Svoboda projevu rozhodně nepředstavuje právo lhát!


Minulý  čtvrtek  jsem zveřejnil  článek

Dva stejné soudy a přece tak jiné

kde  jsem  se zabýval dvěma  úplně  stejnými procesy, které právě  začaly. Tím prvním  byla  žaloba paní Jany  Filipové  na Babiše, kterou osobně urazilo, když veřejně prohlásil, že demonstranti proti němu byli zaplaceni. A  ona byla  jedním  z  účastníků  těch demonstrací. Takže  podala  žalobu na ochranu osobnostních práv. A  ta se minulý týden  dostala  na jednací pořádek soudu, který otevřel pojednávání  žaloby.

Ve stejný den  jiný  soud  také  zahájil proces  na ochranu osobnosti.  Tentokrát  žalující stranou  je prezidentská  kancelář,  která chrání  osobnostní práva  Miloše  Zemana, proti  brněnskému  městskému zastupiteli Bártíkovi, který si dovolil napsat,  že  Zeman má rakovinu.

Zatímco paní Filipová  žádala  jen omluvu od Babiše  za  urážlivý  výrok, Zeman, prostřednictvím  svých  poskoků,  chce nejen omluvu, ale navrch ještě  5milionů.  Aby  si holomek jeden  přestal vyskakovat! Nejlépe  do konce života  a  na  furt a  aby  všichni ostatní věděli co je zač /oni  to ví/ a  že  se jeho majestátu nikdo beztrestně  nesmí  dotknout  tak,  jak on sám se například  dotkl  památky  Ferdinanda  Peroutky  a jeho příbuzných!

Jak dopadne  pře Bártík vers. Zeman  nevíme, to si ještě nějaký čas  budeme  muset počkat. Osobně  odhaduji, že  Bártíka  čeká  omluva  a  těch  likvidačních 5-ti melounů  že bude ušetřen. Což momentálně není důležité. Velmi by mne ovšem potěšil  rozsudek ve smyslu,  že  Bártík se má  Zemanovi mluvit  přesně  stejným způsobem a  formou,jakou se  on omluví Peroutkově  vnučce   a tehdy, až to konečně  učiní, což  bohužel  není právně  možné Jakkoli by  to bylo správné a  na výsost  spravedlivé.

Nicméně  rozsudek  v  případu  Filipová versus  Babiš už  známe!  Přesně  jak  jsem předvídal  – věc  je podle  prvoinstančního soudu  triviálně  jasná, takže  stačilo jedno jediné stání a  verdikt byl na s větě.  Soud, v souladu se  zdravým rozumem,  neměl  nic  moc  co zjišťovat a na  Babišovy  vytáčky  a kecy  nebral,  na  rozdíl  od  publika  TV Barrandov,  ohled a    rozhodl, že se premiér  má omluvit demonstrantce Janě Filipové kvůli svým výrokům, že lidé na loňských demonstracích proti vládě byli zaplacení.Omluvu by měl Babiš Filipové zaslat písemně do měsíce od právní moci rozsudku, a to ve znění, které bylo uvedené žalobě.

V jednom  jediném bodě, nikoli nepodstatném, zůstala  paní Filipová oslyšena – žádala  totiž, aby  omluva  padla  tam, kde   padl onen  sprostě  urážlivý  Babišův  výrok  – na TV Nova.  Místo toho soud  rozhodl, že  stačí  osobní dopis.

Tohle  se může  jevit  jako podružnost. Leč  není – TV Nova má nejvyšší sledovanost  ze  všech  tuzemských  TV a její dopad  je  tedy  největší. Soudkyně  chtěla  zjevně  Babiše ušetřit  nejrozsáhlejší  blamáže.

Jenže  ouha –  Babiš, stejně jako Zeman   jsou na  tom s  genetickou  výbavou shodně. Slušnost =  slabost a  nějaká omluva?  Proč?  Oni se omlouvat přece  nemusejí, k  něčemu takovému se ani nesníží a  ani se nenarodili!

Takže  Babiš se, po Zemanově vzoru-  odvolal.  Druhé kolo  bude následovat  u  Krajského soudu.  Pevně  doufám, že  ten se také ztotožní  s názorem  prvoinstanční soudkyně   Kačerové:

„Soud dospěl k závěru, že je oprávněna se jako fyzická osoba, jako jednotlivec, domáhat ochrany proti těmto výrokům,“…

..„Rozhodně není povinna snášet nepravdivou kritiku, která představuje spíše hanobení její osoby. Svoboda projevu rozhodně nepředstavuje právo lhát,“

Hodnotila i samotné postavení Andreje Babiše a jeho působení jako veřejného činitele. „Výroky sledoval své vlastní zájmy. Sděloval svůj osobní názor. Proto jej bylo možné žalovat jako fyzickou osobu,“ podotkla soudkyně.

Filipová dříve uvedla, že kvůli premiérovi se lež zakořenila ve veřejném prostoru a těžko se vyvrací.

Kačerová zároveň Babišovi vzkázala, že musí umět snášet jako politik určitou míru kritiky. „Je povinen kritiku tolerovat. Žalovaný tuto kritiku neunesl, reagoval zcela nepřiměřeným způsobem, dopustil se nepravdivých výroků. Politik si musí prověřit pravdivost informací předtím, než se dopustí svých výroků.“ 

Ale  jisti  si tím  být rozhodně  nemůžeme. Protože  ještě  tu je  protikorupční  Mařenka!

Co naopak víme zcela  určitě  je skutečnost, že  předseda  vlády  je rozhodnutím soudu ocejchovaný  lhář.  Byť ten cejch je  nepravomocný.  Nicméně  úřední verdikt  zní, nade  vší pochybnost- že  je lhář a  aby to pochopil  zopakujme, co  soudkyně na  jeho adresu pronesla:

  Svoboda projevu rozhodně nepředstavuje právo lhát!

Nelze  než  souhlasit. Je  smutné,  že  něco takového musí  konstatovat  soud.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.