Blízký východ očima bývalého vysokého pracovníka izraelských tajných služeb Jakova Kedmiho


napsal MR

Vlkův  úvod:

Článek,který jsem vydal  k  útoku na  saudská ropná pole měl celkem slušnou odezvu.  Jedna z těchto reakcí, od  slovenského kosíře  MR   je natolik  zajímavá,  že  jsem se ji rozhodl převzít a vydat jako samostatný článek. Ti  věčně  ostražití a  jedině  správci , tvůrci všelijakých  seznamů  trollů nepochybně  zbystří, až  zjistí, že  jeho základem je  video z  ruské státní  televize, nicméně, ta  je  v daném případě  ve  stejném postavení ke  smyslu  sdělení  tohoto článku asi jako  ruský plyn, na  kterém si dneska  Jakub Janda  nebo  Juraj Smatana uvaří své pravidelné  kafe, aby nás  ještě  bděleji a  ostražitěji chránili před  rozvratnou, podvratnou  a  všezničující  ruskou propagandou.

Rozhodující je  osoba  a vyjádření hlavního  respondenta  Jakova  Kedmiho, takto  bývalého  čelného pracovníka  izraelských  tajných  služeb a  také za  dob  vlády vedené  Yitzhakem Rabinem , v roce 1995 se  stal šéfem speciální komise  , zvané komise Kedmi.,která měla pátrat po osudu  židovských dětí  v  Jemenu a  dalších arabských státech a  eventuálně  zařídit jejich přesun do Izraele. Tudíž  žádný Putinův  troll, nýbrž  elitní  izraelský  důstojník s špičkový  státní  úředník.  O  jehož existenci jsem  do mailu  kolegy  MR  neměl sebemenší tušení a  o němž  se  toho, z otevřených zdrojů  dá zjistit minimum.  O  to více  mne  překvapily  a upoutali informace, které  vám dále  MR  předkládá:

Ahoj Vlku, práve som prečítal článok Útok na saudská ropná pole… Možno bude pre Teba zaujímavý názor Jakova Kedmiho – už som Ti ho párkrát linkoval. Je to bývalý šéf izraelského NATIV-u, tajnej služby, ktorá hlavnou úlohou bola repatriácia židov, predovšetkým z krajín bývalého východného bloku. Kedmi sám je pôvodom ruský žid, ktorý emigroval do Izraela, je priamym účastníkom vojny súdneho dňa, jeho tankovej divízii velil Ehud Barak (dokonca boli tuším v jednom tanku). Kedmi podľa vlastných slov pôsobil v tajných službách cca 20 rokov (vojenská rozviedka, NATIV), má doposiaľ kontakty na iné tajné služby, najme USA. Ale hlavne, čo sa týka Iránu, je človekom z tohoto regiónu a ako bývalý vojak a špion pozná miestne pomery a pozadie oveľa lepšie ako my. Tak som si dovolil preložiť pre Teba jeho jedno vystúpenie v programe Večer u Solovjeva. Preložil som len Kedmiho, kecy moderátora a spolubesedujúcich som vynechal.

 

MR

 

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=C98MFeZR8ng

Opakujúc tú známu frázu „východ je vec krehká“, destabilizácia na Blízkom východe sa začala v momente, keď Američania zničili Irak. Prvý i druhý úder . A nijaké dôvody a výzvy k rozumnému prístupu nepomáhali. No a potom to isté urobili s Líbyou a výsledok je známy v Európe, v Afrike i všade. Situácia je patová a zložitá. Nie pre Rusko. Chcem pripomenúť, že v októbri má Putin navštíviť Saudskú Arábia – ak bude ešte mať kam ísť. Saudská Arábia to je najproblematickejší a najslabší štát na blízkom východe. Pritom najbohatšia. Je to obrovská krajina, kmeňové spoločenstvo, niekoľko náboženských smerov islamu, ktoré navzájom bojujú, 5000 princov – následníkov, ktorý vládnu a vždy nejaký piaty syn dvadsiatej ženy musí vymeniť nejakého brata od kohosi… Je to zložitý systém. Je jasné, že po demokracii tam v žiadnom prípade niet stopy. Problém, ktorý dnes stojí pred Američanmi je, že Američania nemajú na blízkom východe ani jednu serióznu základňu, t.j. ak má Rusko dobrú základňu v Sýrii, a nielen v Sýrii, u Američanov takej niet: v Iraku ich nenávidia…

