Sjezd TOP 09- cože se vlastně změnilo?


I když s  velkým  zpožděním,  musím se vrátit  je  sjezdu TOP 09. Pryč  jsou doby,  kdy člověk tohle  jednání  ostře sledoval a  čekal co z  dua  Velký  vůdce a  Drahý vůdce / po vzoru oficiálních titulů korejských Kimů/ vypadne. Dneska už jsou jen vůdcové malí a ještě menší.  Takže nějaké detailní pozorování v  reálném čase  by bylo jen  mrháním časem.

Události  vzešlé z této  politické mini/taškařice  tenhle odhad  více méně potvrdily.  Hlavní bod  programu byl  zcela  zřejmý a  žádná  další  sjezdová  událost  už  se mu  nepřiblížila  ani na  dohled  Hubleovým teleskopem. Šlo  o to, kdo z  dvojice  Pekarová -Adamová  versus  hrabě Czernin obsadí Pospíšilem uprázdněný  post  předsedy    skomírající  ministraničky. O to, zda  se  prosadí Kalouskem prosazovaný modrokrevník nebo mladá  politička, kterou ovšem silně  fedroval tenhle  Sauron  české politické scény  před  dvěma  roky a  která mu  najednou nějak přestala  šmakovat.  Zajímalo by mne proč, ale nejsem insider, takže  není šance to zjistit. Takhle  se nemohu zbavit určitého dojmu,  že  Kalousek jen  vypouštěl mlhu a  že  vyslal nikoli  jednoho, ale rovnou  dva své kandidáty.

I  když  Kalouskův  výrok na  adresu  nové předsedkyně,  v okamžiku, kdy  ohlásila  svoji  kandidaturu  na  tento post „U Markéty mě trochu mrzí, že její výroky o kandidatuře v sobě obsahují rozpory, které neunesou test pravdomluvnosti. “  byl velmi silný a nešlo jej přehlédnout.

Pekarová  Adamová  mu to v nedávném rozhovoru ovšem vrátila:

Tak já tady nebudu říkat, že i některé výroky Miroslava Kalouska by možná neustály ten samý test.

Naprostá většina  obyvatel  téhle  země má  bytostnou zkušenost s Kalouskem do té míry,  že  ví, že  paní  právě upečená předsedkyně  trefila  výrok přesně. Ovšem jen kdyby vypustila  slova  „by možná“.  Jenže  v situaci, kdy  se potácíte  na hraně  5% a  průzkumy  spíše ukazují, že  jste pod ní,  pak  je  opravdu  nutností  nehrotit  vnitrostranické  spory.

Komentátoři se zaměřují na  trajektorii téhle ministraničky. Po  svém vzniku se  jeden  čas  stala  lídrem české pravice a  její vrchol  přišel v  roce  2013, s kandidaturou  Karla  Schwarzenberga  na post prezidenta. Pak už následoval  jen a jen voličský  sešup. Nově  zvolený statutární místopředseda Czernin smutně konstatoval, že     kdysi straně  stačilo vyvěsit  plakát  s  občanem Schwarzenbergem a voliči se jen hrnuli, ale  dnes…

Prostě  Kalousekpartaj  s nostalgií  pořád  vzpomíná na tyhle  časy. Aniž by si hodlala  uvědomit, že  to byl Karl a  Mirda,  kdo před posledními parlamentními volbami  neudrželi  dnes  už  zjevně  pro ministraničku životně  důležité spojení s  Gazdíkovým pytlem blech, maskující se názvem Starostové a nezávislí. V podstatě  ani nemohli, protože   Kalousek je  natolik toxická  figura  české politiky, že  bezpečně  ušpiní a  znepřijatelní pro  veřejnost cokoli, k čemu  se  na několik kilometrů přiblíží. Takže  Gazdíci pochopili,  že ve spojení s Kaldou  míří do propasti a před sněmovními volbami se prostě  odstřihli. Udělali dobře. Ten Kalouskův profláklý  ksicht opravdu  k ničemu nepotřebují.  Lze to doložit  malým testem. Zkuste  ad  hoc vyjmenovat poslance za  TOP 09 a  za  STAN, které dáte  na první nástřel,  aniž byste  hledali na internetu.

U mne  to vypadá takhle:

TOP 09 -Kalousek, Adamová Pekarová, Schwarzenberg, a dál už nikdo

STAN -Gazdík, Rakušan, Farský, Kovářová

Poměr  3:4…. a to jsem člověk, který se o politiku  zajímá silně nadprůměrně!

