Pařížské ukrajinské táčky a jejich háčky


Aktuální události  mi nedovolily, abych okomentoval  jednání tzv. Normandské čtyřky o Ukrajině  v  Paříži začátkem týdne. Prostě  to nešlo. Ono naprosto šílené  usnesení Evropského parlamentu  o přepsání dějin  20. století, připravené  iniciativně  českou, respektive  Babišovou/Zemanovou  eurkomisařkou  Věrou  Jourovou i předvčerejší  střelba v  ostravské fakultní nemocnici  si prostě  řekli o vyšší prioritu. Jakkoliv  souhlasím s  tvrzením současného německého ministra zahraničí Heiko Maase , že  Ukrajina je  hnisajícím vředem Evropy.

Závěry, alespoň ty  oficiální, už znáte. Byly  dostatečně komunikovány. Putin se  Zelenským, za  moderace  Macrona  a  Merkelové, dohodli, podle agentur, na výměně všech zajatců do konce roku a slíbili úplné respektování příměří, ohledně termínu voleb na východě Ukrajiny. Ovšem ohledně smlouvy na  dodávky  ruského plynu přes  Ukrajinu a  zejména  kontroly  hranic v separatisty ovládané oblasti se ale neshodli. Další schůzka normandské čtyřky se má uskutečnit do čtyř měsíců. Tolik stručná řeč  závěrečného komuniké. Ale  zakulisamise toho odehrálo mnohem více.

Konstatuji, se   ani  na  ničem  víc shodnout  nemohli. Otevřené  hranice   s Ruskem a jejich plná kontrola  je jedinou  životní pojistkou, kterou opolčenská území  a tamní  obyvatelstvo mají.  Ostatně  Putin to následně  vyjádřil  naprosto přesně, když konstatoval, že pokud  by  Kyjevnyní  převzal kontrolu  nad  celou ukrajinsko ruskou hranicí,  následovala  by  na  Donbase  další  Srebrenica, respektive – stal by se jednou velkou Srebrenicí. Protože  Kyjev odmítl opolčencům cokoli garantovat, ačkoli…  Prostě  kyjevští  nacionalisté  by  si šli vyřizovat  účty  s  odbojnými  krajany. Tak jako v Oděse  nebo u Korsunu Ševčenkovského.Ale to víte – věřte Putinovi…

Ten  výsledek  pařížských rozhovorů  nevypadá na  první pohled  nijak grandiozně  a skvěle. Mohlo ale být  dosaženo  více?

Nemyslím. Jak Zelenskyj, tak šéf Kremlu Vladimir Putin označili schůzku za pozitivní, na řešení zásadních problémů se však neshodli.  Mnozí komentátoři  za  velké plus  označili  už samotný  fakt, že k  jednání vůbec  došlo. Klasik sice praví, že malý ten, kdo má jen  malý  cíl, ale podívejme se například na to jak „velké reálné  hřiště  měl vykolíkované  ukrajinskou opozicí, nacionalisty  a poraženými politiky  v  čele  s Porošenkem- Zelenský.

V Kyjevě  před jeho  odletem do Paříže  a během konference  probíhaly demonstrace  pod  názvem Red Lines  for Ze–  jako červené  čáry  pro Zelenského. Kde bylo požadováno,  že  současný ukrajinský prezident  nesmí  učinit  při jednání  Putinovi sebemenší ústupek a  kde byl skandalizován  jako  zrádce.

Proč?  Jednak proto, že  protofašistické  bojůvky  typu Pravý sektor,batalion  Azov  a podobní,  prostě  v  trvajícím velkoukrajinském rauši  sní o tom, že  v tancích projížděj  válkou  zničenou  Moskvou.  A  zřejmě  nikdy nehodlají  z  tohoto deliria  vystřízlivět. S  tím se prostě nedá nic  dělat. Nechci  tenhle těžce nacionalistický proud na Ukrajině  nijak bagatelizovat, jde skutečně o  obrovský problém a  zátěž  pro Ukrajinu, kterou bude  možné odstranit  pouze  uplatněním silových prostředků proti  nacionalistům.Aby  vůbec někdy mohla  fungovat jako plnohdnotný stát, bez ohledu na  vyřešení Donbasu.  Ale  zřejmě  bude  hodně  ještě  hodně  dlouho trvat, než k nějakému takovému  drsnému postupu proti fašizujícím  ukrajinským nacionalistům najde ústřední  vláda  v Kyjevě  odvahu. Aby prosadiula  svou  výlučnou suverenitu. Potrvá to hodně  dlouho než bude silově  natolik konsolidovaná, aby  s nimi mohla  jít  do přímého střetu  a  vyhrát. Momentálně se s ním nedá nic  dělat, je  tu jako  zásadní negativní  faktor pro  jakékoli  politicky rozumné  kroky.