 Otázka spolubesedujúceho: „A v Katare?“

 Katar je štát, u ktorého vo všeobecnosti niet tejto ideológie (ako v SA), ich základná ideológia je podpora Moslimského bratstva. A Moslimské bratstvo je spoločenstvo, ktoré riadi všetko v Turecku, u Erdogana. A v Katare je, popri americkej základni, i turecká základňa. A Katar sa na Turkov spolieha viac ako na Američanov. A navyše, nie Katar závisí od USA ale USA od Kataru. Najväčšie kapitálové investície v USA sú z Kataru. V Rusku z Cypru a u nich z Kataru. Preto i najväčšie dotácie do univerzít v USA  sú z Kataru. Oni jednoducho skupujú americkú elitu. Takže kto od koho závisí je iná otázka. No ak sa má teraz začať akýkoľvek vojenský konflikt, a to platí pre akúkoľvek vojnovú udalosť, hocijaká vojna,, veľká, maličká – je nutné stanoviť ciele.

Američania nemôžu určiť žiadny vojnový cieľ. Čo môžu dosiahnuť? Pričom výsledkom tejto vojny môže byť, že Saudská Arábia prestane existovať. Tento štát vojnu nevydrží. Nie je schopná sa vysporiadať s Jemenom. Ak Američania urobia akýkoľvek krok proti Iránu, Irán vydrží hocakú vojnu. To nie je problém. Ale Saudská Arábia ju nevydrží. A ani americká prítomnosť na blízkom východe ju nevydrží. Už teraz obstreľujú americké základne v Iraku.

V irackom parlamente už vyhlásili „My vyženieme týchto Američanov z našej krajiny“. Prečo Bin Ládin začal vojnu proti USA? Povedal: „Neveriaci, utečte zo svätej zeme Saudskej Arábie“. Pre nich je to posvätná zem. Vedľa Mekky stoja neveriaci Američania, americké základne. V Saudskej Arábii to nechce nikto, okrem tých, ktorí s nimi obchodujú. T.j. neisté položenie USA na Blízkom východe.

Hocijaké vojenské udalosti môžu priviesť k tomu, že skončí to nedorozumenie, ktoré vo svojom čase vytvorili Angličania, keď vytvorili Saudskú Arábiu a vzali vládu od Hašimovcov a odovzdali ju Saudom. Maličké Jordánsko, u ktorého sa ani nevedelo, čo je to za emirát, odkiaľ sa vzal, je dnes ďaleko stabilnejší ako Saudská Arábia. Armáda Saudskej Arábie je bohatá, má 70 tisíc ľudí a  nie sú schopní ničoho. Samé moderné lietadlá, kŕmia americký priemysel, a nie je ničoho schopná. S týmito nešťastnými Husítmi si nevedia poradiť. Nikdy si nevedeli poradiť s Jemenom.

A kto podporuje Saudskú Arábiu v arabskom svete? Nikto. Spomínal sa tu východ Saudskej Arábie, kde sú hlavné zdroje saudskej ropy. A obyvateľstvo je tam šíitske. Také ako v Iraku. Takže oveľa lepšie bude upokojiť Blízky východ. No, dostal sa jeden ďalší princ v Saudskej Arábii k vláde, samozrejme, že spravodlivo, a začal mútiť vodu, pochytil sa s Tureckom – bolo im potrebné v Turecku, priamo v ich veľvyslanectve, rozštvrtiť nejakého novinára?!

A ešte zaujímavosť: krajiny okolo Zálivu sú proti Saudovskej Arábii ohľadom vojny s Jemenom i ohľadom vojny s Iránom. A koho Saudská Arábia označila hlavným nepriateľom Saudskej Arábie, okrem Iránu i bez neho? Katar!! Na koho uvalili embargo? Na Katar!! Takže podporu nemajú u nikoho okrem niekoľkých kreténov senátorov v USA. A čo oni môžu urobiť? A vojenský potenciál, ktorý má Irán, na tomto priestore, znamená, že americké základne môžu byť zničené. A tieto základne majú strategický význam. Oni nie sú kvôli Blízkemu východu, oni sú kvôli Rusku.

