Válka s pravdou III.


dokončení seriálu

TO, CO ŘEKLI NA VEŘEJNOSTI1. prosince 2009

„Dny poskytnutí bianco  podpory skončily.“ . . . Musí být jasné, že Afghánci budou muset převzít odpovědnost za svou bezpečnost a že Amerika nemá zájem bojovat s nekonečnou válkou v Afghánistánu. “

– Prezident Barack Obama v projevu na Vojenské akademii USA ve West Point v New Yorku

Jako hlavní velitelé Bush, Obama a Trump slíbili veřejnosti totéž. Vyhnout se pádu do pasti „budování národa“ v Afghánistánu.

V tomto ohledu prezidenti nešťastně selhali. Spojené státy přidělily na vybudování Afghánistánu nejméně  133 miliard dolarů – více něž činily náklady na oživení celé západní Evropy pomocí Marshallova plánu po druhé světové válce. Suma je  upravena o inflaci,

Rozhovory ukazují, že grandiózní projekt budování afghanského národa byl od počátku mylný.

Američtí představitelé se pokusili vytvořit – od nuly – demokratickou vládu v Kábulu, která byla vytvořena podle  vlastních představ ve Washingtonu. Byl to cizí koncept pro Afghánce, kteří byli zvyklí na tribalismus, monarchismus, komunismus a islámské právo.

„Naší ideou bylo vytvořit silnou ústřední vládu, která byla nesmyslná, protože Afghánistán nemá historii silné ústřední vlády,“ řekl v roce 2015 vládním tazatelům neidentifikovaný bývalý státní úředník. „Časový rámec pro vytvoření silné ústřední vlády je nejméně 100 roků, což jsme neměli k dispozici. “

Spojené státy mezitím zahltily křehkou zemi  více pomocí, než by mohla absorbovat.

Během vrcholů bojů, od roku 2009 do roku 2012, američtí zákonodárci a vojenští velitelé věřili, že čím více utratí za školy, mosty, kanály a další projekty v oblasti stavebních prací, tím více posílí bezpečnost. Pomocní pracovníci řekli vládním tazatelům, že jde o kolosálně nesprávné vyhodnocení realityení, které se podobá pumpování petroleje na umírající táborák, jen aby oheň zůstal hořet.

Jeden nejmenovaný výkonný pracovník od Agentury pro mezinárodní rozvoj USA (USAID) hádal, že 90 procent z toho, co utratili, bylo promrháno: „Ztratili jsme objektivitu. Dostali jsme peníze, bylo řečeno, abychom je utratili, a udělali jsme to bez  rozumného důvodu. “

Mnoho humanitárních pracovníků obviňovalo Kongres tomu, co viděli jako bezhlavý spěch, který velí utrácet bez rozmyslu.

Jeden neidentifikovaný dodavatel řekl vládním tazatelům, že se očekává, že rozdá 3 miliony dolarů denně na projekty v jednom afghánském okrese, zhruba o velikosti amerického okresu. Jednou se zeptal hostujícího kongresmana, zda zákonodárce může zodpovědně utratit stejnou sumu podobných prostředků doma: „Řekl- do  pekla ne! „Pane, to je to, co jste nás zavázali utratit, a já to dělám pro komunity, které žijí v  chatkách z bláta bez oken.“ “

Pomoci, kterou Washington utrácel v Afghánistánu, také způsobil historickou úroveň korupce z zemi.

Na veřejnosti američtí úředníci trvali na tom, že nemají žádnou toleranci vůči korupci. V rozhovorech  se však přiznali, že realita  pro americká vládu  vypadala opačně, zatímco afghánští zprostředkovatelé všeho druhu – spojenci Washingtonu – požívali beztrestnosti.

Christopher Kolenda, armádní plukovník, který byl  opakovaně  nasazen v Afghánistánu a radil třem americkým generálům, odpovědným za válku, uvedl, že afghánská vláda vedená prezidentem Hamidem Karzajem se do roku 2006 „sama  sebe  přeorganizovala organizovala do kleptokracie“ – a že američtí úředníci selhali v rozpoznávání smrtící hrozby, kterou představuje právě  korupce  pro jejich strategii.

„Rád používám analogii rakoviny,“ řekl Kolenda vládním tazatelům. „Některá korupce je jako rakovina kůže; existují způsoby, jak se s tím vypořádat a budete pravděpodobně v pořádku. Korupce na ministerstvech, je vyšší úroveň, je jako rakovina tlustého střeva; je to horší, ale pokud to chytíte včas, pravděpodobně jste v pořádku. Kleptocracie je však jako rakovina mozku; je to fatální. “

Američtí činitelé řekli vyšetřovatelům, že umožnit potlačením korupce,  by pomohli zničit lidovou legitimitu existující  afghánské vlády, pro kterou bojovali, a  jíž  podporovali. Mnoho soudců a policejních šéfů a jiných státních byrokratů vydírá, bere úplatky a mnoho Afghánců, původně věřících na demokracii a obrátilo se na Taliban, aby prosadil pořádek.

„Naším největším a jediným projektem, bohužel, byl rozvoj hromadné korupce,“ řekl Crocker, který byl v roce 2002 a znovu v letech 2011 až 2012, vrcholovým americkým diplomatem v Kábulu, vládním tazatelům. Dodal: „Jakmile se dostane na úroveň, kterou jsem viděl, když jsem tam byl, je to někde mezi neuvěřitelně těžkým a naprosto nemožným úkolem to opravit.“

CO ŘEKLI NA VEŘEJNOSTI4. září 2013

„Tato armáda a tyto policejní síla byly velmi, velmi účinné v boji proti povstalcům každý den.“ A myslím, že je to důležitý příběh, který se má šířit plošně. “

– Tehdejší armádní generál Mark A. Milley, který ocenil afghánské bezpečnostní síly během tiskového briefingu z Kábulu. Milley je nyní čtyřhvězdičkovým generálem a předsedou sboru náčelníků štábu.

Rok co rok američtí generálové na veřejnosti tvrdili, že ve svém  hlavním úkolu  generální  strategie  pro  Afghanistan dosahují trvalého pokroku:

-vyškolit silnou afghánskou armádu a národní policejní síly, které mohou zemi bránit bez zahraniční pomoci.

V rozhovorech však američtí vojenští školitelé popsali afghánské bezpečnostní síly jako nekompetentní, nemotivovaní a s  širokou  dezercí. Obvinili také afghánské velitele  z rozkrádání prostředků  placených americkými daňovými poplatníky – na desítky tisíc  mrtvých  duší „ tzv.stínovýchvojáků“.

Žádný z nich nevyjádřil jistotu, že afghánská armáda a policie se mohou schopnostmi  vzhůru, a  inkasovat mnohem méně porážek  od Talibanu,jestliže  budou odkázány  samy  sobě. Bylo zabito více než 60 000 členů afghánských bezpečnostních sil, což je oběť, kterou američtí velitelé označili za neudržitelnou.

Neidentifikovaný americký voják řekl, že týmy zvláštních sil „nenáviděly“ afghánskou policii, se kterou trénovaly a pracovaly a označovaly je „hrozné – dno  v zemi, která je již na samém dně “.

Americký vojenský důstojník odhadl, že jedna třetina policejních rekrutů byla „závislí na drogách nebo získaná Talibanem“. Další jim říkal „kradoucí blázni“, kteří ukradli  tolik paliva z amerických základen, že neustále byli cítit benzínem.

„Myslel jsem, že bychom mohli postavit armádu tak rychle až by to bylo šílené,“ řekl nejmenovaný vysoký představitel USAID vládním tazatelům.

Mezitím, jak se americké naděje v afghánské bezpečnostní síly hroutily, se Afghánistán stal hlavním světovým zdrojem rostoucího pohromy: opia.

Spojené státy vynaložily za posledních 18 let na boj s tímto problémem asi 9 miliard dolarů, ale afghánští zemědělci pěstují více máku pro výrobu opia než kdykoli předtím. Podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu byl v loňském roce Afghánistán odpovědný za 82% celosvětové produkce opia.

V rozhovorech někteří bývalí úředníci uvedli, že téměř všechno, co udělali, aby omezili výrobu  opia – selhalo.

„Řekli jsme, že naším cílem je vytvořit„ prosperující tržní ekonomiku, “ řekl Douglas Lute, afghánský válečný koordinátor v Bílém domě od roku 2007 do roku 2013. „ Myslel jsem, že bychom měli specifikovat prosperující obchod s drogami – to je jediná součást trhu, která funguje. “

Washington od začátku nikdy nepřišel na to, jak začlenit válku s drogami do své války proti al-Káidě. Do roku 2006 se američtí představitelé obávali, že obchodníci s narkotiky byli silnější než afghánská vláda a že povstání podporovalo peníze z obchodu s drogami.

Žádná agentura ani země neměly na starosti afghánskou protidrogovou strategii po celou dobu války, takže americká vláda, DEA, americká armáda, spojenci NATO a afghánská vláda si neustále lámali hlavy, co  s tím.

„Byla to mizerie bez šance na úspěch,“ řekl nejmenovaný bývalý vysoký britský úředník vládním vyšetřovatelům.

Podle rozhovorů s agenturami a  se spojenci věci zhoršily tím, že přijali nefunkční  a zmatený smotek programů.

Zpočátku byli  makoví farmáři placeni Brity, aby zničili své plodiny – což je pouze povzbudilo k dalšímu růstu plantáží. Později americká vláda likvidovala maková pole bez náhrady – což jen rozzuřilo zemědělce a povzbudilo je, aby se postavili na stranu Talibanu.

„Bylo smutné vidět, jak se tolik lidí chová tak hloupě,“ řekl jeden americký úředník vládním tazatelům.

TO, CO ŘEKLI NA VEŘEJNOSTI8. září 2008

Prohráváme tuto válku?“ Absolutně žádným způsobem. Může to nepřítel vyhrát? Absolutně žádným způsobem. “

– armádní generál gen. Jeffrey Schloesser, velitel 101. výsadkové divize, ve zpravodajském briefingu z Afghánistánu

Přízrak Vietnamu se od začátku vznášel nad Afghánistánem.

11. října 2001, několik dní poté, co Spojené státy začaly bombardovat Taliban, se reportér zeptal Bushe: „Můžete se vyhnout tomu, aby vás v Afghánistánu vtáhli do nového Vietnamu?“

„Ve Vietnamu jsme se naučili několik velmi důležitých lekcí,“ odpověděl Bush sebejistě. „Lidé se mě často ptají:“ Jak dlouho to bude trvat? “ Tato konkrétní bojiště bude trvat tak dlouho, dokud potrvá, než  Al-Káida bude postavena před soud. Může se to stát zítra, může se to stát za měsíc, může to trvat rok nebo dva. Ale zvítězíme. “

V těchto raných dnech se další američtí vůdci vysmívali představě, že noční můra Vietnamu se může v Afghánistánu opakovat.

„Všichni teď – zvítězíme!“ Žertoval Rumsfeld na tiskové konferenci 27. listopadu 2001.

Během afghánské války však dokumenty ukazují, že američtí vojenští představitelé se uchýlili ke staré taktice z Vietnamu – manipulovali veřejné mínění.

Na zpravodajských konferencích a jiných veřejných vystoupeních se ti, kdo mají na starosti válku, drželi 18 let stejných řečnických  schemat. Bez ohledu na to, jak válka probíhá – a zejména, když jde špatně – zdůrazňují, jak postupují.

Například některé poznámky, které Rumsfeld vydal se svou monografií, ukazují, že v roce 2006 obdržel z válečné zóny řadu neobvyklých varování.

Poté, co se vrátil z vyšetřovací mise do Afghánistánu, Barry McCaffrey, armádní generál  v důchodu, informoval, že Taliban dokázal  působivý comeback a předpověděl, že „v následujících 24 měsících se setkáme s některými velmi nepříjemnými překvapeními.“

„Afghánské národní vedení je kolektivně vyděšené, že v příštích několika letech odejdeme  z Afghánistánu – ponecháme  řešení NATO   a vše se znovu zhroutí do chaosu,“ napsal McCaffrey v červnu 2006.

