Válka s pravdou I.


Jeden ze  slovenských  kosířů mne nedávno upozornil na  rozsáhlý materiál,

                                       The Afghanistan Papers A secret history of the war

                At war with the truth

který  přinesl americký  list  Washington Post, jeden  z tzv. sloupů liberálního žurnalismu,  o válce v  Afghanistanu.  Celý, doopravdy velmi rozsáhlý  materiál je vystavěn  na  tajných, či  utajovaných dokumentech  jednotlivých  amerických administrativ, které  s  době  afghanské války  působily a působí.

Této sbírce  tajných a polotajných dokumentů se  říká  Afghanistan papers.Jde o více než 2000 stran rozhovorů a poznámek, odhalujících  tajnou historii války.-pozn. vlk

Po kratším váhání  – vhledem k  jeho rozsáhlosti a také tomu, že  opět místo  opravdu fundovaného a  solidního překladu musím vzít za  vděk jen  strojovým překladačem, protože  jej pokládám  za natolik zásadní a řekl bych odstrašující,  že  to na Kose být musí. Mainstream  to rozhodně komunikovat  nebude. Stejně  tak  naše politická  elita.  Ta  svorně,  bez ohledu na  to zda právě  sedí na  Hradě, ve  Strakovce nebo v opozičních lavicích   vyznává ono  Zemanovo smutně  proslulé že

                                             u Kábulu se bojuje  za  Prahu

Já  do těd  žil v přesvědčení, že  u Kábulu se bojuje  za  Washington. Ovšem po přečtení  toho, co vám v  následujících  dnech budu v  seriálu  předkládat už nevěřím  ani tomu.

Washington Post má pravdu když  zvolil titulek, že  jde o

                                                       Válku s pravdou

Takže  se podívejme, zač  se doopravdy  bojuje  u Kábulu!

                        VÁLKA  S PRAVDOU

 

Američtí úředníci neustále říkali, že ve  válce   dosahují pokroku. Nedosahovali a věděli, že to bylo zjištěno následným   vyšetřováním.

Důvěrná zpráva vládních dokumentů, které získal The Washington Post, ukazuje, že vyšší američtí představitelé nedokázali během osmnáctileté kampaně říct pravdu o válce v Afghánistánu, přeswto vypouštěli  růžová prohlášení, o nichž věděli, že jsou falešná, a skrývají nezaměnitelné důkazy o tom, že se válka stala neudržitelnou .

Dokumenty byly sesbírány  federálním projektem, zkoumajícím kořeny selhání nejdelšího ozbrojeného konfliktu v historii USA. Zahrnují více než 2 000 stránek, dříve nezveřejněných poznámek a rozhovory s lidmi, kteří hráli přímou roli ve válce, od generálů a diplomatů, po pomocné pracovníky a afghánské úředníky.

Americká vláda se pokusila ochránit identity velké většiny zpovídaných  v tomto vyšetřování a skrýt téměř všechny od nich získané  informace. Po tříleté právní bitvě Post získal dokumenty podle zákona o svobodném přístupu k  informacím..

Výsledek rozhovorů  s více než 400 zasvěcenými  osobami  nabídl neomezenou kritiku toho, co se v Afghánistánu pokazilo a jak se Spojené státy znemožnily za téměř dvě desetiletí války.

S tupostí zřídka vyjádřenou na veřejnosti, byly rozhovory prosté stížnosti, frustrace a přiznání.

Klepnutím na jakýkoli podtržený text kdekoli v tomto článku zobrazíte původní dokument  /pochopitelně v  angličtině – pozn vlk/.

„Postrádali jsme základní porozumění Afghánistánu – nevěděli jsme, co děláme,“ řekl vládním tazatelům Douglas Lute, tříhvězdičkový generál armády, který sloužil jako afghánský válečný expert v Bílém domě během vlády Bushe a Obamy. v roce 2015. Dodal: „Co se tady snažíme dělat? Neměli jsme nsebemenší představu o tom, co děláme. “

„Pokud by Američané znali velikost této dysfunkce.“ . . Ztratilo 2 400 životů, “ dodala Lute a obviňoval smrt amerického vojenského personálu kvůli  byrokratickýcm překážkám  mezi Kongresem, Pentagonem a ministerstvem zahraničí. „Kdo řekne, že to bylo marné?“

Od roku 2001 bylo do Afghánistánu převeleno více než 775 000 amerických vojáků, mnozí opakovaně. Podle údajů ministerstva obrany tam zemřelo 2300 lidí a 20 589 bylo zraněno v akci.

Svědectví  rozsáhlé řady respondentů  přinášejí ostrou kritiku klíčových selhání války, která přetrvávají dodnes. Zdůrazňují, jak tři prezidenti – George W. Bush, Barack Obama a Donald Trump – a jejich vojenští velitelé nebyli schopni splnit své sliby, aby v Afghánistánu zvítězili

Nejvíce mluvili s předpokladem, že jejich poznámky nebudou zveřejněny. Američtí představitelé uznali, že jejich bojové strategie byly fatálně vadné a že Washington jen plýtval obrovskými částkami peněz, když se snažil předělat Afghánistán do módu  moderního národa.

Rozhovory také zdůrazňují pokusy vlády USA o boj s korupcí, o vybudování kompetentní afghánské armády a policejních sil a o zničení prosperujícího afghánského obchodu s opiem.

Americká vláda zatím  ani  neprovedla komplexní inventuru  toho, kolik utratila za válku v Afghánistánu, ale náklady jsou ohromující.

Od roku 2001 ministerstvo obrany, státní oddělení a americká agentura pro mezinárodní rozvoj utratily nebo vyčlenily mezi 934 miliard a 978 miliard dolarů, podle odhadu upraveného o inflaci podle výpočtu  Net Crawforda, profesora politických věd a spoluzakladatele iniciativy Náklady válečného  projekt na Brown University.

Tato čísla nezahrnují peníze utracené jinými agenturami, jako je CIA nebo  Ministerstvo pro záležitosti veteránů, organizace, odpovědné za lékařskou péči o zraněné veterány.

„Co jsme získali za ten 1 bilion dolarů?“ Stálo to za 1 bilion dolarů? “ Jeffrey Eggers, pověřenec  námořních jednotek SEAL a pracovník Bílého domu v době Bushe a Obamy, řekl vládním tvyšetřovatelům. Následně  dodal: „Po zabití Usámy bin Ládina jsem řekl, že Usáma se pravděpodobně ve svém vodnatém hrobě smál vzhledem k tomu, kolik jsme v Afghánistánu utratili.“

Dokumenty jsou také v rozporu s dlouhým souborem veřejných prohlášení od amerických prezidentů, vojenských velitelů a diplomatů, kteří Američany rok co rok ujišťovali, že v Afghánistánu dosáhli pokroku, a válka stála za to ji bojovat.

Několik z dotázaných popsalo explicitní a trvalé úsilí vlády USA o úmyslné klamání veřejnosti. Řekli, že je obvyklé na vojenském velitelství v Kábulu – a v Bílém domě –  s cílem zkreslit statistiky, aby se zdálo, že Spojené státy vyhrály válku, i  když tomu tak nebylo.

„Každý datový údaj  byl změněn tak, aby vytvářel nejlepší možný obraz,“ řekl vládním tazatelům Bob Crowley, armádní plukovník, který v letech 2013 a 2014 působil jako hlavní  poradce amerických vojenských velitelů. „Průzkumy byly například naprosto nespolehlivé, ale vytvářeny tak, že všechno, co děláme, bylo správné

John Sopko, šéf federální agentury, která rozhovory vedla, potvrdil The Post, že dokumenty ukazují, že „američtí lidé byli neustále obelháváni.“

Rozhovory jsou vedlejší produkt projektu vedeného Sopkovou agenturou, Úřadem generálního inspektora pro obnovu Afghánistánu. Agentura, známá jako SIGAR, byla vytvořena kongresem v roce 2008 za účelem vyšetřován ztrát  a podvodů ve válečné zóně.

V roce 2014 se společnost SIGAR na pokyn Sopka odchýlila od své obvyklé mise při provádění auditů a zahájila vedlejší vyšetřování. Projekt nazvaný „Získané ponaučení“ měl za cíl diagnostikovat selhání politik v Afghánistánu, tak že Spojené státy nebudou opakovat chyby při příštím vpádu do jiné  země nebo při pokusu  znovu vybudovat nějakou zničenou.

Vyšetřovatelé a experti, kteří se poučili, provedli rozhovor s více než 600 lidmi, kteří měli zkušenosti s válkou z první ruky. Většina z nich byli Američané, ale analytici SIGARu také cestovali do Londýna, Bruselu a Berlína, aby pohovořili se spojenci v  NATO. Kromě toho vedli rozhovory s asi 20 afghánskými úředníky a diskutovali o programech obnovy a rozvoje.

SIGAR na základě rozhovorů a dalších vládních záznamů a statistik publikoval od roku 2016 sedm zpráv Lesson Learned, které upozorňují na problémy v Afghánistánu a doporučují nutné změny pro stabilizaci země.

pokračování  zítra

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
%d blogerům se to líbí: