Jak je ti Rakousko po volbách? Není ti ouzko? Není, je mu Kurz. Doplněno!!!


Tuhle  hru na ozvěnu se mnou provozovala  babi, když jsme  šli někdy  do lesa. Byl to prvorepublikový  špílec, vymezení se proti  bývalé monarchii. Zkrátka, tam, kde byla ozvěna, jste  zavolali – Jak je  ti Rakousko? A  zpět přišlo – ousko, ousko ousko…Prostě lidová  blbůstka.Ale  člověk si tyhle dětské ptákovinky, na úkor  daleko důležitějších informací, prostě  pamatuje.Nic s  tím nelze  nadělat.

Ovšem zavolat  dnes  Rakousko, přijde okamžitě  zcela jiná ozvěna a mimořádně  silná   – Kurz! Ne Rakousku není  ouzko. Normálně  s psaním  povolebních komentářů v  zahraničí  čekám, až  je  sečteno značné procento  hlasů – hodně nad polovinu, abych měl jistotu  datového fundamentu. Tentokrát  to  jedu už na základě  prvních odhadů,  protože  ty  jsou natolik silné v  trendech, že nemá smysl vyčkávat.

Nyní,když už je  text  dopsán a provádím jeho redakci jsou k dispozici  už  finální výsledky, jež se liší od  těch  průběžných  jen nepatrně:

Zdroj:

Takhle  si vybral rakouský  volič. Přezkoumejme  proč a   co z  toho plyne.

V Rakousku momentálně  většina  předběžných komentů jede na  vlně  triumfu  mladého šéfa lidovců Sebastiana  Kurze.  Je to nepochybně  pravda, skoro 39% hlasů v  dnešní politické situaci, kdekoli v  Evropě, zejména  té západní je  neslýchaný  úspěch!  To číslo navíc  nevzešlo z nějaké totální frustrace a  disgustování  voliče  z tzv. starých politiků a politických stran a zoufalého hledání nových, neokoukaných a především-nezašpiněných spasitelských  tváří, jako  jsme to zažili my  před  časem s Babišem, Francie nedávno s  Macronem a  Slovensko  čerstvě  s  Čaputovou! V Rakousku vyhrála  tradiční, dlouhodobě  vládnoucí  partaj!  Zázrak nad  zázraky!

Jenže, při  vší úctě k Sebastianu Kurzovi- pro mne je  hlavním výsledkem, ale především MEMENTEM,výsledek rakouských Zelených! A  také liberálů z NEOSu. Výsledky  těhle  dvou partají  charakterizují  našeho  jižního souseda  daleko lépe než Kurzův  triumf.

Komplementárním doplňkem vítězů  jsou poražení  – soc dem  a  Svobodní. Všechno to zapadá  do sebe.

Pojďme  si  o tom povědět  více.

Proč  mám za  hlavní, ba větší   vítěze  než Lidovce, právě  Zelené a  také NEOS?

Protože to popisuje  zásadní změnu politických priorit  rakouského  voliče.   V pouhých  dvou letech.  Protože  předchozí  legislativní perioda  skončila, po skandálu  šéfa  Svobodných Stracheho  v polovině mandátu.

V roce 2017  se Zelení, poprvé po několika parlamentních  volbách, nestali parlamentní stranou a  vypadli ze  sněmovny. Liberální NEOS přelezl 5%  závoru jen s těžce  odřenýma  ušima.

Proč?  Proč tehdy  Zelení nula a  NEOS skoro nula a  dnes takovýhle famozní úspěch?

Nabídnu  vám  svoji odpověď. Můžete  ji přijmout  nemusíte.  Těch příčin je několik, ale  hlavní jsou dvě:

1- v  roce 2017 měli v Rakousku  voliči ještě  v živé paměti migrační tsunami, která se přehnala  jejich zemí a trestali  strany, které  provozovaly Willkommenskultur  po  rakousku. Což  odskákali  socialisté  tím, že  skončili, ačkoli před  tím měli kancléřský bonus, až třetí  za lidovci a Svobodnými. A Zelení, jak už uvedeno, se museli  z parlamentních lavic  poroučet úplně. Jako ti, co by  zemi vydali klidně   migrantům.

2- zelená  tématika  sice byla  už tehdy hodně in,  ale  rozhodně ne  tak jako  nyní.

Stačily  dva roky  – nějakých 730 dní a je  všechno jinak!  Migrační tsunami je jen zlý sen  jedné  divoké moci a  zelená témata  dominují  Evropě. Tedy  té, která  je  dostatečně  bohatá, aby  už nemusela  řešit  jiné, zejména  základní sociální problémy. Což je  k každém pádu Rakousko.

 

Zelení udělali nadprůměrné  výsledky především  mezi nejmladšími voliči:

 

Výstřižek

Ale především ve velkých městech – to samé jako v  Německu- evropské metropole těžce zelenají:

Výstřižek

Není to žádná  rakouská  specialita. V  Německu je tenhle  trend  ještě  viditelnější. Dokonce i  v nových spolkových zemích. Kde rezonují  naše  vlastní zkušenosti a  vidění světa.

V  Rakousku, z mého hlediska,  došlo  k politickému zemětřesení. Násilná nelegální migrace  je  zapomenuta a  nikdo na ni nechce  vzpomínat nebo si ji připomínat.  Vyšuměla.

A  zelená  agenda je populární  jako nikdy dříve!  Třeba  kvůli tomu, že  Češi, představte  si  – chtějí stavět nové jaderné bloky! Je potřeba  proti  tomuto nebezpečí aktivně  bojovat.  To nápor  z  Afriky přes  Středozemní moře je proti tomu  úplná  brnkačka!  To  ať  si vyřídí  Italové a EU!  To nemáme za  humny jako Temelín a Dukovany!  A Zelení jsou nejlepší zárukou, že se  s tím něco bude dělat! Tak jako před dvěma  léty, když  si Sepp Braun ještě pamatoval  ten  šílený  nápor běženců na  Vídeň, pro  něj byla  nejlepší zárukou  bezpečnosti země volba  Svobodných!

Nic  nedemonstruje  krátkou  voličskou  paměť  a  jeho obecnou bezprincipiálnost  a mizivou věrnost  určitým hodnotám, více  než právě  tohle.

Tvrdím, že  drtivá porážka  Svobodných – ztratili  cca  40% svého minulého elektorátu, nesouvisí  ani tak  se  Stracheho aferou  jako právě  s  tím, jak migrační otázka  vypadla z akutního  zájmového spektra  běžného voliče.

Dokonce to mohu  podepřít  jasnou grafikou.ORF zveřejnila  naprosto detailní výstupy ve  formě  sady  grafů. Jeden z nich popisuje  volební výsledky v obvodech,  kde  je v obyvatelstvu  proporcionálně méně  lidí s rakouským občanstvím- jinými slovy – s vysokým podílem cizinců. Vypadá takto:

Výstřižek

Svobodní si tu  ani neškrtli!!!!   Víc není třeba  dodávat!

Nárůsty Zelených a liberálů z NEOSu předznamenávají  změnu politiky  Vídně. A to jak směrem k migraci, tak především  k zeleným záležitostem. Počítejme s  tím, že  si Rakušáky   jak my,tak Slováci i Maďaři, kvůli jádru užijeme!

Kurz je dostatečně  chytrý a  zkušený politik, aby  jim do toho moc nešťoural. Ať  tu práci dělají oni -v  roli klasického zlého policajta a  on bude hrát  toho hodného. Vůči svým sousedům. Mějme na paměti, že ten  hodný je  nebezpečnější. Chce  totiž  to samé co zlý, ale on je ten, kdo nakonec  dosáhne  cíle.

