Turecko, USA , zrada na Kurdech a pohled do zrcadla. DOPLNĚNO -UŽ TO ZAČALO!!!! A znovu DOPLNĚNO!!! A DOPLNĚNO POTŘETÍ!!!!


Včera jste  četli o Turecku. Článek, který byl napsán před asi tak měsícem a stále, kvůli aktuálním věcem – odsouván. Dnes o něm budete  číst  znovu, ale z důvodu  právě  té aktuálnosti.

O tom, že  Trump  vyšel Erdoganovi vstříc  a  stahuje  americké  vojáky ze syrského Kurdistanu, aby  tam Ankara mohla  konečně už  udělat  proces  zvaný tabula rasa. V  syrském příhraničí s Tureckem národnostně převládají  Kurdové  a  kteří  si tam, de facto, po zlikvidování islamistů, zřídili ani ne tak  autonomní jako na  Damašku nezávislý stát,  víte.

Tento proces  můžeme  jednoduše pojednat  jako  naprostou zradu  Kurdů Američany. Kteří dnes, když už je  nepotřebují, je prostě  hodili  přes  palubu a vydali Erdoganovi na pospas.

Pokud  bych to pojal takhle ,  odvolal bych se na jednu z Hodin vlka  na  Slobodném vysielaič před  drahným časem, kdy  jsme s Borískem rozebírali  situaci v Sýrii a boj proti tehdy  silnému Islámskému státu. Tehdy  jsem přesně  toto předpověděl. Že  časem  si  Amerika bude muset vybrat  mezi  Tureckem a Kurdy a   zvolí Turky.  Pokud by  se přidalo  pár konstatování typu  – velmoci nemají spojence, jen svoje  zájmy, další příklad  velmocenské zrady a okamžitě  skončit, protože by bylo vymalováno.

Boj proti Islámskému státu se nedal vyhrát bez pozemních  jednotek a  četných obětí na  životech  obyčejných pěšáků. Jen  sebetvrdší leteckou ofenzivou se nedá  žádné  území dobýt, natož  obsadit a udržet. To zařídí  vždycky  až konkrétní pěšák se svým samopalem, kterým  zajistí dominanci své  armády  v konkrétním domě, ulici, území. Jenže právě  pěšáci, zejména  ti, kteří by umírali před televizními kamerami, jsou v  našem západním světě, když ne  naprosto nežádoucí, tak  určitě  těžce  prohibitivním zbožím. V  Sýrii tenhle  problém vyřešily  kurdské milice a jejich bojovníci krváceli  tam, kde  to Američané rozhodně odmítli. Boj o město Kobani se stal  doslova  legendou  této  války.

Kurdové , po  svých bojových výkonech se stali  miláčky  US Army. Ale jak by  řekl  K. H. Borovský  – panská láska  po zajících skáče. V Sýrii asi moc zajíců nebude, jinak  by  věděli také.  Že naznají  jiný  Havlíčkův  epigram, nelez Vašku s  pány na led,  pán uklouzne a  sedlák si za něj nohu zláme, se nedivím.Led tak nejspíš  nikdy neviděli.

Ale ono je jedno jestli v Kurdistanu viděli zajíce nebo led. Prostě  dneska jsou Kurdové v pozici  klasického nahého v trní. Američané balí, do týdne  mají být  pryč a místo nich přijde turecká  armáda. Proti které nemají  šanci. A  kurdské milice co nejdrsněji vyžene.  Svět nezná národ, který byl  tolikrát  zrazen a jemuž  je permanentně  upíráno právo na  vlastní stát,  jako  jsou právě  Kurdi.  Nemají, kam by  se přichýlili.  Lze  je  nalézt  v Turecku, Sýrii, Iráku, Iránu a  kdysi  část byla  i na území Sovětského svazu. Všude jsou chápani jako velmi nebezpečná menšina  s iridentistickými a  separatistickými sklony. Žádný ze států, kde je  kurdská menšina  si nepřeje  nějakou jejich státní emancipaci a  udělá cokoli ,aby  ji potlačil.

Můžeme ukazovat na  zradu  Američanů.  ale před  časem  totéž  udělali Rusové,  když  vyklidili  syrskou provincii Afrín, zastavili tam  svou leteckou přítomnost  a umožnili  první turecký protikurdský  vpád  do Sýrie.   Zkrátka  provedli totéž, co dnes  USA. Jen s  tím rozdílem, že  Kurdy  nepovažovali za  své  spojence  de  jure a nic jim neslibovali. Ale  principiálně  viděno, jedná se o  totéž.

