Když udeří zubatá…


Dnes jste měli  původně  číst koment  víkendového kongresu ODS.  Držím ho v zásobníku už  od neděle.Ale nedá se nic  dělat.  Panu Leovi K.  bylo slíbeno pondělí a nelituji,  dodal excelentní text. A  pro dnešek musí mít  velká aktualita  přednost  před  tou  menší. Takže  fandové  ODS  si    na Kose  „přijdou na své“  až zítra.

Dnes se  musím vyrovnat  s  dvojím  konečným zásahem  do české politické  scény.

Tím prvním bylo fyzické  úmrtí  předsedy  senátu a bytostného  člena ODS  Jaroslava Kubery.  Zdálo se, že je  věčný.  Že  ať se děje, cokoli, přežije  všechno. Slovo přežije nebylo v jeho  případě na místě.On nepřežíval, on  politikou  žil  a byl pro své  voliče, jak  jako primátor  Teplic, tak jako  senátor  za tento obvod,  personou,  jíž prostě  věřili.  Bez  ohledu na  to, co se  zrovna politicky  dělo a  co  ODS  právě  prožívala. Zkrátka  ti, co jej  volili rozlišovali mezi  Jaroslavem Kuberou a  modrostranou.

Pro mne  jedinečný  fenomen!

Já  tohohle  dvojího vidění  nejsem schopen. Politik, není li opravdu nezávislý, je pro mne  neoddělitelně  svázán se svojí partají. Ale  nejsem z Teplic. Což nemyslím pejorativně. Tamní asi viděli dost  důvodů, aby  znovu a znovu  posílali do funkcí  svého Kuberu.  Záviděníhodná reputace!  Který z  českých politiků od převratu se něčím takovým může  ještě pochlubit?  Soudím, že  žádný.

Včera  se mohl každý  z oslovených politiků a  dokonce i řada novinářů,  doslova přetrhnout, aby  zdůraznil,  jak si Jaroslava  Kubery  vážil, jaký to byl originál,  jak byl vtipný, jak rozuměl politice, atd. atd. Až se zdálo, že za  živa musel mít kolem hlavy nikoli  závoj cigaretového kouře, nýbrž  svatozář. Počínajíc  přirozeně  ODS, přes  Zemana, Babiše až  k Filipovi nebo Okamurovi. Při těch slovech se mi  otvírala  kudla  v kapse. Takovéhle pokrytectví  nesnáším a  soudím, že  speciálně  Jaroslav Kubera  si  tyhle  laciné kejkle  nezaslouží.

A  někdy  si doopravdy  neviděli  do mluvidel!

Extrémem  v tomto případě je  Zeman!

28.11. 2019 ohledně  svého  přátelství s předsedou senátu veřejně poznamenal:

„Pokud tam pojede   /na  oficiální  návštěvu Tchajwanu/, tak v tomto smyslu to přátelství opravdu končí,“

Včera pak toto:

„Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech,“

Oba  citáty mluví sami za  sebe. Inu  – jenom blbec  nemění své názory jako ponožky. Najde  se cynik, který mi namítne,  že  Kubera Zemanovým přítelem  zůstal, protože   na ten Tchajwan neodjel?  Už neodjel?

Nejde  mi o Zemana. Je  to  o Jaroslavu Kuberovi. Já  žádné   podobné  pokrytectví provozovat nebudu. Uznání  toho, že  Jaroslav Kubera  je /byl osobnost  mi nikdy nebránilo  vidět  ho  v celém rozsahu.  Byl to sice  navýsost  originální a  nepřehlédnutelný  unikátní člen ODS.  ale …  ale klíčovými slovy  slovy  jsou  .. člen ODS a  dodávám- každé  ODS, jenž  se na naší politické scéně  objevila.

V kraji  těžkých kmotrů. Nikdy se veřejně  neobjevil sebemenší důkaz,  že  by  se  zapletl s  Alexandrem Novákem nebo  ostatními  nechvalně  známými tamními  personami. Tohle  je hodno obdivu. Na  druhé  straně  – neobjevilo se také nic, že  jim kladl odpor a  přitom zprávy  o jejich  vyvádění  musel mít.