O tom, proč  utrpěli  debakl Svobodní  jsem už mluvil. Mainstream tvrdí, že je  to kvůli Strachemu. Já tvrdím, že minoritně. Jednoduše – migrant už není  /největším/ nebezpečím. Jako byl za  Stracheho, Kdyby  Svobodní ztráceli  kvůli  tomu  videu z Ibizi,uhrál by   Kurz  ještě  daleko lepší výsledek než má. Jenže  oni hlasy  sbírali  především  brčálové s  liberály.  Zelení dosáhli dokonce svého historického rekordu!

Nemám graf  voličských přelivů, jako u německých voleb. Ale  troufnu si  říci,  že  k nim šlo, to co odepsali soc dem.  A  tipnul bych si, že  další  hlasy  tenhle  willkommenspolek  natáhl od lidovců. A  ti se zahojili  na  těch 10% od  Svobodných.

Rakousko ukazuje  názorně, kam se posunula  voličská nálada  v západní Evropě a  jaké jsou momentální trendy. Dávám  dnes  dva články najednou. Doufám, že  si  tenhle  přečtou  i ti, co budou mít problém pochopit to,jak charakterizují Gretu a  její hnutí. Tady vidíte,  k čemu je  ono  věčné  mistrování,  nadávání, zesměšňování a urážení té holčiny  – k ničemu!  Greta  a její témata  fungují. Ani Kurz , přes svůj  famozní výsledek,nebude moci Zelené ignorovat!

A  to bez ohledu na  to jestli s nimi nakonec  sestaví koalici nebo ne. Je  to rozený politik s  obrovským instinktem. Když  Svobodní nastolili minule  migraci jako téma  rezonují  mimořádně  ve  společnosti – vzal jim je. A  také je pozval do vlády. Výsledkem dnes  bylo, že  sebral voliče, které oni ztratili.

Rakouské zdroje  sice  spekulují  o tom, že by mohl vytvořit  vládu i se  zelenými, ale  že tam jsou velké názorové  rozdíly. Je to sice pravda,  ale  on nemůže  přehlédnout rostoucí ekologizaci společnosti. Nevěřím, že  by chtěl tuhle parketu přepustit  opozici a tím ji posilovat. Takže když k tomu připočtu,  že  Svobodní  utrpěli debakl a odcházejí do opozice, že  velká  koalice  je něco, neměl nikdy rád a tudíž  byla  by  to pro něj nouzová  varianta, tak mi z  toho vychází přeci jen spojení se Zelenými. Ale  je  to pohled z příliš  velké dálky. Netuším,jaké   je osobní chemie  mezi lídry obou stran. Která  je v konečné fázi vyjednávání rozhodující. Připočtu, že  prezidentem je původní Zelený  Van der Bellen… Tak  se vůbec nebudu divit, když  budoucího černozeleného kočkopsa  v německém provedení předběhne  ten   rakouský. Kurz  by  tím  vyřešil problém, jenž  má  Merkelová a unionistické strany  v Germánii  ve velkých městech. A opět-  tak jako  Svobodným by  sebral i zelenáčům agendu. Přesně  tohle od něj  čekám.

Výsledek je  jasný. Jedině  Kurz  bude rozdávat a volit  karty. Jsem jen  zvědav na  to, jestli při  tom rozdávání  upřednostní  momentální pozici a  vládnutí /koalice s  oslabenou soc dem/nebo jestli  upřednostní  výsledek voleb  dalších se  čtyřletým předstihem. Vzhledem k  tomu, že jej mám za politika  par excellence,  a  nikoli  politického kramáře, čekám to druhé.

Jeho výsledek mu to plně umožňuje.

