Útok na saudská ropná zařízení, otázky a kalkulace


Svět zažil v  závěru minulého  týdne  při útoku na  saudská ropná pole  a největší  rafinerii na světě  obrovský  otřes. Daleko větší než  se  zdá nejen na  první pohled, ale  i na  ten druhý a třetí. Míním  tím  nejen  mainstream, články na  alternativě a  všelijaká  expertní  vyjádření.

Všichni tihle se soustředili a soustřeďují  jen  na pár  základních  otázek:

1-kdo  vlastně  útočil?

2-přijde saudská/ameriká odveta a  pokud  ano vůči komu?

3-jak velkou přímou škodu  utrpěli Saudi útokem?

4-na  jak dlouho a jak velmi vypadla  jejich ropná produkce?

 

Netvrdím, že  jde o  nedůležité  záležitosti. Právě naopak a  jsem na  odpovědi  samozřejmě  také zvědav.

Už  ta první- basická, kdo vlastně útočil mne naplňuje  údivem.Jak je možné, že nemáme  k dispozici naprosto jasnou a  průkaznou odpověď?

Když  před pár  dny Trump na  svém twitteru publikoval mimořádně ostrou a detailní  fotografii iránského testovacího raketového odpaliště,

byl z  toho v USA  poprask a okamžitě  se psalo,  že  tahle  fotka vyzradila  všem nepřátelům tajné  informace,  když ukázala,  jak vysoce přesnými a citlivými  špionážními prostředky  Amerika  disponuje a  že to je  hrozný  průšvih.

Přidejme k  tomu sestřelený  americký  dron v  Hormuzském průlivu Iránem a máme  jasno minimálně  o  dvou  záležitostech

-že  Američané  NEPŘETRŽITĚ  monitorují  celou  kritickou oblast  Perského zálivu

-že  k tomu používají špičkovou  techniku

Nezbývá mi, než se podivovat stejně jako  u  útoků na  tankery

JAK TO  ŽE USA  NEJSOU SCHOPNY/OCHOTNY  PŘEDLOŽIT SVĚTU NEPRUSTŘELNOU DOKUMENTACI  TOHOTO ÚTOKU???

Nemohu si pomoci, nacházíme  se ve stejném  informačním vakuu jak o v případě  sestřelu MH17, kdy  Obama prohlásil – my  víme, ale nepovíme!  Nechápu proč! Ledaže  by  všechno bylo nějak jinak.

Nyní  z USA  přicházejí  naprosto fantastické  fotografie zasažených  skladovacích  velkokapacitní  nádrží na  naftu

A  dokonce lze  identifikovat  i místa  průstřelů těchto  nádrží, které  mají dokazovat, že  rakety a  drony  nemohly  útočit z oblastí, kde se pohybují jemenští povstalci,nýbrž  z Iránu

Obrázek

Když si  odpustím, zcela  výjimečně,  spekulace  typu- jak to, že  ty  tanky kompletně  neshořely při tom obrovském požáru  a  výbuchu, ale  pořád stojí, takže  je  lze  s  těmi zásahy  fotografovat, pak mi  nezbývá nic jiného, než vyslovit obrovské podivení,  že  je něco takového vůbec  možné. Proč,  to vysvětluje  následující  grafika, ukazující -viz  červený křížek cíl útoku a zároveň  veškerá  americká  vojenská  zařízení v oblasti námořní – modrá a letecké -červená

https://www.aktualnikonflikty.cz/download/file.php?id=10854&mode=view

Podotýkám, že jde  pouze  o americká vojenská  zařízení. K  tomu  mají USA  v  oblasti dvě letadlové  lodě  s plným doprovodem raketových  křižníků a  torpedoborců včetně  špičkové  protivzdušné obrany . Přidejte s i  k tomu  protivzdušnou obranu samotných  Saudů,  kteří mají mimochodem 3. nejvyšší  vojenský  rozpočet /po USA a Číně/ na světě, takže  disponují  v operačním stavu  protileteckými a protiraketovými  systémy  Patriot  a  THAD,jejichž  dislokaci a  zásahové zóny  na území království popisuje  následující  grafika

Pokládám za  samozřejmé, že tyto systémy  budou plně začleněny do    amerického regionálního  integrovaného komplexu PVO.

