Husakův recyklovaný vysočanský sjezd ODS


S  volebními  sjezdy  politických  stran se nám roztrhnul v poslední době  pytel.  Před  týdnem  to  byli Piráti, o víkendu ODS a  co nevidět  si  své  náčelnictvo převolí i lidovci.

Než se pustím do  nějaké imprese sjezdu  ptákostrany,  zastavím se krátce u Pirátů. Ačkoli původně  kandidovali na předsedu  téhle  partičky  3 poslanci,  nakonec  s přehledem  a doslova drtivě  vyhrál Ivan Bartoš. Za  sebe  říkám, že  jsem tomu  rád, protože s ním osobně a  s jeho vystupováním  zatím nemám žádný  velký  problém. Na  rozdíl od mnoha  jiných   funkcionářů  straničky.

Která se profiluje jednak  jako generační a  jednak jako technologická. Ačkoli tam kde uchopí  skutečnou moc, jako například  ve  velké Praze  nebo třeba na Praze  6,    se podle  zatímních ověřitelných  skutečností   dají  charakterizovat  jako  až  narcisistně  sebevědomí a  drzí, ale  víc  slibující  než  konající. Stačí se podívat  na  to jak suverénně  se  chová  takový  Hřib na pražské   velké  radnici nebo   Lipavský a  spol. na  té malé  jak jejich  chování kontrastuje s  dosaženými výsledky.

A jestliže  si takto počínají  v  hlavním městě, co  asi tak lze  od  Pirátů čekat na  celorepublikové úrovni? Když  zde máme  vedle, řekněme politické mikroúrovně  i  tu  nadnárodně  nejvyšší – eurounijní,  kde  „excelovala“  europoslankyně  Gregorová, jak  o tom zcela nedávno psal kolega  Leo K.  ve svém textu

Zamyšlení o občanské společnosti

Umím  žít s  Ivanem Bartošem. Stejně tak s poslancem Michálkem. Mají  docela  střízlivý pohled na svět. Který ovšem  u dalších představitelů pirátského spolku  velmi postrádám. Takže  když  si shrnu celou dokumentaci,  připravenou  z  výsledků  jejich sněmování,  vychází mi, vedle už  zmíněného potvrzení  předsednictví Ivana  Bartoše,  jako jediný kladný  výsledek  ustavení senátora  Lukáše Wagenknechta do pozice  šéfa volebního výboru jež má vedení strany pomáhat  se strategií ke krajským, senátním a sněmovním volbám.

Slibuji  si od Pirátů, resp,  speciálně od  kdysi  Babišova  náměstka , který byl pověřen  protikorupčním tažením, v  tomto směru opravdu hodně.  Rozhodně  více než  například o místopředsedy  Ferjenčíka, co také měl ambici stát se předsedou.  Wagenknecht, podle  dosažitelných informací  odstartoval kauzu Čapí hnízdo,  zatímco Ferjenčík, jak pozitivně  vím, byl  upozorněn  na  megazlodějnu s nákupem amerických  vrtulníků o níž  psala  v  serii článků  a nezmohl se ani na interpelaci.

Nedávno poskytl  rozhovor  Seznamu.cz ,   v němž  lze nalézt také toto:

Předseda Ivan Bartoš ohlásil, že chce vypilovat program pro celou Českou republiku. Oproti minulosti na sněmu tolik nezní téma antiBabiš. Vy jste jeden z nejhlasitějších kritiků premiéra Babiše. Jak tyto dva pohledy na politiku půjdou k sobě?

Nelze nasunout centrální témata na krajskou problematiku, ta je trochu jiná. Chceme být blízko lidem, které trápí zdravotnictví, dálnice či obchvaty větších měst.

Když se bavíme o centrální úrovni, problém zdaleka není jen Andrej Babiš, ale korporativismus jako takový. V poslední době se jako problém začal ukazovat Petr Kellner, skupina PPF a jejich čínské zájmy. Cílem Pirátů je chránit slabé, silní mají být v rámci rozhodování o chodu státu upozadění.

Před časem jsem zmínil, že problémem Česka je state capture (převzetí státu) holdingem Agrofert. Teď bych upozornil na problém korporativismu.

