Včera jste četli o Turecku. Článek, který byl napsán před asi tak měsícem a stále, kvůli aktuálním věcem – odsouván. Dnes o něm budete číst znovu, ale z důvodu právě té aktuálnosti.
O tom, že Trump vyšel Erdoganovi vstříc a stahuje americké vojáky ze syrského Kurdistanu, aby tam Ankara mohla konečně už udělat proces zvaný tabula rasa. V syrském příhraničí s Tureckem národnostně převládají Kurdové a kteří si tam, de facto, po zlikvidování islamistů, zřídili ani ne tak autonomní jako na Damašku nezávislý stát, víte.
Tento proces můžeme jednoduše pojednat jako naprostou zradu Kurdů Američany. Kteří dnes, když už je nepotřebují, je prostě hodili přes palubu a vydali Erdoganovi na pospas.
Pokud bych to pojal takhle , odvolal bych se na jednu z Hodin vlka na Slobodném vysielaič před drahným časem, kdy jsme s Borískem rozebírali situaci v Sýrii a boj proti tehdy silnému Islámskému státu. Tehdy jsem přesně toto předpověděl. Že časem si Amerika bude muset vybrat mezi Tureckem a Kurdy a zvolí Turky. Pokud by se přidalo pár konstatování typu – velmoci nemají spojence, jen svoje zájmy, další příklad velmocenské zrady a okamžitě skončit, protože by bylo vymalováno.
Boj proti Islámskému státu se nedal vyhrát bez pozemních jednotek a četných obětí na životech obyčejných pěšáků. Jen sebetvrdší leteckou ofenzivou se nedá žádné území dobýt, natož obsadit a udržet. To zařídí vždycky až konkrétní pěšák se svým samopalem, kterým zajistí dominanci své armády v konkrétním domě, ulici, území. Jenže právě pěšáci, zejména ti, kteří by umírali před televizními kamerami, jsou v našem západním světě, když ne naprosto nežádoucí, tak určitě těžce prohibitivním zbožím. V Sýrii tenhle problém vyřešily kurdské milice a jejich bojovníci krváceli tam, kde to Američané rozhodně odmítli. Boj o město Kobani se stal doslova legendou této války.
Kurdové , po svých bojových výkonech se stali miláčky US Army. Ale jak by řekl K. H. Borovský – panská láska po zajících skáče. V Sýrii asi moc zajíců nebude, jinak by věděli také. Že naznají jiný Havlíčkův epigram, nelez Vašku s pány na led, pán uklouzne a sedlák si za něj nohu zláme, se nedivím.Led tak nejspíš nikdy neviděli.
Ale ono je jedno jestli v Kurdistanu viděli zajíce nebo led. Prostě dneska jsou Kurdové v pozici klasického nahého v trní. Američané balí, do týdne mají být pryč a místo nich přijde turecká armáda. Proti které nemají šanci. A kurdské milice co nejdrsněji vyžene. Svět nezná národ, který byl tolikrát zrazen a jemuž je permanentně upíráno právo na vlastní stát, jako jsou právě Kurdi. Nemají, kam by se přichýlili. Lze je nalézt v Turecku, Sýrii, Iráku, Iránu a kdysi část byla i na území Sovětského svazu. Všude jsou chápani jako velmi nebezpečná menšina s iridentistickými a separatistickými sklony. Žádný ze států, kde je kurdská menšina si nepřeje nějakou jejich státní emancipaci a udělá cokoli ,aby ji potlačil.
Můžeme ukazovat na zradu Američanů. ale před časem totéž udělali Rusové, když vyklidili syrskou provincii Afrín, zastavili tam svou leteckou přítomnost a umožnili první turecký protikurdský vpád do Sýrie. Zkrátka provedli totéž, co dnes USA. Jen s tím rozdílem, že Kurdy nepovažovali za své spojence de jure a nic jim neslibovali. Ale principiálně viděno, jedná se o totéž.
