Povíkendové střípky


Zakázal jsem si vydávat  dva příspěvky v jednom  dnu, pokud  to není naprosto nutné. Protože  už  neutáhnu tolik  co dříve  a musím se  svou kapacitu šetřit. Nicméně po tomhle  víkendu,  respektive  textech, které Kosa zveřejnila  přes  sobotu  a  neděli  to nejde jinak a musím dnes pustit rovnou  dva kousky, neboť tenhle  podstatně  doplňuje  víkendové sloupky. Vděčíte  za něj   čtenářům Kosy. Jeden z nich poslal báječnou koláž, týkající se  sjezdu  Kalousekpartaje  a  druhý mi připomněl, jak chatrnou už mám  paměť  a  že  incident  českého  vládního speciálu  s ministrem Tomanem v  Rusku  zdaleka  nebyl prvním. Že tohle  už to u jednoho českého vládního speciálu  bylo!  Před  4-mi roky. A třetí  supervtípek reagujíc na  skandalistu a  propagátora  nacistických  pohůnků  Novotného.

Tyhle dvě  věcičky prostě musí  okamžitě  ven!  Oběma pánům za jejich bleskové a  silně  aktuální a podnětné  reakce  děkuji! V prvém případě  IM a v  druhém nicku Homér, i když ten  mi bohužel také  ukázal, jak dalece už  jsem ohrožen  Alzheimerem..  že  už mi vlastně  tyká… Protože jinak  jsem si musel vzpomenout  sám… Ale  co, bude ještě  daleko hůře… A  v tom  třetím je  přispěvatelem LK.

IM  poslal  následující  vtípek,vystihující  úplně  nejpodstatnější  jádro potlachu Kalousků:

Výstižnější  než skoro  3 000 slov mého komentáře! Mít  to,než  jsem začal klepat  svůj sloupek, ušetřil jsem půlden života…..

 

Nick  Homer, jak  už  stojí výše,  nastavil zrcadlo  mému  Alzheimerovi. Decentně  mne  upozornil,  že  incident  s přeletem v  Rusku  se  odehrál už  před  5-ti roky a že Kosa tehdy  k tomu  přinesla článek s názvem

Petrova stezka odvahy -zásadně DOPLNĚNO!

který tehdy napsal kolega  Joshuatree a já jej posléze doplnil.

Oč že tehdy  šlo? To  připomene hned  začátek  od Joshuitreeho:

Ve čtvrtek 22.10.2015 zaplnily stránky všech českých zpravodajských serverů zprávy o „zadržení“ a „zdržení“ české delegace jedoucí do Ruska odhalit pomníky padlým českým legionářům. Incident se stal ve čtvrtek odpoledne na moskevském letišti Šeremeťjevo, kdy Rusové nechtěli členy delegace v čele s místopředsedou PSP ČR Petrem Gazdíkem (TOP09) několik hodin pustit do letadla do Uljanovsku s výmluvou na celní kontrolu a údajně rozdílný než deklarovaný počet osob. Celý incident vyústil nakonec ve zdržení a část programu musela být dokonce zrušena. Do řešení incidentu byla postupně zapojena zapojena Poslanecká sněmovna, české velvyslanectví v Moskvě, české ministerstvo zahraničních věcí, informován byl i prezident Miloš Zeman. Vše skončilo protestní nótou zaslanou českým velvyslanectvím ruským orgánům. Z ruské strany údajně přišla odpověď ve smyslu, že šlo o pouhé nešťastné nedorozumění, konec.

Tolik agenturní zprávy. Zdánlivě banální incident řeknete si, vhodný tak k pousmání. Co když je to ale jinak?

Situace  v podstatě  stejná  jako s Tomanem!  Tehdy  se  také  hned rozjely  místní  propagandistické, jedině  a věčně  správné  informační mlátičky,  aby  zcela  rigorozně  vysvětlily,  co že  si to ten  drzý imperiálně posedlý opilý mužik dovoluje.

Joshuatree, v době  psaní svého textu  na tom  byl  daleko hůře než  já.  Kromě  nadutých  výroků všelicjakých  nájemných psáčů a intervjůků a  ostrých výroků  „státníků“  typu  tehdejšího ministra  Stropnického, neměl  žádné konkrétní inoformace co a jak. Protože  panovala  těžká informační mlha. Musel jen spekulovat a  dovozovat podle  slabých náznaků. Já to měl snazší a psal  až v okamžiku, kdy zamini Petříček velmi neochotně  a  co nejvíce zamaskovaně připouštěl pravdu.  Že jaksi česká lemplovina..  ale  to už  jste  četli.

Tehdy  v  roce 2015 až v  průběhu dne  vydání na Kose  mne  kdosi z tehdejších  kosířů  / velmi doufám, že  chodí  číst i nyní a  chci mu dodatečně  velmi poděkovat!!!/ upozornil  na  diskusní příspěvek pod blogy  Aktuálně.cz , který tenkrát  napsal mně, z tohoto serveru a vzájemného působení  tam, dobře známý nick  Skeptik,  vždycky  disponující precizními informacemi. Takže  vnesl naprosté informační jasno, jak to bylo tehdy  s tím incidentem  Gazdíkova  letadla  v Rusku. O čemž  ovšem  tehdy  se  mainstream nikdy neráčil zmínit  ani slovem. Skeptikovu informaci jsem okamžitě  převzal tenkrát a  přetisknu ji  i  nyní. Protože  sice víme,  že za  zrušením Tomanovy  návštěvy  je  jasná lemplovina  z české strany, což tvrdí ruská strana  a Petříček se  ani nepokusil to vyvrátit, ale  pořád nevíme  jaká a kdo ji způsobil.  Jen  Rusové ve  svém oficiálním prohlášení dodávají, že  našinci  tak u  nich nepochybili poprvé.  Tolik českých  vládních speciálů s  delegacemi  do  Ruska  od nás  zase nelétá a  incident  byl jen  jeden známý – právě ten z  října 2015. Až  příliš  mnoho  indicií,  že by  se mohlo jednat  o naprosto stejnou  záležitost!

Nejvyšší  čas  zopakovat tehdejší  Skeptikovu informaci:

Skeptik:

Takže se nám to trochu vyjasnilo:

Delegace 29 občanů ČR cestovala do Uljanovska letadlem Armády České republiky.
Z hlediska mezinárodních vztahů se nejednalo o tzv. Státně důležitý let (SD let), který má nárok na speciální zacházení. Proč? Protože tuto výsadu mají lety přepravující Prezidenta, Premiéra, Předsedy Parlamentu nebo Předsedy Senátu a jim na roveň postavených představitelů státu (třeba král je postaven na roveň prezidenta). Nikdo takový se na palubě letadla nenacházel, byl tam „pouze“ místopředseda Parlamentu, a ten takovouto výsadu nemá.
Letadlo nepřeváželo oficiální státní návštěvu, ale „jen“ účastníky pamětní akce.
Přeprava byla prováděna vojenským letadlem, ale dle civilních leteckých předpisů.
Co se civilní letecké přepravy týče, tak pravidla stanovuje Chicagská smlouva z roku 1944 a rozpracovávají dokumenty ICAO. Tato pravidla zahrnují i tzv. „letecké svobody“, určující, co mohou letadla cizího státu na území jiného státu dělat.

Základních 5 leteckých svobod jsou:
1. svoboda – právo přeletu cizího teritoria bez přistání;
2. svoboda – právo přistávat na cizím teritoriu z jiných než obchodních důvodů (např. tzv. technical landing);
3. svoboda – právo letu a přepravy nákladu z vlastního teritoria do cizího teritoria;
4. svoboda – právo letu a přepravy nákladu z cizího teritoria do vlastního teritoria;
5. svoboda – právo letu a přepravy z bodu v cizím teritoriu do dalšího cizího teritoria a zpět v návaznosti na 3. a 4. svobodu tzv. kabotážní právo (kabotáž)
Kabotáž znamená právo přepravy mezi body na území téhož cizího státu a prakticky se neuděluje.

Mezinárodní letecká dohoda mezi Českou republikou a Ruskem zahrnuje 1., 2., 3. a 4 svobodu, přičemž 3. a 4. svoboda jsou omezeny na konkrétní letecké dopravce a konkrétní letiště. Pátá svoboda zahrnuta samozřejmě není.

To, že si česká strana vymyslela, že nepůjde o normální přepravu na místo určení = mezinárodní let až do Uljanovska, ale že v Moskvě přistoupí cestující na trase Moskva – Uljanovsk (tj. vnitrostátní let) tak cestující z Prahy museli v Moskvě vystoupit a projít celní a pasovou kontrolou, aby mohli pokračovat jako vnitrostátní let.
To bylo OK, to zajistili státní úředníci – pasovák a celník – a vše bylo dle pravidel.
Pak ale došlo k nástupu do letadla … a místo 29 cestujících v režimu tzv. tranzitu (přiletím a odletím tím samým letadlem a mezi příletem a odletem není doba delší než 24 hodin) přišlo ještě 11 osob v režimu kabotáže. Pokud letištní personál neměl přímo udělenou výjimku od ruského ministerstva dopravy, tak je prostě nemohl nechat nastoupit a odletět.

Chyba je tedy buď v tom, že česká strana zapomněla požádat o výjimku z kabotážního práva (de facto udělení 5. svobody pro tento let), nebo ruská strana opomněla tuto žádost vyřídit a česká strana se neozvala.
V každém případě leží část odpovědnosti (možná celá) na českém Ministerstvu obrany.

Tolik tehdy Skeptik.  Byl by někdo překvapen, kdyby se  tohle  bylo zopakovalo i  minulý  týden? Neb  zase  došlo zásahu  ruských celních orgánů? Kdybych byl poslanec, rozhodně  by z mé strany  došlo k  interpelaci ministra  zahraničí Petříčka!  Kdybych  byl novinář s přístupem k příslušným zdrojům, určitě  bych se snažil  zjistit, o jaké pochybení  šlo a kdo ho zavinil. Aby  veřejnost  získala  úplný přehled. Nejsem ani jedno ani  druhé. Takže  si musíte vystačit s málem. O kterém ovšem  neskromně  tvrdím, že  je  daleko více než  přijde z poslanecké sněmovny  nebo od  těch „opravdových a jedině  správně  informujících  novinářů.“

Ale  abych  to  hrdé poklepávání  na  vlastní rameno nějak odlehčil – i kdybych  se na  hlavu postavil  nikdy nedokáži stvořit  nic  tak  trefného a úderného, jako je  následující vtípek reagující na  humusáka  z  Řeporyj:

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.