Kdo všechno sestřelil ukrajinské letadlo u Teheránu a pár poznámek


Když  jsem  ve  včerejších Televizních novinách  viděl suverénní  a neváhám říci  – samolibé  vystupování  Jakuba  Železného, s nímž  oznamoval hlavní  zprávu  dne, tedy  že  Teherán přiznal  sestřel  ukrajinského Boeingu svými ozbrojenými silami,  začalo se  cosi ve mně  vařit….

Výhybky, zejména ty propagandistické, jsou nyní nastaveny  jasně  –  viníka  známe, viníka  ukřižujeme!

Popravdě  – nemám  nic proti  tomu. Jenže  těch  viníků je,  podle mne,  rozhodně  neskonale  více, než  je  nám nyní předkládáno sdělovacími prostředky.

Dřívější  formulace- letadlo  mohlo  být  sestřeleno  omylem, nahradila  jiná.  Sice velmi velmi podobná, leč  diametrálně  odlišná – letadlo PRÝ  bylo sestřeleno omylem.

A  změnila  se  i rétorika  Kyjeva  a především Otawy:

Žádáme  vyšetření tragedie, potrestání viníků  a náhradu  škody  postiženým rodinám /Zelenský/

Trudeau:

„Budeme pokračovat ve spolupráci s našimi partnery po celém světě, abychom zajistili úplné a důkladné vyšetřování. Kanadská vláda očekává plnou spolupráci od íránských úřadů,“ dodal.

„Žádáme plné objasnění tragédie,“ řekl později Trudeau na tiskové konferenci. Objasnit chce mimo jiné to, zda letadlo bylo sestřeleno skutečně nedopatřením, jak Írán tvrdí.

Zelenského chápu. Trudeau se vlamuje  do zjevně otevřených dveří, aby  se mohl dostat na  ty  uzavřené – chce objasnit, zda  šlo skutečně  o nedopatření. Čímž naznačuje , že  iránské ajatolláhy  nebo velení  ozbrojených sil otevřeně podezírá ze  záměrně provedené  masové  vraždy.

Nikdy jsem se netajil svým  despektem k iránským teokratům a  rozhodně  bych jim nevěřil ani pozdravení,  ale  že bych je  měl  za  nepříčetné idioty, kteří, z kdo ví jakého rozmaru  dají  povel k  masové vraždě, jak se mi snaží  implikovat  kanadský  premier?

A také se ptám  sám sebe  – má se vyšetřovat  co?  Když  oficiální  Teherán přiznal vinu v  plném rozsahu  a  rovněž  designovaný  velitel brigád  KUDS osobně  přiznal odpovědnost?

Že  Ukrajina  dostane  plnou náhradu  utrpěných  materiálních  škod  je  mimo jakoukoli debatu.  Stejně  jako budou  zcela  jistě  odškodněni pozůstalí po  usmrcených  pasažérech letadla.

Obojí  se stane  navzdory  tomu, že  když  americký  raketový  křížník Vincennes 3. července 1988  sestřelil iránský civilní   Airbus IR655  u  iránského, pobřeží, kde se  navíc  pohyboval  v iránských  výsostných  vodách,  Američané  reagovali  na  událost takto:

USA se za zabití stovek Íránců včetně 66 dětí nikdy neomluvily a nepřiznaly vinu. „Nikdy se jménem USA neomluvím,“ prohlásil po čase pozdější prezident George Bush starší, který byl v době útoku na Íránce Reaganovým viceprezidentem. „Je mi jedno, jaká jsou fakta, já nejsem člověk, co se omlouvá za USA.“

Až v roce 1996 Američané odškodnili zabité Íránce celkovou částkou 132 milionů dolarů, aby se vyhnuli mezinárodnímu soudu, kam případ předal Teherán. I tuto kompenzaci však USA označily za dobrovolné gesto, kterým prý neuznaly svou vinu.