O dva měsíce později Rumsfeldův   civilní poradce, Marin Strmecki, dal náčelníkovi Pentagonu utajovanou 40stránkovou zprávu s více špatnými zprávami. Říká se, že „proti afghánské vládě se staví„ nespokojená lidová nespokojenost “kvůli její korupci a nekompetentnosti. Rovněž uvedla, že díky podpoře ze strany Pákistánu, amerického spojence, sílil Taliban.

Přesto, s Rumsfeldovým osobním požehnáním, Pentagon pohřbil nepříjemná varování a vyprávěl veřejnosti velmi odlišný příběh.

V říjnu 2006 přišli k Rumsfeldovi s vizí nazvanou „Afghánistán: o pět let později“. Optimisticky vyzdvihla více než 50 slibných faktů a čísel. Například  počet afghánských žen vyškolených v „zdokonaleném řízení drůbeže“ (více než 19 000). Nebo „průměrnou rychlost na většině silnic“ ( vyšší až 300 procent).

„O pět let dále je spousta dobrých zpráv,“ řeškl. „I když se v některých kruzích stalo módní nazvat Afghánistán zapomenutou válkou, nebo říci, že Spojené státy ztratily své zaměření, fakta a věří mýtům.“

Rumsfeld si myslel, že je to brilantní  materiál.

„Tento dokument,“ napsal v poznámce, „je vynikající kus. Jak to používáme? Měl by to být článek?  Dopis? Dokument pro tiskové briefingy? Všechno výše uvedené? Myslím, že by to mělo dostat co nejvíc lidí. “

Jeho zaměstnanci ho ujistili, že ano. Rozeslali verzi novinářům a zveřejnili ji na webových stránkách Pentagonu.

Od té doby američtí generálové téměř vždy kázali, že válka pokračuje dobře, bez ohledu na realitu na bojišti.

„Děláme určitý trvalý pokrok,“ řekl  Jeffrey Schloesser, velitel 101. výsadkové divize, žurnalistům v září 2008, i když on a další američtí velitelé v Kábulu naléhavě žádali o posíly, aby se vypořádali s rostoucím přílivem bojovníků Talibanu.

O dva roky později, když se počet obětí mezi americkými a vojenskými jednotkami vyšplhal na další vrchol, uspořádal generálporučík David Rodriguez tiskovou konferenci v Kábulu.

„Zaprvé, neustále dosahujeme cíleného pokroku,“ řekl.

V březnu 2011 skeptičtí zákonodárci vyslechli během kongresových slyšení generála Davida H. Petraeuse, velitele sil USA a NATO v Afghánistánu, ohledně pochybnostmi, že americká strategie funguje.

„V posledních osmi měsících došlo k důležitému, ale tvrdému pokroku,“ odpověděl Petraeus.

O rok později, během návštěvy v Afghánistánu, ministr obrany Leon Panetta mluvil ve stejném módu – přestože se osobně vyhnul sebevražednému útoku.

„Kampaň, jak jsem již zdůraznil, si myslím, že dosáhla významného pokroku,“ řekl Panetta novinářům.

V červenci 2016, po prudkém útoku Talibanu na hlavní města, armádní generál John W. Nicholson Jr., velitel amerických sil v Afghánistánu v té době, zopakoval tentýž refrén.

„Vidíme určitý pokrok,“ řekl novinářům.

TO, CO ŘEKLI NA VEŘEJNOSTI27. března 2009

„Do budoucna nebudeme slepě vytrvávat  v kurzu.“ Místo toho stanovíme jasné metriky pro měření pokroku a za to, abychom se zodpovídali. “

– Obama, v poznámkách z Bílého domu

Během Vietnamu se američtí vojenští velitelé spoléhali na pochybné metriky, aby přesvědčili Američany, že vyhráli.

Nejznámější je, že Pentagon zdůraznil „počty těl“, nebo počet zabitých nepřátelských bojovníků a prezentoval takto získaná čísla jako měřítko úspěchu.

V Afghánistánu se americká armáda, s občasnými výjimkami, obecně vyhýbala zveřejňování počtu mrtvých. Rozhovory s poučením z ponaučení Zpráva z  vyšetřování ukazuje, že armáda nabízela statistiky, o nichž úředníci věděli, že jsou zkreslené, falešné nebo přímo nepravdivé.