Něco jiného  je  ovšem Porošenko, Tymošenková, Avakov a  další exponenti politického vedení, které ve volbách  Zelenský  smetl.  Ti, zcela  záměrně  ještě  hecují nacionalisty, aby jejich už  takhle  velký  tlak na současného prezidenta  byl ještě  větší a znemožnil mu cokoli  užitečného a pozitivního dohodnout.  Protože  oni a zejména Poroš  hrají o všechno. Nejen o svou politickou existenci, nýbrž o udržení svého majetku a  kriminální beztrestnost.Která je  akutně  ohrožena.  A to nejen  bezprostředně ukrajinskými úřady a jejich činností.

Speciální Trumpův  vyslanec  Rudi Giuliani,prováděl určitá  šetření na  Ukrajině  a  chystá se v nejbližších  dnech  vydat  svou  obsáhlou  zprávu o tom , co zjistil, některé prameny  dokonce hovoří, že  z toho vznikne  velmi obsáhlý a detailní  třídílný seriál. O tom,  jak  fungovala  ukrajinská  Porošova  administrativa  vůči  té  americké  předtrumpovské a naopak, o  tom, jak probíhaly  americko ukrajinské  a ukrajinsko americké  finanční toky, služby  a protislužby. Za  Obamova  prezidentování.

Mimo jiné by  se svět měl dozvědět, že :

pod křídly bývalé americké velvyslankyně Marie Jovaničové bylo ukradeno 5 miliard dolarů, z nichž většina byla podle něj utrácena na nevládní organizace amerického velvyslanectví (NGO), které zase tlačily ukrajinskou policii k tomu, aby bezpečnostní síly neprováděly žádná vyšetřování.
                                                                                                                                                            Giuliani napsal, že údajné zneužívání finančních prostředků USA bylo objeveno ukrajinskou Účetní komorou, zneužívání financí se datuje do období Obamovy administrativy v době, kdy byl Biden klíčovou postavou.

Giulianiho zpráva, která bude zahrnovat obviňující důkazy proti Bidenu, Jovanovičové a bývalým ukrajinským úřadům, by měla být předložena Kongresu, americkému generálnímu zástupci a ministerstvu spravedlnosti, na rozdíl od případu obžaloby zahájeného demokraty.

To je případ Joe Bidena, kterého Trump obvinil z korupce na Ukrajině během jeho funkce jako viceprezidenta z doby prezidenta Obamy, s tím, že nechal instalovat  svého syna Huntera do plynárenské společnosti Burisma a údajně za miliardu dolarů nařídil Porošenkovi, aby propustil tehdejšího generálního žalobce Viktor Šokina, který vyšetřoval případ této firmy.    

Viz oficiální ukrajinský server СТРАНА.ua

Porošovi prostě  hrozí, že se sveze  s oběma  Bideny, jestliže  Trump  vydrží v úřadě. Už jenom proto si nemůže  přát a  dovolit  jakýkoli sebemenší Zelenského úspěch při  ukončování konfliktu na Donbasu. To by byla jeho politická a  následně  kriminální smrt.    A ostatní exponenti jeho režimu, oligarchové tahající  v zákulisí za nitky, s výjimkou Kolomojského a možná Achmetova, ale  ani ti  co byli navěšeni  na Tymošenkovou hrají stejnou hru- nesmíme  připustit ,aby  Zelenský pohnul s otázkou  Donbasu! Nesmí se mu nic podařit! Proto se  připojili k těm, kteří jej  už před Paříží  mohutně  označovali za  zrádce  a vytyčovali mu  červené linie!

Ostatně nebyli sami. Doslova  do písmene  mi  mohly  vypadnout  oči z  důlků, když  jsem na  ČT  24 viděl a  slyšel v  diskusi nad  Pařížskými jednáními „experty“ , které si do studia  ke komentování smyslu pařížských rozhovorů a jejich možných výsledků, ještě před jejich zahájením,  pozvala  ČT. Opakuji – ještě před jejich zahájením!!!