Je mi lidsky  Kurdů  líto. Nicméně  být Turek,  asi bych to viděl Erdoganovou optikou. Jakmile by  se  totiž etabloval  někde kurdský stát nebo jeho zárodek, nelze jeho existenci  už  zrušit a Kurdové  v  dalších státech budou požadovat  totéž. Včetně  nikoli malé části Turecka.

Americký postup považuji i tak za  zradu. Nicméně  každý s mozkem  v hlavě musel vědět,  že to takhle dopadne.

Jenže  takhle jednoduché  to celé  rozhodně  není.  Můžeme  se  vymezovat  vůči Turkům, vůči  Američanům.A odsuzovat je, co se do nich vejde. Ale nezapomínejme  na  už  zmíněný  Afrin a  Rusy.

Ale  zkusím nabídnout  daleko širší pohled. Jakkoli  bude přísně  sobecký. Protože  je  definován  evropskými/ českými zájmy.  A ty  se rozhodně  s těmi kurdskými  většinou přímo vylučují. V lepším případě -nekryjí.

Je jasné, že Erdogan chce  rozbít  kurdské ozbrojené  síly v  Sýrii. Tohle je  zásadní a primární cíl at si v Ankaře  povídají, co chtějí!  Nicméně  on hlásá, že  hodlá vytvořit  při hranicích 30km bezpečnou  zonu, kam by  z Turecka  odsunul přes  2miliony  syrských uprchlíků,  kteří v současnosti  v zemi má. S výjimkou Libanonu  žádná blízkovýchodní  země  není  syrskými  běženci tak zatížena jako právě  Turecko.

Přidejte  k tomu, že  turecké hospodářství  narazilo už před nějakým  časem na  hranice svých možností, HDP i měna  klesají, markantně roste počet nezaměstnaných a  tím i nespokojenost obyvatelstva – viz naprosto  fatální opakovaná  porážka  Erdoganova kandidáta  při volbě  istambulského starosty, obrací se část hněvu za  domácí potíže  právě  k mase přeshraničních  uprchlíků. Prostě je třeba  ukázat na hříšného kozla. Turecko odsunem běženců  by si ulevilo nejen finančně, ale  významně  by se  snížilo i celospolečenské napětí. Erdogan  ví, že by tím obnovil svůj bývalý lesk v očích  zejména  vlažných a nerozhodnutých voličů.  Něco takového nelze  brát na  lehkou váhu. Představme si  sami sebe  v roli  běžného Turka. Z jeho  hlediska  je to více než legitimní  očekávání, či přání.

Ale zastavme se  na  chvíli  u těch financí. Je  dobře známo,  že  migrační tsunami 2015 se podařilo zastavit až tehdy,  když  Merkelová  dohodla  v Ankaře  velké výpalné od  EU. Je  to sice  morálně odporný  handl,  ale  jak by  to asi dopadlo bez něj? Radši nemyslet!

Nyní  Erdogan přichází s  novým požadavkem- prý chce  dalších 28 miliard  Eur. V  Ankaře  byl na jednání německý ministr  vnitra  Horst  Seehofer.  Docela tvrdý  chlápek. Minimálně  ve  vnitroněmeckém kontextu. Na ARD jsem viděl jeho tiskovku, po skončení  rozhovorů s jeho tureckým kolegou. Seehofera  sledují  nějakých 20-25 let. Zodpovědně  říkám že nikdy nebyl tak měkký ,nejistý, vstřícný     až  servilní, jako před pár  desítkami hodin.  Pro mne neuvěřitelný pohled. Ovšem vše  bylo  orámováno  jeho větou  – migrační vlna  2015 se  už nikdy nesmí opakovat!  Má někdo proti  tomuto názoru něco? Asi sotva.

