Blábolení kolem rozpočtu


Rozpočtová  tahanice a  s ní související parlamentní plkání je  každoročně stejná,  smutná  taškařice. Vláda  cosi předloží,  dle  svého naturelu a tvrdí, že jestliže  to není  ten vůbec nejlepší  státní rozpočet, co kdy na zeměkouli vznikl  pak jistě  ten  nej  nej  v dějinách  Československa a  České republiky dohromady. V nouzi a  skromnosti nejvyšší se pak najde neodpovědný  jedinec  – příslušník  vládní většiny,   skromně  konstatující,  že  je  to nejlepší  reálně  možný rozpočet.

Opozice pochopitelně na  něm nikdy  nenechá  suchou ani nejmenší nitku. Podle  ní  je  exemplární  zhýralost, která  stát  přivede  jisto jistě  na buben. Když ne  hned, tak na přesrok  určitě a  že jeho  tvůrce by se patřilo  dílem patřilo zavřít do blázince a  dílem do vězení pro dlužníky. To podle  toho,  jak by  se  u nich při bližším ohledání určila  duševní příčetnost.

Přirozeně, že  obě  party  drze  lžou. Předvádějí jen do kamer  levnou a  lacinou  show pro naivní  voliče. Protože  právě  tohle  – dojem, který si volič  z projednávání rozpočtu odnese je  cílem a smyslem té  fraškoidní  překřikované,  jíž  jsme  svědky!

A právě jí a zejména  největším úletům v  ní, tedy  těm  nej blábolům, co zazněly  a zaznívají, se chci dneska  věnovat.  Nikoli  technické stránce  rozpočtu jako takového.  Jakkoli  by  to bylo potřeba. Ale  to bych musel najít  odvahu rozpočet rozkliknout  do detailu, mnoho toho dohledávat, přelouskat a  předvést  vám řadu  čísel a popsat  souvislosti. Obrovská práce, na kterou už  asi nemám, když  k sobě  budu poctivý a  na druhou  stranu – pokud  budete  poctiví vy také, tak  odpovíte, že  články plné  čísel vás  v naprosté většině  nudí a  ne příliš  zajímají.

Proto to dneska bude  jen o megablábolech,  zcela  zjevných,  leč  voliči nepovšimnutých. Z  neznalosti nebo  záměrně, protože  akceptace  by  narušila  jejich osobní vnitřní politické  vazby a preference.

  Začnu  vládou. Vám se  líbil modus  operandi, podle  kterého byl připravován  rozpočet? Připomenu  vám  grafiku, kterou  jste  již  jednou  na Kose viděli:

Původní  návrh Schillerové  vyhlížel takto:

Žlutě  jsou  označeny  rozpočtové kapitoly  rezortů v  gesci  ANO, červeně  podtržené v odpovědnosti soc  dem.  Podle  Schillerové měly  celkem  3 z  pěti oranžových ministerstev mělo   v roce 2020 méně  než  letos!!!

Pak začalo kolečko, kdy  se  rezortní ministři  střídali na  financích jak svatí na orloji a ona, po dohodě s Babišem, dosypala konkrétnímu ministerskému  šoupači nohama  tu více  či méně!  Takže  nakonec  i  soc  dem dostala  část  toho, co požadovala. Že by  se jednalo  o nějaké  expertní vyjednávání?  Ani nápad, jen perský trh. Kdy obě strany  bědují a lomí rukama  a začínají s naprosto nereálnými  požadavky.  Jen  rezorty  s ministry  ANO  dostaly  už v prvém kole  dost a v tom druhém si šly  pro nášup.  Pro  mne trapné, ba zhovadilé.  Pokud to někomu  z vás  přijde normální, pak se  zeptám- také se  doma v rodině  o společných nutných  výdajích takhle dohadujete, s cílem získat  pro sebe  něco navíc? Jestliže  ano, je  nanejvýš  čas, si shánět  dobrého rozvodového právníka!