 Ešte tri momenty: Za prvé: V USA ani jeden prezident nezačína vojnu pred voľbami. To je pre neho politická smrť. Nikdy sa nedá vedieť dopredu, a Američania to poznajú, čím sa takáto vojna môže skončiť. Za druhé: vojna s Iránom prinesie americkej ekonomike smrteľný úder. To vie americký prezident lepšie ako my. A po tretie: Pýtali sa: „A čo má robiť Rusko?“ Rusko je dnes jediný štát, ktorý môže pomôcť Iránu a Saudskej Arábii dohovoriť sa a odstrániť napätie tohto konfliktu. T.j. ak je niekto, kto to môže urobiť, tak je to Rusko. A preto len v tomto smere môže Rusko konať.

 

Vlkův dodatek:

Tolik Jakov  Kedmi na  tom cca  10-timinutovém videu.

Jakkoli připouštím, že  zná blízkovýchodní reálie  neskonale  lépe  než  já,  v mnoha  bodech s ním  nesouhlasím.  USA  zdaleka  nevidím tak slabé,  a  Irán tak silný jak je popisováno. Pokud  by  někdo zaútočil   -míním prokazatelně nějaký stát na  Američany  jako takvé, přišla  by zdrcující protirekace.  Nicméně  jinou věcí je  doslova tragická  politika, kterou  Spojené  státy  na  Blízkém východě a nejen tam, uplatnují.  Zcela  evidentně  jejich  reálný  vliv  v  současném i budoucím světě  se umenšuje.  Naproti tomu  jejich  chování  ztrácí  racionalitu. Podporuje  bizarní režimy, ale  stále více tlačí na  Rusko a  žene  ho tábora  svých nepřátel.

K tomu nyní  utrpěly  obrovský  šrám  na své image   dokonalého ochránce  a  dodavatele  nedostižných  špičkových  technologických zbranových komplexů. Které nebyly  schopné  zachxytit, natož  odvrátit  útok  na klíčová saudská  ropná zařízení.  Tereza  Spencerová  ve  své Ranní kávičce z 19.09. cituje  americkéhoministra  zahraničí Pompea, když  yvsvětloval,  jak to,  že  Saudům  dodané  americké systémy  PVO  Patriot  takhle  fatálně  selhaly. To  vysvětlení  stojí za  to,  proto sem dám krátký  výsek z Kávičky:

….mimochodem, Pompeo vysvětluje i to, proč americké protiraketové systémy Patriot při útoku jemenských bezpilotníků selhaly… prý proto, že někdy prostě selžou i ty nejlepší systémy…

Na to soudný  člověknemá co odpovědět, kromě  klasického  … týýýýýýýý voleeee!!!!

Takhle  mluví  americký ministr  zahraničí, který jinak chce  mistrovat  celou zeměkouli?!  Opakuji to, co  jsem  už napsal na  Kose  x  krát jindy – nemám pražádnou radost  z  amerických debaklů, omylů a  eventuálních slabostí.  Protože je  to i naše  slabost,debakl a omyl. Nemáme  k USA  reálnou  alternativu. Ne, pokud  se nehodláme  stát  druhým Izraelem, s tím, že budeme  dbát  pouze  a jen na své  zájmy a prosazovat je všemi dostupnými prostředky  a za každou cenu.  Což nejspíš  není možné.

Prvním předpokladem pro  takové  chování by  totiž bylo  dostat se  do dlouhodobého  a  fatálního  nepřátelského obklíčení,  v  kterém se nachází  židovský stát. Pak by místo  současné těžké demagogie, hledání  zástupných nepřátel a zaměnění vlastních  zájmů  za tzv.  solidaritu a věrnost  spojencům, nastoupily  do našeho mediálního i politického prostoru rozum, racionalita a pud  sebezáchovy raz dva.

Izraelci a zejména  Jakov  Kedmi to  velmi dobře  vědí.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.