Neviditelní vládci světa -kdo jsou, jací jsou?


napsal PJ

 Vlkův  úvod:

Přišel mi  mail ve  stručném znění  -vlku máš  rád  grafy. A  rád je komentuješ.Tak tady máš   jeden na největší programátorské  forum  na světě. Možná, že  by  z toho byl  zajímavý  článek.

Moje odpověď  byla  stručná – díky ,zajímavé, ale  nechceš si ho napsat , když  jsi z  branže? Bylo by to tak  správně.

Naštěstí JH  chtěl. A jak je  vidět, umí  nejen programovat.  Zvolil zajímavé  téma, zasadil ho do ještě  zajímavějších  souvislostí.  A  dospěl k interesantnímu  výsledku. Moc  zdařilá premiera na Kose,.  Děkuji! A nyní už  PJ.

Máme rok 2019.

Rok, ve které počítače najdeme všude. Rok, ve kterém počítače již nějakou dobu (ať už chceme nebo nechceme, ať už tomu věříme, nebo nevěříme) řídí naše životy. Rok, ve kterém na počítačích dokonce závisí naše životy. A budou stále  více.

Nevěříte? A co myslíte, že řídí elektrickou síť, vodovodní síť, komunikační síť, dopravní síť, finanční operace, státní  správu a ostatní věci, na nichž je náš život v nynější době závislý?

(Pozor: tím nechci napsat, že nebýt programátorů, neexistovala by elektrická nebo vodovodní síť, jen v aktuální době jsou všechny tyto věci řízené počítačovými programy)

Jsou to počítače! A počítače, aby počítaly, jak mají,   musí někdo naprogramovat a tyto programy pak udržovat v chodu a aktualizovat!

Tito lidé mají jako své povolání “programování”. Těmto lidem, z jednoho úhlu pohledu, vděčíme za to, že naše civilizace funguje tak, jak funguje. Oni  vlastně  vládnou světu. Nepozorovaní, nevidění, ovšem s obrovskou mocí  a  odpovědností. Jejich  chyba nebo nedbalost může  způsobit  celosvětový  kolaps  nebo světovou  válku.  Z  mého hlediska mají  nejméně  takovou  moc  jako  všichni světoví politici. Nebo větší. V každém případě a dokazatelně,  disponují  daleko větší odpovědností  k lidem  než  političtí lídři.  Kdyby  fungovali jako  oni, tekla  by  voda  v našich domovech tak 2x  do měsíce. A to jsem ještě optimista.

Programátoři na sobě musí neustále pracovat a zdokonalovat se.

Možná,  že  dokonce více než  většina  profesi. V počítačové sféře a v programátorské obzvlášť je ale inovace tlačena dopředu tak rychlým tempem, že není v moci jednoho programátora vědět vše, a to i v jazyku, který nejvíce používá. Nehledě k tomu,  že  tahle  jazyková  lingvistika  se  neustále rozrůstá  o  nové jazyky  a dialekty.

Proto existují celosvětová komunikační fóra, kde si programátoři vyměňují názory, problémy a jejich řešení.

Jedno z  nich– a nebál bych se napsat, že největší – je “stack overflow”, nebo-li hezky česky “přetečení počítačové paměti” (tedy stav, kdy program přestane pracovat – programátorova noční můra)

Fórum najdete zde, s aktuálními dotazy-problémy: https://stackoverflow.com/questions

Aktuálně, v době psaní článku, toto fórum obsahuje 18 178 457 položených dotazů týkajících se řešení  nějakého problému.

Ale nejen  to. Je tam i spousta  zajímavých  údajů,  popisujících programátorskou komunitu  z  globálního hlediska. Už  jsem napsal, že  podle  mne  mají  stejnou  , ale  spíš  větší moc  než  světoví politici.  Jsou  vládci  tohoto světa. O  politicích  toho víme  , řekněme  hodně. Ale  jaké znalosti má  svět  o  těch,  co ho denně  udržují v  chodu?

Což je   důvod, proč vlastně tento článek píši: autoři tohoto komunikačního fóra pořádají každý rok průzkum mezi programátory.Aby sami programátoři dostali zpětnou vazbu, jak jsou vlastně na tom.

Který programovací jazyk je nejpopulárnější, který nejnepopulárnější, která technologie je na vzestupu (a tak jí věnovat pozornost), a tak podobně. Pro účely tohoto článku nezajímavé věci.To je tzv. profesní  čínština.

Ale  v průzkumech  se ale objeví i dotazy na rasu, pohlaví, sexuální zaměření, původ a jiné velmi zajímavé věci. Popisující  programátorskou  rodinu  jako  lidi. Ano, jako lidi, nikoli nějaké  pološílené  genie sedící  někde  ve  sklepě tam  cosi klepající  do klávesnic.

Na začátku článku jsem stanovil opatrný odhad, že žijeme v počítačové době, kdy počítače řídí vše za nás.

Je  určitě  zajímavé  zajímavé zjistit, jakým lidem vděčíme za to, že naše aktuální civilizace funguje tak, jak funguje.

Tedy pojďme na to.

Posledního průzkumu se účastnilo skoro 90 000 programátorů.

Tady je první obrázek, zobrazující, odkud pocházejí všichni tito programátoři.