A přesto, touto v  podstatě neprostupnou  hradbou  pronikly  drony  a  střely  s plochou  dráhou letu??!! Není takhle náhodou něco špatně?

Nabízí se  přirozeně vysvětlení, že  jde o gigantické a  neuvěřitelné selhání  PVO Saudské  Arábie. Nebudu spekulovat nad  tím, jestli  jde  o  blamáž  lidského faktoru či techniky  nebo obojího a  zda  selhaly Spojené státy  eventuálně  Saudi ,či  obě  země najednou. Ale  jestliže  se budu držet své osvědčené  metody, tedy používání Occamovy  břitvy,   pak to prostě jinak být  nemůže.

V opačném případě  jsou na řadě  konspirační  teorie.  Do těch se pouštět nebudu. Není to moje  disciplina. Nicméně pro tento okamžik nepochybně  vedle  škod, které  sčítají  Saudové a  o kterých bude  v dalším řeč především, nesmírnou reputační  škodu inkasovaly  jak Spojené  státy  skrze  svou  vojenskou  kvalifikaci útoku zabránit,  tak především  jejich výrobci příslušných zbraňových kompletů.  Tohle  je fatální  výsledek!  Něco je opravdu  hodě  špatně.

Zejména tehdy, když to porovnáme  s informacemi,  že  i  ruská letecká základna  v  Sýrii měla  být o víkendu  cílem  roje útočných dronů a  došlo k jejich úplné eliminaci.

Nicméně nehodlám se  Američanům nijak posmívat.  Vede mne to k jiným úvahám.Neustále  slyšíme o ruské, iránské, korejské a kdo ví  jaké hrozbě. S  tou  iránskou a  korejskou se  klidně  ztotožním. Ruskou považuji  za  dementní a vymyšlenou a přísně účelovou, k odvedení pozornosti od neschopnosti a omylů  našich vlastních elit. Ale to je  lhostejné – prostě  jsou zde  hrozby, které nelze podceňovat. Proto  náš  civilizační okruh  zbrojí, až  k uzbrojení. A  když nadejde okamžik pravdy tak… tak  dvacet dronů a deset raket překoná  tu nejsofistikovanější obranu  jako nic? Přemýšlím,  co  by  se asi tak stalo, kdyby  Kim nebo ajatolláhové  odpálili  celý svůj raketový  arsenál  směrem  Evropa….  Opět  – něco je  špatně, hodně  špatně.

Opravdu – nechápu, že není jednoznačně  identifikovaný  útočník.  Protože  jde  o mimořádně  drzou,nebezpečnou a drahou  provokaci,  která  neprojde bez povšimnutí.  Protože  napáchané  škody  jsou  snad  největší, jaké  svět, od  II.ww. zažil. A  je zvláštní , že  si to komentátoři neuvědomují!  Rozhodně  ne  ti  v  tuzemsku. Ti prostě  jen  klouzají po povrchu.

Ano, konstatují,  že  království přišlo o  tolika  tolik procent  denní produkce surové ropy,  tolika  tolik procent  rafinérských  kapacit  a  sem tam se to snaží vyčíslit  i  v penězích.  A dostáváme  se  k sumám v miliardách dolarů. Tohle  reprezentuje  bezesporu  ztráty  v pozoruhodném rozměru. Ačkoli  jsou ve  srovnání s jinými,nekomentovanými,  vlastně  malé, až bezvýznamné. A  budou poměrně rychle  napraveny.

Ano,  jsou ještě  jiné a  větší téměř  nikdo se jimi nezabývá.nezabývá. Dosahující  až  rozměru  500 miliard  dolarů. Čtete správně  – pul BILIONU  dolarů! Nic  si nevymýšlím.