Konečně  někdo,kdo pojmenoval hlavní problém  /nejen/ téhle  země  – globální  a  oligarchické korporace  a jejich dnes  už  skoro nekonečná  moc  nad veřejným prostorem a  privatizace/ oligarchizace  státu!!!  Na tohle  jsem k utáhnutí na  vařené nudli. Pokud bych tomu mohl věřit.

Více  toho  na  pirátském potlachu, alespoň pro mne  v mém  vidění a  slyšení nebylo. Tedy  když  budu ignorovat  naprostou  většinu  diskusních příspěvků,  kdy mi  delegáti  mnoha  slovy  vysvětlovali,  proč   nemám Piráty volit a  naopak, pokud možno před nimi vylézt na nejvyšší strom široko daleko / jestliže jej  dosud  nenahlodal kůrovec/,  dokud je tam ještě  volno.

Nicméně  – zlatí, stříbrní, bronzoví Piráti.Ve  srovnání s tím,  co  vykřikovali delegáti modroptačí strany ve Vysočanech.

Než se pustím do detailů, dám, netradičně  celkovou impersi.  Vzpomenul jsem si  na jiný  sjezd  ve  Vysočanech. Ano ten  z roku  68, reagující  na  sovětskou okupaci země. Jehož delegáti se pokusili se postavit  hrubému násilí a  cosi pozitivního  ještě  se znásilněnou republikou  udělat. S  čímž  následně  Gustáv  Husák a jeho  promoskevští nohsledi  udělali  krátký  proces. A  z celého země  totální šedivou zonu. Stejně beznadějně  šedou jako byla  KSČ.

Stejné Vysočany, jiná  doba, jiný  sál, jiná  situace. A  výsledek?  Já  bych  řekl, že  vysočanský  sjezd, na kterém  na  celé čáře  zvítězil  Gustáv Husák!!!! S jedním drobným  zádrhelem.

Tenkrát  ta nouzová  komunistická  sešlost  měla  šťávu a  říz. Daný dobou.  Poprvé po mnoha  a mnoha letech. Byl to pokus  jak  ještě nějak  přetavit  prohru ve  vítězství.   Marný, ale  upřímný a statečný.

Ta  víkendová  sešlost  ve  Fialově  režii,  to  byl  stejně  slabý  čajíček,  jako partajní  sjezdování   po Poučení z krizového vývoje. I když paralely  sedí  -pokus  o přeměnu  prohry  na výhru a  také marný. I přes  sebechválu, která tam zřejmě  tryskala  i  z vodovodních  kohoutků a  spachovadel. Přesto  – nudné, šedivé, bezpohlavní,  husákovské  – pardon  fialovské! Koukám, že  jsem použil mnoho příměrů a přitom  stačil  jediný,  kterým se dokonce sami modří  chlubili.

Prý to byl první  jejich  beplastový  vrcholný  míting  a také  první, kde všechny materiály  prý byly  tištěny  na  recyklovaném papíru. Takže  sněm  RECYKLOVANÝ !!!!  To slovo vystihuje  vysočanské dění  naprosto dokonale.

Ze  všeho nejdřív  mne  dostala  hláška – že  prý  ODS  má v  DNA  vítězit!   Tohle  by nevymyslel ani reklamní  genius  Barnum!  Ano,  od Klausovy  éry  sbírá  tahle partaj jedno vítězství za  druhým…. A lze zcela jistě  počítat s  tím, že  to za dva  roky v  parlamentních volbách natře Babišovi…..

Husák, omlouvám se – Fiala  sice  ve svém projevu  burcoval a  oznamoval vítězství  a  pral do  malověrných spolustraníků, ale  co dál?

Nepochopitelné schéma  vykazovala  už  sama  režie  sjezdu  –  byl jednodenní.  Jak někdo může  něco takového naplánovat,  má  li  vedle  výměny person  ve vedení partaje  například  sloužit  k  trochu širší diskusi  nad programem strany, určit nějaké její další  směřování, aby si veřejnost  všimla  nebo alespoň  dát  příležitost k  prezentaci  jednotlivým názorovým  nebo  regionálním proudům. Aby  jaksi strana  se o sobě  dozvěděla  trochu  více, než jen to, kolik má vlastně  členů. A především  aby oslovila  potenciální voliče.