To byl  útok na  zdravý rozum   rozměru  řeporyjského starosty. Protože  to mám tentokrát  i v písemné formě, nebudu  vás  odkazovat na  výsek  z  videozáznamu nýbrž  si dovolím přímo citovat:

Kritičkou ústupků včetně konání současného summitu je například  ukrajinistka Víchová, podle níž Ukrajina nemůže válku ukončit, to může udělat jedině Rusko, které ji rozpoutalo a udržuje. „Ukrajinští političtí komentátoři říkají, že pokud Zelenskyj nepřiveze z Paříže nic, tak to bude ta nejlepší varianta, protože Rusko nedá Ukrajině nic zadarmo a za jakýkoliv ústupek ze strany Ruska bude muset Ukrajina ještě dlouho platit mnohonásobně vyšší cenu,“

Také politolog Jan Šír z Katedry ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy vidí jakékoliv ukrajinské ústupky jako hrozbu pro bezpečnostní architekturu v Evropě. „Úspěchem by bylo, kdyby žádná dohoda dosažena nebyla,“ řekl.

Takže si duševní  výplach  těhle  „expertů“  přeberme.  Úspěchem podle nich bude, když    válka bude pokračovat, když budou zabíjeni lidé, ničena  města  a vesnice  na  východě Ukrajiny! To je přece  ten  úplně nejsprávnější postoj a postup!  Hlava mi jde  z  takhle  zvrhlého pohledu na  věc  kolem!  A  ČT  to v klidu  šíří jako expertní názor!

Zatím tihle a jim podobní mohou  být  v naprostém klidu –   nějaká  opravdu podstatná  dohoda o  míru a  mírovém  uspořádání na  Donbasu  skutečně  nehrozí. Ani nějak hodně  teoreticky. Přestože  ze   strany  Kyjeva  by šlo celou záležitost  snadno a  rychle  vyřešit!

Stačilo by  totiž  „jenom“  splnit  závazky, pro Kyjev vyplývající  z  Minských protokolů I. a II.  podepsaných před  5-ti, resp. 4-mi roky. Které sice  Poroš podepsal, ale následně  ostentativně, za souhlasného  dohledu spolugarantujících mocností -Německa  a Francie   – IGNOROVAL.  A ty navíc  tuto Porošenkovu  demonstrativní  ignoranci přijatých závazků  ještě  honorovaly zavedením a  postupnou eskalací protiruských sankcí. Ačkoli Rusko přesně konalo  všechno, co mohlo a mělo. S přihlédnutím  k časové posloupnosti kroků v I.  i II. protokolu.

Na  tomto místě pokládám za nutné připomenout  přesné znění   znění alespoň Minsku II. aby  vše  bylo jasné. Kdo co měl udělat, do kdy  a  jakým způsobem. A jaká byla  časová posloupnost  jednotlivých závazků – co a kdy  a jak podmiňovalo další krok.  Z  čehož logicky   vyplyne, kdo může  za to, že na  Ukrajině  už  dávno není mír a normální poměry.

Mohl jsem sem  dát  Minské protokoly II. tak jak je  mám v  archivu Kosy. Ale  aby byl tenhle  článek    trochu vyšperkovaný, přetisknu  to znění, jak jej mají  na  svých stránkách  tzv.Evropské hodnoty. Už proto, že  autorkou a  tudíž  ručitelku článku, kde jsou otištěny, je už  zmíněná „expertka“ – válečnice Víchová. Takže  si jí  dovolím připomenout,  co kdysi na propagandistický web  Evropských hodnot  sama  přidala jako dokumentační záležitost!!! Tohle jsem si nemohl nechat  ujít!

Splněné body  Minsku II. jsou označeny  červenou fajfkou. Nesplněné červeným křížkem.  Zvýrazňovačem  jsem označil hlavní pasáže. Ty úplně nejzásadnější  jsou navíc  červeně podtrženy

Kromě  třech   prvních  tří bodů není  splněno  vůbec  nic! Ukrajina s e zavázala postupně:

1- zahájit dialog s povstaleckými  orgány

2-připravit zvláštní status  Donbasu a  vyhlásit jej zákonem

3- vyhlásit úplnou amnestii pro opolčenské bojovníky

4- zajistit  výměnu všech zajatců. Ostatně při vyhlášení amnestie by  statut zajatce  ztratil jakýkoli právní podklad a na každého z nich by se muselo pohlížet jako na  normálního občana okamžikem vyhlášení amnestie!

5- zajistit  humanitární pomoc pro Donbas

6- zajistit  výplatu penzí a jiných zákonných dávek  obyvatelům povstaleckých území

7- uskutečnit, v  souladu se  samosprávou Donbasu  místní  volby a  teprve po jejich vykonání se opolčenci zavazují  předat  Kyjevu POSTUPNĚ kontrolu nad  hranicí, s dovršením v okamžiku, kdy  v Kyjevě  parlament odhlasuje  změnu ústavy  s výslovnou decentralizací  Ukrajiny!!! Nikoliv  dříve.

Tohle všechno mělo být  uzákoněno už do konce roku 2015!!!  Kyjev  nic  z toho nesplnil dodnes!  A  Západ  podrobil Rusko sankcím, za  to, že  Kyjev neplní!!!! Kdyby  to  všechno bylo splněno,. ukrajinský konflikt  by byl  urovnán.  Nejsem si ovšem jist, jestli by  byl naplněn  bod stažení všech cizích vojsk z Ukrajiny. V době  donbaského konfliktu tam  totiž,na  rozdíl od  dneška  nebyly  a to ani přechodně, žádné  zahraniční  armádní jednotky. Například  států NATO. O těch  se  protokolech nepíše  zhola nic.

Aby byl přehled  Kyjevem převzatých závazků v  Minsku II.  úplný, přidám ještě  detailní přehled  toho,  co má obsahovat Kyjevem nikdy  nepřijatý, respektive  ani nikdy  do tamního parlamentu předložený zákon „O zvláštním pořádku místní samosprávy v jednotlivých regionech Doněcké a Luhanské oblasti“

 

 

Takže  to bychom měli!  Myslím, že není potřeba  nic  dalšího dodávat. Dohody  z Minsku, jak ty  první,  tak ty  druhé stanovily  jasné závazky. Francie a  Německo měly  být  garanty jejich plnění a vymahatelnosti. Staly  se  však pouhými přihlížejícími a Kyjev nikterak nenutily, natož  aby jej sankcionovaly  za jejich neplnění.  V takové atmosfeře  rozhodně  nebylo lze očekávat nějaký průlom.

Takže za mně  – v Paříži bylo dosaženo  maximum možného. Více  žába na prameni – sedí v  Kyjevě, neumožnila a  v dohledné době  ani neumožní. A dokud  se nic nezmění, nemá  Donbas naději. Děsivé zjištění!

Tím bych držel  pařížská jednání za  vypořádaná.  Nicméně  je potřeba  se zmínit  ještě  o jedné peripetii, doprovázející tenhle  summit. Mimo jiné  proto, že na něm exhibují česká media  s obzvláštní rozkoší!  Jde  o „konflikt“, který  ti jedině  správní rozdmychávají s  obzvláštní rozkoší-  o  jednání  mezi Merkelovou  a Putinem ohledně  vraždy  Gruzínce  Zelimchana Changošviliho, který v minulosti bojoval proti Rusům v Čečensku.
Pravda je ovšem taková, že  jde nejde  ani tak o Gruzínce, jako  o čečenského polního velitele, který, jak tvrdí Moskva,  se přímo podílel na  atentátu v  petrohradském metru a  na kterého vydala  mezinárodní zatykač. Byl zastřelen  v Berlíně  ranou  do hlavy. Vraha s  ruským pasem  chytili kolemjdoucí bezprostředně  po činu. Takže  o jeho vině  není pochyb.  Jenže  velmi brzo se objevily spekulace, že  jde o vykonavatele napojeného na  GRU.  Že prý číslo pasu, atd.atd. V poslední době  jde o upravenou verzi, že  snad za ním má stát  současný  čečenský lídr Kadyrov. A Německo, a konto těchto zjištění, vypovědělo dva  ruské diplomaty. Čeští pravověrní  na tomhle exhibují a přesvědčují sami sebe, jak to Merkelová Putinovi vytmavila!  Německý tisk, ten  normální, je daleko umírněnější, ten konstatoval, že Putin Merkelové přislíbil plnou spolupráci Ruska  při objasnění zločinu.  Zásadní rozdíl, nemyslíte?

Ale  jde mi o něco jiného. Zavražděný Čečenec/Gruzínec  získal  Německu asyl nebo minimálně pobytové  vízum. Ptám se  -jak je  to možné, je li na něj vydán mezinárodní zatykač pro účast na  dokonale  zdokumentovaném  teroristickém útoku? To do Německa mohou  takovýhle lidé volně  vstupovat? Mám tomu rozumět snad  tak, že  když  jde o teroristu, který působí  v Putinově  říši zla,  existuje pro něj omluva a pardon i když zahynulo kromě útočníka 15 lidí a sedm desítek lidí utrpělo zranění?

Rád bych se dozvěděl jak to je!

Podobně mne zajímá, proč Německo nevypovídá  americké a izraelské  diplomaty, když  tyhle dva státy si  vyřídí  otevřené  účty  s  významnými činiteli  různých teroristických organizací  v zahraničí, jak zhusta  a  s oblibou činí.  S mým naprostým souhlasem a porozuměním!     Proč  to Rusko, pokud  by za  tím berlínským činem skutečně  stálo, má mít  jinak? Protože je  to Rusko?

A ještě poslední  věc,  na první pohled s  Ukrajinou nesouvisející – Mezinárodní soudní dvůr OSN se  v úterý začal zabývat obviněním z genocidy příslušníků menšinového muslimského etnika Rohingů, které bylo vzneseno vůči Barmě. Zemi před soudem obhajuje barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, která v Haagu promluvila včera . Jednání potrvá do čtvrtka. Obžalobu na  Barmu kvůli genocidě podala  Gambie jménem Organizace islámské  spolupráce.

Armáda převážně buddhistické Barmy v srpnu 2017 zahájila rozsáhlou ofenzivu proti Rohingům v reakci na útok rohingských povstalců na policejní stanoviště. Před tímto tažením, které OSN označila za etnickou čistku, uprchlo z Arakanského státu na západě Barmy do sousedního Bangladéše více než 730.000 Rohingů.

Jak to souvisí s  Ukrajinou? Snadno!

Poroš  kdysi prohlásil  Doněck a  Lugansk  za  teroristická území a poslal na  civilní obyvatelstvo armádu, aby  tamní  ruskojazyčné  obyvatelstvo,vyděšené  například  z  diskriminačních jazykových zákonů a narůstajícího západoukrajinského  nacionalismu, přivedla  všemi prostředky, tedy  tanky, bombardovacími letadly, těžkým dělostřelectvem a raketomety,    za  každou cenu k poslušnosti. Z Donbasu prý  uteklo přes  hranici do Ruska nejméně  2 000 000 obyvatel. Tedy  3x  více než  Rohingů. Viděl jsem na  ČT  záběry  z  vypálených  rohingských vesnic.  Na druhé straně – na   ČT se nikdy  nedostaly dostatečně ilustrativní záběry rozstřílené  Gorlivky  a dalších opolčenských  vesnic a měst. Aby  jaksi  nepodlamovaly  účinek  oficiální propagandy. Nejde o ČT . Jde o ten  Mezinárodní soud  OSN. Jak to, že  se před ním zpovídá, jako zločinec  barmaská bojovnice  za občanská práva, která vzdorovala  vojenské chuntě ve vlastí zemi, jak to, když  se  to stalo, že tam nestojí spolu s ní Porošenko a není žalována  Ukrajina? Za stejné zločiny?

Jaký  je rozdíl mezi  rohingskými a  ukrajinskými běženci, mezi rohingskými a donbašskými povstalci? Pro mne ten, že  ti muslimští chtějí  nastolit  přísný muslimský  chalifát ve  státě, do kterého před  časem přivandrovali, zatímco  ti druzí  jen  v klidu žít ve  své zemi, kde  vždycky žili  a používat tam svůj jazyk.

Aby řeč nestála  tak  Benátská komise Rady Evropy (CE) vyzvala ukrajinské orgány, aby okamžitě vytvořily zákon o jazykových menšinách!!! V Evropě rovněž vyzvali Ukrajinu, aby přezkoumala zákon o státním jazyce, uvádí se v komuniké mezinárodní organizace zveřejněné v pátek 6. prosince.

„Odborníci Rady Evropy naléhavě žádají Ukrajinu, aby okamžitě připravila zákon o národnostních menšinách a odložila až do přijetí tohoto zákona ustanovení zákona o státním jazyce, která již vstoupil v platnost. Úřady se vyzývají, aby přezkoumaly zákon o státním jazyce a připravily zákon o menšinách po konzultaci se všemi zúčastněnými stranami, zejména se zástupci národnostních menšin a domorodých obyvatel,“ uvádí se v prohlášení.

Pokud  v  Haagu před  soudem stojí paní Su Ťij  a současně  tam  není Poroš, pak nechápu  mechanismus a zásady, podle nichž  ten soud  pracuje a  na co byl vůbec  zřízen. A  jaké hodnoty  reprezentuje!

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.