Dopis vlkovi ohledně Letné a vlkova odpověd


No to byl zase hukot!  Po mém pondělním článku o paradoxech demonstrace na  Letné…. Plná mailová schránka. Zejména  s posudky mého duševního stavu, příčetnosti, stařecké demence,  obsesivní  posedlosti Zemanem a  Babišem. A tak podobně. Skoro se mi chce  říci, že  přísloví  – co Čech, to muzikant má dnes podobu  – co Čech to psychiatr. Myslím,že  jsem odpověděl na  všechny. Ať měli  jakoukoli formu. A snažil jsem se v odpovědích  volit  stejnou s níž  byl psán ten původní,na který jsem reagoval. Aby mi  adresát lépe  rozuměl, když  mluvím stejnou řečí jako on ke mně. Myslím, že je  to tak správn, i když  většině  zpětných příjemců speciálně  taková komunikace  nechutná. Protože  oni si chtějí kopnout, urazit umlčet. Na  tohle nejsem vhodný typ. Umlčet se nedám. A  už  vůbec  ne  na svém blogu.

Napsal  jsem, že  jsem vypořádal všechny?  Není to tak úplně pravda. Jeden zatím  zůstal bez odpovědi. Je  z maličké hromádky – těch, kteří nesouhlasili s pondělním textem, ovšem volili decentní  a slušnou  formu. A přesto dokázali  dát  do textu  všechny možné námitky jako ostatní, aniž by potřebovali vlka urážet nebo  posuzovat  jeho psýchu. Proto jsem se rozhodl otisknout jej a  odpovědět veřejně.  Ten mail si to zaslouží. Napsal jej pan  JŠ z  Prostějova. Soudím, že  poctivá odpověď  z mé strany  je  nutností.  Jestliže  neváhám  s replikou  vůči všelijakým Cemperům a Scallopům, musím tím spíše odpovědět  v  tomto případě. Protože jde  o velmi  kulantní kritiku. Takže podívejme se, co mi pan JŠ poslal.

Milý Vlku,

omlouvám se za familiární tón mého příspěvku, resp. reakce na Tvůj poslední článek k sobotní Letné (jsem už „starší dorostenec“ (70) a ono tykání mi usnadňuje psaní). Taky se omlouvám, že používám mail primárně určený k soukromým sdělením autorům k poznámkám, toto vymezení (asi) překračující.

K PC jsem sedl proto, že se tak nějak nemohu srovnat s článkem, který dle mého názoru, významně vybočuje z úrovně toho, co na „Kose“ publikuješ. Ten článek by si zasloužil samostatný rozbor, který by ten můj kritický pohled osvětlil. Jsem přesvědčen, že to ovšem není potřeba – těch pár nesouvislých poznámek níže si dokážeš bez problému rozšifrovat sám. Zdůrazňuji, že jsem dalek toho, abych kritizoval – vadí mi jen to, že analytik a člověk s širokým rozhledem, napíše tak lacinou (promiň) úvahu na téma, která se přímo k analýze nabízí. Navíc zatíženou osobní animozitou vůči presidentovi i premiérovi (ale také an Block vůči členům hnutí ANO). Což ovšem (bohužel), je opakující se záležitost, snižující možný pohled na úroveň objektivity některých článků. Ale budiž. Oba si kritiku bezpochyby zaslouží, ale bez onoho osobního filtru by to možná bylo lepší – alespoň z mého zorného úhlu Ale avizoval jsem několik poznámek k zamyšlení (možná pro Tvůj případný analytický pohled?) určených autorovi, a tak se nebudu rozepisovat:

· Největší paradox se do Tvé úvahy nedostal: v r. 89 byl jedním z nejdůležitějších požadavků tento: ..svobodné volby“; v r. 19 protest proti výsledkům svobodných voleb; (podle mě je demonstrace jedním z řady pokusů destabilizovat společnost a umožnit podíl na moci těm (pravicovým) politickým subjektům, které ve volbách neuspěli;

· Mrzí mě, že rozlišuješ lidi na slušné a (ne)slušné na základě toho, jak se chovají v davu; Pošlu Ti část filmového týdeníku z r. 1942 z Pražáky zaplněného Václaváku – říši přitom velebil min. Moravec. Ti lidé pod sochou sv. Václava (bylo jich opravdu, ale opravdu hodně) se chovali spořádaně a slušně.. PS: ve zprávě k zaslanému videu stálo stručné, ale výstižné: „Pražáci opět nezklamali“. Svým způsobem také paradox;

· Píšeš „…kdy její účastníci vysloví nějaké požadavky..“; no ono to je trochu jinak: požadavky vznesli chlapíci z MCH na demonstraci – nějak jsem nezaznamenal, že ty jejich „vize“ a ultimáta zazněly před manifestací a tudíž účastníci šli demonstrovat právě za tyto požadavky (ale nakonec i Ty v úvodu článku jsi „vydedukoval“ mnohoznačný pozitivní soubor toho, co demonstrace měla podpořit,,,)

· Protože jsi  analytik, jistě Ti pravý smysl (tentokráte vyjádřený explicitně, jasně a srozumitelně) demonstrace nemohl uniknout; dá se to říci i takto: jestliže naše nátlakové akce neuspějí, je třeba připravit půdu pro následující volby a…sesadit ANO s Babišem. ODS, TOP 09, STAN, KDU… (dnešní opozičníci-mimo KSČM a Okamurovce) musí dostat šanci-ne musí vyhrát za každou cenu. Změníme volební zákon, sjednotíme opozici, budeme demonstrovat. Dtto prezident;

· Ještě k tomu MCH vyhlášenému ultimátu. Proč o něm „chvilkaři“ neinformovali před svoláním manifestace? Demonstranti tak posloužili těm, kteří stojí v pozadí spolku, za užitečné krytí (zdráhám se použít výrazu a stupid person) jejich cílů; Docela slušná manipulace je i s podpisem listin – kdo by ona veskrze pozitivní prohlášení nepodepsal?

· Už jsem (jak říkáš Ty) dlouhý (a to bych mohl ještě dlouho pokračovat), a tak jen malé PS:

o Nemyslím, že máš zapotřebí snižovat své vysoké renomé články, které by napsal kde jaký stranický PR manager;

o Pokud ano, nevadí. Vyberu si z Tvého „repertoáru“ na Kose zrno.

o Těším se na Tvoje (nejen) články na Kose.

o Přejí zdraví, invenci. Díky za Tvoji skvělou práci.

S pozdravem JŠ, Prostějov

 

Přimělo mne to k zamyšlení. Což, jak předpokládám  bylo  cílem onoho osobního  mailu od pana  JŠ.  Začal jsem tím,  že  jsem si vytáhl jeho  holé námitky, aby  vše bylo přehlednější.

1- mám osobní  animozitu vůči prezidentovi a premierovi

2- volali jsme po svobodných volbách v  r. 89 a když je máme, tak demonstrující  neuznávají jejich  výsledky, chtějí destabilizovat společnost a zvrátit  jejich výsledky.

3- Praha  zažila  různé  demonstrace a Pražáci  byli vždycky  zrádci nebo přinejmenším podivní, takže  třeba v r. 1942 po zavraždění  Heydricha  byl plný  Václavák a Emanuel Moravec si to chválil.

4-organizátoři – tedy Milion chvilek demonstraci, v podstatě  zneužili, aby  demonstranty tak trochu podvedli a  nadiktovali jejich jménem SVOJE požadavky

5- jestliže  nátlakové  akce  neuspějí, pak demonstrace vyzývala  k tomu, aby  byl Babiš  poražen ve volbách  sjednocením dnešní opozice /bez Okamury/ a  také aby byl změněn volební zákon a  byl jiný přepočet hlasů na mandáty.

6-proč  chvilkaři  svém ultimatu neinformovali předem? A  petice  chvilkařů je  vlastně  manipulací!

Tohle je  sentence  toho dopisu, co mi přišel. Alespoň já to tak chápu. Jestli  špatně, pak se  omlouvám za  svou opravdu duševní nedostatečnost. Nechť v  tom nikdo a ze  všech nejméně  pan JŠ nehledá  z mé strany  zlou vůli  nebo snahu cokoli překroutit, abych to následně mohl snáze  rozstřelit.

Takže těch  šest  bodů pojednám Jaroslave,  jako vždycky  per partes. Jak jdou za  sebou a každý zvláště.

