Éra demokracie končí, přichází demokracie facek


Předesílám, že  dnešní  blog  o brexitu skutečně NENÍ.O němuž  jsem psal  skutečně  mnohokrát. Daleko častěji a  více než by  mne bylo kdykoli  v okamžiku zahájení procesu  napadlo. Ale nešlo to jinak.Protože demaskoval pravou podstatu  současné demokracie.

Je zničující vidět,  že v zásadě  nejde o nic jiného než naprosto  formální demokratický rámec a jeho procedury, které jsou  ale  vyplněny marketinogovými a marketerskými triky, podvody  na  voličích.

Ti si je  ovšem nejenže nechají líbit, ale ještě jim nadšeně  tleskají, protože je  nebaví, ba pohoršuje – přemýšlet, srovnávat, analyzovat.Protože  čas  je  třeba  věnovat  přece daleko důležitějším věcem – jako třeba  komu poslat  podpůrnou sms v  soutěži Superstar nebo věnovat se výběru nového mobilu, či diskusi se sousedkou,jak a si  dopadne  příští 486.díl nějaké nekončené telenovely. A politici si to užívají,  takže  v britském patlamentu  nevidíme žádné  státníky  a odpovědné  zástupce lidu, řešící nejlepší variantu pro zemi a její občany,  nýbrž  pouze  svoje  úzké a  sobecké  politické zájmy. V  lepším případě typu – jak mohu vyhrát příště  volby, v  tom obvyklejším – co udělat, aby je nevyhrála  druhá  strana.

Takhle vidím dnešní  Velkou Británii,údajnou kolébku a  výkladní skříň parlamentní demokracie….

Pro mne  je naopak tahle země  demonstrací  destrukce a sebezničujících procesů  i té už  dnes jen formální demokracie, co dnes ještě máme. Brexit  to  ukazuje v plné  nahotě. Demokratické instituce  i jejich představitelé těžce selhávají a systém naráží  na mantinely  svých možností  a přestávají  být  funkční.

Možná si  říkáte -a jěje ,vlk  má zase  náladu  kázat… Nikolivěk. K dnešnímu článku  mne  vyprovokovala  zmínka na  německém zpravodajském portálu NTV o jednom průzkumu,  který  proběhl ve Velké Británii  o němž  pokud  vím,  česká nebo slovenská media  zatím neinformovala. Který ale ukazuje jak u  lidí hluboce klesla  víra v demokracii a  její  možnosti. Patlalství brexitu si vybírá netušenou cenu  – většina  Britů si přeje, aby  obyčejnou demokracii nahradila argumentace soudce Lynche. Proti odpůrcům. Nebo proti poslancům!

Průzkum je  čerstvý,provedl ho renomovaný  YouGov a  analyticky byl v režii  universit  v Cardiffu a Edinburghu.  Referoval  o něm  Guardian.  Vlastní  universitní zpráva je pak zde.

Přiznám se, že informace z té studie  představovaly  pro mne  šok.  Britové  jsou názoru,  že  parlamentní  diskusi a  rozhodování  může  klidně zastoupit  hrubé  násilí.  Že  demokracii a její postupy  a procedury  lze  klidně nahradit  fackami.  V tom lepším případě. Protože zkoumáno bylo nikoli uplatnění  facek, nýbrž   užití násilí jako legálního  „argumentu“. Alespoň v případ ě brexitu.

Pro silně  nadpoloviční  část  respondentů  JE, po výkonech  jejich zákonodárců, násilí  v zájmu konečného prosazení jejich  varianty  brexitu plně ok!!!!

Klíčová zjištění z průzkumu budoucnosti Anglie z roku 2019, který provedl YouGov, ukazují:

  • Většina voličů pro vystoupení ve všech třech dílčích britských   zemích si myslí, že násilí vůči poslancům je pro brexit „cena k zaplacení“ – 71% v Anglii, 60% ve Skotsku a 70% ve Walesu. Podobně více těch , co preferují setrvání  setrvání ,ve všech třech zemích si myslí, že násilí vůči poslancům je „cena, kterou stojí za to zaplatit“ – 58% v Anglii, 53% ve Skotsku a 56% ve Walesu,  aby  VB zůstala  v EU.
  • Většina voličů ve všech třech zemích si myslí, že protesty, při nichž jsou občané vážně zraněni, představují „akceptovatelnou cenu“, aby zastavili Brexit a zůstali v EU – 57% v Anglii, 56% ve Skotsku a 57% ve Walesu . Ještě větší většina voličů ve volbách ve všech třech zemích si myslí, že protesty, při nichž jsou občané vážně zraněni, jsou „nutnou cenou“ k dosažení Brexitu – 69% v Anglii, 62% ve Skotsku a 70% ve Walesu.
  • Většina v Anglii, Skotsku a Walesu si myslí, že násilí vůči poslancům a násilné protesty, při nichž jsou lidé vážně zraněni, se pravděpodobně stane, dojde-li k brexitu….

Nemám slov!

Násilí  je  pro  oba  tábory, napříč  Spojeným  královstvím legitimním nástrojem prosazení  jejich  mínění! Většinově.

Násilí použité proti demonstrantům  z opačného tábora, státními složkami, když  budou protestovat je také ok.  A je  to  vlastně nutná cena i  když dojde  v vážným zraněním….

K násilí, podle většiny  z nich stejně dojde… A  vlastně to tak bude dobře! Věc  se  prý vyřeší!  K obecné spokojenosti.

Pomátl jsem se já nebo  většina  běžných  Britů? Jediné rozumné  vysvětlení, které mne napadá je,  že  Evropa, s výjimkou Jugoslávie a  Donbasu už  skoro 75 let nezažila  válku…. A je  evidentně  dost idiotů, kterým něco takového schází!!!! Lidská blbost je prostě bezbřehá!

Zajímalo by mne, jestli pro ty  šílence, kteří votují  pro použití síly  proti svým spoluobčanům  by  se to  násilí  a vážná  zranění, co jsou přece ok.  líbily, kdyby se  důsledky  týkali jich osobně a  jejich dětí….

Chápou vůbec tihle magoři, že  jakmile někdo pustí  džina  násilí z láhve, nikdo netuší, jak moc  může  nakonec  narůst a především, jak ho zase  strčit zpět?  Ačkoli právě  Britové by to měli  chápat  lépe než kdokoli jiný, protože  sektářská válka v Severním Irsku trvala  skoro  30 let!S  končila  někdy  před  25 roky. Teprve.

Těch  otázek mám  více. Včetně  těch zaměřených   domů  – co tak  fascinuje  české politické papaláše na Británii a Britech, že  se jim neustále podbízíme a oni  nemají evidetně  sebemenší respekt  ke  svému parlamentu, právům spoluobčana  na  opačný názor a klidně  demokracii  nahradí násilím a je  to pro ně přiměřená  cena za  to, aby prosadili svou? Není náhodou právě  předchozí otázka  tím důvodem, proč  český mainstream o tomhle průzkumu mlčí?

Nevím. Nerozumím. Demokracie pro mne je jednou z  os  na níž  se otáčí můj svět. Nesnáším ty, kteří ji  znásilňují třeba  tím, že  jí  dávají nesmyslné  přílepky  typu lidová, liberální a tak.  Nesnáším ty, co s ní manipulují  nebo vyprazdňují a formalizují a  dělají z ní  hadr  na podlahu. Ale  především ty, kteří  jsou ochotni ji nahradit násilím!  Snad  trochu znám historii, abych  dovodil, k čemu to asi tak vede! Neustále slyším o  státním násilí a nedemokratických režimech tu i onde.  Jak to, že není pozdvižení po Evropě  kvůli  Britům? Jakou cenu  má takováhle  demokracie? A hlavně  – jakou perspektivu?

Vím – příliš mnoho otázek, i když triviálních a odpověď  stejně nepřijde.

Šílené! 30 let od pádu Berlínské zdi. Proč  vlastně padla?  Kvůli „nové demokracii“  britského typu?  To snad ne!

Přiznávám, že  jsem naprosto zděšený! Navíc  věřím, že  ve spoustě  dalších zemí  to není o moc jiné. Třeba  v takovém Polsku. Ve Španělsku,respektive  Katalánsku?  Co Francie nebo Itálie? A  co třeba  Slovensko? A  jak jsme na  tom my v  České kotlině?   A pokud na tom nejsme  jako Britové,  kolik  kapek se ještě do poháru vejde, než to začnem vidět  jako „puncovaní demokrati“ z poza  kanálu La  Manche?  Vysvětlí mi někdo rozdíl mezi demokratem a  fotbalovým  rowdie, který  chce  vidět  výhru svých za  každou cenu a ponížení  soupeře i jeho  fandů, včetně krve? Nespějeme  k témuž?

Na nic  z  toho neumím a  ani nechci odpovědět. Místo toho nám ještě pár  dalších, sotva  pochopitelných zjištění, z toho průzkumu, které se  týkají důsledků brexitu:

  • Polovina všech dotázaných ve Walesu (47%), více než polovina v Anglii (52%) a téměř dvě třetiny ve Skotsku (61%) si myslí, že brexit pravděpodobně povede k rozpadu Velké Británie.
  • Zbylí voliči budou zvláště věřit, že brexit povede k rozpadu Spojeného království (tomu věří asi tři čtvrtiny ve Skotsku, Anglii a Walesu), ale podobné podíly voličů, kteří volí zůstat, věří, že další setrvání  v EU podkopávíru v unii.
  • Většina na obou stranách názorů na    brexit je ochotna vidět podstatnou změnu v unii, aby se po brexitu dostala vlastní cesta. Mezi voliči brexitu, 74% v Anglii, 74% ve Walesu a 59% ve Skotsku věří, že rozpad Spojeného království by stál za  převzetí kontroly nad brexitem. Podobné podíly jejich odpůrců se domnívají, že podkopání víry v unii by stálo za setrvání  v EU. Většina voličů, kteří zůstali v Anglii, Skotsku a Walesu, se domnívá, že nezávislost angličtiny je cena, kterou stojí za to zůstat v EU.

Průzkum se také ptal na další důsledky odchodu nebo pobytu v EU. Výsledky říkají:

  • Většina ve všech třech zemích si myslí, že Spojené království bude v důsledku brexitu podstatně chudší. (52% v Anglii, 52% ve Walesu a 61% ve Skotsku). Více než tři čtvrtiny voličů leave věří, že i tak brexit  za to (76% v Anglii, 76% ve Skotsku a 81% ve Walesu).
  • Očekává se, že členství v EU ovlivní britský průmysl. Zničení britského zemědělského průmyslu je široce očekávaným důsledkem brexitu – 42% anglických voličů, 46% velšských a 53% skotských voličů to považuje za pravděpodobné, pokud Spojené království opustí EU. Naopak 31% ve Skotsku a 33% ve Walesu a Anglii věří, že pobyt v EU pravděpodobně povede ke zničení britského rybářského průmyslu. V obou směrech se exponenti krexitu domnívají, že zničení těchto odvětví by stálo za to, aby šli udělali svou vlastní cestou.

Řekl bych , že  v Británii  tzv.nemoc  šílených krav zmutovala  a zasáhla  většinu populace.

Osobně  jsem velmi zvědav na  to, jak budou průzkumy vypadat,  jestliže se tyto odhady  potvrdí. Až   jejich důsledky  dopadnou na ty  co s  dnes  hrdě  bijí v prsa, že oni  to vydrží.. Pamatujete  si ještě,jak po Listopadu  jsme  vykřikovali, že  si rádi utáhneme  opasky?  A jak dlouho nám to vydrželo?

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.