Zkrátka  Kalousek partaj dojíždí  na svou vazbu  na  duo otců zakladatelů. A především Mirdu. Tihle dva je  kdysi vytáhlinahoru, aby  je potom soustavně potápěli. A všechno  na sjezdu korunoval  občan Schwarzenberg, když na  Kalouskovu adresu vyjádřil toto: „Miroslav Kalousek dělá nedoceněnou práci a dnes je opravdu nejlepším poslancem ve Sněmovně,“

Být Pavlem Zemanem či Lenkou Bradáčovou okamžitě zahajuji šetření pro šíření poplašné zprávy.  Aby  se ukázalo, zda  má Schwarzenberg pravdu  či nikoli. Protože  kdyby  měl mluvit pravdu….. tak je  to na okamžitou emigraci.

Jiří Pospíšil jako předchůdce  Pekarové -Adamové  už fungoval jen  jako  nouzová pneumatika na  dojetí. Na  druhou stranu  – podařil se mu  velmi obstojný  výsledek  v  eurovolbách a  především  v komunálkách  a  dokázal,  bez  protlačování vlastních ambicí uštrykovat  současnou pražskou koalici.  Kdokoli sice může  namítnout, že  obojí bylo opřeno  o  Prahu a  její voliče,kteří mají  k TOP 09 neskonale větší afinitu než  zbytek  republiky, což je bezesporu pravda, nicméně vždycky platí, že  hovoří pouze  čísla.  A ty  Pospíšil  minimálně udržel či spíše získal. Ačkoli byl vystaven Sauronově  nepřízni. Či spíše právě proto? Nějak si  neumím představit,  jak by  místo něj  zafungoval občan Czernin, za to  velmi živě, jak  Kalousek!  Tedy zafungoval na  voliče.

Pekartová  Adamová je  prý představitelka  liberálního  křídla. Czernin  toho konzervativního. Asi  si kladete  otázku,  jak se  tohle  pozná. Interesovala i  mne.  A nakonec, po dlouhém  bádání  mi vyšlo, že  rozlišovací znak je  v postoji k zavedení  manželství pro stejnopohlavní páry!  Předsedkyně  pro, statutární místopředseda proti…

Žádnou jinou diferenci  jsem nedokázal objevit. Být  voličem TOP  09 /což se mi nemůže  stát  ani v nějakém deliriu  tremens/ nevím, jestli bych byl spíše potěšen nerozbornou  názorovou jednotou, tvořenou  velkými  myšlenkami Velkého vůdce  Kalouska nebo naopak, zda by mne  spíše  vadila ta  diference ohledně „jednoho z nejdůležitějších, ba  přímo osudových  témat“  toho politického proudu, který samozřejmě  vedle Kalouskových osobních ambic a plezíru, tahle politická  minipartička  představuje  – tedy  manželství homosexuálů. Naštěstí se tím nemusím zabývat….

Docela  mne pobavilo když  jsem si četl, čím že  chce  paní předsedkyně  a její  šlechtický  vice  zastavit pokles voličské přízně. Tak především oba  chtějí  výrazně posilovat  členskou základnu..  Chválihodný  záměr. Problém  současné nejen/české politiky  je v  tom, že  kdysi masové politické strany  v  dnešním  těžce  individualizovaném světě, pokud   vůbec ještě  přežívají / u nás  klasicky  KSČM a KDU ČSL/    rychle ztrácejí  členstvo a  ty  nově vznikající, zaplňující  uvolněný prostor už většinově  nemají s politickou stranou příliš  společného, protože  jsou  jen a pouze  byznysovým projektem svých zakladatelů, kterým  slouží  jednak jako výtah k moci a  také, či spíše především,  jako  žebřík, z kterého  dosáhnou  přímo či nepřímo na státní  peníze Ať už  ve  formě  příspěvků za  získané mandáty  na politickou  činnost  nebo získáváním  státních zakázek pro jejich  firmy  či firmy jejich donátorů. Takže  posilování  stranických řad  je podle mých měřítek  dobře. Hodně  dobře.

Na těhle byznys   základech s minimálním počten straníků /vzpomínáte na  ÚSvit , který  měl jen 9 členů a nikoho dalšího nebral? A podle mých informací, stejně  to měl původněnakoncipováno Babiš s  ANOšéfe!/     stojí/stála politická existence  ANOšéfe!, Bártových VV, Bursíkových brčálů, Pirátů, Úsvitu, dnešních Okamura  boys and  girls, ale také a  především TOP 09.  Byl to Kalousek kdo první vkročil se svým projektem na  tuto cestu  – udělám si svou stranu a pro sebe a nikdo mi do ní  nebude kecat!

