Na co jsem přišel v souvislosti s atentátem na generála Sulejmaniho v půldruhé v noci, až když už bylo pozdě


Nepochybně  se  to stalo i  vám – právě  jste  skončili  důležité  osobní jednání  nebo pohovor, odcházíte  z něj s vědomím, že  mohl  dopadnout  daleko lépe,  kdyby… kdyby  vás napadlo ty  geniální věty, které, k vaší škodě  vás  osvítily  až nyní, když  už je po všem a nemůžete  je  uplatnit, protože jednání či pohovor už  jsou  skončeny.

Já si tohle zase jednou   prožil    v sobotu  brzy  ráno,  konkrétně před půl druhou  v noci, když právě skončila  definitivně páteční  Hodina  vlka na  Slobodném vysielači. Kterou jsme  s Borískem operativně  věnovali  zabití generála  Sulejmaniho Američany místo původně  ananncovaného analyzování story  Nordstream II.  Tedy přesněji pozadí  útoku na  iránského generála  Sulejmaniho, jeho důvodům a možným důsledkům.

Není pochyb o tom, že  jde o akt  státního terorismu a  že  USA  překročily  tímto činem  další mezinárodně politické tabu respektované světovými velmocemi nejméně  od roku 1945 – tedy  zabíjení  vládních představitelů suverénních  států státu z rozhodnutí  vedení nějaké  konkrétní země.

Jestliže u  Nordstreamu II jsem psal o  tom, že  USA  uvedly znovu do života  Brežněvovu  doktrinu omezené suverenity s  celoplanetární působností, tak  usmrcením  Sulejmániho   to vyeskalovaly  do podoby, která  by  dříve  nejspíš  nenapadla ani tvůrce politické   sci fi fantastiky, kdyby nějaký  takový žánr  existoval! Tohle  už není  přímá a likvidační kontrola  nad  svými vlastními vlastními  občany, tohle  je ursurpování práva  zabíjet  každého  politicky nepohodlného jedince, který se znelíbí právě  úřadující  americké  exekutivě!Bez ohledu na to občanem které země  na  planetě  je!  Jasný  akt   státního terorismu  nevídaného rozměru! Šílené zjištění!

Nicméně  tohle dál rozpitvávat  nehodlám.  Protože to neodpoví na  následující otázky:

1- Proč  Američané  otevřeli tuto dříve nedotknutelnou  Pandořinu  skřínku zabíjení cizích vládních představitelů ze  svého rozhodnutí?

2- Proč právě  nyní?

3-Proč  se prvním cílem stal právě  Sulejmani?

4- co má být  pro americké vedení  finálním výsledkem této konkrétní akce, co si od  toho slibují, když  hrozí, že   vypukne  opravdu  velká  válka, vedle níž  bude afghánské tažení nebo druhá válka  v Zálivu  vypadat jako klukovská hra na vojáčky?

Na  tohle spoustu  dalšího jsme se snažili s Borískem v pátek  večer a dokonce i v  sobotu ráno  najít nějaké  rozumné odpovědi. Snažili,  ale já měl celých těch 5 hodin vysílání neodbytný  pocit,  že  prostě  chodíme  vedle  a míjíme  nějaké   rozumné vysvětlení! Zkrátka to, co jsme  nalézali bylo polovičaté, neuspořádané  a nemělo dostatečnou logiku.

A  ledva  byla  relace ukončena, dostavil se onen efekt, kterým jsem tento článek uvedl. Svitlo mi. Jak, by  to mohlo být,  proč Spojené státy  zabily  Sulejmániho,  zrovna  teď,co by jim to mělo  přinést a proč  riskují možnou velkou  válku. Klíčová slova  jsou Jak by  to mohlo být!  Nikoli jak to je!  Protože  nejsem insider  v Trumpově  nejužším štábu v Bílém domě. Tedy jen jak by  tomohlo být, aby  vysvětlení nedrhlo a přitom zohlednilo co nejvíce  veřejně známých, často protichůdných informací.

Nyní musím zopakovat  ty nejzákladnější informace, které vesměs  znáte:

1- byl zabit  v podstatě  druhý muž  v hierarchii  iránského teokratického státu! Fakticky nejvyšší  vojenský  velitel nikoli nevýznamné a bezbranné regionální mocnosti.

