Nordstream II, teorie omezené suverenity,brexit a všeho do času a všeho s mírou II.


dokončení ze  včerejška

Kdo nebo co se  nelíbí  Washingtonu, bude  vystaven sankcím. Včetně nejbližších  amerických spojenců, jakým bezesporu a  jakékoli diskuze  současné Německo je.

Američané se prostě  rozhodli,  že  do Německa nesmí  být doveden  další dálkový plynovod s  ruským plynem. Prý to ohrožuje  americkou bezpečnost! a také německou a  evropskou! Ačkoli Berlín i Brusel si myslí něco úplně jiného.

Američané naprosto brutálně  předvedli, že jejich „spojenci“  mají od nynějška  jen a pouze  právo souhlasu. S tím, co si myslí za Atlantikem!

Merkelová, její ministr zahraničí Maas  se  sice verbálně silně ohradili, ale je zjevné, že  s USA  do sporu nepůjdou. Ačkoli už  i  Svaz německého průmyslu je k takovému postupu vyzval. Prostě  Evropa  zase před  Amerikou srazila kufry a nesáhli k odvetným opatřením.

Nicméně v Německu napevno  počítají, že  Nordstream II  dostavěn bude. Protože  kdyby  ne,  je Berlín v  dokonalé pasti. Vzdal se  výroby  energie  jak z jádra, tak z uhlí. Jiný další tvrdý energetický  zdroj než  výroba  elektřiny  z  plynu neexistuje. A Německo  by nemělo své plynové bloky  bez  ruského plynu  čím napájet.

Navíc  i malé dítě  z  třetí  třídy obecné školy musí  snadno  dešifrovat, že  Washington  ohledně  ohrožení  bezpečnostních zájmů Evropy  jako celku a  Německa jako solitéru, ruským plynem   – lže!

Všichni vědí,  že  Nordstream II nemá  zvýšit  dodávky  ruské energetické suroviny  do EU, nýbrž obejít při tranzitu plynu Ukrajinu a Polsko. Moskva  argumentuje  oficiálně  tím, že  říká  – doprava novým podmořským potrubím bude o tisíc kilometrů kratší a  tedy  jeho prodejní cena  bude logicky nižší. Což je samozřejmě pravda. Ale minimálně  stejně důležité, jak pro Rusy, tak pro Němce a v  konečném důsledku i pro nás  je  fakt, že  by  Nordstream II naprosto vyloučil politické/záškodnické riziko dnešní Ukrajiny a polskou zlovolnost. Obě  země se k Moskvě  chovají  maximálně nepřátelsky a  ta nemá  žádný důvod jim špendýrovat tranzitní poplatky.

Ale nic  z toho nemá   cokoli společného s evropskou/německou bezpečností! Ani, co by se za nehet  vešlo! Současný zemní  plynovod  přes Ukrajinu, Polsko,  Slovensko, atd.atd. má  přepravní kapacitu  řádově  100 000 000 000 kubických metrů plynu ročně.  Nordstream II disponuje jen poloviční!!!  Takže , kde je  to ohrožení  evropské bezpečnosti? Kde je ta  rostoucí  a už nesnesitelná energetická  závislost na Putinovi?    Jak to, že  přeprava pozemním potrubím přes  Ukrajinu nevadí, ničí bezpečnost neohrožuje  a  ta  přes moře  ano, ačkoli je poloviční?  Mimochodem – letos šlo přes  Ukrajinu  cca 90 000 000 000 kubíků plynu. Tedy  skoro dvojnásobek toho, co by mělo zvládnout  nové podmořské potrubí.

Vedle toho vám jistě neuniklo,  že  Rusko s  Ukrajinou čerstvě  podepsaly novou dohodu o tranzitu media  na pět let. Ovšem už s  ročním objemem  40 000 000 000 m3 plynu. A Kyjev by  se  sotva bránil, kdyby  Gazprom přišel s návrhem, že se  vrátí například  k letošním objemům. Potřebuje  každý  dolar, na který dosáhne!

Takže  nové sankce  nemají sebemenší  šanci zabránit dodávkám z Ruska  do EU.  A už  vůbec  je neumenšuje. Jde o lež a  zase lež.