Jednodenní formát  byl opravdu jak od  Husáka  – sejdeme se, papaláši  přednesou projevy,  ostatní  disciplinovaně  poslouchají,  následně  stejně  disciplinovaně   naháží  hlasovací  lístky  do uren,  kdy  vlastně  jakýž taký výběr  budou mít  až  u řadových  místopředsedů, zatímco  první dva posty  jsou bez  protikandidáta.  Pak zase  ti „zvolení z výběru“  pronesou děkovné projevy a  jede se vítězit  domů!  Mezi tím oběd,  kafe, pivo , párek…..

Takhle  to naplánoval sekretariát předsedy  ODS, takhle by  to  byl  kdys připravil i sekretariát  generálního tajemníka KSČ. A oba tam vyhradili  vždycky  ještě  čas pro zdravice  hostů m, valících do sálu nic neříkající tlachy.

Jak s touhle  režií  hodlal  Fiala a jeho ODS  zaujmout  občany voliče?  Tedy  ty  úplně  jiné, než  skalní modráky? Nebo si snad  myslí,  že o úspěchu ve  volbách  rozhodují  tradiční přesvědčení?  Mám  profesorovi politologie  vysvětlovat, že   konečného vítěze vždy na konec  korunuje nějakých 10-15%  nerozhodnutých, podle  toho, ke komu se   na poslední chvíli přikloní? Věřím, že  tuhle poučku dávno a dávno  zná. Mohl by mi tedy  on nebo někdo jiný vysvětlit,  proč  by volič  bez  stranické preference, mezi které se  od vstupu  soc dem do Babišovy  vlády  počítám třeba i já,vůbec měl zvažovat  ODS  jako volební alternativu? Po tom co ukázali ve Vysočanech?

Nic zajímavého, nedej nejvyšší  neotřelého nebo dokonce originálního,     ve Vysočanech nezaznělo. Ani  náhodou. Jen  hlášky o  konzervatismu, o konzervativních a  pravicových   hodnotách, o boji za  svobodu, minimální stát, snížení daní, atd. atd.  Něco,  co mne neosloví  ani  v době  největšího zoufalství, že marně  hledám někoho, komu bych hlas  nikoli  hodil, ale  doslova  do písmene   ZAHODIL,  protože   se nic  lepšího nenabízí!  Ale o nějakého vlka a jeho jeden volební lístek nejde.

Musím zase zopakovat, že Babiše považuji za  systémové  zlo. Které je  schopno zničit  demokratický  stát  do mrtě.  Takže  Fialovo vytahování , že Babiše porazí   by  mi lahoditi mělo. Jenže  to bych dopadl jako ti, co  kupují zázračné  hrnce, deky   nebo diety. Zkrátka  bezobsažné proslovy  Babišův konec  nepřivodí.

A  ODS  nepředvedla  nic,  co  by Čapohnízdilovi  nějak  mohlo zkomplikovat  život. Na  rozdíl od  výše  vzpomenutého  Wagenknechta  u Pirátů.

Naopak, ve  sjezdovém toho sále, ale i před ním, toho zaznělo nebo se událo mnoho, co  mne přesvědčilo, že s ODS  rozhodně  NEEEEEE!

Kdyby nic  jiného,  tak  tohle obstaral  faktor  Pavel Novotný!  Ten  jak se zdá, byl hlavní  mediální celebritou  ptačího srocení.  Spousta  delegátů se   s ním, podle dostupných informací  fotila.  Pozitivní echo  vyvolal i   u  hostů.  Jeden z  nich, myslím, že  to byl  Vít  Rakušan od  STAN, se nechal  slyšet , že  má stejný  názor na zahraniční politiku a je ochoten s   ním provozovat tzv. multikárovou diplomacii / pro ty  co by náhodou nevěděli vo co go  – vozit  urážlivé dopisy  multikárou na  ruskou ambasádu/. Dokud  to bylo v  režimu focení, tak platí, že proti gustu žádný  dišputát.  Jsou typy  lidí, co musí  mít  selfíčko s  dvouhlavým teletem nebo moučným červem. Tak proč ne  s Pavlem Novotným?  Ten  v takovém případě  rozhodně vyhovuje.