1-moje  osobní animozita vůči  Babišovi se Zemanem

Nezastírám, že  ani jeden  se mi v politice  nelíbí. Ba dokonce  je mám ve  své osobní kategorii  zemský  škůdce.Spolu s Klausem st. a  Kalouskem.  Nicméně- nemám žádný podmíněný reflex  Pavlova psa, jenž  začne  slintat nebo štěkat, když slyší  Zeman nebo Babiš. Ostatně – Pavlov  to zkoušel na psech, já jsem vlk 🙂

Ale k věci.  Vždycky, když o těch dvou  kriticky  píši si dávám  velmi dobrý pozor, abych přesně a   dohledatelně    vyzdrojoval  fakta, na  nichž stavím svou konkrétní kritiku!!! Bez nich bych  žádný  text o těch  dvou a komkoli jiném, vůbec nezačal tvořit.

Vedle toho jsou ale na Kose  i  texty, kde jsem se jich zastal nebo dokonce  podpořil. Abych opět uvedl důkaz –  na hlavní stránce Kosy  je tzv. vyhledávací okénko. Jestliže tam, pane  Jaroslave  zadáš  EET,vyjede  ti serie  článků na  toto  téma.  Kromě jiného  celý, původně  čtyřdílný, dnes už a si 7-midílný seriál o této dani. Kde  má jednoznačně  Babiš  moji podporu. Která mne, kromě jiného stála  osobní přátelství s někým ,kdo jde  se mnou  českým internetem od roku 1997..

Podobně to mám se Zemanem. Netuším, zda jsi Kosu četl už v  roce  2014.

18. listopadu  2014 jsi mohl číst  následující článek

Vlkovy perličky ze dna demokratůrů – aneb červená karta zdravému rozumu!

Zkus  ho otevřít. A to jsem půl roku před  tím před druhým kolem prezidentských  voleb  před Zemanem varoval a  napsal, že  k ním nepůjdu, protože si neumím vybrat, jestli mám být zastřelen  nebo zardoušen.

Obsese  je tedy  vyloučena.

Proč nemohu a nikdy už nebudu volit  Miloše Zemana jsem  v detailu popsal před  druhým kolem posledních prezidentských voleb v článcích

Moje báječná léta pod psa s Milošem Zemanem aneb proč ho nemohu a nebudu volit za prezidenta I.

Moje báječná léta pod psa s Milošem Zemanem aneb proč ho nemohu a nebudu volit za prezidenta II.

Je  v nich dostatek dostatek faktů, které se nedají zpochybnit. A nedovolovaly mi na Zemana pohlížet jinak, než jako na naprosto nevolitelnou figuru. A konstatuji,  že  od  té doby  k tomu mnoho dalších, ještě horších – přibylo. Viz například  letošní dění kolem ministra kultury  a  abolice pro Babiše  nebo  proslavená hůlka na Hradě..

Ne, nejsem posedlý těmi dvěma. Ale měřím jim stejně jako před  tím Klausovi nebo Kalouskovi. Protože můj žebříček hodnot a názor na to , v jakém státě  chci žít,  se nezměnil a nezmění.   A  tyhle dva, z mnoha  dobrých důvodů, považuji za  přímé hrožení demokracie. Přesto jsem se jich dokázal zastat, když jim,dle mého názoru bylo křivděno.

2- volali jsme po svobodných volbách v  r. 89 a když je máme, tak demonstrující  neuznávají jejich  výsledky,chtějí destabilizovat společnost a zvrátit  jejich výsledky.

Tohle pokládám za hrubé nedorozumění! Oba  dva pamatujeme  Listopad. Přímo jsme  se ho účastnili. Takže  by nám oběma měl být zřejmý rozdíl mezi oběma demonstracemi! Tehdy existovala  také vláda a prezident. A  demonstranti je hodlali svrhnout. Nikoli jen Husáka,Jakeše nebo Adamce – nýbrž  hodlali odstranit z vedení státu  KSČ, zrušit její, v ústavě zakotvenou,vedoucí úlohu. Popření výsledků voleb  exemplární.

