Okupační stávka na Karlovce, fenomen Greta a smog


Když jsem psal články  o fenomenu Greta  pro Kosu nebo když předminulý pátek byla  Greta  úhelným tématem Hodiny  vlka na  SVSK,  měl jsem jediný  cíl – na  rozdíl  od všech  ostatních komentujících, bez ohledu  zda jí fandí nebo jí popírají, ji neřešit, ale  představit jako fenomen. Tedy jako úkaz. Jako  něco, co tu nebylo a  náhle  je  a především – bude. Nezávisle  na  naší  vůli. Třeba  jako se každoročně opakující serie  smogových  dnů. Tak, jak  je  známe  stále  častěji všichni. Ale především lidí v  severních  Čechách a na  severní Moravě.

Smog  ani Greta  tu  dříve nebyly. Ne před industriální dobou.  A  nyní ano. A  opět a opět  přijdou, když k tomu nastanou podmínky i když  se nám to nelíbí. Aby  bylo jasno  – nekladu rovnítko mezi smog  a Gretu ve  smyslu,  že  oba škodí lidskému organismu.  Ideální Gretin svět by  určitě  znamenal  vzduch  čistý  jako kdysi, když začínal náš letopočet.  Rovnost je  v  tom, že oběma  je  jedno, když jim lidé nadávají  nebo popírají jejich  existenci  či jejich škodlivost nebo oprávnění existovat, či je budou dehonestovat, posílat  do blázince, školy nebo  do… no tam kde končí  záda. Jsou  to prostě fenomeny. Existující nezávisle na  nějakém veřejném mínění. Takže  je potřeba  tak  brát. A především -místo planých  keců, přemýšlet jak čelit  jejich dopadům.

Dělal jsem co jsem mohl a přece  u  dost značné  části kosířů a i posluchačů  Slobodného vysielača  marně.  Je  to jako bych mluvil k  hluchým. Neustále  chodí námitku typu:

-Greta  je autistická blka

-je  to PR produkt

-srovnání Grety a  Jany z Arku je  mimoběžné, protože  Jana  byla produktem tzv. pannenského kultu, což  Greta  není, ačkoli jinak… no nic.  Že obě, jako „holky od ničeho“ zvedly  masy  a pohnuly  světem je  zřejmě nepodstatné

-co hlásá a důvody  proč  to hlásá, nejsou pravdivé,  s klimatem se  bud  nic zvláštního neděje  nebo děje, ale nic , což  už by tady nebylo. Jako by  přežití lidstva,  bylo naprosto pominutelnou veličinou. Je  někdo  ochoten  vyslovit – když vymřeli mamuti, vymřu klidně také?

-ona  nechce  slyšet  na žádné argumenty protistrany, jako kdyby  naprostá většina  těch, co jí to vyčítají,byla jiná

-data, například  z momentálně nejlepší světové univerzity  v Oxfordu,  jsou  cinknutá, protože  kdosi na  Oxfordu  hlásá  teorii  36 pohlaví, takže  tím pádem  jsou  všichni v Oxfordu  dementi a když nejsou tak stejně….

-je  to  s tím rankingem téhle univerzity  naprosto podezřelé, protože žebříček,  založený na počtu citací / nejen/ je  špatně protože… takže  asi  nejlepší bude  univerzita  Sládkovičovo, která  řádné citace nemá.

-atd.atd. atd.mohl bych pokračovat hodně  dlouho.

A tohle všechno se opakuje  stále dokola.

Ačkoli s  Gretou a jejím hnutím to sebeméně nepohne. Podstatu  Gretina  protestu a především budoucí dopady  nikdo  nebere na vědomí. To se předem odmítne    tou  zacyklenou neplodnou diskusí. A já přitom hovořil o úplně něčem jiném!

Snad  jsem dnes zvolil  správný  příměr s  tím smogem. Prostě, stejně jako Greta  sem vtrhnul, neptal se nikoho, jestli ho chceme  nebo ne, je mu jedno co si o něm myslíme a jak  ho nazýváme a  my  se s ním musíme  vypořádat. Nebo jej ignorovat. Jde o fenomen  našeho způsobu  života a úkaz. A  já se  snažím  vysvětlovat, že s Gretou  je to stejné.