Jiný  rozměr  ovšem Novotného klauniáda  dostala  v momentu,  kdy  se stal  oficiálním kandidátem  na  místopředsedu strany.V tom okamžiku se  ono  nanejvýš  trapné klaunské vystoupení  zvrhlo v  totální pohrdání  soudným voličem. Místo, aby  tohohle  duševního bezdomovce  rádoby  seriozní pravicová strana, obhajující  nikoli konzervativní hodnoty, nýbrž  vůbec nějaké hodnoty,  rychle  vypakovala  a  zbavila  členství a distancovala  se  od něj,  tak  od delegátů získal cca  20%  odevzdaných  hlasů. Těch, co si  politiku představují  zřejmě  stejně  jako tenhle  počišťovač   politických  kanalizačních  stok.

A  platí to nejen   pro  delegáty  z Vysočan.  V hodnotícím článku takového Seznamu.cz lze  k Novotnému nalézt  například  i tuto větu:

Novotný je šílenec, ale se seriozním tématem (vztah k Rusku) se dokázal dostat i do živého vysílání ruské televize.

Což  ovšem  trumfl Šafr  na portále Forum 24.cz :

Novotný je pro ODS drahokam, který ještě potřebuje obrousit….

Pokud  si  ODS, Seznam.cz  nebo kdokoli jiný myslí, že  Novotný  může  nastolovat seriozní témata a  věčná putovní cena  po všech možných pražských redakcích typu  Šafr jej má dokonce  za  drahokam,  pak  máme  jedinou jistotu, že  Babiše/ Zemana  nikdo v dohledné době  ani náhodou neohrozí. Natož  porazí. Než bych dal hlas  straně s normálem serioznosti a  diamantového lesku nějakého Pavla  Novotného, navíc  v nějakém  bloku s  Kalousekpartají,  tak to  k  volbám ani nepáchnu. Protože  volit  Babiše doopravdy nemohu. A nikoho, kdo by mne apriori programově  neurážel nebo v lepším případě – nepopuzoval, nevidím.

Oni si doopravdy  nedokázali vzít sebemenší poučení  z   posledních prezidentských voleb!Budu se opakovat  – kdyby Jiří Drahoš  neposlouchal namistrované  rady, jak vést  finále  kampaně od  lidí  jako Petr Kolář  a podobní a nehrál  tvrdě  rétoricky  protiruskou  kampaň  – viz výzva  BIS , aby  prošetřila  zasahování Ruska  do voleb a k tomu  další podobné  věci,  jsem přesvědčen, že  nějakých těch  +90 000  hlasů nalevo od středu by byl získal a bohuželprezidenta  poslal na Vysočinu.  Jenže  si vybral salonní verzi Pavla  Novotného. Ke  škodě  nás všech.

Ale zpět do Vysočan a  na modrý  sjezd a k Pavlu Novotnému. Jestliže  jste neměli to potěšení  dosud  slyšet a  vidět  jeho  kandidátský projev, pak neváhejte,o tenhle  zážitek vás  neošidím. Můžete  to  vzít  i letem světem na přeskáčku. I tak získáte  dostatečně  reprezentativní  dojem:

 

Inu klaniáda  par  excellence! V osumnácté cenové…

Nicméně  – Novotný  mluvil pravdu, když  ODS a jejím funkcionářům vyčítal, že  jsou prostě  mediálně  zajímaví  asi jako bedna  kytu.  Ostatně ve  stejném duchu píši  svůj koment  i já.

Ale  jeho cesta?  Kterou votovalo, jak  už konstatováno -20%  hlasů? To už  jsme jako stát  doopravdy klesli tak hluboko,  že  tahle odpudivá   figura  představuje  pro někoho alternativu, navíc  přijatelnou a  následování hodnou? Přicházející, řečeno se Seznamem. cz  se  seriozními tématy???? Vážně?