Je mi lidsky Kurdů líto. Nicméně být Turek, asi bych to viděl Erdoganovou optikou. Jakmile by se totiž etabloval někde kurdský stát nebo jeho zárodek, nelze jeho existenci už zrušit a Kurdové v dalších státech budou požadovat totéž. Včetně nikoli malé části Turecka.
Americký postup považuji i tak za zradu. Nicméně každý s mozkem v hlavě musel vědět, že to takhle dopadne.
Jenže takhle jednoduché to celé rozhodně není. Můžeme se vymezovat vůči Turkům, vůči Američanům.A odsuzovat je, co se do nich vejde. Ale nezapomínejme na už zmíněný Afrin a Rusy.
Ale zkusím nabídnout daleko širší pohled. Jakkoli bude přísně sobecký. Protože je definován evropskými/ českými zájmy. A ty se rozhodně s těmi kurdskými většinou přímo vylučují. V lepším případě -nekryjí.
Je jasné, že Erdogan chce rozbít kurdské ozbrojené síly v Sýrii. Tohle je zásadní a primární cíl at si v Ankaře povídají, co chtějí! Nicméně on hlásá, že hodlá vytvořit při hranicích 30km bezpečnou zonu, kam by z Turecka odsunul přes 2miliony syrských uprchlíků, kteří v současnosti v zemi má. S výjimkou Libanonu žádná blízkovýchodní země není syrskými běženci tak zatížena jako právě Turecko.
Přidejte k tomu, že turecké hospodářství narazilo už před nějakým časem na hranice svých možností, HDP i měna klesají, markantně roste počet nezaměstnaných a tím i nespokojenost obyvatelstva – viz naprosto fatální opakovaná porážka Erdoganova kandidáta při volbě istambulského starosty, obrací se část hněvu za domácí potíže právě k mase přeshraničních uprchlíků. Prostě je třeba ukázat na hříšného kozla. Turecko odsunem běženců by si ulevilo nejen finančně, ale významně by se snížilo i celospolečenské napětí. Erdogan ví, že by tím obnovil svůj bývalý lesk v očích zejména vlažných a nerozhodnutých voličů. Něco takového nelze brát na lehkou váhu. Představme si sami sebe v roli běžného Turka. Z jeho hlediska je to více než legitimní očekávání, či přání.
Ale zastavme se na chvíli u těch financí. Je dobře známo, že migrační tsunami 2015 se podařilo zastavit až tehdy, když Merkelová dohodla v Ankaře velké výpalné od EU. Je to sice morálně odporný handl, ale jak by to asi dopadlo bez něj? Radši nemyslet!
Nyní Erdogan přichází s novým požadavkem- prý chce dalších 28 miliard Eur. V Ankaře byl na jednání německý ministr vnitra Horst Seehofer. Docela tvrdý chlápek. Minimálně ve vnitroněmeckém kontextu. Na ARD jsem viděl jeho tiskovku, po skončení rozhovorů s jeho tureckým kolegou. Seehofera sledují nějakých 20-25 let. Zodpovědně říkám že nikdy nebyl tak měkký ,nejistý, vstřícný až servilní, jako před pár desítkami hodin. Pro mne neuvěřitelný pohled. Ovšem vše bylo orámováno jeho větou – migrační vlna 2015 se už nikdy nesmí opakovat! Má někdo proti tomuto názoru něco? Asi sotva.
Takže tímto prizmatem viděno – jestliže by Erdogan splnil to, co deklaruje jako cíl té nadcházející operace proti Kurdům v Sýrii -vytvoření bezpečné zony a přesunutí 2 milionu syrských běženců zpět do Sýrie, pro Evropu by to znamenalo dvě věci
1- výrazně umenšení hrozby další masové migrační vlny přes řecké ostrovy do Evropy, protože Syřané by byli v Sýrii a odpadl by ten nesmyslný politický balvan, který si uvázala dobrovolně na krk politikářským prohlášením, že syrské uprchlíky prostě brát bude protože ten řezník Asad… a je potřeba jim zajistit bezpečí. Genocida v Jemenu je ovšem nechává chladnými. Bezpečná zona, garantovaná Tureckem a především USA, které se k tomu zavázaly, je totální změna kvality! To už by jen těžko šlo argumentovat útěkem před Asadem! Ano,budou srdceryvné hlášky, jak to vypadá v uprchlických táborech, ale co brání EU posílat dostatečné finanční injekce, aby ty tábory trochu slušně vypadaly?Bohužel, moje smutná předpověd je, že výpalné Erdoganovi se dohromady dalo, ale pro uprchlíky v táborech tihle papaláští humanitáři peníze nenajdou….