Hned  vysvětlím  o co jde, ale musím odbočit. Superudálostí  finančního světa  letošního roku se  mělo  stát  IPO  společnosti  Saudi Aramco. Kdy  se  Saudi  rozhodli, že  někdy  v závěru  roku, pravděpodobně  v listopadu, umístí na  trh  nejprve  1%  a následně  další  4% akcií  svého  státního  ropného koncernu.

Se zájmem tuto záležitost už delší  čas monitoruji, včetně  rozhořčeného  zápasu, či spíše  rvačku,  amerických velkobank o to,  která z nich bude manažerem tohoto  IPO.   Saudové si malovali, že  za  oněch mikroskopických 5%  akcií zinkasují  100  miliard  dolarů!!!  Pro představu –  výnos  z prodeje  1%  byl kalkulován  na  hodnotu skoro 1/3 rozpočtu  České republiky! A  prodej 3,5%  by  ho pokryl celý!

Aramco je  prostě  největší ekonomickou  entitou na zeměkouli a také  s  velkým odstupem nejvýnosnější. V prvním pololetí 2019 vykázalo  naprosto neuvěřitelný zisk před  zdaněním 92,5 miliardy USD. Při celkovém obratu  163,9 miliardy USD. Takovouhle ziskovost jednoduše  nedosahuje nikdo na  téhle planetě! Dokonce ani  drogové  kartely  nebo zbrojaři ne. Ani  náhodou.

Jinými slovy  -společnost  generuje  každý den  500 milinů dolarů  hrubého zisku! Což  jsou  řádově  4 000 000 USD  na zaměstnance a  rok. V korunách  nějakých  93 milionů  na jednoho pracovníka….. Neuvěřitelné.

Pro srovnání  –Škoda Auto  generuje  hrubý zisk na  zaměstnance v  úrovni 1 milionu  Kč, tedy  93x  méně!  ČEZ  s  nějakými 638 tisíci na  hlavu a  rok?  Sranda podnik vedle  Aramca.

Divíte se, že  tohle IPO  bylo tak  interesantní a ostře  sledované?  Když  na  dividendách  vyplatilo  za první půlrok  46,6 miliardy  svým akcionářům.  Dosud  nejprofitabilnjší  světová  firma -Apple,vypadá jak  chudičký neumětel – generuje na zisku 3x méně.

Tyhle počty  platily  bezezbytku  do  pátečního  útoku na  Saudskou  Arábii  a její ropná zařízení. Těmi pár  drony  a  raketami. Dnes je  všechno jinak.  Všichni  potencionální zájemci si náhle  uvědomili, že  i tahle  mimořádně lesklá a  jedinečná  mince má  svůj  rub!  A  tím  je její fyzická  zranitelnost!   Zejména proto,  že  to není první  úder  proti  Aramcu.  První přišel už  v  květnu:

Jenže to svět bral na lehkou váhu,  to  byly  „jen“  kompresorové stanice Aramca na  transsaudském  ropovodu.  Tenhle nový  útok je  o něčem jiném – mířil na obě  srdce  místního  ropného průmyslu – největší rafinerii a největší ropné pole na  planetě!

Škoda  způsobená výpadkem produkce  je  mimořádná. Ale zcela  nepatrná,  ve  srovnání s reputační  škodou,  kalkulovanou  na  hodnotu  akcií  Aramca. Momentálně  to vypadá tak, že  se IPO  odkládá.  Ani se nedivím! Nara iljsmena  studii,  která konstatuje,  že  investoři a  trhy  otaxovaly riziko dalších  podobných  útoků na  Aramco  500  miliard  dolarů – tedy  půl bilionu  dolarů  z  původního ocenění  celé  firmy  ve  výši  2 biliony  USD  /kalkulovaná  rendita  cca  5%/. Takže  Saudi předběžně  odepsali  1/4 ceny  Aramaca.