Navíc okolo toho byla  spousta  keců.  Jak by  například  ministryně  Maláčová měla  na svém ministerstvu  objevit  skryté rezervy a z nich  vyplácet  navýšení  mateřské… A bylo poukazováno  zejména  různé sociální dávky. Tak prý jsou podle Babiše  a jeho  protegee na  financích-  rezervy. Prý  tam lze  ušetřit na  všelijakých zneužívačích a parazitech.. Takže  se pojdívejme, jak si ohledně dávek stojí  ČR  ve  srovnání se zbytkem Evropy. Nedám celou tabulku, jen její  kousek, protože  už ten říká všechno potřebné.

Bohužel nenašel  jsem novější tabulku. Ale i z téhle je  zřejmé, že  zatímco v celé Evropě podíl sociálních dávek na  HDP  rostl, v ČR  KLESAL!  A  tragicky podprůměrných hodnot  dosahuje  u podpory v nezaměstnanosti a podpory  bydlení.  Jestliže  už  v roce 2015 zaostávaly české hodnoty parametricky  za  průměrem Evropy, pak se za  čtyři roky  situace změnila pouze k horšímu, protože  ani u dávek v nezaměstnanosti,ani u bydlení  neproběhla žádná úprava!  Přidejme k tomu,  že  do rozpočtu 2020 muselo být promítnuto zvýšení důchodů a zrušení  karenční  doby u nemocenské, takže  tady určitě  došlo k nárůstu finančních výdajů. Takže  MPSV a  Maláčové se od Babiše  a  Schillerové dostalo hraběcí rady – šetři tam, kde už  tak jako tak skoro nic není a  jsme na chvostu celé Evropy. Prostě  požadovali, aby  těžce podvyživený se podrobil odtučnovací kůře. Prý mu udělá dobře. A  českej Bulda nadšeně hýká!

Opozice na  tom  není ani trochu lépe. Ta předvádí  klasickou hru na  rozpočtovou odpovědnost!  Že  prý plánování deficitu v  době  hospodářského růstu atd.atd. Nehodlám se opakovat – jestliže  vláda  má rozpočet celkově  pře  1 600 miliard korun,  pak -40 miliard je  na hraně rozlišovací schopnost těch, co rozpočet  dávají dohromady. Jd eo  o  2,5% . Tím se deficitního plánování nezastávám. Ale  tvrdím, že  dát na papír  nulu nebo +40 by vyšlo nastejno. Ono totiž  záleží a to skoro ze  100%,  na  světovém hospodářském cyklu jako takovém, jak  české finance dopadnou. Jestliže přijde nějaká  velká celosvětová rána, bude  deficit  daleko větší, jestliže  udeří nečekaná konjunktura, dočkáme se  závěrečného přebytku.   S  tím vláda a  to ani,kdyby  ji držela  současná opozice, nic nenadělá.    Takže  jalové kecy v kleci. Zejména  když vezmeme  v úvahu následující  graf, který už  jste na Kose také viděli:

Žlutě  jsou vyznačeny  roky  vlády  rozpočtově  odpovědných a dnes  v parlamentu hřímajících. Fakta  jsou prostě  fakta.

Moc  se mi  líbí  blábolení všech Skopečků a Kalousků o tom,jak rostou  mandatorní  výdaje a  jak je  to neodpovědné a  nezbývá prostor na investice a  jak projídáme  budoucnost.

Zvláštní ovšem je,  že  když  se projednával  zákon o zvýšení důchodů nebo  mateřské,  tak  nebo zvyšování platů učitelů, atd., opoziční strany  jako jeden muž hlasovaly  pro!!! Jak by ne, když máme před  volbami. Nejprve před krajskými, ale ty  parlamentní už  jsou také na  dohled. Pravda,  byly proti zrušení karenční lhůty, za  to ovšem požadovaly  rychlejší nárůst  výdajů na  zbrojení!!!!!  Před  zdravím vlastního obyvatelstva  mají přednost  zbrojní  dodávky! No neberte to!    A na  nezaměstnané  máme  dávat  tolik co na  vojsko,bojující  v  zájmu  cizí velmoci po celé zeměkouli….. To nemluvím o  tom, že  opozice nadšeně podpořila  i návrh  na  silný početní  růst  /cca o 50%/ stavu českých profesionálních  vojáků!!! Což  nutně  zatíží  příští  vládní výdaje. MANDATORNIMI výdaji! Dokonale zacyklený  blábol!