2- útok následoval na  přímý rozkaz  amerického prezidenta

3- Trump nejen že neinformoval svoje  spojence,  včetně toho  úplně  nejbližšího, jakým  je  Velká Británie -viz vyjádření Borise Johnsona,  ale  dokonce  ani  nejčelnější  funkcionáře  Komngresu a to  ani z  vlastní strany. O demokratech nemluvě  viz  Nancy  Pelosiová a její  oficiální reakce: „nejvyšší prioritou amerických vůdců je ochrana amerických životů a zájmů. Nemůžeme však více ohrozit životy amerických pracovníků, diplomatů a dalších tím, že se zapojíme do provokativních a nepřiměřených akcí. Dnešní úder může vyvolat další nebezpečnou eskalaci násilí. Amerika – a svět – si nemohou dovolit, aby se napětí eskalovalo až do bodu, kdy se již nelze vrátit zpět,“  Celá  akce  nepochybně  vyhrotila  už  takhle napjaté vztahy  v  Kongresu a  ačkoli  republikáni stojí halasně  za  Trumpem, nepochybně  ani jím není po chuti, že  z nich jejich vlastní prezident  udělal statisty,  s kterými mu nestojí za  to se  o tak  zásadních  krocích bavit   a obešel je. A by  všemu byla  nasazena  koruna, tak ministr zahraničí USA Mike Pompeo není spokojený s tím, jak evropští lídři reagovali na americký útok na Solejmáního. Šéf americké diplomacie prý poslední dva dny komunikoval o plánech Washingtonu s partnery na Blízkém východě, z nichž někteří byli „skvělí“. „A pak mluvíme s našimi partnery v jiných oblastech, kteří už tak dobří nebyli. Upřímně, Evropané nebyli tak nápomocní, jak bych si přál, že by mohli být,“ 

4- Američané  bezprostředně posilovali a posilují  svou vojenskou přítomnost v Zálivu i v Iráku, počítají s  eskalací násilí,kterému buď budou muset čelit sami nebo  ho uplatní vůči někomu jinému.

5- útok proběhl  v  Iráku, bez souhlasu nebo aspoň vědomí jeho vlády, proti její  vůli. Což znamená,  že pro USA  nemá  žádnou váhu, ačkoli ji sami  ustavily a  garantovaly.   A  navíc předmětem a cílem amerických leteckých úderů se  staly  regulerní složky  iráckých  ozbrojených sil – konvoj šiitských Ľudových mobilizačných síl (Hašd Šaabí) a to v sobotu časně  ráno. Prostě  Irák  svou  totální ignorancí vědomě  urazil!

6-Iránu v  souvislosti s  tímto leteckým přepadem  bylo sděleno, že  se  tak stalo na základě amerického názoru, že  jde  o prodlouženou  iránskou ruku v oblasti, že  Američané  to nebudou trpět a Irán nemá žádné právo  šířit  svůj vliv   a hájit  svoje zájmy.  Dodávám, že  tento útok přišel   téměř  24 hodin po smrti Sulejmániho.

7- Američané  odsunuli svůj diplomatický personál z  Iráku a  vyzvali americké občany, aby  opustili neprodleně  zemi, protože  očekávají  eskalaci násilí a útoky na americká zařízení a osoby. Přestože  zabitím Sulejmaniho přece  odstranili  toho,  kdo je  zodpovědný za  útoky na  americké občany  viz Trump:

„Solejmání plánoval bezprostředně hrozící a zákeřné útoky na americké diplomaty a vojáky, ale my jsme ho přistihli při činu a zneškodnili,” citovala agentura Reuters z vyjádření Trumpa při vystoupení ve floridském rezortu Mar-a-Lago. „Jeho hrůzovláda skončila,” dodal americký prezident.

8-podobné akce neplánují  amatéři. Takže  nebyl řešen jen samotný Sulejmani a  zásah proti němu, ale plánovači a  určit  i nejvyšší  šarže  v Pentagonu  velmi zkoumaly, jak Teherán  asi zareaguje   a to ve všech  možných  variantách, včetně  masového útoku na  americké  cíle  v oblasti, kterých je  mnoho a mnoho  odstartování  iránsko americké války! Ostatně  předseda amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley pronesl zcela  jednoznačně, že Spojené státy plně chápou strategické důsledky vyplývající z úderu proti Sulejmánímu.

Takže  se  přímo vnucuje  otázka  – stálo zabití  za  takové riziko? Respektive odpověď  -muselo stát!

