Ještě jednou Sulejmani!


Včerejší článek  byl zaměřený na  rozklíčování toho,  proč k  americkému atentátu asi tak došlo a  co tím americké vedení chtělo, respektive  chce  dosáhnout. Snažil jsem se pracovat  s prokazatelnými fakty, které  jsou veřejně  k dispozici a  něco z nich vyvodit.

Dnešní  článek  má  jiný záměr – podívat se na  bezprostřední  reakce,jenž tato akce  vyvolala.  Nemyslím tím stotisícové davy v  Teheránu nebo Bagdádu, provolávající  smrt  Americe!  nebo  ojedinělé  útoky na  americké  velvyslanectví  v Iráku či  pár  výstřelů na iráckoamerickou základnu. Šlo o  propagační  akci  typu, když  nějaký hokejový  tým  hrající  s  daleko silnějším soupeřem, vystřelí na jeho  branku od půlící  čáry, aby zkusil pozornost  nudícího se golmana a doufal v zázrak, že  si zrovna  zdříml.  Ty  odpálené a  neškodně  vybuchující rakety  typu katuša jsou totéž. Demonstrace , silná slova, to je očekávaná kolorit. Tohle  opravdu na  mysli  nemám.

Jde mi o jiné  věci.  Například  dovysvětlit  to, co včera zůstalo nepojednáno vůbec  nebo nedostatečně.

Několik mailů  tlumočilo v  podstatě  stejnou  výtku – že  byla  podceněna  míra veřejné urážky a ponížení,  kterou  Irán  inkasoval.  Abych  byl konkrétní – ta námitka, která se , jak řečeno, objevila  vícekrát,  vypadala  třeba  takhle

Pokud se týká Vašich úvah, jsou logické a mohou být správné. Neuvažujete ovšem s jednou podstatnou okolností, a to je „ztráta tváře“. To je něco, s čím se na východě musí počítat výrazně více než v našich končinách. Pokud Íranci v brzké době adekvátně nezareagují, ztratí tvář a respekt, který dosud měli. To může mít velké dopady na jejich dosavadní nepřátele i „přátele“ (či spíše klienty). Na Blízkém Východě lidé uvažují jinak než v naší civilizaci.

Říkám  ano.  Přesně  s  tímhle  efektem, je li moje  hypotéza  jen trochu správná,  američtí plánovači a jejich šéfové  /Trump/ počítali a  vsadili si na něj.

Jenže  zkusme  popřemýšlet , jestli Irán opravdu sám před sebou  ztratí  tvář nebo nikoli, ale především  – jestli ji ztratí  před  svými spojenci.

Ztráta  tváře  je  důležitá pro vnitřní stabilitu Iránu a  teokratického režimu. O tom netřeba  diskutovat.  Myslím, že  toto bude klíčový  faktor, jenž  nyní  iránské vedení  zvažuje.  Ale  odhaduji, že  nakonec  dojdou  k názoru, že  to ustojí.

Zcela jinak  si  ona ztráta  tváře, podle mne  stojí ohledně  iránského zahraničně politického  vlivu   u  svých regionálních spojenců.

Udělejme nejdříve  inventuru, kdo je onen  iránský zahraniční spojenec a  tudíž  je součástí iránské vlivové oblasti.

Je to celkem jednoduché:

– Irák a jeho vláda /minimálně její  šíitská  část

-Syrie , prezident  Assad a  jeho zbrojené síly

– libanonské  šíitské hnutí Hizbolláh

-hnutí Hamas  v  pásmu Gazy

-jemenští povstalci Huti

Všechny  ostatní  státy  a významné vojenské organizace  v  regionu může  Irán v nejlepším případě  považovat  za  neutrály, ale  daleko častěji jde o přímé nepřátele.

Před  nepřáteli  ztratit tvář nelze. Na poměru sil například mezi Saudy  a Iránem se nezměnilo vůbec  nic a  Rijád  si lokální  válku  sám nedovolí.

Neutrálové?  To je  neutralita  tzv. ozbrojená, nikoli chtěná a dobrovolná.Takže pro mne  opět  nic, z  čeho by si ajatolláhové  dělali hlavu. Takže  řešme  jen  iránské spojence.

Pokud  jde o státy a jejich vedení- Sýrie a Irák.