Osoba, identifikovaná pouze jako vyšší úředník Národní bezpečnostní rady, uvedla, že z Obamova Bílého domu a Pentagonu neustále vyvíjí tlak, aby vytvářel statistiky, která by ukazovala nárůst počtu vojáků v letech 2009 až 2011, a to i přes těžké důkazy o opaku.

„Nebylo možné vytvořit dobré metriky. Snažili jsme se použít verifikovaná čísla vojáků, úroveň násilí, kontrolu nad územím a žádné z nich neneslo přesný obrázek, “ řekl vyšší úředník NSC vládním tazatelům v roce 2016.„ Metriky byly vždy manipulovány po celou dobu války. “

Dokonce i když počet obětí a další údaje vypadaly špatně, konstatoval  vyšší úředník NSC, že Bílý dům a Pentagon to dovádějí  do  absurdna. Sebevražedné bombové útoky v Kábulu byly líčeny jako znamení zoufalství Talibanu, že povstalci byli příliš slabí na to, aby se zapojili do přímého boje. Mezitím byl jako důkaz toho, že americké síly bojovaly proti nepříteli, citován nárůst úmrtí amerických jednotek.

„Byla to jejich vysvětlení,“ řekl vedoucí úředník NSC. „Například útoky se zhoršují?“ „Je to proto, že pro ně existuje více cílů, na které mohou střílet, takže více útoků je falešným ukazatelem nestability.“ Potom, o tři měsíce později, se útoky stále zhoršují? „Je to proto, že Taliban začíná být zoufalý, takže je to vlastně indikátor toho, že vyhráváme.“ “

„A to pokračovalo  dále ze dvou důvodů,“ řekl vyšší úředník NSC, „aby všichni zúčastnění vypadali dobře a aby to vypadalo, že jednotky a prstředky mají takový účinek, že jejich odstranění by způsobilo  zhoršení situace v zemi. “

V jiných polních zprávách, vyslaných na velitelskou úroveň, pokračovali vojenští důstojníci a diplomaté ve stejné linii. Bez ohledu na podmínky na místě tvrdili, že postupují vpřed.

„Od velvyslanců až po nejnižší úroveň, [všichni říkají], děláme skvělou práci,“ řekl Michael Flynn,  tříhvězdičkový generál  v důchodu, vládním vyšetřovatelům v roce 2015. „Opravdu? Takže pokud děláme tak skvělou práci, proč se cítíme, jako bychom ztraceli? “

Po příletu do Afghánistánu dostali velitelé brigád americké armády a praporů stejnou základní úlohu pro  misi: podle Flynna, který sloužil jako čelný zpravodaj- chránit obyvatelstvo a porazit nepřítele.

„Všichni , kteří se  vydali na jakoukoli rotaci- devět měsíců nebo šest měsíců, v  této misi misi, ji přijali a splnili,“ řekl Flynn, který později krátce působil jako poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa, přišel o práci kvůli  skandálu a byl usvědčen z lhaní FBI. „Následně všichni řekli, když odešli, že misi  splnili.“ Každý  jednotlivý velitel. Žádný velitel neopustí Afghánistán. . . aby následně řekli: ‚Víš co, nesplnili jsme naše poslání. ‚ “

Dodal: „Takže další chlap, který přijde, zjistí, že to [jejich oblast] poškodilo. . . a pak se vrátí a odejdou: „Člověče, to je opravdu špatné.“ “

Bob Crowley, bývalý armádní plukovník, který v letech 2013 a 2014 působil v Afghánistánu jako protiválečný poradce, řekl vládním tvyšetřovatelům, že pravda na vojenském velitelství v Kábulu byla„ zřídka vítána “ .

„Špatné zprávy byly často potlačovány,“ řekl. „Bylo by více svobody, kdyby šlo sdílet špatné zprávy, kdyby to bylo únosné – jezdíme s děti s našimi MRAP [obrněnými vozidly] – protože tyto věci by mohly být změněny pomocí politických směrnic. Ale když jsme se pokusili odhalit větší strategické obavy o ochotě, kapacitě nebo korupci afghánské vlády, bylo jasné, že to není vítáno. “

John Garofano, stratég námořní válečné školy, který radí USMC v provincii Helmand v roce 2011, uvedl, že vojenští činitelé v této oblasti věnovali nadměrné množství zdrojů na vytváření barevných grafů, které ohlašují pozitivní výsledky.

„Měli opravdu drahý přístroj, který by tiskl opravdu velké kousky papíru jako v tiskárně,“ řekl vládním tazatelům. „Bylo by třeba upozornit, že se nejedná o vědecké údaje, a není  to vědecký proces.“

Garofano však řekl, že se nikdo neodvážil zpochybňovat, zda jsou grafy a čísla důvěryhodné nebo smysluplné.

„Nebyla ochota odpovídat na otázky jako: jaký je význam tohoto počtu škol, které jste postavili?“ Jak vás to posunulo k vašemu cíli? “ Řekl. „Jak to prokazuje  jako důkaz úspěchu a nejen jako důkaz úsilí nebo důkaz toho, že děláte dobrou věc?“

Další vyšší úředníci uvedli, že kladli velký důraz zejména na jednu statistiku, třebaže na americké vládě se málokdy ráda veřejně diskutuje.

„Myslím, že klíčovým měřítkem je to, které jsem navrhl, a to kolik  Afghánců je zabitých,“ řekl James Dobbins, bývalý americký diplomat, v roce 2009 senátnímu senátu. „Pokud číslo stoupá,ztrácíte. Pokud číslo klesá, vyhráváte. Je to tak jednoduché. “

V loňském roce bylo podle Organizace spojených národů za války zabito 3 804 afghánských civilistů.

To je nejvíce za rok, co OSN začala před deseti lety evidovat oběti.

Tolik základní článek  Washingtonu Post o válce  v Afghanistanu…  Pro me otřesné čtení. I přes to, že  je to překlad  velmi diskutabilní. Jsem přesvědčen, že  smysl je  vystižen přesně.

Afghánská  válka je  18ti letá nepřetržitá  přehldka nekompetence, bezradnosti, omylů, plýtvání prostředky, vnucování mnoha  doktrin, které  domorodci odmítají přijmout,  podporování koruce  a  korupčího jednání spolupracujících  afghánských struktur,exploze  peštování  droga  obchodu s drogami,  lhaní jednotlivých  stupňů americké  válečné i  správní  admninistrativy v zemi  Bílému domu,  Pentagonu, Kongresu a  pochopitelně  také spojencům. Kteří  věří. A jejichž  představitelé  svému  zblblému lidu vykládají,  jak se  u Kábulu bojuje  za  Prahu.  Že  odejít z téhle nesmyslné a podle  Washingtonu Post  – totálně  zmatečné a prolhané mise  by prý byla  zbabělost!  Opravdu? Kdo z  vás  tomuvěří, má jedinečnou možnost  – nechat  se  buď naverbovat  sám nebo  naverbovat  své děti  či vnuky  a  poslat je  pod Hindukůš  bojovat za  Prahu.  Nadávat  vlkovi nemá smysl.   Věříte přece  svýjm svatým, že? Tak to prokažte skutkem!  A  jděte  vyhrát  tu  válku za Prahu!

Tohle  nepíši  jenom směrem k těm, kteří se vidí v  Zemanovi nebo Babišovi. Totéž  přece  tvrdí Kalousek,  Fiala, lidi od  Gazdíků, Lidovců a mylsím, že i od  Pirátů!

 

A  na závěr  pár slov o autorovi tohoto textu, informaci  směřuji především k Jakubu Jandovi, Bohumilu Kartousovi,  Petru Kolářovi,  Luboši Rossímu, Janu Cemperovi,Jakubu Kalenskému  a dalším lovcům fa news a  ruských  trollů, aby  věděli , kam  zaměřit  pozornost a  kdo si dovolil  sepsat  , zřejmě  v ruském  žoldu  tuto obrovskou lež. Mohou se  spojit,ve  svém  úsilí nalézt a usvědčit s už  zkušenými borci v  oblasti  hledání nedohledatelného  – Jiřím Ovčáčkem, Vratislavem Mynářem nebo Babišovým  marketérem Markem Prchalem.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
%d blogerům se to líbí: