Erdogan, atomová bomba, tajemství nákupu S 400 a nepochopitelně netečný svět


Je  to jen  pár  dní,  co  turecký  prezident  Erdogan oznámil  světu  svou  ambici  vlastnit  atomovou zbraň.  Informace  prošuměla  planetárním  mediálním  éterem, včetně  toho českého a  ……  a nic!!!! Přesto, že  jde  o  prohlášení mimořádné  důležitosti, možná  pro  svět jako planetu  existenční!“

Co že konkrétně  řekl  turecký prezident?

Konstatoval, že není přijatelné, aby jaderné velmoci bránily Turecku v získání vlastní atomové bomby, když ji má Izrael.

Přesněji:

„Některé země mají rakety s jadernými hlavicemi, a ne jednu nebo dvě. Ale říkají nám, že my je nemůžeme mít. To nemohu akceptovat,“

„Má je nedaleko Izrael, je to skoro soused. A zastrašuje jejich vlastnictvím, že je má. Nikdo se jich nemůže dotknout.“ Erdogan dodal, že chce mít stejnou ochranu.

A  vše korunoval výrokem:

„Na světě není jediný rozvinutý národ, který by jej neměl,“

Což pochopitelně není  pravda. Jinak by je mělo Německo,Holandsko, Švédsko, Dánsko, Finsko,Španělsko,Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Japonsko  Jižní Korea, Singapur, atd.atd.atd. Což všechno jsou  státy  nejméně o řád  rozvinutější  než  Turecko.

Přeloženo do  jednoduché češtiny  – Erdogan chce  atomové  zbraně!

Nejsem  ani trochu překvapen. Nedalo mi  mi žádnou námahu  sáhnout  do archivu Kosy  pro téměř  4 roky  starý  článek

Proč Američané a vůbec západ nejdou tvrdě po Turecku kvůli sestřelua dalším věcem – aneb co jsem včera večer zapomněl říci na Slobodném vysielači.

Abych  byl  přesný  – vyšel 28.listopadu  2015 a  stojí v  něm také toto:

Začátkem letošního jara demonstrativně ignorovali západní sankce proti Rusku a naopak jich tvrdě využili k masovému průniku tureckého zboží na uvolněný ruský trh. A vzpomínáte na tehdejší dohodu o plynovodu Turkysh Stream? To tehdy, v podstatě byla veřejná facka jak EU, tak Spojeným státům, kteří chtěli Rusku všemi prostředky zamezit v plynových dodávkách bez tranzitu přes Ukrajinu. Ačkoli ze strategického hlediska byl ten plynovod o několik řádů důležitější záležitostí než sestřel Suchoje.

Tehdy jsme se neptali, proč EU nebo/a USA proti problematickému, svéhlavému a sebevědomému  spojenci nezasáhnou a neumravní ho. Ačkoli situace byla stejná!

Proč už tehdy Západ a speciálně Spojené státy nedaly Ankaře vážné a důrazné varování? Nebo pokud daly, tak proč toho Turci neuposlechli?  A proč dnes  vyhrotili situaci mimořádně drsným způsobem?  Co je chrání před  hněvem spojenců? Proč není například vyhozeno z NATO, jestliže  může, svým svévolným jednáním  vyvolat, proti přání všech ostatních členů konflikt s Turkem?

Odpověď je velmi jednoduchá – atomová zbraň!

Turecko prodělalo za posledních 15 let, vedle Číny,  bezpříkladný a asi největší hospodářský progres ve světě. Ze zaostalé a ospalé země se stalo opravdovým hospodářským tygrem. Je regionální velmocí a podle mého názoru aspiruje na pozici když ne globální , tak velmoci druhého řádu. Hned po exkluzivní trojce  USA, Rusko, Čína.