A propos  – nárůst  vojáků = nárůst počtu státních zaměstnanců!

Dalším oblíbeným opozičním blábolem je  klasické  školení  vlády  z nárůstu státních zaměstnanců. Klasická  masáž  publika,  jak se  množí  ouřadové, co umějí jenom šikanovat  a  pít  v pracovní době  kafe. A  slyšíme,jak by oni snižovali počty  těhle  budižkničemů. Zvláštní ovšem je, že  od nich nepadají návrhy  kde jako ten přebytečný personál ušetřit! Při vědomí toho,  že je velký  deficit učitelů ve  školách, který bude třeba  vykrýt,  že  policie je podstav a o armádě, kde má  přibýt cca  10 000 nových  vojclů už byla  řeč. Takže  počty  státních zaměstnanců se do budoucna, s jejich  leckdy nadšeným  souhlasem -ZVEDNOU! Ale  českého buldu přesvědčují , že  oni by ten personální  šlendrián a  otesánkovství tvrdě  potlačili. Ptám se-JAK?

To zruší  bernáky  nebo je jen ochromí? Zavřou Hygienu a  všelijaké státní  kontrolní  pracoviště  typu zemědělská a potravinářská  inspekce, úřady práce, soudy a  státní zastupitelství?

Že by v rámci  ulehčení podnikání a  rušení zbytečné byrokracie pro podnikatele? Uznávám, že  tohle  by  značná  část  podnikatelského sektoru  vítala s  jásotem. To by  se potom podnikalo!  Až by  nás, ty  ostatní, přecházel zrak! Nicméně  ptát se mohu, odpověď  stejně nepřijde. Protože nemůže. Českému  buldovi to nijak nevadí. Ten  bláboly  baští, pokud je  rovnou nezbožňuje.

Jestli si myslíte, že  když  jsem  vyčerpal letem světem bludy zaznívající ve  sněmovně, jsem vlastně na konci, jste na omylu.K tomu nejdůležitějšímu se teprve  dostaneme.

Na  první  čtení  zákona o rozpočtu totiž  do podhradí  dorazil Zeman. A  měl hlavní slovo ve  sněmovně, když  už  za něj  musel  Babiš  do Tokia  na korunovaci nového japonského  císaře.Roztomilým  úvodem, k Zemanovu vystoupení  ovšem  je  scénka,  kdy  se prezident  po příchodu  do parlamentu  ptá, kde je  Babiš…

Ale přejděme  k dnešnímu  ústřednímu tématu – megablábolům kolem nového rozpočtu! Protože tady  Zeman přetrunfl opravdu úplně  všechny. Dovolím si  dát  dva  krátké přímé citáty, které  považuji za největší  úlety  vůbec:

„Česká ekonomika má rezervy ve výši 318 miliard korun. Zdroje jsou,“ prohlásil prezident s tím, že tolik peněz by stát získal, kdyby se zrušily daňové výjimky.

Tradičně  si také  zahřímal proti solárním baronům. Že  jako třeba  zatnout  žílu a  penězovody!

Mařka bubnuj!  Ten jim to mámo natřel!