 

Překvapením pro mně bylo, že Čína má tak malou tečku, ale to může být způsobeno tím, že programátoři (někteří) mají zakázaný přístup na web, nebo zakázané dotazování na komunikačních fórech.

I to může vypovídat o tom, jaká asi komunikační svoboda v Číně bude. Obecně ale vede Evropa, Spojené státy a Indie.

Dalším zajímavým ukazatelem je dotaz, zda je pro programátory programování jejich koníčkem.Výsledek vidím jako velmi dobrý, protože jen 20% programování vidí jako práci a ostatní jej vidí jako svoje hobby. Znáte nějakou druhou profesi,  kde dostanete  stejný  výsledek?

Z vlastní zkušenosti vím, že pokud něco děláte tak, že “chcete” místo “musíte”, je výsledek daleko lepší. A když máte  v ruce  osud  (části)  světa, je  takovýhle přístup zatraceně  dobře.

Což znamená, že pokud vznikne například v elektrické síti problém, programátor to nevidí jako práci, ale něco, co ho baví vyřešit.

Následující otázka byla jednoduchá: Jak dlouho profesionálně programujete.

Výsledek je pro naši civilizaci taktéž uspokojující.Neleží to na lidech, co se chystají do důchodu, ale naopak na lidech, kteří jsou v produktivním věku. což  znamená,  že  svou práci dělají  na  vrcholu  mentálních i fyzických schopností. Což  samo o sobě by  mělo  garantovat  nižší  chybovost a větší pružnost a kreativitu. .

A vzhledem k tomu, že nejvíce uživatelů je “nových programátorů”, nemusíme se snad v tomto ohledu bát, že by trend v budoucnu nepokračoval.

Očividně bude neustále nových lidí, které bude bavit řešit problému v sítích, na nichž závisí naše civilizace.

Znamená  to ovšem také,  že  programátorská profese  se  svým způsobem podobá  karieře  sportovce. Nevím, jestli je  tohle  úplně  dobře, ale  data  z průzkumu říkají co říkají.

Vzdělání je mezi programátory taktéž na úrovní, nějaký  stupeň  vysokoškolské  kvalifikace má  70%  respondentů.  Tím pádem  padá mýtus  o  nedostudovaných,  nestudovaných  geniích  z  garáží,  kteří si vystačí se svou genialitou a nějaká  škola by je jen zdržovala.

Zajímavostí je graf, která nám o programátorech (vždyť už víme, je programování je hlavně jejich koníček) říká, že vysokou školou to nekončí.

Většina z nich se naučila nový jazyk a technologii sama. Různými způsoby.

Pokud začneme stavět opatrný profil člověka, který spravuje běh naší civilizace, zatím nám z toho vyšly samé pozitivní  věci.

Jedná se o lidi, které to baví, jsou vzdělaní a neustále na sobě pracují.Navíc jich “do oboru” neustále přibývá.

A teď se dostaneme k těm zajímavějším věcem, které byly pro mne podnětem k sepsání tohoto článku.

Účastníci průzkumu na sebe například práskli, jaké jsou rasy. Ano dnes, v superkorektním nerasovém světě!

Obrázek si udělejte sami, těch pár slov (pro anglicky nemluvící) stojí za to si přeložit.

 

První obrázek tedy značí rasu.

Druhý obrázek značí pohlaví.

Věk, jen pro dokreslení situace

A průměrný věk programátorů podle jednotlivých států

Otázka: máte děti?

Programátoři jsou optimisti. Jakby ne, oni programují  budoucnost!

Druhá sada dotazů nám programátora docela dokreslíla, takže si to shrňme.

Statisticky je programátor heterosexuální bezdětný muž, vzdělaný běloch kolem 30 let věku, který na sobě neustále maká, práce ho baví a je to optimista. Starší  pesinista  by  možná  namítl, že  dokonce  až tak moc,  že  zapomíná mít  děti….

Zdá se že  programovaní  je  snad jediná oblast, kde je  trpěn a  tolerován.  Ono se  v  téhle  branži  dost těžko prokazuje  nějaký mužský  šovinismus, sexismus nebo  pocit  zastaralých  stereotypů.  Taky  gender témata   nebo pozitivní diskriminace  s e jaksi nehodí. Všechno ze  stejného  důvodu  – programy  musí  běhat.Být ,pokud možno  – bezchybné a hlavně  funkční. Platí jen a jen  výsledek  práce.  To  s epotom  špatně  očkuje  politická korektnost a  zduřelý  liberalismus.  Což  chápe úplně  každý. Podivné  je, že  ovšem jen tady.Jinak  je  bílý heterogenní  muž, navíc  se vzděláním,  pro  všechny  ostatní  jen  lovná  škodná.

Přesto na něm  závisí aktuální chod naší civilizace.

A dle mého názoru… to je velmi velmi dobřé.

 

Daleko horší je pohled na tuto statistiku z hlediska aktuálního vývoje ve světě.Vývoj, který jsem si pro sebe nazval “hon na bílého heterosexuálního muže”. Tedy vlastně hon na lidi, kteří (dle výše uvedených výsledků) drží naši civilizaci při životě.

Další závěry nechám na každém čtenáři zvlášť.

Celý průzkum je k vidění zde: https://insights.stackoverflow.com/survey/2019#overview

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.