Za  sebe  říkám  – škoda, že se  Novotný  nestal místopředsedou  ODS….  To tzv. povstání  z popela  modrých  by  rázně  skončilo a  politická scéna  by se vyčistila. Ona  1/5 pro Novotného hlasujících má  za  to, že  Babiš  se dá nejlépe  porazit  tím, že když ODS v podobě Novotného zaútočí na  tu opravdu  inteligenčně  nejprostší  část  voličů, jíž  dosud  dominoval Zeman, Okamura a  snad ještě  Filip. Šafr  jakbysmet!   A  to  způsobem komunikace, na níž  se  ani  právě jmenovaní zatím nezmohli! Má li část  ODS / a  část tzv.seriozního tisku/za  to, že  tohle je budoucnost, na níž se dá postavit  nějaká hodnotová konzervativní pravicová politika a budovat  stát, pak nemá smysl, aby  s takovýmhle politickým seskupením ztrácel  jakýkoli  volič, mající  IQ vyšší než 50, čas. Těm pod  tuto inteligenční hranici  to ovšem určitě konvenovat bude.

Přes Novotného a jeho kandidaturu   se  dostáváme k hlavnímu a  vlastně jedinému bodu sjezdového  konání  – volbě  předsedy, prvního místopředsedy a  dalších místopředsedů.

Vše bylo  pečlivě  nalinkováno. Předseda  Fiala  neměl protikandidáta, statutární místopředsedkyně  Alexandr Udženija  také  ne.    Zkrátka jako  za  soudruhů.  Volbu  těch  dvou  zamýšleli  v  ODS  jako demonstraci  nerozborné jednoty strany.  Abych použil  opravdu správného slovníku.  V  prvém kroku  to  klaplo. Fiala  získal  90%  hlasů. Ale  pak se režie  zadrhla. Udženija  -bez konkurenta!!! -propadla.  Ani zdaleka  nepřekročila  potřebnou hranici  50%+1 hlas. A  doposud  bezobsažný a  nudný  sjezd s  jedním klaunem dostal  grády. Pečlivě připravená režie se zhroutila. Zato klaunů přibylo.

Dovolím si přetisknout, jak to podle  přítomných  v tom okamžiku  v kongresovém centru vypadalo:

…Zatímco předseda Fiala se svými lidmi zůstali v prostorách vyhrazených výhradně delegátům, špičky pražské organizace, která právě přišla o svou kandidátku, se odebraly k „válečné poradě“ do prostor přístupných i novinářům. Štáb si rozbalili kousek od vchodu, v rozlehlém vestibulu. V hroznu diskutujících si nejčastěji brali slovo kromě samotné Udženije dva veteráni zlatých časů pražské ODS Zdeněk Zajíček a David Vodrážka. „Tak prostě řekneme Fialovi, ať si to vyřeší on, když je předseda,“ bylo slyšet právě Vodrážku…..

… Takže by mě zajímalo, kde je ta nová ODS, kde byl v tu chvíli šéf naší strany Fiala, čeho se bál, že mezi tyhle bardy nešel, a taky by mě zajímalo, co bude dělat, když je drtivá většina členů naštvaná na Fialova oblíbence Pavla Novotného. Že je vidět, to určitě může pomoct, ale to by ten Novotný nesměl být slyšet, protože tím ty voliče odradí. ..

….„Nejenže s tímto souhlasím, ale ještě tam dopište, že panika byla natolik velká, že šel rokovat Nečas s Blažkem (exministr spravedlnosti, původem z Brna), co se bude dít dál, stáli venku před vchodem, aby je asi nikdo neposlouchal,“ ….

Stačí, ne?  Takže  Fiala  a bafuňáři se zašili někam do zákulisí,  pražští  fousové – tedy  dávno profláklá  jména Zajíček a  Vodrážka  to přehodili na  Husáka,  eh zase špatně -Fialu, ať  si  to vyřídí, má přece  větší hlavu a  do toho  ještě přiložili  polínka  osvědčení kádři  -Langer, Nečas  a Blažek !!! Prostě NOVÁ  ODS, co s tou starou a  špatnou opravdu ale opravdu NEMÁ  NIC  SPOLEČNÉHO!!!!  Tohle, ačkoli je  to doslova noční můra – tak to se mi nezdá, to je  realita!

 

Proč  pražská údajně „zlá  žena“ ODS propadla?  Důvodů  se skloňuje  více:

-kvůli jejímu osobnostnímu nastavení, tedy  speciálně  aroganci a schopnosti  dělat si nepřátele  s politických hráčů, s nimiž  v budoucnu  nutně+ musí jednat

-že  to  nebyla  ani tak ťafka  Udženijji  jako spíš  signál Fialovi,  že regiony  nejsou  zrovna  dvakrát  šťastní s politikou , jíž předvádí  a především jeho nevýrazným lídrovstvím.

