Nordstream II. – co o něm ještě nevíte, ačkoli už jste to dávno vědět měli


Tento blog  se opravdu hodně a důsledně  věnuje projektu Nordstream. Bohužel nikoliv proto, že  jde, v  době , kdy  si Evropa  předsevzala,  že vynalezne  konečně  energetické perpetuum mobile,  mimořádně  důležitou  energetickou  záležitost  doslova kontinentálního významu, ačkoli  už jen tohle  by  nepochybně  stálo za  celou serii článků, nýbrž  z důvodu  naprosto absurdního –  že  Nordstream II je  dnes na světové scéně  hlavním bojištěm  té nejstudenější ze  všech studených  válek, co jich svět  ve  své historii, včetně  té  moderní – zažil. Ti, kteří  snad nyní  mají  strach, že  budu opakovat, z nedostatku  invence a  informací to, co už  na Kose četli, si mohou  vydechnout – nic takového. Mám  nové informace, které v naprosté většině  neznáte  nebo  doplňují  a  to  významně  to, co už  Kosa přinesla.  Dodávají  už řečenému nový  rozměr.

Určitě  si pamatujete, že  v článku

Nordstream II, teorie omezené suverenity,brexit a všeho do času a všeho s mírou I.

jsem přinesl text mimořádně drzého vyděračského dopisu, který  poslali  generálnímu  řediteli  švýcarsko holandské  firmy, Allseas Group, která pro Nordstream II dala  k dispozici pro stavbu Nordstreamu II speciální lodě pro pokládku potrubí, Edwardu Heeremovi, američtí  senátoři Ted  Cruz, republikán za  stát  Texas a Ron Johnson, republikán za  stát  Wisconsin.

Původně bylo mým přesvědčením, že  šlo o  klasickou  silovou show  dvou vyhlášených  protiruských kongresových jestřábů.  Jenže  nick  GW mi poslal zajímavý mailík. Dám z něj  jádro:

Mám tu 2 zajímavosti k tomu nordstreamu. Za prvé, tak trochu konkurentem pro ruský plyn je:

https://en.wikipedia.org/wiki/Leviathan_gas_field

Asi nepřekvapí, že ta firma Noble Energy (a její majoritní akcionáři zrovna tak) je z Texasu, státu kde je senátorem právě Cruz (situace podobná Golanským výšinám, kde má těžit Genie Energy). Jestli tam jsou nějaké osobní vazby nebo něco podobného, se mi zatím nepodařilo dohledat.

Přiznám se, že  Leviathan  byl doposud  mimo můj  zájem. Ovšem v  uplynulých dnech řeckokyperskoizraelské konsorcium podepsalo smlouvu o  výstavbě  plynovodu EastMed, který by  přivedl plyn  z  polí ve  Středozemním moři mezi Kyprem a Izraelem a tedy také Leviathanu,  do  Řecka  a následně  do Itálie. Což Evropská unie bere  jako  vítanou částečnou  náhradu  za rusko  turecký  TurkStream, ale její  jižní  křídlo především  jako vymezení  se  oproti Nordstreamu II.

Srdce kremlobijců opět zaplesalo.  Ale jen  trochu. Protože  tahle nová gaspipeline má  kapacitu cca 10miliard m3 plynu  ročně.  Což je  asi tak  20%  toho, co  zvládne sám každý  z obou jmenovaných  ruských  projektů.

Nicméně  to  upozornění na  EastMed a Leviathan  je  naprosto relevantní. A  v podstatě  signalizuje možnost  ještě  jiné  motivace  Cruze a Johnsona, než jejich bigotní antirusismus.

Největším  zahraničním investorem izraelského Leviathanu /cca 40% akcií/ je  opravdu  americká firma  Noble  Energy  se sídlem v  Texasu.  A  Ted  Cruz je  přece senátorem  za  Texas. O prachy jde  přirozeně  vždycky  až  v první  řadě.