Koho  zajímají  další detaily, nechť  si otevře tento článek Kosy  z 26. července  2014:

Je to velmi poučné čtení….

Oběti, kterým se nikdo neomluvil

Irán,jak už  řečeno

-přiznal vinu

-nepochybně  zaplatí

-na  rozdíl  od  Američanů, kteří mlžili a mlží dlouhodobě, lhal „jenom“ tři dny.

Jak už  jsem uvedl – při samolibém  vystupování a  komentování Jakuba  Železného se  to ve  mně  začalo vařit.

Protože  nějaké  další  vyšetřování  není vůbec  potřeba.  Viníci  jsou  jasní.

Přirozeně   že primárně  posádka  toho  protiletadlového kompletu, co rakety  odpálila a její  řídící důstojník, co dal  povel k palbě.

Není o čem  diskutovat.  Jestliže  nedokáží  identifikoval  civilní stroj se zapnutým transpondérem, v letovém koridoru  OD  teheránského mezinárodního letiště,  jehož  start  i nabírání  výšky  museli, respektive  – měli  vidět  celou  dobu na svých radarech a  přesto jim nebylo zřejmé, že  to nemůže  být  americká  raketa  s  plochou dráhou letu,  pak  jsou jednak totálně  neschopní a do ruky  jim patří  tak nanejvýš  koště  a nikoli  sofistikovaný  zbrańový systém.  Ještě  horší je  to s jejich  tehdy  velícím důstojníkem!  Ten byl ve  službě  proto, aby  rozpoznal, správně  vyhodnotil a velel. Nový  šéf  jednotek KUDS jej omlouval, tím, že měl na  rozhodnutí  10sekund. Pouhých deset  sekund… Zjevně nebyl mužem na  svém místě. Protože  kdyby  ano, dokázal by  během těch  vzpomenutých 10 vteřin správně vyhodnotit  situaci a rozhodnout. To  byl jeho úkol, proto držel službu.  Je jasné, že  nestačil na  svou  funkci a úlohu,  že  byl produktem špatného výběru nadřízených a prodělal i on nedostatečný  výcvik.

Jestliže  je  tedy  nekvalitní jak obsluha  raketové  baterie, tak její  řídící stupeň,  navíc  chránící hlavní město,  je  zřejmé že pochybnou kvalitu  mají  i všechny  nadřízené  velitelské stupně!

Na odborných serverech i  na  alternativě  se mnohokrát  diskutovalo o tom, jakou armádu a  techniku  má  Irán a  jak by  si  na  něm  Američané vylámali  zuby! Nesdílel jsem a nesdílím tento názor, oponoval  jsem mu  a opakovaně konstatoval, že  když  USA  udeří s plnou silou, byla  by  válka  rychlá a krátká a pro Irán zdrcující.  Cítím se v tomto názoru  nyní plně  potvrzen!  Jakou kvalitu  asi tak  budou mít  jednotky  iránské PVO  jako celek, když jedna  z  nich- navíc  chránící  metropoli, předvedla  takhle  tragický  výkon?!  Což je moje  první poznámka.

Ale  vraťmme se ke  zkoumání  toho,  kdo jsou ti, co sestřelili  to nešťastné ukrajinské letadlo. Jsou  ti  vojáci  z  obsluhy  té konkrétní  raketové  baterie  a  jejich  přímé velení  jedinými, kteří  stiskli odpalovací  knoflík  raket?

Dle mého názoru rozhodně nikoliv!

Osobně mi vychází naprosto jasně,  že  s nimi, ten odpal provedli  i jiní,které  jsou  MINIMMÁLNĚ, opakuji – minimálně  stejně  vinní a  za  tu hromadnou  vraždu odpovědní!

Kdo  že  ještě?

-především Donald  Trump

a

-nejvyšší  iránské náboženské a politické vedení

To tvrdím s  plnou  vážností!