Až neuvěřitelně  dlouho tohle  jednoduché a  až  bizarně prosté mocenské schema  zahaloval  svou rádoby lidovou bodrostí, smíšenou a  jakýmsi odérem noblesy občan Schwarzenberg pro nadkritickou  část veřejnosti. Jenže nic netrvá  věčně. Příroda  s tou bodrostí  a odérem noblesy zachází  nemilosrdně, takže  Kalouskův  ksicht  prostě  vykukuje  čím dál více a neignorovatelně  z  Karlovy  podvestičky.

Odvolený Pospíšil byl pokus o korekci. Vzhledem k tomu, že byl v boji o post  řadového místopředsedy, přesto, že  se za  něj  Pekarová-Adamová  osobně postavila –  smeten.  Totéž  potkalo  i  dalšího člena bývalého vedení z tzv. plzeňského gangu -Marka  Ženíška. Klasického lehkoživku typu  Jakub Janda.   A místo nich  delegáti  navolili do nejužšího vedení senátora Herberta Paveru, šéfa středočeské organizace Jana Jakoba, poslance Vlastimila Válka a předsedu karlovarské organizace Lukáše Otyse.  Musím opakovat –  že  ačkoli je tam jeden senátor  a  jeden poslanec, v podstatě  nikdy jsem o nich neslyšel. Při své veškeré snaze  monitorovat  politické dění v  zemi.

Takže  si dejme  základní informace:

Herbert Pavera

původně  kantor, nyní senátor  za Opavu a okolí a k tomu starosta obce  Bolatice.  61let.

Jan Jakob

ročník  1982. Ovšem už  od  roku 2003 tajemník senátorského klubu KDU -ČSL. Následně přeběhl ke Kalouskovi  a byl/je  starostou Roztok a středočeským zastupitelem. Vedle  toho vede středočeskou organizaci TOP 09.

Vlastimil Válek

Mno, ten mi dal zabrat. Informací naprosto poskrovnu. Jeho internetová stránka  je zde.  Jediné, co mne na ní upoutalo je  heslo –úsměvů není  nikdy  dost. V sekci  O mně…..

Lukáš  Otys

Ve  Wiki si oněm můžete přečíst zejména  tohle:

Lukáš Otys (* 5. ledna 1985 Ostrov) je český politik, cukrář, mediální konzultant a podnikatel, od listopadu 2019 místopředseda TOP 09 .

Mno!  Ale když už  tu Wiki kvůli němu otevřete,  pak nezapomeňte  na  odstavec Politické působení!  Ten  chlapec  je  vzorným dědicem tradic sedláků od  Chlumce. Kde kandidoval, tam prohrál!  Přesto vede  varskou krajskou organizaci  Kalousků  a  nyní  i celou stranu…

Cítil jsem povinnost  vám  aspoň trochu představit  tenhle  nový  výkvět, řídící  TOP 09…

Zpět  k Pekarové -Adamové  a  jejímu vice Czerninovi. Chtějí do ministraničky, jak už  řečeno, nalákat  nové členy. Vedle toho ji  hodlají  rozprostřít po celé zemi, aby  to už nebyla  jen  městská strana  a  přiblížit  mladým…

Prima  úmysl.  Jen  jaksi, dle mého úsudku – jeden  cíl vylučuje  druhý.   Začnu  tím venkovem. Protože  TOP doposud  zachraňovala  velká města. Pekarová Adamová se s  Czerninem budou tlačit  někam, kde je  dávno obsazeno.  O venkovské obyvatelstvo se tradičně  dělí  lidovci s  komunistickými pohrobky, nově silně  STAN, Okamura, Babiš a nějaké zbytky  loví ještě  ČSSD s ODS.  Já tam prostor  pro  partaj identifikující se Eurem nebo  homosvatbami, jako vlajkovými loďmi programu prostě nevidím. A  sázka  na nějaké  neznámé a podivné  tváře tu ze  středních Čech, tu z Varů?  Koho to asi tak může  oslovit?

A  co  ti mladí?  Tady  tradičně, od svého vzniku, z nějakého mne unikajícího důvodu  Schwarzeberg  partaj svou  těžkou asociálností a  rádoby weltmanským  fintováním -bodovala. Zejména  na  gymplech a  humanitních fakultách. Věřím, že  jste nepřehlédli ten minulý čas  – bodovala.  Místo boduje.

Pozice TOP 09 byla ve spektru  nejmladších voličů skutečně  mimořádně  silná. Ale  jen do doby, než tihle zaregistrovali  Piráty.  TOP 09 jim sice může  nabídnout  stín světáckosti a rétoriku sobeckého individualismu, že  každý z nich  bude  nejméně  ředitelem Světové banky nebo aspoň Mercedesu nebo  Applu, ale  nemůže  jim pomoci k okamžitým atributům správného  frikulína  – to jest  především   volné a  neomezené  stahování z internetu čehokoli a  kdekoli  /což je podle Kalouska a  spol. odporná  krádež/ a  pak svobodnou konzumaci  marijánky.Bez toho frikulín není  frikulín  -viz následující  screenshot.