-že se konala  vzpoura  venkova proti Praze

-že  Udženija  představuje pro mnoho lidí  starou, kmotrovskou  ODS

Nejsem znalec  vnitřních poměrů ve straně. Takže  klidně  věřím každému z nich. A  domnívám se, že  každý  z nich sehrál  určitou roli.

Jenže  tohle  všechno platilo  pro Udženijuna minulém kongresu a  tehdy  s ní  delegáti zásadní problém neměli.  Takže  -co je  nyní  jinak?  Přidám něco, co  na první pohled vypadá jako nesmysl  – odešel Klaus  ml.

Udženija  je, pokud  jsou moje informace přesné,  dcerou srbského podnikatele Ranko Peciće, rodinného přítele Václava Klause st. Přiznávám, že mne  velmi překvapilo,  když  junior  odešel od modrých, že  Udženija  nešla s  ním.  Vsadila  si na tehdy  větší  hromádku a méně práce.  A k tomu  všemu, co je jí dnes  vyčítáno, viz  výše,  mohla  přibýt  i pochybnost  o její  budoucí loajalitě. A  také  o  jejím  hodnotovém nastavení.

Bylo jí vyčítáno,  že  se vyslovila  po volbách pro spolupráci ODS a  ANOšéfe! Dále pak to, že má  dost podivné známosti, když se  účastnila  opulentní oslavy Soukupových  padesátin.  A také to,  že  prý drží ochrannou ruku  nad počišťovačem z Řeporyjí.

 

Pokud se mýlím, pak bych si nejvíce vsadil na  tichý protest  proti Fialovi. Ten opravdu  jako někdo, kdo osloví davy nevypadá. Rétor ,strhávající  masy z něj nikdy nebude. A bez téhle  vlastnosti se  Babiš, s jeho penězi a mediální silou porazit  nedá. Už jenom tenhle  doplňující  krátký  výčet leckomu  z hlasujících  musel stačit na  to, aby  jí  ukázal palcem dolů.

Udženija  pohořela a  to velmi.  v  sále vypuklo hemžení, připomínající, minimálně  v první chvíli  – paniku  mraveniště, do kterého právě někdo šlápl.   Začal se  hledat někdo,  kdo  post  po  Udženiji převzal.  Nakonec  kandidoval  sněmovní  řvoun Stanjura, už zmíněný  Novotný a  jakási  radní  z Prahy. Podle očekávání  vyhrál  šéf parlamentního klubu ODS. Čímž  byla jen podtržena  modrá personální  nouze.   Navíc  to není  ani  z  praktické stránky  ideální  řešení.  První místopředseda je  ten, kdo  stranu  technicky  manažuje a řídí.  A  Stanjura  tuto  funkci spojí s  vedením poslanců za  ODS  ve  sněmovně? I když   měřeno Babišovým novým  supersuperministrem Havlíčkem, který  řídí  skoro celý vesmír  a  všemu rozumí,  je to vlastně brnkačka. Přesto -aby  k takovému křížení  funkcí a  krácení  času pro jejich výkon nedocházelo, byla přece  pozice  prvního místopředsedy  vymyšlena. Měl předsedu zbavit stranické operativy  a  všechno administrovat. … A  to partaj  čekají dvoje  volby…. Ale  to je jejich problém a moje zbytečná  starost. Mají, co si zvolili.

Je potřeba se podívat i  na  volby  řadových místopředsedů.  Tady  opět ta  šedivost  téhle  partaje znovu  bije  do  očí! Exhejtman  a  dnešní senátor  z Vysočiny, promlouvající ve smyslu, že  ODS musí být  ekologická? Když kdysi nadšeně  tleskal Klausovi st.  a  jeho útokům  na  ekology  a bonmotu, že  PET láhev je  levicová  a planeta  je  modrá a nikoli zelená? Nemá snad doma v  knihově  tenhle  spisek?  Tipnul bych si, že  ano, nejspíš  i s věnováním. A  teď  ekologie?

Starosta Líbeznice  bývalý  Klausův  mluvčí Kupka?  Čím chce oslovit  8 000 000 voličů?