Nějakou chvilku mi  trvalo,  než jsem pochopil  proč  se  GW  zmínil  o další  americké  prospektorsko energetické  firmě  –Genie  Energy. Není  ani  z Texasu, ani z  Wisconsinu,  nýbrž  z New Jersey. Nemá tedy  s oběma  rusoplynobijci z Kongresu přímo nic  společného.  Než  jsem ovšem  začal    zkoumat ,kdo je  členem jejich  správních orgánů a  kde rozvíjí nové slibné projekty.  Ta jména nepotřebují komentář:

exviceprezident  Cheney, Ruppert Murdoch, exšéf  CIA  Woolsey, exministr  financí Summers, exministr  energetiky  Richardson, Jacob Rotschild.   Není třeba  cokoli dodávat! Ta jistě  dokáží sehnat podporu  v Kongresu, kdy si vzpomenou!

A na jakých projektech společnost intenzivně pracuje?

Jednak  těží  břidličný plyn  ve  Státech, všude, kde to jde,  ale především  rozvíjí energeticky opravdu  velmi potentní na  Golanských  výšinách, které sice  dle mezinárodního práva  patří Sýrii, ale  Izrael je prohlásil za  svoje  integrální území a  USA  to oficiálně  stvrdily.

Asi se ptáte, jak souvisí  naleziště  na Golanských  výšinách s  Nordstreamem nebo Turkischstreamem,když  už informace o EastMedu  vám  přijdou,  ve  spojení s nimi, dost  krkolomné.

Jenže ta krkolomnost  zmizí, když  zahrnete  do svých  úvah Trumpův  tlak na  dovoz  americkéhoi zkapalněného plynu do Evropy!  Tad y už to je přímo o profitu Genie  Enrgy a jejich exklusivních  majitelů.

Přidám i další významné důvody. ale nejdřív  trochu odbočím. Zdá se, že  zpoždění Nordstreamu II bude  asi větší, než  Rusové a Němci původně předpokládali. Allseas Group zareagovala  okamžitě  na  americký  sankční  zákon  a  svoje  speciální plavidla  okamžitě  stáhla  a na  Nordstream je  už  nevyšle.

Rusko  sice  uvedlo, že jeho vlastní speciální loď, Akademik Tscherski, může dokončit výstavbu zbývajících 160 kilometrů potrubí do Německa. Musela by však být dodatečně vybavena pro práci v Baltském moři. Kromě toho je Akademik Tscherski v současnosti v dalekém východním přístavu Nachodka v Japonském moři. Bude trvat týdny, než bude loď dopravena z Asie do Evropy.

Takže  zpoždění. A poměrně  velké. O jeden rok.

To ale není všechno,  ani zdaleka.

Ten americký  zákon proti Nordstreamu II . byl zřejmě interpretován  velmi a  velmi povrchně. Protože  jsem objevil nepatrnou , leč  naprosto   fatální informaci  o jeho možných  dalších dopadech:

Americké sankce se mohou vztahovat i na evropské plynovody navazující na Turk Stream!!!!

Je krátký takže  jej převezmu celý:

02.01.2020

Energie

Americké sankce uvalené na podniky spojené s výstavbou plynovodu Nord Stream 2 se mohou vztahovat i na případné navazující plynovody na projekt Turk Stream.  Podmínkou implementace sankcí je skutečnost zda a kdy by plynovodem začal téct plyn. Informoval o tom portál Euractiv.

Vlkova poznámka:  na  Euractivu je  to celé  rozvedeno do velkého detailu  a opravdu  Američané chtějí  sankcionovat i nové pozemní plynovody, pokud  budou připojeny  na  Nodrstream II nebo Turkstream.