Ano, vím, v Turecku jsou i běženci z dalších zemí – Iránu, Pakistánu, Afghu, atd.atd. Ale s tímhle by si u Bosporu měli snadno poradit. Nejde o prchající před řezníkem. A když je prohlásí za živly, nezákonně překračující turecké hranice,nikdo ani nepípne. Takže můžeme konstatovat, že kdyby Erdogan dodržel svá prohlášení ohledně Syřanů a bezpečné zony, Evropa a tím i ČR by si mohli minimálně na čas -hluboce oddechnout!
Sobecké? Nejednají takhle náhodou těžce sobecky všichni? Včetně těch uprchlíků? Že někdo utíkal před Islámským státem plně chápu. Nikdy jsem ovšem nepochopil to, že pro nás všichni byli prchající před Asadem. A už vůbec ne premisu,podle které jsme si z toho udělali oficiální modlu.A jim šlo především o to, dostat se do zemí, kde je takový sociální systém, že blahobyt zaručen.
2- jestliže by došlo k odsunu uprchlíků zpět do Sýrie, přijde Erdogan o zatraceně mocný nátlakový nástroj – viz Seehofer. Bez 2 milionů Syřanů těžko bude moci turecký prezident vyhrožovat, že je vypustí na Evropu. Nebude nutno mu dělat další ústupky a posílat další a další výpalné.
Kladu si otázku, co je na těch dvou bodech špatně? Tedy kromě toho, že to jde na kurdský úkor….
A položím jiný dotaz. Každému z vás – ještě pořád stojíte za Kurdy nebo, s ohledem na možné, minimálně podstatné skorořešení migrační vlny vám jejich osud zas až tak nějak naprosto zásadně už na srdci už neleží?
Diskusi neotevřu, jakkoli by byla nejspíš mimořádně zajímavá. Tohle si zodpovězme každý sám. Nebojme se si nastavit zrcadlo! Asi to nebude úplně pěkný pohled. Nicméně když slyším, že na schůzce ministrů vnitra EU byl zase jasný tlak na opětné zavedení automatických přerozdělovacích kvot na migranty….
Fakt ten pohled není pěkný!
A co čeští papaláši? Ti, minimálně Babišovými ústy , prodali Kurdy Erdoganovi už dávno.
Andrej Babiš na schůzce s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem v New Yorku jeho „mírový plán“ pro Sýrii podpořil. Babiš se účastnil Valného shromáždění OSN a turecký záměr v Sýrii opakovaně ocenil.
„Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem Erdoganem a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii,“ napsal Babiš na twitteru po bilaterální schůzce s odkazem na další země visegrádské čtyřky, kterými jsou vedle Česka také Slovensko, Polsko a Maďarsko.
Přiznejme si, že pro Turky má ta budoucí operace samé výhody:
-nepochybně, pokud se mu postaví, zlomí páteř kurdským ozbrojeným silám v Sýrii
-zbaví se migrantů
-posílí svoji vnitropolitickou pozici doma
-vedle toho změní národnostní poměr na dříve čistě kurdských územích v Sýrii, kam by přesídlil miliony Arabů a tím z Kurdů udělal menšinu
– území je navíc strategicky velice významné. Na místě se nachází ropná ložiska, řeka Eufrat, pole, úrodná půda a sady, které by tak připadly pod správu Turecka.
Řečeno s klasikem z tureckého úhlu pohledu -samá pozitiva a sociální jistoty….