Americké oficiální vysvětlení, že  zpravodajské  služby  získaly informace o přípravě   velké  akce ze  strany   Sulejmániho a  jeho speciálních brigád  vůči USA a údajně  jejím důsledkem by byly  ztráty až několika  tisíc  amerických  životů, je  naprostá a  absolutní  blbina  pro hlupáky, bez  vlastního mozku.

Tohle,vedle  Trumpových republikánů,  může  konvenovat jedině   totálnímu  duševnímu bezdomovci.  Například  europoslanci  Janu Zahradilovi:

Nebo lidovec  Bartošek

Jistě  jsou oba  rádi, že    dosáhli geniality   Jakuba  Jandy  a Jakuba  Szantoa,kteří se zaskvěli takto:

„Tyto jednotky exportují terorismus mimo íránské území do blízkovýchodního regionu, slouží jako ozbrojená pěst teheránského režimu. Za poslední roky mají na svědomí tisíce mrtvých,“ napsal analytik Jakub Janda na sociální síti Facebook k úmrtí jednoho z nejmocnějších mužů íránského režimu, s tím, že Sulejmáního lze bez uzardění přirovnat k největším nacistickým zrůdám. „Jakub Szántó Kásima Sulejmáního přesně přirovnává k Reinhardu Heydrichovi,“

Skvěle /jako vždycky a  všude/ se to povedlo Andreji Babišovi

„USA mají v Iráku omezenou vojenskou přítomnost a jednotky řízené a podporované Íránem se v uplynulých týdnech podílely na útocích na americké cíle. Jde tedy o odvetu,“…

….„Je ale na USA, aby svoje kroky patřičně komunikovaly a světu i spojencům vysvětlily. USA jsou náš spojenec v rámci NATO, ale tato záležitost se NATO přímo netýká. 

Vážně  se to NATO netýká, když Pompeo  říká, ře  VEropané nebyli tak nápomocni,jak on si představoval?  ? Ale podle  Babiše  je  to vlastně ok a jediné co postrádá, je  aby  to s ním USA  vykomunikovaly…. Co na  to Babišovi  voliči?  Ale  tímhle dnes  zdržovat nebudu, jakkoliv  napjatě  čekám  na  reakci z Hradu. Očekávám  si ve  smyslu  už dříve  Zemanem veřejně deklarovaného, že s teroristy  se nevyjednává,  s nimi se bojuje! A  Sulejmání byl přece terorista,  když  to řekl osobně  Velký  bílý otec  z Washingtonu,  nejvyšší představitel našeho  spojence  absolutního, kterému  mi vždycky  věříme  na  slovo a jsme  s ním za každých okolností solidární. On  snimi, viz Sulejmaní  – bojuje! Vůbec  se tedy nebudu  divit, kdybych za pár  dnů  z Hradu náhodou  slyšel, že  že  u Teheránu musíme  bojovat  za Prahu. Tak jako u Kábulu.

Velmi zvědav  ovšem budu, zda  v Iráku,  po nynějších událostech, zůstane   český vojenský kontingent, údajně  školící  irácké ozbrojené  síly, když  i ony, minimálně jedna  jejich část se stala  také cílem útoku  na  Sulejmaniho a byl zabit   její nejvyšší velitel a o  další členové  den později. Tady už nejde, v  žádném případě,  o  výcvikovou misi, na níž má tento kontingent  od  našeho parlamentu mandát, ale o pobyt  českých  vojáků ve  válečné  zóně, kde cvičí  – koho vlastně? Ještě přítele  nebo už nepřítele?

Ale tenhle  článek má úplně jiný cíl než  pitvat  českou politickou scénu a její reakce  na  cílené  zabití Sulejmániho.  Jen  jsem to pro úplnost  zmínit musel. Neb s e nás  to bytostně  týká.

Stejně jako kdysi Václav Havel  termínem    „humanitárním bombardování“,  obohatil nyní Washington  mediální vesmír  dalším naprosto  šíleným a  bizarním  výrokem termínem  – obranný  útok! Viz oficiální vyjádření Pentagonu:

„Na příkaz prezidenta podnikly americké ozbrojené síly rozhodný „obranný útok“, aby zabitím Kásima Sulajmáního chránily americké příslušníky v zahraničí. Útok byl proveden s cílem odradit Írán od dalších plánů. Spojené státy podniknou všechny nutné akce, aby ochránily svůj lid a své zájmy kdekoli na světě,

Formálně  se zeptám  Andreje  Babiše  a  Jana  Zahradila a  další pododbné  – mají také  jiné státy právo prosazovat a chránit  svoje  zájmy  a svůj  lid    kdekoli po světě, včetně  například  Číny a Rusk, ale také Iránu, u něhož  to není kdekoli po světě,nýbrž  v bezprostřední blízkosti svých hranic?!  Nebo to smí  výhradně  jen  náš  velký  spojenec?

Tohle je  zásadní, ba  kardinální otázka, protože  sotva  lze  předpokládat, že  by  ostatní  velmoci souhlasily s výhradní  exkluzivitou  amerického  smrtícího násilí vůči  představitelům jiných  států světa.  Mimochodem, kdy se Američané rozhodnou  zabít podobným způsobem podle  této logiky  nějakého čínského nebo ruského generála, nejlépe  náčelníka  generálního štábu, protože  zcela jistě  je náplní jejich  práce plánovat  zničující  útok na  Spojené státy, při kterém by se  mrtví počítaly nikoli na stovky  nebo tisíce , ale nejspíše na  stovky milionů  Američanů????  Podle  této  nové  doktriny,  nikoli  už  omezené suverenity, nýbrž  neomezeného amerického zabíjení podle  jejich výběru, by útok na  čelní  čínské  nebo ruské vojenské představitele  byl přece  naprosto legitimní!

Říkáte, že  je to absurdní? Máte pravdu. Vidím to stejně a nevěřím,  že  tohle USA  plánují a zkusí.  Tím méně chápu, respektive  – včera jsem chápal  smysl celé  té akce se  Sulejmánim.

Mimochodem, snažil se najít  nějaké opravdu zevrubné informace , zbavené  jakéhokoli propagandistického nánosu,  kdo to  Sulejmani opravdu byl, co vykonal, jakými schopnostmi a vlivem disponoval.  Rozhodně mne  v tomto směru nemohl  uspokojit  například  text s  úderným titulkem

Zabitý generál Sulejmání byl pro šíity James Bond, Rommel a Lady Gaga v jedné osobě

Jakkoli jeho obsah je  výrazně kvalitnější než  jeho headline. Nakonec  mi náhoda přihrála doopravdy  hutný materiál, který  před  6-ti roky  o Sulejmanim zveřejnil americký  seriozní  časopis  New Yorker.  Angličtináři si přijdou  doopravdy na své.

The Shadow Commander

když  já  z něj, s použitím zjevně  tentokráte  nestíhajícího překladače, byl nadšený.  Sulejmani  byl opravdu  zajímavý, talentovaný, velmi schopný a  pro své protivníky nebezpečný muž. Nicméně takových je plná  zeměkoule a  Američané  jeho odstraněním vůbec  nic, z  toho, co proklamují, tedy:

  • –  zastavení  iránského šíření  vlivu v  regionu
  • -že  se  dočkají stopnutí iránské podpory  Assadovi, Hizbolláhu, Hammasu, milicím v Jemenu a zejména umenšení jeho nesporného a možná rozhodujícího vlivu v  Iráku
  • -že  bez Sulejmaniho se  zhroutí  Assadův  režim
  • – vynucení si příchodu iránských vyjednavačů  k jednacímu stolu , kde  by tito  přijali  novou  „atomovou dohodu“  podle  amerických/Trumpových představ, místo té, jím vypovězené
  • -že bude dosaženo  změny režimu v Iránu a teokratická  vláda  tamních radikálních islámských ajatoláhů, že bude nahrazena nějakým   proamerickým režimem ve  stylu  bývalého šáha  Pahlavího..

nic z toho nezískají, nic z toho se nestane!

Opak bude pravdou. Operace  v zahraničí  Sulejmani řídil. Vybudoval síť  iránských spojenců v regionu.  A klidně mohl být  šéfstrategem. Jenže  tohle  vše nevytvořil a  neřídil nikdy sám!

Směr iránské politiky, ani její  cíl se  jeho odstraněním nezmění. Na jeho místo přijde někdo jiný. Dost možná, že  ne  tak brilantní, ale nepochybně  dostatečně  schopný. Kde berou  Američané jistotu, že určitě  ne  schopnější?  Třeba  už jen proto,  že  si vybere ještě  lepší  a  kvalifikovanější  štáb a  poradce, než kterým se  obklopil Sulejmani?! Že by proto, že je  dalším cílem? Navíc  -Sulejmani se  stal mučedníkem, modloua  symbolem . A ti zhusta mají  daleko větší vliv  než za  živa! Viz  Mistr Jan Hus, abych nechodil daleko.

V mnoha  ohledech se  dočkáme my  i USA pravého opaku!

Irán o to rozhodněji začne podporovat  svoje  spojence,  o to více vyztuží svou přítomnost  v  Sýrii, neumenší  svůj  vliv  na  Irák a bude se ještě  více snažit  posílit  svůj  vliv. Ale především – lze očekávat, že  zintentivní  a urychlí svůj program  výroby  atomové zbraně. Tedy  přesně  to, co světové společenství a především USA  a IZrael nechtějí za  žádnou cenu dopustit!! Protože  je  Teheránu   jasné, že   Severní Korei se nic podobného přihodit  nemůže, když už   má  jaderný  arsenál, jenž by nejspíš, ve  stejné situaci,  okamžitě  použila! I za cenu  vlastního zničení.

To snad  Američané neví a při naplánování přehlédli? Když podle  náčelníka  sboru náčelníků štábů  všechno zvážili?  Vážně  budeme věřit, že  jsou  packalové?

Za  sebe  říkám,  že tohle  všechno nejen vědí, ale i pečlivě promysleli  a  zakalkulovali!  Takže – znovu, proč  zaútočili na  Sulejmaniho a  tím i na  Irán a na  to, co chtěli dosáhnout?

Osobně, ať  dumám,  jak dumám, mi vycházejí  jako  výsledek jen dvě  možnosti:

1- akce má Trumpovi posloužit  k jistému znovuzvolení prezidentem. Jednak tím, že se před národem předvedl jako nejostřejší ze  všech tvrdých  chlapáků,, co jich   ve Státech  běhá,  jako vůdce  nejvůdcovštější a/nebo  eliminovat  politické a propagandistické dopady  právě  odstartovaného procesu  impeachmentu  v Kongresu.

2- skutečným záměrem je vyvolat  opravdovou  válku s Iránem

První  důvod, mi přijde sotva  realistický. Ba přímo nesmyslný. Kdyby  měl platit, pak je  Trump  akutním případem pro psychiatra  a  mel být  už  dávno umístěn do psychiatrické léčebny! Bez možnosti propuštění. Protože kvůli svému znovuzvolení, bez  hnutí brvou, přivede  svět na  pokraj  velké válčené katastrofy. Navíc  bez požehnání  kongresu. Nevěřím takové stupidní  jeho osobnostní malosti!

Ani na  sekundu při tom nepodceňuji  záležitost  s ipeachmentem. Mám  totiž  před  očima  titulní stránku z New York Times  ze  17.12. 1998. Která  říká,  že  Bill Clinton ve stejné situaci  dal rozkaz  k leteckému útoku  na Irák! Aby  odvedl pozornost od  vlastních  úletů a problém.  A  o skoro na  den přesně  před  21 roky.

Že se historie opakuje? Až neuvěřitelně přesně?  Nemyslím.  Trumpovi  odvolání reálně nehrozí . Republikánská většina v  senátu tuhle variantu   jednoznačně  a nekompromisně  smete. Jakmile k tomu dostane příležitost. Clinton operoval v  daleko méně  komfortní pozici!

Takže  zbývá  druhá  volba – cílem je  opravdu válka s  Iránem!

Původně a  dost dlouho  mi to přišlo absurdní. Daleko více než  ten šílený pokus  o znovuzvolení.  Nicméně –   dvě minuty  po konci Hodiny  vlka, kolem půl druhé v  noci,  se   to všechno  najednou jaksi spojilo do  logického řetězce, který  spojuje  všech těch 8,v začátku článku   vyjmenovaných podivností  a to bez  nějaké zjevné mezery, dokonale je  zohledňuje, na ně odpovídá a  navíc  ještě  řeší dva  další velké Trumpovy problémy!

Zopakujme si, že  Trump provedl  celý útok bez  požehnání, ale dokonce  bez uvědomění  kongresových špiček.  Je evidentně  rozladěn, jak se  k akci postavili jeho evropští spojenci  (tedy  s výjimkou Babiše a  Zahradila  jistě  pár  dalších podobných).

Nyní musím odbočit. Pamatujete  si ještě, jak s velkým halasem  nastartoval, po sérii vzájemných urážek rozhovory  s Kimem, ohledně  jeho jaderného odzbrojení?

Přidejte    k tomu,  že  tenhle  dialog  se  zadrhl a  Pchjong jang  už několikrát pohrozil,  že  se  znovu  vrátí k programu  posilování svého, tentokrát  už strategického raketojadrného vyzbrojení,  přímo ohrožujícího severoamerický kontinent. Přidejme  si  k tomu zatím naprosto neúspěšnou snahu utahováním sankčního šroubu  donutit  Teherán k  jaderným rozhovorům podle  amerických not! A  Irán při tom,  dávno překročil omezující  limity ohledně obohacování  uranu, ke  kterým se kdysi zavázal. A  nejsou sebemenší náznaky, že  by  snad  chtěl v  dalším pokroku směrem k získání A  zbraně jakkoli přestat. Naopak!

A přesně  tady se  dostáváme  ke  komplexní  odpovědi na  otázky

-proč  vůbec  ta  akce

-proč  takovým způsobem kdy je  Irán  demonstrativně  ponížen a  napaden, navíc  na území  Iráku, kdy to nutně poštve jeho obyvatele proti  Američanům a  kdy  jsou napadeny  irácké  jednotky o den později  a Iránu je, opět mimořádně urážlivým způsobem tlumočen  vzkaz, že má  zalézt  do boudy  a  tam nehnutě a poslušně  ležet  tlumočen ve

-proč nyní

-co je  jejím cílem bezprostředním

ale především,

-co je  jejím cílem konečným!

Je na  čase  tohle lego pro vás  složit!

Znovu podotýkám, že  jde  nikoli  výsledek analýzy, ale  jen  o hypotézu. Ale  pro mne osobně  dostatečně  vyhovující a logickou.

Když to všechno sečtu, opravdu mi vychází , že  cílem je  velký konflikt s Iránem!

Aby  ho Trump mohl dosáhnout přímo, POTŘEBOVAL by  SOUHLAS Kongresu.  Citoval jsem Pelosiovou, šéfku  Sněmovny  reprezentantů. Dává jasně   najevo, že  žádnou  válku s Iránem ani ona,  ani demokraté nechtějí a  neodhlasují.  A  Trump si vedle  toho může být  jistý, že  s podporou  války  by určitě narazil i  u mnoha  republikánských kongresmanů. Takže  tudy  cesta nevede!

Jak obejít Kongres nebo lépe – jak změnit jeho  názor a získat většinovou podporu pro válku a její financování?

Inu tím, že Irán, po  zabití svého muže  č.2  sáhne  po zbraních a zaútočí  v odvetě  otevřeně  na  všechny  americké  cíle, na  něž  bude moci  dosáhnout!  V  tom případě  zde máme  nový Pearl Harbor! Byli jsme vystaveni  zákeřnému útoku podlého nepřítele!  Kongresu by nezbylo nic jiného, než hlasovat pro odplatu – tedy  souhlasit s  válkou a jejím financováním! Nejen  to!

Zahájit  válku  sólo, není ani pro Spojené státy /zatím/ komfortní a chtěná pozice. Mezinárodní podpora  by  velmi přišla  vhod!

Pamatujete  si ještě  jak Pompeo ohodnotil evropské spojence USA? Jak byl nespokojen s  jejich podporou USA ohledně Sulejmaniho?  I tohle by  iránská válečná odpověď dokonale  vyřešila!

Pearl Harbor znovu,  následná  žádost ke  státům NATO   o uplatnění  článku 5 Washingtonské smlouvy a máme  zde, ať  se  to  ostatním členským státům líbí nebo ne – nutnost kolektivního zásahu  NATO!  Jistě by  se přidaly  i další státy. Tentokráte  z ochoty  – Saudi, Katar, Kuvajt, Jemen,  SAR, Izrael a  kdo ví kdo ještě. Prostě každý, komu leží  Irán nebo ajatolláhové, či jen šiité, v  žaludku! Pro USA  úžasná  věc. Nejsou  agresoři, když jim tolik zemí  přišlo na pomoc!

Nejdéle mi trvalo  rozšifrovat,  co má  být  cílem. Ten  okamžitý a  krátkodobý je  zřejmý – velká  iránská porážka. Přes všechny  hrozby  a hru svalů  z iránské strany, rozdíl ve  schopnostech, palebné síle  a ničivé schopnosti  armád  obou protivníků, je   gigantický. Výsledek přímého střetu by  byl rychlý a pro Irán zdrcující. Byl by  poražen na hlavu.  minimálně  na  jednu dekádu, ale  spíše na  dvě, by  došlo k jeho ochromení a  okamžitému vyklizení blízkovýchodnho regionu a  ukončení nejen  jeho regionálních  ambic, ale  také jakékoli  podpory zahraničním spojencům.Stal by  se  stínem své nynější síly.

Tedy  naplnění deklarovaných amerických přání,  jak má  Irán konat!

Je  to to všechno?

Za  sebe  říkám, že nikoli, že  hlavním cílem je  ještě něco jiného!

Mnohokrát už proskakovaly  informace, že  Izrael se spojenými  státy  plánují leteckou operaci proti  Iránu ,respektive  proti jeho jaderným střediskům, aby  došlo k zastavení  iránského atomového výzkumu. Za  sebe  říkám, že  opatření, vedoucí k eliminaci hrozby  vzniku islámské  jaderné zbraně  jsou naprosto  ok.

Dovolím si připomenout  ještě  jeden okamžik  – totiž Trumpem údajně  odvolaného  leteckého  útoku, odplaty  za sestřelení  amerického dronu. Nikdy  jsem tomu nevěřil. A  jediné, co jsem si dovedl představit,  bylo, že  zřejmě byl touto formou zvažován  právě letecký  útok na  místa  iránského jaderného programu.

Jenže po dle dostupných  informací Iránci tahle  zařízení zakopali  rekordně hluboko pod  zemský povrch. Proto, aby mu  konvenční  bombardování  programu nezpůsobilo, pokud možno,  žádné  škody. Takže  nálety  jsou zřejmě celkem k ničemu. A  zaútočit  jadernou zbraní?  Bez vyhlášení  války? Snad pořád ještě  NEMOŽNÉ  na tomto světě. Snad!

Takže  když ne  klasický konvenční letecké bombardování, tak jak vyřídit  definitivně  iránské jaderné ambice  jednou pro vždy? Přes to, že  jsou zakopány  hluboko pod  zem?

Jedinou cestou je  velká  válka, v níž  bude  Irán totálně poražen  a jeho území opanují  pozemní jednotky pod komandem Spojených států!!!!

Ty  už se dostanou kamkoli, jde  je umístěna  jakákoli jaderná  technologie a spolehlivě ji zničí!!!!!! Nejspíš  i s vědeckým a technickým  personálem.

Tohle je, z mého pohledu, ten  hlavní jackpot, o který se  v Sulejmaniho případě hraje!!!!

Znemožnit  výrobu  iránské atomové zbraně  velkou  a pro Irán  – zničující  klasickou válkou. S podporou jak Kongresu tak minimálně  členů NATO  a  dalších , tzv. ochotných, zemí, prostě mezinárodní koalicí, která  tu válku zlegitimizuje.

Zcela  nepochybně  by rychlý úspěch takové operace jednak zajistil Trumpovi další prezidentské období, ale  především maximálně   zapůsobil i na Kima, jenž by  si uvědomil, že  se mu  pozítří může  stát  cosi podobného!

Námitku, že by  něco takového Rusko a Čína  nepřipustili, je, z mého pohledu irelevantní. Obě země  totiž  neuplatnili právo veta  před  nějakým časem,  na  poslední kolo doopravdy  devastujících sankcí, na  KLDR.  Zdržely  se hlasování.  Čímž  daly  jasně najevo,že  nesouhlasí s tím, aby  se  další země  staly  členy  jaderného klubu!  A  to Čína má  strategický zájem na  existenci severokorejského státu. O Rusku se  domnívám, že musí  mít panický strach z toho, že by  Teherán získal vojensky  využitelnou  jadernou  zbraň a stál s  ní  na  ruské jižní hranici. A například  se  pak  rozhodl podporovat  ruské muslimy!!!!

Blízký východ  je mimořádně proslulý tím, že  se spojenci stávají nepřáteli a naopak  skoro tak rychle  jak člověk dýchá.Takže, že  dnes  si je Moskva s Tehránem docela  blízká, neznamená, že to zítra  ještě musí platit.

Tím je  celá  šaráda kolem Sulejmaniho rozklíčována.

Jenže  chybička  do kalkulace se vloudila! Irán  tu ponižující facku  inkasoval a  zatím nereagoval. Nenařídil masový, vlastně  vůbec  žádný  útok na  Američany, jejich vojenské síly  a zařízení. A dle mého odhadu  ani nenařídí. Protože  ví, oč by hrál a že by prohrál.

Takže  přišla  ona  druhá  ponižujíc  facka, útok na  složky  irácké  armády, sloužící jako prodložené iránské ruce  a  mimořádně urážlivé  ultimátum  Iránu, co podle  USA  smí a může.

Aby  už konečně  ajatolláhové sáhli po zbrani.

Tohle všechno mne mělo napadnout  už  v pátek večer. Jenže  nebylo dost  času na přípravu.  Takže  se  logika   seřazení  faktů dostali  až dvě minuty  po skončení vysílání. Těsně před půl druhou v  noci…

A den trvalo, než se to celé sepsalo.

Na  rozdíl od jiných článku si nejsem svými vývody  zcela  jistý.  Mám jen povšechné informace. A to je  na  analýzu zoufale  málo. Na  spekulaci a  hypotézu  to ale kaž takž stačí.

Uvidíme, co bude dál. Opakuji- nevěřím, že  Iránci  napadnou americké cíle. Ale nezaskočí mne, když  přijde  nějaká další  veřejná americká  facka  Teheránu,  ve  snaze  jej pohnout  k akci. Brzy  uvidíme.

Tím vůbec  netvrdím, že  ajatolláhové nepřipraví odvetu.  Ta přijde také. Ale  vsadil bych se, že těžce  asymetrická a  až někdy, dokonce i za  relativně  dlouhý  čas.  Bude opět  platit, stejně  jako v  Afghanistanu,  že  Američané sice  mají hodinky, ale Iránci čas. Jednak proto,  že  se jim vyplatí  zkusit, zda  Trump opravdu  znovu vyhraje. Do voleb není zas  až tak dalek.  Protože kdyby ne,  je  dost  slušná naděje, že kdyby  prohrál, tak s novým prezidentem by  se možná šlo nějak zaranžovat. Třeba  návratem k vypovězené dohodě A  za druhé – jsou, kromě  jiného,  starou kulturou,  která není posedlá  okamžitým konáním a výkonem v  reálném  čase. Jejich  civilizace  je tady  nějakých 3 000 let. Naučila je čekat.

A  až ta odpověď  přijde ,tak  nejspíše formou, aby  s ní Irán nešlo spojovat! Není  vůbec komplikované vymyslet  řadu naprosto opravdu děsivých katastrofických scénářů   fatální odplaty. Začnu  tou nejmírnější  – totální black out nějakého amerického velkoměsta. Měl by  následky , srovnatelné s e živelní pohromou. Ale nebudu pokračovat,  nehodlám nikoho inspirovat  nebo navádět. Ačkoli si jsem jistý, že  ajatolláhové  Kosu nemonitorují. Statistika mi  říká,  že  za  skoro 8 let její existence na  ni z Iránu  bylo celkem  5 , slovy  PĚT,  přístupů. Za poslední rok žádný. Ale  nehodlám nic  riskovat.

Ale jsem si jistý  tím, že  právě  Iráčané, potomci dávných Peršanů velmi dobře  znají svou vlastní  historii.  Daleko lépe než Trump,  který po vražedném útoku na  Sulejmaniho zemanovsky  „duchaplně“  zabonmotil:

„Írán nikdy nevyhrál válku, ale nikdy neprohrál vyjednávání!

Iránci vědí jak  to například měli jejich předci/ti co nikdy nic neyahráli/ s mimořádně bohatým a nebezpečným  lýdským králem Kroisosem.  Ten se  před  válkou  s  Persií a jejím králem  Kýrem II.  zastavil v  Delfské věštírně  a   dotázal  na  své budoucí  válečné tažení. Dočkal se odpovědi:

„Překročíš-li [pohraniční] řeku Halys, zničíš velkou říši“

Přirozeně, že  si to vyložil  tak, že  zničí Persii. Řeku  Halys překročil  bez  bázně a … a  zničil opravdu velkou říši. Svou  vlastní, protože Peršané ho porazili na hlavu.  Tohle  si jistě  v Teheránu pamatují. A  svou hraniční řeku, podle  přání  Američanů  překročí sotva.

Aby nedali záminku a  Američané nemohli sestavit mezinárodní koalici!

 

Dodatek:

Tak už jsem, chvilku před  vydáním  článku reakci  Hradu objevil. Svědci Milošovi si jí jistě užijí k plné spokojenosti!

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.