Zdá se, že  všechny  rakouské parlamentní partaje  mají o své budoucí roli  jasno. Svobodní  se musí  konsolidovat a  přeskupit. A  najít  nová témata a nové lidi. Vsadili, na v prezidentských  volbách úspěšného i když poraženého Hofera. Jako volební lídr  jasně  selhal.  Na jeho příkladu, kdy  se  o fous nestane prezidentem a následně  je drtivě poražen jako lídr  své strany,  je pro mne neprůstřelnou  dokumentací změny  rakouských  voličských priorit.  S aferou neměl nic  společného. Kdyby  byl on a nikoli  migrační téma  tahákem v souboji s Bellenem,nemohli Svobodní v neděli propadnout. Takhle je to opravdu jen o opozici.

Zelení  budou vyčkávat. Nemají  urgentní potřebu jít  do vlády, ale jedna  věc  je  potřeba, druhá  pak  ambice. Takže?

Liberálové, ti  jsou k opoziční roli  odsouzeni. Aby  mohli aspirovat na vlání  účast, museli by  získat o asi  pět mandátů více. Kdyby je trefili, nepochybně  by pro budoucího kancléře  byli první na  forhontě.Ale  to jsou kdyby. Takže oposice s  cílem  přetahovat  voliče  od slábnoucí  soc dem eventuálně vládou  kompromitovaných zelených.

A  co moji normálně oblíbená  soc dem? Zaznamenala nejhorší výsledek v poválečné historii. Může se  utěšovat jen  tím, že  opět  aspoň  druhá. Nicméně  ztráta  hlasů  jen potvrzuje  existenční ohrožení, díky  absenci  nosných témat, jíž evropské socialistické strany  čelí napříč kontinentem.  V jednom předběžném komentáři  bylo napsáno, že  to je strana, která kráčí  zpět.

Pro mne perfektní  příměr. Soc  dem prostě  nepředstavují  nic hmatatelného. Ani v Rakousku. Sociální a ekonomicko sociální problémy  jsou  dnes  bez celospolečneské poptávky. Ekologii  ovládli zelení.  Ohledně přistěhovalectví si  tohle  téma  globálně  nechali vzít  nejen svobodnými, ale  i  Salvinim, AfD,  Le Penovou, Wildersem a  Svobodnými,  ačkoli to mělo být jejich  téma.

Místo toho se vlamují se  více a více k vítačům a  extrémním  ekologům.  Jejich tradiční voliče  to odpuzuje, nové  negeneruje. Zkrátka  strana, co  kráčí zpět.  Osobně  si myslím, že  se  budou  před  Kurzem nakrucovat, aby  si jich všiml a  pozval je  do vlády.  Jestliže  bude jiná varianta, sotva to udělá.  Velmi dobře  si pamatuje, že  když vyhodil, potom Stracheho extempore, jeho partaj  z  vlády  a  sestavil menšinový  kabinet, kde potřeboval socdem podporu a  byl připraven jim dát  docela  značné koncese, se  rudí  spojili v  parlamentu právě  se  zhrzenými Svobodnými, vyslovili mu nedůvěru a tenhle projekt  zařízli. Aby byli nové  volby. Nemyslím, že  jim to Kurz  zapomněl, natož odpustil. Ale nepředbíhejme.

Co  ten výsledek  znamená  pro Českou/Slovenskou  republiku?  Soudím, že nic  pozitivního.  Kurz  nemůže  přehlédnout  většinové  nastavení  v Rakousku vůči  české/slovenské  afinitě  k jádru. A jestli, jak očekávám,  budou jeho vládními partnery  brčálové, máme  na  co těšit. Slováci už Mochovce mají.  My rozšířené Dukovany  ještě  ani nenaplánovali. Očekávám také, že  se Rakousko  připojí  k zemím,které požadují  přerozdělování migrantů. Že ze země  se  skrytou podporou  V4 v tomto ohledu, se  stanou  zastáncem kvot. Se  Svobodnými si to nemohl dovolit. Se Zelenými  nebo  soc dem  si nedopřeje  luxus  tuto pozici držet.

Dodatek z pondělního rána:

Tak už mám i ty  voličské přelivy!  A  dopadlo to více méně tak, jak jsem předvídal:

Výstřižek

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.