Náš plzeňský primátor  Baxa? Toho znám osobně. A  je  to slušný  chlapík.  Město už  jedno období  vedl. Obstojně. Potom dělal primátorova  zástupce a  dnes opět nosí  zlatý řetěz.  Tohle  není úplně  špatné jméno.  Nicmén , kdo o něm, mimo náš  statutární  městys  něco  ví?  Čím ve  sněmovně jako poslanec  upoutal? Kromě  toho,  že  když měl nahradit v  čele  školského výboru parlamentu  Klause ml.,  bylo s ním  tvrdě  zameteno.  Kdy  se například  vymezil  viditelně proti inkluzi, opravdovému moru českého školství?  O  školství  sivzal v kandidátském projevu jako  svou disciplinu. Pokud  ho chcete  identifikovat  někomu, kdo politiku sleduje  průměrně  nebo  dokonce okrajově,  máte jedinou  šanci  -konstatovat – to je  ten z ODS, co nosí motýlka…

Zcela záměrně  si na konec  tohoto přehledu nechávám  Alexandra  Vondru.  Nezvolení Udženije  prý byl motivováno  i představou některých delegátů,  že  pozice prvního místopředsedy  strany  by  nejvíce  slušela  právě  Vondrovi. Což on odmítl, s poukazem, že  je  vázán v  Europarlamentu v  Bruselu.

I tohle je  vypovídající. Platil by tenhle  argument, kdyby  ODS  reálně nakročila k vítězství  v příštích volbách? To odmítnutí hodnotím  jako  zklamání. Vondra pro mne  představuje určité jméno a  jako jeden z mála, či vlastně jediný, za nímž  jsem schopen a ochoten si představit nějakou konkrétní politiku a  jakýsi hodnotový  systém. Ačkoli  s ním v mnoha ohledech bytostně nesouhlasím, alespoň něco,  čeho se  volič může  chytit. řekl bych,  že  něco podobného si myslela  i podstatná  část  účastníků  kongresu. Proto, Vondra  získal funkci v předsednictvu strany s  naprostou převahou.

Až  z ní  Fialu muselo mrazit.

Co si budeme  vykládat, já  bych  Vondrův  výsledek  interpretoval tak, že  si strana  myslí,  že  funkce předsedy  by  slušela  jemu a  že  do dvojích  nadcházejících  voleb  by partaj  lépe vedl on.  Viděl bych to stejně.  A  předpokládám, že  i  lídři  dalších opozičních stran,  hodlajících mluvidly odstranit  ze  Strakovky  Babiše.

Jenže  jakákoli afinita  k Vondrovi mne  dokonale přešla, když  na mne  narazil obsah jeho kandidátského projevu!  V kterém odprezentoval deset konkrétních bodů, které  by  chtěl politicky prosadit.

Upozornil na to, že korunovační klenoty mají trvale vystaveny ve Vídni, v Cáchách nebo v Paříži, a lidé by měli mít možnost poklonit se předkům, aniž by se museli trápit stát hodiny ve frontě, když jsou klenoty jednou za několik let vystaveny. Dále bude prosazovat urychlené dokončení dálničního okruhu Prahy a co nejrychlejší vybudování rychlodráhy jednak z Prahy na letiště a rychlodráhu z Ústí nad Labem do Brna, aby mohla navázat na spojení z Berlína do Vídně.

Rovněž apeluje na stavbu národní koncertní síně v Praze a národního fotbalového stadionu v Brně, aby Česko mohlo spolu s dalšími zeměmi kandidovat na pořádání mistrovství světa ve fotbale.

A prý také  země  chybí její národní pták!

Myslel  snad  straku, vzhledem k tomu s  čím je  ODS a její historie  spojena?  Alternativou, s ohledem na  české politiky a jejich výkonnost  za posledních30 let,  je vrabec. Spousta  štěbetání, pranice  v houfu, hnízdo připomínající  skládku, stádní pud,nulovýrespekt i  cizích ptáků.. Děkuji  – nechci.!