Takže  tímto prizmatem viděno  – jestliže  by Erdogan  splnil to, co deklaruje  jako cíl té  nadcházející operace  proti Kurdům v  Sýrii -vytvoření  bezpečné  zony  a  přesunutí  2 milionu  syrských běženců zpět do Sýrie, pro Evropu by  to znamenalo dvě  věci

1- výrazně  umenšení  hrozby  další masové  migrační vlny  přes  řecké ostrovy  do Evropy, protože  Syřané  by  byli  v Sýrii a odpadl  by ten nesmyslný  politický balvan, který  si uvázala  dobrovolně  na  krk politikářským  prohlášením, že  syrské  uprchlíky prostě  brát bude  protože  ten  řezník Asad… a je potřeba jim zajistit  bezpečí.  Genocida  v Jemenu je  ovšem nechává  chladnými. Bezpečná  zona, garantovaná  Tureckem a především USA, které  se k tomu zavázaly, je totální změna  kvality! To už by  jen těžko šlo argumentovat útěkem před  Asadem!  Ano,budou srdceryvné hlášky, jak to  vypadá v  uprchlických táborech, ale  co brání EU  posílat  dostatečné finanční injekce, aby ty  tábory  trochu slušně vypadaly?Bohužel, moje  smutná předpověd  je, že  výpalné  Erdoganovi  se dohromady  dalo, ale pro uprchlíky v táborech  tihle  papaláští  humanitáři peníze nenajdou….

Ano, vím,  v Turecku jsou  i běženci z dalších zemí – Iránu, Pakistánu, Afghu, atd.atd. Ale  s tímhle by si  u Bosporu  měli snadno poradit.  Nejde o prchající  před  řezníkem. A když je prohlásí za  živly, nezákonně  překračující  turecké  hranice,nikdo ani nepípne. Takže můžeme konstatovat, že  kdyby Erdogan dodržel  svá prohlášení ohledně  Syřanů a  bezpečné  zony, Evropa a tím i ČR by  si mohli minimálně na  čas -hluboce oddechnout!

Sobecké? Nejednají takhle náhodou  těžce  sobecky  všichni?  Včetně těch uprchlíků?  Že  někdo utíkal před  Islámským státem plně  chápu. Nikdy jsem ovšem nepochopil to, že pro nás  všichni byli  prchající  před  Asadem. A už  vůbec  ne premisu,podle které  jsme si z  toho udělali oficiální modlu.A jim šlo především o to, dostat  se  do zemí,  kde je takový sociální systém, že  blahobyt zaručen.

2- jestliže by došlo  k odsunu  uprchlíků zpět do Sýrie, přijde Erdogan  o  zatraceně mocný  nátlakový nástroj  – viz Seehofer. Bez  2 milionů Syřanů těžko bude moci turecký prezident  vyhrožovat, že  je  vypustí na  Evropu. Nebude nutno mu dělat  další  ústupky a posílat  další a další výpalné.

Kladu  si otázku, co je na  těch  dvou bodech  špatně? Tedy  kromě  toho, že  to jde na  kurdský  úkor….

A položím  jiný dotaz. Každému z vás –  ještě pořád  stojíte  za  Kurdy nebo, s ohledem na možné, minimálně  podstatné skorořešení migrační vlny vám jejich osud  zas  až tak  nějak naprosto zásadně už na srdci už neleží?

Diskusi neotevřu, jakkoli by  byla  nejspíš  mimořádně zajímavá. Tohle  si zodpovězme  každý  sám. Nebojme  se si nastavit zrcadlo! Asi  to nebude úplně  pěkný pohled. Nicméně  když  slyším, že  na  schůzce ministrů vnitra  EU  byl zase  jasný tlak na opětné  zavedení  automatických přerozdělovacích  kvot  na migranty….

Fakt  ten pohled není pěkný!

A co čeští papaláši?  Ti, minimálně  Babišovými ústy ,  prodali  Kurdy  Erdoganovi už  dávno.

Andrej Babiš na  schůzce s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem v New Yorku jeho „mírový plán“ pro Sýrii podpořil. Babiš se účastnil Valného shromáždění OSN a turecký záměr v Sýrii opakovaně ocenil.

„Podruhé ve dvou dnech jsem se viděl s tureckým prezidentem Erdoganem a potvrdil mu, že země V4 podporují výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii,“ napsal Babiš na twitteru po bilaterální schůzce s odkazem na další země visegrádské čtyřky, kterými jsou vedle Česka také Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Přiznejme si, že  pro Turky  má  ta  budoucí operace  samé  výhody:

-nepochybně, pokud se  mu postaví, zlomí  páteř  kurdským ozbrojeným silám v  Sýrii

-zbaví se  migrantů

-posílí svoji  vnitropolitickou pozici doma

-vedle toho změní národnostní poměr  na  dříve  čistě kurdských  územích v  Sýrii,  kam by přesídlil miliony  Arabů a  tím z Kurdů udělal menšinu

– území je navíc strategicky velice významné. Na místě se nachází ropná ložiska, řeka Eufrat, pole, úrodná půda a sady, které by tak připadly pod správu Turecka.