Donald  Trump  dal  rozkaz  k  zabití  generála  Sulejmáního. Ačkoli ten byl oficiálním představitelem svého státu, navíc  na mírové misi  v  dalším státě, při  akci, již  vyvolala  žádost  o  ni  od  amerického prezidenta  a  měl postavení parlamentáře!!!  Nebýt  jeho  odstřelení  z příkazu prezidenta  USA,  k tragedii  v  Teheránu  by   nedošlo, protože  vztahy  mezi  Američany  a Iránem by  neeskalovaly až  do horečnaté  válečné pohotovosti!  Tuto úvahu pokládám za nespornou. Takže  soudím, že  Donald  Trump  patří na stejnou  listinu viníků  jako  ti přímí střelci  z  iránské PVO!  Ostatně  byl to on  kdo krátce před  tím vyhrožoval,  že na jakoukoli  iránskou provokaci  odpoví  zdrcujícím útokem na 52 iránských  cílů.  Že by mezi nimi bylo i teheránské letiště  a  základny  Revolučních  gard  o tom  netřeba  spekulovat.

Ale  není  sám. Opakovaně  jsem  psal, že  Irán   těžce chyboval, když  odpálil  své rakety  proti  americkým  základnám  v  Iráku.  Že  tím mnohé  ztratil.  Ten koment vyšel v  situaci, kdy  nikdo  ještě nic  netušil  o sestřelu Boeingu.  Stojím si za ním. Nebudu  opakovat  důvody, které mne  k tomuto přesvědčení dovedly – už  jste s nimi seznámeni.

Tím spíše platí nyní, kdy  už je jasno   proč  ukrajinské  letadlo dopadlo jak  dopadlo!

Pro iránské  ajatolláhy  a  další  členy  nejvyššího vedení téhle  země  platí to, co pro Trumpa  – kdyby oni nedali  rozkaz  k  následnému raketovému útoku, žádná vražedná  tragedie  by  se nestala! Jednoduše  proto,  že  žádný  iránský  politický  nebo  vojenský  představitel  by  neměl důvod předpokládat, že  Američané  provedou  raketový protiútok!  Obsluha  by  o nějakém útočícím Tomahawku neměla  důvod  přemýšlet! Jenže oni se  chtěli předvést  masám  jako  nekompromisní tvrďáci. Američanům neublížili, ale  krev těch  nevinných  pasažérů na  rukou  mají v  každém případě!

Takže  ten  smrtící odpal  rukou společnou a nerozdílnou provedli ti  zoufalci v iránských  vojenských uniformách, spolu s  Donaldem Trumpem a  iránskými státními a vojenskými  šéfy!!!!

Viníky  mám  tedy identifikováné. Když mohu  tuhle  úvahu provést  já,  jistě  ji  zvládne  i Justin Trudeau. Tedy pokud  chce.  Chce? Obávám se, že  nikoli.  Rozhodně  ne v  celém záběru.

A  nyní  ještě  nějaké  další  poznámky:

1-Tenhle incident  přesně ukazuje, co je výsledkem hrátek mocných.  Podotýkám  všech mocných! Zejména  těch se zduřelými egy! Jakmile  si tihle začnou mezi sebou vyřizovat  účty  – existuje už   jen zkáza, neštěstí, smrt a  trosky a katastrofa  obyčejných nevinných  civilů!!!!  Vždycky  to tak  bylo, je  a bude!

Vím, že  jsem neobjevil žádnou  Ameriku. Ale  cítím potřebu  to znovu připomenout. Nad  tragedií  více  než  dvou stovek  zmařených lidských  životů.  A  v té souvislosti mne  doslova  drásá  jakákoli  propaganda  těžící  z té tragedie! A  že si jí  užíváme  a  užijeme….

2- neustále  se  diskutuje  o  tom  zdali  Irán má právo na  to, aby  vyvinul a následně  vlastnil  atomovou zbraň.  Jsem zásadním odpůrcem  takové možnost!  Vlastní sestřel,  to,  že  k němu  vůbec mohlo dojít a následné,  zcela neudržitelné,  lhaní  iránského režimu o příčinách katastrofy, jsou pro mne  dokladem, že  pokud mít  jadernou  zbraň nebudou, bude  svět  výrazně  bezpečnějším  místem k  životu, než  kdyby  se tak stalo.

3-když  už  jsme  u té možnosti, že  by  se Irán  mohl stát  členem atomového  klubu,  pro mne  celý  incident je  noční můrou. V  poznámce  č. 2 jsem právě uvedl proč. Ale to není  celá moje  noční můra.  V  analýzách  kolem    Sulejmáního jste si mohli přečíst,  že  vidím jen  dva  důvody,  proč  Trump vydal rozkaz k jeho  vraždě

– kvůli svému snazší mu  znovuzvolení prezidentem. Což mi připadlo  dementně  primitivní.

-kvůli  vyprovokování legální  války  s Iránem za podpory  spojenců a tedy mezinárodním krytím,  s cílem jednou pro vždy odstranit zničit  jakékoli  jaderné  ambice  Teheránu. Což by  se  v celosvětovém kontextu  ještě  nějak dalo  akceptovat.

V  okamžiku, kdy svět  uslyšel  Trumpův  projev  v  reakci na  iránský raketový  útok, bylo zřejmé,    že jeho  motiv  je  ten  první. Sobeck, primitivní, nanejvýš  trapný  – chtěl se svým voličům předvést  jako chlapák. Aby ho zvolili! Žádný  vyšší  cíl! Jen trapné jájínkovství. Abych se udržel v Bílém  baráku…. Kvůli svému osobnímu zisku  nařídil zavraždit  člověka! Nejen to. Bez mrknutí oka  riskoval  velkou a zničující  válku, která snadno mohla  přerůst do celosvětového konfliktu! Nepřipadáte  si jako v  blázinci????,

4- o lhaní  ajatolláhů, v neudržitelné pozici, už  byla  řeč. O tom, že  letoun sestřelili jejich vlastní vojáci muselo vedení  armády  vědět  naprosto jistě  nejpozději  5minut po zásahu!  Dalších  5 minut,  předpokládám, trvalo uvědomění  nejvyšších politických a náboženských představitelů!  Nechápu ty  následné třídenní  tanečky a tvrdá prohlášení,  nepřipouštějící  nic jiného než   technické selhání a následnou havárii!

Prostě  lhali,  ačkoli neměli  sebemenší  šanci  jak tu lež obhájit.  Ne v okamžik, kdy  by se  záběrech objevily  větší  díly  z povrchu letadla  s  typickou  střepinovou  perforací. Přesto to zkusili.  Proto si dnes  může  Trudeau a  další podobní,  požadovat  přezkoumání  toho,  zda  sestřel byl lidský omyl nebo cílená   a nařízená  vražda.

Ajatolláhové  ztratili hodně  tím raketovým protiútokem. A  jak už  řečeno, díky němu se  stali přímými spoluviníky sestřelení letadla.  Lhaním, místo toho, aby neprodleně  světu oznámili, co se stalo, si způsobili  další  nevratné  reputační škody.  Při jakémkoli  dalším incidentu, ať  už  se  stane  v oblasti příště cokoli, budou mediálně  tahat  za  výrazně  kratší konec. Vždycky  jim, v  pochybnostech, bude  nalepeno na  čelo – vzpomeňte  si na  letadlo! Lhali tenkrát,  lžou  i nyní. A nejen to!  Ten útok na Sulejmaniho  nevídaným způsobem stmelil národ. Který  krátce před tím byl silně  rozštěpen, kdy  jeho část protestovala  v ulicích proti  vládě ajatolláhů.  V tomto ohledu  představovalo  zabití Sulejmíního pro  vládnouc teokraty  doslova dar z nebes. Lhaním o něj  přišli. Irán už je opět  rozdělen.  Protivládní demonstranti jsou opět  v  ulicích!

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.