Je tady, bude tady a s  ní  řada jejích  stoupenců. a budou se  snažit  silou mocí prosadit  svoje  vidění světa.  Opřeni  o tzv.  „dobrý úmysl“, kterým  není nic jiného  než  záchrana  planety. A není větší lákadlo než  boj za obecné dobré. I kdyby to mělo vyhladit celé lidstvo.

Dále jsem konstatoval, že:

-jsou inertní  vůči argumentům a  proč by nebyli, i když je  to špatně,  protože  stejně  si počínají u  nás babišáci nebo Zemlérka, v Británii  brexitáři, v muslimském světě  příznivci radikálního islámu, vítači z  migračních neziskovek  a  x jiných po celé zeměkouli.  Tak proč by gretisti byli nastaveni  jinak?

-že se na Gretu a  její hnutí  nalepí  kde  kdo, ať už z jakýchkoli důvodů, ale  nám všem budou tvrdit, že jim jde jedině  a pouze  o vznešený  cíl celoplanetárního dobra

-že  jde  o generační vzpouru. Podobné  té, kterou zažil západní svět v pohnutém roce  1968 a  že se před  tím nedá uniknout, ani u nás  v České republice!

-že  Gretini přívrženci, respektive  ti, co se  za ně  budou vydávat, nikdy neodsouhlasí, že  jejich požadavky  už  jsou  naplněny  a vždycky, když se tak fakticky  stane, přijdou s novými.

-že s dětmi nelze bojovat

Bohužel musím konstatovat,  že  potvrzení  této charakteristiky přišlo daleko  rychleji, než  jsem  čekal. Holt  doháníme  vyspělý  svět….

Nepochybně  se k vám dostala informace, že  v  úterý na  Filosofické fakultě  Karlovy  university  došlo k tzv.  Okupační stávce.

Proběhla v prvních dvou patrech hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Náměstí Jana Palacha, kterou svolala studentská iniciativa Univerzity za klima.

Zhruba kolem padesátky aktivistů stávku za klima, hodlalo upozornit vládu na urgentní řešení klimatické změny.

Vedení  fakulty  protest povolilo, nicméně  požadovalo večer  vyklizení budovy. Což  demonstrující  odmítli a  zůstali v budově  na just  přes noc.

Myslím, že  lepší než  tisíc mých popisů nebo někoho jiného  je  krátká  reportáž, kterou z akce  natočila  ČT a odvysílala ji na  ČT  24 12.11. ve Zprávách ve23,00hod.Najdete ji mezi časy 16:03 až 18:28.

Zajímavá je  ingerence  pirátské poslankyně, která je  nesmírně spokojena, vyjadřuje podporu a těší ji,  že mladá generace  není lhostejná.

Mně  zajímalo co uvidím. Kdo jsou ti, co demonstrují. Co vyčítají vládě, že  dělá pro  záchranu klimatu málo, požadují okamžité odstavení  uhelných elektráren a tak  podobně.  Nejspíš  ovšem  také  trvají na  tom, že  pro své počítače, mobily, vařiče a  všechno ostatní, co si  do fakulty na ten mejdánek přinesli s sebou a je na  elektřinu musí mít   zajištěnou její nepřetržitou a dostatečnou dodávku.Jinak by  se opravdu rozzlobili!

Že by je zajímalo  něco tak nezajímavého, jako je  národní energetický mix?  Ani nápad. To je pod jejich  rozlišovací schopnost. Oni prostě požadují! Tečka! Tak proč by  měli brát na  vědomí, že  kdyby se  uhelky odpojily, pak  ztratíme okamžitě   60%  celkového  instalovaného výkonu. Ze vteřiny  na vteřinu Přesně  57%.A zbytek zdrojů soustavu neutáhne  ani v e velkém provizoriu.  Ajta  krajta! To jsem si sám naběhl na  svoje  vidle- smog ani  Gretiny  fandy  fakta nezajímají… OK.

Další si ušetřím. Vrátím se k tomu,  že mne zajímali ti, co okupovali ty  chodby  na filosofii… Typologicky.

A zjistil jsem , že jde  o klasický typ frikulín.  Že nevíte, co to je  frikulín? Popisují ho anglická slova  free a  cool.  A demonstruje přece za  správnou věc.. Uhněte mu z cesty nebo lépe – okamžitě  splňte, co chce! Ačkoli on sám to neví.

Odbočím – bylo mi vyčítáno, ohledně mých názorů na  Gretu,  že  ona  je  zneužívána. Přirozeně  světovými loutkovodiči,  globalisty  a tak. To je jeden, dodávám, že převládající  názor. Zejména  na  alternativě – chtějí nás  dále omezit, svázat a vybírat od nás ještě  víc  prachů přes  uhlíkovou daň. Ale  jsou  i názory opačné. Viz třeba tady – to nemohu nechat ležet ladem a ocituji:

Celá hysterie vyvolávaná kolem změny klimatu a následná politická opatření prosazovaná vládnoucími a zájmovými skupinami jsou totiž jen brutálním tažením proti kapitalistickému ekonomickému systému. Jinými slovy, jde o frontální útok progresivní levice, snahu světových socialistických sil o bezohledné uchopení moci a zavedení globální, totalitní, socialistické světové vlády.

Takže  Greta  je tu nástrojem globálního kapitalismu,  tu  frontálním útokem na kapitalismus…  Klaus se Zemanem aby se v  tom vyznali!  A mohou si přiznat i Babiše.

Mají nad  čím dumat!

Protože  mezi  těmi demonstrujícími na FF UK se objevili náhle  i tihle!

Zkrátka jakási  militantní marxistická  partička.  Ovšem, jak jsem si přečetl v papírových Lidovkách, nejdříve  byli  trpěni, tvrdí  jakýsi organizátor, ale poté byli požádáni, aby  se zase odpojili. Zcela  ve  smyslu těch blábolů, že  Greta je jednou  loutkou globálních kapitalistů k zotročení obyčejných lidí a jindy zase, že  jde o lstivý  útok neomarxistů na samou podstatu  kapitalismu.Ti stávkující  frikulíni to mají stejně. Zřejmě  si  mezi nimi ti nejsprávnější ze  správných uvědomili,  že  opravdový  protestní student  FF UK  NEMUŽE A NESMÍ mít nic  společného  s nějakou levicí a marxismem. Řekl jakýsi mediální koordinátor iniciativy Kryštof Říha.

Už proto, že  záhy  zjistili, že  jenom požadavky na to, aby  Univerzita  byla ekologičtější, aby  se  daleko více zapojila  do hnutí za  ochranu klimatu tak nějak nemusí  být  tím pravým,  daleko více oslovujícím   tahákem.

Takže  náhle a  zejména druhý  den přidali požadavky, které  s klimatem nemají  a jeho ochranou, natož s  Gretou nesouvisí ani  hodně  vzdáleně.

Přešli k politickým požadavkům, zejména  aby  odstoupil současný rektor  Zíma. Protože podepsal před  časem smlouvu  o finanční podpoře s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil. Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny. Mimo to  má Zima na  krku spolupráci/netuším zda vědomou  či nevědomou/   s  čínskou  ambasádou, která  financovala  některé   akce  UK  a tím měla  podprahově   zajišťovat  čínský  vliv  na české  nejprestižnější univerzitě.

Když  už  to bylo v téhle poloze, pak je jasné, že se s marxistickými radikály museli správní frikulíni rozejít! Čínu je  třeba  kritizovat a  to militantní levičák nedovolí. Takže  ven vy  rozvraceči našich  řad!

Nicméně  -pokud  Gretini oponenti  argumentují tím, že je  zneužívána, pak souhlasím!  Ta studentská stávka  to ukazuje  naprosto dokonale. Zneužili ji ti správní a nejsprávnější i militantní  levičáci!  A bude  se tak dít  i budoucnu.  Každý pro své úzké cíle a sobecké  zájmy. A stejně tak  oponenti Grety! Třeba takový Klaus má být arbitrem nad  její věrohodností?!  To už jste zapomněli  na  to, jakou džungli pro  rychlozbohatlíky  tady vytvořil v 90-tých létech?  Na jeho amnestii? Všichni nestydatě zneužívají  Gretu! Kvůli svým politickým cílům.

Tahle studentská stávka  to ukázala dokonale.  Protože noční  mejdan na  Filosofii nebyl zřejmě dost  cool, o den  později  už  tábořili  ti nejradikálnější  rovnou v Karolinu.  A  prý tam budou tak dlouho dokud  Zima neodstoupí. A  až  odstoupí, tak  prý dalším rektorem musí být  žena!

Ale  na ekologii  také nezapomínají. Pro jistotu! Vysokoškoláci poměrně radikálně žádají, aby fakulty přešly na dodavatele obnovitelné energie a minimalizovaly svou energetickou spotřebu, okamžitě ukončily spolupráci a přestaly přijímat finanční podporu od významných znečišťovatelů životního prostředí a těch, kteří přispívají k prohlubování sociálních nespravedlností a mnoho dalšího.

Minimalizace  spotřeby  energie mi je  pochopitelná. Může  například  začít  tak,  že  se  v učebnách a jinde bude topit na nějakých  15stupňů a bude. Že  se  vypnou veškeré výtahy možná i počítače. Je prokázáno, že  svět  fungoval i bez nich. Ale  co jaksi nechápu je ten požadovaný přechod  k oněm dodavatelům obnovitelné  energie… co brání  těm, co tohle chtějí, aby  šli příkladem a v  privátu  si  sami nejdříve  nějakého takového energetického dodavatele obstarali sami pro sebe?! Nestyďte se,  směle  do toho!

Ale  to už jsem zase sklouzl do argumentační roviny a  ona je jim naprosto cizí. Je evidentní, že  Greta a její klimatažení je  pro tyhle  jen zástěrkou. K politickým požadavkům. V tom lepším případě. V tom obyčejnějším jim jde  doopravdy jen  o to dělání bordelu.

Rektor Zima není můj šálek čaje. Nechápal jsem, jak někdo mohl  spojit  jméno tak úctyhodné instituce, jakou je  Karlovka s  organizací, provozující, dle  mého názoru – lichvu, ovšem v mezích zákona.   Navíc  ještě  za urážlivého a  naprosto směšného půl melounu ročně!!! To je  slaboduchost  katastrofického rozměru!

Nicméně  aby, dejme  tomu dvě stovky, momentálně  čtu, že  už jen dvacet nějakých  radikálů,  kladlo  ultimativní požadavky, kdo má  být rektor a  kdo ne a kdo má přijít po něm?

Když  UK  má  celkem 45 000  studentů? A  Filosofie  8 000?

Jsem si  naprosto jistý, že  kdyby  bylo možno přezkoumat  pravé motivy těch  okupačně  stávkujících, daly  by  se podle nich  roztřídit na  tři  skupiny

– ekofanatici. Ti kteří chtějí  zachránit  svět, i kdyby ho měli zabít

-provokatéři.Ti co jen chtějí, zaštítěni  nejposvátnějším úmyslem dělat česky  řečeno bordel a užívat si zmatek, který vyvolají a svou okamžitou moc nad  společností

-naivkové, kteří  to myslí opravdu s planetou dobře

Netuším,kolik je kterých. Ale jiní tam nejsou.

Nicméně  tohle  přesně je  fenomen  Greta, který jsem se snažil představit!  Jak že  jsem charakterizoval  Gretiny  „přívržence“?  Takhle:

-jsou inertní  vůči argumentům a  proč by nebyli, i když je  to špatně,  protože  stejně  si počínají u  nás babišáci nebo Zemlérka, v Británii  brexitáři, v muslimském světě  příznivci radikálního islámu, vítači z  migračních neziskovek  a  x jiných po celé zeměkouli.  Tak proč by gretisti byli nastaveni  jinak?

-že se na Gretu a  její hnutí  nalepí  kde  kdo, ať už z jakýchkoli důvodů, ale  nám všem budou tvrdit, že jim jde jedině  a pouze  o vznešený  cíl celoplanetárního dobra

-že  jde  o generační vzpouru. Podobné  té, kterou zažil západní svět v pohnutém roce  1968 a  že se před  tím nedá uniknout, ani u nás  v České republice!

-že  Gretini přívrženci, respektive  ti, co se  za ně  budou vydávat, nikdy neodsouhlasí, že  jejich požadavky  už  jsou   naplněny  a vždycky, když se tak fakticky stane, přijdou s novými.

-že s dětmi nelze bojovat

Ti z  té okupační  stávky doslova  a do písmene potvrzují moje závěry, které mnoho čtenářů  Kosy i posluchačů SVSK odmítá přijmout nebo alespoň  vzít na vědomí!

Ačkoli je zřejmé, že na Gretu se opravdu lepí kde  kdo, že  argumenty nehrají žádnou roli a především – jde o generační vzpouru!!! To je zcela nepochybné. A  požadavky se také  stupňují! Co má  klimatický problém společného s  rektorem Zimou a pohlavím jeho eventuálního nástupce/nástupkyně? Klima  je  evidentní  zástěrkou a když se ukáže, že  to je, kvůli společenské ozvěně  výhodnější opačně,  tak se Zima stane  zástěrkou pro klima.

A správná je  i poslední charakteristika – s  dětmi nelze  bojovat! Jak vedení  FF tak vedení  Univerzity  nesouhlasily  s okupační stávkou   a kempováním  jejích účastníků  ve  škole. Ti neposlechli, Schválně. Chtěli vyhrotit konflikt. Zejména  s vědomím  výročí 17. listopadu v zádech. Takže  ani fakulta  ani  rektorát  si netroufly  uplatnit  zákon.  Protože  bylo jasné, že  takhle  by  se z doutnajícího ohýnku docela  určitě stal okamžitě  požár!  Bylo by  to jako před  30-ti roky.Ačkoli to taknení  anive  zlém snu.

Za mne správné rozhodnutí.   Tahle stávka, meritorně doslova  o ničem, protože  nemůže  nic  změnit s výjimkou  výměny prvního funkcionáře  celé školy,  což ovšem  vůbec  nic z toho, čím se ohánějí protestanti -neřeší,  je organizována  ekofanatiky a chaoty, toužícími vyvolat  zmatek. Protože jim to přijde free  a cool a  hodlají se vyrovnat  zahraničním vzorům, aby  si nepřipadali méněcenní.

Vedení fakulty  a posléze  Univerzity  přesně  identifikovalo výbušný potenciál a zvolilo jediný správný postup  – nechat to vyhnít! S dětmi se opravdu bojovat nedá.  Je zcela zřejmé, že je potřeba  přečkat  víkend a  pokud  radikálové  situaci nějakou nečekanou akcí  nevyhrotí, zhasne  sama od  sebe. Píši  to ve  čtvrtek odpoledne  a v pátek ráno. Takže  vy už  víte, jestli se něco přihodilo přes  víkend. Já ještě ne.

Takhle  funguje  fenomen. Jedno, zda  smog nebo ten Gretin. Pokud  tomu pořád nechcete  uvěřit, myslíte  si, že  těm, co momentálně okupují  Klementinum  záleží na  tom, co si  o nich myslíte vy nebo já nebo co jim sdělíte  ohledně jejich počínání?

Abych nezapomněl  – kdybych byl  rektorem Zimou, tak bych se  okamžitě  chytil toho jejich požadavku  aby fakulty přešly na dodavatele obnovitelné energie a požádal je, aby  takové dodavatele  konkrétně i s jejich nabídkami identifikovali a přispěli tak  konkrétním  tam, kde  Univerzita  tápe.  A  vlastně , proč  troškařit,  když  všemu tak rozumí,  tak  jistě  by byli schopni dodat  přesnou a konkrétní studii jak na  fakultách minimalizovat svou energetickou spotřebu! 

A moc bych se  těšil, co  z nich vypadne. Protože  konec  téhle okupační stávky není konec  fenomenu Greta. Ani  na UK.

Ale podle  svého zvyku jsem si  něco primového schoval na úplný konec.  Zejména  pro ty, co tak vehementně  shazovali  tu oxfordskou studii s odkazem na  to, že  kdosi z téhle  univerzity  hlásá, že máme  36 pohlaví.

V tom Oxfordu jsou neuvěřitelní čučkaři, jak by  řekl klasik.  Co Čech to kabrňák!  Takže  až půjdete  příště  k  doktorovi, s čímkoliv  – nejdříve přezkoumejte , na  kteréže  universitě  získal diplom! Protože  jestli je z Karlovky, musíte se mu, podle své   oxfordské doktriny  vyhnout  velkým obloukem. Neboť  existuje  jakýsi český psycholog a  rodinný  terapeut jménem  Jiří Procházka, s titulem Mgr.  provozující aktivně  praxi a vystudovavší  na Karlově  univerzitě. Ten   strčil nějaký  zmatečný Oxford a  tamní  pseudoodborníky na počet pohlaví do kapsy –tvrdí,že je jich  rovnou 40!!!! A že i muži menstruují… Takže  každý  doktor  z UK  musí přece být  automaticky mašíbl,  když tam  mohl vystudovat někdo jako Procházka, ne?

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.