Velmi často se  konstatuje,  že  Američané proti Nordstreami II  táhnou proto, aby  do Evropy dostali svůj  zkapalněný plyn.  Něco na  tom bude, ale  nesdílím názor, že  jde o hlavní motiv.  O kdyby  Nordstream vůbec nebyl a  fungovala  jen tradiční ukrajinská cesta nemohl by  americký zkapalněný plyn nikdy  tomu ruskému cenově  konkurovat. Klíčová  slova jsou  ovšem kdyby fungovala a  já přidám- spolehlivě … Rusko si Nordstreamem  primárně  zajištuje onu  spolehlivst  svéh plynového exportu.

Jak těžké je, se zcela  závislým Kyjevem dohodnout  výpadky v dodávkách? Z jakýchkoli důvodů????A  udělat  z Ruska  naprosto nespolehlivého dodavatele?

Čím dále  přemýšlím nad  tím proč  vlastně  začaly  ty ukrajinské události, tím více  se nemohu ubránit  dojmu, že plyn a jeho tranzit  z Ruska na západ mohl být jedním z hlavních důvodů.  Tedy mít kdykoli možnost  jeho narušení podle  potřeb  Američanů.  Ano a nepochybně  -celkovým motivem  podpory  Majdanu byla  klasická imperiálně  geopolitická hra  na oslabení Ruska s  vytvořením  silného  nepřátelského režimu na  jeho samých vnitřních hranicích. Jenže  narušení tranzitu klíčové ruské exportní suroviny na  západní trhy je  v podstatě  válečným aktem, kdy ovšem ještě nehrozí,  že by Kreml odpálil atomové rakety. Je to taková meziválka, kdy protivník maximálně ekonomicky trpí. Tohle  už  Američané předvedli v podstatě  v  roce 1939 a  později s Japonskem, což nakonec  vedlo k Pearl Harboru. Takže myšlenku,  že  minimálně jedním z důležitých motivů pro americkou podporu Majdanu byla  možnost  narušit  ruský  plynový export, už dlouho nepokládám za  čistou spekulaci. Nýbrž se mi jeví čím dále  pravděpodobnější.

Američané tažením  proti Nordstreamu II sledovali hned  několik profitů:

1- poškodit  ruský klíčový export a tak omezit ruské  devizové inkaso a podvázat  finanční možnosti financování potřeb  země

2- donutit  Rusko k tomu, aby  dál přepravovalo plyn přes  nepřátelské státy  -Ukrajinu a Rusko a tím jim zajistit  významné příjmy  v tvrdé měně. Čili nechat Moskvu, aby sama  financovala  svoje  nepřátele.

3- připravit půdu  pro dodávky  amerického plynu a  získat tak minimálně  část  finančních výnosů, které dosud  inkasovala  Moskva.

Z hlediska  Washingtonu  dokonalá strategie  win- win.

Neboje  to trochu jinak?  A  Američané  v celkovém součtu nebudou  až takovými vítězi,  jestli vůbec ,jak si  sami nyní myslí?

Odbočím. Před  pár  dny  to bylo  30 let, co Brežněv  poslal Rudou armádu do Afghanistanu. Toto výročí nám bylo masmedii náležitě  připomenuto.  Především tak, že  Afghanistan  je ruským Vietnamem a  že tam utrpěli ostudnou porážku – prostě  další  he he he  to to tenkrát ti blbí mužici schytali.

Smějí  se  ti kteří  už v podstatě  dvojnásobnou  dobu  válčí  ve  stejném Afghanistanu a  k nějaké výhře  dnes  mají podstatně  dále  než  Rusové v posledním roce své  tamní  války, t.j. v roce 1989. Dříve nebo později i  Američané/NATO vyklidí pozice. A přenechají zemi Talibanu.  Není už nikdo, kdo by  věřil, že to skončí jinak.

Proč o tom mluvím? Protože  Západ  a především Američané si pořád klepou na  ramena , jak svou materiální a finanční pomocí zařídili porážku Sovětů. Aniž by oni nebo mainstreamoví propagandisté sebeméně komunikovali.  že  kdyby  Rusové  byli v  Afghu vyhráli, nebylo by  došlo k  k  11. září a  všemu, co následovalo potom – tedy  Druhé  válce v Zálivu,  nekonečné afghánské válce, vzniku Islámského státu, rozvratu prakticky  všech blízkovýchodních zemí,   migrační tsunami,  naprosto šíleným  výdajům na  válku,  otřesem tzv. sociálního státu,  rozpadu  tradičních politických struktur  v  zemích euroatlantického bloku. Že  svět by  byl daleko bezpečnějším místem pro život.

Tohle  všechno stihli vyvolat  ti,  které USA, Británie a  další podporovali  zbraněmi, logistikou a financemi  v rusko afghanském konfliktu. Bin Ladin a  jeho hnutí, Al Kajda, fanatický islámský nacionalismus, Islámský  stát, pakistánské, turecké a  saudské střečkování a  jejich silně    frackovité chování  vůči  Washingtonu a řada  dalšího, je  jen důsledkem americké/západní podpory  islamistů v  Afghu  ve  válce proti Rusům. Bývalí  západní chráněnci se obrátili proti svým protektorům! Svého fanatického nepřítele  si Západ  v  Afghu sám vycvičil, zorganizoval a vyzbrojil. A legitimizoval jeho podporu ze  strany  svých tamních spojenců – Pakistánu a  Saudské Arábie.Kteří  od podpory protisovětských mudžahedínů kontinuálně přešli k podpoře  Al Kajdy  a Talibánu a činí tak dodnes. Jinak by  Talibové už dávno vojensky zhroutili!  Jak to že  USA  nesakcionují  Islamabád a Rijád? Nechápu!

Nikdo z  těch nejbystřejších  mozků ve  Washingtonu, Pentagonu nebo Langley či  leckde jinde, nebyl schopen odhadnout  dlouhodobé důsledky  západní podpory  protiruských sil v  Afghanistanu. Nikdo neuvažoval v kontextu, že  kulturní rozdíl je  natolik velký mezi islamisty a Západem, že  nutně  musí  vést  ke vzájemnému střetu, který  bude náš  civilizační okruh hodně  bolet a  stát nepředstavitelné sumy  peněz!!!!

Nemohu si pomoci tu  melu okolo Nordstreamu II vidím tak nějak podobně! Jakub Janda a další podobní nemají  žádný důvod  jásat. Kdyby  disponovali nějakým  použitelným rozumem,  došlo by jim,  že  USA nemají  partnery. Jen vazaly. A  opět se dopouštějí stejné chyby  – vidí jen okamžitý zisk a ani  se nepokoušejí odhadnout  středně  a především dlouhodobé důsledky  svého dnešního konání!  Stejně jako v  Afghanistanu!

Před rokem 1989, při sledování  německých televizí mi  připadala  nepochopitelná  ta  v podstatě  celosvětová  averze  k USA a jejich politice. Pro mne to tenkrát byli svatí muži, kteří cokoli konají, správně konají!

Už  dvacet let  jsem z tohoto pohledu vyléčen. Od humanitárního bombardování Srbska.  Od téhle jasné  agrese, porušení charty  OSN a  dokonale imperialistické lekce  ze  světovlády!  Tady padlo zásadní  tabu  světové politiky  po roce 1945 – tedy neměnnost hranic  v  Evropě a naprostá nepřípustnost použití násilí k takovému účelu!

Svět  humanitárním bombardováním vrátil do doby politiky dělových člunů a koloniálních výbojů.

S Nordstreamem II vzalo za  své  další  podobné tabu –  že  USA  respektují  zájmy  svých spojenců. Minimálně těch rozhodujících. Jako je  Británie nebo Německo. Že  se  nebudou patlat s nějakým Českem nebo Slovenskem bylo zřejmé dávno. Ostatně  Babiš  ve  Washingtonu  a  Zeman  s  tím, jak se v Afghanistánu válčí za  Prahu  to  předvedli opakovaně a dokonale.  Ale o Babišovi nebo Zemanovi dnes  psát nehodlám.

Je  to o Nordstreamu a jeho souvislostech.  Jak stojí výše  – každý ze západních spojenců má dnes  jediné právo  vůči USA – právo naprostého souhlasu. Se vším, co řeknou Američané. A  ti rozšířili Brežněvovou doktrinu omezené suverenity na  celý svět. Naprosto nechápu z  čeho se takový Janda a  spol. radují! Že  jsme se stali papoušky?

Nejde totiž  jen o vynucování  si poslušnosti od  dříve  snad  spojenců, dnes určitě jen  vazalů. Je to daleko horší. Stačí si vzpomenout na brexit.  A na  to, co  o něm říkal Trump. Jak je  to prima, že  Britové opustí EU.  A  jak jim nabídne  úžasnou dohodu! Čeští brexitáři, blábolící o   hrdém Britovi se nad touhle  retotikou tetelili a tetelí blahem!  Takže  se  ani nezeptali, pokud  by toho byli vůbec  schopni, například  na  tohle:

Proč  Trump, dosud  důsledně  a přes mrtvoly  razící heslo America  first! by  vůbec  nějakou opravdu velkorysou dohodu měl komukoli nabízet?!  Co by ho k nějaké velkorysosti mělo motivovat???

Odpověď, že  jako  chce ukázat  tomu  šosáckému, byrokratickému, dirigistickému Bruselu, jak funguje  opravdový svobodný svět a   k  tomu  hodlá, kvůli historickým vazbám, pomoci svým hrdým a  svobodomyslným britským bratránkům neočekávám už ani od Pepka  Vyskoče. Leda  tak od politických šantalů typu  Tomia Okamury   a jeho voličského elektorátu!

Pravda je  totiž  velmi jednoduchá. Trumpovi a spol.  vůbec nejde o Brity! Ale jen a pouze  o americké zájmy.

Konkrétně  -ve  světě  dnes  existují  jen tři silní ekonomičtí hráči –  USA, Čína a……..  a EU!

Není problém vyrábět nebo poskytovat služby. Problém je  najít pro svoji nabídku  zákazníka. Přesněji – zákazníka, který je  schopen   zaplatit!   Čínu  odtržením nějakého silného teritoria  oslabit nelze. Jak se časem ukáže  i v Hong Kongu po uklidnění tamní situace.  Čína je  Čína.  Se  silnou a  rozhodnou ústřední vládou. Ale EU?

Tenhle konglomerát  28 různých zemí s  28  vládami, které mají, stejně jako jejich voliči, různé krátkozraké  partikulární  vlády?  Podpora  brexitu a  Britů  má jediný motiv. Je  klasickým uplatněním politiky  typu  ROZDĚL A  PANUJ!!! Rozeštvi, oslab EU a máš  o soupeře méně!

Z  EU se podařilo vydělit  druhou největší ekonomiku a  druhý největší trh. EU  tedy  významně  ekonomicky  zeslábla a  stala  se   přes noc výrazně menším konkurentem. Respektive  – výrazně  méně  důležitým ekonomickým soupeřem! Tohle  je  důvod  Trumpových probritských a probrexitových sympatií! America  first!

Takhle vypadá naše  transatlantické spojenectví v praxi!  Jsme  soupeřem,  který musí, kdykoli se to  hodí, být  oslabován!  Aby  America  mohla být  first!

Proto brexit, proto  Nordstream II !!!! Obojí , směrem k Evropě  má oslabit její pozici, učinit  jí závislouještě  více na  Spojených státech!!!!  Naprosto nechápu, co komu na  tom, včetně  duševních gigantů typu Jakuba  Jandy  a Okamury  a jeho brexitářů –  může imponovat!

Zkusme si teoreticky představit, že  by  se  Američanům podařilo vytlačit  Rusko z   evropského trhu s plynem a  nahradili ho ze  sta  procent! Jestliže  je  dnes  Evropa  americkými sankcemi, ze  spojence  s legitimními zájmy,  transformována  jen do role  bezmocného kývače,  jaká by  asi byla její pozice, kdyby  se  energeticky  stala  závislou na USA?    Jaký asi tak prostor  k manévrování a prosazování nějakých svých specifických zájmů   by  v tom pádu    měla?

Prostě  Brežněvova  doktrina  omezené suverenity  v dokonalé americké podobě!

A  to nemluvím o tom, že  Rusku tím  posledním sankčním zákonem byla   v podstatě  vypovězena  válka!  Nordstream II bude  dostavěn.  Ale  příští podobné projekty  budou podvázány. O tom není sporu. Nejde totiž  jen o speciální  lodě. Nýbrž také o dodávky potrubí a  dalšího speciálního materiálu a zařízení. A   také  o přístup k financování. Tohle  rozhodně nelze podceňovat.

Američané bezprostředně prohrají. Ale  z dlouhodobého?  Řekl bych, že prohrají ještě  více! Donutí totiž  Rusko prodávat  o to  více Číně!  Chceme  doopravdy  ekonomickou provázanost obou těchto zemí? Je to náš  cíl a  výhra?  To je ta menší  starost, momentálně. Tou větší pak je, zda  si tím Evropa  neřeže  energetickou větev, na které sama  sedí!  Někde existuje  kritický bod  dodávek, který když převezme  Peking, pak  už  v Rusku pro Evropu nebude dost  kapacit!  Budeme  happy v  takovém případě?  Nepochybně, protože  nás přece zachrání molekuly  svobody, jak nám sdělovali z Polska , když tam připlula  první dodávka  amerického zkapalněného plynu…Molekuly  svobody….

Ale to není zdaleka  všechno. Ten Afghanistán j nebyl vzpomenut jen tak.   Arabský a  muslimský  antiamerikanismus  nepřišel jen tak. Sám od  sebe.  Uvědomují si Američané, že  svou  bezohledností a  ignorancí  zájmů  svých  evropských spojenců, resp.  – vazalů,  vyvolávají další  další vlny  antiamerické animozity? A také to, že  když stále  a stále  utahují sankční šroub po celé planetě, nutně musí dosáhnout jednou bodu, kdy  si ti, co je mají, na  svůj  vlastní úkor a  účet plnit, si řeknou  – dost?    Islamisté v  Afghu a jinde  se proti USA  postavili z daleko menších důvodů! Někdy a nějakou formou to určitě  vyhřezne  i v  euroatlantickém okruhu!  Jako dlouho ještě  bude trvat, než  nejdůležitějším světovým trhem přestane  být ten americký a  stane se jím čínský? Nanejvýš ještě jednu dekádu!  Jaký účinek pak budou mít  americké sankce?

Tohle  by  pro Američany  mělo být  varováním. Protože platí  – všeho do času a všeho  s mírou!

Nepochopili to ohledně  Japonska  před  II.ww. nepoučili se  v Afghanistanu. Nevěřím, že  to budou mít jinak s Nordstreamem II.

Ale  jsem si jistý, že  stejně jako v  Afghanistanu tenhle jejich krok vygeneruje  problémy z kterých je i nás zatraceně bude bolet hlava!  Jdou do naprosto zbytečné a nenutné konfrontace!  Místo aby  si z Rusů udělali spojence se je pokouší zlikvidovat.

Ostatně  americká naprostá zahraničně politická  krátkozrakost, s orientací na  krátkodobé cíle, charakterizovaná jako střelení se  do vlastní nohy  je zřejmá  i  v celosvětovém byznysu se zemním plynem!

Na specializovaném webu OENERGETICE.cz

vyšel den před  Silvestrem následující  článek

Rok 2020 by mohl být kritický pro připravované americké LNG projekty

který čerpá ze  speciálního komoditního serveru ratingové agentury Standard and  Poors  -Plats.

převezmu z něj pár  naprosto signifikantních citací:

Developeři amerických LNG projektů čelí s blížícím se rokem 2020 řadě výzev, které mohou zabránit realizaci připravovaných projektů. Mezi tyto výzvy patří zejména aktuálně nízké ceny zemního plynu, obavy o budoucí převis nabídky na trhu a pokračující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou.

Zahraniční server Platts informoval, že i přes velká očekávání v oblasti rozvoje nových exportních LNG terminálů v USA v letošním roce, byla letos zahájena výstavba pouze dvou nových terminálů a jednoho nového zařízení pro zkapalňování zemního plynu (tzv. LNG train) v rámci existujícího terminálu. Rok 2020 by přitom mohl být kritický pro řadu připravovaných projektů vzhledem k rostoucí shodě mezi analytiky, že se „okno“ pro nezávislé projekty rychle uzavírá.

Mezi hlavní výzvy, kterým developeři nových LNG terminálů v USA čelí, patří aktuálně nízké ceny zemního plynu, obavy o budoucí převis nabídky na trhu a pokračující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Nedávné oznámení o předběžné dohodě mezi oběma zeměmi o neuvalení dalších cel a zmírnění některých stávajících cel nepřinesla na trh se zkapalněným zemním plynem výraznější oživení.

Jak uvedl zahraniční server Platts, 25% clo na dovoz amerického LNG do Číny zůstává v platnosti. V důsledku zavedení tohoto cla nebylo od března do Číny doručeno žádné americké LNG a byla prakticky zablokována jednání o dlouhodobých kontraktech na nákup zemního plynu mezi americkými developery LNG terminálů a potenciálními čínskými protistranami.

Řada amerických developerů byla kvůli nepříznivému vývoji na trhu s LNG donucena odložit své cílové termíny pro schválení připravovaných projektů na roky 2020 či 2021.

USA  zavedly protičínské  akce.  Bez ohledu na to, jestli dojde  k celní dohodě  mezi oběma  zeměmi, jeden hmatatelný a  dlouhodobý  důsledek už tady máme. Na trhu s plynem.  Jednak Čína se rozhodla  důsledně  diverzifikovat  významně  svoje  zdroje a  spolufinancovala  plynovod  Síla  Sibiře,aby  utlumila  svou energetickou závislost  na dovozech  zkapalněného plynu  buď  přímo z USA nebo  po námořních cestách, kontrolovaných USA. Takže  kdykoli jí hrozí možnost  uvalení energetického embarga  ze  strany  Američanů.

Lze proto důvodně  očekávat,  že  někdy  dojde  k položení  dalšího plynovodu  z Ruska  do Číny. Ani to nepokryje obrovskou čínskou spotřebu. Nepochybně  ale  omezí dost  podstatně  Američanům disponibilní trh s plynem. Existují totiž  jen  dvě  velká   a přitom finančně  bonitní teritoria, schopná a nucená  kupovat  velká  množství energetických surovin a platit za ně  – Evropa a  Dálný  východ. Vzhledem k spotřebovávanému množství  v obou těchto regionech bud e vždycky  nejvýznamnějším faktorem cena!  A zkapalněný plyn nikdy  v  dohledné době  nemůže  cenou konkurovat  plynu, dodávanému  trubkami. Tohle  si umí spočítat jak evropští, tak čínští zákazníci. A kdyby  se  Rusům podařilo připojit  na  čínské trasy  ještě   Jižní Koreu a  Japonsko….

Nepochybně  i tohle bylo důvodem k  přijetí toho sankčního zákona, který už  Nordstream II nezastaví.  Tomu posměváčkovi, který  mne přiměl  napsat  včerejší a dnešní článek chci vzkázat, že Putin s Nordstreamem II skutečně  vyhrál. Až bude uveden do provozu, tak půjde o velkou a demonstrativní  prohru  USA.  Nově přijatý zákon jen  brání dalším eventuálním ruským plynovým vítězstvím. Otázkou je, jestli je s chopen jim zabránit natrvalo. Proto všeho je opravdu jen do času! Místo,abychom z  Moskvy  učinili energetického spoluhráče, cíleně jsme z něj vyrobili energetického nepřítele….

USA nějak urovnají vztah s Pekingem. Ale  donutily  sankcemi a  cly  Čínu, aby  vzala  velmi  vážně  problém své energetické zranitelnosti. A  silně pochybuji,  že  si je  Číňané pustí ohledně  energetických  dodávek po téhle zkušenosti  blíže k tělu. Dohoda, nedohoda.

A to nemluvím o takové vychytávce,  jako  je možnost  bartrování  ruských plynových dodávek zbožím! Dříve  nebo později k takovéhle  formě  obchodu  začne  Peking Moskvu tlačit. Za plyn  čínský  tovar!   Čína  už dnes  umí vyrobit  skoro všechno a  do roku 2030 se chce  stát světovou technologickou jedničkou. Tohle  také  může  znamenat  skoro úplné vytlačení západních/ evropských dodavatelů z  Ruska!  Jsou li ochotni se ohnout před  USA  ohledně  sankcí, proč by Rusko od nich měl, když  jsou vlastně  nespolehlivými dodavateli  něco kupovat, pokud  technicky, funkčně a  srovnatelně bude  schopen nabídnout  jejich  velký  východní  plynový zákazník?! Kam bude Evropa  exportovat?  Zesílí  ještě  vývozy  do USA, když ty  už  dnes  zavádějí protievropská celní opatření?

S  tím ruským plynem to doopravdy  máme jako s  Afghanistanem. Také nevidíme nic  jiného, než momentálně poškodit  sovětské/ruské zájmy. Co bude pozítří a jak to poškodí nás?  Nezajímá!!

Plynový  Afghanistán jedna  radost!

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.