K  dosažení takového postavení mu chybí dvě věci

  • ještě větší hospodářská síla, na to pozice 17. ekonomicky nejsilnější země není dost
  • absence atomové zbraně

Na  posílení a  expanzi své ekonomiky Turci horečně pracují a daří se jim. V čase  se budou posouvat nahoru. Netroufnu si předpovědět, zda se dostanou do první desítky nebo ne, ale rozhodně  v žebříčku budou stoupat.

A atomová zbraň? To musí být pro Turky a speciálně jejich prezidenta Erdogana obrovské lákadlo! Ví, že  vlastnictví jaderného arsenálu by zemi dodal okamžitě statut globálního hráče, navíc nedotknutelného! A také ví, že kdyby toho dosáhl, stane se přesně to, po čem podle bytostně touží a co je smyslem jeho politické kariéry – aby se ve vlastní  zemi stal stejným posvátným symbolem  jako je pro Turky  Mustafa Kemal – Atatürk!

Jsem si  jist, že minimálně Spojené státy na tento můj závěr už přišly dávno.  A vědí, že vyloučení Turecka z NATO nebo sankce proti němu, by Ankaru doslova vystřelily na cestu  z získání atomové bomby.Odhaduji, že by Turkům na to stačila ani ne celá dekáda. A jak by jednou vykročili, už by se nezastavili. Ani pod hrozbou a uplatněním sankcí. tady by šlo o mimořádně atrofovanou národní hrdost, které i tak mají v Turecku víc než kdekoli jinde!

Sankce nezastavily Severní Koreu, nezastavily Irán, nezastavily Jižní Afriku. Turci by svůj A projekt dotáhli zcela jistě až do konce.

Nejsem  Sibyla, ani nic podobného, nemám křišťálovou  kouli, která mi prozradí  co bude  za  rok, za dva  nebo  za  pět. Dokonce ani takovou,  jenž  by  mi řekla, co mne  čeká  už  dnes  odpoledne,neřknu li zítra.

Přesto moje  tehdejší úvaha  a předpověď  se naplňuje!  Bohužel!  Svět  by  se měl  otřásat v  základech,  jeho vrcholní  státníci  – tím nemyslím  Merkelovou,  Macrona,  Johnosona a  další  podobné,  nýbrž velkou  trojku světové politiky  – prezidenty  USA, Ruska a  Číny  by  se urgentně měli setkat  a  zbytku  světa  a  zejména  Turecku oznámit,  jak se dívají  na  jeho případné  jaderné  vyzbrojení a  že  mu  hodlají  zabránit  za  každou cenu.

Severní Korea, přes  drtivé  sankce,  je  členem jaderného klubu, Irán stojí na jeho prahu. Není  divu,  že  Erdogan,  když  tohle  všechno vidí, má  jaderné  choutky  také.

A nemá  je  od včerejška. V  roce 2015 nikdo nic nevěděl o  nějakém  ruském protileteckém  a protiraketovém  systému  S 400, natož  o  tom, že  ho, přes  varování a sankce  ze  strany  USA nakoupí  od  Rusů  Ankara. Spousta  expertů, ale zejména  „expertů“  bádala  proč  ho Erdogan   vlastně pořizoval.  A proč  tak nutně?  Co Turecku hrozilo nebo hrozí,  že  na  krev  a  za cenu   nemalých  finančních a reputačních  zrát  si ho země  pořídila? Vždyť má  7.největší armádu  na  světě,  je  členem  NATO  a pokud  by se dostalo do konfliktu  s  nečlenským státem, může  počítat s  podporou ostatních  členů, především  USA. A  to včetně  jaderného deštníku.  A  útok  z jiného členského státu aliance  – například  Řecka?  Nemyslitelné! Řekové  mají  úplně  jiné starosti a ještě  hodně  dlouho mít  budou.  Nehledě na  to, že  napadnou 7x  početnější stát  je sebevražda.

Vysvětlení  přicházela  různá a  často  mimořádně  podivuhodná a krkolomná. Zejména  když se  do hry vložili  kremlobijci.

