Za paní Vlastou Chramostovou


Nějak nám to  ta holka  zubatá  s kosou v Čechách a  na Moravě  v  kulturní obci v poslední době kosí. Asi  se přes léto flákala  a byla někde  vody. Klidně  tam  mohla  ještě nějaký  pátek  zůstat.  Po Karlu Gottovi nyní ukázala na paní Vlastu Chramostovou.

Skoro  bych řekl, že  tuhle dvousklizeň měla  naplánovánu  záměrně a dlouhodobě. Vzala  totiž  dva póly  naší  poválečné historie. Různé  póly. Ten první obecně  známý, vrcholně populární,nekonfliktní. Proti tomu  dámu,  která  nešla po popularitě, stála  si pevně za svým, stůj co stůj. Byla  stejná profesionálka  jako  Mistr pěvec. Ona dělala svět lepším, on  veselejším.  Oba, když byla možnost, se rozdávali a rozdali  do posledního atomu. Oběma  aplaudovalo publikum. Jí daleko menší a výběrové. Jemu davy napříč  generacemi.

Radost a  veselí  je přijímáno všemi, zásady a  ponaučení, jakkoli  všichni tvrdí, že  ano,  jsou akceptovány  nemnohými.  Kdysi  před  prezidentskou  volbou mi  kdosi napsal, že bude volit  Zemana, protože je   s ním sranda. Odpověděl jsem mu, že  budu  volit proti Zemanovi, protože  stát a  jeho nejvyšší úřad  není o srandě, ale o zásadách. Stát musí stát na  neměnných zásadách a principech. Vyhrála  sranda. Vyhraje, v  kontestu  zemřelých opět.

Kdyby  Paní Vlasta s  Karlem Gottem soutěžili, ona  by  vysoko prohrála. A  také prohraje. O  tom  žádná. Jenže  myslím, že  by  je to ani nenapadlo a kdyby  ano,  rychle by  takovou myšlenku zapudili.  Paní Chramostová nepotřebuje  s nikým v ničem soutěžit. Měla  životní  mač. Hrála  za  svoje přesvědčení proti hrubé síle  a ignoranci.A mohu li soudit, zvítězila  na celé  čáře. A Karel Gott  se  do takového zápasu nepustil.  Paní Chramostovou bezmezně  obdivuji. Karla  Gotta  neodsuzuji   – mám pro něj pochopení. Choval se jako já.

Nebudu si klást  si otázku jestli  se  sejde  vláda  a  bude se zabývat  tím, zdali  neuspořádat  paní Vlastě  státní pohřeb.  Zasloužila  by  si  ho. O  tom nepochybuji. Jakkoli by jej  asi  odmítla. Ale klidně  by  tedy mohl být  alespoň ten se  státními poctami, když  už  je  tohle téma v současnosti tak žhavé.    Jenže platí, že kdyby  Paní Vlasta s  Karlem Gottem soutěžili, ona  by  vysoko prohrála. A  také prohraje.  Mocné ani nenapadne, aby jí prokázali takovou  čest a poctu. Ze  dvou důvodů

-má daleko méně příznivců než Mistr

-ona  byla zejména o zásadách a  morálce. Tím vůbec nechci říci, že  Karel Gott snad ne. Ale ONI, ti,  co rozhodují  o svolávání  vlády, státních pohřbech nebo  o těch se státními poctami NEJSOU o morálce. A  nikdy nebyli a nebudou. Oni jsou jen o tom, aby byli v záběrech kamer,které budou zajímat  lidi ve večerních zprávách  na všelijakých podivných televizích a v  bulváru. Toho se  s paní  Vlastou nemohou  dočkat. Což  je  dobře.

Ale stejně  dobře  bude, když si každý  z nás připomene  paní Vlastu. Stejně  jako Karla Gotta. Je to doopravdy o naší moderní historii v celé  její šíři.

Díky za  všechno paní Vlasto!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.