Maturita a nedodržení smlouvy


napsal Skag

 

Pan ministr Plaga, ministr školství, zrušil povinnou státní maturitu z matematiky, velmi dobrý marketingový tah, dotčených, tedy potěšených potenciálních voličů bude jistě přes sto tisíc, počítám rodiče žáků, takže výborně, co kdyby přece jen byly předčasné volby, ale oni si to lidé zapamatují i do řádného termínu. Že je  ministr za  ANO chrání.

Státní maturita je chápána jako zkouška studentů, zda mají či nemají určité znalosti a dovednosti, lze se ale na ní dívat také jako na zkoušku školy, zda učí dobře.

To je samozřejmě pohled, který školy, zvláště ty soukromé, zuřivě odmítají. Je to ale stejné jako kdyby stavební firmy odmítaly z principu stavební dozor a kolaudace.

Školy dostanou od státu a často i od rodičů peníze za to, že žáky něco naučí, nebo za něco jiného??? V průběhu studia posílají zprávy o činnosti v podobě známek, nechají žáky dojít k maturitě, tedy posílají zprávy, že je na tom student dobře, minimálně, že je na tom tak dobře, že může jít k maturitě a pak prásk – proletí, někdy dokonce společně s většinou spolužáků.

Osobně chápu přijetí dítěte na střední školu (u základky a vysoké to je podobné), jako určité uzavření smlouvy, stát a rodiče škole platí a škola učí. Maturita pak ověřuje plnění této smlouvy, kolaps u maturity, jako opakovaně z té matiky, není podle mě kolapsem studentů ani špatně postavenými maturitními otázkami, ne, to je kolaps škol, ony se na to učení prostě vykašlaly.

Přišel za mnou onehdá chlapec, absolvent střední školy, propadl u maturity z matiky stejně jako 95% jeho spolužáků!!!!! K maturitě z matiky jich šlo 40, udělali dva, chtěli se vyhnout angličtině, prý nesestavili větu, madona santa!

On opravdu propadl zaslouženě, nic neuměl, ale je to jeho chyba? Osobně bych tu „školu“ okamžitě zavřel, ale to zjevně nikoho na krajském úřadě či na školní inspekci nenapadlo, chyba je podle nich totiž v maturitách, byly připraveny špatně.

Problém je podle mého názoru především na školách, které prostě neučí, nesnaží se žáky vzdělat, těm to vyhovuje, až k té maturitě. Však  také dnes střední školy vezmou každého, protože systém je tak nastaven – platí se za žáka a je jedno, jestli ho škola něco naučí, nebo jen nechává spát v teple. Příspěvek na vzdělání a  žáka je  prostě příspěvek a ten se počítá!

Nerad řeším otázky „co by, kdyby“, ale být v pozici jeho rodičů- zvážím žalobu na tu školu, není možné, aby přijala peníze za vzdělávání 40 žáků a pouze dva aby prošli, prostě tady v té škole, jako v mnoha jiných, neučili. Jistě, jde o to, kdo by měl u případného sporu lepšího advokáta.

Tady nejde jen o to, že mají studenti a jejich rodiče zkažené prázdniny, ono to může mít pro ty děti velmi zlé a velmi dlouhodobé důsledky, toho chlapce jsem to náhodou doučil a s odřenými zády ve druhém termínu, tedy na konci srpna, maturitu udělal,

Jenže byl jediný, těch zbylých 37 opět propadlo a zkoušelo to za rok potřetí a naposled, to už nevím, jak dopadli, ale možná zase zle, matiku se nelze rychle naučit, musíte mít učitele a opravdu dřít, a teprve pak to, snad, za rok dáte, to je prostě látka na ty čtyři roky, po které si za to ta škola nechala platit.

A co když ten student tu maturitu nakonec neudělá, jak jej to poznamená? Čtyři roky chodil do školy, měl dobré známky, tedy dostával on i rodiče zprávy, že je všechno v pořádku a pak najednou zjistil, že byl podveden, už v osmnácti, na startu života, ten mladý člověk najednou vidí ten liberalismus bez PR hesel! Není důležité dobře pracovat, ale najít blbce, který se nechá podvést, v jeho případě to byl trochu stát a hodně on a jeho rodiče. Co když to tak úplně nevydýchá? Je to rána na psychiku jako hrom, utěší ho alkohol? Drogy? Parta stejně postižených? Co si asi vymyslí za životní program, když najednou nemají žádnou kvalifikaci, přestože chodili čtyři roky do školy?

Tohle chceme? Asi ne, takže zrušíme státní maturitu z matiky, protože ukazuje, jak školy neplní smlouvy. Státní maturita je zrcadlo, ve kterém školy vidí, jak učí a politici a úředníci vidí, kam dovedli školství, obraz je to ošklivý, rozbijme tedy zrcadlo.

Pan ministr říká, že žáci jsou obětí experimentu, všichni jsme oběťmi experimentů našich politiků! Plaga  svým rozhodnutím dosáhne pouze toho, že děti sice nebudou nic umět, ale budou mít maturitní vysvědčení, otázkou je, zda jim to za pár budou čínští zaměstnavatelé uznávat. ale poskytovatelé „vzdělání“ mají nepřerušené inkaso a  stát dělá, že  všechno funguje. Žáci  dostanou kýžený  papír i při duté hlavě.   Takže nakonec  – všichni spokojeni. Nebo snad  ne?

Ale ty žaloby bych zvážil, na školy a na krajský úřad! V zájmu nás  všech.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.