Přitom vysvětlení leželo na  dlani – Turecko počítalo už tehdy  s tím, že  rozjede  přípravu a  výrobu  atomových  zbraní!  A  tudíž    s možností,  že  eventuálně  bude vystaveno  silové konfrontaci, zejména  ze vzduchu.  Jak  bývá  v těchto případech zvykem.  Dovézt  baterie  Patriotů nebo  systém THAD,  znamená  vystavit se možnosti,  že tyto,  zatím   hypotetický protivník, jako dodavatel nebo spojenec  reálného útočníka  v  krajním případě na  dálku vypne a  turecká protiletecká a protiraketová obrana bude ochromena. Což jaksi v  případě  S  400  nehrozí.

Nebo že  se prostě  vloudí  nějaká ta  chybička,  jak vysvětloval Pompeo v  Saudské Arábii po dronovém útoku. Což  nejspíš  u  Triumfů také asi nebude ten případ.

Pokud  někdo má nyní sklon tleskat,doporučuji mu  rychle  vystřízlivět! Tenhle  Erdoganem nyní  oficiálně a už  veřejně  deklarovaný  zájem  na  jaderné výzbroji, jestliže  Turecku projde,  bude  mít  naprosto  tragické pokračování. Ostatně  i o tom  byl na Kose  psáno  už před 4-mi roky.

Spojené státy navíc vědí, že  by Turecko, vlastnící atom, spustilo řetězovou reakci. Jak potom bránit Iránu, aby nešel stejnou cestou? Určitě by následovali Saudi. Asi ještě dříve Egypt. Totéž nejspíš Indonesie! A proč ne Filipiny, Brazílie, Argentina?

Chcete svět a speciální Blízký východ, plný atomových zbraní?

Vy, pro které  je  každá  potíž  univerzálního ďábla  jménem USA  skvělou zprávou a  radostí, tím větší,  čím větší  problém  kdekoli na světě  mají- chcete  jaderné vyzbrojení  režimů krajního islámu  typu  Saudská  Arábie  a spol. protože  USA   dostanou další  ťafku?

Jestliže  ano,  pak  tím pádem  nejspíš  máte  i radost z  toho,  že  A bombu v nějaké variantě  obdrží časem  islamističtí  fanatici – viz  rozhodující pomoc  Saudů  ohledně přípravy  a realizace 11. září!  Já osobně  takovýhle způsob myšlení nikdy nepochopím…

Svět se  stal výrazně nebezpečnějším  místem, než byl před  zmíněným Erdoganovým prohlášením!  Jako  by už takhle nestál na  samé hraně  své  existence!

Co  Erdogana vede k tomu, že    nyní otevřeně  zdeklaroval, že  hodlá pořídit vlastní   jaderný  arzenál?  Jistě  ne  strach o  to, že by  Turecku  hrozilo  fatální ohrožení.  Poukaz na  Izrael a jeho  jaderné schopnosti  je  jen klasický  zastírací  manévr. Účelovka, jak by  řekl klasik. Turecku a  jeho obyvatelstvu NIKDY  nebude  hrozit  totální  fyzická  likvidace,  jako  židovskému státu  a jeho občanům. Navíc  jsou, jak  už řečeno, pod  americkým jaderným  deštníkem.

Takže  důvody  jsou  jiné!

O jednom  – že  Erdogan má  ambici se minimálně  vyrovnat  Kemalu Atatürkovi už  bylo psáno.  Ale  nyní je několik  dalších  důvodů.

Evidentně  se mu  stýská  po bývalé Osmanské  říši! Putinovi je  predikován záměr obnovit bývalý  Sovětský  svaz a  choutky  anektovat  další a další  území.   Kvůli  Krymu  je  Rusko pod  sankcemi. Neustále  se mluví  o  Donbase a pobaltských státech. A  dalších a  dalších  sankcích.