Stál  pevně za Klausem,  za Topolánkem , za Nečasem, za  Fialou. Dost  lidí  tomu může  říkat loajalita.  Moje  vidění světa  to není.   A  přiznávám, že  pro něj  zrovna moc pochopení nemám.  Loajalitu si představuji jinak.  V tomto případě je pro mne  Kubera  zatížen  hříchy  svojí  strany.

Nehodlám špinit  jeho památku.  Žít v  Teplicích, možná bych jej volil  i já, protože bych měl třeba  nějakou osobní  zkušenost, kterou  na dálku  mít nemohu. Ale  byl  neodmyslitelnou  tváří ODS takže  to nyní nerelativizujme!    Tou tváří  ODS  zůstane navždy.  V rozmezí 1992-2020.  Popouzí mne  proto, když papaláši  a  novináři dnes účelově  dělají, že  tomu tak není. Že  se minulost  ODS  Jaroslava Kubery  netýká.

Nicméně  souhlasím s  tím, že v  české politice  bude  scházet. Originálů je v ní méně  než andělů v pekle. A politika  by  alespoň trochu originální  být měla.

Poslední  rozloučení s  teplickým  politikem  teprve  bude.  Možná půjde o státní  pohřeb, možná jen o rodinnou záležitost. Jestliže  to bude státní akt, nemám s  tím, a  rozdíl od  Karla  Gotta,  sebemenší problém. Byl nominálně druhým nejvyšším státním představitelem. Stejně tak není  ještě známo, jestli půjde o klasický pohřeb do země  či o kremaci. Obojí je  výsostné rozhodnutí  rodiny.

R.I.P. Jaroslave Kubero! Prožil jste  dobrý a zajímavý život. Na  každý pád.

Jenže  včerejší  den přinesl  ještě  jednu  smrt  – tentokráte politickou. Ministra  dopravy  Kremlíka.  Ten letěl na  hodinu! Nebo spíše  na  minutu. OkamžitáKremlíkova  kremace.

Vaz mu  zlomila  zakázka  na  systém, spojený  s  elektronickým  prodejem  virtuálních  dálničních  známek.

Kterou  jemu podřízený  Státní  fond  dopravní infrastruktury  zadal bez  výběrového  řízení  a za  cenu převyšující  400milionů  korun. Jako doplňující informaci dodávám, že  Slovensko  tuto problematiku  vyřešilo  za  asi 70 milionů.  Neodvážil jsem napsat  že  těch 70 mio vydalo za stejný, obdobný, podobný, atd.  systém. Protože  to nevím. Existuje možnost, že  jde  o dvě  hodně  rozdílné záležitosti. Co do rozsahu a kvality.

Babiš  na  tiskovce prohlásil, že  Kremlík byl manažer s tahem na  branku, ale  tuto situaci prý nezvládl. Jestli si dobře  vzpomínám, pak tihle dva spolu o téhle zakázce, od  vypuknutí skandálu  jednali nejméně  třikrát. A z Babišova  včerejšího vyjádření vyplývá zcela jednoznačně, že  si exministr  dopravy  za  těmi  více než 400 miliony vytrvale  stál. A nehodlal svůj postoj změnit. Takže  letěl.

Tohle je něco s  čím mám problém. A rád  bych  znal Kremlíkovu protiargumentaci.  Protože  když  jsem dostal  od Intiba  v poslední Trikoloře minulý čtvrtek  na  SVSK otázku, co si  o  tomhle  případu myslím, odpověděl jsem jednoznačně  – že mi přijde těžce předražená, protože  jinde to pořídili daleko levněji a  že  si neumím představit, že  by  největší český internetový obchod  -Alza. cz  za podobné  ceny  projektoval a nakupoval  svoje  programové vybavení pro  zpracovávání  daleko širší a  rozsáhlejší  agendy. Což  vzápětí, tuším, že  v TV, potvrdil  její technický ředitel, který  cenu  e -shopu na  dálniční známky  tvrdě napadl. S poukazem, že  ta  odpovídá nasazení  400 programátorů po dobu jednoho roku….