Letos nic  takového na Letné  nezaznělo. Nikdo nepopíral výsledek voleb. Kde 71%  zúčastněných voličů nevolilo kandidátku ANO. Opakuji -71%!!!  A kandidátku ANO. Vítězství ANO a jeho právo vládnout, pokud sežene  v parlamentu 101, nikdo na Letné nezpochybnil. Takže výsledek svobodných voleb nebyl a není popřen. Demonstrující jen chtějí, aby  z vlády  zmizel Babiš, protože  je ušpiněný tak, že  by všude jinde dávno z politiky musel odejít. Volání za  Babišovu demisi  NENÍ popřením voleb.Nejde oodstranění vítězného politickéhosubjektu, jen jednoho jeho představitele!  Je  oprávněným požadavkem, že  nás nemůže  vést  skandální figura,bývalý komunista  a ve  svazcích StB  registrovaný  donašeč. Podle mne naprosto logické a oprávněné požadavky.

Letná nevolala  ani po Zemanově abdikaci! Na  rozdíl od Letné před  30-tiroky. Kdy požadavky na  abdikaci Husáka zazněly naprosto jasně. Přestože  byl právoplatně  zvolen! Takže?

A ještě něco – netuším jestli jsi byl na pražských demonstracích  proti Nečas Kalouskovské  famiglii. V roce 2012 a 2013. Já ano. Na obou  a ujištuji tě,  že  tam se jasně  a mohutně  skandovalo za  demisi té  famiglie. Za  demisi – celé tehdejší vlády. Ačkoli měla  v parlamentně  většinu.Zeptám se tě – protestoval jsi tehdy někde proti popírání výsledku voleb? Nebo jinak- jejich rezult, ten z roku  2010 popřel svým rozhodnutím jmenovat vládu kamarádů až  Miloš  Zeman, ačkoli mu  na Hrad  bylo doručeno 101 podpisů poslanců, kteří byli ochotni podpořit  vládu  ODS, TOP 09 a  zbytků Bártovců. Zeman ovšem jejich  přání ignoroval,výsledek voleb, nevýsledek voleb a  instaloval kamarády.Bez důvěry  sněmovny.  A nechal je  vládnout nejen do voleb, ale ještě značný  čas po nich. Jen tak. Z  jeho rozhodnutí.   Takhle vypadá popření vůle  voličů!

3- Praha  zažila  různé  demonstrace a Pražáci  byli vždycky  zrádci nebo přinejmenším podivní, takže  třeba v r. 1942 po zavraždění  Heydricha  byl plný  Václavák a Emanuel Moravec si to chválil.

Promiň, ale  tohle je  argumentační faul. Protože  v takovém případě ten  nacistický a  kolaborantský odér  je spojen  jak s demonstracemi roku 1968, tak 1969 a  přirozeně také  1989! A  totéž platí o už zmíněných protestech odborů proti Nečasovi a Kalouskovi! To Pražáci, řečeno s  Emanuelem Moravcem, TAKÉ NEZKLAMALI!

A to nemluvím o tom, že  v době  Heydrichiády  odmítnout  účast na Václaváku automaticky znamenalo schvalování atentátu s jediným trestem…Zeptám se – šel bys  tenkrát, kdyby se tě  to týkalo nebo bys odmítl?  Já za  sebe  říkám, že  bych  nejspíš  byl tím Pražákem, co by nezklamal… Leda,že bych našel nějakou  neprůstřelnou variantu typu nemocnice a tak…

4-organizátoři – tedy Milion chvilek demonstraci v podstatě  zneužili , aby  demonstranty tak trochu podvedli a  nadiktovali jejich jménem SVOJE požadavky

Je mi líto, ani tohle nesedí. Už od vůbec první demonstrace Milionu chvilek,  na  jaře,  zní požadavek  na  odstoupení Babiše  a Benešové! Nic nového! O zneužití demonstrantů se nedá mluvit ani v nejmenším!    A to ani  v případě požadavku na  neodstranitelnost  nejvyššího státního zástupce  Pavla Zemana. I tohle  je komunikováno na  demonstracích od   té první. jediná, snad nová věc,  je požadavek na  nedotknutelnost ČT. Která na jaře, na  rozdíl  od současnosti, viz projednávání výročních zpráv  ČT v parlamentu, nebyla  politiky akutně  ohrožována. Nezbývá mi než  se zeptat – o jakém podvodu je  řeč?