Turecko od  roku 1974 drží  severní půlku Kypru  – suverénního státu. Nikdy  žádným sankcím vystaveno nebylo. Totéž  platí pro praktickou tureckou okupaci syrského severního pohraničí a  tlak na  o, aby  toto území, kvůli Kurdům, zůstalo pod  tureckým vlivem a  kontrolou. Opět  – bez jakékoli protireakce těch, co sankcionují  Rusko.

Když  byla  nedávno  objevena  velká pole  zemního plynu  v kyperských  výsostných  vodách a tzv. zákonné ekonomické zóně, vyslala  Ankara  na místo  vrtné lodě  s vojenským doprovodem, mezinárodní úmluvy a  námořní právo sem a nebo tam, prostě prohlásila,  že  ten plyn  hodlá těžit a prodávat. EU poslala  rozhořčený protest, Kypr  to chce hnát  k  mezinárodním soudům a  co  dál?  Jako vždycky -NIC! K nějakému  ústupu  Erdogana  nikdo nedonutí. Pokud by  to vůbec  chtěl zkusit!  Ale pro jistotu  si pořídil S  400.

Renomovaný švýcarský  list  Neue Zürchner Zeitung dne  7. září vydal  mimořádně  zajímavý článek, kde jeho autor, mimo jiné  píše:

Recep Tayip Erdogan často zdůrazňoval, že jeho země je pro tureckého prezidenta příliš malá. Člověk nechce být „vězněm na 780 000 km2,“ stěžoval si před třemi lety. „Nespravedlivé“ byly smlouvy po první světové válce, stěžoval si dál. Vojenské hrozby řeckému sousedovi a expanzivní postup v severní Sýrii vzbuzují obavy, že obdivovatel Osmanské říše má vřelý vztah k revanšismu. Každopádně bychom si mohli myslet, že Erdogan lituje, že se nenarodil v těle svého vzoru Sulejmana Nádherného (1494–1566). Ten vládl jako obávaný sultán nad říší sahající od severní Afriky po Vídeň.“ 

A  dál  uvádí  ty  výroky  o držení A  bomby, které jsou v  úvodu tohoto textu. Nezbývá ,než  s  NZZ  souhlasit. Vlastně  – tenhle opravdu  světově respektovaný  švýcarský list, souhlasí se čtyři  roky  starou Kosou… Nestačím se  divit!

Věc  je jasná  -Turecko nyní ohlásilo  svou velmocenskou  ambici, dokonce  jadernou  velmocenskou  ambici!  Protože  současný stát je jeho vůdcům

a- příliš  malý, a je záhodno jej  rozšířit

b- příliš  surovinově  a energeticky  chudý, proto je potřeba  exploatovat, bez ohledu na nějaké právo, kyperská  plynová naleziště

c- je potřeba  držbou  A  zbraně  zaručit  nedotknutelnost  Turecka a jeho vládcům

Zkrátka  a dobře  -Erdogan  reaguje  jen  na  změny  na  světové politické silové mapě. Už  není  ušlápnutým  členem  NATO, který má frustraci, že  ho nechtějí do EU. Nic nedokumentuje rostoucí  slabost naší  části světa plastičtěji, než právě  Turecko.

Soudím, že  máme opravdu kardinální problém.  Turkům, při všemu respektu, který k jejich prezidentovi a  tomu  jak moc  svou zemi  dokázal  především hospodářsky , ale  i mocensky prokazatelně  posunout, mám,nesmí být  o nic  víc  dovoleno  získat jaderný  arzenál, než  by to mělo být umožněno Severní Korei, ajatolláhům v  Teheránu  nebo třeba  Saudům.

Jen nechápu,  že  já  ze  své židle  jsem byl schopen  turecké  ambice  definovat  už  v roce 2015  a  světové  velmoci, včetně  té nejmocnější-nic?  Nebo to dokázaly  a připravily onen tragikomický  armádní puč v r. 2016, který  Erdogan  nejen přežil, ale  následně  rozmetal a  následně  využil k získání  absolutní moci v zemi?

Mimochodem, tanky  právě  duněly  v istambulských ulicích  a puč ještě běžel,  když  už na  Kose  v  článku

Turecký převrat

stálo tohle:

Mimořádně zajímavý bude ovšem vývoj, jestliže Erdogan puč ustojí. Pak je jasné, že jeho moc vygraduje a posílí. A že se nejspíš stane doživotním prezidentem země. A jestliže byl doposud velmi obtížným partnerem pro kohokoli -Evropu a dokonce i Spojené státy, nemluvě okolních zemí, nebude to nic proti tomu, když v tomto souboji s armádou zvítězí! Jeho moc bude absolutní a už ji z ruky nepustí. Se všemi důsledky. Pro přátele i „přátele“ a samozřejmě nepřátele Turecka a Erdogana osobně. Turecko by v takovém případě zcela nepochybně začalo provozovat ještě nezávislejší politiku než dosud a daleko tvrdší ke svému okolí. A vůbec se nebudu divit, když v blízké budoucnosti zjistíme, že Turecko aspiruje na statut jaderné velmoci…

Opět, tři roky nazpátek a přesná  analýza!  Dnešní  nárokování  si  atomové zbraně  je tedy  evidentně  důsledkem  tohoto zpackaného puče.

Dovolím si ještě  převzít jeden odstavec  z  toho textu o tureckém puči:

Umí si někdo představit, že by tenhle rozsáhlý vojenský převrat mohl být připraven tak, aby o něm západní a zejména americké tajné služby neměly žádné povědomí? Aby mi bylo správně rozuměno – naprosto nehodlám naznačovat, že puč je na nějakou americkou objednávku nebo s americkým souhlasem. Jen si kladu jednoduchou otázku – při totálním americkém celosvětovém monitoringu, při jejich agenturní síti v Turecku a při vazbách, které Spojené státy mají na tureckou armádu, si neumím představit, že by nedisponovaly informacemi o přípravách armádní akce. A protože puč zastihl Erdogana na dovolené, nezdá se, že by USA tyto informace poslaly do Ankary… A turecký prezident si nepochybně tohohle všimne/všiml a určitě z toho vyvodí důsledky. Které se nám hrubě nebudou líbit.

Dnes můžeme  s naprostou jistotou  konstatovat, že  Erdogan opravdu  Američanům  ten pokus  o převrat nezapomenul a vyvodil důsledky, které se  nám,  ale zejména  USA  opravdu hrubě nelíbí…

 

Zdá se, že  jediný, kdosi to uvědomuje co  a jak, je pouze  a jedině  Izrael.

Dle deníku The Times of Israel židovský stát údajně silně loboval za vyloučení Turecka z programu výroby a akvizice stíhaček F-35. Zdroje deníku tvrdí, že v posledních měsících Izrael tvrdě pracoval v pozadí americké politiky aby zablokoval prodej letounů F-35 do Turecka a zajistil si tímto pozici jediného blízkovýchodního uživatele těchto strojů.

Izrael je druhá země která obdržela stíhačky F-35 a doposud jediná, které bylo dovoleno tyto stroje modifikovat (dle neověřených informací si IDF své stroje F-35 vybavuje vlastní elektronikou).

Tady musím do článku ToI vstoupit  – opět  stejná otázka  jako proč  Turci koupili S 400 – proč  Izrael  montuje do superstíhaček F 35 svou  elektroniku? Protože ta  americká snad  není dost dobrá?  Nebo proto, že  je  chce mít,včetně jakéhokoli užití, stoprocentně pod kontrolou a nehodlá  riskovat, že mu  někdo někdy vypne  klíčové systémy,když by kolidovaly  izraelské záměry  s těmi jeho?

Izraelské zdroje tvrdí, že IDF jsou se stíhačkami F-35 velice spokojeni a označují je jako “měniče hry” a Izrael si nepřeje aby kdokoliv jiný měl tyto stroje v oblasti svého zájmu k dispozici. Nedávno byla zveřejněna informace, že izraelské stroje F-35 provedly nálet uvnitř Iráku proti šíitským milicím.

Dle zatím neověřených informací mají Tureckem objednané stoje nakonec skončit právě v Izraeli.

Není takhle náhodou  druhou opcí  pro  koupi S  400 pro Turky  poučení  z toho  jak   Izrael  vybombardoval  jaderná zařízení  v Iráku za  Saddáma a později v  Sýrii už za  Bašára  Assada?  A  tím utnul jejich  nukleární  ambice? Aniž  by mu svět poděkoval,  ačkoli by měl?

Jen tak mimochodem, když  už  jsme  u  těch nejmodernějších letadel – jak oznámila agentura TASS, nejmodernější ruská stíhačka SU-57 včera přistála v Turecku na Atatürkově letišti. Nejnovější ruský stroj typu stealth bude součástí specializovaného veletrhu vyspělé vojenské technologie Teknofest 2019 v Istanbulu.

SU-57 bude předvedena jako součást ruské expozice, která především nabízí Turecku stroje SU-35. Rusko se snaží přesvědčit Ankaru, aby po vyřazení z programu F-35 dala přednost nákupu stíhaček SU-35 poslední generace a následně se podílela na vývoji strojů SU-57.

Přiznávám, že  mne  netečnost a laxnost  světa, zejména  toho našeho, ohledně  Erdogana a jeho vzneseného nároku  na  jaderný  arzenál šokuje  a děsí.  To doopravdy  západní Evropa  už  je tak  totálně  provařená jen a jen do kšeftování s  Tureckem? Nebo  mají tamní  „velcí“ politici takový  strach z  chování své  turecké menšiny  v   zemi a  hrozící ztráty jejích  hlasů pro příští  volby?

Nejspíš  ano. Jinak by nebyl  možný ten turecký  nájezd  na kyperský plyn a  v podstatně  denní incidenty  s  tureckým letectvem nad  řeckými  ostrovy nedaleko tureckého pobřeží, kdy na ně  simulují  útočné nálety!  I  tohle  řeší, z  tureckého hlediska  S  400, nemluvě  o  jaderné zbrani!

Mimochodem pro naše  bigotní atlantisty  jedno doporučení -neustále  slyšíme,jak nás NATO chrání a  garantuje  nám bezpečnost. Opakovaně  se ptám  – před kým????

Na  ruskou agresi věřím asi stejně  jako na  Mikuláše a čerta uprostřed  léta.  Jedinou okamžitou reálnou hrozbu  představují  jen další  migrační tsunami. Do těch, jak známo, NATO  nezasahovalo. Takže  žádná ochrana.  Další, zatím jen naštěstí teoretickou hrozbou,  jsou  eventuální konflikty s našimi sousedy,  tak jako v  naší  1500 dlouhé historii vždycky. Jenže  jak to mají Řekové  v případě Turecka?  Jestlipak si myslí, že  je  NATO  před  Turkem chrání a ochrání?  A  není žádná pochybnost o tom, že v momentu, kdy budou první reálné  náznaky,  že  turecká  armáda  bude mít skutečně  jadernou výzbroj,  zatraceně  rychle, bez ohledu na  ekonomické důsledky  si ji  opatří i Ateny!  A pak následně  všichni v širém okolí! Kdopak s  tím  něco udělá, dokud  je  čas?  Místo toho  čteme  a  slyšíme jen hloupé spekulace o turecké věrolomnosti a  naprosté nesolidaritě  s  NATO, když si pořídilo ruské systémy  PVO.  Protože  holt  prachy zikasuje  ten nesprávný. Nikoho nezajímá  vlastní účel  a skutečné turecké úmysly. Jinak by nemohlo být, po Erdoganově  vystoupení, takové  mrtvolné  ticho.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.