Tak zdroje  jsou?  Jen je třeba jen  zatrhnout  daňové  výjimky? A  sebrat  solárním baronům jejich nadměrné  zisky?   Také  máte  chuť  tleskat? Než s  tím začnete, tak uděláte  hodně  dobře, když  si tenhle  článek dočtete  do konce. Protože  buď  jde o naprostý  gignatický  blábol nebo   Zeman ví, co povídá a  pak je  to, z  čeho ho podezírám už  hodně  dlouho  – těžký  asociál. Což demonstroval v  rozhovorech  v prezidentské  kampani, kdy  se stavěl proti snazšímu  oddlužování  dlužníků, ačkoli řetězové emaily na jeho podporu tvrdily  českému Buldovi pravý opak.  Což  už  jsem na Kose rozebíral hned po prezidentských  volbách v  detailu. Nebudu vás tím tedy znovu unavovat.

Původně jsem chtěl sám  rozklíčovat  daňové  výjimky  a předvést  vám, co všechno by znamenalo  PRO JEDNOHO KAŽDÉHO  z VÁS, kdyby  jaksi Zemanovi a jeho  ultraneoliberalistickým blábolům  bylo vyhověno. Ale narazil jsem na  výčet, který  pro Český rozhlas  Plus  provedl Petr  Holub. Takže  si ušetřím práci a převezmu podstatné části z jeho textu:

Prezident hovořil o částce 318 miliard. To odpovídá hodnotě 319 miliard, kterou podle aktuálních dokumentů ministerstva financí dosahuje zvýhodnění některých skupin u daně z příjmů fyzických osob.

Plných 85 % z této částky činí daňové úlevy sociálního charakteru. Největší podíl tvoří daňové slevy na poplatníka a jeho děti, které mají za účel osvobodit od daňových povinností především společenské vrstvy s nižšími příjmy. Druhou největší položku tvoří pravidlo, že důchodci neodvádějí daně ze svých penzí.

Skoro stejně významný výpadek způsobuje fakt, že pacienti neplatí daň za zdravotní péči. Sice ji hradí pojišťovny, pacient by však měl zdanit služby, které přijímá.

Pokud jde o další úlevy na daních z příjmu fyzických osob, najde se možnost odepsat ze základu daně úroky z hypotéky nebo dary na veřejně prospěšnou činnost, osvobození pro dárce krve či orgánů, výsluhy pro policisty a podobně.

Zmíněné výjimky jsou takřka základním pilířem rovnostářského přerozdělování příjmů, kterým je Česká republika proslulá. Jejich zrušením by se dostala na úroveň ultraliberálních ekonomik, jaké bychom našli nejspíš jen v teoretických příručkách. Možná by stálo za to poohlédnout se v Chile.

Dodávám, že  Petr  Holub  zapomněl na  další  věci  – například  daňové zvýhodnění  stravenek nebo  daňové úlevy pro lidi  s ultranízkými příjmy.či daňové  výjimky    pro tělesně postižené! Tady jsou také nepochybně  miliardy k dispozici. Ostatně tohle  nám předváděl už  Drábek s Kalouskem…  A  co takhle zrušit  daňové paušály pro živnostníky  a  všechny  tvrdě  donutit  k vedení  přísně nákladového účetnictví?  Když  už se budou rušit  ty   výjimky  a těžit ty  zdroje, co jsou, jen se pro ně sehnout…

Možná, že  právě pomýšlíte na  to, že  jsou  daňové úlevy i u odvodů právnických  osob a  že  tudy  by mohla  vést cesta a že  sem cílil geniální prognostik, šachista a  ekonom Zeman…

Takže  dáme zase pár  vět od  Petra Holuba:

Přehled prezentovaný ministryní financí Alenou Schillerovou ukazuje, že úlevy mají i podnikatelé. Ti se mohou vyhnout daním tím, že uvedou výdaje na výzkum či podporu odborného vzdělávání, případně dostali investiční pobídku. Jde ovšem jenom o 15 miliard.

Ani tenhle  výčet není  zdaleka úplný. Dalo by  se asi dost  najít  v daňových výjimkách pro velké firmy, pokud investují v  tuzemsku. Tam lítají miliardy.  Naposled  se na tom momentálně  láme  velká investice BMW  do jejího testovacího okruhu u Chebu.  Ale  jsou známé velké  daňové prázdniny pro  Škodu VW, a automobilky  v Nošovicích a Kolíně  nebo pro obzvláště  povedenou  investici Phillipsu  v Hranicích! Ten dostal  za  investici, která  záhy zkrachovala od tehdejší vlády  daňovou úlevu ve výši 1,5 miliardy. A  ministerský  předseda, který tu úlevu podepsal   k  tomu připojil  při zahájení investice památnou  větu:  „Přál bych si méně Regecových a více Philipsů! Pokud si chcete  osvěžit v paměti, kdo že  to tenkrát byl,  detaily  naleznete  zde.

Nicméně  je zřejmé, že  tady  se  ty  zdroje ve výši  318 miliard nenajdou…Takže  co třeba  DPH??? Opět  dáme  kousek z textu Petra  Holuba:

Daň z přidané hodnoty neplatí banky, pojišťovny a malí podnikatelé s ročními příjmy pod milion korun. Stát by jejich zdaněním získal 120 miliard. Ovšem finanční služby nepodléhají DPH nikde na světě. Bylo by možné vydělat 50 miliard, když se zruší nižší sazby DPH. To by ovšem opět odnesli ti chudší, protože největším výpadkem pro rozpočet je nižší sazba za potraviny.

Cože? On mohl mít  Zeman na  mysli  snad   zrušení  nižší  sazby  DPH?  Což by  vykrylo  asi 15%  těch jeho zdrojů? Spolu se zrušením  daňových výjimek pro  plátce  daně  fyzických osob? Protože  jinak se na  těch jeho  318 miliard  nedostaneme?

Jak se vám to líbí????

Nepochybně  Zemlérka  bude názoru, že  mu  křivdím. Tak ji vyzývám,  ať  to zkusí dokázat! Já tvrdím, že  kdyby  poslanci v záchvatu naprostého šílenství vyšli  Zemanovi vstříc a uzákonili jeho vize, především  jeho voliči by se probudili do úplně jiného světa a je  otázkou jestli by  v něm dokázali  vůbec nějak přežít! Netroufnu si tipovat, jak  dlouho, či spíše  krátce by trvalo, než by  došlo k vážným občanským nepokojům, proti  kterým by hnutí žlutých vest  bylo  pouhou  maškarní zábavou. Jenže  Zeman  může být klidný  a pouštět do éteru  nesmyly  podle  libosti.  Především proto,  že  vládu  ani nenapadne, aby na něco takového vůbec pomyslela. Ale také proto, že  jeho elektorát nic nezkoumá , nic neprověřuje a ani  s tím nezačne. Protože mu slepě  věří, že to s nimi určitě  myslí dobře. Jak, to jsem právě  doložil.

Okolo rozpočtu je  opravdu  spousta  blábolení. O  tradičním blábolfolkloru vláda-opozice bych nepsal. Ale  to, co předvedl Zeman a  co mu Svědci Milošovi odezírají  od  úst  mlčením přejít  nešlo!

A ještě  k těm  solárním  baronům, co se jim má prý zatnout  tipec…  Ano,  to byl  příkladný a dlouhodobý  tunel jako hrom. Bez diskuse. Jenže  geniální  šaschista, prognostik a stratég si jaksi  kupodivu odpustil připojit návod, jak to udělat… Že by ze  skromnosti?

Na skromnost u něj mohu věřit  asi jako  rampouchy na střeše uprostřed  července. Jen dál kalí vodu, aby  český  Bulda  zíral. Jak to těm neschopům  a netáhlům  dává  sežrat.

Dupnout  na ten sluneční tunel  by  bylo fajn a rozhodně  třeba. Leč  kdyby  to stát  zkusil, dopadl by  úplně  stejně jako u  církevních restitucí!  Došlo by  totiž  k flagrantnímu porušení práva.  Za  blbost, pokud s e někomu nesmyslně  upíšete, se musí  platit.  A nepomůže  ani svěcená. Zeman  to ví, ale proč  by  Buldu nevyštengroval? On to přece není  od toho, aby mluvil pravdu!

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.