Řečeno s klasikem z  tureckého úhlu pohledu  -samá pozitiva a  sociální jistoty….

A  co ostatní  hráči v  dotčeném regionu?

Začnu   Sýrií  jako takovou.

Další  vpád  turecké armády  na  syrské území a instalace  turecké moci je  na jednu stranu pro Asada  těžký problém. Dostat  je  zpět  za mezinárodně  uznanou hranici se hned  tak  nepodaří. Jestli vůbec  někdy.  Nejspíše  tam vznikne nějaký  loutkový  „státní“  útvar  typu Kosovo nebo Severokyperská republika.Přirozeně  vzorně proturecká a od  Ankary  naprosto závislá.  Jak se  tohle jednou stane, těžko to půjde zrušit. Na  Kypru  to trvá už  45 let.  Jsem zvědav, jak se k tomu postaví  ti, kterým vadí  Krym….. Budou stejně zásadoví? Uvalí sankce? Nebo to bude jako vždycky?

Ale zpět k Asadovi. Kurdské území pro něj  bylo, minimálně  na dlouhý  čas,  ztracené tak jako tak.  Pokud  Kurdy chránil americký  deštník,  stejně na ně nemohl a  centrální vláda  tam nehrála naprosto  žádnou roli. Navíc  měl uvnitř svých uznaných hranic  velkou ozbrojenou sílu,  kterou  nešlo odzbrojit a přinutit  k poslušnosti.  Z tohoto pohledu mu určitě  turecká akce není  až tak proti mysli.  Po skončení  občanské  války   před  ním budou stát  dva obrovské úkoly

1- rekonstrukce státu a jeho ekonomiky, návrat  obyvatelstva

2-obnova funkcí centrálně  řízeného státu

Obojí předpokládá, že  centrální vláda bude  silná a suverénní. To nelze, pokud  jsou uvnitř  státu nezávislé  ozbrojené  skupiny.

Vedle  Kurdů  takovým ozbrojeným celkem  jsou i  umírnění  islamisté-tzv. Syrské demokratické síly. Které  byly  dosud  Turky  podporovány  a  s nimi spolupracovali. A pro Západ  byli těmi  Správnáky, kteří v Sýrii šíří  demokracii. Ti nyní  budou stát  před  těžkou  volbou

-podpořit  opět  Turky  při vpádu na  syrské  území a  jasně  se tak deklarovat  jako zrádci a turečtí  kolaboranti

nebo

-nebo se spojit  s  nenáviděným Asadem a  bránit  jednotu  země

Jsem doopravdy  zvědav, co si vyberou. A jak se  k jejich volbě  postaví  západní politici.

Kdybych  měl těžce spekulovat, vsadil bych na  tom, že  Asad na tureckém vpádu  spíše vydělá. ale  je to opravdu jen  mimořádně hrubá spekulace. Bude záležet na  tom,  co a  jak Turci konkrétně.

Další hráči?

Irán,Irák?

Budou zticha,možná vznesou  formální protesty.Možná.  Ale v podstatě  jim  útok Ankary na  syrské  Kurdy  bude  vyhovovat.

A na konec Rusko.

Jestliže  v  Afrinu před  časem Erdoganovi vydali Kurdy na  stříbrném podnosu, proč  by  nyní Moskva  měla  měnit  pozici?

Tak takhle  je  to s  tou  americkou zradou Kurdů  v  širším spektru.  Politika  je opravdu špinavá  a  hnusná.  Každého zajímají  jen jeho zájmy. I  nás. Kurdové  nezajímají nikoho.

Teprve nyní po dopsání článku a jeho finální redakci  mi došlo,  že  tu ještě  někdo,  kdo je  tím americkým opuštěním  Kurdů  dotčen.  Respektive   ten to  tak nebere.  Ačkoli by měl a  hodně  a rychle!  Je to vyznavač  hesla  lépe  se mýliti s  USA  než  mít pravdu  s … Kurdové se  s  USA  mýlili. Doslova  a do písmene.  My, abychom se mohli mýlit také, kupujeme   solidárně  naprosto předražené  vrtulníky. Například. Nebo posíláme  zvací dopisy  Guaidoovi. Nebo  tvrdíme, „ že u Kábulu se bojuje za Prahu, a že je to v hlubokém národním zájmu České republiky,“ a „ .. že by odešel jen  srab

Mimochodem,  víme,jak tuhle  záležitost hodnotí  Babiš – viz  výše. Snažil  jsem se dohledat,co  na  to Zeman. A našel  toto:

Prezident Miloš Zeman podle svého mluvčího situaci analyzuje.