5- jestliže  nátlakové  akce  neuspějí, pak demonstrace vyzývala  k tomu, aby  byl Babiš  poražen ve volbách  sjednocením dnešní opozice /bez Okamury/ a  také aby byl změněn volební zákon a  byl jiný přepočet hlasů na mandáty.

Tady se přiznám, že nechápu protiargumentaci! Co je špatně na  tom,  že  opozice hodlá Babiše porazit ve  volbách, když  je jasné, že  kvůli demonstracím neodstoupí? Nerozumím, nechápu.

A že  žádají změnu volebního zákona? Tak aby nebylo možné,  že  vítěz voleb získá  29%  hlasů, ale přetaví je v  39%  mandát?. Já myslím, že  by hlas  voliče pro kteroukoli stranu  měl mít stejnou váhu. Ať už  volí  velkou nebo malou stranu. Proč ty malé potřebují v  extrémní verzi na poslanecký mandát skoro 2x  více hlasů než  vítěz? Tohle kdysi vymysleli Klaus se Zemanem. Aby  znevýhodnili  politické soupeře.

6-proč  chvilkaři  svém ultimatu neinformovali předem? A  petice  chvilkařů je  vlastně  manipulací!

A proč by měli?  Ti, kteří šli na demonstraci věděli dostatečně  dobře, co se bude požadovat!  Viz od  č. 4.  A petice  že je  docela slušná manipulace je i s podpisem listin – kdo by ona veskrze pozitivní prohlášení nepodepsal?

Petice je petice. Její text je jasný a  srozumitelný. Neumím si představit, jak by mohl někým manipulovat. Do okamžiku, kdy tohle píši jej podepsalo skoro 140 000 občanů.Vědí, že je od  Chvilek. A  co Chvilky chtějí. Dokonce i Babiš  je s tím textem srozuměn a prý by ho podepsal…Mám to chápat tak, že i on je  objektem manipulování?

Tolik tvoje  body. Sepsal jsi je  slušně, jak to vidíš. Já odpovídám stejným způsobem. Není  ani stínem mým cílem  tě dehonestovat.  Kde  nesouhlasím a  mám  výhradu, dokládám pečlivě  proč.

Ale mám neodbytný  dojem, že  vadí ta  demonstrace jako taková a z principu. Protože jde proti konkrétním osobám. Které jsou pro leckoho naprosto nedotknutelné. Proti Kalouskovi s Nečasem se protestovat  smělo a také žádat jejich demise, proti Babišovi a Zemanovi nikoliv. Divná logika. Právo demonstrovat, právo veřejně požadovat, právo veřejně vyjadřovat nedůvěru  je základní a  nedílnou součástí demokracie. V roce 2012/13 i v  roce 2019 !!!  Nebo je demokracie jen tehdy, když se bude demonstrovat jen proti někomu?

Ti,kteří nesouhlasí se  současnou vrchností mají držet hubu? Ano! Takhle, přesně takhle  si to Zeman představoval  už  pár  hodin po poslední prezidentské volbě. Kdy mikrofony  novinářů zachytily  jeho rozhovor  s Klausem. Kde,kromě jiného sdělil Klausovi toto:

Miloš Zeman: Já bych tě doplnil. Pražská kavárna, což je takové společenství sebe se utvrzujících lidí, kteří v životě příliš mnoho nedokázali, teď asi, pokud nebude chtít pět let fňukat, že neprošel její kandidát, bude muset zavřít ústa. Zdůrazňuji, zavřít ústa. Já jsem pověstný originálním překladem anglických výrazů. Nicméně výraz ‚Shut up‘ (anglicky drž hubu; pozn. red.) je natolik přeložitelný zdvořile i méně zdvořile, že ponechávám na každém, pro jaký překlad se rozhodnou.

Geniální  šachista, prognostik,stratég a  vůbec  centrální mozek celého vesmíru se jaksi spletl.  Občané  nemusí ani fňukat a už  vůbec ne  držet ústa! Oni opakovaně došli na Letnou a ventilují svoje znechucení. Z Babiše a  Zemana. A  mají  na to plné právo. Nebo si myslíš něco jiného?

V každém případě Ti  děkuji za  velmi slušný a férový  mail.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.