Ta  flagrantní  diference  ceny  v komentářích odborné veřejnosti  mne  mate. Podívejme se na možná  vysvětlení,  nabízející nějako trochu logické vysvětlení  Kremlíkovy  neústupnosti, jenž mu zlomila  vaz. Neuvedu  nic  nečekaného nebo originálního,  protože není  co.

1-Kremlík  je  dokonalý trouba, který podepsal, co mu  kdokoli/někdo speciální  -předložil

2-Kremlík jel  nebo  podporoval  šméčko,  připravené  organizovanou skupinou, která se chtěla na úkor státu, tak jak bylo v  minulosti  u státních IT zakázek zvykem – těžce napakovat. Nehodlám spekulovat, jestli i  on si měl  smočit  zobáček  nebo jen, z jakéhosi důvodu  dělal  nutnou politickou práci v  rámci nějaké nepochopitelné  Akce Z.

3-Kremlík má pravdu. Ta  zakázka  je  daleko širší a složitější než  si myslíme  a cena  je oprávněná.  A  nelze jí, například  s tou  slovenskou porovnávat. Jen vše  bylo  totálně  špatně vykomunikováno s  veřejností.

Tím pokládám  vějíř  možných  motivů za vyčerpaný.

Velmi rád bych proto znal  argumentaci exministra Kremlíka. Alternativě  č. 1  odmítám věřit.

Stejně  tak mi dělá problém akceptovat,  že  by, když  zjistil jaké vlnobití  zakázka  vyvolala,  v  zájmu  velkouloupení státních peněz trval  na svém    a nepochopil, že  ta  pozice  je  dále  nehájitelná.  Babiš  mu dal jistě  dostatečně na  srozuměnou  že  zakázku v  každém případě stopne a  když  mu okamžitě  nevyhoví, že  bude vyhozen.Navíc  s možností vyvození případné  trestní odpovědnosti. Protože  tohle nutně musí začít  šetřit policie.  Soudný  člověk by  do takového rizika nikdy nešel.

Nicméně mrknul  jsem se do archivu  Kosy  a vylustroval  dva  články, kterými jsem komentoval  Kremlíkův  nástup do funkce. Kde  se zjevil jako  příslovečný  Deus  ex  Machina  po  rezignaci Dana  Ťoka. Kdy nikdo nechápal, kdo nějakého Kremlíka  našel, do funkce navrhnul a  proč  Zeman s  tím souhlasil.

V tom prvním

 

jste mohli číst, na  Kremlíkovu adresu,  také toto:

Babišovy /Zemanovy/ rošády I.

Pro mne má stejnou kvalifikaci na ten post asi jako trafikantka co prodává noviny a cigára před ministerstvem. A to nemluvím o tom, že ono náměstkování na dopravě bylo za pohnutých časů ministra Aleše Řebíčka, o němž dosud kolují po Praze legendy, jak v tom úřadě bačoval. Srovnatelné s písněmi lidu prostého o jistém Babinském, což jak víte, byl známý lotr mexický… Nechápu iracionalitu, toho, že někdo kdo s Řebíčkem v tom baráku tenkrát dýchal stejný vzduch, může být do té funkce vůbec nominován…

Už vidím, jak tenhle „odborník“ řeší výstavbu dálnic, koridorů, staví nutné jezy na Labi, dostavuje Ruzyni a tisíc jiných podobných maličkostí. Zejména rekonstrukci D1!

Skutečně by bylo dobré vědět, kdo tohohle panáčka a proč navrhl do funkce, ve které jednoznačně nemá co dělat. Pochybuji, že se to někdy dozvíme. Jeden závěr ale můžeme udělat tak jako tak. Babiš neustále vykřikuje, že do vlády vždycky nominuje odborníky. Kremlík jím není ani shodou náhod.

V tom druhém,

Vystoupí nebo nevystoupí z vlády?

kdy  už  jsem si opatřil  pár  neznámých informací, stálo třeba  tohle:

Před pár  týdny  ani nemrknul a  jmenoval /Zeman/ ministrem dopravy  Kremlíka.  Jehož  znalost rezortu  se nejspíš  omezuje  na  řízení  vlastního  auta  po českých a moravských  silnicích  a občasnou jízdu tramvají nebo metrem po Praze.      Když si tedy  odmyslíme  pár  měsíců, kdy  za  „blahoslaveného“  dopravního  tuneláře  Řebíčka  na ministerstvu působil a  vedl v roce 2007 na úřadu právní úsek. A  to zajímavým způsobem:

Právě v té době úřad vypsal kontroverzní tendr za několik set milionů korun pro vybrané velké a vlivné advokátní kanceláře. Právní služby resortu poskytovala i kancelář Volopich, Tomšíček & spol. Kremlík po odchodu z ministerstva v roce 2008 nastoupil právě do této advokátní kanceláře coby koncipient a manažer její pražské pobočky.

Partner této kanceláře Daniel Volopich je švagrem vlivného prezidentova šéfporadce Martina Nejedlého.

Mimořádně  zajímavé  kompetence  pro  rezort  dopravy  a pozici  ministra! 

Pokud  tedy  stojíte  za  verzí číslo 2….  pak, pak  musím uznat, že  k tomu máte  důvod. Ale  v tom případ ě byste se  měli zamyslet  nad  rolí všech, kteří jsou  ohledně  Kremlíkovy  nominace a instalace, respektive  jeho dřívějšího  profesního konání a  způsobilosti vykonávat pozici ministra  dopravy – uvedeni!!  Všech!

Připomenu, že  Kremlík  byl v úřadě  jen 9 měsíců. Připravit  takovouhle zakázku a protlačit ji na  sílu,  aby  těžce  sypala? Aby  to dokonale  těm správným? To by tedy  byla  blesková  akce!!! Dělaná s myslitelně  vysokým rizikem…. A  stylem  !na hulváta“!

Já  bych opravdu  rád  znal  Kremlíkovo stanovisko  a  důvody, které na jeho obranu  uváděl. Jako raketýr, navíc  pěkně  tupý,   mi nepřipadá. Ale  kdo ví….

V  každém případě  Babiš  těžce ujel. A vychutnává  si ho kde  kdo.  Nejvíce  šéfka  TOP 09 Pekarová-Adamová

Ta připomněla někdejší předvolební billboard ANO z doby, než se hnutí dostalo do vlády, s tváří šéfa ANO Babiše a výrokem, že stát řídí nemehla. „Toto jeho (Babišovo) tvrzení je dnes pravdivější než kdy jindy. Akorát nás řídí jeho nemehla,“ uvedla na twitteru.

Nemohu se nezastavit  u role  Hradu. Tvrdil jsem a  tvrdím, že  Kremlík byl další tzv. Zemanův ministr  v Babišově  vládě. Jako jimi  jsou Toman, Metnar, Benešová. Nevěřím, že  Babiš  z minula  nějak Kremlíka znal, aby  mu učaroval jako  kandidát  do čela  jednoho z nejobtížnějších rezortů, když potřeboval  nahradit Ťoka. Kremlík podle mne   přišel z Hradu. Po lince Volopich – Nejedlý.

O to překvapivější  pro mne bylo jak rychle  Zeman  celou záležitost  zúřadoval! V řádu desítek minut!  Doručeno, podepsáno, doručeno zpět! Jaký  rozdíl oproti  tanečkům ohledně  Staňka!!! Klasický případ  – když se chce, tak to jde! Žádná presumpce neviny,  žádný pokus  o usmíření,  žádný rozhovor  s ministrem. Zkrátka nic. Vyhazov!