Tohle  všemu dodává nový  rozměr. Zejména  když si uvědomíme,  že  řecko italsko kypersko izraelské konsorcium chce stavět  ten plynovod  do jižní  Evropy. Sice  s malou  kapacitou, protože podmínky  nejsou  super. Potrubí musí být  kladeno  do značných  hloubek a  navíc  do velmi nepříznivého profilu dna. Tudíž   trubky, aby  odolaly  tlaku vody  a  možnému  mechanickému poškození mořským dnem,  mají daleko silnější stěny a  tím výrazně  menší vnitřní přepravní  profil.

Jde o jednoduchou věc – způsobit  Rusům, co největší zdržení a potíže. Aby  nezačali  dodávat  a neobsadili  evropský trh.  Šanci přece  musí  mít  Leviathan a  Noble  Energy, a všechny  další projekty této skupiny, protože se předpokládá zřejmě  otevření dalších  nalezišť  ale  i  nejspíš  další plynovody  z nich směrem Evropa.

A jak těžké  je si představit, že  na  ty  další trubky  budou napojena  i plynová pole na Golanských výšinách?! Zejména, když  americký podílník má  ve svých  orgánech takové jména, jaká jsme tam  našel a vám předložil?

Takže proto /také/ sankce, proto ono vyhlášení nejstudenější ze všech studených válek!

Jenže, když už je  řeč o Leviathanu a  plynovodu EastMed, může  být všechno  velmi  rychle jinak.  Předpokládám, že  si pamatujete ještě  zásadní  roztržku  mezi  USA  a Tureckem. Ohledně  dodávek ruských  kompletů PVO S  400. Která  dosahovala  místy  úrovně  otevřeného nepřátelství.

Šlo skutečně „jen“ o S 400 nebo tahle hra zahrnuje  i jiné  záležitosti?  Například  takový  zemní plyn?

Turecko je  díky  Turkstreamu  dneska  nejen  dovozcem, ale i transportérem ruského plynu do EU  a   na  Balkán,  ale  také   částečně  jeho prodejním agentem.  Má tedy  zájem na  tom, aby  ho, když  nemá plyn  vlastní, z  Ruska přišlo co nejvíce, po nasycení  své vnitřní potřeby, ho  mohlo  prodávat  co nejvíce  dále. Jenže  jsou zde americké  sankce, které  říkají,  že  další trasy  s původním Nordstreamem jsou  zatíženy  sankcemi a dokonce  i další přípojné pozemní větve!  Prostě  teorie omezené suverenity! Kdy suverénní stát nesmí  činit  suverénní rozhodnutí, která se nelíbí USA.

Jenže  tohle zdaleka  není pro Turecko jediné  omezení!  Ono se  týká i exploatace  středomořských  naležišt.

Plynovod EastMed má tedy nejen posílit roli Kypru, Řecka a Izraele v energetickém řetězci dodávek do EU, ale má také zabránit tureckým snahám posílit svou roli ve východním Středomoří.

„Je velmi důležité, že země ukazují, že umí rychle reagovat na provokativní postoj Turecka,“ řekl Stelios Petsas, mluvčí řecké vlády.

Takže  EastMed  je tedy  de facto protiturecký  projekt!!!!

Turci pochopitelně, jak  je  jejich zavedeným zvykem, odpověděli  rychle  a  masivně. Jednak došlo  turecko-libyjské námořní dohodě, kterou Ankara podepsala s mezinárodně uznávanou vládou sídlící v Tripolisu koncem listopadu. Obě strany si v ní vymezily v moři výlučné ekonomické zóny.  Dohoda vyvolala spor s Řeckem, řeckou částí Kypru a s Egyptem, a sice kvůli zónám průzkumu a těžby ropy a zemního plynu právě ve východním Středomoří. Turecko si v dokumentu nárokuje vodní pásmo mezi libyjským a tureckým pobřežím v blízkosti Kréty. To však prochází přes oblast, na niž si dělá nárok Řecko.

Turecko navíc už  před časem ke  kyperským břehům vyslalo průzkumné a válečné  lodě, aby  si také  objevily  a zabraly  svůj díl plynového koláče, aniž by  se  bavili s  EU nebo  státy, jichž se  to bezprostředně  týká  – Kyprem, Řeckem, Izraelem. A neptali se  ani Američanů.  EastMed  jim vadí, protože omezuje  možnosti předprodeje  ruského plynu na jihu Evropy. A  vadí hodně.  Takže  velmi snadno  může  být  přímou  roznětkou velkého konfliktu  v regionu.

Ostatně  o tomhle se  detailně  píše  v mimořádně zajímavém článku, který nedávno vyšel na  Die  Welt. Už  titulek  je  třeskutý:

Europas neue Problem-Pipeline könnte sich als Ungeheuer erweisen  – Nový  evropský  plynovod /myšlen EastMed/ se může stát příšerou

Pokud se  do něj pustíte, zjistíte, že  poškozeným není jen Turecko.

Původní  aliance  středomořských plynových zemí nezahrnovala  jen ty  tři, které se spojily  kvůli EastMedu. Nýbrž  řadu  dalších.

Není to tak dávno, co došlo k vytvoření organizace  Eastern Mediterranean Gas Forum (EMGF). Kam vedle  Kypru , Řecka, Izraele , patřil ještě  Egypt, Jordánsko a  palestinská  autonomie!

Podoba projektu  EMGF  jednak zahrnovala  vedle  kyperského  naleziště  Afrodite a  izraelských – Leviathanu  a Tamary i  egyptské pole  ZOHR.  A  plyn neměl být přepravován  trubkami do Evropy, nýbrž   na  egyptské pobřeží, kde by  byl v tamních,již existujících zkapalňovacích terminálech  přeměněn  na  LNG a v této formě  transportován  k  odběratelům. Viz grafika  z článku:

EMGF  byl  daleko více než  byznysový projekt.

Měl přinést společný  ekonomický profit  všem zúčastněným zemím a proto si jeho tvůrci slibovali  výrazně  otupení hran a zmírnění vyhrocených nepřátelských postojů.  Jenže  Řekové, Kypřané a  Izraelci, nejspíše   pod  americkým tlakem, motivovaným snahou  znemožnit Rusku přístup na  evropský trh,  ostatní země  EMGF  prostě  odstřelili.  A jejich investice  doslova  marginalizovaly. A  udělali si z nich, stejně jako z Turků, nepřátele!

Mimochodem v  konci  článku  je  informace  ze  studie  o EastMedu, která byla zpracována  v Německu. Doporučení je jednoznačné – EU i Německo by ve  vlastním zájmu  by  neměli podporovat EastMed. Nejlepší by bylo, kdyby ho EU  škrtla  z  tzv. seznamu „Projects of Common Interest“Tedy  významných projektů, podporovaných  EU.

Takže – nerýsuje se nám tady  v už tak velmi nebezpečném regionu další možnost  pěkně  velké a krvavé  válčičky? Já bych totiž závěrečné doporučení té německé studie interpretoval přesně  takhle.

I tohle  souvisí s Nordstreamam/ Turkstreamem a  americkým sankčním zákonem.

Řeči o tom, že  jde  Američanům o energetickou bezpečnost  Evropy  jsou jenom bohapusté plky. Jde především o prachy, jejich prachy a  vyřazení všech možných konkurentů. Zájmy  spojenců nehrají  sebemenší roli. Prostě  Brežněvova  doktrina omezené suverenity  pur! Spojenci si mohou rozhodovat  sami suverénně. O pěstování  kaktusů! Do té doby, než začnou konkurovat  americkým kaktusářům.

A na  závěr – ne všechno běží podle  amerických  not. I přes sankce a  sankční zákony. Viz  čerstvý článek

Rusko zahájilo přepravu plynu plynovodem TurkStream do Řecka a Severní Makedonie

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.