Nepochybně se to stalo i vám – právě jste skončili důležité osobní jednání nebo pohovor, odcházíte z něj s vědomím, že mohl dopadnout daleko lépe, kdyby… kdyby vás napadlo ty geniální věty, které, k vaší škodě vás osvítily až nyní, když už je po všem a nemůžete je uplatnit, protože jednání či pohovor už jsou skončeny.
Já si tohle zase jednou prožil v sobotu brzy ráno, konkrétně před půl druhou v noci, když právě skončila definitivně páteční Hodina vlka na Slobodném vysielači. Kterou jsme s Borískem operativně věnovali zabití generála Sulejmaniho Američany místo původně ananncovaného analyzování story Nordstream II. Tedy přesněji pozadí útoku na iránského generála Sulejmaniho, jeho důvodům a možným důsledkům.
Není pochyb o tom, že jde o akt státního terorismu a že USA překročily tímto činem další mezinárodně politické tabu respektované světovými velmocemi nejméně od roku 1945 – tedy zabíjení vládních představitelů suverénních států státu z rozhodnutí vedení nějaké konkrétní země.
Jestliže u Nordstreamu II jsem psal o tom, že USA uvedly znovu do života Brežněvovu doktrinu omezené suverenity s celoplanetární působností, tak usmrcením Sulejmániho to vyeskalovaly do podoby, která by dříve nejspíš nenapadla ani tvůrce politické sci fi fantastiky, kdyby nějaký takový žánr existoval! Tohle už není přímá a likvidační kontrola nad svými vlastními vlastními občany, tohle je ursurpování práva zabíjet každého politicky nepohodlného jedince, který se znelíbí právě úřadující americké exekutivě!Bez ohledu na to občanem které země na planetě je! Jasný akt státního terorismu nevídaného rozměru! Šílené zjištění!
Nicméně tohle dál rozpitvávat nehodlám. Protože to neodpoví na následující otázky:
1- Proč Američané otevřeli tuto dříve nedotknutelnou Pandořinu skřínku zabíjení cizích vládních představitelů ze svého rozhodnutí?
2- Proč právě nyní?
3-Proč se prvním cílem stal právě Sulejmani?
4- co má být pro americké vedení finálním výsledkem této konkrétní akce, co si od toho slibují, když hrozí, že vypukne opravdu velká válka, vedle níž bude afghánské tažení nebo druhá válka v Zálivu vypadat jako klukovská hra na vojáčky?
Na tohle spoustu dalšího jsme se snažili s Borískem v pátek večer a dokonce i v sobotu ráno najít nějaké rozumné odpovědi. Snažili, ale já měl celých těch 5 hodin vysílání neodbytný pocit, že prostě chodíme vedle a míjíme nějaké rozumné vysvětlení! Zkrátka to, co jsme nalézali bylo polovičaté, neuspořádané a nemělo dostatečnou logiku.
A ledva byla relace ukončena, dostavil se onen efekt, kterým jsem tento článek uvedl. Svitlo mi. Jak, by to mohlo být, proč Spojené státy zabily Sulejmániho, zrovna teď,co by jim to mělo přinést a proč riskují možnou velkou válku. Klíčová slova jsou Jak by to mohlo být! Nikoli jak to je! Protože nejsem insider v Trumpově nejužším štábu v Bílém domě. Tedy jen jak by tomohlo být, aby vysvětlení nedrhlo a přitom zohlednilo co nejvíce veřejně známých, často protichůdných informací.
Nyní musím zopakovat ty nejzákladnější informace, které vesměs znáte:
1- byl zabit v podstatě druhý muž v hierarchii iránského teokratického státu! Fakticky nejvyšší vojenský velitel nikoli nevýznamné a bezbranné regionální mocnosti.