O něco víc  chápu chápu  ten Národní fotbalový stadion v  Brně.  Když  holt  ve  štatlu  nejsou schopni  hrát stabilně ligu, tak by se jim národ  měl složit  aspoň ten stadion. Aby  viděli  opravdový  fotbálek  jinde než v  televizi. Národní koncertní  síň  v  Praze? A  to je  co??? Pražákům se Rudolfinum okoukalo?  Nejspíš by  rádi  sestřičkau finančního průšvihu jménem Labská opera  v Hamburku. I když  architektonický a technický skvost,   je zřejmě  třeba nové  Blanky… Z mnoha důvodů…

Korunovační klenoty  a jejich přístupnost? Ano, ale je  tohle nějaké zásadní centrální téma? Rychlodráha v  Česku? Jistě. Ale je jen jedním v řadě  z těch, kdo o ní mluví.

Ta pravá  pecka přišla  v závěru – kdy navrhl, aby Ostravě-Mošnově vznikla společná americko-česká letecká základna. Konkrétně  letecká  báze  Donalda  Trumpa… Pomůže to prý těžce zkoušenému regionu a upevníme vztahy s naším spojencem, vysvětlil.

V  tu ránu se  Vondra jako někdo, kdo by mohl  sjednotit  současnou protibabišovskou a protizemanovskou  opozici pro příští volby  definitivně odepsal. Tedy pro mne.

Opravdu  – nic  z poslední prezidentské  volby  nepochopili a  nic se nenaučili!!! Takže  americká letecká základna  Donalda  Trumpa  Česku třeba?  A  tohle  má být  alternativa k Babišovi se Zemanem? Vondra  zřejmě  žije  v přesvědčení,  že  vyslání  českých  vojáků do Afghanistanu nebo Iráku, do dvou  nesmyslných a s  republikou nic společného nemajících  válek, které  už  i Washington Post označuje  za prolhané, přestože,  jak  říká Zeman, se u Kábulu bojuje  za Prahu je  málo? Stejně tak  shledal nedostatečným neuvěřitelný, předražený  nákup amerických vrtulníků. Asi měly  stát  ještě  více. Viz  Vondrova ingerence  v  případě nákupu  obrněnců Pandur.  Kdy  prý  nakonec  rozhodlo, že v době zasedání  vlády, která o tom jednala,   si  ho vytáhl  bývalý  generální  sekretář  NATO Robertson,   v  dané době  lobista,  zastupující  americký koncern General Dynamics, což  byla koncernová matka rakouského výrobce  Steyeru.    Tohle nepustil na  veřejnost nikdo menší než Kalousek.  Takže  máme  stejné obrněné transportéry  jako Portugalci. Jen asi tak 3x  dražší.

Ale  tohle  nestačí. USAF  Air Base  Donald  Trump nám schází….Ne  dálnice,ne  rozpadající se  síť veřejné dopravy, ne problémy se zásobováním vodou, ne  řešení důchodů,ne  oligarchizace země, ne  zdravotnictví, kde  je jedna krize  za druhou, ne  dálniční síť připomínající  svým rozsahem a ročními přírůstky státy  centrální Afriky… Nic  z  toho!  Priorito ne   je  americká  letecká  základna.!!!!

Kolik  voličů  tohle  asi  tak ODS  přivábí?  Míním těch nerozhodnutých?  Ne že  bych pochyboval o Babišovi nebo Zemanovi.  Kdyby  zacítili, že  tohle téma  společností  rezonuje,  okamžitě  by  ho uchopili.  Nicméně  Vondra  mohl být  tváří  protibabišovských  voleb. Tak aby  došlo k oslovení  nerozhodných či neukotvených  voličů.  Na  rozdíl od  Fialy. Mohl,  s určitým  potenciálem, vytvořit  společný  blok  s   šancí   vrátit  demokracii  aspoň trochu zpět občanům.  Tímhle  to dokonale zavraždil.

Pro mne  osobně  vůbec největší  zklamání jednání modrých.  Na nějaké  programové věci vůbec  nedošlo.  Na  trochu jasnější představu o  předvolební  organizační  sjednocení  opozice,  aby  Babiš přišel  o  nezasloužení  bonus  v počtu poslaneckých mandátů, kromě  jalových  a obecných proklamací také  ne.

Prostě  recyklovaný  husákovský  sjezd.  Jen  Gustáv  by lépe  zvládl režii a  žádná jeho Udženija  by se nekonala.

ODS a její  papaláši nic  nepochopili a  nic se nenaučili.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.