxin.  Není o Polsku, nýbrž  o Spojených státech, ale  jistě  si při její četbě  okamžitě  vzpomenete  na to  video  o jatkách a nemocné  krávě!  A  okamžitě  pochopíte, proč  jsem per plex  z toho, co má Varšava ,pro celou EU  v péči!

Nicméně  ono  toho  k divení je prostě  mnoho  a mnoho.Posuďte  sami:

Řekovi Margaritisi Schinasovi, který se bude starat o ochranu evropského způsobu života. V jednoduché  češtině  – bude  mít na starosti migraci a věci s ní spojené! S  čímpak asi  přijde  jako s prvním nápadem? Zejména když  bude, stejně  jako  Jourová místopředsedou komise…

Francouzka   Goulardová  bude nejspíš dohlížet na evropský vnitřní trh,  Tohle  chtěl  Babiš. Ani si neškrtnul. Má to pod  palcem  Macron. Ale klídek,  Babiš má na  něj  číslo v mobilu a  už nemusí mít strach,  že by mu snad  musel představovat  Šmardu. Takže  všechno je  vlastně  ok.  Ačkoli Francouzi o vnitřním trhu mají naprosto specifické  představy  -viz například  jejich  přístup  k  zahraničním řidičům  kamionové  dopravy!

Důležitou oblast obchodu by měl dostat irský komisař Phil Hogan. Pro Dublin to má být určitá kompenzace za očekávané dopady odchodu Velké Británie z Unie. Komisař pro obchod bude navíc hrát důležitou roli při dalších jednáních s Londýnem. Tohle, svým způsobem,  má logiku. Nicméně  v Londýně  sotva mohou mít  radost.  Ir bude nepochybně, s příslovečnou irskou tvrdohlavostí,  hájit  zájmy především svého státu. A nikdo se nebude moci divit.  Právě kvůli té jednoznačnosti se divím, že  mu  Brusel dal do ruky  tuhle  silnou  kartu.

Rakousko si nárokuje  unijní rozpočet. Prostě nejdůležitější  ministerstvo jsou odjakživa  finance. Stejně velký soused  si je  zřejmě  vyclaimoval. O  nějaký boj proti  fake  news  by  ani nezavadil.  Natož  o  jakousi koordinaci!

Margrethe Vestagerovou bude první zástupkyní  von der Leyenové.    A má  šéfovat  evropské digitalizaci.  To tak, aby to nechali někomu jako je  Babiš!

A co Timmermans – opět výkonný  místopředseda místopředseda. Žádný  místopředseda  bez sebemenšího vlivu jako  Jourová.  Hrubě  nevděčné  veslo předal právě  jí a sám by měl mít gebír na  „zelený plán” pro klimatickou a emisní neutralitu Unie do roku 2050.Tedy něco, co bude opravdu ostře a nekompromisně, jak  novou  Evropskou komisí, tak  především Europarlamentem, protlačováno hlava  nehlava.  A  V4  přišla o  energetiku! Která do toho má velmi co mluvit. Dostal jí Estonec! Jehož  zemi  jádro nebo uhlí nic  neříká a má jediný zájem  – trvalou přítomnost  zahraničních  vojáků na  svém území. Takže  udělá  ochotně  všechno, aby  se zavděčil.

Komisařem pro ekonomiku se má stát Ital Paolo Gentiloni. Když uvážím, že  tenhle  rezort má  v  kompetenci  také  evropské banky  nebo  sankce vůči  zemím, které  neplní  maasrichtská  kritéria  a  proti tomu  postavím zoufalou kondici italských  bank a  tradiční  těžké  handrkování mezi Bruselem a Římem o podobě  italské rozpočtu na  další rok, tak…  tak  Italové  jsou na  tom  ještě lépe než Irové.

Kompletní obsazení  Evropské  rady  a  portofolia, která jednotlivé  země  získaly vypadá takto:

 • Ursula von der Leyenová (Německo) – předsedkyně
 • Frans Timmermans (Nizozemsko) – výkonný místopředseda, Zelená dohoda a klima
 • Margrethe Vestagerová (Dánsko) – výkonná místopředsedkyně, digitální věk, hospodářská soutěz
 • Valdis Dombrovskis (Lotyšsko) – výkonný místopředseda, práce na hospodářství
 • Josep Borrell (Španělsko) – místopředseda, diplomacie
 • Věra Jourová (ČR) – místopředsedkyně, hodnoty a transparentnost
 • Maroš Šefčovič (Slovensko) – místopředseda, interinstitucionální vztahy a prognostika
 • Margaritis Schninas (Řecko) – místopředseda, ochrana evropského způsobu života
 • Dubravka Šuicová (Chorvatsko) – místopředsedkyně, demokracie a demografie
 • Johannes Hahn (Rakousko) – rozpočet a správa
 • Didier Reynders (Belgie) – spravedlnost, právní stát
 • Marija Gabrielová (Bulharsko) – inovace a mládež
 • Stella Kyriakidesová (Kypr) – zdraví
 • Kadri Simsonová (Estonsko) – energetika
 • Jutta Urpilainenová (Finsko) – mezinárodní partnerství
 • Sylvie Goulardová (Francie) – vnitřní trh
 • László Trócsányi (Maďarsko) – sousedství a rozšíření
 • Phil Hogan (Irsko) – obchod
 • Paolo Gentiloni (Itálie) – hospodářství
 • Virginijus Sinkevičius (Litva) – životní prostředí a oceány
 • Nicolas Schmit (Lucembursko) – pracovní místa
 • Helena Dalliová (Malta) – rovnost
 • Janusz Wojciechowski (Polsko) – zemědělství
 • Elisa Ferreirová (Portugalsko) – soudržnost a reformy
 • Rovana Plumbová (Rumunsko) – doprava
 • Janez Lenarčič (Slovinsko) – řešení krizí
 • Ylva Johanssonová (Švédsko) – vnitřní věci

Babiš se prostě zase  jednou předvedl  jako  velká huba.  Slavně  u bruselského Chlumce zvítězil.  Česko se prostřednictvím Jourové  stane  drábem  Evropy  a tím,  kdo  kdo bude zodpovědný za  to,  že konečně dojde k nějakému účinnému postihu nevítaných informací! O tom, že  Jourová  vezme  svoji novou  roli  mimořádně  vážně, nechť nikdo nepochybuje.  Ví, že  musí hrát  podle  bruselských  představ.  A  také to udělá.  Nová  funkce jí dokonale  zajišťuje až do  konce roku 2024.  O to, co bude potom se  moc  starat nemusí  Že by byla  Českou republikou vyslána  jako komisařka  ještě  jednou   si jistě nedělá  žádné iluze. Jednak  Babiš  už  nemusí být  u moci /alespoň já  doufám,  že  už  se  s ním nebudeme  trápit, protože  bez Zemana si nejspíš  neškrtne a žádná jiná  vláda  ji nominovat  nebude. Ale  troufnu si odhadnout, že  nominace by  už nepřišla  ani od  Andyho.  On od  ní během  jejího funkčního období  dá  ruce  pryč a  bude tvrdit, že  ho zklamala. Až  zjistí, že  praktická, Jourovou zaváděná opatření  jeho   voličům silně  vadí, zatímco TOP  09 a  Jakub Janda budou nadšeně  tleskat. Takže  Jourová neee!

Předpokládám, že  si tohle  všechno ví. A  tudíž jí  došlo,  že  si musí  během příštích 5-ti let  rychle vybudovat pozici a zejména  vztahy, které  jí zajistí  další  luxusní  existenci v nějaké jiné  světové/evropské  instituci. A  to půjde jen  tehdy, když se v roli evropského antouška a  fake news  bijce mimořádně osvědčí!        Přece od ní nikdo nemůže  chtít, aby  se  vrátila do Čech k práci na živnosťák!

Inu Brusel si vytřel s Babišem, ale především s námi!

Dodatek ze  středečního rána:

Koukám, že  mnozí  babišáci mají  s  tímhle  článkem evidentně duševní problém.  Vlk se zase  dotkl jejich  svatého  a poukázal na to , jak to s jeho svatozáří  doopravdy  je.  A  to oni  nechtějí vidět. V pořádku.  Jistě  jim bude  konvenovat, co  si o  Jourové a jejím novém portfoliu otevřeně  myslí  šéf  Člověka  v tísni Šimon Pánek. Jistě  jim  obzvláště  milá  figura  českého veřejného prostoru:

Výstřižek

Užijte si  Pánka!  Když  se vám  vlk nelíbí! Nepochybně mluví i za  vás. U něj  tu radost  z Jourové  chápu.  Má přece na  starosti  neziskovky. Pardon – občanské iniciativy. Takže má vystaráno.

Podle  Výroční zprávy 2018 – doporučuji  alespon zběžně  prolistovat!!!,je to opravdu síla!, dostal Člověk v  tísni od  EU vloni téměř PUL MILIARDY na  dotacích! Přesně  494 000 000 kč.  Více dostal již  jen OD  ZAHRANIČNICH VLÁD.  Nepochybuji, že  s  Jourovou  dostane  ještě  více.

Ale třeba  něco  vy  dostanete  do Jourové  nebo od  Babiše  taky. Osobně  soudím, že  na  rozdíl od  Pánka  něco hned a něco až budete  utíkat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.