2- útok následoval na přímý rozkaz amerického prezidenta
3- Trump nejen že neinformoval svoje spojence, včetně toho úplně nejbližšího, jakým je Velká Británie -viz vyjádření Borise Johnsona, ale dokonce ani nejčelnější funkcionáře Komngresu a to ani z vlastní strany. O demokratech nemluvě viz Nancy Pelosiová a její oficiální reakce: „nejvyšší prioritou amerických vůdců je ochrana amerických životů a zájmů. Nemůžeme však více ohrozit životy amerických pracovníků, diplomatů a dalších tím, že se zapojíme do provokativních a nepřiměřených akcí. Dnešní úder může vyvolat další nebezpečnou eskalaci násilí. Amerika – a svět – si nemohou dovolit, aby se napětí eskalovalo až do bodu, kdy se již nelze vrátit zpět,“ Celá akce nepochybně vyhrotila už takhle napjaté vztahy v Kongresu a ačkoli republikáni stojí halasně za Trumpem, nepochybně ani jím není po chuti, že z nich jejich vlastní prezident udělal statisty, s kterými mu nestojí za to se o tak zásadních krocích bavit a obešel je. A by všemu byla nasazena koruna, tak ministr zahraničí USA Mike Pompeo není spokojený s tím, jak evropští lídři reagovali na americký útok na Solejmáního. Šéf americké diplomacie prý poslední dva dny komunikoval o plánech Washingtonu s partnery na Blízkém východě, z nichž někteří byli „skvělí“. „A pak mluvíme s našimi partnery v jiných oblastech, kteří už tak dobří nebyli. Upřímně, Evropané nebyli tak nápomocní, jak bych si přál, že by mohli být,“
4- Američané bezprostředně posilovali a posilují svou vojenskou přítomnost v Zálivu i v Iráku, počítají s eskalací násilí,kterému buď budou muset čelit sami nebo ho uplatní vůči někomu jinému.
5- útok proběhl v Iráku, bez souhlasu nebo aspoň vědomí jeho vlády, proti její vůli. Což znamená, že pro USA nemá žádnou váhu, ačkoli ji sami ustavily a garantovaly. A navíc předmětem a cílem amerických leteckých úderů se staly regulerní složky iráckých ozbrojených sil – konvoj šiitských Ľudových mobilizačných síl (Hašd Šaabí) a to v sobotu časně ráno. Prostě Irák svou totální ignorancí vědomě urazil!
6-Iránu v souvislosti s tímto leteckým přepadem bylo sděleno, že se tak stalo na základě amerického názoru, že jde o prodlouženou iránskou ruku v oblasti, že Američané to nebudou trpět a Irán nemá žádné právo šířit svůj vliv a hájit svoje zájmy. Dodávám, že tento útok přišel téměř 24 hodin po smrti Sulejmániho.
7- Američané odsunuli svůj diplomatický personál z Iráku a vyzvali americké občany, aby opustili neprodleně zemi, protože očekávají eskalaci násilí a útoky na americká zařízení a osoby. Přestože zabitím Sulejmaniho přece odstranili toho, kdo je zodpovědný za útoky na americké občany viz Trump:
„Solejmání plánoval bezprostředně hrozící a zákeřné útoky na americké diplomaty a vojáky, ale my jsme ho přistihli při činu a zneškodnili,” citovala agentura Reuters z vyjádření Trumpa při vystoupení ve floridském rezortu Mar-a-Lago. „Jeho hrůzovláda skončila,” dodal americký prezident.
8-podobné akce neplánují amatéři. Takže nebyl řešen jen samotný Sulejmani a zásah proti němu, ale plánovači a určit i nejvyšší šarže v Pentagonu velmi zkoumaly, jak Teherán asi zareaguje a to ve všech možných variantách, včetně masového útoku na americké cíle v oblasti, kterých je mnoho a mnoho odstartování iránsko americké války! Ostatně předseda amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley pronesl zcela jednoznačně, že Spojené státy plně chápou strategické důsledky vyplývající z úderu proti Sulejmánímu.
Takže se přímo vnucuje otázka – stálo zabití za takové riziko? Respektive odpověď -muselo stát!