Takže  jaké jsou  šance, že  Pekarová -Adamová s Czerninem získají ztracené pozice u mladých?  Zejména  když  delegáti zamázli  mladistvě  se tvářícího Ženíška, který  se  angažuje  na plzeňské filosofické fakultě, kde nekompromisně protlačuje  jediné správné názory?  A 4%  minorita?  Ta  nepochybně zaznamenala, že její nejčelnější  politický představitel v zemi byl delegáty  sjezdu  v podstatě  demonstrativně  vyobcován,  protože  ze  všech potenciálních  místopředsedů nejvíce propadl….

Když  to shrnu,  řekl bych, že  Kalousekpartaj  doufá v  zázrak. Zkusila to s milým a nekonfliktním až amorfním Pospíšilem. Nyní  s konfliktní, ale  ještě  skoro milou, byť  těžce  asociální  Pekarovou -Adamovou. Jíž přes rameno vykukuje  designovaný Karl č.2. Který  má ovšem u širší veřejnosti nulové povědomí.  A  pak  čtyři  človíčci, co si svůj denní  chlebík zřejmě  většinově neumí představit  bez politických funkcí.

Současné zázemí a fundament  Kalousků  je Praha  a  některá další velká města. Co říká, že udělá TOP 09? Že se otočí /také/ na venkov. Co má  na tom imponovat  převážně  elitářskému příznivci téhle politické formace?  Co se pražskému voliči, který dosud  zachraňoval Kalousky před pádem  do politického zapomnění, má líbit na tom, že  strana  ocenila  Pospíšila palcem dolů a nahradila ho  starostou z opavské být Pekarovou -Adamovou soustředím se  na udržení toho, co mám!

Když  už je  řeč  o  konzervativním křídle  TOP 09 – já bych se na jejich místě  velmi obával Klause  ml. TOP 09 a její vzestup  je bytostně  spojen se skandály  ODS  a odchodem  nemalého počtu voličů od  ptákostrany. Dodnes  je pro mnoho z nich  modrá značka  neakceptovatelná. Soudím, že určitá  část těchto voličů, zejména  po vyhlášení  paní předsedkyně  ohledně urychlení  akceptace Eura, si na klopu nalepí Trikoloru  a vyrazí novým směrem. V situaci,  kdy  účast   v příští sněmovně  visí doslova  na každém jednotlivém hlasu, jakkoli věcně  s  tímhle záměrem souhlasím, mi něco takového  přijde jako těžký  hazard.

Můžete  namítnout, že  Pekarová -Adamová se také zcela jasně  vyslovila  pro vytvoření aliance  občanských stran  napravo od  středu – tedy  TOP, ODS, KDU,STAN. Tak aby  nepropadl ani hlas    a také, aby  Babiš  ztratil nespravedlivý  bonus  d´Hondtrovy  přepočítávací metody. Což  by  mělo vést k jeho pádu.

Jedna  věc je  teorie, jakkoli potřebná a žádoucí a  druhá pak praxe. Jednak je  tu klasický  případ mnoha slimáků na málo kapustičky  a tedy  skoro neřešitelný problém obsazení  volitelných míst na jednotné  kandidátce /totéž platí o rozdělování peněz  za mandáty/, ale také vzájemná  programová nekompatibilita a vyhraněné postoje  podepřené agresivní rétorikou.Postavte  si proti sobě  jen  paní předsedkyní  vyhlášené priority  TOP 09

-zavedení  eura

-větší zapojení do evropských struktur

-daleko větší důraz  na  ekologická témata

s  tím,  jak přesně k těmto věcem přistupuje  ODS!

Přidejte  další postulát  –  homosňatky  a názor lidovců.

Umíte si představit, že  tohle  lze  sloučit pod  společného jmenovatele?

Letná to požadovala a hodně  hlasitě. Jenže i politická košile  je  bližší  než společný volební kabát….

Účel sjezdu byl splněn – TOP  09 má nové oficiální vedení a staré to neoficiální. Kalousek se  z politiky  nestáhl a bude dál nejviditelnější  tváří  svého byznys  projektu. Protože  i nadále  zůstane předsedou klubu. Takže  co že se vlastně změnilo? Mimochodem – jakou šanci má asi tak jednotná kandidátka pravostředových stran s Miroslavem Kalouskem?

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.