Babiš  je  evidentně také  v ouzkých na  tomhle ministerstvu. Tady  se mu zjevně nedaří a vysloveně  ztrácí body. Ano,  vládnou nám  nemehla.V  tom lepším případě.  Ale vždycky Babišova nemehla. Pekarová to trefila  skvěle.

Nejspíš  proto také Babiš  svěřil dopravu  do rukou  Karla  Havlíčka. S  neuvěřitelnou replikou -kdysi jsme měli  ministerstvo hospodářství, kde bylo všechno.  No kdysi jsme neměli  dokonce ani žádná ministerstva. Stačil kmenový náčelník a šaman. A bylo.  Rád  věřím tomu, že takhle  by  si správu země představoval ideálně  i ANOšéf. Za předpokladu, že by on byl tím náčelníkem. Třeba  je  Havlíčkovo  superministrování  prvním krokem  tímto směrem… Ale nebudu  malovat  čerta na  zeď!

Z mého titulu,  dva  roky do voleb a  takovýhle  superrezort, když na  dopravě  je  známých a  i skrytých problémů více než  dost je  velký  risk! Počínajíc  dokončením rekonstrukce  D1, přes  železniční koridory,  směšným pokrokem  v  rozvoji dálniční sítě,  rozhodnutí o zastavení platnosti smlouvy  se současným provozovatelem mýtného systému po 31.12.2020, kdy  se  ovšem paralelně  demontuje  původní  mikrovlnná  technologie a to včetně  mýtných  bran,  takže  pokud  by  bylo  od Nového roku vyhověno Kapschovi…… tak to by byl gigantický  průšvih! Přidejte si  k tomu „veleúspěšné“ debaklozní  přepustění  části  železniční osobní dopravy  soukromým dopravcům, atd.atd.

Jestli  tohle  přebral Karel Havlíček  dobrovolně  k tomu , co  už na průmyslu  měl, pak se  tam musel doslova  užírat nudou a neměl do čeho píchnout…. V tom případ ě bych zrušil rezort průmyslu…

Ještě jednou  – čest Jaroslavu Kuberovi! O to větší, když  člověk  jen s otevřenými ústy může  zírat  na to tóčo  kolem Kremlíka, s Babišem a  Zemanem a  e-shopem na  elektronické dálniční známky….

Dovětek:

Těsně před  půlnocí , tedy  před vydáním tohoto textu jsem shodou náhod  narazil na  tři roky  starý interview  s  Andrjem Babišem /z 27. října 2016/. tehdy byl ministrem financí  v Sobotkově  vládě  a  těžce  válčil s premierem. A  v něm mistroval mladé  novináře  ze The Student Times. Kromě jiného také  z personální politiky, kdo by měl a neměl být ve  vládě!  Nelze jinak než  citovat!

Na Facebooku jste nedávno propagoval vládu odborníků. Psal jste o tom, že nemají vládnout politici, ale odborníci.

Ne, mají vládnout lidi, kteří v životě něco dokázali. Lidi, kteří postavili v životě aspoň psí boudu, a já jsem nějakou psí boudu postavil, víte? Na rozdíl od některých politiků, kteří teď sedí ve vládě. Aristoteles, když učil Alexandra Velikého, říkal, že politici jsou ti nejlepší z nás. Elita, ti nejpracovitější, nejmorálnější – to jsou oni.

Andrej Babiš  v praxi, s Kremlíkem,  dokázal, že  před třemi roky naplnil dnes  reálně heslo – co slovo to perla!   Protože  Kremlíka  právě vyhodil proto, že  buď byl

1-nejpracovitější

2-nejmorálnější

3-elita

V souladu s mými třemi možnostmi Kremlíkova  zaťatého postoje  v té  zakázce na  e-shop dálničních známek!

Ty internety  by  se  fakt měly  zakázat! Protože  co tam se všechno najde.. Že  Andreji Babiši!

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.