Americké oficiální vysvětlení, že zpravodajské služby získaly informace o přípravě velké akce ze strany Sulejmániho a jeho speciálních brigád vůči USA a údajně jejím důsledkem by byly ztráty až několika tisíc amerických životů, je naprostá a absolutní blbina pro hlupáky, bez vlastního mozku.
Tohle,vedle Trumpových republikánů, může konvenovat jedině totálnímu duševnímu bezdomovci. Například europoslanci Janu Zahradilovi:
Jistě jsou oba rádi, že dosáhli geniality Jakuba Jandy a Jakuba Szantoa,kteří se zaskvěli takto:
„Tyto jednotky exportují terorismus mimo íránské území do blízkovýchodního regionu, slouží jako ozbrojená pěst teheránského režimu. Za poslední roky mají na svědomí tisíce mrtvých,“ napsal analytik Jakub Janda na sociální síti Facebook k úmrtí jednoho z nejmocnějších mužů íránského režimu, s tím, že Sulejmáního lze bez uzardění přirovnat k největším nacistickým zrůdám. „Jakub Szántó Kásima Sulejmáního přesně přirovnává k Reinhardu Heydrichovi,“
Skvěle /jako vždycky a všude/ se to povedlo Andreji Babišovi
„USA mají v Iráku omezenou vojenskou přítomnost a jednotky řízené a podporované Íránem se v uplynulých týdnech podílely na útocích na americké cíle. Jde tedy o odvetu,“…
….„Je ale na USA, aby svoje kroky patřičně komunikovaly a světu i spojencům vysvětlily. USA jsou náš spojenec v rámci NATO, ale tato záležitost se NATO přímo netýká.
Vážně se to NATO netýká, když Pompeo říká, ře VEropané nebyli tak nápomocni,jak on si představoval? ? Ale podle Babiše je to vlastně ok a jediné co postrádá, je aby to s ním USA vykomunikovaly…. Co na to Babišovi voliči? Ale tímhle dnes zdržovat nebudu, jakkoliv napjatě čekám na reakci z Hradu. Očekávám si ve smyslu už dříve Zemanem veřejně deklarovaného, že s teroristy se nevyjednává, s nimi se bojuje! A Sulejmání byl přece terorista, když to řekl osobně Velký bílý otec z Washingtonu, nejvyšší představitel našeho spojence absolutního, kterému mi vždycky věříme na slovo a jsme s ním za každých okolností solidární. On snimi, viz Sulejmaní – bojuje! Vůbec se tedy nebudu divit, kdybych za pár dnů z Hradu náhodou slyšel, že že u Teheránu musíme bojovat za Prahu. Tak jako u Kábulu.
Velmi zvědav ovšem budu, zda v Iráku, po nynějších událostech, zůstane český vojenský kontingent, údajně školící irácké ozbrojené síly, když i ony, minimálně jedna jejich část se stala také cílem útoku na Sulejmaniho a byl zabit její nejvyšší velitel a o další členové den později. Tady už nejde, v žádném případě, o výcvikovou misi, na níž má tento kontingent od našeho parlamentu mandát, ale o pobyt českých vojáků ve válečné zóně, kde cvičí – koho vlastně? Ještě přítele nebo už nepřítele?
Ale tenhle článek má úplně jiný cíl než pitvat českou politickou scénu a její reakce na cílené zabití Sulejmániho. Jen jsem to pro úplnost zmínit musel. Neb s e nás to bytostně týká.
Stejně jako kdysi Václav Havel termínem „humanitárním bombardování“, obohatil nyní Washington mediální vesmír dalším naprosto šíleným a bizarním výrokem termínem – obranný útok! Viz oficiální vyjádření Pentagonu:
„Na příkaz prezidenta podnikly americké ozbrojené síly rozhodný „obranný útok“, aby zabitím Kásima Sulajmáního chránily americké příslušníky v zahraničí. Útok byl proveden s cílem odradit Írán od dalších plánů. Spojené státy podniknou všechny nutné akce, aby ochránily svůj lid a své zájmy kdekoli na světě,“
Formálně se zeptám Andreje Babiše a Jana Zahradila a další pododbné – mají také jiné státy právo prosazovat a chránit svoje zájmy a svůj lid kdekoli po světě, včetně například Číny a Rusk, ale také Iránu, u něhož to není kdekoli po světě,nýbrž v bezprostřední blízkosti svých hranic?! Nebo to smí výhradně jen náš velký spojenec?
Tohle je zásadní, ba kardinální otázka, protože sotva lze předpokládat, že by ostatní velmoci souhlasily s výhradní exkluzivitou amerického smrtícího násilí vůči představitelům jiných států světa. Mimochodem, kdy se Američané rozhodnou zabít podobným způsobem podle této logiky nějakého čínského nebo ruského generála, nejlépe náčelníka generálního štábu, protože zcela jistě je náplní jejich práce plánovat zničující útok na Spojené státy, při kterém by se mrtví počítaly nikoli na stovky nebo tisíce , ale nejspíše na stovky milionů Američanů???? Podle této nové doktriny, nikoli už omezené suverenity, nýbrž neomezeného amerického zabíjení podle jejich výběru, by útok na čelní čínské nebo ruské vojenské představitele byl přece naprosto legitimní!
Říkáte, že je to absurdní? Máte pravdu. Vidím to stejně a nevěřím, že tohle USA plánují a zkusí. Tím méně chápu, respektive – včera jsem chápal smysl celé té akce se Sulejmánim.
Mimochodem, snažil se najít nějaké opravdu zevrubné informace , zbavené jakéhokoli propagandistického nánosu, kdo to Sulejmani opravdu byl, co vykonal, jakými schopnostmi a vlivem disponoval. Rozhodně mne v tomto směru nemohl uspokojit například text s úderným titulkem
Zabitý generál Sulejmání byl pro šíity James Bond, Rommel a Lady Gaga v jedné osobě
Jakkoli jeho obsah je výrazně kvalitnější než jeho headline. Nakonec mi náhoda přihrála doopravdy hutný materiál, který před 6-ti roky o Sulejmanim zveřejnil americký seriozní časopis New Yorker. Angličtináři si přijdou doopravdy na své.
The Shadow Commander
když já z něj, s použitím zjevně tentokráte nestíhajícího překladače, byl nadšený. Sulejmani byl opravdu zajímavý, talentovaný, velmi schopný a pro své protivníky nebezpečný muž. Nicméně takových je plná zeměkoule a Američané jeho odstraněním vůbec nic, z toho, co proklamují, tedy:
- – zastavení iránského šíření vlivu v regionu
- -že se dočkají stopnutí iránské podpory Assadovi, Hizbolláhu, Hammasu, milicím v Jemenu a zejména umenšení jeho nesporného a možná rozhodujícího vlivu v Iráku
- -že bez Sulejmaniho se zhroutí Assadův režim
- – vynucení si příchodu iránských vyjednavačů k jednacímu stolu , kde by tito přijali novou „atomovou dohodu“ podle amerických/Trumpových představ, místo té, jím vypovězené
- -že bude dosaženo změny režimu v Iránu a teokratická vláda tamních radikálních islámských ajatoláhů, že bude nahrazena nějakým proamerickým režimem ve stylu bývalého šáha Pahlavího..
nic z toho nezískají, nic z toho se nestane!
Opak bude pravdou. Operace v zahraničí Sulejmani řídil. Vybudoval síť iránských spojenců v regionu. A klidně mohl být šéfstrategem. Jenže tohle vše nevytvořil a neřídil nikdy sám!
Směr iránské politiky, ani její cíl se jeho odstraněním nezmění. Na jeho místo přijde někdo jiný. Dost možná, že ne tak brilantní, ale nepochybně dostatečně schopný. Kde berou Američané jistotu, že určitě ne schopnější? Třeba už jen proto, že si vybere ještě lepší a kvalifikovanější štáb a poradce, než kterým se obklopil Sulejmani?! Že by proto, že je dalším cílem? Navíc -Sulejmani se stal mučedníkem, modloua symbolem . A ti zhusta mají daleko větší vliv než za živa! Viz Mistr Jan Hus, abych nechodil daleko.
V mnoha ohledech se dočkáme my i USA pravého opaku!
Irán o to rozhodněji začne podporovat svoje spojence, o to více vyztuží svou přítomnost v Sýrii, neumenší svůj vliv na Irák a bude se ještě více snažit posílit svůj vliv. Ale především – lze očekávat, že zintentivní a urychlí svůj program výroby atomové zbraně. Tedy přesně to, co světové společenství a především USA a IZrael nechtějí za žádnou cenu dopustit!! Protože je Teheránu jasné, že Severní Korei se nic podobného přihodit nemůže, když už má jaderný arsenál, jenž by nejspíš, ve stejné situaci, okamžitě použila! I za cenu vlastního zničení.
To snad Američané neví a při naplánování přehlédli? Když podle náčelníka sboru náčelníků štábů všechno zvážili? Vážně budeme věřit, že jsou packalové?
Za sebe říkám, že tohle všechno nejen vědí, ale i pečlivě promysleli a zakalkulovali! Takže – znovu, proč zaútočili na Sulejmaniho a tím i na Irán a na to, co chtěli dosáhnout?
Osobně, ať dumám, jak dumám, mi vycházejí jako výsledek jen dvě možnosti:
1- akce má Trumpovi posloužit k jistému znovuzvolení prezidentem. Jednak tím, že se před národem předvedl jako nejostřejší ze všech tvrdých chlapáků,, co jich ve Státech běhá, jako vůdce nejvůdcovštější a/nebo eliminovat politické a propagandistické dopady právě odstartovaného procesu impeachmentu v Kongresu.
2- skutečným záměrem je vyvolat opravdovou válku s Iránem
První důvod, mi přijde sotva realistický. Ba přímo nesmyslný. Kdyby měl platit, pak je Trump akutním případem pro psychiatra a mel být už dávno umístěn do psychiatrické léčebny! Bez možnosti propuštění. Protože kvůli svému znovuzvolení, bez hnutí brvou, přivede svět na pokraj velké válčené katastrofy. Navíc bez požehnání kongresu. Nevěřím takové stupidní jeho osobnostní malosti!
Ani na sekundu při tom nepodceňuji záležitost s ipeachmentem. Mám totiž před očima titulní stránku z New York Times ze 17.12. 1998. Která říká, že Bill Clinton ve stejné situaci dal rozkaz k leteckému útoku na Irák! Aby odvedl pozornost od vlastních úletů a problém. A o skoro na den přesně před 21 roky.
Že se historie opakuje? Až neuvěřitelně přesně? Nemyslím. Trumpovi odvolání reálně nehrozí . Republikánská většina v senátu tuhle variantu jednoznačně a nekompromisně smete. Jakmile k tomu dostane příležitost. Clinton operoval v daleko méně komfortní pozici!
Takže zbývá druhá volba – cílem je opravdu válka s Iránem!
Původně a dost dlouho mi to přišlo absurdní. Daleko více než ten šílený pokus o znovuzvolení. Nicméně – dvě minuty po konci Hodiny vlka, kolem půl druhé v noci, se to všechno najednou jaksi spojilo do logického řetězce, který spojuje všech těch 8,v začátku článku vyjmenovaných podivností a to bez nějaké zjevné mezery, dokonale je zohledňuje, na ně odpovídá a navíc ještě řeší dva další velké Trumpovy problémy!
Zopakujme si, že Trump provedl celý útok bez požehnání, ale dokonce bez uvědomění kongresových špiček. Je evidentně rozladěn, jak se k akci postavili jeho evropští spojenci (tedy s výjimkou Babiše a Zahradila jistě pár dalších podobných).
Nyní musím odbočit. Pamatujete si ještě, jak s velkým halasem nastartoval, po sérii vzájemných urážek rozhovory s Kimem, ohledně jeho jaderného odzbrojení?
Přidejte k tomu, že tenhle dialog se zadrhl a Pchjong jang už několikrát pohrozil, že se znovu vrátí k programu posilování svého, tentokrát už strategického raketojadrného vyzbrojení, přímo ohrožujícího severoamerický kontinent. Přidejme si k tomu zatím naprosto neúspěšnou snahu utahováním sankčního šroubu donutit Teherán k jaderným rozhovorům podle amerických not! A Irán při tom, dávno překročil omezující limity ohledně obohacování uranu, ke kterým se kdysi zavázal. A nejsou sebemenší náznaky, že by snad chtěl v dalším pokroku směrem k získání A zbraně jakkoli přestat. Naopak!
A přesně tady se dostáváme ke komplexní odpovědi na otázky
-proč vůbec ta akce
-proč takovým způsobem kdy je Irán demonstrativně ponížen a napaden, navíc na území Iráku, kdy to nutně poštve jeho obyvatele proti Američanům a kdy jsou napadeny irácké jednotky o den později a Iránu je, opět mimořádně urážlivým způsobem tlumočen vzkaz, že má zalézt do boudy a tam nehnutě a poslušně ležet tlumočen ve
-proč nyní
-co je jejím cílem bezprostředním
ale především,
-co je jejím cílem konečným!
Je na čase tohle lego pro vás složit!
Znovu podotýkám, že jde nikoli výsledek analýzy, ale jen o hypotézu. Ale pro mne osobně dostatečně vyhovující a logickou.
Když to všechno sečtu, opravdu mi vychází , že cílem je velký konflikt s Iránem!
Aby ho Trump mohl dosáhnout přímo, POTŘEBOVAL by SOUHLAS Kongresu. Citoval jsem Pelosiovou, šéfku Sněmovny reprezentantů. Dává jasně najevo, že žádnou válku s Iránem ani ona, ani demokraté nechtějí a neodhlasují. A Trump si vedle toho může být jistý, že s podporou války by určitě narazil i u mnoha republikánských kongresmanů. Takže tudy cesta nevede!
Jak obejít Kongres nebo lépe – jak změnit jeho názor a získat většinovou podporu pro válku a její financování?
Inu tím, že Irán, po zabití svého muže č.2 sáhne po zbraních a zaútočí v odvetě otevřeně na všechny americké cíle, na něž bude moci dosáhnout! V tom případě zde máme nový Pearl Harbor! Byli jsme vystaveni zákeřnému útoku podlého nepřítele! Kongresu by nezbylo nic jiného, než hlasovat pro odplatu – tedy souhlasit s válkou a jejím financováním! Nejen to!
Zahájit válku sólo, není ani pro Spojené státy /zatím/ komfortní a chtěná pozice. Mezinárodní podpora by velmi přišla vhod!
Pamatujete si ještě jak Pompeo ohodnotil evropské spojence USA? Jak byl nespokojen s jejich podporou USA ohledně Sulejmaniho? I tohle by iránská válečná odpověď dokonale vyřešila!
Pearl Harbor znovu, následná žádost ke státům NATO o uplatnění článku 5 Washingtonské smlouvy a máme zde, ať se to ostatním členským státům líbí nebo ne – nutnost kolektivního zásahu NATO! Jistě by se přidaly i další státy. Tentokráte z ochoty – Saudi, Katar, Kuvajt, Jemen, SAR, Izrael a kdo ví kdo ještě. Prostě každý, komu leží Irán nebo ajatolláhové, či jen šiité, v žaludku! Pro USA úžasná věc. Nejsou agresoři, když jim tolik zemí přišlo na pomoc!
Nejdéle mi trvalo rozšifrovat, co má být cílem. Ten okamžitý a krátkodobý je zřejmý – velká iránská porážka. Přes všechny hrozby a hru svalů z iránské strany, rozdíl ve schopnostech, palebné síle a ničivé schopnosti armád obou protivníků, je gigantický. Výsledek přímého střetu by byl rychlý a pro Irán zdrcující. Byl by poražen na hlavu. minimálně na jednu dekádu, ale spíše na dvě, by došlo k jeho ochromení a okamžitému vyklizení blízkovýchodnho regionu a ukončení nejen jeho regionálních ambic, ale také jakékoli podpory zahraničním spojencům.Stal by se stínem své nynější síly.
Tedy naplnění deklarovaných amerických přání, jak má Irán konat!
Je to to všechno?
Za sebe říkám, že nikoli, že hlavním cílem je ještě něco jiného!
Mnohokrát už proskakovaly informace, že Izrael se spojenými státy plánují leteckou operaci proti Iránu ,respektive proti jeho jaderným střediskům, aby došlo k zastavení iránského atomového výzkumu. Za sebe říkám, že opatření, vedoucí k eliminaci hrozby vzniku islámské jaderné zbraně jsou naprosto ok.
Dovolím si připomenout ještě jeden okamžik – totiž Trumpem údajně odvolaného leteckého útoku, odplaty za sestřelení amerického dronu. Nikdy jsem tomu nevěřil. A jediné, co jsem si dovedl představit, bylo, že zřejmě byl touto formou zvažován právě letecký útok na místa iránského jaderného programu.
Jenže po dle dostupných informací Iránci tahle zařízení zakopali rekordně hluboko pod zemský povrch. Proto, aby mu konvenční bombardování programu nezpůsobilo, pokud možno, žádné škody. Takže nálety jsou zřejmě celkem k ničemu. A zaútočit jadernou zbraní? Bez vyhlášení války? Snad pořád ještě NEMOŽNÉ na tomto světě. Snad!
Takže když ne klasický konvenční letecké bombardování, tak jak vyřídit definitivně iránské jaderné ambice jednou pro vždy? Přes to, že jsou zakopány hluboko pod zem?
Jedinou cestou je velká válka, v níž bude Irán totálně poražen a jeho území opanují pozemní jednotky pod komandem Spojených států!!!!
Ty už se dostanou kamkoli, jde je umístěna jakákoli jaderná technologie a spolehlivě ji zničí!!!!!! Nejspíš i s vědeckým a technickým personálem.
Tohle je, z mého pohledu, ten hlavní jackpot, o který se v Sulejmaniho případě hraje!!!!
Znemožnit výrobu iránské atomové zbraně velkou a pro Irán – zničující klasickou válkou. S podporou jak Kongresu tak minimálně členů NATO a dalších , tzv. ochotných, zemí, prostě mezinárodní koalicí, která tu válku zlegitimizuje.
Zcela nepochybně by rychlý úspěch takové operace jednak zajistil Trumpovi další prezidentské období, ale především maximálně zapůsobil i na Kima, jenž by si uvědomil, že se mu pozítří může stát cosi podobného!
Námitku, že by něco takového Rusko a Čína nepřipustili, je, z mého pohledu irelevantní. Obě země totiž neuplatnili právo veta před nějakým časem, na poslední kolo doopravdy devastujících sankcí, na KLDR. Zdržely se hlasování. Čímž daly jasně najevo,že nesouhlasí s tím, aby se další země staly členy jaderného klubu! A to Čína má strategický zájem na existenci severokorejského státu. O Rusku se domnívám, že musí mít panický strach z toho, že by Teherán získal vojensky využitelnou jadernou zbraň a stál s ní na ruské jižní hranici. A například se pak rozhodl podporovat ruské muslimy!!!!
Blízký východ je mimořádně proslulý tím, že se spojenci stávají nepřáteli a naopak skoro tak rychle jak člověk dýchá.Takže, že dnes si je Moskva s Tehránem docela blízká, neznamená, že to zítra ještě musí platit.
Tím je celá šaráda kolem Sulejmaniho rozklíčována.
Jenže chybička do kalkulace se vloudila! Irán tu ponižující facku inkasoval a zatím nereagoval. Nenařídil masový, vlastně vůbec žádný útok na Američany, jejich vojenské síly a zařízení. A dle mého odhadu ani nenařídí. Protože ví, oč by hrál a že by prohrál.
Takže přišla ona druhá ponižujíc facka, útok na složky irácké armády, sloužící jako prodložené iránské ruce a mimořádně urážlivé ultimátum Iránu, co podle USA smí a může.
Aby už konečně ajatolláhové sáhli po zbrani.
Tohle všechno mne mělo napadnout už v pátek večer. Jenže nebylo dost času na přípravu. Takže se logika seřazení faktů dostali až dvě minuty po skončení vysílání. Těsně před půl druhou v noci…
A den trvalo, než se to celé sepsalo.
Na rozdíl od jiných článku si nejsem svými vývody zcela jistý. Mám jen povšechné informace. A to je na analýzu zoufale málo. Na spekulaci a hypotézu to ale kaž takž stačí.
Uvidíme, co bude dál. Opakuji- nevěřím, že Iránci napadnou americké cíle. Ale nezaskočí mne, když přijde nějaká další veřejná americká facka Teheránu, ve snaze jej pohnout k akci. Brzy uvidíme.
Tím vůbec netvrdím, že ajatolláhové nepřipraví odvetu. Ta přijde také. Ale vsadil bych se, že těžce asymetrická a až někdy, dokonce i za relativně dlouhý čas. Bude opět platit, stejně jako v Afghanistanu, že Američané sice mají hodinky, ale Iránci čas. Jednak proto, že se jim vyplatí zkusit, zda Trump opravdu znovu vyhraje. Do voleb není zas až tak dalek. Protože kdyby ne, je dost slušná naděje, že kdyby prohrál, tak s novým prezidentem by se možná šlo nějak zaranžovat. Třeba návratem k vypovězené dohodě A za druhé – jsou, kromě jiného, starou kulturou, která není posedlá okamžitým konáním a výkonem v reálném čase. Jejich civilizace je tady nějakých 3 000 let. Naučila je čekat.
A až ta odpověď přijde ,tak nejspíše formou, aby s ní Irán nešlo spojovat! Není vůbec komplikované vymyslet řadu naprosto opravdu děsivých katastrofických scénářů fatální odplaty. Začnu tou nejmírnější – totální black out nějakého amerického velkoměsta. Měl by následky , srovnatelné s e živelní pohromou. Ale nebudu pokračovat, nehodlám nikoho inspirovat nebo navádět. Ačkoli si jsem jistý, že ajatolláhové Kosu nemonitorují. Statistika mi říká, že za skoro 8 let její existence na ni z Iránu bylo celkem 5 , slovy PĚT, přístupů. Za poslední rok žádný. Ale nehodlám nic riskovat.
Ale jsem si jistý tím, že právě Iráčané, potomci dávných Peršanů velmi dobře znají svou vlastní historii. Daleko lépe než Trump, který po vražedném útoku na Sulejmaniho zemanovsky „duchaplně“ zabonmotil:
„Írán nikdy nevyhrál válku, ale nikdy neprohrál vyjednávání!
Iránci vědí jak to například měli jejich předci/ti co nikdy nic neyahráli/ s mimořádně bohatým a nebezpečným lýdským králem Kroisosem. Ten se před válkou s Persií a jejím králem Kýrem II. zastavil v Delfské věštírně a dotázal na své budoucí válečné tažení. Dočkal se odpovědi:
„Překročíš-li [pohraniční] řeku Halys, zničíš velkou říši“
Přirozeně, že si to vyložil tak, že zničí Persii. Řeku Halys překročil bez bázně a … a zničil opravdu velkou říši. Svou vlastní, protože Peršané ho porazili na hlavu. Tohle si jistě v Teheránu pamatují. A svou hraniční řeku, podle přání Američanů překročí sotva.
Aby nedali záminku a Američané nemohli sestavit mezinárodní koalici!
Dodatek:
Tak už jsem, chvilku před vydáním článku reakci Hradu objevil. Svědci Milošovi si jí jistě užijí k plné spokojenosti!