Školská stávka


Proběhla  včera.  V okamžiku, kdy píši tenhle příspěvek čísla  neznám. Tedy kolik škol a  učitelů z celkových počtů se do ní zapojilo. Osobně  bych si přál aby  byla  co nejvyšší.  Nejlépe 100% nebo alespon oněch pověstných 99,9%. Nicméně  vím, že  tomu  tak ani zdaleka  nebude. Bohužel pro kantory, bohužel pro  české školství. Bohužel pro tuto republiku.

Na  druhou stranu  – je pro stávku bezprostřední důvod?  Tedy  peníze?  Myslím, že  nikoli. Přesto soudím, že  kantoři , jak už  řečeno, alespoň ti, co mají tzv. koule a  váží si  sami sebe, stávkují oprávněně.

Těžký protimluv,  říkáte?  Jak může  být oprávněný  protest, když k němu není  bezprostřední  důvod?  Tvrdím, že to do hromady  jde!

Tou  konkrétní příčinou má být  rozpor  mezi  představou  Babiše a jeho ministra  školství Plagy  a  vedením školských odborů  o  to, jakým způsobem  má  být  rozděleno  plánované  zvýšení  učitelských platů  ve výši 10% .  Babiš s Plagou chtějí proválcovat  8%  do tarifní složky  učitelské mzdy  a 2%  poslat  do fondu odměn,  s nímž  disponují  ředitelé  jednotlivých  škol.   Odbory  razantně  žádají, aby  celých  10%  šlo rovnou do tarifů.

Věcně  jde  tedy  o marginalitu –  o dvě procenta, která  buď  dostane  každý kantor  každý měsíc  rovnou nebo jen  někteří,  ti  co  tak říkajíc  – vykonávají svou  práci lépe  než  ti druzí.

Tohle opravdu  za  stávku nestojí. Zejména ne  nepřipravenou, které jsme právě  svědky.   Vedle toho je nesporným  faktem,  že  od roku  2014  kontinuálně  rostou  učitelské platy, viz  následující tabulka:

Modré sloupce jsou,shodou okolností ty, které  byly  ještě  v gesci Sobotkovy  vlády  /připravila  rozpočet  na 2018/, červený za  2019 jde plně za Babišem a Plagou.

Neučitel na základě tohoto grafu musí konstatovat  – a na  co si ti kantoři vlastně  stěžují? A má za to, že  stávka je  absolutně nesmyslná!   Bohužel klasická jednoduchá pravda.  Která nic, kromě  zvyšování  učitelských platů nepopisuje.  A  české školství ani zdaleka  nejsou  jen  mzdy  pedagogů a jejich výše.

Letošní  školní rok nastartoval  s personálním deficitem  6 000 chybějících  kantorů!  S  naprosto jistým výhledem, že  bude zakrátko ještě  daleko hůře -průměrný věk kantora je přes 47 let.

Zkrátka  kantoři na netáhne. Ani přes  to zvyšování  platů. Opravdu s  tímhle personálním mankem někdo ,kdo má  v hlavě   všechno v pořádku, chce  zbytečně popuzovat  ty kantory, co ještě  zbývají?

Podle šetření ministerstva školství ředitelé potřebují hlavně učitele mateřských škol nebo pedagogy na nižší stupeň základních škol. Podle ředitele odboru školské statistiky Václava Jelena schází také učitelé některých předmětů.

„Je to matematika na druhém stupni základní školy, anglický jazyk na druhém stupni, také fyzika. Pak chybí učitelé pro zajištění anglického jazyka na prvním stupni, v oblasti odborných předmětů pak v oblasti strojírenství a strojírenské výroby,“

Takže  učí  v podstatě  každý, kdo jde právě  okolo školy a koho se řediteli  podaří zrovna  chytit za  ruku. Bez ohledu na to, jestli má nebo  nemá  příslušné vzdělání. Aktuálně je vůbec nejvíc učitelů bez pedagogického vzdělání v Praze, Středočeském kraji a Karlovarském kraji.

Zajímavý  geografický mix  – kvalifikovaní kantoři  schází  zejména  v obou nejbohatších regionech  státu a  také v  tom  nejchudším!!!

Můžete  nad  tím mávnout  rukou-no a  co? Tak holt  učí lidi s maturitou,  nějaký papír  stejně  nic negarantuje. Máte pravdu. Jedna  naše rodinná známá je  toho živým dokladem. Nemá pajdu, zato sedmý křížek na  krku   a zase ji letos  její ředitel zlomil, aby  si vzala  další třídu  prvňáků. Protože  nemá nikoho jiného – bavíme se o městě  s cca  15-tisíci obyvateli- a  také proto, že to  Dagmarka  s těmi prcky  betálně umí. Utáhne je  na  vařené  nudli. Tak  říkajíc. A  tudíž je  i naučí.  Bez  formálního diplomu z pajdy.

Tak  vidíš!, můžete  říci.  OK. Ale  risknete  to samé s  doktorem  nebo právníkem?  Že jako vás  nutně nemusí léčit  absolvent  lékařské fakulty, ale jen  absolventka  střední zdravotní  školy a  před  soudem zastupovat  místo  graduovaného advokáta  jen nějaký právnický prvok,  někdo s  nějakou tou   Střední školou právní? Nebo abych to nehrotil  – proč  vyžadovat po občanstvu řidičák, když  se  kdokoli může  naučit  jezdit s  tátou  někde  na plácku za  garáží? Budete se mezi takovými řidiči  cítit bezpečně?

Že to je příliš  kách a nesouměřitelné?  Ale  kdež!  Tady  jde totiž  o kvalitu vzdělání  našich  dětí a vnuků. A  vnější základní podmínky, proto aby  bylo co nejlepší  a připravilo je co nejkvalitněji na  život a  tím bylo zajištěno optimální fungování celé společnosti, až začnou pracovat, prostě musí  být  nastaveny  dobře. Do školní budovy nesmí téct  střechou, musí tam fungovat topení a téci voda, být uklizeno, atd. atd. Samozřejmost  že?  Tak proč  nemít za  katedrou   řádně  vystudované lékaře a právníky, pardon omlouvám se   – učitele?

Jak to souvisí se  včerejší  stávkou?  Velmi úzce. Ale  nyní odbočím-  Babiš  obvinil  šéfa  školských odborů Františka Dobšíka  že  lže . Jednou a už je  to dost dávno, jsme  se s  panem Dobšíkem potkali na krátkém jednání. Na  jeho základě  nejsem schopen  říci, jestli  je lhář nebo  ne. S jistou ovšem vím,  kdo lhal.

Mám v  archivu  článek s  tímto nadpisem

Babiš: Učitelům vzrostou platy o patnáct procent v roce 2020

Řekl to veřejně v pořadu televize Prima na počátku roku 2019.

Tohle  vyjádření mění celou  situaci.  Proč  by  si  kantoři, transponovaně  přes  pana  Dobšíka, měli nechat líbit,  že  lže  on a tím vlastně oni všichni?  Od  doby, kdy  Babiš pronesl onen  velkohubý  závazek, ke  kterému ho ovšem nikdo nenutil, takže  šlo jen a pouze  o jeho iniciativu, uplynulo hodně  a hodně  vody. A mnohé se  stalo. Například  to,  dnes  on ví, že mu nehrozí  předčasné parlamentní volby  a vládní koalice drží. Z čehož vyplývá, že  ten slib voličům/kantorům není potřeba dodržet. Dále pak to, že  bohužel premier narazil ve  svém obvyklém politickém marketingu – tedy kupování voličských skupin, o kterých  ví, že  silně chodí k volbám,   na  meze  možného. Konkrétně na dno státní kasy. Výsledkem bylo jednání s  odbory, O tom, že  to těch 15 jaksi nebude….

Odbory souhlasily, nepochybně nerady,  s tím, že  zkrátka  v  možnostech státu něco je  a něco není – třeba  těch 15% a netrvaly  na tom, aby  velkohubý  Babiš  splnil svůj slib. Nakonec  dohoda  zněla  10%. Podle mne po právu a na  férovku.Jak by  asi tak Babiš  a  celá vláda  zdůvodnili  růst platů  politikářům o 10%  a učitelům místo 15-ti  snad  daleko méně?

Jenže  najednou začaly  tahanice  o to kolik půjde do tarifů a kolik do tzv. odměn. S kterými mají  učitelé  bohaté  zkušenosti -NEGATIVNÍ!!!

Až moc  často se jim stalo,  že prostě  když  ředitel potřeboval něco nutně  zalepit, tu  kuchařky, školníka  nebo ajťaka  nebo suplování, sáhlo se do fondu odměn nebo dokonce když bylo opravdu špatně – dokonce i na  osobní hodnocení a kantoři utřeli a  šli domů jen s holým tarifem…. A  to nemluvím o školách, kterých je také nemálo, kde odměny  sice jsou, ale  jen pro někoho a kritériem  rozhodně nebyla  kvalita  práce. Ta  totiž  nehrála, nehraje a nebude hrát žádnou roli. V hlavní roli je  servilita a kamaráčoft  vůči řediteli.

Mimochodem, už  jsem psal , že  političtí papaláši  na  sebe  příští rok  ani náhodou nezapomenou -dostanou +10%.  Netřeba  pátrat, jestli to je do tarifů nebo odměn! Oni přece pracují vždycky  dobře, co dobře  – skvěle a zásadně  všichni. Takže motivace   fondu odměn netřeba. To  na  ty, co je ze svých daní platí,musí  být přísnost a bič  odměn,  aby  prý pracovali dobře! Nepřijde  vám to divné?

Naprosto se  kantorům nedivím. Tedy  těm, co  včera  alespoň nějakou formou do té stávky  šli. A  tím nemyslím ty, co vyjádřili slovní podporu nebo třeba přišli do školy  v  černém a učili. Ale  těm, co to nějakým způsobem  zařízli. Buď  úplně nebo  částečně.

Je  dokázáno, že  vrchnost a  zdaleka  ne jen ta  česká, rozumí jen síle. Kdyby  v  celé republice dnes  běhali všude  děti po sídlištích, Babiš  s Plagou  by okamžitě  otočili. Takhle se  už nafukují,  že  stávka  skončila  debaklem odborů. Ačkoli ty  říkají,  že úplně zavřených je 1 221 škol, omezená výuka je na 2 743 školách a necelé tři tisíce škol  vyjadřují podporu, ale ke stávce se nepřipojily, protože nestačily zajistit výuku.

Plaga,  jak řečeno, mele o debaklu a vsadím  boty na to, že  než  se k vám dostane  tenhle  článek, přisadí si i Babiš. Čímž jen přitopí pod kotlem. Ale jestlipak také  sdělí národu, že  základní organizace  školských odborů jsou jen na  cca  2000 školách?  To už potom ta  čísla  vypadají  zcela jinak! Ale  i tak  jd eo jedno z největších stávkových  vystoupení v posledních  30-tilétech  vůbec. Podle  čísel se  do něj  naplno nebo  částečně  zapojilo 30% všech  škol. Znáte jiný  případ  v polistopadové  historii, kdy   30%  z jednoho oboru  NAPŔÍČ republikou  položilo práci? Já jen slavnou  Duškovu  železniční stávku  proti Klausovi.

Ano, odbory  tu stávku nepřipravily  dobře a  s  rozmyslem. Stávka je  nejvyšší a jediný trumf, který mají. Podle mne  ho vynesly  příliš  brzo a chaoticky. Respektive  -v nenazrálé situaci. A  stávka dopadla jak  dopadla.  Účastnila  se menší  část  těch, jichž se bytostně  týkala.  Opět  na plné čáře  zvítězila  pro české učitelstvo  tak typická, promiňte  – předposranost  před  vrchností.  Takže  se zapojila  aktivně  jen menšina. Ale  i tak výrazně větší  než v minulosti.  Mám totiž před očima poslední stávku, kdy  ještě  učila moje  dobrá žena  Karkule.  Z  45 učitelů na její škole se tehdy ke stávce odhodlaly  celé dvě kantorky – Karkule a  ještě  jedna kolegyně. Zbytek , tedy  těch 43 ostatních se rozdělil na dvě  skupiny – ta první a menší  šla  rovnou za ředitelem a  sdělila  mu, že se  stávkou a odbory, rozhodně, ale opravdu rozhodně nesouhlasí, ta druhá větší  soukromě po tichu trousila, že  oni  tu stávku podporují, ale  nemohou si  dovolit  riskovat. Takže se v globálu  nic nezměnilo.

Jen dnes  místo slov  o  riskování  ta druhá skupina  tvrdí – bylo to příliš  na  rychlo a nechtěli  jsme poškodit  rodiče.  Dobrá,  tak  ať  příště  o zvýšení  svých platů  nebo  úpravu  čehokoli, co jim ve  školství  vadí,  jdou požádat ty  rodiče, která včera  oni nechtěli poškodit!  Jistě  jim vyhoví a přispějí. Dokud  většina  lidí nepochopí to, co  běžný Francouz má v  krvi a  Němec  dlouhými desetiletími naučené,  že  jen  tvrdá, rychlá a nekompromisní  masová  akce  těmi nahoře  doopravdy  může  pohnout, to tady  bude vypadat  tak,jak to vypadá – že  politkáři si dělají  z lidí  blázny. Slíbí  15 a  dají fakticky  8…V tom lepším případě. Ovšem na  sebe  zásadně  s penězi  nikdy nezapomenou -napříč  politickým spektrem. A ještě  si s  českými kantory  vytřou, protože  ti ani za  30 let nepochopili, že

Čeští učitelé jsou krotcí, v cizině stávkují častěji a někdy i měsíce

Nějaké  brblání po straně  , že  jako platy  jsou nedůstojné a povolání nemá prestiž a  že by  se mělo….., jsou k ničemu. Vy, co jste  včera  mysleli na ty  rodiče,  ale  ve  skutečnosti  jste  si nechtěli pálit  prsty  a jít  do osobního rizika. Právě  ,, že prakticky v žádné jiné zemi OECD na tom učitelé nejsou hůře než v ČR.

Například v takové Kostarice bere učitel ve vztahu k průměrnému výdělku zaměstnance s vyšším či vysokoškolským vzděláním více než dvakrát tolik, co učitel v Česku.

Nesoucím s  vámi a říkám  – dobře  vám tak, když se neumíte  a nechcete  o  svoje platy  vzít!

Babiš  s Plagou si myslí, že  zvítězili.Momentálně nejspíš takticky  asi  ano.  Jenže  jim musí  být jasné, že  30-40%  škol je proti  nim  a příště  nejspíš  půjdou do akce  znovu.  Babiše  doopravdy nikdo k velkohubým slibům nikdo nenutil. Chlubí se, jak umí vyjednávat… To  už  jsme  viděli  ohledně  Šmardy a  Staňka!  Nyní znovu.  Šel  do naprosto jalového střetu  – odbory mu cukly  z 15-ti  na  10. Nic by  se nebylo dálo,  kdyby  on na  revanš  kývl na  těch  10% do tarifů.  A byl  klid.    Místo toho  prohlásil Dobšíka  za  lháře, Plaga  stávku za  debakl…. Inu vyjednávač  jako víno. Zkyslé. Spoléhal  na  tu  „osvědčenou většinu“  českých kantorů, co se vždycky  hrbili  a hrbí před  panstvem!  A  podávají nanejvýš  ponížené  supliky. A  vyšlo mu to.  Zatím.

Přijde  doba  a možná není daleko, kdy prostě  na  zvyšování  učitelských platů nebude. A  ty  se začnou propadat  pod jím slíbený  benchmark 130%  průměrné  mzdy /pokud  tuhle  hodnotu  vůbec  někdy  dosáhnou!/.  Dnes zneuznanými a  vysmívanými stávkujícími  nic nebude zapomenuto. A  ti, co se  ještě  včera  báli, vlastně nechtěli přidělávat  starosti  rodičům,   se  příště, minimálně  z části, bát přestanou.Mimo jiné  i proto, že  české školství, ze všeho nejvíce  připomíná  trvalý  chaos. S kterým Plagu  ani Babiše  ani nenapadne  cokoli pozitivního udělat. A zmatek, improvizaci  a  úřední  blbství  typu inkluze   se nedají  snášet do nekonečna. Jednou  ty  saze a bezmoc  bouchnou.

Tahle  stávka  byla opravdu zbytečná. Mohli jsme  si ji uspořit. V  úzkém meritu věci dokonce postrádala opodstatnění. Jenže  politikáři z ní udělali   záležitost potřebnou a  nutnou. S výnosy pro jednu stranu a  ztrátami pro druhou  až v budoucnosti.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.