Dodatek ze  středečního odpoledne:

Bez ohledu na  to, co  geniální  šachista stratég a prognostik na Hradě vyanalyzoval, daly  se věci, bohužel, do pohybu. Turecká armáda překročila  hranice a se  svými satrapy  ze  syrské strany  s Kurdy, jakkoliv  ti vyhlásili v celé severní Sýrii  všeobecnou mobilizaci,  udělá   krátký proces. Protivník bez  letectva,  těžkých zbraní pro ni nebude problém. Stejně jako  by  proti Turkům neobstála  dnes  ani  oficiální  syrská  armáda Bašara  Asada. Po dvanáct  let trvajících  bojích a  masových ztrátách na lidech a technice, bez podstatnější obnovy  arzenálu  alespoň  na  vzdáleně  paritní  úroveň s Izraelem  nebo Tureckem,  jako tomu bylo před  začátkem  občanské  války si střet s Erdoganovými soldáty  nemůže  dovolit. Byl by to její rychlý konec.

Takže  Turci mají  volnou cestu.  V podstatě  snad  na nějaké linii je mohou zastavit jen  Američané nějakým rozhodným  a  pro Turecko mimořádně bolestivým protiopatřením.  Rusko  zůstane  u protestů, Irán sice hraje  trošku svaly, když  spustil mimořádné manévry  části svých ozbrojených sil u tureckých hranic, ale karty  jsou rozdány  jasně  a otevřeným způsobem. Žádný poker  se hrát nebude.   Erdogan  sebral ze  stolu všechny  žetony  a  hrací stůl následně převrhl. Teď  už je  to jen   síle. A on ví, že je ten nejsilnější. Těšme  se na  další novou  tureckou Severokyperskou  republiku. Tentokrát na  syrském území.  Jsem zvědav,  jak se  s  tím Západ popasuje.   Neméně  zvědav  budu na  další osud  Kurdy  zajatých a střežených  fanaticích  Islámského státu a  jejich neméně  fanatických rodinných příslušnících. Celkem asi  100 000 lidí. Tihle nejspíš  budou náhle  na svobodě.  Erdogan  problém vyřeší jednoduše  – pustí  je  na  člunech do Evropy. Rozhodně je nebude  chtít  mít  v oblasti. Těšme se na  novou vlnu „SYRSKÝH  UPRCHLÍKÚ prchajících před  řezníkem Asadem“  s kterými musíme být přece  solidární!

Zeman stále  analyzuje…..

Doplněk ze  středečního pozdního večera

Přišly  první reakce světových politiků. Některé  jsou totální psycho. Které prostě nesmí zapadnout a Kosa  je musí mít ve svém  archivu:

Americký prezident Donald Trump podle Bílého domu vydal prohlášení, že Spojené státy vpád do Sýrie neschvalují a že Turecku daly jasně najevo, že tato operace je „špatný nápad“.

Evropská komise (EK) vyzvala Turecko, aby operaci okamžitě zastavilo a aby jednalo zdrženlivě. Dosluhující předseda EK Jean-Claude Juncker řekl, že pokud aktuální plán Turecka „zahrnuje také vznik takzvané bezpečné zóny, nemělo by čekat, že ji Evropská unie bude platit“.

„Turecko má legitimní obavy o bezpečnost (své země),“ míní Stoltenberg. „Jsem si jistý, že jakákoliv akce v severní Sýrii bude přiměřená.

Takové ty  bezzubé standardní  pindy  typu   – rozhodně  odsuzujeme, požadujeme  zastavení  nebudu  registrovat.  To  je úplně  bezvýznamný blábol.  V tom  ostatně jede i Moskva.

Ale Trump  agresi označí za  „špatný  nápad“… Jen  považte, takhle mluví nejmocnější země  světa!

Pro Junckera  a  EU je nejdůležitější, že  to jako Turkům nebudeme  financovat…. Prostě  celý  náš  morálku  celý svět  vyučující  Západ  není nic jiného ,než  banda  kupčíků.  Ovšem Juncker  se plete – nakonec  to Erdoganovi financovat budeme.!

A Stoltenberg? Tak ten  tomu  nasadil korunu  úplně!  Pro něj  je  akce Turků oprávněná a  je  si jistý, že  jejich  vpád  použije  přiměřeného násilí a způsobí  tedy jen  přiměřený  počet  mrtvých a  zmrzačených,  dodávám já!

A přidám ještě  hlášku  Petříčka  na  ČT  24, kterou jsem viděl a  slyšel na  vlastní  oči a uši:

Turecký  zásah  v  Sýrii je nepatřičný….

 

Týýýýý  voleeee! To je  bizár!

Jdu si dát  sprchu. Studenou. Tohle  se mi musí  zdát!

 

Doplněk  další ještě před  tou  avizovanou sprchou

Ještě  než  jsem  vyrazil  do koupelny mi náhoda přihrála  sice  těžce neaktuální,nicméně  velmi výmluvný text,  nalezený  na  oficiálních stránkách Radia  Vatikán, co jednak bezvadně  koresponduje  s tím, co se  děje právě  nyní v Sýrii a  co nutně musím mít v archivu Kosy.   To proto, až  nás  zase nějaký  jedině  správný  začne  přesvědčovat,  jak že to v  té Sýrii je a  kdo za  to všechno může! Nepochybně  si také  přijdete na  své. Ale jdeme slovo  syrsko-katolickýému arcibiskupovi eparchie Hassaké-Nisibi, Jacquesi Behnano  Hindovi, který  je pastorem  křesťanských duší přímo na  syrském území. Dne  21.3.2016 Radiu Vatikán sdělil toto:

 

Sýrie. Rozhodnutí vlády Spojených států amerických „považovat násilí páchané tzv. Islámským státem na křesťanech za genocidu“ je „geopolitickým krokem, který kategorii genocidy využívá účelově“ – komentuje Jacques Behnan Hindo, syrsko-katolický arcibiskup eparchie Hassaké-Nisibi, pro vatikánskou agenturu Fides prohlášení ministra zahraničí USA Johna Kerryho. Ten řekl v odpovědi na žádosti řady severoamerických institucí, že „Daesh je na území, kde působí, zodpovědný za genocidu na jezídech, křesťanech a šíitských muslimech. Daesh se sám označuje za genocidní svojí ideologií a svými činy, tedy v tom, co říká, tím, co věří a tím, co dělá.“

Prohlášení amerického ministra zahraničí – podle arcibiskupa Hinda, který pastoračně působí právě v těch nejvíce zkoušených oblastech severovýchodní Sýrie – „svádí pozornost na tzv. Islámský stát a přechází mlčením komplicitu a historicko-politické procesy, které vedly ke vzniku džihádistického monstra, počínaje podporou džihádistů ve válce proti tehdejšímu sovětskému režimu v Afghánistánu. Takto jsou jednou ranou smazány všechny podivné faktory vedoucí k náhlému a nenormálnímu vzniku tzv. Islámského státu (Daesh), zatímco na druhé straně až do nedávna existoval z turecké a saúdskoarabské strany, tedy ze zemí spojenců Spojených států, jasný tlak na to, aby džihádisté Al-Nusra byly dány na seznam tzv. „umírněných vzbouřenců“.

Podle mínění syrsko-katolického arcibiskupa je prohlášení o „genocidě křesťanů“ vládou USA „také pokusem, jak získat zpět prestiž, kterou si svým zásahem získala u lidu Blízkého východu ruská strana.“ Podle arcibiskupa Hinda způsobil zásah Ruska růst renomé v rozsáhlé oblasti etnik Blízkého východu, nikoli jenom u křesťanů. Na adresu tzv. Islámského státu arcibiskup Hindo poznamenává doslova, že „tito blázni zabíjejí kromě křesťanů také šiity, alawity, ale rovněž sunnity, kteří se jim nechtějí podrobit. Z více než 200 tisíc obětí syrského konfliktu představují křesťané jen minimální část. Zopakuji také, že křesťanům je v některých případech umožněno utéci anebo platit poddanskou daň, zatímco ostatním je určena pouze smrt,“ říká pro agenturu Fides, syrsko-katolický biskup Hassaké, Jacques Behnan Hindo.

Tak a teď  jdu  na  tu studenou sprchu! Ale ještě  než tak učiním se zeptám -nevíte  někdo, co zanalyzoval geniální šachista  prognostik na  Hradě? Marně to hledám….

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.