Nevtip na tento den – co získaly USA v Afghanistanu a co jsme získali my?


Borísek mi přeposlal mimořádně  zajímavý výstup Tiskové agentury  SR. Jde vlastně  o přetisk článku  z   Washington Post, který  byl sepsán na  základě vyjádření  lidí z  americké administrativy  a  vojenských kruhů, obeznámených s  detaily  války  v  Afghanistanu.  Jakkoli už  to leckde proběhl i naším tiskem,  soudím, že to na Kosu patří jako Nevtip. Těžký nevtip. Proto to také převezmu 1:1.

 Washington 9. decembra (TASR) – Predstavitelia Spojených štátov roky vedome zavádzali americkú verejnosť o priebehu vojny v Afganistane pomocou prikrášlených vyhlásení a upravených štatistík, pričom skrývali dôkazy o tom, že konflikt už nie je možné vyhrať. S odvolaním sa na dokumenty vypracované Úradom osobitného hlavného inšpektora USA pre obnovu Afganistanu (SIGAR) s cieľom analyzovať príčiny neúspechov v Afganistane to v pondelok napísal denník Washington Post.
Medzi dokumentmi sa podľa denníka nachádza aj 2000 strán doposiaľ nepublikovaných rozhovorov s osobnosťami, ktoré zohrávali kľúčovú úlohu v americkom ťažení v Afganistane, vrátane generálov a diplomatov, ako aj humanitárnych pracovníkov a predstaviteľov afganskej vlády.
Washington Post v tejto súvislosti uviedol, že napriek snahe americkej vlády skryť identitu väčšiny respondentov a utajiť ich hodnotenie situácie v Afganistane sa mu po tri roky trvajúcom súdnom boji podarilo zverejniť kompletnú podobu dokumentu.
V rozhovoroch poskytlo viac ako 400 respondentov svoj kritický pohľad na to, prečo USA uviazli v tomto konflikte na takmer dve desaťročia.
„Chýbalo nám elementárne porozumenie Afganistanu – nevedeli sme, čo robíme,“ vyhlásil v jednom z interview Douglas Lute, prezívaný „vojnový cár“, ktorý pôsobil ako hlavný koordinátor vojenskej stratégie v Iraku a Afganistane. „Čo tu chceme robiť? Nemali sme ani len najhmlistejšiu predstavu o tom, do čoho sa púšťame,“ dodal Lute.
Väčšina respondentov, predpokladajúc že ich vyhlásenia ostanú tajné, podľa denníka pripustila, že stratégia Washingtonu v Afganistane bola fatálnym spôsobom chybná aj napriek tomu, že Spojené štáty minuli enormnú sumu peňazí na to, aby premenili túto stredoázijskú krajinu na moderný štát.
Washington Post na margo vojnových nákladov USA v Afganistane pripomenul, že podľa výpočtov profesorky Nety Crawfordovej z americkej Brownovej univerzity minul Washington na tento účel od 934 do 978 miliárd dolárov (od 844 do 884 miliárd eur).
„Čo sme získali minutím tohto bilióna dolárov? Stálo to za ten bilión dolárov?,“ položil si v rozhovore so zamestnancami SIGAR otázku Jeffrey Eggers, bývalý príslušník elitných jednotiek Navy SEALs, ktorý tiež pôsobil ako poradca prezidentov Georgea Busha a Baracka Obamu. „Po zabití Usámu bin Ládina som povedal, že Ládin sa vo svojom podmorskom hrobe asi smeje, vedomý si toho, koľko peňazí sme v Afganistane minuli,“ povedal ďalej Eggers.
Niektorí z opýtaných v rozhovoroch taktiež neskrývane popisovali vytrvalú snahu Washingtonu o vedomé zavádzanie americkej verejnosti v otázkach vojny v Afganistane – vrátane skresľovania štatistických údajov.
„Každý ukazovateľ bol upravovaný takým spôsobom, že ponúkal najoptimistickejší možný obraz (situácie v Afganistane),“ povedal podľa zverejnených správ Bob Crowley, ktorý v rokoch 2013-14 pôsobil ako poradca Washingtonu pre protipovstalecké akcie.
SIGAR bol vytvorený americkým Kongresom v roku 2008, aby vyšetroval plytvanie a podvody v tejto vojnovej zóne.
Tolik WP  a  TASR. Nezbývá než se  v ČR /SR  zeptat  – co jsme  dostali MY  za  ty  miliardy, které jsme zaplatili  za  účast  našich  expedičních sborů v  téhle  válce. V které,jak nám tvrdí Zeman, se  bojuje za Prahu. Zejména  Zemanisté  by  si na tuhle  otázku měli odpovědět  velmi pečlivě. Byl to totiž jejich svatý, kdo poslal první český kontingent  do Afghu  a je  to opět on ,kdo neustále  vykládá o tom, jak  se tam bojuje  za Prahu. Takže  svědci Milošovi, co jsme dostali za  ty těžké  miliardy, my, když už i  ve Spojených státech začínají řešit, co jim přinesl  vynaložený  bilion dolarů? Totéž  ovšem mohou zprubnout Babišáci. I jejich   svatý je pro další angažmá v  té daleké zemi….
Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.