Už jsem napsal, že  ten útok byl bezprecedentně  drzý, nebezpečný a ve  svých  důsledcích  mimořádně drahý.

Ta   odprezentovaná  čísla hovoří sama za sebe. Takovouhle  škodu  si  nikdo nenechá líbit!  Nemůže  jednat jinak, než  zjistit viníka a   co nejcitelněji  jej zasáhnout. Tahle  reakce  je pochopitelná a já dokonce dodávám, že pro svět nutná.  Jestliže  by takovýhle  útok prošel bez povšimnutí  a  bez protireakce,  znamenalo by  to rozpad světového  bezpečnostního systému,jakkoli tento je  už  skoro  v troskách.  Ale  tolerance  tohoto útoku by predikovala   bezpečnostní anarchii v nejhorším slova  smyslu.  Protože by  šlo o demonstraci naprosté americké  slabosti a neschopnosti ochránit své zájmy  a spojence. Což  rozhodně  nedopustí.

Může se vám to nelíbit,můžete mít  radost  z  toho, že  USA  dostaly  pořádnou  ťafku, ale  je to radost, neváhám napsat  zpozdilá.   Protože  americká nereakce by  povzbudila  spoustu  zemí a zemiček, s  různými podivnými  zájmy a  cíli, aby  zkoušely i ony, co si proti  Američanům mohou dovolit. Rozčiluje  mne  když  USA  a Západ  testují, kd e je  ruská červená  čára.  U  Američanů  to mám stejně,  vadí mi když  někdo testuje  jejich nejzasší  mez.  Jak Rusko, tak USA  mají potenciál  několikrát  zničit  svět. A  kdosi zkouší  jednoho  či druhého  hnát  do kouta.  Ostatně  v  blízké budoucnosti  se  takovému scénáři hodlám věnovat  speciálním  článkem. Chcete, aby  zeměkoule  byla  takhle  testována?  Chcete  donutit  Ameriku, aby  sáhla  po  velkém klacku a  na  světě  přibylo  nějakých 5-10 nových konfliktů?  O kterých budeme  vědět,  jak začaly, ale  dost pravděpodobně  je  nebudeme  tušit , jak je  ukončit?

Zcela záměrně  píši MY, nikoli  USA.  V pondělí na  ČT  24  totiž  vystoupil šéfporadce  ministra  zahraničních  věcí, jakýsi Šnajdauf a na  otázku moderátorky- jakou pozici zaujme  ČR  pokud  to bude potřeba, nekompromisně odvětil, že  budeme  solidární s  našimi spojenci!  Mnozí z  vás jistě procedí -no jo Petříček a jeho squadra!  O Petříčka  nejde –  stačí když si vzpomenete kdo poslal  české vojáky jako první do Afghanistanu –  Zeman!  A  také na  to, kdo na krev obhajuje  jejich tamní přítomnost   Zeman + Babiš!  Chcete  další  Afghanistany?

Proto soudím,  že  incident  a jeho původce  by měl být  bleskově, ale zcela precizně  a průkazně  vyšetřen. Hlavy typu  Petříček, Pojar, Kolář, Klvaňa ignorujme. Je nesmírně  důležité,  aby  byl  původce a  to jak ten, kdo  drony a rakety poslal do vzduchu, tak  ten, kdo je eventuálně  útočníkovi dodával.

Nic  si nenalhávejme  – nějací  povstalci z Jemenu  použitou  sortu útočných prostředků  určitě nejsou schopni ani navrhnout a  už  vůbec ne vyrobit!  Jestliže  je odpálili oni. Ti, podle mne  neumí  vyrobit  daleko jednodušší  věci, jako například  munici do kalašnikovů. Natož  rakety s plochou  dráhou  letu.

Jestliže  jim tuto techniku dodal Irán, pak je mi líto, ale  v tom případě si  ajatolláhové doslova  říkají  o tvrdou odplatu.  Porušili tabu. V podstatě by  rozpoutali  válku se  Saudy a  jejich spojenci.  Jen cizíma rukama. Nic méně  nic  více. Ta polízanice, co  z toho velmi snadno může  vzniknout,  se  klidně  svým rozměrem  bude měřit finanční a  reputační  škodou, která  jak  Saudům, tak především Američanům  vznikla.

Nemít  Trump před  prezidentskými volbami za  12 měsíců,  tak si myslím, že  už  to jelo. Irán,jen tak mimochodem, má  také o problém více – jestliže dostane   a   to nezpochybnitelně cejch  viníků,  pak  je jasné, že  západoevropané,kteří nejsou  srozuměni s   vypovězením  iránské atomové dohody,  by museli  dát  od  Iránu definitivně  ruce  pryč.  U  takovýhle  viníku nelze  vést  diskuse.  Už proto ne,  že  jestliže  by  Irán, přes  veškerá  embarga  byl  schopen vyvinout  ve  vší tichosti  technologie  a zbraně, schopné  přelstít  špičkové  americké zbraňové  komplety, je nepochybně kompetentní vypracovat, přes veškeré dohody  a zákazy,    atomovou  zbraň! Chce  to někdo popírat?

Tu  antiamerickou  škodolibost bych si  rozhodně  odpustil. Protože se nutně  vtírá otázka, jak dlouho asi bud e trvat, než si nějakou podobnou technologii opatří islámští teroristé  a  použijí  ji na  evropské cíle typu fotbalový zápas, koncert, demonstrace. Takovéhle  cíle nelze  chránit. Jestliže  takhle  jsou  zpustošena  saudská ropná zařízení, přes veškerou okolní PVO,  co asi  čeká  Evropu s drony  islamistů? A  on už jim je  určitě někdo dodá. Proto je potřeba incident nekompromisně  vyšetřit a  potrestat.

A  na konec  ještě  jednu  drobnost  – neustále od těch  jedině  a věčně  správných, ale i  od  Spojených států,  slyšíme  o  ruské energetické hrozbě  a vydírání.  Jednotlivé  země  světa   od pátku  řeší  otázky  své  ropné bezpečnosti. Kvůli výpadkům  saudských dodávek.

U nás,  ale  například  i v  sousedním Německu  je  ticho po pěšině a nikdo to nezkoumá. Z jednoduchého  důvodu:

Česká republika dovezla v roce 2017 celkem 7,8 mil. tun ropy. Rusko se na tomto dovozu podílelo 52,5 %. Následoval Ázerbájdžán – 31,0 %
a Kazachstán – 13,0 %. Další ropu pak ČR dovezla ze Saúdské Arábie, Alžírska
a Maďarska.[8]

U Německa mám  ještě přesnější  lépe vypovídající  údaje:

Zkrátka  a  dobře – my  i Němci máme  klid protože  hlavním dodavatelem ropy  do našich zemí  je – vyděračské  a  podvraťácké Rusko…  Jiní  dodavatelé  jsou  minoritní, resp. marginální,  jakkoli  na trhu s  ropou, na  rozdíl od  toho s plynem, panuje  jasná  nadprodukce.  Jenže  u ropy  si všichni spočítali,  že  z  Ruska  dodávky  spolehlivě, bez  ohledu na  politické klima  – dorazí. A  že  spoléhat  na  dodávky  ze  Středního a Blízkého východu  je  nefalšovaná ruská ruleta.  Kupodivu u  zemního plynu,  s  daleko méně  dodavateli,  kde  doprava media  hraje  zcela  zásadní roli v konečné ceně, jsme neustále  strašeni  možným ruským vydíráním.  Opravdu  se chceme  spoléhat na  saudské  šejky  nebo  iránské  ajatolláhy? Proč  zrovna  u plynu, když to neděláme  u ropy?

To nás  ani páteční  útok kdo ví koho  nepoučí?

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.