Tak u těch, míním tím zejména  jejich veden,í  Irán  zdrženlivostí  a neodpovědí na  smrt Sulejmaniho, nemůže  ztratit  ani náhodou.  Jak Sýrie, tak Irák mají  na  svém území  americké vojáky, dnes už  naprosto nelegálně  – viz dále. Jsou považováni za nepřátelské formace, aniž by příslušné   vlády byly  schopny  je  dostat  za hranice. Diplomaticky  to  nefunguje a silově řešení  nemožné. Proč by tedy   Teherán  ztratil tvář? Navíc  Sýrie  Iránce potřebuje, protože  islamističtí teroristé stále ovládají Idlib a je potřeba  je vyhnat. A  to lze  jedině  s iránskou pomocí.   Irácká  vláda  je  na  to tom nikoli sice stejně, ale  velmi podobně. Také potřebuje  pomoc  Iránu. Ani tady  tedy neztratí  tvář. Navíc  Američané  zabili také velitele  šíitských milic a  prý dalších cca 40 lidí.  Atentát se navíc  odehrál na iráckém území. Řekl bych, že  urážka  Bagdádu je  ještě větší, než  jakou  utrpěli ajatolláhové!

Za mne  – ztráta tváře?  Když  obě země  jsou na tom   stejně  špatně, či ještě  hůře  s  urážkami ze  strany  Washingtonu?

Věnujme se Hizbolláhu, Hamasu a  Huti.

Všechny tři organizace  jsou  naprosto odkázány  na irácký support. Bez  iránských dodávek, zbraní, peněz, materiálu a logistické podpory  se  nemohou obejít. Skončily  by, protože jiného sponzora  nezískají.

Navíc  sami dobře  chápou  iránskou pozici. Jejich cílem je zničit  Izrael,vyhladit  ho. Bez Iránu  není sebemenší šance  vůbec  nějak bojovat.  Navíc,  i  tyhle  islámské  fanatiky  Spojené  státy  v poslední době  smrtelně  urazily a  to hned  několikrát!

Uznaly  izraelskou anexi  východního Jeruzalema, jakož  i jeho prohlášení hlavním městem   židovského státu. V naprostém rozporu  s  rozhodnutím  OSN  při  souhlasu se  založením Izraele. Vedle  toho uznaly  Golanské výšiny  jako   jeho součást, ačkoli jde  o   mezinárodně   uznané  syrské území. A pokud  Netanjahu splní  svoje  předvolební sliby  a prohlásí  i tzv. Pravý břeh Jordánu  za integrální část jeho země, Trumpovy USA nebudou s verifikací  toho záboru váhat.

Takže  je vyloučeno, aby  Teherán u  svých spojenců  ztratil na pověsti. Je to především vnitropolitický problém. Nicméně v zemi jsou nepochybně  tři proudy, pokud  jde  o vztah k ajatolláhům a  USA.

1- ti , kteří je bezvýhradně podporují. Dlouhodobě  zřejmě  většina.

2- ti kteří k nim  zachovávají  vlažný vztah  nebo  mírný odstup

3-ti kteří  jsou jejich zapřisáhlými nepříteli.

U třetí skupiny  si  iránská vrchnost  žádné starosti dělat nemusí. Tady prostě  body získat  nemůže. I když  předpokládám, že  určité procento Američanům  zabití Sulejmaniho také  neodpustí  a v případě potřeby  vládu podpoří.

U vlažné  části iránské společnosti s  tímhle  efektem lze  počítat naprosto jistě.

Problém je paradoxně jen  to, zda ti, co  teokraty  a jejich politické představitele  podporují  fundamentálně,  pochopí ono  váhání s nějakou  srozumitelnou odvetou!  Stačí se podívat  na  domácí scénu,  kde Sobotka  byl za  slabocha, protože  nemlátil pěstí do stolu  a nemluvil jako drsnák, ačkoli se jako jeden z mála politiků postavil jak Bruselu, tak Zemanovi! Jenže to nedělal, pro  ty, co  mají rádi  hospodské chlapáky,  dostatečně jasně  a srozumitelně. Takoví budou  hojně nejen v  Česku, ale  hojněji  v Persii.  Tihle představují  problém.  Nicméně  – opět použiji  český příklad  – fandové jak Babiše, tak Zemana  neochvějně  věří, že  co tihle  dva  činí, dobře  činí. I když lze  snadno dokázat, že  jde opravý opak. Oni si ty jejich přešlapy  a chování proti jejich  zájmu  vždycky  nějak vysvětlí. Totéž  zafunguje a  počítám, že ještě ve větší míře,  v  Iránu!

Takže si myslím, že  ta  ztráta  tváře, zatím, pokud  nepřijdou  další  americké akce, nehrozí. Nezapomeňme  ani  na  fakt, že  iránský režim ovládá zcela  media a  použije  všechny propagandistické nástroje, aby  společnosti indoktrinoval, co  bude potřebovat.

Ovšem může  následovat  další kolo amerických  akcí, které už třeba  nepůjde  fakticky  ustát nebo, jak mi napsal v jedné  replice  nick zemědělec  – akce pod  falešnou vlajkou, která bude nalepena  Iránu na  čelo.  Nějaké  takový Tonkinský záliv nebo výbuch  USS  Mayne v  havanském přístavu.

Takhle  vidím  to, co mi bylo  v tomto ohledu vytýkáno.

Nikoho nenutím, aby  se mnou souhlasil.  A může  se i ukázat,  že  realita  je  jiná, než si myslím. Nikdy  jsem v regionu, s výjimkou Turecka, nebyl. A  o tamní  mentalitě  a zvyklostech  vím pramálo. Vlastně -nic.  Uvidíme.

Jeden  další mail mi vytkl něco jiného. Že jsem včera nezodpověděl otázku – proč nyní? a jen  kolem ní prošel.

Má pravdu, omlouvám se.

Ano to proč právě  teď?  visí nad  hlavou.  Sulejmani byl šéfem  jednotek KUDS  a hlavním  operátorem Iránu v zahraničí dlouhá desetiletí.  Jestli jste si přečetli ten včera nalinkovaný  článek v New  Yorkeru, pak víte,  že  americký  generál Stanley  McChrystal,  je tam citován, že  je mu líto, že jeho speciální jednotky  Sulejmaniho nechaly  uniknout , když  ho mohly v roce 2009 zlikvidovat.

Takže  proč  nyní?

Tady, podle mého názoru, hrál  zásadní roli termín  amerických prezidentských voleb!  Trump chce být  zvolen stůj co stůj!

Své voliče v minulých  volbách  získal  na  svou stranu několika zásadními  sliby:

  • postavením  velkého hraničního plotu na  hranici s  Mexikem
  • odsun  nelegálních  migrantů do země  jejich původu
  • masivní  investic e do  zastaralé, někdy  až  zhroucené  americké vnitřní infrastruktury /dálnice, vodovody, kanalizace, elektrická vedení, školy,atd.atd./
  • převedení  výrob masivně odsunutých do zahraničí
  • umravnění Číny  v obchodních vztazích  a získání  výhodnějšího postavení USA  ve  vzájemném obchodním styku
  • zrušení Obamacare

Přidám k tomu ještě  to, v  co jsme  doufali zejména v  Evropě a  co také Trump  dost  dlouho signalizoval  – zlepšení vztahu k Rusku.

Z tohoto seznamu  se mu  dosud  nepodařilo splnit  skoro nic. Plot ani nezačal být budován, protože Kongres neodsouhlasil peníze, migranti nejsou odsunuti, protože to na podnět  demokratických kongresmanů stoply  soudy, podobně  Kongres  neuvolnil požadované prostředky  na  znovuobnovení infrastruktury.  Pracovní místa  ze  zámoří reemigrovala  zpět jen velmi sporadicky.  Čína  zatím nevypadá na  to, že  by  se nějak ohnula. Jakkoli prý  je před podpisem první  část  budoucí dohody. Prý. Obamacare?  I tohle  v  Kongresu prohrál!

A  vztah s  Ruskem?  Tady  se  Kongres postaral dokonale, aby to nebylo možné. Trump a  jeho šance stojí a  padají se stavem americké ekonomiky, která, naštěstí pro něj , je  v excelentní formě. Ale může  se  spolehnout na  to,  že  to vydrží  ještě  11 měsíců?

Takže  pro mne  je  vysvětlení PROČ Sulejmani a proč právě  teď-  jasné.   Protože Trump potřebuje  nějaký  silný  argument, který  je závislý především na  něm.  A   na silách, jež  má plně  pod kontrolou. Což  u ekonomiky neplatí. Ovšem  zahraničně politické akce  a nějakou tu válku?

Tady je  rozhodující  část odpovědi. na ono proč.

Zbývá ještě  druhá  část – proč  právě  teď?

Protože  do voleb je jedenáct měsíců! Kdyby  vypukla  válka  pár  týdnů před volbami, jednak by byla silně kontraproduktivní,to  voliči opravdu nemají rádi, ale především  – Trump nepotřebuje  jen válku! On potřebuje  VÍTĚZNOU  válku! A  to  nejde ze dne  na den.  Například vytvoření  mezinárodní koalice  a  efektivní uplatnění  čl.5 Washingtonské smlouvy  je poměrně  dlouhodobý proces.

A  ta koalice  a masivní soustředění  pozemních  jednotek, jestliže  by  cílem opravdu  byla  naprostá likvidace  iránských jaderných technologických  center, což   by pro podstatnou část nejen americké, ale i světové veřejnosti  v konečném výsledku plně verifikovalo  střet s Iránem  a jestli ještě navíc má  být v důsledku takové  války zlomen Kim, tak je nejvyšší  čas! Dál by už bylo příliš  pozdě.

Tolik  vypořádání včerejších nedodělků.

A  nyní  pár nových věcí. Řekl bych, že  si  Američané  rozhodně  přímo  moc nepomohli  Spíše  naopak.

I z ČT  jste  se mohli dozvědět,  že  irácký parlament  včera  odhlasoval rezoluci  žádající  vládu , aby  ukončila přítomnost  amerických jednotek v  zemi.  Dále, aby  byl pro  ně uzavřen irácký vzdušný prostor  a  výsostné vody.

Klíčová  slova  jsou  – irácký parlament  přijal REZOLUCI  vyzývající  vládu aby… a údajně je  pro iráckou  vládu nezávazná.

Pro mne  klasická slovní  ekvilibristika  jak  sice cosi sdělit, ale tak, aby  to vyznělo úplně  jinak nebo alespoň trochu jinak. Jednoduše  řečeno  – správně  a politicky korektně. Zejména  když jde  o  USA.

Já ovšem na  specializovaných webech, které  se konfliktu na  Blízkém  východě  věnují mimořádně  podrobně a  ze  všech stran,  vidím něco trošku  jiného!

Například tohle:

Překladač mi to  překládá  trochu, leč  fundamentálně jinak:

Rozdíl  mezi rezolucí  a  zákonem je  asi  jako  aktem úředním a aktem pietním…..

A US  mají zatracený problém! Problém další legality  svého vojenského pobytu v  zemi!!

Ony jsou sice, jako vždy  nad  věcí, někdo tomu říká  arogance,  zjevně  je  nějaký irácký parlament netankuje, ale  daleko zkušenější a protřelejší Britové  už  reagovali. A  zajímavě

UK urges Iraq to let its soldiers remain in Iraq: PA Media

Překladač mi říká, že  hlavním obsahem zprávy  Reuteru je  toto:

(Reuters) – Británie vyzvala Irák, aby  vojákům umožnil zůstat a pokračovat v boji proti islámskému státu poté, co irácký parlament podpořil vládní návrh na ukončení přítomnosti zahraničních vojáků v Iráku, informovala agentura PA Media.

Takže  opravdu jde o nezávaznou  rezoluci, která  iráckou vládu nemusí zajímat?

Ovšem  to britské stanovisko je  také  prima –  zahraničním vojákům  má  být  umožněno zůstat, aby  pokračoval boj proti  teroristům  z islámského s tátu!!!!  On  byl Sulejmani  součástí IS?

Asi sotva, když na těch specializovaných serverech na  války na  Blízkém východě  nacházím  doslova  šokující  následující   překopírované tweety:

Tak nezávazná rezoluce, jooooo???

Mám ale  daleko brizantnější tweety!

Tak Sulejmani připravoval  nějaký obrovský  útok na  americké   cíle?

Já čtu ovšem tohle:

a co překladač?

Dejme  tomu že  to nyní  čte  Jakub Janda a jen pohrdlivě  ucedí – to je  jasný  hoax, ten zdroj  je  totál hoax a  šiřitel   protiamerických fake  news.. Pche!

Dobrá, takže  spešl pro všechny  Jakuby  Jandy, včetně  autentického videa!!!!!!:

že umíte  anglicky, ale neumíte ten rozsypaný  čaj?  No překladač , i když se zrovna  dvakrát nevytáhl, mi  sdělil:

Adel  Abdul Mahdí  je  současná hlava  irácké  vlády.To pro upřesnění. A  ten neumělý  překlad, doplnění  autentickým videem premiera,  říká totéž  jako ten protiamerický  troll!

Takže Sullajmani  byl zabitý,  když  přivážel  odpověď  na   saudskoarabské návrhy  na urovnání konfliktu mezi oběma  zeměmi!!!!!

A  tady je  to ještě  daleko drsněji a pro Američany, speciálně pro Trumpa, mimořádně poškozující:

Protože  z překladač  vypadlo ohromující následující:

 

To zdaleka není pro   Američany  jediný vzniklý problém.  Možná, že  se  vloudila  i  jaksi chybička  do kalkulace  s eventuálním aktivováním článku  5..

ČT  sice  citovala  britského zamini Dominica  Raaba, že  jako Američané mají právo na sebeobranu, takže  hrdý  brexitář  Johnson  už  srazil kufry  a je v  lati, nicméně podle tohohle tweetu

má  Erdogan prohlásit, že lituje  smrti mučedníka  Sulejmaniho!

Je li pro tureckého prezidenta  Sulejmani mučedníkem, jak pravděpodobné je, že  by  Turecko šlo do války  proti svému sousedovi a/nebo nechalo USA, aby k útoku na  Irán využilo základny  na  tureckém území, především Incirlik?

A  aby  řeč  nestála, tak  Erdogan  sdělil mediím, že  se  ve  středu sejde s Putinem, aby  diskutoval o napětí mezi Washingtonem a Teheránem po atentátu na nejvyššího íránského vojenského velitele….

A přidám ještě  poslední  tweet

a překladač tvrdí toto

Nevěřím, že  Američané  odejdou z Iráku. Když  ale  tamní vláda  a parlament  budou na své pozici trvat, pak   se  USA  budou nesmírně  blamovat a  dostanou se  fakticky  do role  okupační mocnosti!  A  už to nepůjde nijak okecat.

Takže  to jsou nyní ony, kdo bojuje  o zachování tváře!  A  mohou jít jen jednou ze dvou následujících cest pro její  zachování:

1- ohnou  irácké  reprezentativní orgány

2- dojde opravdu k válce  s Iránem

V mezičase  se  stalo to, co jsem očekával –Irán oficiálně  vypověděl jakékoli  dodržování závazků z tzv. atomové dohody!

A v USA  jsou v plném proudu   demonstrace proti iránské  politice  prezidenta  Trumpa  a  válce!

ČT a  David Miřejovský  z New  Yorku jaksi  opomenuli  informovat…

A všechno ukončím tímhle  tweetem,   z kterého by  asi spoustě  lidí ve  Washingtonu,   štábu NATO v Bruselu a  hlavních městech jeho členských  zemí a  speciálně  v Praze,  kleplo.

což je  strojně přeloženo jako:

Fakt parádní tříkrálová koleda!  Budou  se  dít  věci!  O tom nemůže  být pochyb. Iránci by byli  blázni, kdyby  použili sílu!

Mimochodem, skoro jako včera mne post morte  cosi napadlo. Něco , co nutně musím přidat!

Dost možná, že  jedním z důsledků smrti  Sulejmaniho  bude přeci jen naplnění  touhy  Kurdů na získání  vlastního státu! Třeba jen těch iráckých.

Důvod je  triviální. Když včera hlasoval irácký parlament o tom, že by  Američané měl ze země  odejít, hlasování  bojkotovaly  sunitské a   a KURDSKÉ   frakce. Prostě odešly. A vyjádřily nesouhlas  s přijatým zákonem. Pardon  – rezolucí…

Což je nadmíru pikantní. Slyšíme intervence evropských politiků,  že  by  zahraniční vojáci  měli zůstat v zemi,kvůli boji  proti IS.

Kdo, že  tvořil IS?  Vzpomínejte  – především iráčtí sunité!!!!  A  dnes  si sunitští poslanci přejí  další pobyt  Američanů, aby  válčili proti  sunitským islamistům!

Postoj Kurdů chápu. Těch iráckých. Jednak mají autonomii na  Bagdádu, dále na  jejich území se nachází většina  zdrojů irácké ropy a potom  -Američané sice opustily  jejich  syrské bratry  a vydali je Turkům na pospas, ale jim poskytují ochranu před Erdganem.

Američané vědí o jejich  tužbě  po vlastním státě. Pokusí se ohnout bagdádskou vládu a parlament,aby  zákon, pardon  – rezoluce, byla  odvolána. V případě, že nikoliv,  pak zajímavou variantou je vyhlášení kurdského státu na severu Iráku. Nepochybuji, že  Kurdové  by  setrvalou přítomnost  US  Army, jako cenu  za  Kurdistan  bez mrknutí oka  akceptovali… Jde o spekulaci, ale  jako sci fi mi to nepřijde. Myslím, že  tlak přes vytvoření Kurdistanu bude  hlavní pákou  jak na  Baqgdád , tak na  Erdogana!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.