A co ostatní hráči v dotčeném regionu?
Začnu Sýrií jako takovou.
Další vpád turecké armády na syrské území a instalace turecké moci je na jednu stranu pro Asada těžký problém. Dostat je zpět za mezinárodně uznanou hranici se hned tak nepodaří. Jestli vůbec někdy. Nejspíše tam vznikne nějaký loutkový „státní“ útvar typu Kosovo nebo Severokyperská republika.Přirozeně vzorně proturecká a od Ankary naprosto závislá. Jak se tohle jednou stane, těžko to půjde zrušit. Na Kypru to trvá už 45 let. Jsem zvědav, jak se k tomu postaví ti, kterým vadí Krym….. Budou stejně zásadoví? Uvalí sankce? Nebo to bude jako vždycky?
Ale zpět k Asadovi. Kurdské území pro něj bylo, minimálně na dlouhý čas, ztracené tak jako tak. Pokud Kurdy chránil americký deštník, stejně na ně nemohl a centrální vláda tam nehrála naprosto žádnou roli. Navíc měl uvnitř svých uznaných hranic velkou ozbrojenou sílu, kterou nešlo odzbrojit a přinutit k poslušnosti. Z tohoto pohledu mu určitě turecká akce není až tak proti mysli. Po skončení občanské války před ním budou stát dva obrovské úkoly
1- rekonstrukce státu a jeho ekonomiky, návrat obyvatelstva
2-obnova funkcí centrálně řízeného státu
Obojí předpokládá, že centrální vláda bude silná a suverénní. To nelze, pokud jsou uvnitř státu nezávislé ozbrojené skupiny.
Vedle Kurdů takovým ozbrojeným celkem jsou i umírnění islamisté-tzv. Syrské demokratické síly. Které byly dosud Turky podporovány a s nimi spolupracovali. A pro Západ byli těmi Správnáky, kteří v Sýrii šíří demokracii. Ti nyní budou stát před těžkou volbou
-podpořit opět Turky při vpádu na syrské území a jasně se tak deklarovat jako zrádci a turečtí kolaboranti
nebo
-nebo se spojit s nenáviděným Asadem a bránit jednotu země
Jsem doopravdy zvědav, co si vyberou. A jak se k jejich volbě postaví západní politici.
Kdybych měl těžce spekulovat, vsadil bych na tom, že Asad na tureckém vpádu spíše vydělá. ale je to opravdu jen mimořádně hrubá spekulace. Bude záležet na tom, co a jak Turci konkrétně.
Další hráči?
Irán,Irák?
Budou zticha,možná vznesou formální protesty.Možná. Ale v podstatě jim útok Ankary na syrské Kurdy bude vyhovovat.
A na konec Rusko.
Jestliže v Afrinu před časem Erdoganovi vydali Kurdy na stříbrném podnosu, proč by nyní Moskva měla měnit pozici?
Tak takhle je to s tou americkou zradou Kurdů v širším spektru. Politika je opravdu špinavá a hnusná. Každého zajímají jen jeho zájmy. I nás. Kurdové nezajímají nikoho.
Teprve nyní po dopsání článku a jeho finální redakci mi došlo, že tu ještě někdo, kdo je tím americkým opuštěním Kurdů dotčen. Respektive ten to tak nebere. Ačkoli by měl a hodně a rychle! Je to vyznavač hesla lépe se mýliti s USA než mít pravdu s … Kurdové se s USA mýlili. Doslova a do písmene. My, abychom se mohli mýlit také, kupujeme solidárně naprosto předražené vrtulníky. Například. Nebo posíláme zvací dopisy Guaidoovi. Nebo tvrdíme, „ že u Kábulu se bojuje za Prahu, a že je to v hlubokém národním zájmu České republiky,“ a „ .. že by odešel jen srab“
Mimochodem, víme,jak tuhle záležitost hodnotí Babiš – viz výše. Snažil jsem se dohledat,co na to Zeman. A našel toto:
Prezident Miloš Zeman podle svého mluvčího situaci analyzuje.
Dodatek ze středečního odpoledne:
Bez ohledu na to, co geniální šachista stratég a prognostik na Hradě vyanalyzoval, daly se věci, bohužel, do pohybu. Turecká armáda překročila hranice a se svými satrapy ze syrské strany s Kurdy, jakkoliv ti vyhlásili v celé severní Sýrii všeobecnou mobilizaci, udělá krátký proces. Protivník bez letectva, těžkých zbraní pro ni nebude problém. Stejně jako by proti Turkům neobstála dnes ani oficiální syrská armáda Bašara Asada. Po dvanáct let trvajících bojích a masových ztrátách na lidech a technice, bez podstatnější obnovy arzenálu alespoň na vzdáleně paritní úroveň s Izraelem nebo Tureckem, jako tomu bylo před začátkem občanské války si střet s Erdoganovými soldáty nemůže dovolit. Byl by to její rychlý konec.
Takže Turci mají volnou cestu. V podstatě snad na nějaké linii je mohou zastavit jen Američané nějakým rozhodným a pro Turecko mimořádně bolestivým protiopatřením. Rusko zůstane u protestů, Irán sice hraje trošku svaly, když spustil mimořádné manévry části svých ozbrojených sil u tureckých hranic, ale karty jsou rozdány jasně a otevřeným způsobem. Žádný poker se hrát nebude. Erdogan sebral ze stolu všechny žetony a hrací stůl následně převrhl. Teď už je to jen síle. A on ví, že je ten nejsilnější. Těšme se na další novou tureckou Severokyperskou republiku. Tentokrát na syrském území. Jsem zvědav, jak se s tím Západ popasuje. Neméně zvědav budu na další osud Kurdy zajatých a střežených fanaticích Islámského státu a jejich neméně fanatických rodinných příslušnících. Celkem asi 100 000 lidí. Tihle nejspíš budou náhle na svobodě. Erdogan problém vyřeší jednoduše – pustí je na člunech do Evropy. Rozhodně je nebude chtít mít v oblasti. Těšme se na novou vlnu „SYRSKÝH UPRCHLÍKÚ prchajících před řezníkem Asadem“ s kterými musíme být přece solidární!
Zeman stále analyzuje…..
Doplněk ze středečního pozdního večera
Přišly první reakce světových politiků. Některé jsou totální psycho. Které prostě nesmí zapadnout a Kosa je musí mít ve svém archivu:
Americký prezident Donald Trump podle Bílého domu vydal prohlášení, že Spojené státy vpád do Sýrie neschvalují a že Turecku daly jasně najevo, že tato operace je „špatný nápad“.
Evropská komise (EK) vyzvala Turecko, aby operaci okamžitě zastavilo a aby jednalo zdrženlivě. Dosluhující předseda EK Jean-Claude Juncker řekl, že pokud aktuální plán Turecka „zahrnuje také vznik takzvané bezpečné zóny, nemělo by čekat, že ji Evropská unie bude platit“.
„Turecko má legitimní obavy o bezpečnost (své země),“ míní Stoltenberg. „Jsem si jistý, že jakákoliv akce v severní Sýrii bude přiměřená.
Takové ty bezzubé standardní pindy typu – rozhodně odsuzujeme, požadujeme zastavení nebudu registrovat. To je úplně bezvýznamný blábol. V tom ostatně jede i Moskva.
Ale Trump agresi označí za „špatný nápad“… Jen považte, takhle mluví nejmocnější země světa!
Pro Junckera a EU je nejdůležitější, že to jako Turkům nebudeme financovat…. Prostě celý náš morálku celý svět vyučující Západ není nic jiného ,než banda kupčíků. Ovšem Juncker se plete – nakonec to Erdoganovi financovat budeme.!
A Stoltenberg? Tak ten tomu nasadil korunu úplně! Pro něj je akce Turků oprávněná a je si jistý, že jejich vpád použije přiměřeného násilí a způsobí tedy jen přiměřený počet mrtvých a zmrzačených, dodávám já!
A přidám ještě hlášku Petříčka na ČT 24, kterou jsem viděl a slyšel na vlastní oči a uši:
Turecký zásah v Sýrii je nepatřičný….
Týýýýý voleeee! To je bizár!
Jdu si dát sprchu. Studenou. Tohle se mi musí zdát!
Doplněk další ještě před tou avizovanou sprchou
Ještě než jsem vyrazil do koupelny mi náhoda přihrála sice těžce neaktuální,nicméně velmi výmluvný text, nalezený na oficiálních stránkách Radia Vatikán, co jednak bezvadně koresponduje s tím, co se děje právě nyní v Sýrii a co nutně musím mít v archivu Kosy. To proto, až nás zase nějaký jedině správný začne přesvědčovat, jak že to v té Sýrii je a kdo za to všechno může! Nepochybně si také přijdete na své. Ale jdeme slovo syrsko-katolickýému arcibiskupovi eparchie Hassaké-Nisibi, Jacquesi Behnano Hindovi, který je pastorem křesťanských duší přímo na syrském území. Dne 21.3.2016 Radiu Vatikán sdělil toto:
Sýrie. Rozhodnutí vlády Spojených států amerických „považovat násilí páchané tzv. Islámským státem na křesťanech za genocidu“ je „geopolitickým krokem, který kategorii genocidy využívá účelově“ – komentuje Jacques Behnan Hindo, syrsko-katolický arcibiskup eparchie Hassaké-Nisibi, pro vatikánskou agenturu Fides prohlášení ministra zahraničí USA Johna Kerryho. Ten řekl v odpovědi na žádosti řady severoamerických institucí, že „Daesh je na území, kde působí, zodpovědný za genocidu na jezídech, křesťanech a šíitských muslimech. Daesh se sám označuje za genocidní svojí ideologií a svými činy, tedy v tom, co říká, tím, co věří a tím, co dělá.“
Prohlášení amerického ministra zahraničí – podle arcibiskupa Hinda, který pastoračně působí právě v těch nejvíce zkoušených oblastech severovýchodní Sýrie – „svádí pozornost na tzv. Islámský stát a přechází mlčením komplicitu a historicko-politické procesy, které vedly ke vzniku džihádistického monstra, počínaje podporou džihádistů ve válce proti tehdejšímu sovětskému režimu v Afghánistánu. Takto jsou jednou ranou smazány všechny podivné faktory vedoucí k náhlému a nenormálnímu vzniku tzv. Islámského státu (Daesh), zatímco na druhé straně až do nedávna existoval z turecké a saúdskoarabské strany, tedy ze zemí spojenců Spojených států, jasný tlak na to, aby džihádisté Al-Nusra byly dány na seznam tzv. „umírněných vzbouřenců“.
Podle mínění syrsko-katolického arcibiskupa je prohlášení o „genocidě křesťanů“ vládou USA „také pokusem, jak získat zpět prestiž, kterou si svým zásahem získala u lidu Blízkého východu ruská strana.“ Podle arcibiskupa Hinda způsobil zásah Ruska růst renomé v rozsáhlé oblasti etnik Blízkého východu, nikoli jenom u křesťanů. Na adresu tzv. Islámského státu arcibiskup Hindo poznamenává doslova, že „tito blázni zabíjejí kromě křesťanů také šiity, alawity, ale rovněž sunnity, kteří se jim nechtějí podrobit. Z více než 200 tisíc obětí syrského konfliktu představují křesťané jen minimální část. Zopakuji také, že křesťanům je v některých případech umožněno utéci anebo platit poddanskou daň, zatímco ostatním je určena pouze smrt,“ říká pro agenturu Fides, syrsko-katolický biskup Hassaké, Jacques Behnan Hindo.
Tak a teď jdu na tu studenou sprchu! Ale ještě než tak učiním se zeptám -nevíte někdo, co zanalyzoval geniální šachista prognostik na Hradě? Marně to hledám….